Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-02-28 11:06:49

LOGOUT.hu

Arch Linux topik

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2801) cubix válasza sigidi (#2800) üzenetére


cubix
tag

Én a syslinuxot így telepítem:

pacman -S syslinux
syslinux-install_update -iam /dev/sda

[ Szerkesztve ]

「시작이 반이다」

(#2802) sigidi válasza cubix (#2801) üzenetére


sigidi
tag

Ez a szkript elv. ugyanazt csinálja, mint amit bemásoltam pár sor. Dual boottal használod? Főként az érdekelne.

Expect the unexpected.

(#2803) Rimuru válasza sigidi (#2800) üzenetére


Rimuru
veterán

Ezzel csak feltelepítetted, utána be kell lőni a configot, más nincs hátra. Dualboot simán megy, a példaconfigban szerepel bejegyzés Windowshoz is.

Amúgy gondolom kihagytad az os-prober csomagot mikor grubbal próbálkoztál, azért nem ismerte fel. A másik üzenet meg Xorg és/vagy driver probléma lesz.

Vigyázat, csalok!

(#2804) sigidi válasza Rimuru (#2803) üzenetére


sigidi
tag

Az os-prober tényleg hiányzott, xorg-server viszont nem. Drivert is kinéztem, xf86-video-intel elvileg. Nem tudom miért nem ment. Remélem most nem lesz baj. :))

Expect the unexpected.

(#2805) Istju válasza sigidi (#2804) üzenetére


Istju
senior tag

Ha mégis baj lenne,készülj előre, hogy a pontos hiba üzit rögzítsd. Ennek hiányában nehéz segíteni.
Már többször írtam: a /var/log/Xorg.0.log tartalma valószínű segítene.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2806) N0zer0 válasza whbear (#2702) üzenetére


N0zer0
senior tag

Előjött ma egy újabb KDE-hiba. Helyesebben nem ma jött elő, de előtte nem figyeltem fel rá. Szóval olyan programoknál, amik lerakják magukat a tálca jobb szélére (paneltálca), az óra mellé, ha egyet kattintunk rájuk, egy kattintással elő kellene jönniük. Igen ám, de sokszor egy kattintásra nem jelennek meg, ha meg duplán kattint az ember, akkor megjelennek, majd újra leteszik magukat a paneltálcára. Úgy kell még egyszer egyet kattintani, hogy megjelenjenek végre. Szóval 3-4-et kell kattintani néha egy helyett.

Eleinte a Deluge játszotta el ezt régen. Akkor azt hittem, hogy az a szar. Csinálta a qBittorrent is, de még ekkor sem gyanakodtam. Ma már a DeaDBeeF is csinálta és a Spotify is, szóval ez egy általános bug. Valószínűleg az a hiba oka, hogy mikor egyet kattintunk a paneltálcára, akkor az csak a fókuszt veszi fel, de azt nem hajtja végre, amihez a kattintás szólt.

(#2807) whbear válasza N0zer0 (#2806) üzenetére


whbear
senior tag

Igen, confirmed. Nekem az Amarok csinálja ugyanezt. Plusz a már leírt első indítás bug. Tálcára le, tálcáról fel és megszűnik a betöltést jelző forgó ikon és a procit sem tekeri. Utána nem csinálja az újraindításig. Amúgy nagyon meg vagyok elégedve vele így is. Majdcsak rájövünk egyszer...

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2808) Blum1866_2


Blum1866_2
tag

Üdvözlet Urak! :R

Van valami ultimate custom kernel készítés útmutató?
Konfigolni, fordítani, helyére rakni én is megoldom csak aztán rendszer indításnál mindig van valami baja az újonan fordított saját kernellel. Van valami lista amiben levan írva, hogy mihez NE nyúljunk hozzá sohadesohadesohadesoha? :D

(#2809) Blum1866_2 válasza Blum1866_2 (#2808) üzenetére


Blum1866_2
tag

Hülye kérdés volt, megoldva :) [Embertelenül megtáltosodott a rendszer, megérte recskázni vele..:D]

Modprobe-db

(#2810) whbear válasza Blum1866_2 (#2809) üzenetére


whbear
senior tag

Szia!
Írnál valamit erről a custom kernel fordítgatásról? Én Mandriva alatt használtam nrj és nrjQL kerneleket és sokkal gyorsabb volt a rendszer. Itt is lehet ilyesmit? Nem is tudtam...

