Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-02-28 11:06:49

LOGOUT.hu

Arch Linux topik

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2701) N0zer0 válasza _Dumber_ (#2699) üzenetére


N0zer0
senior tag

Gratula. Innen úgy látszott, hogy teljesen fejre állt és csak az újratelepítés fog segíteni, de ezek szerint nem így lett.

(#2702) whbear válasza N0zer0 (#2701) üzenetére


whbear
senior tag

Azt csinálja a KDE, hogy mikor bekapcsolom a gépet, felbootol és elindítok egy alkalmazást akkor a tálcán az ikonja forog és nem áll meg, de az alkalmazás rendesen elindul, viszont tekeri a procit 15%. Ha leteszem tálcára és vissza akkor megjelenik a rendes ikon. Ezután ha indítok mást, vagy bezárom akkor is rendesen elindul. Ez a jelenség a gyomlálás előtt is megvolt. Neked nem csinálja?

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2703) whbear


whbear
senior tag

Ext4-re formáztam egy pendrivet. Kevés az írás rá, fontosabb az adatbiztonság. Jó ez így? Windows alól is jól megy a paragon driverrel.

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2704) _Dumber_ válasza N0zer0 (#2701) üzenetére


_Dumber_
őstag

Köszönöm.
Gyanítom, hogy még nem ért véget, mert azért kézzel töröltem rendesen. Legközelebb a --force kell, mielőtt nekiesek.
Most leszűröm, hogy milyen "lib" csomagok vannak fent, és ráküldök egy reinstallt mindenre.

(#2705) N0zer0 válasza whbear (#2702) üzenetére


N0zer0
senior tag

Ilyen néha nálam is van, és az sem segít, ha fel/le teszem a programot a panelra/tálcára. Illetve most nálam a napokban egy olyan bug jött elő kétszer egymás után, hogy elindítottam egy progit, és az egérkurzor alján ott pattog az ikonja animációban, miközben betölti. Viszont hiába indult el a program, órák múlva is pattogott az animáció, beragadt. Úgy kellett kijelentkezni, majd be, és letiltani ezt a feature-t.

Sokszor előfordul az az elhíresült KDE bug is, hogy mikor bejelentkezek, akkor üres az asztal, eltűnnek az asztali ikonok és az asztal jobb szélén egy görgetősáv van. Persze, van ellenszer az ikonok azonnal visszahozására, de idegesítő, hogy minden x. indulásnál ez fogad. Ráadásul ezek a bugok már évek óta benne vannak a KDE4-ben, és képtelenek voltak javítani.

(#2706) whbear válasza N0zer0 (#2705) üzenetére


whbear
senior tag

És hogy hozod vissza az ikonokat?
Ez az indítási folyamat visszajelzése nekem is gondot okozott a számlázó programnál. Kikapcsoltam és azóta rendben van. Egyébként nem minden alkalmazás támogatja ezt. Főleg a gtk-sok nem.

Ha valakinek nem szólna az Amarok: Telepíteni kell ezt: gst-plugins-ugly

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2707) N0zer0 válasza whbear (#2706) üzenetére


N0zer0
senior tag

Az ikonok visszahozására több módszer is van. A legegyszerűbb, hogy a panel szélességét állítgatom (plazma jelre kattintás), lecsökkentem, visszahúzom eredeti méretűre. Utána előtűnnek az asztali ikonok. A görgetősávot meg le-fel görgetem egy kicsit, és eltűnik az is.

A másik módszer, hogy a Rendszerbeállításoknál, a Kijelző és Monitor szekcióban, a Megjelenítési beállítások kategóriánál a 4 zöld nyilas ikonra kattintva lecsökkentem a felbontást, majd visszateszem. Ez is rendbehozza.

A bugot egyébként az okozza, hogy állítólag egy objektumban nem jól öröklődik egy eljárási tulajdonság, és emiatt a KDE tévesen érzékeli az asztal felbontását. Ilyenkor úgy érzi, hogy a függőleges felbontása az asztalnak 10000 pixel, és kiteszi rá az ikonokat, de az aljára, azért nem látszanak, és azért van a görgetősáv is. A KDE-fejlesztők viszont nem tudják reprodukálni a bugot. Persze sokan tapasztalják, küldik is a debug infókat és a bugjelzést, de a mai napig nincs megoldva a dolog. Mindig azt írják a fejlesztők, hogy az új verzióban javították, de épp úgy előjön. A felhasználók azt is kiokoskodták, hogy nem videókártya-függő, előjön Intelen, Nvidián, ATi-n, és minden disztróban benne van a hiba. A fejlesztők pedig azt gyanítják, hogy az asztali ikonok rácshoz igazításához lehet köze.

