Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-02-28 11:06:49

LOGOUT.hu

Arch Linux topik

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7001) Frawly válasza májkimiki (#6999) üzenetére


Frawly
veterán

Az installerek egyszerűen nem bírnak el túl sok telepítési opciót, ezért limitáltak, amit tudnak. A beállítási-telepítési lehetőségek száma végtelen, ha a kombinációkat nézed, lehetetlen mindent lefedni, még ilyen lehetőségszétágaztatós módszerrel sem. Egyébként vanilla Archban, mindenféle telepítő nélkül még jobban szét van dobva a rendszer konfigurálhatósága, Gentoo-ban még jobban, LFS-ben még jobban. Ez ilyen műfaj, pont ezért is találták ki ezeket.

Ezek az installerek kezdőknek valók, akik egyébként nem tudnák a rendszert feltelepíteni, meg azt se tudják, hogy milyen csomagok léteznek. Meg esetleg olyanoknak, akiknek nagyon sebtével kell telepíteni valamit, pl. egy Ubuntu alapú GUI installeres disztró SSD-s modern gépen fent van 2-5 perc alatt, arra pl. jó, hogy egy alkalom erejéig, egy nap, egy projekt, tesztelés kedvéért ha fel kell húzni valamit, akkor legyen mihez nyúlni és ne menjen el rá sok idő.

(#7002) attilav2


attilav2
őstag

Most frissítettem és ezek az üzenetek jöttek szembe:
Not setting net/ipv4/conf/all/rp_filter (explicit setting exists).
Not setting net/ipv4/conf/default/rp_filter (explicit setting exists).
Not setting net/ipv4/conf/all/accept_source_route (explicit setting exists).
Not setting net/ipv4/conf/default/accept_source_route (explicit setting exists).
Not setting net/ipv4/conf/all/promote_secondaries (explicit setting exists).
Not setting net/ipv4/conf/default/promote_secondaries (explicit setting exists).
Ezek mit jelentenek?

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#7003) vargalex válasza attilav2 (#7002) üzenetére


vargalex
félisten

Ezeknek nálad van valami nem default beállítása, ezért nem módosítja.

Alex

(#7004) Laszlo733


Laszlo733
aktív tag

Sziasztok! Van itthon egy Dell D6000 univerzális dokkolóm, ami eddig tökéletesen működött Arch alatt. Pár napja volt egy frissítés a rendszeren és azóta nem megy. Van valakinek ötlete, hogy mit lehet gond és hogy lehet helyrehozni. A netet már feltúrtam és próbáltam újratelepíteni minden szükséges fájlt, de nem hozott sikert.

(#7005) Laszlo733 válasza Laszlo733 (#7004) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

A lényeget nem írtam csak, hogy a monitorokat szeretném életre kelteni, ami 2db display porton keresztül csatlakozott monitor.

(#7006) Frawly válasza Laszlo733 (#7004) üzenetére


Frawly
veterán

Ez a nem működik ez mit takar pontosabban? Nincs kép a két monitoron, vagy a dokkon semmi más sem működik? Milyen grafikus felület? xrandr látja a monitorokat? dmesg ír valamit kimenetben, mikor csatlakoztatod a dokkra?

(#7007) Laszlo733 válasza Frawly (#7006) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

A dokkoló teljesen jól működik, csak a két monitor képe nem jelenik meg. A kapcsolat egyébként USB3 -on működik, eddig rendben volt de pár napja volt egy frissítés / talán kernel is / és azóta nyekkent meg. A neten olvastam külföldi hozzászólásokat is, hogy másnak is bedöglött. A xrandr nem is látja a monitorokat, csak a notit. Ez alapján működött korábban:
[link] A dmesg nekem nem sokat mond [link]
Grafikus felület Plasma.

[ Szerkesztve ]

(#7008) Frawly válasza Laszlo733 (#7007) üzenetére


Frawly
veterán

Mármint mi működik USB3-on?

dmesg nekem sem mond semmit, de azt úgy kéne megpróbálni, hogy bebootolsz dokk nélkül, vársz egy kicsit, majd menet közben teszed a gépet a dokkra, és akkor megfigyelni miket irkál bele.

