Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-02-28 11:06:49

LOGOUT.hu

Arch Linux topik

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3451) szundybence válasza Rimuru (#3448) üzenetére


szundybence
aktív tag

:R eltántorított. :U

(#3452) korobi válasza korobi (#3450) üzenetére


korobi
aktív tag

nevetséges, hogy egy alap dolog (ne legyenek csíkok a filmben) miatt ennyit keljen kínlódni....

nekem nem megy, egyenlőre a film nézéshez marad a win... :( :(((

(#3453) attilav2 válasza korobi (#3452) üzenetére


attilav2
őstag

sudo amdcccle
Majd ott kiválasztod a "szaggatásmentes" menüpontot balról, és "Engedélyezze a szakadozásmentes asztalt" opciót kiválasztod. Ezután nem kellene hogy csíkozzon.
Vlc-ben a Eszközök/Beállítások/Bemenet kódekek résznél Hardveresen gyorsított dekódolás: VA-API dekódoló X11-en keresztül, ezt állítod be.
A vlc-t terminálból indítsd el, miután megtetted ezt a beállítást, rakj be egy fullhd filmet és nézd meg milyen üzeneteket dobál konzolba a vlc, és írd be ide.
Valamint nézd meg a vainfo kimenetét és azt is írd be.

[ Szerkesztve ]

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#3454) attilav2 válasza korobi (#3450) üzenetére


attilav2
őstag

Ha újratelepíted a rendszert downgradeled az X-et felrakod a catalyst csomagokat, az xvba-video csomagot ne rakd fel! Ha már megy az X nyomj egy vainfo-t és írd be a kimeneted, valamint vlc-vel próbálj lejátszani egy fullhd filmet az előző hsz-omban javasolt vlc kódolási beállításokkal, és nézd meg a konzolba mit dobál a vlc!
Úgy tűnik ugyanis hogy az xvba-video csomag egy lebutított dekódert tesz fel, ami kevesebb profilt támogat.
Ha már fel lett rakva az xvba-video csomag, akkor csak 2 profilt fog támogatottnak jelezni a vainfo. Ha eltávolítod akkor is ragaszkodni fog a rendszer az xvba_drv_video.so használatához, ezt viszont meg lehet kerülni ezzel: sudo ln -s /usr/lib/libXvBAW.so.1.0 /usr/lib/dri/xvba_drv_video.so
Ha az AMD-s fglrx-es videódekódoló működik akkor a következőt írja a vainfo:
vainfo: VA-API version: 0.37 (libva 1.5.1)
vainfo: Driver version: AMD MMD 1.0
vainfo: Supported profile and entrypoints
VAProfileMPEG2Simple : VAEntrypointVLD
VAProfileMPEG2Main : VAEntrypointVLD
VAProfileMPEG4Simple : VAEntrypointVLD
VAProfileMPEG4AdvancedSimple : VAEntrypointVLD
VAProfileMPEG4Main : VAEntrypointVLD
VAProfileH264Baseline : VAEntrypointVLD
VAProfileH264Main : VAEntrypointVLD
VAProfileH264High : VAEntrypointVLD
VAProfileVC1Simple : VAEntrypointVLD
VAProfileVC1Main : VAEntrypointVLD
VAProfileVC1Advanced : VAEntrypointVLD

Ha úgy jártál el ahogy tanácsoltam akkor a vainfo-nak azt kell írnia hogy az /usr/lib/dri/fglrx_drv_video.so-t használja, ami valójában egy szimlink a /usr/lib/libXvBAW.so.1.0-ra.

[ Szerkesztve ]

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#3455) attilav2


attilav2
őstag

Ja és sikerült downgradelnem az X-et 116-ra, csak a hivatalos repók elé kellett berakni a pacman.conf-ban a violo féle xorg116-ot.
A half life 2 viszont továbbra is lefagy az intro után amikor a menüt kellene betöltenie, pedig már újra lett telepítve, nyílt driverrel működött, lehet hogy a catalyst 32 bites libjeivel van valami problémája, vagy a nyílt driver esetlegesen fennmaradt 32 bites libjeivel ütközik.