A másik idegesítő bugja a KDE-nek pedig feature. Ha leteszel egy alkalmazást, vagy az asztal megjelenítésére nyomsz (ami leteszi az összes alkalmazást a panelra), akkor az alkalmazás(ok) panelikonja kiszürkül, nem látszik a panelen, hogy milyen alkalmazások mennek. Nagyon idegesítő, és nem lehet kikapcsolni sem. Ezzel együtt kell élni. Más baj a KDE-vel nincs, szép, sok mindent be lehet állítani, csak ez az 3-4 idegesítő dolga van, de ezek már verziók és évek óta tanyát vertek.

Igazából én gyurmafigurára lennék kíváncsi, mert egy ideje a KDE5-öt próbálgatja, hogy abban benne vannak-e ezek a hibák.

[ Szerkesztve ]

(#2708) Istju


Istju
senior tag

Sziasztok.

Az ünnepek alatt volt egy kis időm, és megcsináltam az EVO install script magyarra fordítását.
Eddig még nem nagyon csináltam publikus fordítást, és nyelvvizsgám sincs. Nagyon nehéz volt, próbáltam előtérbe hozni a könnyű megértést és a magyart a szó szerinti fordítással szemben. Kérlek benneteket, ha lesz időtök nézzétek át. Ha találtok benne hibát, vagy javaslatotok lenne a fordítás javítására, szívesen fogadom a kritikát. Előre is köszönöm a segítséget.
A fordítás [itt] elérhető

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2709) whbear válasza Istju (#2708) üzenetére


whbear
senior tag

Ok, megnézem.

Frissült a pacman 4.2-re 29.-én. Nem engedi frissíteni magát mert a függőségek feloldásához 4.2 pacman kell. Akkor hogy frissítsek?? Tud valaki segíteni?

looking for inter-conflicts...
error: failed to prepare transaction (could not satisfy dependencies)
:: package-query: requires pacman<4.2
[root@vaio vaio]# yaourt pacman
==> WARNING: Building package as root is dangerous.
Please run yaourt as a non-privileged user.
1 core/pacman 4.2.0-5 (base base-devel) [installed: 4.1.2-7]
A library-based package manager with dependency support
2 core/pacman-mirrorlist 20141217-1 [installed]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2710) Fritz Teufel válasza whbear (#2709) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Esetleg így:

sudo pacman -R yaourt package-query
sudo pacman -Syu

Arch Linux: package-query requires pacman <4.2

Enjoy! :)

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#2711) BoB válasza whbear (#2709) üzenetére


BoB
Topikgazda

# pacman -Rdd package-query
# pacman-db-upgrade

Kezzel toltsd le es tedd fel az ujabbat: letoltod a tarballt, kicsomagolod,
% makepkg -s,
majd
# pacman -U package-query-1.5-1-x86_64.pkg.tar.xz

Es ne futtasd a yaourt-ot root-kent.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#2712) whbear


whbear
senior tag

Köszönöm szépen, Uraim! ( package-query mindig AUR-ból fog ezután frissülni?)

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2713) Istju válasza whbear (#2712) üzenetére


Istju
senior tag

Nekem simán lefutott a yaourt -Syu, csak utána panaszkodott kicsit:
yaourt -Syy
[sudo] password for istju:
hiba: az alpm függvénytár inicializálása sikertelen
(hibás verziójú az adatbázis: /var/lib/pacman/)
hiba: próbálja meg a pacman-db-upgrade futtatásátpacman-db-upgrade

nyomtam egy sudo pacman-db-upgrade -et, és erre minden megjavult.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2714) BoB válasza whbear (#2712) üzenetére


BoB
Topikgazda

szerk.:

package-query eddig is csak AUR-ban volt.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#2715) whbear válasza Istju (#2713) üzenetére


whbear
senior tag

Először megpróbáltam a Te általad javasolt pacman-db-upgrade-t. Et Voilá, működik és nem kellett semmit se leszedni, feltenni.

