Hirdetés

2024. június 23., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-08 12:00:40

LOGOUT.hu

Tőzsde és gazdaság:
Hasznos információk az összefoglalóban!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6101) Shadowbull válasza HussarF (#6090) üzenetére


Shadowbull
addikt

"németeknél nem omlott össze a kártyavár, mert szétdobják a problémáikat a környező országokra."

Tipikus féligazság, 10 évvel ezelőtt volt ez igen népszerű álláspont.

"A francia atomerőművekre nagymértékben támaszkodik a német villamosenergia rendszer."

A valóságban meg tavaly, amikor a francia atomerőművek jelentős része állt, Franciaország egy csomó megújulót importált Németországbòl, úgyhogy konkrétan pont fordítva volt.

Igazából már vagy 15 éve jósolják a "szakemberek" a német elektromos hálózat összeomlását. A valóságban meg még csak hasonló sem történt, a hálózat nagyon stabil, és a megújulók aránya egyre növekszik, 15 évvel ezelőtt kábé 15% volt, most meg 50% körül van.

Pazarol a világ, én meg segítek neki.

(#6103) HussarF válasza Dare2Live (#6097) üzenetére


HussarF
addikt

hogy sokkal gyorsabban megépíti Lengyelo-Westinghouse az erőművet mint a MO-Roszatom és ez kb ~100%.

Miért lenne ez 100%? A Westinghouse még az USA-ban sem tud határidőre építeni... Ahogy az Areva sem tudott sem Finnországban (Olkiluoto-3), de még otthon, Franciaországban sem (Flamanville-3).
Mindegy, rengeteget tudnék erről írni, messzire vezetne, erre ott van az Atomenergia topik, ha valakit érdekel.
A lényeg itt az, hogy egyszerűen túl van szabályozva az iparág és az atomerőmű építkezések az EU-ban beleragadnak az engedélyeztetés mocsarába. Küszködik itt a Rosatom, küszködik az Areva, a Westinghouse meg a kanyarban sincs.

#6101 Shadowbull
Amit mondasz az kb. olyan, mint ha a tudósok megjósolták volna 15 éve, hogy jön egy meteor, 500M km-re van, be fog csapódni a földbe. Most már csak 100M km-re van ütközőpályán, te viszont azt mondod, hogy a "szakemberek" már 15 éve is azt mondták, hogy kipusztulunk a meteortól, aztán azóta sem pusztultunk ki... Ez egy okos érv?

Ez megint csak messzire vezetne, hogy miért tudták megengedni maguknak a németek, hogy egy ennyire versenyképtelen és ellátásbiztonság szempontjából gyenge villamosenergia mixet rakjanak össze, ott van a másik topik erre.
Itt csak egy dolgot emelnék ki zárszóként. Ha ennyire megdrágították a saját áramukat és tönkretették a saját ellátásbiztonságukat és kockára tették az iparuk versenyképességét, akkor legalább megérte? Azt a célt, amit akartak ezzel (ti. az ún. zöldítést, a CO2 emisszió csökkentését), azt elérték?

Ez a legszomorúbb/viccesebb/szánalmasabb az egészben. Mint a barom, ideológiai alapon, szakmát figyelmen kívül hagyva mindent a zöldbolsevizmusnak rendeltek alá és mai napig Lengyelországgal vannak versenyben a legmagasabb fajlagos CO2 emissziót tekintve...

[ Szerkesztve ]

(#6104) bandus válasza HussarF (#6103) üzenetére


bandus
veterán

én azt az egyet nem értem, hogy miért ragaszkodnak továbbra is ehhez. nemrég olvastam egy komolyabb tanulmányt, ami szerint talán 6-8 atomerőmű 1 éven belül újraindítható lenne. mégsem gondolkodtak el ezen komolyan a háború kitörésekor sem. számomra ez érthetetlen.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#6105) Shadowbull válasza HussarF (#6103) üzenetére


Shadowbull
addikt

"Ha ennyire megdrágították a saját áramukat és tönkretették a saját ellátásbiztonságukat és kockára tették az iparuk versenyképességét, akkor legalább megérte?"