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2811) Blum1866_2 válasza whbear (#2810) üzenetére


Blum1866_2
tag

Bahh...pont Arch alatt ne lehetne custom kernelt forgatni/használni? :)

Ha csináltál már ilyet akkor sok újdonságot nem tudok róla mondani. Leszedsz egy szűz kernelt (kernel.org), aztán szépen kiszeded belőle azokat az elemeket amiket nem használsz. Ha kész, akkor a meglévő original kernel mellé berakod és használod. Azért nem az eredeti kernel helyére rakod be mert ha valami gebasz van akkor az a tartalék. :)

Ha jól láttam akkor AUR-ban vannak előre elkészített kernelek különböző célokra és más-más gépekhez (pl. thinkpad). Sajna Dell Inspiron-hoz nem találtam :D

[ Szerkesztve ]

(#2812) whbear válasza Blum1866_2 (#2811) üzenetére


whbear
senior tag

Én még nem forgattam, ott vannak készen ilyen kernelek. De most utánanézek.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2813) miku84


miku84
tag

Ajánlom mindenkinek a Manjaro Plasma 5- ös teszt ISO- ját:
https://forum.manjaro.org/index.php?topic=18150.0

Már egy ideje tesztelik, nekem nagyon tetszik, gyors, egyre jobb lesz!

[ Szerkesztve ]

(#2814) N0zer0 válasza miku84 (#2813) üzenetére


N0zer0
senior tag

Elvileg gyurmafigura is tesztelte itt egy ideig, de aztán nem írt róla. Ezen a fórumon, amit megadtál, azért panaszkodnak rá, hogy csak 64 bitre elérhető, meg egyes KDE4-es programokat nem lehet rá telepíteni állítólag.

(#2815) BoB válasza N0zer0 (#2814) üzenetére


BoB
Topikgazda

Persze mert bugos volt, több program nem ment aztán nem is néztem tovább. Azóta fejlődtek, most nemtom mi a szitu.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#2816) Blum1866_2 válasza BoB (#2815) üzenetére


Blum1866_2
tag

Maga a KDE egy nagy bug....eredetileg valami jót akartak készíteni csak elcseszték és így maradt. Aztán kiadták, felhasználóknak tetszett me' csili-vili és azóta a bugot fejlesztik. "KDE is simply the worst thing that ever happened to Linux"

Szerintem :D

(#2817) Apollyon válasza Blum1866_2 (#2816) üzenetére


Apollyon
Korrektor

A csilli-villit ki lehet kapcsolni, módosítani, ez igazából ízlés kérdése.

A többi DE-ben is van bug. Másrészt KDE-re érhető el a legtöbb, legjobb program, mivel erre fejlesztenek a legtöbbet, és a legtöbben.

Nekem amúgy a MATE és az xfce jött be a legjobban, de sajnos még mindig vannak olyan hibái, amik KDE-n már rég javítva vannak, vagy egyáltalán, nem is voltak.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#2818) Tinúviel válasza miku84 (#2813) üzenetére


Tinúviel
csendes tag

Nekem is tetszene, ha nem lenne tearing, akárcsak Kde 4 és Xfce alatt is. Netinstallból próbaképpen felraktam a Gnome-ot, ott tökéletes a kép. Játékok alatt + 10-20 fps, induláskor kb. 300 mb ram fogyasztás. Kellemessen csalódtam. Azért kár a Kde-ért. Valóban szép környezet és jó programokat írtak alá.

