Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-02-28 11:06:49

LOGOUT.hu

Arch Linux topik

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2851) spammer válasza Istju (#2850) üzenetére


spammer
veterán

Éppen akartam javasolni, hogy ha már úgyis annyira benne vagy a témában, jegyzetelj, és ha ráérsz, majd írhatnál a logoutra egy részletes bejegyzést, útmutatót. Bár én még távolról sem vagyok ezen a szinten, de engem érdekelne a téma, előre tájékozódni, tanulgatni jó lenne. :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#2852) wwenigma


wwenigma
Jómunkásember

Valaki hasznal jelenleg Seagate Goflex Net kütyün Archlinuxot? :B

Steam: http://bit.ly/1rRuf8p , Origin: wwenigma -- | -- Jiayu F1 / G3C / OT995 cuccok: http://bit.ly/1w44CI2 -- | -- ZTE V5 Red Bull -> http://bit.ly/1mgtfrd -- | -- Xiaomi RN3SE -> http://bit.ly/2r8DlV7 -- | -- Live Stream: twitch.tv/wwenigma

(#2853) whbear


whbear
senior tag

Van egy windowsos programom playonlinux alól pdf - et dob amit Fedorán simán megnyitotta Okulárban de Arch + KDE alatt azt írja hogy a Windowsban nincs telepítve pdf olvasó. Tehát lehetne valahogy paraméterezni a wine-t?

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2854) Blum1866_2 válasza Istju (#2847) üzenetére


Blum1866_2
tag

Én most Gentoo-t próbálgatom élesben. Custom kernel 75MB RAM fogyasztással indul... :K
Bár valahol én is elcseszhettem mert van 1-2 modul ami nem akar indulni, nameg magát a Gentoo-t is könnyű szétbarmolni. Az meg szűz kezek között viszonylag gyorsan megtörténik...még tesztelgetem hétvégéig aztán valószínűleg újrahúzom az egészet. Rengeteg felesleges gányolás van a rendszerben, azt meg nem szeretem. :)

(#2855) Istju válasza Blum1866_2 (#2854) üzenetére


Istju
senior tag

Igazad van, én már évek óta, még az Arch előtt próbálkoztam a Gentoo-val. Sajna kevés volt a tudásom hozzá. De megszerettem az Ach Linux -ot, és még itt sok tanulni valóm akad. Mellesleg, ha tudnék Gentoo alatt jó custom kernelt fordítani, akkor Arch alatt sem okozna gondot ugyanolyan penge kernelt építenem forrásból. Feliratkoztam a kernel-testing levelező listára, hátha ragad rajtam valami.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2856) Blum1866_2 válasza Istju (#2855) üzenetére


Blum1866_2
tag

Tényleg nagy királyság a Gentoo de valóban nem egyszerű mutatvány tisztességesen, "elkúrás mentesen" telepíteni. Amúgy VBoxban próbálgatom a FreeBSD-t, eddig sokkal szimpibb a BSD mint a Gentoo. Minden sokkal-sokkal flottabb, dokumentáció minden részletet leír, Xorg forrásból telepítve kapásból tökéletesen fut. Így, hogy ráálltam a forrásból telepítésre, erősen elgondolkoztam rajta, hogy átállok FreeBSD-re mert eddig mocsok módon meggyőzött.

Valami ilyesmi kéne a Gentoo-ba is mint BSD-be. Gentoo-n ez a USE flagek használata szvsz irdatlan nagy baromság. Ha egyszer eltalálja az ember akkor oké de ha valamit kihagysz akkor konfig update meg a többi.-
Ideg rohamot kaptam amikor már 4 órája fordította a Qt könyvtárat, mire kiírta, hogy kell neki egy extra flag. Fordítás leáll, konfig módosít, folytasd. Hülyéje nem onnan kezdte el ahol abba hagyta, hanem előlröl az egészet.
BSD-n elkezdek fordítani valamit akkor fordítás KÖZBEN kérdezi meg, hogy mit akarok belerakni, GTK vagy Qt optimalizáció legyen-e, milyen VGA-m van, stb. Megadom neki, hogy mit akarok és Continue.
Tényleg, minden nagyon flottul megy, minden úgy és ott van ahol le van írva és ezáltal konfigolni is könnyebb. Kernel széttúrásának még nem álltam neki de állítólag az is egyszerűbb mint Linux alatt.

Arch-ról meg annyit, hogy tényleg mocsok jó cucc, rengeteget lehet vele tanulni és mindig közel fog állni a szívemhez. De jelenleg eszem ágában sincs visszamenni Arch-ra.