Hát ezek megint ilyen tipikus légből kapott érvek. az áram nem a megújuló arány miatt drága, az ellátásbiztonság nincs veszélyben, sőt, az iparuk pedig továbbra is a legversenyképesebb Európában, de a világon is.

"Azt a célt, amit akartak ezzel (ti. az ún. zöldítést, a CO2 emisszió csökkentését), azt elérték?"

Igen.

"Mint a barom, ideológiai alapon, szakmát figyelmen kívül hagyva"

Te nyomatod ezt ideológiai alapon.

Pazarol a világ, én meg segítek neki.

(#6106) Shadowbull válasza bandus (#6104) üzenetére


Shadowbull
addikt

Mert nem indítható újra olyan egyszerűen. Ennyi.
Másrészt meg az atomenergiából való kiszállás évtizedes projekt már, nem tegnap kezdték.

Pazarol a világ, én meg segítek neki.

(#6107) ngaba válasza Ringman (#6102) üzenetére


ngaba
aktív tag

Attól tartok, hogy ezt a projektet katonai okok miatt erőltetik. Remélem, hogy tényleg csak önvédelmi okokból nyomják most a honvédelmi fejlesztéseket.

(#6108) HussarF válasza Shadowbull (#6105) üzenetére


HussarF
addikt

Na jó, rád kár szót fecsérelni, neked a fekete is fehér, ha azt akarod látni :C

(#6109) bandus válasza Shadowbull (#6106) üzenetére


bandus
veterán

wut, ki mondta, hogy egyszerűen? az állítás az volt, hogy x db erőmű újraindítható lenne 1 éven belül és ezt felmérték olyanok, akik értenek hozzá.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#6110) Ringman válasza ngaba (#6107) üzenetére


Ringman
nagyúr

szerintem csak simán lopni akarnak.

(#6111) Hi!King válasza HussarF (#6103) üzenetére


Hi!King
őstag

"Amit mondasz az kb. olyan, mint ha a tudósok megjósolták volna 15 éve, hogy jön egy meteor, 500M km-re van, be fog csapódni a földbe. Most már csak 100M km-re van ütközőpályán, te viszont azt mondod, hogy a "szakemberek" már 15 éve is azt mondták, hogy kipusztulunk a meteortól, aztán azóta sem pusztultunk ki... Ez egy okos érv?"

Nem értek annyira ehhez a témához, hogy meg tudjam állapítani kinek van igaza (szerintem valahol kettőtök között van az atomerőmúveket nem volt jó ötlet leállítani, de messze nem akkora probléma a sok megújuló, ahogy te állítod), de ez amit írsz, nagyon durva csúsztatás. Ugyanis akik a német elektromos hálózat összeomlását jósolták, nem 15 évnél távolabbra jósolták, hanem mindig a közeljövőre, méghozzá úgy, hogy a megújuló súlyával érveltek, ami viszont már bőven túl van azon, mint aminek 15 évvel ezelőtti világvége jósolók szerint már össze kellett volna omlasztania a rendszert.

Nyilasit tudnám említeni, aki mindig tőzsdei összeomlást jósolt, és így amortizálta le az alapját.

(#6112) HussarF válasza Hi!King (#6111) üzenetére


HussarF
addikt

Nem azt mondom, hogy össze fog omlani a német villanyhálózat. A lényeg, hogy attól hogy valami még nem következett be, nem jelenti, hogy a vele kapcsolatos aggályok alaptalanok, sztem ezt érthetően leírtam.

Összeomlásra kicsi az esély, de ez elmúlt tizen-huszon év energiapolitikájával elérték, hogy drága és gazdaságtalan legyen. A nagy időjárásfüggő megújuló pedig, de, nagy probléma. Persze lehet úgy is nézni, hogy nagy potenciál a fejlesztésekre és biztosan lesz majd valamilyen megoldásuk hosszú távon erre. Aztán hogy az a megoldás mennyire lesz környezetbarát, "zöld" vagy versenyképes, főleg ahhoz képest, ha ezt az egészet sokkal szakmaibb alapon csinálják... Utólag majd úgyis megmagyarázza a politika, hogy ez így jó és a körülmények voltak a hibásak.