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#3456) attilav2


attilav2
őstag

A vlc-nek ezt kell írnia a konzolba ha az AMD fglrx videodekódoló van használatban, és támogatott formátumot játszunk le:
avcodec decoder: Using AMD MMD 1.0 for hardware decoding.

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#3457) korobi válasza attilav2 (#3454) üzenetére


korobi
aktív tag

köszi a segítséget, de nálam ez már ott elbukik mikor felteszem az ato csomagokat nincs többé x felületem. feltételezem a a hibrid megoldás miatt (intel + ati) :W
egyenlőre C vágányra raktam a dolgot, már így is sok időt elpocsékoltam vele s semmi előrelépés nem volt ...

remélem egyszer azért sikerül megoldaniuk ezt kicsit egyszerűbben...

(#3458) attilav2 válasza korobi (#3457) üzenetére


attilav2
őstag

A vga váltás laptopoknál problémás még mindig linux alatt :(
Az arch wikiben van leírás a vga-k közti kapcsolgatásról (a nyílt a és zárt driver wikije is kitér rá)
Ezt is érdemes tanulmányozni: Hybrid graphics
Másik (drágább) lehetőség AMD lapkakészletes(AMD proci + AMD apu) laptopot venni, ott nem kell váltogatni a vga-k közt, mindig az AMD vga az elsődleges hiszen csak az van a gépben.
Nvidia-s laptopok is a vga váltás betegségétől szendvednek, ugye ezekben is intel proci van, és ezzel együtt intel IGP is :(

[ Szerkesztve ]

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#3459) attilav2


attilav2
őstag

Na nem feltétlenül kell szimlinkelni ha a megfelelő (catalyst) vaapi drivert akarjuk használni.
A felhasználó .bashrc-jének elejére kell biggyeszteni ezt a sort:
export LIBVA_DRIVER_NAME=fglrx
Nálam így néz ki a .bashrc:

# ~/.bashrc
#
export LIBVA_DRIVER_NAME=fglrx
# If not running interactively, don't do anything
[[ $- != *i* ]] && return

alias ls='ls --color=auto'
PS1='[\u@\h \W]\$ '

Ez egy ki/bejelentkezés vagy reboot után életbelép.
Ekkor ezt kell adnia a vainfo-nak:
libva info: VA-API version 0.37.0
libva info: va_getDriverName() returns 0
libva info: User requested driver 'fglrx'
libva info: Trying to open /usr/lib/dri/fglrx_drv_video.so
libva info: Found init function __vaDriverInit_0_33
libva info: va_openDriver() returns 0
vainfo: VA-API version: 0.37 (libva 1.5.1)
vainfo: Driver version: AMD MMD 1.0
vainfo: Supported profile and entrypoints
VAProfileMPEG2Simple : VAEntrypointVLD
VAProfileMPEG2Main : VAEntrypointVLD
VAProfileMPEG4Simple : VAEntrypointVLD
VAProfileMPEG4AdvancedSimple : VAEntrypointVLD
VAProfileMPEG4Main : VAEntrypointVLD
VAProfileH264Baseline : VAEntrypointVLD
VAProfileH264Main : VAEntrypointVLD
VAProfileH264High : VAEntrypointVLD
VAProfileVC1Simple : VAEntrypointVLD
VAProfileVC1Main : VAEntrypointVLD
VAProfileVC1Advanced : VAEntrypointVLD

[ Szerkesztve ]

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#3460) korobi válasza attilav2 (#3458) üzenetére


korobi
aktív tag

váltásra nincs lehetőség, nem megy olyan jól a szekér. illetve ha váltanék akkor már csak egy szimpla intelesre.... bár azt sem írtem ha lekapcsolom az ati kártyát akkor is ugyanúgy csíkozza a filmeket, ez egy agybaj...

igen azt a hybrid megoldást néztem, nekem nem sikerült működésre bírnom.

(#3461) korobi válasza korobi (#3460) üzenetére


korobi
aktív tag

vagy ha beleteszik majd az evolutionlinux-ba a kde5, lehet felmegy az és barátságot/kompromisszumot kötök vele. abban megy a vsync... :))

(#3462) eddie1978


eddie1978
aktív tag

Win7 guest-hez Virtualbox vagy Qemu?

