Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-02-28 11:06:49

LOGOUT.hu

Arch Linux topik

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3851) PandaMonium


PandaMonium
őstag

Ti miért használtok egyáltalán display managert?
Ha többen használjátok ugyan azt a gépet akkor megértem, de különben szvsz. sokkal célszerűbb egy xinit-et használni. Még azt is könnyen be lehet állítani, hogy automatikusan bejelentkezzen a user. Villámgyors (gyakorlatilag mint ha csak egy shell scriptet futtatnál) és tényleg semmit nem eszik.

What I cannot create, I do not understand

(#3852) whbear válasza PandaMonium (#3851) üzenetére


whbear
senior tag

Ez tényleg így van

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#3853) jimmy399 válasza PandaMonium (#3851) üzenetére


jimmy399
senior tag

Igaz, én csak a HDD-s Archnál használom úgy, ahogy írtad.

--- N/A ---

(#3854) eddie1978


eddie1978
aktív tag

Még mindig az Intel GMA4500MHD videólejátszás gyorsításhoz kérdés.

Intel_gpu_top-pal megnéztem mit mutat FHD 50-60p lejátszáskor (Xfce, intel h264 driver, mpv lejátszó). E szerint a gpu 100%-ban ki van terhelve, proci 92-99% között.

Van még mit tenni a gépcserén kívül vagy windows? Esetleg Xfce helyett valami ha ez számítana.
Win alatt Youtube FHD30p alatt is csak IE11 vitte, mert az még a régi kodeket használta, amihez kisebb számítási teljesítmény is elég. Chrome és Firefox alatt is akadt a lejátszás.
FHD videólejátszás MPC-HC alatt 20-50% CPU terheléssel elment.

Most dobok egy másik HDD-re egy Win7-et és megnézem ugyanazokat a videókat ott mit mutat. Vagy Win8-cat mert az még jobb volt ilyen szempontból.

(#3855) Rimuru válasza eddie1978 (#3854) üzenetére


Rimuru
veterán

Szia!

Esetleg jatssz egy kicsit mpv configgal, keresesi kulcsszo vo, hwdec
Elsonek ezekkel probalkoznek, de nincs intel gpum tesztelni nem tudom: --hwdec=vaapi --vo=vaapi

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#3856) eddie1978 válasza Rimuru (#3855) üzenetére


eddie1978
aktív tag

Ezeket próbáltam. Ekkor a terminálban van hibaüzenet, amit most nem tudok fejből, és szaggat. Compositor nélkül majdenm jó. Néha van csak akadás. Comptonnal 60% körüli prociterheléssel megy, de szaggat.

Most feldobtam egy Win7-et. Nos ott is vannak bajok. VLC hardver dekódolásnál normál és zöld kép váltakozik. Szoftveres dekódolásnál meg pörgeti a procit 80-100%-on pörgeti. MPC-HC 60% körül, de akadós nagyon. Win8-cat még próbálok majd.

Úgy néz ki sok a gépnek a FHD60fps 30Mbps.

(#3857) attilav2


attilav2
őstag

Aki dsl(pppoe) kapcsolatot akar beállítani gnome alatt (networkmanager és rp-pppoe csomagok kellenek), az terminálból futtassa a nm-connection-editor-t, ott hozzáadás és DSL-t kell választani, értelemszerűen kitölteni. Digivel kipróbáltam, simán kapcsolódott. A hálókártya ikonra kattintva kiválaszthatjuk a pppoe(Az jelenik meg a menüben amire elneveztük(alapesetben DSL kapcsolat) kapcsolatot, és azonnal kapcsolódik is.

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#3858) jimmy399


jimmy399
senior tag

Hellósztok!

Fura gondom van.

Van két Arch disztróm. Az egyik SSD-n Gnome 3.18-al, a másik Sima Openbox-al HDD-n. Mindkét rendszer up-to-date. A HDD-s Archon megy simán a Conky, de ha a conky configját átmásolom és beállítanám a Gnomeos SSD-s Archnak, akkor hibát ír ki és megőrülök sem értem mi a retek baja lehet... A teljes rendszer azonos, csak annyi a különbség, hogy Gnome megy az egyiken a másikon meg sima Openbox.