De goto másik topik, mielőtt Ixion77 kivág minket ;]

[ Szerkesztve ]

(#6113) Ixion77 válasza HussarF (#6112) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

"De goto másik topik, mielőtt Ixion77 kivág minket ;]"

De ki ám. Itt az energiaflame vége. Aki folytatná, az említett topicban tegye.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#6117) Ringman


Ringman
nagyúr

kamatstop marad

A kis- és középvállalkozásoké 2024. április 1-ig, a lakossági hiteleké 2024. július 1-ig, a diákhitel kamattámogatása 2024. július 1-ig – jelenti be a tárcavezető.

(#6118) Mercutio_ válasza Ringman (#6117) üzenetére


Mercutio_
félisten

EP+önkori választásig várható volt, hogy kitolják :(((

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#6119) Vesa válasza Vision (#6100) üzenetére


Vesa
veterán

Ok, de egyrészt diverzifikálni kéne, mert jelenleg mindenben az oroszoktól függünk, ami ultra gáz. Másrészt, ha energiaigényes ipart építenek miközben nincs energiánk, akkor eléggé öngól az import kitettség növelése egy eleve nagy mértékű függésről indítva. Nem a teljes önellátásról beszéltem én sem, az valóban nem reális cél.

A tudomány a valóság költészete!

(#6120) Vesa válasza ngaba (#6107) üzenetére


Vesa
veterán

"Remélem, hogy tényleg csak önvédelmi okokból nyomják most a honvédelmi fejlesztéseket."

Kétségem sincs afelől, hogy a köpcös bárkinek nekimenne erővel is ha lenne rá lehetősége, ugyanakkor szerencsére erre esélye sincs, akármennyit költenek hadászati célra. Olyan szinten van elhúzva mellettünk kb. mindenki a környéken, hogy a reális cél még évtizedes távlatban is maximum az, hogy egyáltalán felkerüljünk a régiós térképre, az előkelő utolsó ötben.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#6121) concret_hp


concret_hp
addikt

nyilván nem volt semmi insider trading az mbh rallyban pár hete :U

https://hvg.hu/kkv/20231130_Az_MBH_Bank_adozott_eredmenye_107_milliard_forintra_nott_a_harmadik_negyedevben

vagy fullba vagy sehogy :D

(#6122) Ixion77 válasza concret_hp (#6121) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

Ki gondolta volna? :D

Valójában... Siralmas az egész :O

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#6123) Ringman válasza Ixion77 (#6122) üzenetére


Ringman
nagyúr

+ Gulyás szerint a repülőtér egy „aranytojást tojó tyúk”, ezért az ország gazdasági helyzetét segítené, ha megvásárolná azt az állam. Elmondta, hogy komoly reptérfejlesztésre van szükség, aminek következtében több turista fog majd Magyarországra érkezni.

lefordítva: semmilyen gazdasági számítás szerint sem éri meg a tulajdonszerzés

(#6124) SzGee válasza Ringman (#6123) üzenetére


SzGee
aktív tag

Nyilván azért jön majd több turista, mert szép meg fejlett a reptér... :O
Egyesek már tudni vélik, hogy az Appeninn-be kerül majd a reptér, ezért a nagy rally az utóbbi időkben... Mondjuk ez is olyan magyaros sztori lenne :U

[ Szerkesztve ]

If you leave me, can I come, too?

(#6125) Vesa válasza Ixion77 (#6122) üzenetére


Vesa
veterán

+1 :K

A tudomány a valóság költészete!

(#6126) aAron_ válasza concret_hp (#6121) üzenetére


aAron_
őstag

Csepp a tengerben, de amikor ennyire szembejön, mégis hányingered lesz.

