Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#1901) wetomi válasza ntomka (#1900) üzenetére


wetomi
aktív tag

Hamarosan kiderítem személyesen is, hogy mi a helyzet a 11.3-nál. Mondjuk érzésem szerint ez inkább az ATInak a sara, hogy nem képesek normális drivert írni linuxra. Addig is reméljük a legjobbakat. (Az előző hsz-nél pedig úgy gondoltam, hogy a nyílt driver volt a jobb, nem a zárt, csak elírtam.) Ezt a kerülő utat pedig kipróbálom, mert eddig nem nagyon kerestem a megoldást, ráhagytam.
Ha jobban belegondolok, még a korábbi 4670-emmel is volt ilyen bajom 9.04-es Ubin, akkor is a zárt driverrel.

[ Szerkesztve ]

(#1902) ntomka válasza wetomi (#1901) üzenetére


ntomka
nagyúr

Engem azért érint az fglrx működése, mert új a kártyám és csak azzal megy jól jelenleg.
A lejátszáshoz a compiz beállítást majd valamikor leírom pontosan, mert ahhoz át kell mennem Mintre. :)

ツ Headphones on - World off

(#1903) wetomi


wetomi
aktív tag

Jelentem, nálam tökéletesen működik a nyílt driver a HD4200-zal, szinte semmi page tearing nincs filmezés közben, sokkal jobb, mint eddig volt. Lehet fel se rakom a zárt drivert, amihez egyébként még nincs 11.3-as repo a suse oldala szerint.

És végre nem kell külön felrakni a pulseaudiot elsőre megy rendesen a hang is! Így elsőre nagyon jól indít nálam a 11.3.

[ Szerkesztve ]

(#1904) wetomi válasza wetomi (#1903) üzenetére


wetomi
aktív tag

Valamint tökéletesen mennek az 1080p filmek is, még a vlc-vel is pedig az eddig nem szerette. A kaffein még a killa sample-el is nagyon szépen megbírkózik. Hogy ez mennyire a suse érdeme, azt nem tudom, de eddig jó, hosszútávon meg majd kiderül.

(#1905) ntomka válasza wetomi (#1903) üzenetére


ntomka
nagyúr

Akkor az fglrx próbája rám hárul. De lehet várok vele, mert pár napon belül jönnie kéne a 10.7-nek, az már lehet fog menni rajta. :)

ツ Headphones on - World off

(#1906) ntomka válasza ntomka (#1905) üzenetére


ntomka
nagyúr

Aki keres, talál: [link]. :)

Már csak egy partíciót kell találnom és kipróbálom. :)

ツ Headphones on - World off

(#1907) ntomka válasza ntomka (#1906) üzenetére


ntomka
nagyúr

Működik! :C

ツ Headphones on - World off

(#1908) ludla


ludla
őstag

Ha esetleg másnak is gondja lenne az MP3 támogatással 11.3 alatt, akkor ezzel a kodek csomaggal megoldódik a probléma :)

Ezeket tartalmazza.
-libxine1-codecs
-w32codec-all
-k3b-codecs
-ffmpeg
-lame

[ Szerkesztve ]

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#1909) Polllen


Polllen
nagyúr

Sziasztok!

Kellene egy kis segítség pár dologban... :B

Suse (K) 11.3-t feltuszkoltam a dell mini 10v-re megnézni az új felületet, de 3 dolgot nem tudok megoldani...

1. az alap driver-rel nem ment a wifi, így ndiswrapper van, de indulásnál természetesen nem tölti be...egy opensuse leírás alapján az /etc/init.d/boot.ini fájlba ha beírom szépen lefut bootnál...na ez nem történik meg...hová kéne írnom?

2. boot-nál a fényerőt feltolja max-ra...ötletem sincs hol keressem ezt a beállítást...

3. Synaptic-kal be lehet állítani valahol, hogy ha kétszer rákoppintok a touchpad-ra kattintásnak vegye? touchpad-del egybefüggő gombok vannak a kicsikén és minősíthetetlenül kezeli jelenleg a rendszer... :U

Köszi előre is!