(#2819) Blum1866_2 válasza Tinúviel (#2818) üzenetére


Blum1866_2
tag

Telepíts comptont

(#2820) Tinúviel válasza Blum1866_2 (#2819) üzenetére


Tinúviel
csendes tag

Köszi! Majd a végleges Kde5-nél kipróbálom. Nem értem az okát, de Unity, Cinnamon, Gnome Shell alatt nincs ilyen probléma.

(#2821) Blum1866_2 válasza Tinúviel (#2820) üzenetére


Blum1866_2
tag

Mert azok előre konfigurált Window Managert használnak (Unity ha jól tudom akkor compizt használ, a Gnome3 pedig metacity-t). XFCE, LXDE, MATE, különböző WM-ek pedig vagy semmilyet vagy ha mégis használnak valamit (pl. XFCE-XFWM) akkor az a legtöbb rendszeren nem old meg semmit.

Compton gatyába rázott eddig mindent, kb. 3 perc felrakni és konfigolni. Jelenleg MATE alatt használom, de XFCE, LXDE, i3wm alatt is ezt használtam.

(#2822) whbear válasza Blum1866_2 (#2816) üzenetére


whbear
senior tag

Ezzel azért nem értek egyet. Nagyon nem...Minél bonyolultabb valami, annál több a hibalehetőség. Én pl szinte minden problémára találtam megoldást és megelégedéssel használok KDE-t napi 12 órában 2 gépen. Mondom ezt úgy, hogy közel egy évig Fedorát használtam KDE-vel, majd Gnome3-mal, különféle disztrókat Mate, Cinnamon, Openbox, LXDE asztali környezettel, most pedig Archot KDE-vel.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2823) N0zer0 válasza Blum1866_2 (#2816) üzenetére


N0zer0
senior tag

Szerintem meg a legrosszabb dolog, ami a Linuxszal történt az a Unity, az olyan ocsmány, hogy pariban van a Windows 8.x Metro/ModernUI felületével. A KDE4 valóban bugos, de nem bugosabb, mint a többi ablakkezelő. Valamint a Qt-s programok általában a legminőségibbek. Meg ha azt nézzük, a Gnome3-at is eléggé elcseszték. A Gnome2 volt jó, a MATE-tel ahhoz tértek vissza. A Cinnamon sem rossz. Az XFCE szintén jó lenne, de megint csak régóta áll a fejlesztése, meg annak is megvannak a bugjai.

Ha majd Linuxot telepítek újra, valószínű én sem fogok már KDE-zni. Nem rossz, meg vagyok vele elégedve, de nincs valami jó gépem, sem sok RAM-om (2GB, max. ennyit fogad a noti), és a KDE elég sok memóriát eszik. A csilivilisége hiányozni fog, de megleszek nélküle. Vagy Openbox, vagy Fluxbox, vagy IceWM lesz helyette, vagy ha addig sikerül megszokni a csempézős wm-eket, akkor awesome vagy valami hasonló. Persze a *box-ok vagy az IceWM azért igényesen lesz fent, Compton kompozittal, rendes transzparens ablakelemek, vetett árnyék, rendes ablaktéma, fasza háttérkép, rendes ikontéma, rendes összedizájnolva, hogy ne legyen fapados/lehangoló. Ha addig meg csempézős wm-re állok át, az viszont puritán lesz, annak az a lényege.

(#2824) whbear válasza N0zer0 (#2823) üzenetére


whbear
senior tag

Most teljesen egyetértek veled.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2825) Istju


Istju
senior tag

Érdekesség.
Ekkora a sebességkülönbség az SSD és a HDD között a laptopomban. Kitaláljátok, melyik az SSD?
:-)
/dev/sda:
Timing buffered disk reads: 1388 MB in 3.00 seconds = 462.56 MB/sec
[istju@arcsi ~]$ sudo hdparm -t /dev/sdb

/dev/sdb:
Timing buffered disk reads: 210 MB in 3.01 seconds = 69.77 MB/sec
[istju@arcsi ~]$

Ezt látva nem csoda, hogy őszülni kezdek, ha más gép elé ülök:-)

[ Szerkesztve ]

