Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#651) dbius


dbius
veterán

Sziasztok!

Jelenleg suse 10.1 van a gépemen. Nem vagyok még sajnos guru a témában, így kérnék egy kis segítséget.

Van egy Leadtek pvr2000 tunerkártyám, amit nem tudok használni. Csatornákat szépen megtalálja, de hang az nincs. (próbáltam az összes alapból feltett tv. alkalmazással, de egyiken sincs hangja) Keresgéltem googlen, azt olvastam, hogy ez vmilyen blackbird kártya, és azért nincs alapból hang buherálni kell vmit alsa-n.

Vki tudna segíteni, hogy tudjak hangot lehelni a kártyába? (jól van összekötve, mivel win alatt megy rendesen)

:R

(#652) szasza_1 válasza L3zl13 (#647) üzenetére


szasza_1
senior tag

SUSE 10.1-el, és 1.2-es NV Clientel ugyanaz a probléma. Nem jeleníti meg rendessen a fájlok neveit. Nem tudnál segíteni, hogy mi lehet a gond? Novell szerverrel lehet valami? Vagy a login scriptbe kellene beirni, hogy milyen kodólást használjon? Előre is köszi a segítséget!

(#653) szasza_1


szasza_1
senior tag

SUSE 10.1-nél hogy lehet azt beállítani, hogy az azonos programokat ne csoportosítsa a tálcán?

(#654) L3zl13 válasza szasza_1 (#652) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Novell verzió micsoda?
Nekünk most 6.5 van de ha jól emlékszem működött 5.0-ön is.
Annyira nem ismerem a dolgot, hogy segíteni tudjak, nekem szerencsére pöccre ment, nem állítottam semmit.

Aki hülye, haljon meg!

(#655) L3zl13 válasza szasza_1 (#653) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Jobb klikk a ''tálcán'' -> Configure Panel/Taskbar -> Taskbar -> Group Similar Tasks : Never

Aki hülye, haljon meg!

(#656) szasza_1 válasza L3zl13 (#654) üzenetére


szasza_1
senior tag

5.19-es a Novell szerver. Nézegettem a Novell szerveren a beállításokat, de nem találtam semmit, ami segíthetne. Aztán neten találtam valamit, hogy állítsam be az Use UTF-8 Encoding-ot, de nem találtam meg. Windowsos verzióban van olyan, hogy jobb gomb a Novell tray ikonra -> Novell Client32 Propertis -> Advenced Settings és ott van egy csomó minden (elméletileg a Use UDF-8 -nak is ott kellene lennie, de nincs ott), és ezt nem találom meg a Linuxos verzióban, csak egy 6-7 lépéses varázsló van, de ott nem lehet semmi értelmeset beállítani.
Te az NCL_install-al raktad fel, vagy rpm parancsal?
Pl az ábcdéfg könyvtárat akartam létrehozni a szerveren, és helyette [00E1]bcd[00E9]fg lett.
Te grafikus képernyőn jelenkezel be, vagy parancsorból? Vagy szerinted ez számít?
Előre is köszi a segítségedet!

(#657) L3zl13 válasza szasza_1 (#656) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Windowsos novell kliensemben nekem ez ki van kapcsolva.

NCL_installal raktam fel
Grafikus klienssel jeletkeztem be

Linuxot milyen nyelvvel telepítetted? Magyar vagy angol?

Aki hülye, haljon meg!

(#658) szasza_1 válasza L3zl13 (#657) üzenetére


szasza_1
senior tag

Magyar nyelvel telepítettem. Kipróbálom NCL_installal felrakni. Csak azért nem mertem azzal, mert eddig mindig kinyírta az X-et. Ezt lefuttatva többet nem jött be a grafikus felület.

(#659) szasza_1 válasza L3zl13 (#655) üzenetére


szasza_1
senior tag

Nekem a tálcára jobbgomb hatására ez jött be: [link], és itt nem találtam olyant. (különben az elöző telepítésnél simán kiapcsoltam...)

A Novell Client összes csomagját eltávolítottam, és újra raktam az ncl_install-al, de így sem lett jó. Te lefuttatad a Yast-ban található varázslót?

