Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#401) zLegolas válasza DukeFX (#382) üzenetére


zLegolas
őstag

Csiha pajtás, csiha.... A Linux (Linus Torvalds szerint) felhasználóbarát, de nem lustabarát meg hülyebarát - a világért se vedd magadra!

Barátod a Google, de ha nem akarsz rászánni pár percet, akkor bedobok egy kis idézetet -bár hosszú lesz, és ezt is el kell olvbasni :P:

Egy konkrét példa: az MPlayer fordítása forráskódból

1.- Töltsük le a forráskódot az MPlayer honlapjáról. Szükség szerint az egyéb kívánt kodekeket, skineket, illetve a feliratok megjelenítéséhez szükséges True-Type fontokat szintén mentsük le ugyanonnan.
( MPlayer-1.0pre3try2.tar.tar )

2.- A letöltött forrásfájlt csomagoljuk ki a user könyvtárunk egy mappájába. Ehhez jobb egérgombbal kattintsunk a fájlra, majd Kitömörítés ide...

3.- Nyissunk egy terminált abba a könyvtárba, ahol a kicsomagolt állomány található. (Konqueror / Eszközök / Terminál nyitása)

4.- Rendszergazda módban hozzunk létre a /usr/local/lib könyvtárba egy codecs alkönyvtárat. Ide másoljuk be a többféle, az előzőekben leírtak szerint kitömörített kodekeket.
Megjegyzés: ezek az állományok Windows alatt természetesen nem használhatók, teljesen Linux-specifikus fájlok!
(win32codecs.tar.tar, libdvdcss-1.2.8.tar.gz, rp9win32codecs.tar.bz2, stb...)

5.- A /usr/local/share/mplayer könyvtárban hozzunk létre egy Skin alkönyvtárat, ebbe másolandók be az internetről letöltött grafikus felszínállományok (skinek), külön-külön alkönyvtárakba. Az MPlayer alapból a default skint keresi fordításkor. Amennyiben ilyent nem talál a megadott helyen a grafikus felület nem fog működni, a program csak parancssorból lesz vezérelhető!

6.- A filmek feliratainak megjelenítéséhez sok választható karakterkészlet áll a rendelkezésünkre. A letöltött betűkészletek mappáiban a font.desc -nevű fájlokat át kell nevezni valami.ttf névre. Ezeket a /usr/local/share/mplayer/font vagy a /user/usernév/.mplayer/font mappába kell bemásolni.
Egy jogtiszta Windows példány birtokában az annak a részét képező TrueType fontok is használhatók. Érdemes tudni, hogy ezek a betűkészletek szerzői jogi védelem alatt állnak, tehát szabadon nem másolhatók!

7.- Nyissunk egy terminált a MPlayer forráskönyvtárában, és írjuk be:
./configure --enable-gui --language=hu
A számítógép a configure utasítás hatására a forráskódot a gép hardveréhez optimalizálja, hangolja. Ez eltarthat egy kis ideig. Ha mindent rendben talált, akkor az „ If you suspect a bug, please... „ felirat megjelenítése után visszakapjuk a kurzort. A configure előtt álló ./ karakterek azt jelzik a rendszer számára, hogy a futtatandó utasítás (a configure) nem a szokásos elérési utak (path) egyikén, hanem az aktuális könyvtárban található. A telepítés során megadott --enable-gui kapcsoló a grafikus felülettel való fordításra szolgált (Graphical User Interface), a program üzeneteit pedig ékes magyar nyelven fogjuk kapni.


Itt jegyezném meg, hogy Linux alatt nagyon sok program alapértelmezettként szöveges módban használható. Természetesen ezekhez a programokhoz csaknem mindig elkészül a grafikus felület, ez azonban csak opcionálisan választható extra szolgáltatás. A Linux világában a hatékonyság gyakran előnyben részesül a külsőségekkel szemben.

Nem kizárt, hogy nincs a számítógépre telepítve minden, a program működéséhez szükséges csomag, ekkor hibaüzenetet kapunk. Az alábbi ábrán látható, hogy a fordító a libpng és a libpng-dev csomagokat hiányolja:


A leggyakrabban az XFree86-devel és gtk-devel csomagok hiányoznak, ezek ugyanis alapértelmezésben nem kerülnek fel a rendszerre, hacsak külön nem kérjük őket a telepítés során.
A fenti két csomag feltétlenül szükséges a grafikus kezelői felülethez!
Indítsuk el a Yast -ot, keressük meg az igényelt komponenseket a Programok hozzáadása és eltávolítása menüpontban, a telepítő lemezekről pótoljuk ezeket, majd próbáljuk újra a ./configure --enable-gui --language=hu -tól, amíg a fordítás hibamentesen le nem fut.
(Figyelem! A ./configure-t követő kapcsolók elé két kötőjelet (minusz jelet) kell tenni!)