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2826) whbear válasza Istju (#2825) üzenetére


whbear
senior tag

Tippelhetek? Talán a második az SSD? :))

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2827) Istju válasza whbear (#2826) üzenetére


Istju
senior tag

Boot elemzése:

[istju@arcsi ~]$ systemd-analyze critical-chain
The time after the unit is active or started is printed after the "@" character.
The time the unit takes to start is printed after the "+" character.

graphical.target @990ms
└─multi-user.target @990ms
└─NetworkManager.service @708ms +282ms
└─basic.target @661ms
└─sockets.target @660ms
└─dbus.socket @660ms
└─sysinit.target @660ms
└─systemd-rfkill@rfkill0.service @957ms +4ms
└─system-systemd\x2drfkill.slice @956ms
└─system.slice @124ms
└─-.slice @124ms
[istju@arcsi ~]$ systemd-analyze
Startup finished in 10.633s (kernel) + 990ms (userspace) = 11.624s

A networmanager, és a systemd-rfkill sor még pirosban van, ezen tudnék javítani?

[ Szerkesztve ]

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2828) Blum1866_2 válasza N0zer0 (#2823) üzenetére


Blum1866_2
tag

Jó, a Unity is vacak de a legtöbb embernek default beállításokkal tökéletesen megfelel, stabil na és persze van VSync.
KDE pont azért egy hulladék mert ahogy whbear kolléga is írta: túl bonyolult. Nagyon sok halál felelsleges funkció meg alapértelmezett program van benne amiket karban kell tartani. Ebből következtetve instabil és bugos. A gépigényről már nem is beszélve.
Ha tweakeled egy délutánon át akkor fogjuk rá, hogy elfogadható de a hozzá készült Qt-s szintén hulladék programok miatt már végképp elviselhetetlen. Jól használhatóak de pont a programozási szempontból való elcseszettsége miatt soha de soha nem lesznek olyan jók/stabilak/gyorsak/kicsik mint egy jó GTK app.

Tény, hogy mindenki inkább a Qt felé mozog de ez kizárólag azért van mert a GTK fejlesztése egyhelyben ácsorog.

[ Szerkesztve ]

(#2829) BoB válasza Blum1866_2 (#2828) üzenetére


BoB
Topikgazda

Én meg jól elvagyok a KDE-vel, nekem tökéletesen megfelel. Az meg hogy mennyi KDE-s program van nem érdekel, úgyis csak az van fent amit használok.

Ami meg fent van, teljesen jó.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#2830) korobi


korobi
aktív tag

sziasztok

arch+openbox+slim+lenovo g500 notebook. (evolution+arch)

milyen program segítségével választom ki az alapértelmezett hangkártyát.
a lejátszókban oké, de a böngészők meg youtube mikor melyiket használja... :W a rosz nyavaja kerülget.

egy másik dolgog. mi mód van rá hogy a rendszer már a jelszó bekérése előtt figyelje hogy van e hdmi-n monitor és akkor csak azt használja, vagy nincs és akkor marad a noti? :))

illetve, nem szeretem az error-okat. ez mi lehet. (kicsit rosz a kép minősége... :U )
[link]

[ Szerkesztve ]

(#2831) N0zer0 válasza Blum1866_2 (#2828) üzenetére


N0zer0
senior tag

Én úgy látom, hogy neheztelsz a KDE-re, van vele rossz tapasztalatod és ekézed, kinagyítva visszavetíted rá az összes negatív élményed, és emiatt nem ítéled meg tárgyilagosan.

A hardverigénye sem vállalhatatlan, mai korszerű, legalább két magos, min. 4 gigás gépeknek meg sem kottyan, és ma már nem nagy összeg egy normális gép. 5-6 éves gépek is röhögve viszik, nem tétel nekik.

A Qt-s, meg KDE programok szerintem meg kifejezetten a legjobbak, sokkal jobb minőségűek, sokkal többet tudnak, mint a Gtk-s és GNU-s társaik. Valóban, nagyobb monstrumok, sok függőséget használnak, nagy a memóriaigényük, de jobbak is.