A hiba:

jimmy@ArchSSD mnts_torrentek]$ conky
conky: Syntax error (/home/jimmy/.conkyrc:2: unexpected symbol near '#') while reading config file.
conky: Assuming it's in old syntax and attempting conversion.
conky: Invalid value 'yes' for setting 'use_spacer'. Valid values are: 'none', 'left', 'right'.
conky: desktop window (a00015) is subwindow of root window (4df)
conky: window type - override
conky: drawing to created window (0x1800001)
X Error of failed request: BadMatch (invalid parameter attributes)
Major opcode of failed request: 1 (X_CreateWindow)
Serial number of failed request: 69
Current serial number in output stream: 71

--- N/A ---

(#3859) attilav2 válasza jimmy399 (#3858) üzenetére


attilav2
őstag

Lehet hogy be kéne állítanod a TRIM-et és ennek megfelelő mount opciókat az fstabban az ssd-re.
WIKI
Using the discard option for a mount in /etc/fstab enables continuous TRIM in device operations:
/dev/sda2 /boot ext4 defaults,noatime,discard 0 2
/dev/sda1 /boot/efi vfat defaults,noatime,discard 0 2
/dev/sda3 / ext4 defaults,noatime,discard 0 2

Nem tudom mi a partíciókiosztásod de a mount opciókat ennek megfelelően változtasd meg az ssd-nél.
[link]

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#3860) Brogyi


Brogyi
senior tag

Sziasztok! Egy SIS671-est kellene beindítínom, és ehhez kérnék egy kis segítséget. Az elején jól megszívatott a lightdm amit gdm-re lecserélve már be lehet lépni, de kép 640x akárhány. Korábban már sikerült aur-mirror-ból telepítenem egy apache-cgi-t. Most hibát dob.
makepkg -s xf86-video-sis671

Korábban már leszedtem az aur-mirror-t. Szöveg:
"Nincs útvonal a gép felé gitorious.org."
A net megy. Mit hiányol? Mit nézek el? köszi.
Persze nem ragaszkodom a sis driverhez, de ez az 640x akármi használhatatlan.

(#3861) attilav2 válasza Brogyi (#3860) üzenetére


attilav2
őstag

Rakd fel aurból a package-query majd a yaourt csomagot.
Aztán yaourt -S <amit aurból telepíteni akarsz>
Felrakja a függőségeket, lefordít mindent automatikusan, bár kicsit sokat kérdez, de ez konfigurálható ;)
Érdemes áttanulmányozni a yaourt wikijét és man oldalát. A fordításokat a /tmp alatt egy ideiglenes könyvtárban végzi, de a tmp a ramdisken van, ami max a ram 50%-a lehet, nagyobb buldelésekhez nyilván nem elég. Ezért a yaourtrc-ben át kell állítani egy a tényleges disken levő helyre a tmpdir-t, lehetőleg olyan könyvtárra amit a felhasználód írni tud, mert a yaourt root módban nem fut.

"Nincs útvonal a gép felé gitorious.org."

Ez a hiba elképzelhető hogy bizony azt jelenti elavult a PKGBUILD és nemlétező letöltési helyre hivatkozik. Esetleg időlegesen kiesett ez a szerver. Az aur csomag oldalán érdemes megnézned a kommenteket ott általában megoldást vagy workaroundot javasolnak. Egyébként a yaourt az elején az arcodba nyomja a telepítendő csomag kommentjeit. Pacman wrapperként is működik: pl yaourt -Syua frissít minden csomagot, beleértve az aur-ból felrakottakat is!

