Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-02-28 11:06:49

LOGOUT.hu

Arch Linux topik

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2651) whbear válasza BoB (#2648) üzenetére


whbear
senior tag

Akkor ezt is tudjuk hála neked:) Azt nem tudod, hogy lehet megoldani, mikor a yaourt vagy 1000 találatot dob ki, akkor pont az elsők nem látszanak. Szóval, hogy lehetne-e valahogy lapozni a találati listában.
Most kicsit több a kérdés mert már munkára is és otthon is Arch megy,

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2652) Siriusb válasza whbear (#2651) üzenetére


Siriusb
veterán

valamilyen parancs | more

Ez a kimenetet a terminál méretéhez igazítja, amikor egy oldal betelik, vár egy billentyű lenyomására.

(#2653) whbear válasza Siriusb (#2652) üzenetére


whbear
senior tag

Köszi! A less-el próbálkoztam, valami miatt arra emlékeztem de nem működött.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2654) Siriusb válasza whbear (#2653) üzenetére


Siriusb
veterán

Pedig az is működik, sőt a less többet tud, less is more :)

(#2655) Siriusb


Siriusb
veterán

Tapasztaltatok olyat, hogy nyomtatás után a cupsd megpörgeti a CPU-t?

(#2656) whbear válasza Siriusb (#2655) üzenetére


whbear
senior tag

Elvégezted a kézi beavatkozást a frissítés után? Itt a fórumon írta valaki hogy kell. Az Arch wikin írjak kell törölni is valami symlinket kézzel. Nálam jó teljesen de friss telepítés.

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2657) Siriusb válasza whbear (#2656) üzenetére


Siriusb
veterán

Persze.

(#2658) whbear


whbear
senior tag

Valaki össze tudná röviden foglalni hogy mi az a Docker és miért érdemes használni ha érdemes és mely programokkal? Skype telepítésén gondolkodom, ott merült fel de nem igazán értem mi ez.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2659) Blum1866_2 válasza whbear (#2626) üzenetére


Blum1866_2
tag

Köszönöm! Működött, egészen addig amíg ki nem húztam a töltőt a gépből. Onnantól kezdve semmi.
Érdekes amúgy, hogy ez a config fájl szétvágta a VSync-et Gnome3-ban. Most töröltem a fájlt, így megint van VSync rendesen.

Ötletem sincs, hogy mi lelte a fényerő állítást, első gdm indításkor tökéletesen ment, azóta halott.
Felraktam próbaképp egy XFCE-t, ott is ez van. De biztosan működik, mert Winfos alatt tudom állítani illetve az Arch is veszi a lapot ha xbacklight -set paranccsal állítom.

Tegnap jött xorg frissítés, azzal se jó. Ötlet? :F

(#2660) ubyegon2 válasza whbear (#2658) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mivel mindíg meglepődsz, ha egy nő is ért a Linuxhoz, így Katherine Noyes írását javallom. :D
Mondjuk itt is jól elmagyarázza az ember, bár így se nagyon értem. Minap Fedoránál láttam ezt a bálnás dolgot beépítve. Ismerned kéne, nagy Fedorás vagy/voltál. :D

[ Szerkesztve ]

(#2661) Fritz Teufel válasza whbear (#2658) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

"...A Docker egy LXC-re épülő, konténeralapú alkalmazásvirtualizációs technológia, amely az alkalmazást a futtatási környezetével együtt egy virtuális konténerbe zárja. Ezek a konténerek függetlenek egymástól és az alattuk futó rendszertől és szabadon lehet őket mozgatni akár a gépek között is - lényegében a VM-nél finomabb szemcsézettségű virtualizációról van szó. A konténerbe zárt alkalmazások megosztoznak a kernelen és a rendszer többi erőforrásán, vagyis a technológia nem olyan hardverigényes mint amikor egy teljes VM-et kell futtatni..."

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#2662) whbear


whbear
senior tag

Köszönöm a válaszokat. Van új Evolution Installer!!!

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2663) whbear


whbear
senior tag

Feltettem az intel-ucode csomagot, grub-mkconfig. Be is tölti, minden ok, de nem sok változást észlelek. Talán mintha a procihűtő jobban pörögne....

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2664) B@ldrick


B@ldrick
aktív tag

Nálatok is hullámzik görgetéskor a Chromium hardveres gyorsítással noveau-val? Vsync be tearing miatt. (FF jó.)