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#1910) Sweet Lou 6 válasza Polllen (#1909) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

Üdv.!

1.: nézd meg ezt: [link] és ezt [link]

2. KDE-t vagy Gnome-ot használsz? KDE alatt szerintem tuti van GUI-s megoldás a Beállításoknál (hardver, képernyő vagy energiagazdálkodásnál)

Gnome-ra két tippem van:

1 próbáld meg ezt

Rendszer>Hardver>Energiagazdálkodás

2 Ha ez nem jó akkor terminálba:

sudo xrandr --output LVDS --set BACKLIGHT_CONTROL legacy

Ezután villan elvileg egyet a kijelző, majd beállíthatod a fényerejét.

3. Ennek elvileg alapból működnie kéne...

Na mind1 ezt találtam rá (nincs notebookom):

"Open Yast Control Center
Click Hardware, Graphics Card & Monitor
Click change, this opens Sax2
Click Input Devices, then Mouse
Click Properties
Select Synaptics Touchpad

Should work after you restart X"

[ Szerkesztve ]

sweetlou6.wordpress.com

(#1911) Polllen válasza Sweet Lou 6 (#1910) üzenetére


Polllen
nagyúr

Köszi szépen, este neki esek :R

Amúgy KDE

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#1912) Sweet Lou 6 válasza Polllen (#1911) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

Ez a sudo xrandr --output LVDS --set BACKLIGHT_CONTROL legacy műkődik KDE alatt is elvileg, sőt, az egyik oldalon azt írják, hogy van hozzá GUI-s megoldás.

sweetlou6.wordpress.com

(#1913) Polllen válasza Sweet Lou 6 (#1912) üzenetére


Polllen
nagyúr

Hali!

Az egyes pont megvan!

A 2-nél az energiagazdálkodás nem teljesen így néz ki, csak profilt enged választani, módosítani semmit...terminálból pedig azt írja, hogy "no display"

a 3. sem műxik...azért nem adom fel, tovább túrom a fórumokat

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#1914) Polllen válasza Polllen (#1913) üzenetére


Polllen
nagyúr

Betojok...ha csak beírtam a keresőbe, hogy synaptic és onnan nyitottam meg nem volt jó...most asztalkezelőből állítottam ugyanazt és most elfogadta...működik a tapizás...

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#1915) meoindil


meoindil
aktív tag

Üdv mindenkinek!

Használ valaki Digi Kábel internetet? Hogy kell feltámasztani SuSE 11.3 alatt?
Anno a 11.2 alatt valahogy sikerült összeszenvednem, de most nem sikerül. A szolgáltatótól csak a felhasználónév, jelszó párost kaptam meg.
Ez egy annyira alap és magától értetődő dolognak kellene lennie a linxoknál is. :((
Ubuntu alatt legalább a pppoeconf működött, de itt nem találja ezt a parancsot, ha terminálban próbálom, viszont szeretném visszarakni a SuSEt, mert nekem valahogy jobban bejön mint az Ubuntu.

Előre is köszönöm a segítséget!
Üdv!
meoindil

(#1916) wetomi válasza meoindil (#1915) üzenetére


wetomi
aktív tag

Yast => hálózati eszközök=> DSL=> hozzáadás=> (eszköz aktiválása rendszerindításkor, hogy kényelmesebb legyen) tovább, a szolgáltatókkal nem kell foglalkozni, végül értelemszerűen felhasználónév, jelszó
ha pedig van rútered, akkor ott kell matatnod a felhasználónév, jelszóval, a maradékot a rendszer már látni fogja

[ Szerkesztve ]

(#1917) meoindil válasza wetomi (#1916) üzenetére


meoindil
aktív tag

Nagyon köszönöm wetomi!

