Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#85751) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#85750) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Debianon láttam ugyanezt az AE hibát, mikor azt hiszem Debian 9-re frissítettem egy laptopot 8-ról. Nem tudtam megoldani, korábbi verzió ment vissza.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#85752) tordaitibi válasza CPT.Pirk (#85751) üzenetére


tordaitibi
veterán

Amugy is oreg verzio, 18.04 es ha visszateszek egy regebbi kernelt, azzal meg nem megy a hibernalas. Vagyis akkor ugyanitt lennek, nem lenne a hiba mert nincs mitol jelentkezzen. :) mert nem.is hibernal.
Egyutt lehet elni vele, csak nem tudom mi bajt okozhat hosszabb tavon.
Ha semmit akkor marad igy.

(#85753) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#85752) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Miért nem próbálsz újat rajta?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#85754) hcl válasza tordaitibi (#85752) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Meddig támogatott a 18.04? Asszem már lejárt a supportja, csak sosem tudom, hogy a community meddig megy.

Mutogatni való hater díszpinty

(#85755) tordaitibi válasza CPT.Pirk (#85753) üzenetére


tordaitibi
veterán

Hű hallod, azt nem merném.
Egyrészt egyszer frissítettem 20-ra, néhány dolog nagyon nem úgy működött.
Másodsorban ez az Ubi kb. fél év de inkább több idő volt.

TLDR,
Csak amik eszembe jutnak, be van szambázva 4 munkahelyemre+otthon, fiam távoli NAS, melóhelyem mentési szerverét elérem, meg a fene tudja még hova van hálózatra bedrótozva, a szekennerem valami Wines telepítőből kivett bin fájlok 1 napos macerájával működik, a Samsung nyomimat meg a melóhelyi wifist 2 napig keltettem életre több fórum segítségével,
a sudoers is erősen babrált, kb. 1 tucat szoftver meg van mahinálva, benne van az agyába 20+ wifipassword,
összeházasítva xfce sudos fájl és egyéb kezelők KDE-el összekeverve de nagyon jól!
Ja, tucat szkriptem, autostartba, gyorsgombozva, fény, hangerő egyebek, saját gyorsbill hegyek, a szoftverek, pl Smplayer, Opera, Edge, irodai appok, gyorsgombok, szinkronok, Megasync,a szerencsétlan Onedriv-ra csak terminálos kliens van, azt mire beállítottam...
KDE kisalkalmazások tucatja, panelre kiszögezve, pár játékszoft, az ikonkészletek összevissza használata mert így tetszik, mentési utak, háttérpartíciók beszögelése appokba, fstab-ba, indítóképernyő mahinálás, a QUEMU/KVM beállítgatása napokba tellett, meg ezeken kívül még 100 ami nem jut most eszembe.
És akkor a felület, a csicsák, apró kis beállítgatások tömkelege.
Hónapok múlva is lenne még hiányérzetem és megint kezdhetném a szögelést előlről.

Szerintem inkább bootnál bámulom a hibaüzenetet még pár évig.

(#85756) tordaitibi válasza hcl (#85754) üzenetére


tordaitibi
veterán

Hát ezt én sem tudom, azt tudom hogy lehet a KDE miatt de képes 2-3 naponta feldobni hogy vannak frissítések. Aztán ezt szépen le is kezeli az unattended upgrade, mit csinál nem tudom de egyszer csak eltűnik a frissítési ikon a panelről. Én nem babráltam ezer éve, teszi a dolgát.

(#85757) hcl válasza tordaitibi (#85756) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az jó, csak outdated OS-t használni az álmoskönyv szerint nem jelent sok jót :)
Illetve a beállítgatás nagy része, főleg ami konfigfile-os, az copy-paste.
Meg hát csinálsz backupot, és ha nem jó valami, visszateszed.

Mutogatni való hater díszpinty

(#85758) tordaitibi válasza hcl (#85757) üzenetére


tordaitibi
veterán

Hát jó.
Úgy nem lehet hogy ezt upgradelni? egyből a legfrissebbre, vagy meg kell csinálni a 18-20-22 procedúrát?
Mentés van, több helyen is több időpont is. Múlt hónap-múlt hét-mai nap.
Ha nem jön be visszateszem ezt.