(#3463) Siriusb válasza eddie1978 (#3462) üzenetére


Siriusb
veterán

Virtualboxban jól fut.

-----------------------------------------

Hybrid graphics témakör:
Kb 2 évvel ezelőtt szórakoztam vele picit, de aztán az lett a vége (mivel úgyis gagyi a kártya, nem sokkal jobb, mint az integrált, de akkor meg minek rakták bele :((( ), hogy a diszkrét kártyát szépen letiltottam és csókolom. Elég az Intel.

(#3464) attilav2 válasza Siriusb (#3463) üzenetére


attilav2
őstag

Az intelt nem lehet a biosban letiltani?? Gondolom nem...
csak az ATI tiltható. Azért az intel elég durván visszaél az erőfölényével...

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#3465) _Dumber_


_Dumber_
őstag

Lenne egy gondom mert már minden hajam kitéptem.
Megoldanám SAMBA-val is, de miért, ha mással is menne :)

Adott egy debian server . Fut rajta egy CUPS-server.

A wiki alapján (archwiki-t is néztem) beállítottam. Minden windows kliens eléri kézzel configoltan a nyomtatót.
(http://192.168.2.1:631/printers/Canon_MP550_series)

Az arch alatt nem akaródzik elérni a CUPS...

Cliensen:

a client.conf-ban a ServerName 192.168.2.1 beállítva.

az lpstat -p kimenete :

printer Canon_MP550_series is idle. enabled since 2015. jún. 7., vasárnap, 15.03.02 CEST

ezek szerint látja.

A serveren a 631 port nyitott. (nmap nyitottnak jelzi)

Miért nem megy?????

[ Szerkesztve ]

(#3466) ux1 válasza _Dumber_ (#3465) üzenetére


ux1
addikt

Böngészővel eléred a 631-et?

-=[ 乂丨卂ㄖ爪丨 ]=-= [ 卩ㄖ匚ㄖ 千1 ]=-

(#3467) _Dumber_ válasza ux1 (#3466) üzenetére


_Dumber_
őstag

El.
A CUPS web felülete be van állítva. Azt elérem.

Azon agyalok, hogy jelszó egyéb dolog nem látszik?.. Bár a Win nem kéri, és a wikiben sincs szó róla. (vagy elnéztem valamit)

(#3468) ux1 válasza _Dumber_ (#3467) üzenetére


ux1
addikt

Protokol? ipp,lpd,lpr?

-=[ 乂丨卂ㄖ爪丨 ]=-= [ 卩ㄖ匚ㄖ 千1 ]=-

(#3469) _Dumber_ válasza ux1 (#3468) üzenetére


_Dumber_
őstag

Elméletileg Cups ipp.
A nmap szerint a 631 ipp van nyitva.
Winkliens http://192.168.2.1:631 en csatlakozik.
Mind az ipp mind a http formát kipróbáltam.
De innentől, mond mit nézzek.

(#3470) attilav2


attilav2
őstag

Visszatértem a nyílt driverre (xf86-video-ati) a catalysttal való kísérletezés után.
A nyílt driver power managementjével kapcsolatban lenne egy kérdésem, a wikiben az van hogy fullon pörög a kártya mert alapból nincs bekapcsolva a power management.
A wiki javaslatára csináltam egy ilyen udev szabályt:
/etc/udev/rules.d/30-radeon-pm.rules

KERNEL=="dri/card0", SUBSYSTEM=="drm", DRIVERS=="radeon", ATTR{device/power_method}="profile", ATTR{device/power_profile}="auto"

Note: If the above rule is failing, try removing the dri/ prefix.
Azt írja hogyha nem működne akkor el kell távolítani a dri/ prefixet a KERNEL== sorból.
Hogyan tudom ellenőrizni hogy ez az udev szabály rendben lefutott e, és aktív a power profil?

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#3471) N0zer0 válasza BoB (#3435) üzenetére


N0zer0
senior tag

Én manuálisan és modulárisan nyomni szoktam a rendszer szájába a kde-full csomagot, hadd érezze a törődést, legalább nem hagy ki semmit, de ha azt mondod, hogy megéri vele szarakodni, akkor legközelebb én is modulárisan teszem fel.