(#660) L3zl13 válasza szasza_1 (#659) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Ez KDE? :F

Aki hülye, haljon meg!

(#661) szasza_1 válasza L3zl13 (#660) üzenetére


szasza_1
senior tag

Nem, Gnome.

De most látom, hogy FTP-n is az ékezets karakterek helyére kérdőjelet rak be, úgyhogy nem a novellel van a baj, hanem valami mással.

Szerk: Szerinted érdemesebb KDE-t használni, az gyorsabb?

[Szerkesztve]

(#662) L3zl13 válasza szasza_1 (#661) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Sebességet ill kezelhetőséget illetően nincs összehasonlítási alapom. Nagyon rég használtam GNOME-ot, akkor se sokat.

Most ezt a SuSE-et is jórészt szerverként szeretném, majd használni, tehát itt sem elsődleges számomra a grafikus felület sebessége, azt inkább csak próbaképp tettem fel, hogy megnézzem mennyit változott a grafikus felület, de ez még csak egy tesztkörnyezet.
A jelenleg is működő ''éles'' gépen még egy SuSE 8.2 fut, amit majd csak akkor frissítek, ha bevált a tesztkörnyezetben a 10.1.

Aki hülye, haljon meg!

(#663) szasza_1 válasza L3zl13 (#662) üzenetére


szasza_1
senior tag

Kipróbáltam a KDE-t is, szerintem gyorsabb egy picit, de GNOME meg letisztúltabbnak, egyszerűbbnek tünik, de nagyon jól testre lehet szabni a KDE felületet.

Lenne egy olyan kérdésem, hogy olyan felhasználót hogy lehet létrehozni, aki a firefoxon, és az openofficon kívül mást nem tud elindítani, és semmilyen beállítást nem tud modósítani a grafikus felületen?

(#664) zordmorc


zordmorc
csendes tag

Sziasztok!
Nemtudná valaki elmondani hogy kell 9.0 suse linuxnál az adsl-t beálitani.
Nekem nem ment :F
Bár ma raktam fel:D
Beálitotam a kapcsolatot és úgy tűnik kapcsolodik is de a böngészöbe nem jelenik meg semi, a levelező nem mükszik stb..
Aki tud kérem segitsen.
Köszönöm :R :R :R :R :R :R :R :R

(#665) ~DD~ válasza zordmorc (#664) üzenetére


~DD~
tag

úgy tűnik kapcsolodik
Hol tűnik úgy?
Futtasd le a pppoeconf parancsot, ott állíts be mindent. De beállíthatod YaST-on keresztül is. (Asszem a hálózatok résznél...) Ha nem úgy állítod be, h automatikusan kapcsolódjon, akkor Haszánlhatsz pl Kinternetet is csatlakozáshoz (YaST-on keresztül -> szoftver telepítése).
Amúgy a legújabb a 10.1es verzió. [link]

All of this has happened before, and will happen again.

(#666) zordmorc válasza ~DD~ (#665) üzenetére


zordmorc
csendes tag

Mükszik!!
CSak egy reboot kelet:D
Köszönöm a segitséget

(#667) ~DD~ válasza zordmorc (#666) üzenetére


~DD~
tag

Hurrá :) ^^

All of this has happened before, and will happen again.

(#668) zordmorc


zordmorc
csendes tag

Sziasztok!
Újra én:D
Nemtudná valaki elmagyarázni hogy hogy kel leforditani amsn-t?
csak mert megfelelö csomagot enm igazán találok meg hát ugyis meg kéne a forditást is tanulni.
aki tudja kérem irja le.
DE jó hoszan ha lehet magyarázatokkal.
Előre is köszi.