(#2857) miku84


miku84
tag

Valaki tudna ajánlani 1 jó Gmail ellenőrző progit asztalra, v. tray- be?
Nem kell sok mindent tudnia, csak annyi, h mutassa, h épp hány olvasatlan email van + vmi hangjelzés, ha új levél jön.

Köszi!

(#2858) Siriusb


Siriusb
veterán

(#2859) Csarlee válasza miku84 (#2857) üzenetére


Csarlee
tag

Conky-hoz van egy pár...
[link]

(#2860) NickNév válasza miku84 (#2857) üzenetére


NickNév
csendes tag

Ha KDE

Ha Gnome 3

Zavarodott, mint egy svájci anarchista

(#2861) _Dumber_


_Dumber_
őstag

Érdekesség képen felraktam a Manjaro-LXQT. Nagyon pöpec egy rendszer. Kellemesen gyors (lévén openboxra épül), és szerintem egész jól összerakták.
Beconfigoltam és átmásoltam a arch-omról az openbox beállításait. Most van egy tök ugyanúgy kinéző rendszerem, csak pár beállítást kellemesebbé tette a manjaro beállításkezelője... Erőssen gondolkodóba estem., már csak a következők miatt is:

Nálam tapasztaltabbak remélem meg tudják magyarázni a következő dolgot:

Adott egy gép, 2 partícióval .
Egyiken Arch, a másikon Manjaro-LXQT.
Minden olyat feltettem az LXQT-re, ami az Archomon installálva van, és az összes configfilet is átmásoltam.
systemctl list-unit-files szerint az LXQT pár dologgal több service-t indít (pl modemmanager).

mégis az arch kb kb 1.30, az LXQT kb 1.00 alatt.

Arch:

Manjaro-LXQT:

Ha jól emlékszem annó az arch is gyorsabb volt de nem ennyire.
Az is biztos, hogy én felraktam amit fel kell, de "optimalizálást" nyilván én nem csináltam, ellenben a manjaros fiúk biztos.. Vagy lehet ilyen optimalizálást csinálni?

(#2862) _Dumber_ válasza _Dumber_ (#2861) üzenetére


_Dumber_
őstag

Mármint ezt akartam írni:
mégis az arch kb 1 és fél perc, az LXQT kb 1 perc alatt bootol.

(#2863) Istju válasza _Dumber_ (#2862) üzenetére


Istju
senior tag

Arch másfél perc alatt tölt be? Milyen gépen? Eléggé tanácstalan vagyok. Arch-ot milyen módon raktad fel? Lehet indítottál egy csomó felesleges rendszer linket. Tudod? systemctl stb. Ezeket pedig a másik telepítés nem használja. A hiba oka: rossz arch telepítés.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2864) Istju válasza Istju (#2863) üzenetére


Istju
senior tag

Aztán lehet tévedek? Valaki azt meg tudja mondani, h van e különbség arch vs manjaro kernel config között?

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2865) _Dumber_ válasza Istju (#2863) üzenetére


_Dumber_
őstag

ok..ok.. én voltam a buta..
nekem a teljes betöltés azt jelenti, hogy elindul a skype és a thunderbird ...de azt felraktam a manjarora is.
Szóval az értékek ezzel értendők.
Nekem a 2 érték közötti különbség is zavar.

szerk: itt a teljes autostart

[ Szerkesztve ]

(#2866) Siriusb válasza _Dumber_ (#2865) üzenetére


Siriusb
veterán

Inkább egy systemd-analyze blame kimenetet mutass.

(#2867) _Dumber_ válasza Siriusb (#2866) üzenetére


_Dumber_
őstag

(#2868) Istju válasza Siriusb (#2866) üzenetére


Istju
senior tag

+1 . A démonként futtatott folyamotokat érdemes megnézni, ahogy Siriusb írta.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2869) Istju válasza _Dumber_ (#2867) üzenetére


Istju
senior tag

Mindkét rendszer /etc/fstab fájlát is megmutathatnád.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2870) Istju válasza _Dumber_ (#2867) üzenetére


Istju
senior tag

Plussz a videó karid cuccaival sincs minden rendben.
Ha manjaro alatt futtatod ezt:
# ls /sys/class/backlight/
ezt fogod kapni::
intel_backlight
, azért mert inteles video karid van.
Ha arch alatt futtatod:
# ls /sys/class/backlight/ , akkor
ez lesz a végeredmény:

intel_backlight és
acpi_video0
Az arch linux beállításaid nem megfelelőek.