Továbbá a KDE-t érdemes mindig KDE-s disztróval próbálni, mert azokat sokkal normálisabban megcsinálják, mint ha csak feldobsz egy x. disztróra utólag egy KDE-t, bár még akkor is működőre lehet pofozni.

Ha nem annyira gyenge gépről van szó, én mindenkinek első körben szoktam is ajánlani a KDE-t, persze felhívom előre a figyelmet az árnyoldalaira és bugjaira is. Főleg frissen Windowsról áttérő embereknek ajánlható, mert hasonlít a felülete a Windowsra.

(#2832) Blum1866_2 válasza korobi (#2830) üzenetére


Blum1866_2
tag

Default hangkártyát az asoundconf-fal tudod kiválasztani. (AUR)
Monitor témára nem tudok mit mondani...esetleg próbáld meg azt, hogy xinitrc-be beraksz egy xrandr --output xxx --primary parancsot.

(Az xxx rész a laptop beépített képernyője, terminálban xrandr paranccsal tudod csekkolni)

A FIFO bug pedig kernel bug, rengeteg rá a panasz. Nálam is jelentkezett 3.17-es kernelnél, 3.18-cal eltűnt (ami azt hiszem még nem hivatalos de nálam stabil)

(#2833) Istju


Istju
senior tag

Sziasztok

Custom kernelt fordítok. Mit ajánlanátok tömörítésnek, hogy gyors legyen. LZ4 jó lesz?

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2834) N0zer0 válasza Istju (#2833) üzenetére


N0zer0
senior tag

Szerintem az jó. Mindenképp olyan tömörítés legyen, ami nem az összepréselési méretre gyúr (kernelnél az nem olyan fontos), hanem gyors a kitömörítése (LZ4). Ne a compress ratiora menj, hanem tényleg a gyors kibontást kell megcélozni, a bootnál az a fontos.

(#2835) Istju


Istju
senior tag

Sziasztok. Van köztetek olyan, aki gyakorlott kernelfordító? Valamit mindig elcseszek, de nem tudom mit. A kerneleket $ make menuconfig -al szerkesztettem, persze mrproper is volt előtte. Mindezt a /home/istju/Kernel mappába kicsomagolt kernellel tettem. Megpróbálom leírni sorban, mit is csináltam.
$ wget https://www.kernel.org/pub/linux/kernel/v3.x/linux-3.18.2.tar.xz
$ cp linux-3.18.2.tar.xz ~/Kernel
$ cd Kernel
$ tar -xvJf linux-3.18.2.tar.xz
$ cd linux-3.18.2
$ make mrproper
$ make menuconfig
$ make
$ sudo make modules_install
$ sudo cp -v /home/istju/Kernel/linux-3.18.2/arch/x86_64/boot/bzImage /boot/vmlinuz-istju-kernel
$ sudo mkinitcpio -k 3.18.2 -c /etc/mkinitcpio.conf -g /boot/initramfs-istju-kernel.img
$ sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
$ systemctl reboot

A kernelemet ki tudom választani a Grub -ból, de nem indul, semmilyen opcióval sem.
Az mkinitcpio lefutása gyanús, miért ilyen?

[istju@arcsi linux-3.18.2]$ sudo mkinitcpio -k 3.18.2 -c /etc/mkinitcpio.conf -g /boot/initramfs-istju-kernel.img
[sudo] password for istju:
==> Starting build: 3.18.2
-> Running build hook: [base]
-> Running build hook: [udev]
-> Running build hook: [autodetect]
-> Running build hook: [modconf]
-> Running build hook: [block]
-> Running build hook: [filesystems]
-> Running build hook: [keyboard]
-> Running build hook: [fsck]
==> WARNING: No modules were added to the image. This is probably not what you want.
==> Creating gzip-compressed initcpio image: /boot/initramfs-istju-kernel.img
==> Image generation successful

A modulok miért nem kerültek bele a képfájlba?
Ha valaki tudna segíteni megköszönném.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2836) Istju


Istju
senior tag

Közben próbálkoztam a longterm: 3.14.28 -as kernellel, módosítás nélkül. Ugyanez a hiba. Valamit nagyon elcseszek, de mit?