[root@vaio vaio]# pacman-db-upgrade
[root@vaio vaio]# pacman -Syu
:: Synchronizing package databases...
core is up to date
extra is up to date
community is up to date
archlinuxfr 12.7 KiB 908K/s 00:00 [########] 100%
infinality-bundle is up to date
infinality-bundle-fonts is up to date
:: Starting full system upgrade...
resolving dependencies...
looking for inter-conflicts...

Packages (2): package-query-1.5-2 pacman-4.2.0-5

Total Download Size: 0.68 MiB
Total Installed Size: 4.31 MiB
Net Upgrade Size: 0.53 MiB

:: Proceed with installation? [Y/n] y
:: Retrieving packages ...
pacman-4.2.0-5-i686 672.8 KiB 480K/s 00:01 [########] 100%
package-query-1.5-2... 24.2 KiB 274K/s 00:00 [########] 100%
(2/2) checking keys in keyring [########] 100%
(2/2) checking package integrity [########] 100%
(2/2) loading package files [########] 100%
(2/2) checking for file conflicts [########] 100%
(2/2) checking available disk space [########] 100%
(1/2) upgrading pacman [########] 100%
(2/2) upgrading package-query [########] 100%
[root@vaio vaio]#

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2716) BoB válasza whbear (#2715) üzenetére


BoB
Topikgazda

Azért működik mert felvetted az archlinuxfr tárolót amiben van package-query, ezért pacman tudta frissíteni. Akinek nincs továbbra is kézzel kell frissítenie AUR-ból.

(feltéve hogy használ yaourt-ot)

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#2717) whbear


whbear
senior tag

Elnézést, hogy teleírom a topikot. Tehát kellett még egyszer a pacman-db-update mert nem ment a yaourt. Igen, a package-query az AUR-ban van, de szerencsére az Archlinuxfr tárolóban is megvan és még újabb. Most minden ok. Yaourt miért nem jó rootként? Úgyis kéri a jelszót...

[root@vaio vaio]# yaourt package-query
==> WARNING: Building package as root is dangerous.
Please run yaourt as a non-privileged user.
failed to initialize alpm library (database is incorrect version)
[root@vaio vaio]# pacman -Syy
error: failed to initialize alpm library
(database is incorrect version: /var/lib/pacman/)
error: try running pacman-db-upgrade
[root@vaio vaio]# pacman-db-upgrade
==> Pre-4.2 database format detected - upgrading...
[root@vaio vaio]# pacman -Syy
:: Synchronizing package databases...
core 121.6 KiB 419K/s 00:00 [########] 100%
extra 1808.6 KiB 669K/s 00:03 [########] 100%
community 2.4 MiB 1035K/s 00:02 [########] 100%
archlinuxfr 12.7 KiB 424K/s 00:00 [########] 100%
infinality-bundle 9.8 KiB 753K/s 00:00 [########] 100%
infinality-bundle.sig 287.0 B 0.00B/s 00:00 [########] 100%
infinality-bundle-fonts 117.0 KiB 474K/s 00:00 [########] 100%
infinality-bundle-f... 287.0 B 0.00B/s 00:00 [########] 100%
[root@vaio vaio]# pacman-db-upgrade
[root@vaio vaio]# pacman -Syu
:: Synchronizing package databases...
core is up to date
extra is up to date
community is up to date
archlinuxfr is up to date
infinality-bundle is up to date
infinality-bundle-fonts is up to date
:: Starting full system upgrade...
there is nothing to do
[root@vaio vaio]# yaourt package-query
==> WARNING: Building package as root is dangerous.
Please run yaourt as a non-privileged user.
1 archlinuxfr/package-query 1.5-2 [installed]
Query ALPM and AUR
2 aur/package-query 1.5-1 [installed: 1.5-2] (1138)
Query ALPM and AUR
3 aur/package-query-git 1.5-1 (138)
Query ALPM and AUR
4 aur/package-query-ssl3 1.2-2 (3)
Query ALPM and AUR - with patch to use SSL-version-3
5 aur/pacman-update-check 0.2-2 (2)
Basic Update checker to complement pacman. Functionality
partially obsoleted by checkupdate, introduced with pacman
4.1, the sole exception being AUR support, provided via
package-query.
==> Enter n° of packages to be installed (ex: 1 2 3 or 1-3)
==> -------------------------------------------------------
==>

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2718) BoB válasza whbear (#2717) üzenetére


BoB
Topikgazda

Azért mert az AUR nem "rendes" tároló bináris csomagokkal.