Tehát , ha arch alatt is megfelelően van telepítve a video karid drivere, akkor :
# systemctl disable acpi_video0.service
# systemctl reboot
Aztán majd alakul a dolog.
Manjaro alatt pár dolgot beállítanak helyetted, de ettől még nem tanulod az arch linuxot.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2871) _Dumber_ válasza Istju (#2869) üzenetére


_Dumber_
őstag

Arch:
UUID=172d3ac7-8f33-4529-963f-323038256b15 / ext4 rw,relatime,data=ordered 0 1

# /dev/sda6
UUID=cbf8e7e7-3593-4fc3-acac-d3ba9efac5b1 none swap defaults 0 0

# adatok /dev/sda1
UUID=312f9813-1a5f-42f2-88c1-336b0ea32e7c /home/dumber/adatok ext4 defaults,nouser,exec 0 2

Manjaro:

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
#
UUID=4247e37a-73c7-4cde-a9af-c24895af827b / ext4 rw,relatime,data=ordered 0 1

----

Nem célom visszamenni manjarora.. inkább ide rakom fel a LXQT-t ;)

[ Szerkesztve ]

(#2872) Istju válasza _Dumber_ (#2871) üzenetére


Istju
senior tag

Az Arch alatt van swapod és csatolva vannak az adatok partíció . Rendszerindításkor a csatolás és a fájlrendszer ellenőrzés időt vesz igénybe. A manjaro alatt pedig csak egy rendszerpartíciód van.

Az előző hszemhez kiegészítés:
Ha összehasonlítod a két rendszer /etc/mkinitcpio.conf file -át, akkor a kettő nem lesz egyforma. Figyeld a "Modules=" szakaszt.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2873) _Dumber_ válasza Istju (#2872) üzenetére


_Dumber_
őstag

Lefuttattam az # ls /sys/class/backlight/. A kimenete tényleg az amit mondtál.
Service kikapcsolva (disable), de újraindítás után ugyanaz a kimenete.

A swapot nem gondoltam volna, hogy ennyit hozzárak... (meg akkor gondolom a adatok particio is)

Az mkinitcpio.conf-ban az Arch-on bent van a "i915". Ez akkor került bele mikor valamiért csak ezzel volt hajlandó a magyar ékezet elindulni a tty-n (én sem értettem)

[ Szerkesztve ]

(#2874) Istju válasza _Dumber_ (#2873) üzenetére


Istju
senior tag

$ sudo rm /sys/class/backlight/acpi_video0
, de ezzel az archwiki is foglalkozik valahol.
A lényeg az, hogy nem teljesen egyforma rendszereket nincs értelme összehasonlítani. Sajna ma több időm nincs, de írj nyugodtan, biztosan lesz aki hozzászól.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2875) _Dumber_ válasza Istju (#2874) üzenetére


_Dumber_
őstag

Nem is fog eltünni csak a disable-val.., úgyhogy rm-lesz :) (illetve előtte csak mv valahová)

Eddig is köszi.. majd kioperálom, de nem igazán akarok kísérletezni, lévén, hogy ez egy éles rendszer..

[ Szerkesztve ]

(#2876) _Dumber_ válasza _Dumber_ (#2875) üzenetére


_Dumber_
őstag

nem engedi törölni...

[ Szerkesztve ]

(#2877) korobi


korobi
aktív tag

itt mivel ütközik? :F

hiba: nem sikerült végrehajtani a tranzakciót (ütköző fájlok)
doublecmd-gtk2: /usr/lib64 létezik a fájlrendszerben
Hibák léptek fel, nem frissült csomag.

(#2878) Istju válasza _Dumber_ (#2876) üzenetére


Istju
senior tag

Arcwikiből:
systemd-backlight service

The systemd package includes the service systemd-backlight@.service, which is enabled by default and "static". It saves the backlight brightness level at shutdown and restores it at boot. The service uses the ACPI method described in Backlight#ACPI, generating services for each folder found in /sys/class/backlight/. For example, if there is a folder named acpi_video0, it generates a service called systemd-backlight@backlight:acpi_video0.service. When using other methods of setting the backlight at boot, it is recommended to mask the service systemd-backlight@.service.

tehát:
$ sudo systemctl mask systemd-backlight@acpi_video0.service

a mask parancs rendszerindításkor letiltja a systemd-backlight@acpi_video0.service elindulását.
Remélem így összejön.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2879) Rimuru válasza korobi (#2877) üzenetére


Rimuru
veterán

[link]

Vigyázat, csalok!

