Hirdetés

2024. június 24., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-08 12:00:40

LOGOUT.hu

Tőzsde és gazdaság:
Hasznos információk az összefoglalóban!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6951) avl válasza PredatorZoli (#6943) üzenetére


avl
senior tag

szerinte is :-) : [link]

...reszvenyek bearazottsaga kapcsan is korrekt szerintem:

"3. What’s priced into the stock market? ...
For some reason it always feels like stocks are “priced for perfection” after they stage a rally.

Most of the time, they keep going up, but sometimes they go down. That’s about the best I can do as far as forecasts go."

(#6953) forceberg válasza szabi__memo (#6952) üzenetére


forceberg
veterán

Ezért meg is veszik részletre a 300 ezres telefonokat...

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#6954) donat_sz válasza pyxis (#6890) üzenetére


donat_sz
senior tag

Most, hogy már minden zárt megnéztem én is mit hozott az idei év.
(TBSZ - 61%, NYESZ - 8%, MÁK - 31%).

Az év végi futás sokat dobott az eredményen ! :C

(#6955) HussarF


HussarF
addikt

(#6956) Oppenheimer válasza HussarF (#6955) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Hát ez nagyon demagóg duma ami a képhez van írva

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6957) aAron_


aAron_
őstag

Akkor már én is inkább ebbe a topicba írom idén.



PMÁP és VWCE az év nyertesei nálam.

Portfolió szinten kb. 70/30 arányt tartottam november 2. feléig. Részvényeken belül: 30% VWCE, 23% JPGL, 10% ZPRV, 7% ZPRX, stb.

Kisebb súlyú részvények közül 20% feletti EUR hozama lett: WTIZ, IS3Q

Leggyengébben teljesítők: IQQ0, IS3R (minVol, Mom), 3.75% és 8.14%

Akartam még venni lengyel részvényt választások után, európai bankokat márciusban, sajnos ezek elmaradtak. Ha már lett volna IB TBSZ-em, lehet megcsinálom ezeket.

2033/I felülsúlyozás (wE 70%->50%) kicsit szerencsétlen időzítésének ellenére nem lett rossz az év. Ha az nincs, kb. +1%-ot érek el. Jövőre való tekintettel viszont még annyira így sem bánom, határidős EURHUF árfolyamok csökkentek, így PMÁP várható EUR hozama nőtt (~12%). HUF persze bármikor besz@rhat, ezzel tisztában vagyok. Viszont részvénypiac várható hozamára sem merek jósolni historikus átlagtól eltérőt (rf + 5%).

Tanulságaim az évre: valószínűleg teljesen értelmetlen ennyi mindent összevásárolni, but I just couldn't help myself; valóban fogalmam sincs, hogy mikor mi fog történni macro szinten, így piaci időzítéssel a jövőben sem tervezek próbálkozni, maximum olyasmikkel, mint amiket fentebb írtam, kis tételben.

What is your ikigai?

(#6958) Oppenheimer válasza donat_sz (#6954) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Gratu! A képek a táblázatban az idei év eredményei vagy all time?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6959) HussarF válasza Oppenheimer (#6956) üzenetére


HussarF
addikt

Miért, a számok nem beszélnek magukért?

(#6960) Oppenheimer válasza HussarF (#6959) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Nem, egyáltalán nem. Azért keletkezett ekkora veszteség mert a FED kamatot emelt miközben rengeteg eszközt tartanak. Sima értékeleírás volt, és a kép önmagában kontextusból kiragadott. A mellé írt szöveg meg BS.

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6961) SzGee válasza aAron_ (#6957) üzenetére


SzGee
aktív tag

Tanulságaim az évre: valószínűleg teljesen értelmetlen ennyi mindent összevásárolni

egyetértek: nekem is hiányzik az a 800 ezer, amit kifizettem az IB-nek jutalékért :D
majdnem pont annyival vagyok a terv alatt :)

If you leave me, can I come, too?

(#6962) HussarF válasza Oppenheimer (#6960) üzenetére


HussarF
addikt

Ez az oka, a képen meg rajta van az okozat. Nem értem a problémád.

(#6963) travix válasza SzGee (#6961) üzenetére


travix
aktív tag

megérte legalább?