(#669) n0se


n0se
tag

Üdv,

vki próbálta már a Suse Linux Enterprise Desktop 10-et, tapasztalok és minden egyéb érdekel az OS-el kapcsolatban.

köszi

n0se

(#670) RábNorbi


RábNorbi
csendes tag

Hali!
Nem tudtok valami jó kis könyvet, ami a linux (lehetőleg suse) használatáról szól? Nemrég kezdtem el ''linuxozni'', de sokmindent nem tudok megcsinálni benne, illetve jobban megfogalmazva nagyon kevés dolgot igen :) Szal ezért kéne vmi könyv, amiben benne van, hogy mit hol kell elkezdeni.
Üdv!
Norbi

(#671) L3zl13 válasza RábNorbi (#670) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Van egy elég jó kis doksija a SuSE-nak. Szvsz érdemes azzal kezdened.

SuSE Linux 10.1 doksi: [link]


[Szerkesztve]

Aki hülye, haljon meg!

(#672) RábNorbi válasza L3zl13 (#671) üzenetére


RábNorbi
csendes tag

Kösz!
Nézegettem én is a novell oldalt, de nem szúrta ki a szemem :)
Köszi még1x!

(#673) L3zl13 válasza zordmorc (#668) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Általánosságban annyit tudok mondani, hogy
configure
make
make install
:F
Csodálnám ha nem lenne mellette egy txt fájl amiben ez le van írva.

Aki hülye, haljon meg!

(#674) zordmorc válasza L3zl13 (#673) üzenetére


zordmorc
csendes tag

Mindenféle nyelven van leirás csak angol nincs.
De várj ezt nem értem.
Most be kéne menem a könyvtárba és ezt ot beirni?
Kezdo vok ám:D
a configure azt irja command not found.
De mért nem találja a parancsot?
Léci ird le részletesen mit kel tenem.

[Szerkesztve]

(#675) L3zl13 válasza zordmorc (#674) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Configure egy script szokott lenni amit a forráscsomag szokott tartalmazni.

Nézd meg van-e ilyen fájl, és futtatható-e.

Ha konzolból csinálod, akkor valószinűleg ./configure -ral kell indítanod, mert a shell az aktuális könyvtárban alapértelmezetten nem keresi a parancsokat.

utánna make, majd make install
Persze ha bármelyiknél hibát ír akkor nem érdemes folytatni.

Aki hülye, haljon meg!

(#676) L3zl13 válasza zordmorc (#674) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Mellesleg honnan szedted le a cuccot?
Én felmentem az amsn honlapjára [link], és találtam pl SuSE 10.0-hoz való RPM-et (nem tudom 10.1-hez is jó-e).

Letöltöttem a forráscsomagot (tarball) és természetesen volt benne egy Install nevű fájl szép angolsággal, amiben le volt írva mindaz amit én is írtam, némi erre a programra specifikus infóval kiegészítve.

Installálást nem csináltam végig, tehát nem tudom mennyire megy simán. Bár ez meg úgyis függ attól, hogy mid van fent a gépen.

[Szerkesztve]

Aki hülye, haljon meg!

(#677) zordmorc válasza L3zl13 (#675) üzenetére


zordmorc
csendes tag

A configure lefutot, de a make-re command not foundot ir.
Lehet hogy én irok be ruszul valamit.
Csak simán make vagy gondolom kel valami paraméter is?
Ha tudsz adni ezzel kapcsolatban egy két linket azt megköszöném.

(#678) zordmorc válasza L3zl13 (#676) üzenetére


zordmorc
csendes tag

Az a baj nekem suse 9.0 van fen:D
De már gaim forrásal probálkozok mert amsn-nek ez nemtom forása e :S

(#679) zordmorc válasza L3zl13 (#676) üzenetére


zordmorc
csendes tag

Most látom hogy biztos nem a forást szedtem le:D
Kösz a linket
2 napja raktam fel suse-t de nagyon tetszik.
CSak kel egy jó kis idő mire beletanulok.

[Szerkesztve]

(#680) L3zl13 válasza zordmorc (#677) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Nem tudom alapbeállításokkal feltelepül-e a make.
Keress rá yastban fent van-e, ha nincs, akkor tedd fel.
Mellé felteheted a make install trackert is.

Aki hülye, haljon meg!