Ide szó szerint bárki tölthet fel, egy fájl, a PKGBUILD elég ami leírja hogy készül a csomag amit te készítesz el a gépeden a makepkg parancsal. Ez tartalmaz shell parancsokat is. Vagyis ha van egy rosszakaró (vagy egy idióta balfasz), akármi is lefuthat a gépeden.

Ezért van az hogy ha a --noconfirm kapcsoló nélkül futtatod a yaourt-ot, folyamatosan kérdez hogy át akarod-e nézni ezeket a fájlokat mielőtt lefutnak.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#2719) whbear válasza BoB (#2718) üzenetére


whbear
senior tag

Akklor már értem, köszi. Tényleg nem kellene rootként futtatnom a yaourtot.. Nem is fogom.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2720) whbear


whbear
senior tag

Notebookra érdemes telepíteni a cpupower csomagot? Hozna valamit üzemidőben? Használja valaki?

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2721) whbear válasza N0zer0 (#2707) üzenetére


whbear
senior tag

Felraktam a tlp-t és megszűnt a fentebb leírt program indítási hiba, de csak akkuüzemben.

Tlp nélkül fogyasztás : 16.8W. Tlp-vel, minimális config a powertop ajánlása alapján: 8.7W Magáért beszél.

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2722) Istju válasza whbear (#2720) üzenetére


Istju
senior tag

Én még nem használtam.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2723) Istju


Istju
senior tag

Sziasztok.
Már elérhető az EVO/Lution Arch live média és install script magyarul. Használatához töltsd le az iso fájlt, írd ki cd-re, vagy pen drive-ra. A live rendszer elindulása után csiholj netet, indítsd az installert, válaszd a 'Development' opciót, majd a következő lehetőségnél kiválaszthatod a magyar nyelvet. Próbáltam, működik. Egy-két gyermekbetegsége még van a magyarnak, már pár javítást eszközöltem, de ezek ma még nem módosultak. Továbbra is várom a fordítási hibákkal kapcsolatos észrevételeket. A magyar nyelvi fájlt a netről húzza le a telepítő, tehát nem kell új telepítőt írni minden nap ha a fordításon javítok.
Köszi

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2724) Istju


Istju
senior tag

A legfrissebb még be nem küldött fordítás itt található: magyar nyelvi fájl

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2725) whbear válasza Istju (#2724) üzenetére


whbear
senior tag

Gratula a munkádhoz!

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2726) Istju válasza whbear (#2725) üzenetére


Istju
senior tag

Köszi. Csak miattatok álltam neki, ne kelljen már mindig azt a fránya Manjaro-t telepíteni. Külön köszönet a gyurmafigurának:-) Colombnak és pcmarcinak.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2727) Istju válasza Istju (#2726) üzenetére


Istju
senior tag

Elnézést Colomb:-) kéklufigyurma:-)

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2728) Fritz Teufel


Fritz Teufel
addikt

Kiírtam pendrive-ra kíváncsiságból. Holnap kipróbálom, de picit bűntudatom van miatta. Valahogyan olyan, mintha cheat-tel akarnám játszani a WoW-ot. :B

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#2729) whbear válasza Fritz Teufel (#2728) üzenetére


whbear
senior tag

Há magyarok vagyunk, nem?? :)

Istju : Én mondjuk angolul használom, de te hívtad fel a figyelmemet rá. Ezzel több éves distro-hopingnak vetettél véget. Ezer köszönet érte :) Folyamatosan írtam hogy hol tartok és mostanra van 2 darab tökéletesen működő rendszerem. Egy asztali 64 bites és egy notebook. 235Mb, 0-0.3%, néha 0.7 % proci, 7.8W fogyasztás. Egy régi 1 magos Pentium M 1.2 ULV procin villámgyorsan megy. Win 7-el használhatatlan volt már.
Azóta azon gondolkodom, hogy miért kell ilyen sokat dolgozni a Manjarón és az Antergoson? Ennyire nehéz elrontani az Arch-ot? Ilyen sok idő kell a kiheréléséhez?

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2730) Rimuru válasza whbear (#2729) üzenetére


Rimuru
veterán

Decepticon szerintem magára a telepítőre gondolt nem a nyelvre. ;)

Vigyázat, csalok!