Egyébként egyetértek, nekem most az transzfer díja miatt fáj a fejem, de egyébként sincs értelme hogy van 30 féle különböző részvényem, igaz egy részét azért tartom még, mert drágálom a 7 dolláros eladási árat :D

(#6964) avl válasza SzGee (#6961) üzenetére


avl
senior tag

komolyan ennyi jutalekot fizettel IB-nek ? akkor igen nagy összegben kereskedtel (en biztos nem tenném; a rövidtavu ide-oda ugra neha bejöhet, de statisztikailag nem jön be)

(#6965) avl válasza aAron_ (#6957) üzenetére


avl
senior tag

örülök, hogy latom a "30% VWCE, 23% JPGL" tételt.

#110559donat_sz : "vwce és a jpgl elég nagy átfedés szerintem"

mire en kerdeztem: "erről érdekelne több
…kicsit magam is így gondolom, de kevés tutti alapján (egyik sem market cap, de gondolom Style-ban [value vs. growth] mások, persze allokacioikat meg tudom nézni stb.)"

amire: #110592donat_sz

Te - es barki mas, komolyabb gondolatokkal - mit gondolsz VWCE es JPGL viszonyarol ?

nekem is van mindegyik, JPGL kicsit több, mint VWCE

elkepzelesem szerint iden IB-n kezdem venni a IE00B3YLTY66 -t

engem nem zavar, ha sok hasonlo ETF-em van (mi lenne a hatranya ? ...ha mindegyikböl sok van ! ;-);

JPGL es VWCE kapcsan ugy gondolkodom: lehet, hogy a (multi)faktor bejön (a jövöben is, a multbeli adatok ismertek), de az is lehet, hogy nem; ezert van faktoros es nem faktoros is

(#6966) PredatorZoli válasza avl (#6965) üzenetére


PredatorZoli
senior tag

Annyi a különbség a JPGL és a VWCE között, hogy ugyan mindkettő tart mindent, vagy szinte mindent, de a JPGL alulsúlyozza a magasan értékelt végeket és felül az alacsonyan értékelteket, miközben a profitabilitást és a momentumot is figyelembe veszi. Önmagában azért, mert a tartott papírok átlagos értékeltsége alacsonyabb, a várható hozam ebből adódóan magasabb.
Ezt az átfedés dolgot én nem igazán tudom értelmezni ennél a két papírnál, a kettő teljesen máshogy működik, kb annyi a közös bennük hogy mindkettő tart szinte mindent vagy elég sok mindent.
Az összetételt vizsgálni a metodológia nélkül értelmetlen.

(#6967) donat_sz válasza Oppenheimer (#6958) üzenetére


donat_sz
senior tag

Köszi, idei. A teljes ettől sokkal rosszabb, mivel 2022-ben kezdtem és az az év nekem nem/sem az emelkedésről szólt.

(#6968) donat_sz válasza avl (#6965) üzenetére


donat_sz
senior tag

Lehet a Zoli féle megfogalmazás, hogy "mindkettő tart mindent, vagy szinte mindent" jobb és lehet szintén nem szerencsés a bennem akkor megfogalmazódott kijelentés, hogy "elég nagy átfedés".

Másként próbálva megfogalmazni:

A vwce-t mai fejjel az egyszerű B&H ideális papirjának tekintem. Azonban ha már komplexebbről van szó bennem az vélemény alakult ki, hogy oda már nem vinnék mindent teljesen lefedő vwce-t, hanem inkább már egy olyat ami szintén próbál mindent lefedni, de már a kívánt erények felül súlyozásával és itt lép be pl. a jpgl.
Szerintem, ha már választunk egy irányt amiben valamit felül mást meg szándékosan alul súlyozunk, akkor itt nem ideális a vwce, mert az elérni kívánt hatást úgy érzem tompítja, rontja. Ezért én a két papírt együtt nem érzem ideálisnak.

(#6969) PredatorZoli válasza donat_sz (#6968) üzenetére


PredatorZoli
senior tag

Ugyanazt a célt valósítja meg a kettő, egy diverzifikált globális portfoliot. Viszont mivel merőben más a súlyozásuk, lehet diverzifikációs előnye annak hogy együtt tartja valaki, hisz alacsony a korrelációjuk (már amennyire alacsony tud lenni az ilyesmi...)

(#6970) donat_sz válasza PredatorZoli (#6969) üzenetére


donat_sz
senior tag

Nyilván lehet előnye, de akkor a tervezett átsúlyozás elv pont/éppen(?) nem működik (annyira) jól.

Szerk: hacsak az nem a cél vele hogy ellensúlyozd a saját elképzelést?