Mi meg itt találgatuk, hogy miért rallyzott. De legalább jó volt a tippünk.

MNB gondolom hétfőn hivatalból indítja a nyomozást. :)

What is your ikigai?

(#6127) PredatorZoli


PredatorZoli
senior tag

Úgy látszik, a tőzsdei vonat nem áll meg. Egy jó decemberrel egy elég jó tőzsdei év lehet ez a 2023-as és akkor még nem is láttuk milyen jó év jöhet 2024-ben. Megint úgy látom, hogy a pesszimista hozzáállás és a világvégevárás nagyon drága lesz a végelszámolásban.

(#6128) TCr válasza PredatorZoli (#6127) üzenetére


TCr
veterán

Ámen. :)

IBKR - - Revolut - - Gránit Bank <--- ajánlói kódokért küldj privát üzenetet. ;-)

(#6129) julius666 válasza PredatorZoli (#6127) üzenetére


julius666
addikt

Idei évre igazad volt végül, egy mikulás rallyval új ATH is akár meglehet nagy tőzsdeindexeknél.

Magyar vonalon viszont tovább folytatódik a döglődés: link

Negyedéves adat első blikkre kedvező (végre pozitív GDP növekedés), de részleteiben nézve továbbra is elkeserítő: gyakorlatilag mezőgazdaságon kívül ugyanúgy lejtmenet minden. Mezőgazdaságot extrém bázishatás húzza: tavalyi pocsék év (aszály) után az idei kivételesen jó lett (csapadékos, kellemes nyár).

(#6130) HussarF válasza julius666 (#6129) üzenetére


HussarF
addikt

Mezőgazdaságot extrém bázishatás húzza: tavalyi pocsék év (aszály) után az idei kivételesen jó lett (csapadékos, kellemes nyár).

Mondjuk nem tudom ott ezt hogy számolják. Hiába volt szar év a tavalyi, rekordmagasak voltak a terményárak, nagyot lehetett kaszálni. Most hiába volt egy jó közepes termés, a terményárak a béka segge alatt vannak. Anyagilag ez az év sokkal nyomasztóbb.

(#6131) Vision válasza HussarF (#6130) üzenetére


Vision
veterán

Ahh, a parasztoknak sose szabad elhinni egy szavát se. Olyat nem hallasz tőlük soha, hogy ez az év fasza lenne, de mégis elég sokan igen jól megélnek. Főleg, hogy a kisparasztok gyakorlatilag eltűntek már a piacról.

(#6132) HussarF válasza Vision (#6131) üzenetére


HussarF
addikt

Van mezőgazdasági érdekeltségem is, nekem nem kell bemutatni a területet :)
Amit leírtam az az általános tapasztalat. Az idei év a nyomott árak miatt rosszabb, mint a tavalyi gyenge termés a magas árakon. Ezért nem értem, hogy milyen bázishatás tolja felfelé a mezőgazdaságot.

[ Szerkesztve ]

(#6133) julius666 válasza HussarF (#6130) üzenetére


julius666
addikt

Őszintén szólva nem vagyok mélyebben jártas a hazai terményárakban. Áruházak polcain az élelmiszereknél volt egy közel 50%-os áremelkedés tavaly óta, gondolnám, hogy a termelőknek is csurrant-cseppent valami ebből.

Te jobban képben vagy? Csak mert elég magabiztosan állítod amit, miközben a statisztikában meg erőteljes növekedést látni. Erre közben válaszoltál.

[ Szerkesztve ]

(#6134) HussarF válasza julius666 (#6133) üzenetére


HussarF
addikt

A héten voltam a Prolansys Kft. rendezvényén, a fő témája pont az volt, hogy hogyan kell alkalmazkodni a megváltozott gazdasági környezethez.
Ott fényképeztem le ezt a diát, ahol az egyik gazdálkodó mutatta be, hogyan alakultak a költségei meg a profitja az idei meg az elmúlt 2 évben. És kb. jól reprezentálja ez az általános tapasztalatot. Pirossal aláhúztam a lényeget.