(#85759) hcl válasza tordaitibi (#85758) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Miért ne lehetne? :F Ubuntut ezer éve lehet. Nekem is 18->22 ment.

Mutogatni való hater díszpinty

(#85760) growler válasza tordaitibi (#85758) üzenetére


growler
őstag

Szerintem, a Te jócskán kibővített / bugyvált rendszerednek esélye sincs
a főverzió frissítésre úgy. hogy abból valami épkézláb dolog kisüljön. :(

(#85761) growler válasza hcl (#85759) üzenetére


growler
őstag

18-at közvetlenül 22-re ? Nagy varázsló lehetsz ! :)

(#85762) tordaitibi


tordaitibi
veterán

Találtam valamit, amúgy egy másik fórumon is megkérdeztem a nyűgömet és BIOS hibát mondtak de nem zárták ki a wireless modult sem.
Csak úgy nyomkodtam a frissítéskezekőt és ezt adta ki, valóban valami wifi driver nyűgje van.
De itt nem tudok továbbnyomkodni semmit, meg az mit jelent hogy az Eszköz nem működik, meg Ne használja az eszközt, ez nem értem.
Dehogynem, most is erről a wifi kapcsolatról nyomom a fórumot.
És mi az a DKMS nyílt forrású? Erre nem tudok rányomni, nem engedi.
Mi az hogy Kézi telepítésű illesztőprogram használatának folytatása? Erre tudok nyomni, beteszi a pöttyöt de ennyi, semmi nem történik.

[ Szerkesztve ]

(#85763) tordaitibi válasza hcl (#85759) üzenetére


tordaitibi
veterán

Nálam nem akar kettőt ugrani, csak a huszast ajánlja fel. Most kapcsoltam be a verziófrissítések keresését.

(#85764) tordaitibi válasza growler (#85760) üzenetére


tordaitibi
veterán

Kb.másfél éve ráeresztettem a 20.04-es rendszer upgradet, simán lefutott, sajnos jópár negatívumot is hozott amik nekem nem jöttek be, a legnyomósabb hogy tetűlassú lett.
Igaz az az előző mégszutykabb Inteles pc-m volt, ezen a mostanin lehet már jobban futna.
De amúgy se jött be valahogy a huszas.

(#85765) Kenderice


Kenderice
senior tag

Sziasztok.
Debian alatt hogyan lehet beállítani, hogy egy usernek csak olvasási joga legyen?
SFTP-n csatlakozva csak olvashassa a könyvtárakat, de ne tudja írni.
Köszönöm.

(#85766) Kenderice válasza Kenderice (#85765) üzenetére


Kenderice
senior tag

A másik gondom meg az, hogy a transmission által létrehozott könyvtárat nem tudom törölni sehogy sem.

(#85767) csixy válasza Kenderice (#85766) üzenetére


csixy
addikt

Telepíts Nemo-t. Ezzel nyitsd meg egy mappával kintebb. Jobb katt, megnyitás rendszergazdaként.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#85768) Kenderice válasza csixy (#85767) üzenetére


Kenderice
senior tag

Bocs azt elfelejtettem mondani, hogy nincs ablakkezelő, csak terminál van és midnight commander.
Ez volumio OS.

(#85769) csixy válasza growler (#85743) üzenetére


csixy
addikt

A török arch törölve lett mert a Dell precision 5520-on sehogy sem tudtam elindítani. Helyette egy reborn os cinnamon lett feltolva éjjel az USB-s SSD-mre , ebben jól működik a pamac aur. GPT-re toltam UEFI-ben de nem tudom elindítani UEFI-ben csak az [Oneironauta] módszerével, a saját grubbal kilök a BIOS setupba. Emiatt készítettem egy bios_grub partíciót és ebbe telepítődött az MBR helyett a grub2 core.img, plusz a /boot/grub mappába bele kellett barkácsolni az i386-pc mappát, így már tudom bootolni legacyban. A felmountolódott efi partíció most ne tévesszen meg senkit, mert az most nem játszik. Sebaj , másik vason biztos jól fog menni UEFI-ben is.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#85770) májkimiki válasza csixy (#85769) üzenetére