[ Szerkesztve ]

(#6971) Ringman


Ringman
nagyúr

[link]

2023-ban 5,9% lehetett a költségvetés GDP-arányos hiánya, vagyis az eredeti deficitcélját 2 százalékponttal, októberben megemelt tervét pedig 0,7 százalékponttal múlta felül a kormány idén. Mindez úgy jött össze, hogy a Rezsivédelmi Alapban idén bent maradhatott 520 milliárd forint. Összességében idén 0,4%-os lehet a gazdasági visszaesés és a következő években - az eddig prognosztizálthoz képest - lassabb kilábalás vár a magyar gazdaságra. Így lehet néhány címszóban jellemezni a december 30-án, vagyis szombat késő este megjelent legfrissebb kormányzati prognózist, amely ezúttal nem is a következő évekre vonatkozóan tartalmaz érdekes számokat.

(#6972) avl válasza donat_sz (#6970) üzenetére


avl
senior tag

bennem van valami ilyen, amit - talán szarkasztikusan id érthetően - irtal

igen: VWCE a JPGL mellett a faktorok hatását csökkenti, ellensúlyozza a faktoros elképzelést , azok “mindenhatosagaba” vetett allokaciot

azt hiszem Bogle (néhány könyvet olvastam) nem “hisz/hitt“ faktorokban, mult kivetitese a jövöre bizonytalan

(#6973) avl válasza PredatorZoli (#6969) üzenetére


avl
senior tag

Köszi; a tartalom es a megfogalmazas is tetszik

(#6974) donat_sz válasza avl (#6972) üzenetére


donat_sz
senior tag

lehet félreértelek, de én pont hogy bízom a faktorokban és annak remélt pozitív hatásait nem szeretném "tompítani"

(#6975) avl válasza donat_sz (#6974) üzenetére


avl
senior tag

szerintem jol ertetted -a reakciodbol gondolom

igen, ha 100% a „hit“ a faktor(ok)ban, akkor nem logikus nelkülivel „higítani“

ezen tul szerepet jatszhat a hozaméhség es a „tőkeméret vs. még saccolt új bevételek viszonya” is - kockázat vs. “megvagyok” már

(#6976) Pfiucska


Pfiucska
aktív tag

Mibe fektessünk 2024-ben?
Mi a velemenyetek a BUX-rol? A telex “szakertoi” szerint 2024 meg a tovabbi fejlodes eve lehet, ám en nem latom ennek fundamentalis okait. Extraprofit adok meg itt lesznek, magas kamatkornyezet es inflacio szinten, a jelenlegi arszint pedig igen magasnak erzodik ahhoz, hogy innen meg tovabb szarnyaljon.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#6977) bandus válasza Pfiucska (#6976) üzenetére


bandus
veterán

[link] nekem inkább lengyelország mozgatja a fantáziámat erről a listáról :) nem tudom milyen módon lehetne egy kis tőkét oda allokálni ezen az etf-en kívül, bárkinek ötlete?

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#6978) szabi__memo válasza bandus (#6977) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Nem vagy nagy szerencsejátékos. Ha az lennél akkor csakis BUX ;]

(#6979) Vision válasza Pfiucska (#6976) üzenetére


Vision
veterán

Amit most hallottam: kamatok elvileg hamarosan tovább csökkennek, ez lökést fog adni az ingatlanpiacnak. Jönnek az EU-s pénzek, épülnek az akkugyárak. Munkanélküliség minimál. Mik a negatív fundamentumok 2024-re?

(#6980) bandus válasza szabi__memo (#6978) üzenetére


bandus
veterán

en orulok, hogy egyre kevesebb dolog kot magyarorszaghoz :D ezen nem is akarok valtoztatni.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#6981) Segal válasza Vision (#6979) üzenetére


Segal
veterán

Eddig is csökkentek a kamatok mégsem kezdtek el rohanni az emberek. Ha most tovább fog csökkenni, akkor megint 1 réteget megmozgathat a többi ugyanúgy várni fogja a többi csökkenést.
EU pénzeknek csak 1 része jön. Persze több mint a semmi, de annyi ígérete van már a kormánynak hogy nem evégett fog fellendülni az ingatlanpiac.
Ha én terveznék most saját ingatlant venni és ezáltal huszon évre eladósodni, nekem kifejezetten hátránynak számítani, hogy a közelben akkugyár fog épülni.
A munkanélküliség az tény és nem is várom hogy növekedne a szám.
Leginkább a bizonytalanság. A nagyátlag szerintem nem fog kapkodni, mert jelenleg elég sok a kusza dolog a világban. Úgy értem ha csak itthon lenne tré a helyzet azt már megszokhatta, de most azért nagyon nem csak hazai terepről van szó.
Szzerintem aki most szeretett volna venni az inkább kihasználta még a csok-ot, aki meg bizonytalan az várni fog egy kitisztultabb képre.
Persze biztos be fog vonzani a csok+ is egy réteget a kérdés leginkább hogy mennyit és mennyi ideig... Tippre keveset és rövidebb távon.