(#681) zordmorc válasza L3zl13 (#680) üzenetére


zordmorc
csendes tag

A konfigure nél hiba volt mert nincs c complier meg gcc meg egyebek.
Yast-ba a keresésnél beirom hogy gcc megtalálja és a négyzet ugy van hogy megtart és nem enged változtatni!!!
Azt irja nem lehet telepiteni.
ezt irja a configure lefutatás végén:
configure: error: no acceptable C compiler found in $PATH
See `config.log' for more details.

[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

(#682) zordmorc


zordmorc
csendes tag

Nem lehet a 9.0-át valahogy 10.0-ra frisiteni???

(#683) L3zl13 válasza zordmorc (#682) üzenetére


L3zl13
nagyúr

A System Update asszem erre van, de még soha nem probáltam, tehát nem tudom mennyire biztonságos.

Lehet, hogy 9-ről nem tud 10-re update-elni, csak mondjuk 9.2-ig... :F

Kell hozzá az új verzió CD/DVD-je, azt be kell tenni az optikai meghajtóba, és elindítani a system update-et.

Aki hülye, haljon meg!

(#684) zordmorc válasza L3zl13 (#683) üzenetére


zordmorc
csendes tag

nah majd megoldom valahogy.
nagyon köszönöm a segitséget.
:R :R :R :R :R :R :R :R :R :R :R :R

(#685) ~DD~ válasza zordmorc (#684) üzenetére


~DD~
tag

De ha tényleg csak pár napja tetted fel, akkor lehet, hogy egyszerűbb lenne felrakni tisztán a 10.1-est.[link]

All of this has happened before, and will happen again.

(#686) derossi válasza ~DD~ (#685) üzenetére


derossi
aktív tag

hát én a 10.1 et raktam fel.
kipróbáltam kde és gnóm alatt is.(gnóm alatt hogy lehetne beállítani hogy lássa a windows particiót :F )
elsőre elakadtam az mplayer telepítésével(mert hát ez alapba nincs benne!!!!).na ezt kb 5. nekifutásra megoldottam.
szerettem volna feltenni az nvidia videokártyát is,de ennek a telepítése szerintem egy gyakorlottabb felhasználó számára is bonyolult.megpróbáltam,de nem jött össze.egy magyar nyelvű útmutató sokat segítene.

(#687) ~DD~ válasza derossi (#686) üzenetére


~DD~
tag

A wines particiókat az /etc/fstab-ban is tudod szerkeszteni (Itt van egy leírás, igaz, h Ubuntuhoz, de ez elég univerzális dolog.. [link]), mint minden más disztróban, vagy akár a yaston keresztül is a particionálás résznél, ahol szintén be lehet állítani a csatolási pontot. (Az NTFS-t alapból csak olvasni tudja, speciális módon lehet írásra bírni, de ez már egy másik téma...)
MPlayer telepítése nem bonyolult, én így szoktam:

./configure --enable-menu --enable-gui
make
make install


Ha a configure-nél hiányol valamit, akkor azt felteszet, a végén meg kiírja, hogy a fontokat/skineket hova másold...

nVidia videokártya telepítésére pedig van egy jó kis leírás itt, igaz, hogy angol, de már a képek alapján is megoldható szinte.. :) [link]
(Az xgl telepítését+beállítását is leírja, de az nVidia driver telepítésével kezd)

[Szerkesztve]

All of this has happened before, and will happen again.

(#688) WillChi


WillChi
senior tag

Lenne egy gyors kérdésem. Mivel nem értek a Linuxhoz, lehet hülye kérdés lesz, könnyű válasszal, de nem nagyon van időm órákat tökölni doksik keresésével és olvasgatásával.

Adott egy Suse 9.3-mal felépített levelezőszerver, amin van egy Samba megosztás. A Samba egy ideje nem elérhető, újra kellene indítani a gépet. Milyen paranccsal tegyem ezt, hogy ne kavarjon be a levelezésnek (ne legyen adatvesztés). Minden épkézláb HSZ-t előre is köszönök!

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#689) n0se


n0se
tag

Szép napot mindenkinek!

Kérdésem, valaki próbálta már a Suse Linux Entrerprise Desktop 10-et?