(#7009) Laszlo733 válasza Frawly (#7008) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Köszi, hogy próbáltál segíteni. Végül így sikerült megcsinálni:

sudo pacman -Rns evdi displaylink
yay evdi-git
yay displaylink
sudo modprobe udl
reboot

(#7010) Frawly válasza Laszlo733 (#7009) üzenetére


Frawly
veterán

Akkor ezek szerint kernelfrissítés okozta, nem fordítottak bele valami modult, amit külön modulként kellett telepítened. Ez simán lehetséges, mint írtam, a dokkokhoz nem értek, sose használtam dokkot. Engem már az is meglep, hogy akármilyen driver meg kernelmodul kell nekik, hiszen ezeknek lényegében csak port replicatoroknak kéne lenniük, kivezetve azokat a portokat, amiket a gép elve dokk nélkül is támogat.

(#7011) májkimiki


májkimiki
őstag

Sziasztok!
Volt mostanában conky-t vagy conky-managert érintő frissítés? Én nem használom, de cimbimnél egy frissítés után nem indul el az eddig jól működő conky.
Nem tudtam még ránézni, holnap vagy holnapután kapom meg a notit.

(#7012) Laszlo733 válasza májkimiki (#7011) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Szia! Igen volt, nekem is hazavágta. Korábbi verzióval sikerült helyrehoznom:

Amikor a két lenti parancsot futtatod, úgy a telepítés vége előtt feltesz egy kérdést, hogy akarod -e hogy a csomag ne frissüljön Y/N. Ha Yes -t nyomsz értelemszerűen nem fognak frissülni a csomagok, viszont így megmarad a Conky.

yay -S downgrade

majd,

downgrade conky

downgrade lua

reboot

[ Szerkesztve ]

(#7013) Siriusb válasza májkimiki (#7011) üzenetére


Siriusb
veterán

Gondolom conky-lua van feltelepítve, a lua verziója miatt van gond. Sima conky problémamentes.

(#7014) májkimiki válasza Siriusb (#7013) üzenetére


májkimiki
őstag

Nem tudom fejből melyik előkonfigolt "óra" van beállítva neki, de sanszos hogy lua-s.
Köszi mindkettőtöknek.

(#7015) Laszlo733 válasza Siriusb (#7013) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Nekem a conky-lua nincs feltelepítve, mégse működik a legfrissebb Conky

(#7016) Siriusb válasza Laszlo733 (#7015) üzenetére


Siriusb
veterán

Nálam megy. :F

(#7017) Laszlo733 válasza Siriusb (#7016) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Azt nem tudom, hogy a " sima " lua -hoz van - e köze, de azt nem lehet eltávolítani, mert függőségre hivatkozik.:
függőségek vizsgálata...
hiba: nem sikerült előkészíteni a tranzakciót (nem sikerült kielégíteni a függőségeket)
:: luaeltávolításával megtörik a 'lua' függőség amit a conky kér
:: luaeltávolításával megtörik a 'lua' függőség amit a vlc kér

(#7018) Siriusb válasza Laszlo733 (#7017) üzenetére


Siriusb
veterán

Elvileg az extra tárolóban a lua 5.4 van és a conky-lua a liblua.so.5.2-t vagy 5.3-at hiányolja.

Az AUR-ban lévő conky-lua függősége a lua52, ez a probléma. Most nézem, hogy a hivatalos tárolóban lévő conky-nak is van lua függősége :Y , igaz verzió megkötés nélkül.

De hülye vagyok, persze hogy változott az új szintaxissal.

Mit ír hibának a conky neked? Indítsd el terminálban.

[ Szerkesztve ]

(#7019) Laszlo733 válasza Siriusb (#7018) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

A conky terminálba való indításakor az " alap " conky indul el és nem az általam létrehozott, az - az hiba nélkül működik.