(#2880) Istju válasza _Dumber_ (#2876) üzenetére


Istju
senior tag

És így törölhető?

# systemctl disable acpi_video0.service

# systemctl stop acpi_video0.service

# rm acpi_video0.service

ne félj a törléstől, ugyanezt a symlinket bármikor létrehozhatod a:
$ sudo systemctl enable acpi_video0.service
parancs kiadásával.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2881) _Dumber_ válasza Istju (#2878) üzenetére


_Dumber_
őstag

Ezt linkeltem én is :)

Ma nem voltam gépközelben, de amint lesz időm kiprobálom. Kösz az ötleteket.

(#2882) _Dumber_ válasza Istju (#2880) üzenetére


_Dumber_
őstag

Ezekkel törölni továbbra sem tudom, de ennyit elértem:

Rendszerbetöltéskor megpróbálja a service-t elindítani, de már nem tölti be. (lévén a /null-t nem tudja :)

(#2883) _Dumber_ válasza _Dumber_ (#2882) üzenetére


_Dumber_
őstag

Találtam még egy acpi service-t . Ezt is maskoltam. Mostmár nem is próbálja betölteni rendszerindításkor, de még most sem törölhető ... most viszont már csak a helyet foglalja, így nem is erőlködök :)

[ Szerkesztve ]

(#2884) Istju válasza _Dumber_ (#2883) üzenetére


Istju
senior tag

Szia.

Megnéztem az én gépemen, mert anno nekem is gondom volt vele.
Nálam az :
$ ls /sys/class/backlight/
acpi_video0 acpi_video1 radeon_bl0
, tehát nálam 3 is van:-)
Nekem a háttérvilágítás állításával volt gondom, és nálam a kernel opciónak felvett:
video.use_native_backlight=0 oldotta meg a problémát.
Az acpi_video0 és az acpi_video1 nálam is maskolva van.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2885) Blum1866_2


Blum1866_2
tag

Múltkor volt itt szó a KDE-ről, akkor nagyon fikáztam.
Most visszatértem Arch-ra (Gentoo-ból nagyon kiábrándultam pár nap alatt, FBSD meg nem való desktopra, pláne nem egy minden szir-szarral felszerelt laptopra, mindegy) és telepítéskor voltam olyan bátor, hogy feldobjak egy KDE-t.

Tényleg sokkal jobb mint amire emlékeztem, én kb. 1 évvel ezelőtt próbáltam a KDE-t (KDE4 volt már az is) de az valami ritka bugos fostenger verzió lehetett mert itt szinte minden akkori probléma megszűntnek látszik.
Van pár dolog ami még mindig idegesít és nem jövök rá, hogy hol lehetne kilőni de csak megoldom valahogy.
Memória fogyasztás egész korrekt (ami azt illeti DÖBBENETES számomra, hogy ugyanazok a programok futnak mint anno XFCE vagy MATE alatt és ugyanannyit eszik a gép), van VSync alapból (legalább nem kell a comptonnal szarakodni), úgyhogy eddig kellemes meglepetés a KDE.

Ja, és ezennel hivatalosan is bocsánatot kérek amiért olyan erősen kritizáltam a Qt-t meg a KDE-t :U :R

(#2886) N0zer0 válasza Blum1866_2 (#2885) üzenetére


N0zer0
senior tag

Nincs ezzel semmi baj, felesleges bocsánatot kérni. Nem szabad hagyni, hogy az egyszeri rossz tapasztalataid kihassanak az értékítéletedre, mert akkor elfogultan állsz hozzá dolgokhoz. Egyébként a KDE meg továbbra is bugos, de nem bugosabb, mint akármelyik másik DE vagy WM. Erőforrás és memória az kell neki, de a mai Win7/8.1-hez szánt gépeknek már nem tétel egy teljes pompában használt KDE sem.

(#2887) _Dumber_ válasza Istju (#2884) üzenetére


_Dumber_
őstag

Nekem a háttérvilágítás állítás nem működik. Vsz azért mokányoltam én is, de az sem oldotta meg :).
Kipróbálom amit írtál, de nem tudom intel videoval jó lesz e..

(#2888) Blum1866_2 válasza _Dumber_ (#2887) üzenetére


Blum1866_2
tag

Intel VGA-val nálam se szokott lenni backlight állítás. Megoldás:

# touch /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
# nano /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

Section "Device"
Identifier "card0"
Driver "intel"
Option "Backlight" "intel_backlight"
BusID "PCI:0:2:0"
EndSection

Jelentkezz be újra és menni fog.