[ Szerkesztve ]

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#3862) jimmy399 válasza attilav2 (#3859) üzenetére


jimmy399
senior tag

Még a partícó eltolás is rendben van. Az Fstrim-et a rendszer heti rendszerességgel futtatja vagy én manuálisan. Mindent amit be lehet állítani az SSD miatt be lett már telepítésnél. Nem is értem, hogy a conkynak miért lenne köze a trim-hez meg az SSD-hez. :U

--- N/A ---

(#3863) BoB válasza jimmy399 (#3862) üzenetére


BoB
Topikgazda

Próbáld meg hogy az átlátszóságot, vagy egyéb grafikus extrát kiszeded.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#3864) jimmy399 válasza BoB (#3863) üzenetére


jimmy399
senior tag

Oksi, megpróbálom :) Remélem segít, ha nem, akkor szerintem, nem erőltetem a dolgot :)

--- N/A ---

(#3865) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Üdv! Újabban ismét van pár problémám, az smplayer nem játszik le semmit, a frissítés kezelő "nem sikerült zárolni az adatbázist" hibaüzenettel szabotálja a működést. Mit lehet tenni?

(#3866) spammer válasza teleahocipöm (#3865) üzenetére


spammer
veterán

Szerintem te a Manjaro topikot keresed. :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#3867) teleahocipöm válasza spammer (#3866) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Köszi átmegyek, elnézést!

(#3868) cubix


cubix
tag

Sziasztok!
Nemrég építettem új gépet, (Alaplap Asus A88XM-A) és a problémám az, hogy nincsen hang. Alsamixerben már próbálgattam átállítani A hangkártya egy alaplapi:Realtek HDA ALC887-VD.

「시작이 반이다」

(#3869) cami][us válasza cubix (#3868) üzenetére


cami][us
senior tag

(#3870) Istju


Istju
senior tag

Sziasztok.
Hála istennek az Arch Linuxxal semmilyen gond nincs, az elmúlt 3 év alatt, volt rá példa, hogy valami nem volt okés, de egy kis házi masszírozással mindig eltűnt a gond. Nem sűrűn jutok oda, h itt kérjek segítséget, annyira jól megy a rendszer. :-) És ezzel a hozzászólással gratulálnék a guru fórumtársaimnak is:-)

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#3871) PandaMonium válasza cubix (#3868) üzenetére


PandaMonium
őstag

Erre mit kapsz?
aplay -l | grep card
Alsamixer-ben F6-al tudsz hangkártyát váltani, minden channel legyen 0dB gain-en.
Egyébként a PulseAudio-t érdemes lenne feltenni és konfigurálni, de először az ALSA működjön...

What I cannot create, I do not understand

(#3872) cubix válasza PandaMonium (#3871) üzenetére


cubix
tag

card 0: HDMI [HDA ATI HDMI], device 3: HDMI 0 [HDMI 0]
card 1: Generic [HD-Audio Generic], device 0: ALC887-VD Analog [ALC887-VD Analog]
card 1: Generic [HD-Audio Generic], device 3: ALC887-VD Digital [ALC887-VD Digital]

「시작이 반이다」

(#3873) PandaMonium válasza cubix (#3872) üzenetére


PandaMonium
őstag

Ezt olvasd át: [Link]

Ahogy le is van írva, "-2"-vel tudod blacklistelni az eszközt. Azt kéne első körben kipróbálni mi történik ha minden eszközt blacklist-elsz, kivéve azt a hangkártyát ami kell neked. Ha így se megy akkor ott valami komoly galiba lesz.

What I cannot create, I do not understand

(#3874) Siriusb


Siriusb
veterán

Mai nap baklövése:

Gyorsbillentyűvel terminált akarok indítani, semmi nem történek. Próbálok munkaterületet váltani, szintén semmi. Na, nézzünk egy mélyterminált, semmi. Közben elkezdtem morfondírozni magamban, vajon mikor volt olyan utoljára, hogy ekkora fagyással találkoztam, s vajon mi lehet az oka?

Ránézek a vezetéknélküli billentyűzetre, kapcsoló OFF-ban van. Előtte asztalt takarítottam. :W

Tanulság: minél ritkábban kell rendet rakni az íróasztalon, de a takarítást mindenképp előnyös mellőzni. :DDD

(#3875) PandaMonium válasza Siriusb (#3874) üzenetére


PandaMonium
őstag

Vagy csak használjon vezetékes billentyűzetet az ember... :P

What I cannot create, I do not understand

(#3876) attilav2 válasza Siriusb (#3874) üzenetére


attilav2
őstag

Kapcsoló??? Nekem is vezetélnélküli billentyűzetem van, de azon semmilyen kapcsoló nincs.
Van egy usb stick amit a gépbe dugok, meg a billentyűzet és egy egér ami arról megy. Logitech mk220. Neked milyen van?