(#7020) Siriusb válasza Laszlo733 (#7019) üzenetére


Siriusb
veterán

conky -c utvonal/config_fajl
így kellene elindítani a saját config fájloddal.

(#7021) Laszlo733 válasza Siriusb (#7020) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Arra hivatkozik, amit Te is mondasz:

conky: Syntax error (.config/autostart/conky2.desktop:2: unexpected symbol near '[') while reading config
file.
conky: Assuming it's in old syntax and attempting conversion.
conky: [string "..."]:147: attempt to index a nil value (local 'settings')

(#7022) Siriusb válasza Laszlo733 (#7021) üzenetére


Siriusb
veterán

Ez idáig konfigurációs probléma, nem conky.

(#7023) _Dumber_ válasza Laszlo733 (#7009) üzenetére


_Dumber_
őstag

Ezt a dock-ot ki tudnánk vesézni?

Szeretnék egy mini laptopot (Zenbook 13), 2 bazi nagy monitorral. Mielőtt végleg lemeríteném a pénztárcámat tesztelnék, de nem igazán jön össze.

Jelenlegi config: Probook 470 G4 + egy mediamarktól kölcsönvett Digitus dokkoló USB-C porton (még pár napig van "kölcsönben" )
A dokkolón minden más működik (USB-k, füles, LAN)

Archwiki-n végigmentem (remélem), displaylink telepítve, modprobe udl megvolt , evdi-git fent van..
[dumber@Gabor-HP] ~ % xrandr --listproviders
Providers: number : 1
Provider 0: id: 0x48 cap: 0xb, Source Output, Sink Output, Sink Offload crtcs: 4 outputs: 5 associa
ted providers: 0 name:Intel

Nem létszik a külső VGA, DP, HDMI..

Első kérdés: Minden USB-C porton kellene működnie?
Ha igen, mit ellenőrizzek?

(#7024) Laszlo733 válasza _Dumber_ (#7023) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Szia!

Igen, mindennek azon keresztül kellene mennie. Nekem nincs a notebook -on USB-C, csak USB3, de azon is szuperül megy minden.
Nem írtad, hogy Te milyen felületet használsz, de nálam Plasma/KDE fut.

Első körben csináld meg a következőket:
Hozd létre a 20-displaylink.conf fájlt és másold be az alábbit:
Ez az elérési út: /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-displaylink.conf

Töltsd fel ezzel:

Section "Device"
Identifier "DisplayLink"
Driver "modesetting"
Option "PageFlip" "false"
EndSection

Nekem Dell D6000 Univerzális dokkolóm van, ehhez kellett az is, hogy nem bontsa random módon a kapcsolatot a notival a dokkoló a következő. Nézd meg, hogy nálad van -e jelentősége, vagy nincs. / első körben szerintem ne módosítsd az alábbit, csak ha már működik a dolog, és ha néha eldobja a kapcsolatot /

/etc/pulse/default.pa

### Automatically suspend sinks/sources that become idle for too long #load-module module-suspend-on-idle / ezt a sort kell kikommentelni /

A telepítést csináld így:

sudo pacman -Rns evdi displaylink
yay evdi-git
yay displaylink
sudo modprobe udl
sudo systemctl enable displaylink.service
sudo systemctl start displaylink.service
restart

Nálam így működik a dolog.

Kernelem: Linux 5.8.1

(#7025) _Dumber_ válasza Laszlo733 (#7024) üzenetére


_Dumber_
őstag

Szia!

KDE nekem is.
Kernel - 5.4.58-1-lts
20-displaylink nem volt még, ezt létrehoztam /etc/X11/xorg.conf.d/12-displaylink.conf
-ba (gondolom ez nem probláma).

Van ugyanakkor egy ilyen is (én hoztam létre ARCHwiki alapján) :
/etc/X11/xorg.conf.d/11-evdidevice.conf
Section "OutputClass"
Identifier "DisplayLink"
MatchDriver "evdi"
Driver "modesetting"
Option "AccelMethod" "none"
EndSection

Valamint egy ilyen is (ezt nem tudom ki/mikor készítette)
/usr/share/X11/xorg.conf.d/displaylink-workaround1 (.conf nélkül)
# This is DisplayLink workaround conf file.
# This file is not acting as conf itself. Instead, a .conf symlink targeting to this file is creat>
# See https://github.com/Ashark/DisplayLink-switch for more information

# workaround 1
Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
EndSection

A többi már telepítve volt.