▌iPhone 12 • Huawei P20 Pro • OnePlus 3 • HTC One ▌Ubuntu • OpenMediaVault • XPEnology ▌

(#2665) whbear válasza B@ldrick (#2664) üzenetére


whbear
senior tag

Nekem Intel van. Az jó.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2666) N0zer0 válasza B@ldrick (#2664) üzenetére


N0zer0
senior tag

Milyen ablakkezelőt / asztali környezetet használsz? Mert Xfce-nél szokott ilyen lenni.

(#2667) B@ldrick válasza N0zer0 (#2666) üzenetére


B@ldrick
aktív tag

KDE 9800GT-vel. Zárttal jobb lenne vagy ez a chrome hibája? (Eddig ATI 4870 volt bent de egy frissítés után az FF teljes ablaka sárga és krix-kraxos lett, reboot nagy nehezen indult és már a karakteres indulásnál is képhibák jelentek meg.)

[ Szerkesztve ]

▌iPhone 12 • Huawei P20 Pro • OnePlus 3 • HTC One ▌Ubuntu • OpenMediaVault • XPEnology ▌

(#2668) DEGU83


DEGU83
tag

Sziasztok! Nincs valami ötletetek a képernyő háttérvilágításának elsötétülésére? Ezt már próbáltam, de sokszor újra előjön a hiba. Nincs erre valami végleges megoldás?

(#2669) whbear


whbear
senior tag

Tudnátok segíteni hogy lehetne Arch KDE-re feltenni openvpn klienst? Valami grafikus felület jó lenne.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2670) DEGU83 válasza whbear (#2669) üzenetére


DEGU83
tag

a terminálból nem tudod telepíteni? Az AUR -ban megvan.

(#2671) Istju válasza DEGU83 (#2668) üzenetére


Istju
senior tag

Inkább itt csemegézz, a háttérvilágítás beállítására, szabályok létrehozására van pár módszer.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2672) whbear válasza Istju (#2671) üzenetére


whbear
senior tag

Érkezett valami válasz a facen EvoLutionra?

DEGU83: Sikerült NetworkManager - openvpn plugin.

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2673) DEGU83 válasza Istju (#2671) üzenetére


DEGU83
tag

Köszi, megoldódott. Esetleg ha másnak is van ilyen problémája, a megoldás a következő: rendszergazdaként be kell lépni a grubba: sudo mousepad /etc/default/grub utána látjuk a sorokat, a probléma a következővel van:GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="acpi_backlight=vendor" ez elé teszünk egykettőskeresztet így:#GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="acpi_backlight=vendor" utána egy másik sorba beillesztjük GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="video.use_native_backlight=0" elmentjük majd frissítjük a grubot: sudo update-grub ezek után nekem tökéletesen működik, egyszer sem sötétült el.

(#2674) Istju válasza whbear (#2672) üzenetére


Istju
senior tag

Szia.
Nem érkezett semmi. Közben utána néztem. Nekem azt írja boot során : starting version 217 .
Ez az új systemd . Találtam egy Bugot , a hozzászólások közt talán találsz megoldást a kernel device manager hibádra. Sajna kevéske gúglizással csak ennyire jutottam.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2675) whbear válasza Istju (#2674) üzenetére


whbear
senior tag

Érdekes mert a systemd frissült 218-ra és mégis 217-et ír ki. Nem számít. Vettem egy satás DVD-t, azzal nincs baj.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2676) Istju válasza DEGU83 (#2673) üzenetére


Istju
senior tag

Örülök :-) Esetleg leírhatnád ide a géped típusát, és hardverét, sajnos ez a dolog erősen gyártó függő, a Bios kódolással kapcsolatos. Talán , majd így más akinek hasonló gondja lesz könnyebben megtalálja a megoldást.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2677) Istju válasza whbear (#2675) üzenetére


Istju
senior tag

Nekem is 218-1 es verzió van fenn, bár azóta nem is írja a starting version 217 -et

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2678) DEGU83 válasza Istju (#2676) üzenetére


DEGU83
tag

nekem lenovo g580 van, de leginkább az ASUS oknál jelentkezik a probléma.

(#2679) cubix


cubix
tag

Sziasztok!
Ma frissítettem a rendszert, de a frissített Xorg kicsit instabil (vlc-vel nézek youtube videot, és elhasal,majd azonnal újraindul). Hogyan tudok downgradelni a korábbi verzióra (a jelenlegi verzió: 1.16.3-1)?