(#3472) _Dumber_ válasza _Dumber_ (#3469) üzenetére


_Dumber_
őstag

Kezd érdekessé válni a történet.
Már helyi myomtatóval, helyi gépen, helyi libreoffice-val sem tudok nyomtatni. Egyszerüen egyik nyomtatómat sem látja.
Ugyanakkor PDF viewer, vagy e-mailből simán megy.

Lassan ott járok, hogy érdemes lenne letörölni a CUPS-ot, de hogyan tudom, hogy vigye a pi**ba az összes konfigfilet is, mert lehet már elkevertem valamit.

(#3473) Istju válasza attilav2 (#3470) üzenetére


Istju
senior tag

Egy ötlet:
# udevadm test /etc/udev/rules.d/30-radeon-pm.rules

Itt a parancs helpje:
$ udevadm --help
udevadm [--help] [--version] [--debug] COMMAND [COMMAND OPTIONS]

Send control commands or test the device manager.

Commands:
info Query sysfs or the udev database
trigger Request events from the kernel
settle Wait for pending udev events
control Control the udev daemon
monitor Listen to kernel and udev events
test Test an event run
test-builtin Test a built-in command

A kernel line -ban van valami opció írva? Illetve a radeon fel van véve a a korai rendszerindító környezet betöltési listájába?

[ Szerkesztve ]

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#3474) _Dumber_ válasza _Dumber_ (#3472) üzenetére


_Dumber_
őstag

Leszedtem, újrataktam. Jelentem itt keleten a helyzet változatlan :(

(#3475) attilav2 válasza Istju (#3473) üzenetére


attilav2
őstag

"a radeon fel van véve a a korai rendszerindító környezet betöltési listájába?"
Ha az early KMS-re gondolsz akkor igen.

"A kernel line -ban van valami opció írva?"
Nincs. De a wiki nem is írja hogy kellene a power managementhez.

Azt vettem egyébként észre hogy nyílt driver mellett magasabb a procihasználat felmegy akár 35-40%-ra is videólejátszáskor, míg catalysttal 20 max 25% volt. Azt tudni kell hogy sem a nyílt driverrel sem a zárttal nem megy valamiért a videó gyorsítás. Ha a catalyst van fenn, és be van állítva vlc-ben az X11-en keresztüli vaapi, ugyan kírja a vlc a konzolba hogy hardveres dekódolást használ de abban a pillanatban át is vált vdpau-ra ami hibát dob, tehát szépen visszaáll szoftveres dekódolásra :( A bomi látszólag használja a vaapi-t és nem váltott át a nemlétező vdpau-ra, de ennek ellenére ugyanakkora (20-25%) volt a prociterhelés mint vlc alatt.
Vaapi drivernek a fglrx_drv_video.so-t használtam ez elég sok formátumot és profilt támogat, szemben a splitted desktop féle xvba-val. Néztem az mpv-t is amit paraméterekkel kényszerítettem hogy a vaapi-t használja, használta is, de a prociterhelés maradt 20-25%. A vlc fejlesztőinek szólni kéne hogy módosítsák úgy a programot, ha egyszer beállítom a vaapi-t ne keresse a vdpau-t és ne váltson át rá, de gyanítom hogy azért van így mert lehet elfogultak az nvidia felé, minthogy a linux (X11) sajnos kizárólag az nvidia-t támogatja :( Nagy nehezen visszaraktam a nyílt drivert, a catalyst csomagokat csak a pacman -Rscn -el lehetett törölni, ez vitte az X-et és minden tőle függő dolgot, így ezeket újra kellett telepíteni. A nyílt driverrel a vdpau látszólag működik, ha a vlc-ben be van álltva akkor nem is vált át másra. Ennek ellenére a prociterhelés még magasabb mint catalystnál, filmnézés közben átlag 30-35% de van 40% is néha. Elkeserítő :(
Windows alatt persze van vga filmlejátszás gyorsítás. Egy sapphire passzív 1gb-os HD6670-em van, egy X4 860k és 8gb ram társaságában.
Talán majd a wayland változtat ezen, de nem fűzök túlzottan nagy reményt hozzá hogy elterjed, vagy hogy támogatni fogja a két nagy vga gyártó.