Ért is elvégeztem:
/etc/modules-load.d/udl.conf
udl

Azóta ezt is módosítottam:
/etc/modprobe.d/nouveau.conf
blacklist nouveau
options nouveau modeset=0

Változás nem lett... :(

(#7026) Laszlo733 válasza _Dumber_ (#7025) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Próbáld meg, hogy csak ezt hagyod meg:

Section "Device"
Identifier "DisplayLink"
Driver "modesetting"
Option "PageFlip" "false"
EndSection

Az Inteles dolgokat és a többit is szedd ki.

Plusz próbáld meg az evdi-git helyett az evdi -t telepíteni.

[ Szerkesztve ]

(#7027) _Dumber_ válasza Laszlo733 (#7026) üzenetére


_Dumber_
őstag

Mindent kiszedtem a leírton kívül.
evdi-t nem tudom kicserélni, mert a repoban 1.8-van a displaylinknek meg 1.7 kell (evdi-git az 1.7-es). downgrade nem viszi az evdi-t

mondanom sem kell, hogy nem működik

(#7028) _Dumber_ válasza _Dumber_ (#7027) üzenetére


_Dumber_
őstag

dmsg -w a dokkoló csatlakoztatása után.. sajnos a videokimenetek nem látszódnak

UP: A xrandr már látja, de még kép nincs

[ Szerkesztve ]

(#7029) _Dumber_ válasza _Dumber_ (#7028) üzenetére


_Dumber_
őstag

Tévedtem.. nem azt látja, csak közben visszakapcsoltam az nouveaut...

(#7030) májkimiki válasza Siriusb (#7013) üzenetére


májkimiki
őstag

Normál conky van telepítve, conky-lua nincs.

(#7031) májkimiki válasza Laszlo733 (#7012) üzenetére


májkimiki
őstag

Köszi szépen, a verzió visszaállítás és befagyasztás megoldotta a problémát.
Jó tudni, hogy az AUR-ban található downgrade progi ennyire megkönnyíti a verzió visszalépést és befagyasztást.
Az előzményeket mindenképp át kell nézni, hogy melyik verzióra akarsz visszaállni.
Már csak ezért is megérte ez a kis gubanc. Holnap a másik notiján is megejtem, mert ugyanígy járt azzal is.
:R :C

(#7032) Siriusb válasza májkimiki (#7030) üzenetére


Siriusb
veterán

local/conky 1.11.5-4
local/lua 5.4.0-2

Nálam ezek vannak fent és megy a conky.

(#7033) Laszlo733 válasza _Dumber_ (#7029) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Az Arch linux -ot hogy telepítetted parancsonként, vagy valamelyik grafikus telepítővel?
Windows alatt nézted, ott működik?

@májkimiki: Nincs mit! Nem túl elegáns megoldás, de legalább működik. :)

[ Szerkesztve ]

(#7034) májkimiki válasza Siriusb (#7032) üzenetére


májkimiki
őstag

Ezekkel nem ment. Visszaálltam ezekre:
conky 1.11.5-3
lua 5.3.5-3
A conky-managerben újra ki kellett választani és autostartra tenni.

(#7035) Laszlo733 válasza májkimiki (#7034) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

A " műhelyben " Erik Dubois és csapata már dolgznak a javításon.

(#7036) _Dumber_ válasza Laszlo733 (#7033) üzenetére


_Dumber_
őstag

Archot parancssorban telepítettem.. Windows-os gép nincs 3.0-s USB-vel a lakásban :(
Még megpróbálom USB-A-ra dugni, de ahhoz kell szerezzek egy átalakítót.