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#3877) Siriusb válasza attilav2 (#3876) üzenetére


Siriusb
veterán

Logitech K360.

(#3878) Heeken


Heeken
tag

Uraim, ajánlom figyelmükbe az alábbi Twitch streamet. Egy Arch Linux telepítése zajlik az alábbi módon.

- A felhasználók beírják chatre a parancsokat betűnként, a gép pedig sorsol a sok tipp közül egyet és így haladnak szépen lassan. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#3879) jimmy399 válasza Heeken (#3878) üzenetére


jimmy399
senior tag

kb sose lesz vége :D

--- N/A ---

(#3880) #16820480


#16820480
törölt tag

Tudom, hogy van topikja, csak nem nagyon pörög mostanában, megpróbálom itt is, hátha valaki tudja: Feltettem egy minimal Manjaro-t (Capella), de amiket AUR-ból telepítenék "yaourt csomagnév" paranccsal, azok nem kerülnek be a Kickoff menübe, és Alt+F2-vel sem dobja őket fel, hogy indíthatók lennének. Gondolom valami csomag hiányzik, és ezért valamit nem csinál meg a telepítő script, csak mi lehet az?
Vagy mivel érdemes AUR-ból telepíteni? Eddig a yaourt-ot használtam a régi gépen, és teljesen jól ment. A pacman csak -S paraméterrel nem látja az AUR tárolót, és az Octopi sem.

(#3881) jimmy399 válasza #16820480 (#3880) üzenetére


jimmy399
senior tag

Helló!

Én letöltöm a snapshot-ot aurból , madj kicsomagolom és belépve a könyvtárba makepkg -sri-t adom ki, azzal a pacman minden csomagot és függőséget letölt és feltelepíti szépen a programot.

--- N/A ---

(#3882) spammer válasza jimmy399 (#3881) üzenetére


spammer
veterán

Ha simán kiadod a yaourt csomagnév parancsot, akkor is elintéz mindent. Ha semmi módosítást nem végzel a PKGBUILD-ben, akkor szerintem felesleges a download/makepkg.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#3883) Rimuru válasza spammer (#3882) üzenetére


Rimuru
veterán

De o nem yaourtozik. :)

Vigyázat, csalok!

(#3884) spammer válasza Rimuru (#3883) üzenetére


spammer
veterán

Ja tényleg. Akkor jó a "móccer". De amúgy szerintem kényelmes a joghurt. :DDD

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#3885) JasL


JasL
senior tag

Sziasztok! Teljesen új vagyok Arch Linux témában (a Linux is új(ra) kicsit, utoljára 10 éve UHU-ztam). Eljutottam a particionálásig és alap rendszer felrakásig. Azonban a grafikus részt az istennek nem sikerül megcsinálni, tönkrevertem vele csak az egészet, kezdhetem előről. A tervem az, hogy Hyper-V-be felrakom valahogyan Mate-tel. Ez sikerült már valakinek?

[ Szerkesztve ]

(#3886) cubix válasza JasL (#3885) üzenetére


cubix
tag

Én először colomb2 írása alapján telepítettem Archot.

「시작이 반이다」

(#3887) JasL válasza cubix (#3886) üzenetére


JasL
senior tag

Én egy másik megoldással, cfdisk, a többi kb hasonló.

(#3888) PandaMonium válasza JasL (#3887) üzenetére


PandaMonium
őstag

Beginner's guide-ot kövesd a Wiki-n (nem linkelem mert mobilról vagyok), véletlenül se több hónapos vagy éves cikkeket követve próbálj telepíteni. Ha az alaprendszer telepítése megvolt, működik a bootloadered, van internet elérésed stb. akkor már csak egy XOrg szervert kell telepíteni, hozzá pedig egy desktop environment vagy egy window managert, meg persze egy videokártya drivert. Ha ezek mind megvannak akkor az XOrg automatikus indításához kelleni fog egy display manager vagy egy xinit.