Hasonlóan csináltam én is délután, nem tudom mit ronthattam el. Talán azt, hogy szolgáltatót is létre akartam hozni kézzel. Töröltem a régi beállításokat, megcsináltam újra a lépések szerint, ahogy írtad, és működik! :R

Üdv!
meoindil

(#1918) Fred23


Fred23
nagyúr

A yast nem indul: "A rendszerkezelőt a 3706 ( /usr/sbin/packagekid ) pid-del rendelkező folyamat zárolta." Hogyan és hol lehetne ezt a zárolást feloldani ?

(#1919) kovaax válasza Fred23 (#1918) üzenetére


kovaax
őstag

Ha kicsit később megpróbálod, akkor is írja? Volt régen egy ilyen bug (vagy feature)...

-=- There's no place like /home -=-

(#1920) Fred23 válasza Fred23 (#1918) üzenetére


Fred23
nagyúr

Köszi! Megpróbáltam most, és megy. Tényleg bug lesz.

(#1921) temes69


temes69
aktív tag

sziasztok!

adott egy linux levelezőszerver opensuse 10.3-al. postfix mail service fut rajta. 7végén volt egy nagy áramszünet és leállt. Hétfőn újra bekapcsoltam, ment is minden kb 10 percig. Ezután már nem engedte felkapcsolódni a levelezőklienseket. ilyenkor csak a reboot segít. Hálózaton rajta van, pingelni tudom. Próbálgattam ezt a postfixet állítgatni de nem nagyon merek hozzányúlni. Az összes céges emil erre jön be, és ez osztja szét belső emil címekre. A másik gond az hogy tök hülye vagyok a linuxhoz, linuxos kollegám meg szabin van, elérhetetlen. Az mmég érdekes, hogy valamikor elmegy 2-3 órát is normálisan, utána megint nem enged csatlakozni.
Pls help!!!

(#1922) BigManus válasza temes69 (#1921) üzenetére


BigManus
addikt

Szia!

Próbáld feltenni a kérdést a Magyar szekció fórumán itt:
Magyar Suse fórum

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#1923) Brianiac


Brianiac
aktív tag

Üdv.

Segítség kellene! Nemrég kezdtem ismerkedni a linux-al és az Xp mellé felpakoltam egy Ubuntut, nem volt vele semmi gondom, viszont kiszeretném próbálni a többi linux disztribúciót is. Ezért letöltöttem egy openSUSE linuxot is hogy feltelepítsem, de az Ubuntut nem akartam leszedni, gondoltam külön partíción megférnek.

Szóval elkezdtem telepíteni és a partícióknál kiválasztottam azt az üreset amelyikre telepíteni szeretném, majd le okéztam, erre pirossal kijelölte azt formázásra és 2 másik partíciót is amin az Ubuntu van (a / és a Home). A gond az h nem tudom megszüntetni a kijelölést, így nem indítottam el a telepítést mert leformázta volna az Ubuntunak a partícióit is.

Tehát kérdés hogyan telepítsem fel a SUSE-t az Ubuntu mellé, hogy ne formázzon csak azt amit kell és megférjenek egymástól? Egyáltalán fel lehet pakolni a kettőt egymás mellé? (persze nem egy partíción)

Ja és még annyit hogy az openSUSE-nak is jó az ext4 fájlrendszer?

[ Szerkesztve ]

Lumia 520

(#1924) BigManus válasza Brianiac (#1923) üzenetére


BigManus
addikt

Szia!

Válaszd ki a szakértői particionálást, akkor Te tudod kiválasztani mit és hogyan szeretnél particionálni.
A Suse természetesen mehet ext4 fájlrendszerre.

[ Szerkesztve ]

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#1925) Sweet Lou 6 válasza Brianiac (#1923) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

1. Fel lehet őket telepíteni, külön partíciókra, csak az automata nem ajánlja fel. Válaszd a "Particionálás>Egyéni particionálást és akkor ki tudod majd jelölni, hogy mit formázzon, mi hova kerüljön.

Valami ilyesmit látsz: erre kattints

Ha sikerül, akkor az Ubuntu particionálójához hasonló ablakocskát fogsz látni.