májkimiki
őstag

Nagy valószínűséggel a pamac azért nem megy jól a tea disztrón. Mert nincs felkészítve a sudo használatra. Csak su-val tudsz rootra váltani, nincs is telepítve a sudo. Ha felrakod a sudo-t lesz sudoers fájlod, de nem lesz sudo csoportod. Csinálni kell, hozzáadni a usert. Alapból wheel csoportban van csak a user. Továbbá szerintem kellenek más csoportok is a rendszergazda jogú sudos usernek. Más Arch rendszerrel most nem néztem össze. Meg a default Fisch shell is bekavarhat, nem Bash a default.
Ettől függetlenül én elboldogultam vele, van Yay aurhelpernek.

(#85771) hcl válasza growler (#85761) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hopp, ezt elírtam :D Tényleg csak 20-as van. :W :(((

@tordaitibi : Amúgy mindegy, a 20-as is még vagy egy év.
A DKMS az a dinamikusan kezelhető kernelmodul, ezzel mennek az egzotikusabb driver modulok (pl. a zártak, amiket a gyártó ad ki). Fel kell tenni hozzá gondolom a DKMS csomagot.

Hogy az eszköz nem működik, az jó kérdés, szerintem nem tudta lekérdezni.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#85772) csixy válasza májkimiki (#85770) üzenetére


csixy
addikt

Kössz! Én már lemondtam róla.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#85773) Warton válasza csixy (#85769) üzenetére


Warton
őstag

Ez a Pisi Linux? :DDD

(#85774) májkimiki válasza csixy (#85772) üzenetére


májkimiki
őstag

Gyenge vagy :)) .

(#85775) májkimiki válasza csixy (#85772) üzenetére


májkimiki
őstag

Nálam is szétcseszte a rendszert a pamac-aur install. Igaz yay-el tettem fel, de haza vágta a hálózati managementet. Ha ez megnyugtat. :DD

(#85776) tordaitibi válasza májkimiki (#85775) üzenetére


tordaitibi
veterán

Most már mindenki sokkal nyugodtabb :D

Aggódom Uby miatt, 2 -3 napja nem látom a hozzászólásait, csak nem valami Windowsos-IrfanViewes szekta kezei közé került...?

(#85777) májkimiki válasza tordaitibi (#85776) üzenetére


májkimiki
őstag

Uby miatt ne aggódj. Szerintem tünde szemei valamit láttak és azon lamentál, hogy le írja vagy ne. :D

(#85778) májkimiki válasza tordaitibi (#85776) üzenetére


májkimiki
őstag

Ez a TeArch meg egy speciális Arch koholmány, nem mainsteram, ennyi.

(#85779) csixy válasza Warton (#85773) üzenetére


csixy
addikt

Nem. TeArch. ;]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#85780) ubyegon2 válasza májkimiki (#85777) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valóban kész látóasszony vagy! :D 2 napja rágcsálok magamban egy erősebb hsz-t, de egyre inkább olyan jelleget öltene, hogy mind a blogtopik témáját, mind sok hsz-t kéne véleményeznem és mostanában tényleg egész jól visszafogom magam.

Az itteni apróságokra is tudtam volna reagálni, de ezeken is elmélázok inkább, ja és mikor lenn cigilek, akkor látom mobilon a hsz-eket, meg is van, mit fogok reagálni és mire felérek a notihoz, simán elfelejtem.... ;]

Nálam is szétcseszte a rendszert a pamac-aur install.

Mondjuk ez az AUR téma pár napja komolyan előjött, hogy mi is annak az oka, ha van normál tárolóban is stable verzió valamiből, miért is teszitek fel mégis az AUR verziót, mikor az igen gyakran esetleges stabil működéssel kecsegtet mindössze!