Ezeket próbáld kikeresni magadtól a Wiki-n, ha valami nem megy akkor írj, hogy miben és hol akadtál el és igyekszem segíteni, de mindenhez nem tudok/nem akarok leírást készíteni mert még holnap reggel is gépelném a hsz-t. :)

What I cannot create, I do not understand

(#3889) #16820480 válasza jimmy399 (#3881) üzenetére


#16820480
törölt tag

Köszi! Közben megoldotta magát a probléma, újra kiadva a parancsot már rendesen települtek a csomagok :U Fene érti ezt. Oké, azóta volt egy kikapcsolás-bekapcsolás, de mielőtt kérdeztem volna egy reboot-ot toltam, az nem oldotta meg, úgy látszik a teljes power-off igen :F

(#3890) jimmy399 válasza #16820480 (#3889) üzenetére


jimmy399
senior tag

Érdekes, érdekes... :F

--- N/A ---

(#3891) Bucsi13 válasza JasL (#3885) üzenetére


Bucsi13
tag

Én többnyire lusta vagyok, és helmuthdu scriptjét használom :B

„Everything ends and it's always sad. But everything begins again and it's always happy. Be happy .”

(#3892) JasL válasza Bucsi13 (#3891) üzenetére


JasL
senior tag

Á, ennyi erővel tehetnék fel Windowst is :C

(#3893) Bucsi13 válasza JasL (#3892) üzenetére


Bucsi13
tag

Menj innen, filthy windows peasant ;] /r/linuxmasterrace

[ Szerkesztve ]

„Everything ends and it's always sad. But everything begins again and it's always happy. Be happy .”

(#3894) JasL válasza Bucsi13 (#3893) üzenetére


JasL
senior tag

Őőőő... nem :P

(#3895) PandaMonium válasza JasL (#3894) üzenetére


PandaMonium
őstag

Hogy állsz a telepítéssel? Sikerült végül? :)

What I cannot create, I do not understand

(#3896) _Dumber_


_Dumber_
őstag

Sziasztok !

Tervezek vásárolni egy Brother DCP-J105-ös nyomtatót.

ARCH-ban nem találok rá drivert, de van a Brother honlapján DEB és RPM csomag .
Jól gondolom, hogy ezt azért fel lehet rakni? Űjrafordítással?

(#3897) JasL válasza PandaMonium (#3895) üzenetére


JasL
senior tag

Játszogattam vele, de csak a konzolig jutottam, az sikerült. Néztem lépéseket, hogy hogyan lehetne tovább menni Mate irányába Hyper-V felett, de nem sikerült, úgyhogy most jegeltem egyelőre, kevés volt a sikerélmény. Majd folytatom, ha megjön az ihlet! :)

(#3898) JasL válasza _Dumber_ (#3896) üzenetére


JasL
senior tag

Nekem is Brother nyomtatóm van, állati jó. Viszont szerintem akkor jársz legjobban, ha Wifi-s nyomtatót veszel, és akkor nem kell driverekkel szenvedned elvileg. Legalábbis én legközelebb biztosan wifi-set veszek :)

(#3899) _Dumber_ válasza JasL (#3898) üzenetére


_Dumber_
őstag

Wifis lesz. De már nem biztos hogy brother.... A J105 már csak elvétve kapható . A J4120-ba meg baromi drága a patron (ujragyártott is). Vsz egy Epson XP-610 lesz.

A driver a wifishez is kell

[ Szerkesztve ]

(#3900) attilav2


attilav2
őstag

Most frissítettem egy nagyobbat, az utóbbi pár hétben nem bootoltam be, csak windowsoztam.
Jött egy ilyen warning frissítés közben:
upgrading polkit
warning: directory permissions differ on /etc/polkit-1/rules.d/
filesystem: 700 package: 750
warning: directory permissions differ on /usr/share/polkit-1/rules.d/
filesystem: 700 package: 750

Milyen jogokat kell beállítani? a polkit-1/rules.d/ mappára kellene jogokat állítani ugye?

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.