[ Szerkesztve ]

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#3476) BoB válasza attilav2 (#3475) üzenetére


BoB
Topikgazda

Nekem Phenom 2-m van (x4 @ 3.3 GHz), 6950 társaságában (asztali gép).

Nyílt driver van fent, vlc -vel kikapcsolt gyorsítás mellet a procihasználat 15-20 % között ugrál (az összes mag) htop szerint.

Bekapcsolt gyorsítás mellett 5 - 8%.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#3477) attilav2 válasza BoB (#3476) üzenetére


attilav2
őstag

Akkor nálam valami nem kóser, ennyivel nem lehet rosszabb a 6670
Kde5-öt használok, neked milyen desktop van fenn?
Az /etc/X11/xorg.conf.d/20-radeon.conf tartalma nálad mi?
xorg.conf van? Ha van annak is érdekelne a tartalma.

[ Szerkesztve ]

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#3478) BoB válasza attilav2 (#3477) üzenetére


BoB
Topikgazda

KDE 5 nálam is.

xorg.conf -om nincs, se radeon.conf.

Ezek a csomagok vannak fent a gyorsításhoz:
mesa-vdpau
lib32-mesa-vdpau

Semmit sem kellett konfigurálnom, megy magától.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#3479) attilav2 válasza BoB (#3478) üzenetére


attilav2
őstag

Na csináltam vdpau wiki alapján egy ilyet:
grep -i vdpau ~/.local/share/xorg/Xorg.0.log
és ez alapján csináltam még ezt:
export VDPAU_DRIVER=r600
és ugyanabban a terminálban ahová ezt beíram (mert csak ott érvényes a környezeti változó ahol beírtam) indítottan egy vlc-t, határozottan csökkent a prociterhelés!
Beraktam az export VDPAU_DRIVER=r600 sort a felhasználóm .bashrc-jébe, így újbóli bejelentkezés után már az egész rendszerre érvényes.

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#3480) attilav2


attilav2
őstag

Migrálják az AUR-t git alapú rendszerre:
Starting from 2015-06-08, the Arch User Repository is being migrated to a Git-based platform. Any changes to the AUR, including package submissions, comments and votes, made after 2015-06-08 will be lost! Please use aur4.archlinux.org instead (which will be activated on June 8th). More information on AUR 4 can be found in the Arch wiki.
Érdemes frissíteni először a package-query-t majd a yaourt-ot, ha valaki netán AUR-ból pakolta fel ezeket. Pont ma jött ki mindkettőből új verzió. Ugyan van egy archlinux.fr-es yaourt repo ahonnan pacamannel felrakható kész yaourt csomag, de amikor felvettem a tárolót és próbáltam csomagadatbázist frissíteni akkor a pacman panaszkodott hogy márpedig neki az archlinux.fr túl lassú és onnan nem hajlandó szinkronizálni, így végül AUR-ból tettem fel a yaourtot. Amúgy tetszik a yaourt, csomó "kézimunkát" megspórol amikor AUR-ból telepítek.

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#3481) _Dumber_ válasza _Dumber_ (#3472) üzenetére


_Dumber_
őstag

És még egy dolog.
Van a gépemen egy samba szerver is, hogy a virtualbox is lássa a nyomtatót. A samba conf több mint egy éve változatlan, de hétvége óta a win sem látja a megosztott nyomtatóimat.

A legelső kérdés, hogy nem tudok távoli gépre csatlakozni,, jelenleg jegelve. Először a helyit szeretném rendbe tenni. (libreoffice és a samba)

[ Szerkesztve ]

(#3482) qisqaqas válasza _Dumber_ (#3481) üzenetére


qisqaqas
senior tag

netstat, tcpdump, logok mit mondanak?

CMstorm QF TK eladó || Nem jó a keyboardod? Építs -> http://prohardver.hu/tema/igy_epitsd_a_billentyuzeted/ || Jolla!

(#3483) _Dumber_ válasza qisqaqas (#3482) üzenetére


_Dumber_
őstag

Pontosan minek a kimenetére vagy kiváncsi?