A többi témán meg csak ámulok, de azért kíváncsian követem az eseményeket! :K Istentuggya honnan előbányászott ismeretlen török disztró meg agyonwinezett, szénné konfigolt ősUbuntu 18.04... :DDD

(#85781) zoltanz válasza hcl (#85721) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"Hiren's bootcd-ről bootolva sem lehet megjavítani a cuccot?"

Most kapott egy IDE Raid (Pci) kártyát, arról rendben működik.
Egyrészt nem natív Sata (AHCI) csatlakozós (nForce3 chipset) hanem IDE-Serial Ata interface konvertert tartalmaz.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#85782) hcl válasza zoltanz (#85781) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az kb. mindegy kéne legye, ha az oprendszerek ismerik a vezérlőt, onnan mindegy, milyen partíció, filerendszer van rajta.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#85783) #70211840


#70211840
törölt tag

Kis segítséget szeretnék kérni.

Debian-on szeretnék NFS fájlmegosztást csinálni.
Jelenleg a mountok alatt (/hdd1, /hdd2, /hdd3) minden a protmonster nevű user jogosultsággal érhető el és szeretném így is hagyni.
A samba megosztás is ebből dolgozik és az adott linux user nevében zajlik minen fájlművelet, gyakorlatilag az ő nevével lehet csatlakozni hozzá.
Azt szeretném NFS esetén is beállítani, hogy amikor csatlakozik hozzá egy kliens valamien OS-ről (pl. Kodi - raspbian, arch, windows) akkor szintén ennek a szerver gépen lévő linux usernek a nevében történjen a fájlművelet.
Jelenleg ennyi van a /etc/exports fájlomban:

/hdd1 200.0.0.0/24(rw,all_squash,insecure)
/hdd2 200.0.0.0/24(rw,all_squash,insecure)
/hdd3 200.0.0.0/24(rw,all_squash,insecure)

Hogyan kellene beállítani, hogy a kliensek a linux user nevében dolgozzanak?

[ Szerkesztve ]

(#85784) zoltanz válasza hcl (#85782) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"Az kb. mindegy kéne legye, ha az oprendszerek ismerik a vezérlőt, onnan mindegy, milyen partíció, filerendszer van rajta."

Lehet abból következik, hogy Beta Bios van az alaplapon (Asus K8N), majd megpróbálom frissíteni.
Köszönöm! :R

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#85785) hcl válasza zoltanz (#85784) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Abból sem kéne következnie... vagy 20 éve nem használják a BIOS rutinokat az oprendszerek.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#85786) GrotESC


GrotESC
aktív tag

Sziasztok!
Hogyan lehet a Transmission-t úgy elindítani, hogy minimalizálja (tegye le tálcára) magát? Az indítópultba felvettem, illetve adtam neki késleltetést is, de ezt nem tudom hogyan lehet. Van rá valami kapcsoló?
Mint 21 Cinnamon

Brit tudósok megállapították, hogy tíz emberből négy az hat.

(#85787) GrotESC válasza GrotESC (#85786) üzenetére


GrotESC
aktív tag

Ahh túl hamar kérdeztem. Megvan a válasz. -m kapcsoló.

Brit tudósok megállapították, hogy tíz emberből négy az hat.

(#85788) mefistofeles

Garuda linuxról, van valakinek személyes tapasztalata? Ami technikailag tudható róla az kb. megvan, de a puding próbája ugye.........

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#85789) csixy válasza mefistofeles (#85788) üzenetére


csixy
addikt

Bloated , kitömve mindenféle jóval, azzal is amire a usernek nincs szüksége. Btrfs, állandó mentésekkel , .... egyszóval SSD-gyilkos egy disztró.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#85790) csixy válasza growler (#85743) üzenetére


csixy
addikt

Szóval a Pamac abba gebedt bele, hogy nem tudta saját magát frissíteni. Megoldottam. Telepítettem egy yay-t és azzal leszedtem a pamac-aur és a libpamac-aur csomagokat. Aztán a yay-jal visszaraktam az újabb verziójú pamacot.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#85791) zoltanz válasza hcl (#85785) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"Abból sem kéne következnie... vagy 20 éve nem használják a BIOS rutinokat az oprendszerek."