8.- A terminálban írjuk be: make A gép lefordítja a konfigurált forrásfájlt. Hibaüzenet esetén az előzőek szerint kell eljárni.


9.- A terminálban rendszergazda módban adjuk ki a make install -utasítást.
Ennek hatására a lefordított, immár futásra kész kód a helyére kerül a rendszer megfelelő könyvtáraiban. Ha nem superuser-ként próbálkoznánk, akkor természetesen nem lenne jogunk a rendszerterület írására. Néhány másodperc után hasonló üzenet fogad:


Az MPlayer futásra kész. Terminálban írjuk be: mplayer /film/helye/neve, vagy a grafikus felülettel való indításhoz: gmplayer. Természetesen készíthetünk egy parancsikont (linket) a futtatható fájlhoz az asztalra is.

A program legfontosabb funkciói könnyen elérhetők billentyűzetről a film nézése közben is. A kurzor gombokkal például előre-hátra tekerhetünk a filmben, állíthatunk a hangerőn, a fényerőn, kontraszton (!), a feliraton, siettethetjük vagy éppen késleltethetjük a hangot a képhez képest, és még sorolhatnám...


Remélem segítettem!

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#402) zLegolas válasza sbazsi (#378) üzenetére


zLegolas
őstag

A kérdésedre a választ valszeg a futási szintekkel kapcsolatos olvasgatások fogják megadni. Egy kis lökés:

Linux működésének állapotait, ún. futási szintjeit jelölik.
init 1: egyfelhasználós mód
init 3: többfelhasználós, hálózatos, X nélkül
init 5: u.a, de X is van
init 6: újraindítás
init 0: leállítás

A 3-as szinten az X nem fut. Rootként az eléréséhez beírod, hogy:
init 3


Egyébként jó úton jártál, csak a Ctrl+Backspace nyomására lekapcsol az X, de egyből el is indul, és futtatja a bejelentkezéskezelőt (kdm, gdm, ilyesmi...)

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#403) zLegolas


zLegolas
őstag

Még valami az MPlayer -hez:

Mplayer, a médialejátszó
Az MPlayer sokak által a világon a legjobbnak tartott videó lejátszó program, elsősorban LINUX alá, de már szinte minden UNIX -szerű platformon fut, beleértve a BSD-ket, Solarist és a MacOS -t is. A program célja eredetileg az MPEG, QuickTime, Windows Media, RealVideo típusú fájlok lejátszása volt, de mára gyakorlatilag minden létező filmformátummal megbírkózik. Ezen kívül nemcsak hogy kevesebb erőforrást igényel a lejátszáshoz, mint a formátumok eredeti lejátszóprogramjai (!), de jobb a hibatűrése, stabilitása, sőt, akár fájlkonverziót is képes végezni. ()

Joggal büszkék lehetünk, hogy a program teljesen magyar fejlesztésű, és világszerte nagy elismerést hozott a készítő csapatnak. Kimerítően részletes információkért a következő oldalakat érdemes felkeresni:

www.mplayerhq.hu
www.mplayerhq.hu/DOCS/HTML/hu/documentation.html
www.math.temple.edu/doc/packages/MPlayer/Hungarian/documentation.html
http://users.atw.hu/a/m/amd/mplayer-HOWTO.html

A SuSE 8.2 és 9.0 -ás verziója gyárilag tartalmazza ugyan az MPlayer-t, de a teljes változatot alaposan megcsonkították, ennek következtében egy gyakorlatilag használhatatlan roncs került a telepítőkészletbe. Ennek a fejlesztők által is erősen kritizált lépésnek a magyarázata az, hogy a program túl jóra sikerült - gyakorlatilag gondolkodás nélkül lejátszik a világon minden videófájlt. Teszi ezt még olyan formátumokkal is, amelyek dekódolása azok zárt algoritmusa miatt feltételezhetően jogilag kissé sérelmezhető (pld. DVD, QuicTime .mov). Valószínűleg a SuSE nem kívánt jogi vitákba bonyolódni, ezért aztán egy kissé „megkönnyítette” a programot. A teljes verziók legálisan letölthetők az internetről.


A kiemelt részek igazak más médialejátszó progikra is kábé...