(bocs, hogy szájbarágósak iratrom le veled, de ha mást írok, mint Te szeretnél, akkor félremegy a beszélgetés, .. ha meg tudnám mit keressek akkor már előrébb lennék :) )

[ Szerkesztve ]

(#3484) qisqaqas válasza _Dumber_ (#3483) üzenetére


qisqaqas
senior tag

netstat -a itt kint ul e a samba rendesen
tcpdump -tupan itt greppelj a kliensIPre, samba portra(hagyd futni es csatlakozasi kiserletek, nyomtatas, stb)
sambalog

CMstorm QF TK eladó || Nem jó a keyboardod? Építs -> http://prohardver.hu/tema/igy_epitsd_a_billentyuzeted/ || Jolla!

(#3485) _Dumber_ válasza qisqaqas (#3484) üzenetére


_Dumber_
őstag

netstat -a

A tcpdump -tupan | grep 192.168.2 kimenete üres. Közben mikor futott probáltam virtuális gépen felderíteni a nyomtatókat (samban megosztva, csak sehol sem látszik)

A sambalog:

Virtuális gép (log.win7) - mai bejegyzés

[2015/06/09 09:49:33.338226, 0] ../source3/printing/print_cups.c:151(cups_connect)
Unable to connect to CUPS server 192.168.2.1:631 - Hibás fájlleíró

log.smbd

A 7 óra előtti bejegyzések még otthon voltak,. Próbáltam elérni a router CUPS-szerverét.
6.53 után már ez biztosan nem elérhető, mert munkahelyen csücsülök.

Szeintem a CUP lesz a kudas, mert ha az rendesen kitenné a nyomtatókat (pl látná a libreoffice is) akkor samba is átvenné és megosztaná.
A hiba kb egyszerre jelentkezett hétvége óta (ne kérdezd hogy mit állítottam el - ha egyáltalán én tettem...)

szerk:

miért is gondolom, hogy nem a samba a hibás:

Jelenleg a samba így van megosztva:

Ezzel eddig tökéletesen működött. Most, hogy valami nem jó, hozzáírtam a végén lévő részt (ami azőta már be van kommentezve). Ha az aktív, akkor a winek látják az ott megadott nyomtatót, de nyomtatni nem tudnak vele. Azaz, a samba rendesen kiadja a nyomtatókat, de csak azt amit ő is el tud érni... Csakhogy a CUPS-os nyomikat nem éri el és a sambaserver sem látja.. mint ahogy a libreoffice sem....

[ Szerkesztve ]

(#3486) whbear válasza attilav2 (#3480) üzenetére


whbear
senior tag

Archlinuxfr-en nincs még fent se az új yaourt se a package-query. Most néztem.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#3487) _Dumber_ válasza _Dumber_ (#3465) üzenetére


_Dumber_
őstag

A hálózati nyomtatás megoldva.

systemctl enable cups-browsed.service

Ezekután megtalálta a nyomtatót:

A printers.conf most igy néz ki:

<Printer Canon_MP550_series>
UUID urn:uuid:d2c86949-471f-3fd9-749c-b363e748d5db
Info Canon MP550 series
Location 192.168.2.1:631
DeviceURI ipp://192.168.2.1:631/printers/Canon_MP550_series
State Idle
StateTime 1433863738
Type 6
Accepting Yes
Shared No
JobSheets none none
QuotaPeriod 0
PageLimit 0
KLimit 0
OpPolicy default
ErrorPolicy stop-printer
Option cups-browsed true
</Printer>

<Printer HP_Officejet_Pro_8600>
UUID urn:uuid:bd4fe91d-6359-3e96-6c3c-063bd3eb7f28
Info HP Officejet Pro 8600
MakeModel HP Officejet Pro 8600 hpijs, 3.15.4
DeviceURI socket://192.168.2.70:9100
State Idle
StateTime 1433845809
Type 8425500
Accepting Yes
Shared Yes
JobSheets none none
QuotaPeriod 0
PageLimit 0
KLimit 0
OpPolicy default
ErrorPolicy stop-printer
</Printer>

Most az a helyzet, hogy a samba és az openoffice látja a Canont, de nem látja a Hp-t.

Sejtem, hogy a probléma a foomatic-db vagy a foomatic-db-nonfree-vel van.