(#7037) Laszlo733 válasza _Dumber_ (#7036) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Ha nem sajnálod az Arch -od akkor még így is fel tudod tenni. Nekem nem tudom miért és hogyan, de csak ezzel akart menni. Telepítés után még a yay -t kell telepíteni és utána mehetnek a korábbi dolgok. [link]

(#7038) _Dumber_ válasza Laszlo733 (#7037) üzenetére


_Dumber_
őstag

Sajnálom.. meg most időm sincs.. Kölcsönzési idő meg lejár :).

Majd legközelebb újra kikölcsönzöm, akkor viszont készülök USB-s arch, debian..stb rendszerekkel. Mindenképpen az ajánlásoddal kezdem,..ha egyszer az már működik .. nálad :)

[ Szerkesztve ]

(#7039) Siriusb


Siriusb
veterán

Óvatosan a frissítéssel, mert nemrég lefutott és azóta nem tudok belépni még root-tal sem.
Sajnos nem emlékszem, mik frissültek, csak az arch keyring ugrik be.

Szerk.:
[link]

[ Szerkesztve ]

(#7040) Siriusb válasza Siriusb (#7039) üzenetére


Siriusb
veterán

Szóval aki olyan figyelmetlen volt, mint én:

A /etc/pam.d/system-login fájlban bennemaradt tally/tally2 hivatkozások borították meg a rendszert.
Ugyanitt lesz egy pacnew fájl, én simán azt másoltam be a helyére, így már be tudtam lépni.

(#7041) Frawly válasza Siriusb (#7040) üzenetére


Frawly
veterán

Nálam nincs az illető fájlban ilyen, nem is tudom mi ez a tally, életemben nem hallottam még róla. Utánanézhetnék, de lusta vagyok hozzá. Nekem nem tört el semmi. Bár azt régóta tudom, hogy valamit nagyon rosszul csinálok, mert Archon nem szokott semmi eltörni. Utoljára Gentoo-n törtek el, kísérleti RC kerneles, meg -9999 verziós tesztcsomagok, de az utóbbiba is inkább az én tudatlanságom játszott bele, meg én kerestem a bajt, hogy ilyen ultrafriss csomagokkal próbálkoztam, ha már lúd, legyen kövér alapon.

Abban viszont igazad van, hogy ennek kint kéne lennie az archlinux.org főoldalán, mert több embert érinthet, hogy akinek ilyen van benne ez a tally, szedje ki. Ezt sose értettem, pont erre lenne a főoldaluk hírszekciója, eleve fizetnek a szerverért, és nem használják ki, hogy van.

(#7042) Siriusb válasza Frawly (#7041) üzenetére


Siriusb
veterán

Én sem törtem még el soha semmit, még a billentyűzetet sem, pedig egyszer-egyszer voltam már mérges. ;] Mondjuk annyira nem is szoktam csapkodni, mint egyesek. :D

Egy kis odafigyeléssel a tegnapi gubanc megelőzhető lett volna, de mostanában annyira rutinból nyomtam a frissítéseket, legtöbbször oda sem figyeltem. :( Még a rendszermentésekről is leszoktam. :(((
Szerintem sokan nem is olvassák a híreket, én épp ezért használom a pikaur-t, mert az ügyesen az arcomba tolja, ha van kint valami.

(#7043) _Dumber_ válasza Siriusb (#7042) üzenetére


_Dumber_
őstag

Kövezzetek meg de én még mindig yaourt-ozok.
A pikaurt majdnem használom, de ha több keresési eredmény között ki kell jelölnöm, hogy mit akarok telepíteni, akkor defaultként az 1 van beállítva a pikaurban (default=1). A yaourtban meg semmi. Így ha entert nyomok a yaourt csak kilép a pikaur meg az 1-es sorszámot telepíti.
Le lehet ezt a funkciót állítani?

(#7044) _Dumber_ válasza Laszlo733 (#7037) üzenetére


_Dumber_
őstag

Volt egy kis időm.. hosszú az éjszaka.