N0zer0

Így van. Mondjuk mostmár egy délután után egész emészthetőre tudtam hegeszteni a cuccot...KDE base csomagból indultam ki, kicsit keresgélni kellett, hogy milyen Qt-s appok vannak hozzá mert azokat eddig messze elkerültem. Még pár apróságot jó lenne megoldani meg beállítani de az már a legkevesebb.

Amúgy ez a KDE 5 Plasma ez most valami új verzió ami még csak tesztelés alatt van vagy már kiadták a véglegest csak még nem merik berakni éles repóka? Vagy hogy van ez?

[ Szerkesztve ]

(#2889) _Dumber_ válasza Blum1866_2 (#2888) üzenetére


_Dumber_
őstag

Király... ezzel működik. Annyi különbséggel, hogy én a /etc/X11 alá tettem.

Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#2890) whbear válasza Blum1866_2 (#2888) üzenetére


whbear
senior tag

Fedoránál is ugyanez volt a megoldás.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2891) korobi


korobi
aktív tag

sziasztok.
kérnék egy kis segítséget. live rendszer alatt leklónoztam gparteddel a rendszerpartíciómat egy másik vinyóra, hogy legyen egy belakott teszt rendszerem. átírtam az fstabban az UUID ket. grub-costumizerrel frissítettem a mostani grubomat, fel is ismerte, de nem indul el.
SSD-ről copyztam HDD-re. fstabban "rw,default,noatime"-ra írtam át a "/"-ot.

mit kellene még javítanom?

(#2892) Rimuru válasza korobi (#2891) üzenetére


Rimuru
veterán

Meddig jut a boot, milyen hibát ír?

Vigyázat, csalok!

(#2893) korobi válasza Rimuru (#2892) üzenetére


korobi
aktív tag

először is köszi a múltkori választ. :)

itt a kép

(#2894) Rimuru válasza korobi (#2893) üzenetére


Rimuru
veterán

Bootloader biztos helyesen van beállítva? Plusz chroot segítségével csinálj új initramfs-t (mkinitcpio).

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#2895) korobi válasza Rimuru (#2894) üzenetére


korobi
aktív tag

közben sikerült. :DD
első körben ezeket kihagytam, mikor átvettem a klónozott rendszeremet

mount -t proc proc /mnt/proc
mount -t sysfs sys /mnt/sys
mount -o bind /dev /mnt/dev
mount -t devpts pts /mnt/dev/pts/

mostmár jöhetnek a bátrabb tesztek. :D

(#2896) korobi


korobi
aktív tag

össze ollóztam egy ilyet: link
openbox autostart fájlba beírtam, működik is.
de szeretném tovább fejleszteni, hogy ha menetközben kihúzom a hdmi kábelt, akkor ugye nem vált vissza a notebook monitorjára :F

vagy van valami program amiben mindezt beállítom?

(#2897) _Dumber_ válasza korobi (#2896) üzenetére


_Dumber_
őstag

Rakd be egy kulon fileba.
Ezt inditsd az autostart bol, es ha kihuzod akkor inditsd el kezzel..
Vagy inditsd a filet a crontab-ba

[ Szerkesztve ]

(#2898) Rimuru válasza korobi (#2896) üzenetére


Rimuru
veterán

Favágó módszer ha ezt bővíted egy végtelen ciklussal és egy sleep-el amit elindítasz az Openbox-szal együtt. Az igazi megoldás mondjuk egy udev szabály lenne, így akkor futna le amikor kell.

Vigyázat, csalok!

(#2899) korobi válasza _Dumber_ (#2897) üzenetére


korobi
aktív tag

nem jól írtam le. külön fájlban van a /usr/local/bin ben. és az autóstartban van írva a fájl.
ez így oké is, de pont a kézzel indítást szeretném elkerülni.
nomeg ha kíhúzom, akkor sehol nincs kép, így nehéz bármit is indítani. :))

biztosan lehet ezt valahol rendszer szinten állítani. csak nem tudom hol.

(#2898) colomb2: udev. na mindjárt utána olvasok. nem akarok hogy feleslegesen fusson állandóan a srcipt...

[ Szerkesztve ]

(#2900) _Dumber_ válasza korobi (#2899) üzenetére


_Dumber_
őstag

En is automatara torekszem, csak lusta vagyok :)

Egyebkent..
Terminal kinyit... Parancs begepel... Kabel kihuz... Enter leut :)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.