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2837) korobi válasza Blum1866_2 (#2832) üzenetére


korobi
aktív tag

feltettem ezt az asoundconf-ot, de sajna nem múködik. a youtube videók is ugyanott szólnak ahol korábban, és az usbxfi-met nem is látja. :(
csak HD és PCH

az xrandr es dolgot nemsokára megpróbálom.

(#2838) Istju válasza Istju (#2836) üzenetére


Istju
senior tag

Közben sikerült:-)
Új kernelemmel több , mint 6 másodperccel csökkent a boot idő. Már csak 5 s a boot:-)

[istju@arcsi ~]$ systemd-analyze critical-chain
The time after the unit is active or started is printed after the "@" character.
The time the unit takes to start is printed after the "+" character.

graphical.target @765ms
└─multi-user.target @765ms
└─dkms.service @442ms +322ms
└─basic.target @386ms
└─sockets.target @386ms
└─dbus.socket @386ms
└─sysinit.target @384ms
└─systemd-backlight@backlight:radeon_bl0.service @506ms +5ms
└─system-systemd\x2dbacklight.slice @506ms
└─system.slice @144ms
└─-.slice @143ms
[istju@arcsi ~]$ systemd-analyze
Startup finished in 4.308s (kernel) + 765ms (userspace) = 5.073s
[istju@arcsi ~]$ uname -a
Linux arcsi 3.19.0-rc3-ARCH #1 SMP PREEMPT Sun Jan 11 09:33:34 UTC 2015 x86_64 GNU/Linux
[istju@arcsi ~]$

Minden működik, mint eddig. Alig szedtem ki a kernelből cuccot, mégis hatalmas javulás lett.
Például a rendszerem alap memória felhasználása 52MB -al csökkent. Ha az új kernellel bootolok, akkor 128megát eszik csak.

[ Szerkesztve ]

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2839) Istju válasza korobi (#2837) üzenetére


Istju
senior tag

Régebben nekem is rossz volt a hang. Mindig telepítve volt a pulseaudio-alsa csomag is. pnmixer -t használtam a hangkimenet váltásához. Tiszta agyrém volt.
Leszedtem a pulseaudio-alsa -t, újratelepítettem az alsa csomagokat. Utána beállítottam az alábbiak alapján az alapértelmezett kártyát, és azóta jó a hang. Mivel panelem sincs ,ezért gyorsbillentyűkkel vezérlem a hangot.

Hangkártyák lekérdezése:
$ asoundconf list
Names of available sound cards:
Generic
Generic_1

Nálam a Generic_1 volt a nyerő, tehát:
$ asoundconf set-default-card Generic_1
majd
$ amixer sset Master unmute

$ speaker-test -c 2

Próbáld meg így.

[ Szerkesztve ]

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2840) Istju


Istju
senior tag

Az új kernelfordításommal megszűnt ezen hozzászólásomban jelzett networkmanager és rfkill kritikus betöltődése.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2841) korobi válasza Istju (#2839) üzenetére


korobi
aktív tag

az van hogy nekem a lekérdezés nem is hozta az usbxfi kártyám...

na de közben sikerült, a pavucontrol-lal megoldani. a pulsaudio meg kell nekem mert használok skypet is. de köszi.

jövök még nemsokára kérdésekkel. csak főzni kell... :))

(#2842) korobi válasza Blum1866_2 (#2832) üzenetére


korobi
aktív tag

ez így működne?

if [ `xrandr | grep -c ' connected '` -eq 2 ]; then # dual-monitor
if [ `xrandr | grep HDMI | grep ' connected ' ]; then
xrandr --output HDMI --auto --primary --output VGA-1 --off
fi
else
xrandr --output LVDS-1 --auto --primary --output HDMI --off
fi

az volna a cél hogy ha van csatlakoztatva HDMI akkor csak azon legyen kép, ha nincs akkor a noti kijelzőn.

hova szoktatok ilyen dolgokat feltenni hogy ne ide keljen ezeket be illesztgetnem?