[Szerkesztve]

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#404) zLegolas válasza Detonator (#385) üzenetére


zLegolas
őstag

Driver többnyire nem kell, pláne ha Live CD-vel ment előtte. Megint egy kis idézet (hiába, most ilyen kedvem van no...;))

A Linux a hardverek támogatását kernel szinten valósítja meg, tehát többnyire nincs szükség különböző meghajtó programok utólagos telepítésére, mert amennyiben a hardver szabványos módon működik -és ezt a működési módot a kernel kezelni képes- akkor az operációs rendszert nem érdekli, hogy milyen gyártó melyik termékéről van szó, azonos módon hivatkozik rá a termék típusától függetlenül. A kernel által támogatott hardverrel való kapcsolattartásra (viszonylag) egyszerű alapprogramok szolgálnak. Ezekkel az alapprogramokkal nagyon bonyolult feladatok is megoldhatók. A programok hívása és paraméterezése történhet parancssorból, scriptekből vagy más programokból. Kicsit hasonlít a dolog a LEGO-ra, kis építőkockákból igen komplex építmények hozhatók létre.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#405) zLegolas válasza Rufusz (#397) üzenetére


zLegolas
őstag

1: igen
2: igen
3: igen

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#406) visit válasza MoneyM (#388) üzenetére


visit
tag

Szia!
Azért látsz csak 180Mb-ot, mert valószínűleg valamelyik egyetemen töltötted le....
Ez az a 180Mb, amivel az ISO több, mint 4Gb. És a fájlrendszeri korlát miatt kaptad ezt.
Vagyis a 4Gb feletti részt töltötted le, illetve a letöltéseidet 1Gb után újra és újra felülírtad a következő 1Gb-os szegmenssel. Az utolsó részben viszont már csak 180Mb van, ezt nem kellett felülírnod. Talán ebben benne van az allokációs tábla, ezért láthatod Alcohollal. Persze el nem érheted.
Nekem meg van a DVD és a kiegészítő DVD is. Lemásolhatod.

(#407) MoneyM válasza visit (#406) üzenetére


MoneyM
senior tag

miért nekem mondod?
nem nekem kellett!!!

Чернобыльская атомная электростанция имени Владимира Ильича Ленина

(#408) Dilikutya válasza visit (#406) üzenetére


Dilikutya
félisten

Nem egészen. Ugyanis itthon töltöttem le, és itt NTFS fájlrendszer van. A linkelt oldalon 4Gb-nak írják, de amikor elkezdem tölteni a fájlt, csak 180Mb-ot mutat eleve a letöltéskezelő. Firefox és GetRight egyaránt.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#409) visit válasza Dilikutya (#408) üzenetére


visit
tag

Fogadunk...?
(Én nem is a Te géped fájlrendszeréről beszéltem.)
De rövidrezárhatjuk a témát. Lemásolod?

[Szerkesztve]

(#410) Rufusz


Rufusz
tag

Telepítés közben van 1-2 parám. Az első, hogy az MD5 media check minden lemezt szarnak talál.
A második is még az elején, a software menüpontnál: ''no source found at 'cd:///;devices=dev/hda' ''.
Ez is gondolom azért van, mert szar a cd.

A media checknél ír egy olyat, hogy ''PAD option''-t kell használni cd írás közben, akkor valszeg nem lesz para a cdkkel. Viszont foggalmam nincs mi az a pad option, azt meg végképp nem vágom hogy hogyan kell GnomeBakerben belőni...:(

Az ugye nem valószínű hogy a cd imagek jöttek le szarul, mert pl nem használtam semmilyen extra progit, csak lehúztam őket operával?

''Az élet olyan mint egy motorkerékpár, be kell rúgni,aztán megy magától''

(#411) Rufusz válasza Rufusz (#410) üzenetére


Rufusz
tag

Nincs véletlen valami 1 cds változat, ami mindent leszed a netről? nincs kedvem 1 tonna cdt megírni, dvdt meg nemtok:)

[Szerkesztve]

''Az élet olyan mint egy motorkerékpár, be kell rúgni,aztán megy magától''

(#412) zLegolas válasza Rufusz (#411) üzenetére


zLegolas
őstag

Asszem pont csak ilyen létezik legálisan a SuSE/Novell oldalán. Ez valami minimális izé, letöltöd, elindítod, és a teljes rendszert a NET-ről telepíti.
Úgy értem legálisan letölthető ISO nuku a SuSE-ből.

A megvett CD-ket ugyanakkor úgy másolod, ahogy akarod. A fene sem érti ezt...

Én éppen a napokban kaptam 9.3-ast egy DVD-n, 5 cue-bin féle verzió, az ellenőrzés mindet hibásnak mondja, a telepítés során az első CD ki is akad
:U


[Szerkesztve]

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#413) Rufusz válasza zLegolas (#412) üzenetére


Rufusz
tag

Na közben megoldottam, 4x-esen újraírtam a cdket, de az ellenőrzés szerint így is szarok. A 4es és 5ös cd fel se ment, szal az alapcsomagból kb 20mb hiányzik.
Viszont nagy csalódás egyelőre az ubuntu után (még szerencse hogy megmaradt). Nincs hang, sőt a ThinkPad-os cuccok se működnek, arról nem is beszélve hogy a képernyőt se ismerte fel. Szal ezzel is ugyanúgy kell szarakodnom asszem, ha nem jobban:(

''Az élet olyan mint egy motorkerékpár, be kell rúgni,aztán megy magától''

(#414) Rufusz válasza Rufusz (#413) üzenetére


Rufusz
tag

Közben rájöttem,hogy a 4es és 5ös cdken, amik ugye szarok, vannak fennt a ThinkPados cuccok:(
Lehet hogy a hangkártya problémám is megoldódna ha működnének a cdk...