(#2731) whbear válasza Rimuru (#2730) üzenetére


whbear
senior tag

Én meg a cheatra gondoltam mint magyar népművészet ;)
Egyébként Decepticon kolléga szereti nehéz helyzetbe hozni magát, jó példa erre a GNOME Manjaro és a proci hűtő takarítás, pasztázás ami megvan 2 óra alatt. Sokkal rosszabb mint az állandó fagyás és porszívó hang a notiból :))

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2732) _Dumber_ válasza Fritz Teufel (#2728) üzenetére


_Dumber_
őstag

Neked nem ér ezzel felrakni.. Nem ezt ígérted.
Tessék nekiállni mezítlábas módszerrel.

(#2733) Fritz Teufel válasza _Dumber_ (#2732) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Nah tessék, tudtam én! A FÉRFI fapadon keresztül teszi fel az Arch-ot :DDD

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#2734) whbear válasza Fritz Teufel (#2733) üzenetére


whbear
senior tag

Legalábbis otthon az asszonynak azt mondja :)

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2735) N0zer0 válasza Fritz Teufel (#2733) üzenetére


N0zer0
senior tag

Pedig nem nagy szám Archot telepíteni. Nálad nem zavar be titkosítás sem. Próbáld meg virtuális gépre telepíteni, ha gyors a neted, megvan az alaprendszer telepítése pár perc alatt, ezt begyakorlod néhányszor. Utána gyakorlod az alapvető belakást néhányszor. Utána nem lesz gond a fizikai gépen csinálni, kivéve, ha valamelyik fontos hardveredet nem támogatja az alaprendszer.

(#2736) Istju válasza whbear (#2734) üzenetére


Istju
senior tag

Ez csak a kezdőknek lesz segítség esetleg, nektek mától a mezítlábas telepítő lesz kötelező:D
Azért ne feledjük miről szól az Arch linux, és miért is szüntették meg a fejlesztők a grafikus telepítőt.
De , kialakult egy igény, amit ez a telepítő kiszolgálhat. ezért vágtam a fordításba:-) Remélem nem lustulnak el az érintettek, akik ezt majd szívesen használják. A cél a mezítlábas telepítő, ez csak kis segítség lehet:-)

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2737) Fritz Teufel válasza N0zer0 (#2735) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Virtuális gépre már felment, igaz, kellett pici segítség. Nem hiszem, hogy élesben lenne különösebb probléma. Nem is az install lehet a komoly kihívás, hanem a belakás. Mivel a kézi telepítés elsőre ment, így a script olyan furcsa érzést kelt bennem. Mintha csalással akarnék bejutni egy csapatba. Szóval, kézzel lesz a mutatvány végrehajtva.

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#2738) Istju válasza Fritz Teufel (#2737) üzenetére


Istju
senior tag

+1

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2739) Csarlee


Csarlee
tag

Helló!
Találtam egy kisebb fordítási hibát, illetve inkább elírást, lásd csatolt kép. Egyébként kitűnő munka, gratulálok! http://cskr.info/link/evolution.jpg
BÚÉK!

[ Szerkesztve ]

(#2740) N0zer0 válasza Fritz Teufel (#2737) üzenetére


N0zer0
senior tag

A belakás sem nehezebb. Mivel nem most kezdted a linuxozást, már előre tudod, hogy milyen ablakkezelőt és programokat akarsz használni. Még a csomagkezelője sem lesz új számodra a Manjaróhoz képest.

(#2741) Istju válasza Csarlee (#2739) üzenetére


Istju
senior tag

Szia.

Köszönöm az észrevételt. Javítottam. Egyébként épp ennek a képernyőnek a szövege már át lett fogalmazva azóta, de amit észrevettél elírást, az még benne volt.

BUÉK

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2742) Istju


Istju
senior tag

Sziasztok.
Jó hír: Az Evo/Lution telepítőben már elérhető a javított magyar nyelv. Mind a stable és a development verzióban egyaránt.
Buék

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2743) Penty válasza Istju (#2741) üzenetére


Penty
tag

Bocs, hogy debianosként itt tévelygek és archoskodok, de lenne egy észrevételem a fordítással kapcsolatban. Szerintem a kötőjeles toldalékokat közvetlenül kellene az adott szó után írni, nem pedig egy szóközt beiktatva, nem? Én legalábbis így tanultam. Tehát pl. nem "Grub2 -be", hanem "Grub2-be", nem "/boot -ba", hanem "/boot-ba", nem "LVM -et", hanem "LVM-et", nem "rEFInd -ot", hanem "rEFInd-ot" kellene írni.
Nem biztos, hogy igazam van, de én még így tanultam, hogy így a helyes. Erősítsen, vagy cáfoljon rám valaki.