Még azt találtam, hogy nincs natív sata támogatás (IDE-Sata konverter).
Állítólag ilyenkor egyes lemezenként nem árt az NCQ-t kikapcsolni,

Más. Én is próbáltam a Btrfs fájlrendszeret, működik minden. Ha valami van viszont érteni kell a helyreállításhoz, munkás. Ext4 nekem praktikusabb egyenlőre, feature -je is kielégítik igényeimet.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#85792) Warton válasza mefistofeles (#85788) üzenetére


Warton
őstag

A gaming verzió vajon mitől gaming?

(#85793) mefistofeles válasza Warton (#85792) üzenetére

Szerintem kb. semmitől.
Előre telepített steam, PlayOnLinux, valami emulátor. Szerintem ennyi. A rendszer gondolom tökre ugyanaz.
De nem próbáltam még a cuccot.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#85794) Kenderice


Kenderice
senior tag

Sziasztok.
MPD terminálban indításakor ezt a hibaüzenetet kapom:

exception: Failed to bind to '192.168.0.60:3000'
exception: nested: Failed to bind socket: Address already in use

Az IP cím helyére bármi mást beírva is ezt kapom.

Ez miért van?
Hogy lehet elindítani normálisan?

(#85795) Rimuru válasza Kenderice (#85794) üzenetére


Rimuru
veterán

Address already in use - valami mar hasznalja a 3000-es portot.
netstat -tlpn | grep 3000

Vigyázat, csalok!

(#85796) Kenderice válasza Rimuru (#85795) üzenetére


Kenderice
senior tag

Ha átírom bármilyen másra a portot, akkor is ezt írja.
Már sokat kipróbáltam.

(#85797) Rimuru válasza Kenderice (#85796) üzenetére


Rimuru
veterán

Pedig valami fogja, irtam peldat amivel meg tudod nezni (grep nelkul mindent latsz).

Vigyázat, csalok!

(#85798) Sonja válasza Kenderice (#85794) üzenetére


Sonja
veterán

Elsőnek nézzük meg az mpd.conf file tartalmát, amit vagy ide másolsz, vagy pastebin.com oldalra. Utána jön más, amivel ki tudjuk deríteni a problémát.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#85799) Kenderice válasza Sonja (#85798) üzenetére


Kenderice
senior tag

Közben máshol is utánanéztem.
Azt írják, hogy azért írja ezt ki, mert már fut és nem tud mégegyszer csatlakozni.
De egyelőre hanyagolom mert kiderült, hogy a PC jack hangkimenete nem jó valamiért, hiába van bedugva a jack füles, ugyanúgy a beépített hangszóró szól a füles helyett amikor speaker tesztet csinálok.

Látszólag lejátssza a zenét az MPD legalábbis az androidos kliens szerint, de hang az nincs. Valami alsa gondja lehet.

(#85800) ubyegon2 válasza mefistofeles (#85788) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

& (#85789) csixy

Röviden, mert bő 15 percet töltöttem vele, kifejezetten jónak tűnik a Garuda! A normál KDE verziót raktam fel és mivel csixy komámmal már érintettük a témát, így megint utánaolvastam a BTRFS-nek, ha érdekel itt pontokba szedik a lényeget: Btrfs vs Ext4 – Functionalities, Strengths, and Weaknesses.

Nem lenne gond a BTRFS-sel sem, de home usernek nem kifejezetten előnyös, így marad az EXT4. Különben nem lenne vészes az a plusz írásterhelés sem az SSD-nek, épp néztem pár napja a Samsung 860 EVO 1TB SSD írásterhelését, 11.6097 Terabytes van benne és most 21 hónapja használom, mindenes, szóval torrent is megy rá, ha egyre kevesebb is... ;) (ma már inkább streaming-en jönnek a Linux iso-k)

A garanciális limit 600TBW, ilyen ütemben még 59 év, mire elérem, kíméljem akkor az írástól? :Y

Szóval meg kell csinálni EXT4-re az adott particiót, ezt már Garuda live-ban is megcsinálja a Kparted, a telepítősegéd particionáló része viszont már csak BTRFS-t ajánlja fel plusz még két fura valami volt ott. Mivel EXT4-re ment a telepítés, kimarad minden furmányos dolog, amit a Garuda weboldala ír és kifejezetten a fs miatt történik.