[ Szerkesztve ]

(#6135) Ringman válasza julius666 (#6133) üzenetére


Ringman
nagyúr

Áruházak polcain az élelmiszereknél volt egy közel 50%-os áremelkedés tavaly óta

fao árindex visszaesett, annak egy része a greedflation, korábban szerintem linkeltem is.

szerk:
meg ott van az országkockázati felár is. (1 nap alatt új meglepetésadók)

[ Szerkesztve ]

(#6136) Vision válasza HussarF (#6134) üzenetére


Vision
veterán

Nem az van, hogy a tavalyi (1-2) év volt abnormális? A háborúval, a coviddal, szállítási anomáliákkal?

Tudod olyan ez, mint amikor egy covid teszteket (is) gyártó gigacégnél dolgozó ismerősöm mesélte, hogy a vezetőség siránkozott a beszakadt profit miatt. De hát csókolom, az az időszak volt a kegyelmi, most meg visszaáll a korábbi évek megszokott rendje.

(#6138) HussarF válasza Vision (#6136) üzenetére


HussarF
addikt

A mezőgazdaságban a nagy abnormalitás '22-ben ütött be a háborúval, ukrán gabonaexporttal meg elszálló gáz- és műtrágyaárakkal. Az árak most nominálisan kb. visszatértek az azt megelőző évek szintjére vagy kicsit alacsonyabbra. De azóta volt egy brutál infláció, meg az input árak sem estek vissza annyit. Jó persze, most már nem 5x-ös a műtrágya ára, csak 2-2.5x

De a lényeg, hogy nem értem, hogy hogy számolják ezt a KSH-nál, amiben kijön, hogy a mezőgazdaság idén nagyot húzott GDP-n. Lehet van valami formulájuk, amiből ez jön ki, de akkor gyanús, hogy felül kéne vizsgálni.

(#6139) Vision válasza HussarF (#6138) üzenetére


Vision
veterán

De azóta volt egy brutál infláció, meg az input árak sem estek vissza annyit. Jó persze, most már nem 5x-ös a műtrágya ára, csak 2-2.5x

Ez a piac tehetetlenségével is magyarázható. Lehet, hogy jövőre már korrigálnak az input árak is, ha egyszerűen nem lehet kitermelni a költségeket.

(#6140) Ringman válasza Vision (#6139) üzenetére


Ringman
nagyúr

lásd még taleb: [link]

I've seen gluts not followed by shortages, but I've never seen a shortage not followed by a glut.

(#6141) julius666 válasza HussarF (#6134) üzenetére


julius666
addikt

Én hiszek neked, de ez miért nem szivárog át a polcokon látható árakba? Ki az a láncban, aki az 50%-os infláció miatti brutál extraprofitot zsebrevágja, ha a terményárak már a 2021-es szinten, vagy az alatt vannak?

Ringman által írt különadók, kockázati felár ilyen szétnyílást biztosan nem indokol. Energiaköltségek is már visszaestek gondolom (energiahordozók piaci ára béka segge alatt). Lazán eshetnének ez alapján az élelmiszerárak 20-30%-ot és akkor még jóindulatú voltam.

(#6142) HussarF válasza julius666 (#6141) üzenetére


HussarF
addikt

Nem tudom, nem látom át az egész élelmiszeripari gazdasági láncolatot. De én úgy emlékszem, hogy már a legutóbbi inflációs számoknál is az élelmiszerek ára már csökkent a kosárban.
Pogátsának volt erre megfejtése, de nem merem sokszor leírni a nevét, mert megidézem attiati-t ;]

[ Szerkesztve ]

(#6143) julius666 válasza HussarF (#6142) üzenetére


julius666
addikt

Csökkent, de csak minimálisan.
Pogi kapcsán gondolom a greedflationra gondolsz, amit tavaly/év elején a kereskedelemben megugró profitokkal próbált bizonyítani. Az a baj, hogy ha akkori terményárak mellett is már megugrott a profit, most világbajnok számokat kéne hozni, hogy így szétnyílt az olló. De én ilyenről nem hallottam (igaz nem is követem túl mélyen az ilyen irányú híreket).