「시작이 반이다」

(#2680) Blum1866_2 válasza cubix (#2679) üzenetére


Blum1866_2
tag

/var/cache/pacman/pkg mappában megvan az előző xorg csomag? (Ha nem adtál ki pacman -Scc parancsot akkor ott kel lennie)
Ha ott van, akkor

pacman -U /var/cache/pacman/pkg/<csomagnév>

paranccsal tudod visszarakni. Azt hiszem :)

(#2681) cubix válasza Blum1866_2 (#2680) üzenetére


cubix
tag

Már vissza is pakoltam a csomagot! Mostmár nem fogom nagyon törölgetni a régi csomagfájlokat.

「시작이 반이다」

(#2682) _Dumber_ válasza cubix (#2679) üzenetére


_Dumber_
őstag

vagy AUR ból felrakod a "downgrade" vagy a "downgrader" progit.

Ezek keresnek ARM-ben is, tehát nem kell megtartani a gépen a régit. (persze ha van hely akkor nem árt, mert ha a net száll el akkor macrésabb)

[ Szerkesztve ]

(#2683) whbear válasza Istju (#2677) üzenetére


whbear
senior tag

Nekem 217-et írt, de ez megjavította: mkinitcpio -p linux

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2684) cubix


cubix
tag

Tudnátok egy jó scriptet amivel a pacman chache-t a külső hddmre áthelyezné.Ezt a scriptet cronnal futtatnám.

「시작이 반이다」

(#2685) whbear


whbear
senior tag

Kicsit kigyomláltam a KDE-t. Akonadi, search, konqeror preload, kadressbook migration, kalarm, krunner le lett tiltva. Így 0-0.3% a processzor használat és 245 Mbytes a memória foglalás. A kép a Ksnapshoottal készült, ezért valamivel többet mutat a top mint alapjáratban.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2686) N0zer0 válasza whbear (#2685) üzenetére


N0zer0
senior tag

Az igen! Akonadit, konqerort én is kigyomláltam egy netes cikk nyomás, de nálam nem sokkal lett kevesebb a memóriafoglalás, 500-600MB alapból, használat közben felmegy 1-1,1GB-ra. Tudnál adni róla leírást, hogy hogyan csináltad?

(#2687) N0zer0


N0zer0
senior tag

Bár a gyomlálás nálam is 0,3%-ra vitte le a prociterhelést (pedig minden 3D-effekt fullra be van nyomva), szóval volt értelme, de a memóriaéhség nem sokat csökkent. Mondjuk így is karcsúbb már egy Unityhez vagy GNOME3-hoz képest.

[ Szerkesztve ]

(#2688) whbear válasza N0zer0 (#2687) üzenetére


whbear
senior tag

Ezeket szedtem ki: /usr/share/autostart --krunner, kalarm, kadressbookmigrator, konqy_preload, korgac főleg a krunner ette a ramot. Akonadit így: ~/.config/akonadi/akonadiserverrc Autostart true-ról false-re állítottam. Search kikapcsolva, startup shutdown-ban a nem használt démonokat mint pl DNS-SD, Write, Remote, URL notifier, meg ami nem kell. Így indításkor 245M, 0,3% proci. Gyors, szép, minden kifogástalanul működik. Bluetooth Stereo is. Át kellett értékelnem a KDE-t. Nagyon megszerettem.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2689) _Dumber_


_Dumber_
őstag

Kérnék egy kis segítséget, mert megállt a tudományom.

Frissítettem egy tartalék rendszeremet (ezt használom kísérletezésre).
kb 2 havi frissítés futott le szabályszerűen az arch-news-ok alapján, de a fogyamat közben kikapcsolt a terminal ablak. Újraindítottam a frissítést, és hiba nélkül lefutott, mégis valami gebasz lehetett , mert shutdown nem akart végigmenni, ezért kicsit megerőszakoltam a kikapcsolást.
Újraindítás után nem volt X.

Leoperáltam róla az xorg minden felmenő és lemenő ágát, de újratelepíteni nem tudta, mert kb 15-20 filera panaszkodott, hogy már létezik (gondolom zárolt maradt).
Ezeket kézzel leszedtem. Újratelepítés utánna már patentul végigfutott. Be is indul startx.
A képernyő gyönyörűen feláll, szép mint előtte, de sem az egeret, sem a billentyűt nem érzékeli X alatt, így csak nézni tudom :) (SLIM alatt sincs beviteli periféria).