(#2744) ubyegon2 válasza Penty (#2743) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:) Sima terminalos beidegződés!

Pont a fordítás előtt próbáltam telepíteni, de elakadtam, igaz olyan helyen, ahol nem múlott semmi a fordításon. Mindenáron csatoltatni akarta a /home- ot, mivel nem tettem, így hőbörgött valamit. Újra meg kéne próbálni. :F

[ Szerkesztve ]

(#2745) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#2744) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Közben rájöttem, hogy nem külön /home vagy /boot mappára gondolt, hanem valószínűleg...
Nem tudom pontosan mit akart, mert azt minek kérdezné, hogy csinálhat- e /home- ot!? :U

(#2746) N0zer0 válasza Penty (#2743) üzenetére


N0zer0
senior tag

Ez nem helyességi kérdés, inkább tipográfiai. Igazad van, hogy a /boot-ba jobb lenne. A fordító kolléga lehet nem akarta, hogy valaki "/boot-ba" mappát keresse, azért tett bele szóközt is.

Egyébként meg a helyesírás sem helyes, megtévesztő a neve. Sőt, nyelvi szinten a helyesség nem létezik, legfeljebb ha külföldi töri a nyelvet, az idegenséget eredményez, mert az anyanyelvűek nem úgy mondják. A helyesírás inkább csak egy ajánlási szabvány az egységes írásgyakorlat és a gördülékeny értekezés érdekében. Viszont azért, mert valaki nem a helyesírás vagy a sztenderd nyelvjárás szerint ír, attól még nem lesz helytelen.

(#2747) Istju válasza Penty (#2743) üzenetére


Istju
senior tag

Szia.
Természetesen igazad van. Oka van annak, hogy következetesen így írtam ezeket a szavakat. Azok az angol szakmai, főleg számítástechnikai szövegek, amik tele vannak lefordíthatatlan szóval, kifejezéssel, utalással általában itt a fórumon is folyamatosan benézik a gyakorlatlan felhasználók. Például egy parancshoz hozzáértik a parancs mögött lévő bármilyen írásjelet. Így, hogy ott van egy plusz szóköz, a szó olvasáskor szinte szétugrik a toldaléktól.
Amennyiben ez a következetesen használt szóköz többeket zavarna, természetesen kijavítom.
Köszönöm az észrevételt.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2748) Istju válasza ubyegon2 (#2744) üzenetére


Istju
senior tag

Szia.

Én mikor telepítettem ezzel a telepítővel, nem kérte a /home -ot. Ha lesz időm utána nézek. Lehet azért, mert én a development opciót választottam a telepítés előtt?

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2749) ubyegon2 válasza Istju (#2748) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!
Mindenesetre nagyszerű ez a fordítás, mert így csak megpróbálom még 1x, még mielőtt az Antergossal próbálkoznék újra. Az biztos, hogy én nem a dev opcióval csináltam!

(#2750) Penty válasza Istju (#2747) üzenetére


Penty
tag

Ha szándékosan teszed oda ezeket a szóközöket, hogy a zöldfülűbbek se kavarodjanak el a telepítés során, akkor az más tészta.
Sajnos a mai világban egyre kevesebb figyelmet fordítanak az emberek a helyesírásnak, ami számomra kicsit elszomorító, mert egyfajta igénytelenséget (is) jelez, ami egyre általánosabb. Persze az én helyesírásom se tökéletes, hogy finoman fogalmazzak, de azért megpróbálok odafigyelni, amennyire csak lehet.

@(#2746) N0zer0
"Viszont azért, mert valaki nem a helyesírás vagy a sztenderd nyelvjárás szerint ír, attól még nem lesz helytelen."

tehát h igy irók akór az hejes? :DDD
Biztos én vagyok maradi, de nekem vagy valami helyesen van leírva, vagy helytelenül. És ebbe nem tartozik bele az, hogy vannak szavak, amelyeket többféleképpen is le lehet írni. Pl. a tejfől, tejfel; zsömle, zsemle stb. Ha valaki zsőmlének, vagy telyfőlnek írja, akkor az nekem akkor is helytelen lesz, ha az illető lakhelyén, az ottani alacsony iskolázottságú emberek így írják, mert nem tudják, hogyan kell helyesen.

De mindegy végül is, nem akarok itt trollkodni, mert nem az én formám az ilyesmi, meg nem is idevalósi vagyok. :B

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.