Ami kezdőknek igen kényelmes lesz, az a Garuda Setup Assistant, ez install utáni első boot után felugrik, tájékoztat, hogy most érdemes lenne frissíteni a rendszert, ez megvan és utána bejön egy hasznos ablak, amiben 15 altémában végig lehet böngészni a programokat és amit bejelölsz, azt felrakja, kb mindent el lehet innen intézni és utána már minden szükséges program fenn van.

Lenn a dock első ikonja a Garuda Welcome, azt megnyitva van egy Garuda Gamer ikon, ami itt megnyílik, abban gyakorlatilag minden gamereknek szükséges program kijelölve telepíthető, még Xbox kontolleres dolgokat is láttam ott.

Installnál lehet választani külön, ha nVidia VGA drivert akar a user. Swap automatikusan készül, ahogy nézem a fizikai RAM méretét követi, ja és zram-mal csinálja, meg nem mondom, hogy L4Z vagy ZSTD tömörítéssel csinál ramdisk-et, de ha szükség van a swap-ra, akkor az gyors lesz!

Ez a ZSTD tömörítés más szinteken is megvalósul, de ebben sem mélyedtem el, így lehet ez is BTRFS függő....

5.19.10-zen1-1-zen kernellel fut, a grafikai részt berakom:

Graphics:
Device-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics vendor: Hewlett-Packard
driver: i915 v: kernel arch: Gen-7 ports: active: LVDS-1 empty: DP-1, DP-2,
DP-3, HDMI-A-1, HDMI-A-2, HDMI-A-3, VGA-1 bus-ID: 00:02.0
chip-ID: 8086:0166 class-ID: 0300
Device-2: Chicony Integrated HP HD Webcam type: USB driver: uvcvideo
bus-ID: 1-1.3:4 chip-ID: 04f2:b230 class-ID: 0e02 serial: SN0001
Display: x11 server: X.Org v: 21.1.4 with: Xwayland v: 22.1.3
compositor: kwin_x11 driver: X: loaded: modesetting
alternate: fbdev,intel,vesa gpu: i915 display-ID: :0 screens: 1
Screen-1: 0 s-res: 1600x900 s-dpi: 96 s-size: 423x238mm (16.65x9.37")
s-diag: 485mm (19.11")
Monitor-1: LVDS-1 model: AU Optronics 0x11ee res: 1600x900 hz: 60
dpi: 118 size: 344x193mm (13.54x7.6") diag: 394mm (15.5") modes: 1600x900
OpenGL: renderer: Mesa Intel HD Graphics 4000 (IVB GT2) v: 4.2 Mesa
22.1.7 direct render: Yes

Akinek lényeges a friss kernel, Xorg, Mesa, annak nem lesz panasza, Xwayland is van...

Erre volt elég bő negyedóra, amúgyis kifolyt már a szemem ettől a sweetfied plasma témától, de a Rendszerbeállításokkal nem bíbelődtem, amúgy is az ismert KDE stílus, el lehet vele bíbelődni órákat, mire mindent belősz saját igényre. :K Nem bloatabb az átlag KDE disztróknál default állapotában, egyébként van KDE lite verzió is, azzal pár napja bíbelődtem.

CPU governor, memory management, Timeshift és társaival sem foglalkoztam most. Ja és van még egy tweak opciókkal telepakolt menü, azt most nem is néztem, pár napja nyitottam meg, ott is rengeteg hasznos opció van! :K

Konklúzió, szerintem KDE Archklónok közül esélyes kezdőknek az első helyre, pár éve simán írtam volna róla egy ismertető blog-ot is!

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.