Ugyanis a probléma a következővel kezdődött:

Telepíteni akartam a hálózati nyomtatót, de a driverek listáját nem ajánlotta fel. Hamar rájöttem, hogy az adatbázissal van hiba (sokan panaszkodtak a neten).
Az előbb említett csomagokat leszedtem, így már képes volt felajánlani a drivereket.

Hogy most miért csak a Canont ajánlja fel azt még nyomozom...

[ Szerkesztve ]

(#3488) attilav2 válasza whbear (#3486) üzenetére


attilav2
őstag

Akkor AUR-ból kell felrakni/frissíteni a yaourtot kézzel. Vagy meg lehet próbálni tudja e önmagát frissíteni AURból, de lehet hogy galibát okozna, vállalkozószelleműek kipróbálhatják :))

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#3489) whbear válasza attilav2 (#3488) üzenetére


whbear
senior tag

Tegnap este felkerült az Archlinuxfr-re így nem kellett Aur - ból frissiteni.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#3490) BoB válasza whbear (#3489) üzenetére


BoB
Topikgazda

Mi azaz archlinuxfr? Nekem egy francia nyelvű weboldal jön be ami úgy tűnik a hivatalos oldal francia fordítása.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#3491) Rimuru válasza BoB (#3490) üzenetére


Rimuru
veterán

[link]

Vigyázat, csalok!

(#3492) BoB válasza Rimuru (#3491) üzenetére


BoB
Topikgazda

Danke

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#3493) BoB válasza attilav2 (#3488) üzenetére


BoB
Topikgazda

Simán frissült nálam.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#3494) spammer


spammer
veterán

trash-cli

Használja valaki? Nem volt semmi gond vele, de kb. 2 frissítéssel ezelőtt elszaródhatott valami, mert:

segmentation fault (core dumped) restore-trash

Hibát kapok a restore-trash parancsra.

Töröltem, újraraktam AUR-ból, nem javult meg. Guglival nem találtam semmit, csak más programokat érintő hasonló hibákat.

A trash-put és a trash-list parancsok működnek, érdekes módon a restore nem akar menni. Kuka rendben van, jogosultságok rendben vannak, azelőtt működött, Thunarból most is működik a dolog, csak ezt a CLI-s cucc döglik meg valami miatt.

szerk: AUR-ból a git verzió sem működött (még annyira sem). A Githubról klónozott source-os python setup módszer sem megy (valami hiba a python kódjában, lehet, hogy túl elavult már a cucc).

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#3495) spammer válasza spammer (#3494) üzenetére


spammer
veterán

Közben a trashmant felraktam helyette, ez legalább működik.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#3496) whbear válasza BoB (#3490) üzenetére


whbear
senior tag

[archlinuxfr]
SigLevel = Never
Server = http://repo.archlinux.fr/$arch

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#3497) korobi


korobi
aktív tag

feltettem tesztelésre az elutionlinux-al az arch-kde (minimal) párost. de mikor szeretnék szerkeszteni fájlokat, ezt az üzenetet kapom:

[korobi@arch_kde ~]$ sudo leafpad /etc/pacman.conf
[sudo] password for korobi:
No protocol specified
leafpad: Nem nyitható meg a megjelenítő:
[korobi@arch_kde ~]$

mi lehet a gond?

(#3498) spammer válasza korobi (#3497) üzenetére


spammer
veterán

sudo nano
gksu leafpad

?

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#3499) BoB válasza spammer (#3498) üzenetére


BoB
Topikgazda

Ha az a telepítő egyáltalán felrakta, kdesu is lehet. (mivel KDE)

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#3500) whbear válasza korobi (#3497) üzenetére


whbear
senior tag

#pacman - S kdesu
KDE - n nincs gksu. Különben jobban jársz a nano - val szerintem. Nekem is KDE minimal van és készülj fel rá, hogy semmi sincs alapból. Én pl ctrl alt fx kilépek konzolra és onnan tolom fel először amiket használok. Frissíteni is konzolról szoktam szerintem sokkal elegánsabb. Ha megfeküdne az X akkor sem történik baj. Még Fedora alatt szoktam rá itt tudom hogy nem szokott ilyen történni :)

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.