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#6982) Vision válasza Segal (#6981) üzenetére


Vision
veterán

Eddig is csökkentek a kamatok mégsem kezdtek el rohanni az emberek.

Most már közel az 5-6%-os lélektani határ, ami korábban is a felfutás fő motorja volt.

...nekem kifejezetten hátránynak számítani, hogy a közelben akkugyár fog épülni.

Nem is mondtam, hogy ott pörög fel az építőipar. De egyébként nyilván ott is, mert a sok melóst el kell szállásolni valahol.

Szzerintem aki most szeretett volna venni az inkább kihasználta még a csok-ot, aki meg bizonytalan az várni fog egy kitisztultabb képre.

A teljes tranzakciószám töredéke volt eddig is csokos, nem ez mozgatja már rég a piacot. És nem csak az ingatlanpiacra hegyezném ki az egész érvelést, az csak egy paraméter a sok közül. Amúgy a csok+ sokkal nagyobb olcsó forráshoz juttat egy rakás embert, mint eddig a sima csok (1-2 gyerekesek eddig alig kaptak valamit).

[ Szerkesztve ]

(#6983) aAron_ válasza Pfiucska (#6976) üzenetére


aAron_
őstag

BUX: magas kockázat = magas várható hozam

Lengyel piac nekem is szimpatikus, de fogalmam sincs mennyit ér. Telex érvelése sajnos minimum hiányos. Az önmagában semmit nem jelent, hogy pozitív dolgok várhatók. A kérdés, hogy mennyit ér, mi van beárazva, meddig mehet fel a P/E liberalizáció hatására?

What is your ikigai?

(#6984) Segal válasza Vision (#6982) üzenetére


Segal
veterán

Tippre akkor is azt mondanám hogy 2024-ben 5% körüli átlagos ingatlanár növekedés, pár helyen esetleg 10% közeli. 2025 az már egy teljesen másik eset, mert addigra sokkal tisztább lehet a kép, plusz nem utolsó sorban akkor fog a pmap kamat is sokat esni.
Szerintem a leleményesebb réteg már rég berakta valahova az önerejét és idén még kiélvezi a 18-19% körüli kamatot.

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#6985) szabi__memo válasza aAron_ (#6983) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Azért Lengyelország esetében is vannak hasonló kockázatok mint nálunk, bár jelenleg azért ott lehet miben bizakodni

(#6986) Celithrandi


Celithrandi
addikt

Sziasztok,

erről mi a véleményetek? Ez valós lehet vagy megint valami kereskedésen kívüli őrület?

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66

(#6987) B1868 válasza bandus (#6977) üzenetére


B1868
újonc

Én LEER etf-et vettem, ebben van Lengyel, Magyar, Cseh részvény.

(#6988) Dare2Live válasza Segal (#6984) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Az ingatlanár ami izgi. Nekem a standardom a jobban menő megyeszékhely.
használt lakás m2 ár 550-800k =1500-2100eur körül, új építésű 1.1-1.5misi = 2900-4000eur

Nekem nagyon tetszett a Wörthersee. Szép hegyi tó vitorlás, windsurf lehetőség, mögöttem az alpok télen síelés adott.
280.000fős élhető "megyeszékhely város.
85m2+garázs 1900eur/m2
Szép kilátás, összességében rendben 1970eur/m2
...
2500eur/m2 már nagyon szép, kilátásos... lakások vannak.
Új lakások ~3500eurtol indulnak.
És Klagnefurt az csak egy város ami tetszik arra.
Közben az osztrák átlagbér 2.6*osa a magyarnak.. :O :Y

Közben 2024ben a magyar gazdaság már nem azért teker, hogy megközelítsük ausztriát hanem, hogy ne maradjunk le mégjobban Romániától. :W

szerk: Közben persze ~35%om van ingatlanban az is csak 2017ben lett véve és engem is meglepett, hogy képes volt ~5év alatt duplázni az ára. Tudtam 2017ben, hogy lesz még emelkedés de a mértékéről nem is álmodtam. Lehet megint tévedek és lelépjük az osztrák ingatlan árakat... miközben a fizunk az osztrák fizu ~30%a. Leírni is rossz.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#6989) Pfiucska válasza Vision (#6979) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