(#6144) Vesa válasza PredatorZoli (#6127) üzenetére


Vesa
veterán

"Megint úgy látom, hogy a pesszimista hozzáállás és a világvégevárás nagyon drága lesz a végelszámolásban."

Attól is függ, ki hol várt világvégét? Magam részéről nem a világban, hanem Magyarországon és ezt most sem látom optimistábban. A nyugati gazdaságot percig sem féltettem.

A tudomány a valóság költészete!

(#6145) PredatorZoli válasza Vesa (#6144) üzenetére


PredatorZoli
senior tag

Mo. sem volt kivétel. Idén az itthoni világvégevárás is piszkosul drága volt, mert a forint erősödött, a kamatok pedig magasak voltak és a magyar tőzsde is igen jót ment. Lehet szokás szerint sápítozni illetve azt folytatni de ez egy ténymegállapítás. Egy jó befektető beismeri, ha tévedett.

[ Szerkesztve ]

(#6146) SzGee válasza PredatorZoli (#6145) üzenetére


SzGee
aktív tag

Azért én nyugtával dícsérném a napot, semmilyen probléma nem lett megoldva sem a világban, sem kis hazánkban...
Nyilván lehet ezt nyújtani, mint a rétestésztát, de előbb-utóbb az is elszakad...

If you leave me, can I come, too?

(#6147) Vesa


Vesa
veterán

Az állampapírkalkulátorosok már nyíltan tolják a propagandát...Ugyebár, senki nem ijesztgetett ezzel,. szóval hazudik.

Megint az idő előtti eladás megdrágításával ijesztgetnek

A facebookon pedig egy NER szektát épít, aki nem ért egyet vele azt törli és természetesen csak ott lehet kommentelni az cikkekben összehordott agymenéseire.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#6148) Ixion77 válasza SzGee (#6146) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

Gyakorlatilag idén is az volt a recept, hogy amint valahol bármi repedés látszott, a jegybankok rögtön odarohantak és telenyomták purhabbal (=pénz). A tavaszi bankcsődök esete volt a legfeltűnőbb: napokon belül nem egy, de több új eszköznyuszit is kirántottak a fekete kalapból. Vajon hány trükkjük van még?
Fundamentális megoldás valóban nem lett semmire. Sőt, lett újabb háborús gócpont. De a nagy kérdés az, hogy meddig tud elmenni a gazdaság valós hatékonyságnövekedés, fejlődés nélkül.
2023 lendületét főként még mindig a Covidos pénzeső adta. Nagyjából októberre fogytak el az extra megtakarítások (bár egyes kimutatások szerint még mindig van belőlük). A kérdés hogy hogyan tovább. Könnyen meglehet, hogy 2024-et is sikerül a jegybankoknak megmenteni megfelelő időben kieresztett újabb helikopterpénzekkel. Az adósságok közben persze gigantikusra nőnek, de jó ideig az is menedzselhető. Pl. a japán módszerrel.
Szóval lehet, hogy 24-ben végre beérik az, amit a kötvénypiac áraz, de az is lehet, hogy még 24-ben is a Zoli-féle hurráoptimisták járnak jól.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#6149) Vesa válasza Ixion77 (#6148) üzenetére


Vesa
veterán

"De a nagy kérdés az, hogy meddig tud elmenni a gazdaság valós hatékonyságnövekedés, fejlődés nélkül."

Pontosan ez a kulcskérdés!

A tudomány a valóság költészete!

(#6150) PredatorZoli válasza SzGee (#6146) üzenetére


PredatorZoli
senior tag

Utólag majd ki fog derülni, hogy ezek az általad említett problémák csak véltek, vagy valósak is. Ha semmi gond nem lesz, akkor inkább csak kockázatok voltak és nem problémák.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.