Amit kútfőből tudtam az a /etc/X11/xorg.conf.d/ ellenőriztem, és ott minden megvan. (Átmásoltam a főrendszeremről).

Mi hiányozhat még?

(#2690) _Dumber_ válasza _Dumber_ (#2689) üzenetére


_Dumber_
őstag

Annyi változott, hogy nem volt visszatelepitve a xf86-input- keyboard és mouse.

Most viszont az X sem akar elindulni. Unable to lock .Xaut..... filera panaszkodik

[ Szerkesztve ]

(#2691) _Dumber_ válasza _Dumber_ (#2690) üzenetére


_Dumber_
őstag

X-em újra van, xf86-input-keyboard és mouse telepítve..

Kép van .. input nincs :(

(#2692) Istju válasza _Dumber_ (#2689) üzenetére


Istju
senior tag

Én a helyedben megpróbálnám még egyszer újrahúzni a komplett xorg -ot, ha nem hajlandó, akkor -force opcióval. Utána , pedig újratelepíteném a video, hang, és input drivereket . Valami bebukott nálad, nem lehet, hogy hardverhiba?

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2693) _Dumber_ válasza Istju (#2692) üzenetére


_Dumber_
őstag

Gépközelben leszek akkor a force jön. Hardverhiba biztos nem. Hdd-n lévő rendszerem kifogástalan. Csak az usb-s rendetlenkedik

Valamelyik lib csomag hiánya nem csinál ilyet? Elég sok beragadt lib volt amit kézzel töröltem

[ Szerkesztve ]

(#2694) Istju válasza _Dumber_ (#2691) üzenetére


Istju
senior tag

xf86-input-evdev telepítve van? Driverek? Pl: xf86-input-synaptics ??

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2695) _Dumber_ válasza Istju (#2694) üzenetére


_Dumber_
őstag

Ezek mind. A hdd-s rendszeremmel osszehasonlitottam minden xf86 és xorg csomagot, de minden megvan

(#2696) Istju válasza _Dumber_ (#2695) üzenetére


Istju
senior tag

xinput list -ez mit ad?

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2697) Istju válasza Istju (#2694) üzenetére


Istju
senior tag

Akkor a xorg drivereket, (mindet) próbáld először újratelepíteni. Lehet tényleg vmi lib hiányzik.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2698) Istju válasza _Dumber_ (#2695) üzenetére


Istju
senior tag

És tanulmányozd a /var/log/Xorg.0.log fájlt.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2699) _Dumber_ válasza Istju (#2698) üzenetére


_Dumber_
őstag

Ott a pont.
A log bogarászása közben ezt találtam:

275.327] (**) SynPS/2 Synaptics TouchPad: Applying InputClass "evdev touchpad catchall"
[ 275.327] (**) SynPS/2 Synaptics TouchPad: Applying InputClass "touchpad catchall"
[ 275.327] (**) SynPS/2 Synaptics TouchPad: Applying InputClass "Default clickpad buttons"
[ 275.327] (**) SynPS/2 Synaptics TouchPad: Applying InputClass "evdev touchpad catchall"
[ 275.327] (**) SynPS/2 Synaptics TouchPad: Applying InputClass "generic mouse"
[ 275.327] (II) LoadModule: "evdev"
[ 275.327] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/input/evdev_drv.so
[ 275.327] (EE) Failed to load /usr/lib/xorg/modules/input/evdev_drv.so: /usr/lib/xorg/modules/input/evdev_drv.so: file too short
[ 275.327] (II) UnloadModule: "evdev"

Megpróbáltam újratelepíteni a evdev-et, de mivel hibát adott ezért rázavartam a force kapcsolóval:
pacman -S --force libevdev xf86-input-evdev

Ezek után már van minden.

Köszi a segítséget.

(#2700) Istju válasza _Dumber_ (#2699) üzenetére


Istju
senior tag

Hiányos volt a lib:
" 275.327] (EE) Failed to load /usr/lib/xorg/modules/input/evdev_drv.so: /usr/lib/xorg/modules/input/evdev_drv.so: file too short"
Örülök, hogy sikerült.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.