A válaszokat esetleges véleményeket előre is köszi

n0se

(#690) ~DD~ válasza n0se (#689) üzenetére


~DD~
tag

Hi!
Én felraktam próbaképp (a Novell honlapjáról letölthető egy 60napos próbaverzió). Kb fél órát töltöttem a társaságában, mivel inkább KDE-s vagyok az új Gnome menut nem nagyon tudtam értékelni (K menü sokkal jobb :P ). És mivel semmi munkacélra nem használnám a gépet ezért számomra felesleges az újítások nagy része. Szerintem egy átlag usernek bőven elég az openSuSE.... Persze mivel nem használok rendszeresen linuxot és így sem értek hozzá túlságosan, ezért lehet, h valaki megkövez, de 30perc után én erre a következtetésre jutottam.

All of this has happened before, and will happen again.

(#691) n0se válasza ~DD~ (#690) üzenetére


n0se
tag

hmmm, azért köszi a reakciót én is felfogom rakni mert kiváncsi vagyok rá, eddig pusztán idő hiányában nem került erre sor. csak tapogatózom, hogy kb mire számíthatok majd :)

n0se

(#692) WillChi válasza WillChi (#688) üzenetére


WillChi
senior tag

Időközben megoldódott... :)

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#693) L3zl13 válasza WillChi (#688) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Bár már megoldódott, azért beírom:

SuSE-ban van pl reboot parancs. Vagy shutdown a leállításra.

De ami biztosan müxik mindenhol, az az init 6 (reboot) illetve az init 0 (shutdown). Igazából a shutdown és a reboot parancs is az initet hívja meg a megfelelő runlevellel.

Aki hülye, haljon meg!

(#694) derossi


derossi
aktív tag

f***ba sehogy nemtom feltelepíteni az nvidia videokarit :O
pedig a leírtak szerint csináltam..

1.letöltöttem ezt:nvidia-linux-x86-1.0-8762-pkg1.run
2.ctrl+alt+f1
3.belépek rootként
4.init 3
5.lenne az sh nvidia...de erre a parancsra egyszerűen nem reagál


(#695) escie válasza derossi (#694) üzenetére


escie
őstag

abban a könyvárban add ki az sh nvidia-akármi parancsot, amelyikbe letöltötted. magyarán: futtatni kell a file-t, amit letöltöttél. így is csinálhatod:
chmod +x nvidia-akármi
aztán
./nvidia-akármi
(persze a filenév pontos legyen, használd a tab-ot!)

egyébként, a yast segítségével is biztosan fel lehet tenni, hivatalos forrásból. nem hinném, hogy ilyen külső csomagot vagy kénytelen használni.

[Szerkesztve]

I'm back, baby!

(#696) derossi válasza escie (#695) üzenetére


derossi
aktív tag

sajnos továbbra is elakadok..az sh nvidia... parancs végrehajtására syntax error hibát ír ki
yastba meg a telepítés azért nem megy ,mert függőségek feloldása nem sikerült..

(#697) dr_strange válasza derossi (#696) üzenetére


dr_strange
senior tag

a .run file szerintem nem bash script, így az sh .... szintaxis hatástalan; futtatási jogot kell adni a fájlra (chmod +x /ahol/van/nvidia-akarmi) és utána a file könyvtárából /. nvidia-akarmi paranccsal futtatni (szóköz lényeges) --- természetesen az X-ből való kilépés után

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#698) ~DD~ válasza n0se (#691) üzenetére


~DD~
tag

[link]

All of this has happened before, and will happen again.

(#699) derossi válasza dr_strange (#697) üzenetére


derossi
aktív tag

na sikerült a videokarit beizzítani!!!! :D
végul is nyomtam egy rendszerfrissítést,majd kilépve a grafikus környezetből nyomtam egy szoftvertelepítést yast2 vel...így simán feltelepült :)

most következne az xgl beizzítása...ehhez egy tanácsot jó lenne ha adnátok...

(#700) derossi válasza derossi (#699) üzenetére


derossi
aktív tag

elméletileg sikerült az xgl-t is feltelepíteni mert a vezérlőpultban megvan az xgl ikon és be is tudtam kapcsolni...csak épp nem vagyok tisztában ennek használatával..

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.