Kell egy / nevű partíció: ez lesz a gyökér

Kell egy swap partíció (kb annyi legyen, mint a ramod)

A többi partíciódat javaslom csatold fel a /home/felhasználóneved/kötet neve - hez (így tudsz rá user módban is írni (igen, nem kell ntfs-config)

2. Igen, az openSUSE-nak teljesen jó az ext4.

sweetlou6.wordpress.com

(#1926) kovaax válasza Brianiac (#1923) üzenetére


kovaax
őstag

Még annyit tennék hozzá az előttem szólókhoz, hogy nekem egy swap-ot használnak a linuxok (mondjuk nekem 4 disztribució van, és nulla vindózer), illetve a Xubuntu grub-ja van az mbr-be, a többié a saját / particiójukba van telepítve. Ezzel még annyi macera van, hogy ha új kernel megy fel valamelyikre, akkor az ubiban ki kell adni egy sudo update-grub2 parancsot, és csak aztán fog megjelenni a bútmenüben.

-=- There's no place like /home -=-

(#1927) Brianiac


Brianiac
aktív tag

Sikerült feltelepítenem, előzőleg is kerestem az egyéni partícionálást csak nem találtam, mivel az angol tudásom kicsit hiányos. Most felvan telepítve, csak az a gondom hogy bekapcsolásnál a menüben csak a SUSE és az Xp közül válaszhatok és nincs ott az Ubuntu. Próbáltam hogy SUSE-n terminálba beírtam az sudo update-grub2 paracsot de nem ismerte fel. Egyébként a SUSE is u.azt a swap partíciót használja mint amit az Ubuntu használt.

Lumia 520

(#1928) kovaax válasza Brianiac (#1927) üzenetére


kovaax
őstag

Én utoljára raktam fel az openSUSE-t, előtte már fent volt Xubuntu, Debian testing és Fedora. Az openSUSE egyedül a Fedorát ismerte fel a többi közül, ez nem tudom mér ilyen. Te viszont szerintem (ezen felül még) azt a hibát követted el, hogy a suse grubját az mbr-be raktad.

Szerk.: bootoljál be az ubuntu live cd-ről, és onnan rakd be az ubi grubját az mbr-be (ubi témában találsz pontos leírást, gyakran előjön).

[ Szerkesztve ]

-=- There's no place like /home -=-

(#1929) Brianiac válasza kovaax (#1928) üzenetére


Brianiac
aktív tag

Próbáltam vissza rakni a Grub-ot, de sehogy sem jött össze, pedig átnéztem több leírást is, de báhogy csinűlom mindig kiír v.mi hibát, vagy hogy v.mit nem talál stb. :F

Lumia 520

(#1930) kovaax válasza Brianiac (#1929) üzenetére


kovaax
őstag

Mondjuk azt nem ártana tudni, hogy mi az amit nem talál...

-=- There's no place like /home -=-

(#1931) kovaax válasza Brianiac (#1929) üzenetére


kovaax
őstag

Ippeg most van róla szó az Ubuntu topikban.

-=- There's no place like /home -=-

(#1932) Brianiac válasza kovaax (#1931) üzenetére


Brianiac
aktív tag

Na a linkelt HSZ alapján sikerült megcsinálni. Rájöttem hogy eddig a vinyó ill a partíció megadásával voltak gondjaim, pl. a vinyót így akartam megadni sda0, hd0 stb. mert mindeholn mást olvastam, persze így nem volt jó. Mostmár bejön a Grub, frissítettem is és így SUSE-t is látja mostmár::)
Köszönöm mindenkinek a segítséget!:R

Lumia 520

(#1933) Sweet Lou 6


Sweet Lou 6
addikt

Hinting openSUSE alatt: [link]

Sokkal szebb:

Az egyik repo a leírásban nem jó (amiből a freetype2 csomagot kell telepíteni), de a 11.3 alap repoiban is benne van a freetype2, úgyhogy onnan is műkszik.

sweetlou6.wordpress.com

(#1934) x123456


x123456
aktív tag

Felraktam virtuális gépbe (1G RAM-ot kapott és 16GB diszket) a legfrissebb OpenSUSE-t. A gondom, hogy valami embertelenül lassan bootol mondjuk egy Ubuntu-hoz képest. (hála a VM-nek, még karakteres felületre sem tudok váltani, hogy legalább megnézzem, mit is művel a boot során)
Ez normális dolog, valóban lassan indul vagy nálam van valami gubanc?