De ezek nincsenek mar reg bearazva?
En a bizonytalansagot tekintem legnagyobb hatraltato tenyezonek.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#6990) Ringman válasza Vision (#6979) üzenetére


Ringman
nagyúr

a lakosságnak nincs pénze, mert szart se' keres, a fogyasztás a földbe állt (tervezettnél 16%-kal kisebb áfabevétel, ennyien azért nem járnak át a szomszédos országokba vásárolni).

esetleg ha pmápba tolt pénzeket elköltenék, na de mire?

(#6991) szabi__memo válasza Ringman (#6990) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Nem a repteret akarjuk megvenni? :)

(#6992) Ringman válasza szabi__memo (#6991) üzenetére


Ringman
nagyúr

mármint a lakosság kivenné pmápból a pénzt és elköltené a piacon (lakásra, autóra, etc)

(#6993) szabi__memo válasza Ringman (#6992) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Tudom, hogy te úgy gondoltad :B

(#6994) Segal válasza Ringman (#6992) üzenetére


Segal
veterán

Tulajdonképpen itt is 2 féle gondolkodásmód érvényesülhet. Ha valaki továbbra is kamatoztatná és pl ingatlant, tőzsdét, valami másik állampapírt választ.
A másik réteg meg aki a kiszemelt választása előtt forgatná meg a pénzt. Ez szintén lehet ingatlan csak lakhatási céllal, lakás felújítás, autó, de akár műszaki cucc is. Ezer féle terve lehet az embereknek.
Viszont szerintem jelentős lesz az a réteg aki kiszáll a pmap-ból 24 végén vagy 25 elején. Evégett gondolom hogy ott lehet a fordulópont gazdaság vagy ingatlan szempontjából, mert ott sokan jutnak "ingyenpénzhez".

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#6995) Vision válasza Ringman (#6990) üzenetére


Vision
veterán

Pont az a lényeg (kérdés), hogy innen felfele megyünk-e. Szerintem minden abba az irányba mutat, hogy igen, leírtam, hogy miért. Az energiaárak konszolidációját nem is említettem.

(#6996) Ringman válasza Vision (#6995) üzenetére


Ringman
nagyúr

háát lefelé nem kéne :/

energiaárak: jó lenne, ha ez látszana a díjakban is, (lakosság+kkv)

---
kihirdették az 5éves terv első évének irányát [link]

(#6997) Drizzt válasza Vision (#6982) üzenetére


Drizzt
nagyúr

"Most már közel az 5-6%-os lélektani határ, ami korábban is a felfutás fő motorja volt."
Több helyen is olvasom ezt, de igazából megerősítő adatot nem nagyon láttam még mellé. Tudnál valami ilyet mutatni?

Amúgy nekem az igazán elképzelhetetlen pontja a jövő évi kormányváarkozásoknak az a +5% reálbér. Szerintem erre gyakorlatilag semmi esély nincs, hogy megvalósuljon. Bár átlagban talán mégis, de ennek a jelentős része a minimálbér, meg a garantált bérminimum környékén jön majd össze. Magasabb fizetési kategóriákban szerintem nagy szó, ha egyáltalán kap manapság emelést az ember. Valamint én ugyan alátámasztani semmivel nem tudom, de jelentős munkaerőpiaci változásokat érzek a levegőben. De ez tényleg csak sejtés/spekuláció/ajvékolás.

I am having fun staying poor.

(#6998) Vision válasza Drizzt (#6997) üzenetére


Vision
veterán

Nem tudok ilyet mutatni, csak hallomás mindenféle MNB-s haveroktól.

(#6999) PredatorZoli válasza Drizzt (#6997) üzenetére


PredatorZoli
senior tag

Miért? Jövő év elején illik kapni 10%-os béremelést legalább magasabb fizetési kategóriákban is, nem csak minimálbéresként(felénk simán megadták), és mivel 5% körülre várják az inflációt, meglesz az az 5% reálnövekedés.
Jövőre az átlagbér simán nő 10%-ot.

[ Szerkesztve ]

(#7000) Ringman válasza PredatorZoli (#6999) üzenetére


Ringman
nagyúr

szerintem a béremelés elég szektorfüggő lesz.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.