(#2843) Istju válasza korobi (#2842) üzenetére


Istju
senior tag

Itt egy hasonló, csak ez még pluszban szkriptezve van. És ide tudsz szkripteket másolni többek közt.

[ Szerkesztve ]

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2844) korobi válasza Istju (#2843) üzenetére


korobi
aktív tag

nem jó az első linked...

na és akkor ezt beteszem a xinitrc végére és elvileg fog menni?

(#2845) whbear válasza Istju (#2843) üzenetére


whbear
senior tag

És egyébként gyorsult a gép az új kernellel? Pl hamarabb rendereli le a weblapokat, ilyesmire gondolok.
Mennyi idő alatt fordul le a kernel?

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2846) Istju válasza korobi (#2844) üzenetére


Istju
senior tag

Bocsi. lemaradt a végéről a .sh. Itt a [link].

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2847) Istju válasza whbear (#2845) üzenetére


Istju
senior tag

Ezzel eddig se volt gond, mivel ssd-m van. Különben hasít, mint a villám. Az alapjárat 128MB a 8gigából az a nem semmi, és nem friss telepítés, hanem egy teljesen felszerelt rendszer. Ráadásul nem új a laptop; ez egy kétmagos 1,9GB -s AMD liano. (HP Pavilon G 1211eh ) Ráálltam a rendszerem optimalizálására, mivel, előbbre írtam, hogy akarok készíteni magamnak a saját rendszeremre kihegyezett live cd-t egy install scripttel, ami mindig a legfrisebb arch -ot húzza fel a saját progijaimmal és config fájlaimmal együtt. Tudom, hogy ennek Ach alatt nem sok értelme van. A cél a tanulás. Ez az első működő és sikeres kernel fordításom volt, még közel sem vagyok a kitűzött célhoz, kissé elkapkodtam a konfigurálást, bennmaradt egy csomó szemét. A cél 4 másodperc alatti rendszerbetöltődés. Majd meglátjuk:-) A kernel szerintem kb. 3 óra alatt fordult le. (csak a make parancs)

[ Szerkesztve ]

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2848) whbear válasza Istju (#2847) üzenetére


whbear
senior tag

Köszi a választ. Én is megpróbálom a kernel fordítást . A KDE már optimális, a kernel lesz a következő amit optimalizálni szeretnék.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2849) Istju válasza whbear (#2848) üzenetére


Istju
senior tag

Nekem úgy jött csak össze, hogy a meglévő configomat átmásoltam a fordítandó kernel könyvtárába.
Tehát letöltöd a kernel.zx -et , csinálsz a home mappádba pl egy kernel könyvtárat, oda kicsomagolod a kernel.zx -et. Utána belépsz a /home/"felfasználóneved"/kernel/ "linux-1234.1234" könyvtárba. És oda másolod a meglévő kernel konfigodat:
$ zcat /proc/config.gz > .config
Ha ezt megtetted, akkor folytathatod az alább írtakkal: make mrproper , make menuconfig stb...
Ésszel gyomlálj, inkább legyen elsőre, csak egy 10 %-al gyorsabb kerneled, de ne fuss abba a hibába, hogy ne induljon, mert akkor nem tudod, hogy hol hibáztál. És szerintem érdemes mindig felírni azt, hogy mit szedtél ki. Eddig én ezt nem csináltam, de holnaptól fel fogom írni én is.
Jó munkát.

[ Szerkesztve ]

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#2850) Istju válasza whbear (#2848) üzenetére


Istju
senior tag

Sőt, az általad fordított kernel .configját elmenthetnéd, az / aktuális hardvered/kernelverzió --changelog alapján. És ezt esetleg később összefoglalhatnánk egy blogba. Ha másnak is ilyen cucca van, legalább Ő ne szenvedjen. Ez csak egy ötlet, de a működő és jól sikerült beállítást semmiképp ne töröld.

[ Szerkesztve ]

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.