(#1935) Sweet Lou 6 válasza x123456 (#1934) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

A VT-x/AMD-V engedélyezve van? A merevlemez vezérlőtől szokott még lassú lenni, nézd meg, hogy PII4-en (asszem így írják) van-e.

sweetlou6.wordpress.com

(#1936) x123456 válasza Sweet Lou 6 (#1935) üzenetére


x123456
aktív tag

Igen, engedélyezve van (egyébként egy Core2Duo proci van alatta) és csak a boot tűnik nagyon lassúnak a többi rendszerek mellett (1.5-2 perc legalább, de az is lehet, hogy több), ha elindult, már normál tempóban egy.

----
Viszont gyorsan elakadtam a desktopján: KDE-ben nem találom, hol lehet a fontok élsimítását állítani. (szóval, hogy ne úgy nézzenek ki a betűk az LCD-n, mint amik pixelenként vannak összerakva) A legnagyobb baj, hogy az az angol szó nem jut eszembe, amit keresni kellene... :(

[ Szerkesztve ]

(#1937) x123456 válasza x123456 (#1936) üzenetére


x123456
aktív tag

A fontokkal kapcsolatos problémámra már megvan a válasz: antialiasing és a Configure Desktop alatt lehet állítgatni. Más kérdés, hogy nem túl meggyőző a végeredmény egyelőre. :)

(#1938) x123456


x123456
aktív tag

Hát amit tudtam, kipróbáltam, de iszonyatosan lassú az egész. Már 1.5G memóriája van, a korábbi IDE interface-t is átraktam SATA-ra (SCSI-vel nem indult el), de ugyanolyan, gyakorlatilag a használhatatlanságig lassú. Mértem: több, mint két perc a boot és majdnem ugyanennyi, amíg a login képernyőről bejutok a KDE-be. :(

(#1939) ntomka válasza x123456 (#1938) üzenetére


ntomka
nagyúr

A suse valamiért nálam is ilyen lassú virtualboxban, viszont simán telepítve gyors.

ツ Headphones on - World off

(#1940) x123456 válasza ntomka (#1939) üzenetére


x123456
aktív tag

Van egy halovány gyanúm: egy eredetileg Xen alá fordított virtuális gépet futtatok a virtualboxban. Majd körülnézek, milyen opciók vannak a letöltésnél. Ez a mostani egy net install változat volt.

---

Annyi vigasztaló van a dologban, hogy rengeteg panaszt találtam e témában (virtualbox+opensuse)

[ Szerkesztve ]

(#1941) x123456


x123456
aktív tag

Hát érdekes egy darab ez az OpenSuSE is... más rendszerekről áthozott kernellel+modulokkal egyáltalán nem tudom bebootolni. Ráadásul hiányzik belőle a grub-reboot is. :(

(#1942) McKane


McKane
senior tag

ide is beteszem,hátha...

gondolkozok egy suse 11.3-an . mivel a múltban a suse terméke tetszett a legjobban.
XP mellé biztonságosan fel lehetne tenni?
az adatlapomon található notira kellene felvarázsolni. a vga-ra (intel gma x 3100) lenne driver alapból? mennyire kompatibilis a gépemmel?
amúgy régebben meg lehetett venni a boltban is a suse-t, van is egy dobozos 7.1-es verzióm 7cd-n, vagy már nem lehet így kapni? mert a netem eléggé gyér,lesz egy hónap is mire lejön.. ;]

(#1943) x123456 válasza x123456 (#1941) üzenetére


x123456
aktív tag

Próbálok friss kernelt fordítani... lassan már ordítok fordítás helyett. :DD
Több, mint négy órája megy a fordítás és még a felénél se tart. :(