Kipróbáltam a egy pendrive-on a:
1. Calam-Arch + Te configod
2. Calam-Arch + arhwiki
3. Ubuntu 20.04 + video(k) a telepítésről

Végeredmény mindig ugyanaz. Ezek szerint nem én rontom el. Most vagy a gépem nem képes kiadni a videó jelet, vagy ez az dokkoló izé rossz vagy nem ismeri a linux.

(#7045) Siriusb válasza _Dumber_ (#7043) üzenetére


Siriusb
veterán

Meglesz. :D

Sajnos nem látok erre lehetőséget a beállításokban, max ctrl+c.

(#7046) Laszlo733 válasza _Dumber_ (#7044) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Az lenne a jó, ha Windowson is ki tudnád próbálni. Ha ott nem megy alapból, vagy kínlódni kell vele, akkor nagy az esély hogy linux alatt nem fog működni. Nekem az Ubuntu legfrissebb verziójával is sikerült életre keltenem, pedig ott más az eljárás, mint Arch alatt. Mondjuk érdekes volt, mert a szükséges dolgok feltelepítése után nem akart működni, csak ha előtte átláptem Wayland -ba, majd vissza. :Y

(#7047) Siriusb válasza Siriusb (#7040) üzenetére


Siriusb
veterán

További info:
Nálam azért jött elő a probléma, mert szerkesztve volt a /etc/pam.d/system-login fájl.
Ha az eredeti érintetlen fájl van ott, a frissítés automatikusan kicseréli a fájlt és a tally2 hivatkozások nem lesznek ott.

(#7048) _Dumber_ válasza Laszlo733 (#7046) üzenetére


_Dumber_
őstag

Átnézem a laptop és a dokkoló adatait, és úgy néz ki már értem is amit olvasok (remélem).

A digitus leírásában nincs benne a displaylink. Támogatja a display port alternative módot amit viszont a noti nem támogat. Ez ugyanakkor csak usb-c csatival működik. Neked azért mehet usb-a val is, mert ott displaylink technológia fut. Az meg megy mindkettőn, mivel a driver ehetővé teszi az usb számára, amit a dokkoló chipje emészt meg.

Később rendelek egy ilyet aztán majd meglátjuk: ICY IB DK-2241

(#7049) Xenophobermn


Xenophobermn
csendes tag

Sziasztok!
A napokban tettem fel a Arch-ot. (linuxmind, rave, vanilla arch install)
Külön SSD-n van. Lecsatoltam a sata-t, felcsatoltam a másik SSD-t és telepíteni akartam a winfost is, de sajna rosszul írtam ki az usb-re. Így vissza minden és az arch nem indul hanem fekete kép fogad: "Reboot and select proper boot device.." felirattal.
Valaki tud erre megoldást, vagy mehet az újra install? :Y :(((

[ Szerkesztve ]

(#7050) Frawly válasza Xenophobermn (#7049) üzenetére


Frawly
veterán

Ha jól értem, végül nem telepítetted a Windowst, mert már a telepítőt sem jól írtad ki. Szerintem csak induláskor hozd elő a BIOS bootmenüjét, és ott válaszd ki azt a meghajtót, amire az Archot telepítetted. Esetleg még azt tudom elképzelni, hogy az Arch a bootpartíciót valami másik meghajtóra tette, te lehúztad a kábelről, mikor a másik meghajtót dugtad rá, de végül nem ugyanoda dugtad vissza, ezért megkeveredett a meghajtók SATA sorszáma, nem jó sorrendben keresi a bootmeghajtókat a BIOS. Vagy csak az UEFI boot módot állítottad át BIOS bootra, vagy fordítva, és nem látja az Arch telepítést, ami másik bootmódban lett telepítve, ez ellen az orvosság, ha vegyes bootot állítasz be a BIOS-ba, CSM Legacy + UEFI, néha Mixed, vagy Both vagy hasonlónak nevezik.

Bár azt se ártana tudni, hogy ezt a reboot and select proper boot device fleiratot mi írja ki pontosan, a BIOS vagy már az Arch bootmanagere?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.