(#1944) x123456 válasza McKane (#1942) üzenetére


x123456
aktív tag

A szoftverabc még megvan, de ők még 10.x-nél tartanak... Előrendelhető(!!) :DD
Régen volt a Karinthy-n egy bolt, anno ott vettem pár linux CD-t, de nem emlékszem a nevükre. Ha megvannak még, őket kéne megkérdezni a dobozosról (már amennyiben nem akarsz külföldről rendelni és nincs aki kirakja neked DVD-re)

(#1945) wetomi válasza McKane (#1942) üzenetére


wetomi
aktív tag

Nagyon ajánlom a Suse 11.3-at, pl eddigi tapasztalataim alapján a suse grubja sokkal stabilabb, mint pl az ubuntué. És ha nem vagy nagy konzol mágus, akkor szinte mindent meg lehet oldani grafikusan is. Telepítéskor be tudsz állítani mindent ami az xp-vel való együttléthez szükséges.
A hardverrel kapcsolatban nem tudok nyilatkozni.
A telepítőről pedig annyit, hogy kb. egy hete az opensuse.hu-n [link] megrendeltem egy telepítő lemezt, csütörtök délelőtt felhívtak, hogy milyen címre küldhetik és az ajánlott levél és a magyar posta csodája képpen, másnap, péntelken már a kezemben volt a 11.2 telepítő dvd-je. Az oldal szerint csak postaköltséget kell fizetnem, ami valószínűleg csak később lesz aktuális. A 11.3 lemezei még egy vagy két hét mire megjönnek amerikából, addig csak a 11.2-t lehet megrendelni.
A telepítő egy tök egyszerű kétoldalas dvd, egyik oldalán a 32, a másik oldalán a 64bites rendszer van, a lemez pedig egy szép openSuse papírtokban van.

[ Szerkesztve ]

(#1946) Sweet Lou 6 válasza McKane (#1942) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

Igen, XP mellé biztonságosan felmegy (csak adj neki külön partíciót).
Hardver: x3100 miatt lehet nem lesz 3D gyorsítás, ennek még utána kell nézni, de menni fog vele. A hardveres gyorsítást x4500-tól tudom, hogy biztosan van. Ami még lehet nem fog menni az az ujjlenyomat olvasó.
DVD-t tudsz rendelni, csak a postaköltésget kell fizetni. Ha pedig pesti vagy, akkor átveheted ingyen a Novell központban.

sweetlou6.wordpress.com

(#1947) McKane


McKane
senior tag

köszönöm szépen a gyors segítséget..
haveromnál letöltöttem , hála a gyors netnek fél óra alatt lenn volt.. :K
szal,megvan dvd-n is.
nemsokára próbálom :D

amugy mitől más az ubuntu és a suse.. a kde-s változatra lennék kiváncsi, mert az -szerintem, és a netes képek szerint- jobban hasonlít a win xp felépítésére. vagynem? :F

(#1948) Sweet Lou 6 válasza McKane (#1947) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

Ubuntu vs. Suse:

-más a csomagkezelés (suse .rpm, ubuntu .deb)
-más a konfig gui (suse-nél ott van a yast)
-ubuntunál van pár saját patch a gragikus felületen (notify OSD, balra rakott ablakkezelő gombok)
-a repokban más verziójúak a programok (nem mindegyik)
A parncsoknál is vannak különbségek meg még más téren is, de ezek a legjelentősebbek.

Szubjektív: Suse stabilabb (nálam).

KDE: mindent beállíthatsz, fejlett DE, de elsőre lehet káosznak tűnhet a sok beállítási lehetőség. Qt-ből építkezik, szóval ha főleg GTK-s progikat használsz, akkor Neked nem biztos, hogy nyerő.

sweetlou6.wordpress.com

(#1949) ludla


ludla
őstag

Ha valaki esetleg Suse KDE alá keres jó MSN programot annak javaslom a Kmess Msn-t, nekem jobban bejött mint a emesene vagy amsn.

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#1950) Sweet Lou 6 válasza ludla (#1949) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

KDE alá az a nyerő :K

sweetlou6.wordpress.com

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.