A YASTban láttam olyat, hogy ''change source of installation'', és ott be lehet állítani, hogy netről szedje a cuccot. Vágja valaki, hogy hogy kell ezt beállítani?

''Az élet olyan mint egy motorkerékpár, be kell rúgni,aztán megy magától''

(#415) Gao182


Gao182
tag

Én nagyon nem várom a 10es SUSE-t, mert semmi újat nem fog tartalmazni és mivel open lett ezért valszeg a fejlesztések közül is elveszett pár dolog... elgalábbis a beta nagyon ezt mutatja... Mert a 4. Bera sazr se tud... Jeee... várjuk az RC1 -et, ami ugye csak aknnyit jelent, hogy ez az első stabilnak hitt verzió... Sztem RC ből is lesz vagy 3, mert észreveszik, hogy valami szar... Igasság szerint egy linux sincs ami 100% osan használható mindenféle dologra... ebben még mindig a windows van felül... pl ha jáccani akarsz akkor vagy olyan progit kell szerezned (megj: fizetős) ami nyomja a játékokat mert a winemulátor se tud mindent, de így nem marad memóriád, csak ha nagyon meg van pakolva a géped... ha DX et akarsz fejleszteni meg vagy lőve... 3D grafika... linux is tud valamit, de még mindig win... magyarul alinuxal tucc netezni meg open cuccokat gyártani ami ott veszti értelémét, hogy sok idő egy program fejlesztése és ezért megdicsérnek... ha majd eljuttok arra a szintre (aki még nincs ott) hogy dolgozni kell minden nap, rájöttök, hogy az open dolognak az az egy értelme van hogy ingyenes, de neked K sok munkád van vele... és emiatt nem éri meg...

Fejjebb olvastam hogy valaki routert akart suse-ból... ajánlom a freesco-t
1 flopi és direkt routerkedésre van kitalálva... asszem a távoli gépekről is lehetet konfigolni webes felületen is akár... de ez nem tuti... ssh-val viszont tuti...

Megjegyzés a susehoz: arról nem is beszélve, hogy 10 letöltő szerverből 3 on van fent olyan verzió, amit lehet telepíteni, és ebből a 3ból 0 az amin a magyar nyelv üzemel... 3 szor volt fent suse magyarul és mindig halott volt... egy szer angolul és működött... a novell magyarországnál mérnem tudnak foglalkozni gy kicsit a dologal és a novell USA/UK (nemt om hol van) mérnem tudnak a nyelvi kompatibilitással foglalkozni???

a suse is csak addig jó linux amíg nincs X... az X nékl viszont sztem bármilyen Linux lehal... Lehet stabil vagy akármi, az X mindegyiken lassú, és keveset tud... de legalább szép.

Azt mondom... Ha egy linux lenne ésd az is annyiba kerülne mint a win XP Home OEM, tehát monnyuk 30 ezer HUF... és minimum annyi védelem lenne rajta, mint mostanába a windowson (he nem eredeti a wined, nem tucc win updateről letölteni) akkor a linux ezerszer előrébb járna és a játékokat is linuxra írnáék meg a 3d-s progikat is... de az a baj, hogy a linuxok nem a tehnikával hanem szavakkal akarják legyűrni a microsoftot, ami nem fog nekik menni...

[Szerkesztve]

Microsoft, mert megérdemled, de az már gáz, ha az oprendszert is tanulni kell... (Egyik se jobb mint a másik)

(#416) zLegolas válasza Gao182 (#415) üzenetére


zLegolas
őstag

Namármost távol álljon tőlem, hogy Fleme-ba menjek veled, de legalább 10 helyen írtál (hmmm..mondjuk úgy) valótlant. Próbálj meg nem játékos szemmel nézni a Linux-ra, addíg meg olvasgass és ismerkedj vele, mielőtt tovább égeted magad.

Még egyszer: nem kötözködni akarok. Minden egyes állításod konkrét példákkal, több oldalon kereszttül cáfolható - kivéve az, hogy a játékokat nem igazán Linux-ra fejlesztik.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#417) Gao182


Gao182
tag

Igazából egy szóval nem mondtam, hogy bajom van a linuxal, használom is, csak annyit akartam ezzel mondani, hogy sajnos a windows többrétűen használható, mint bármely linux disztribúció... Főleg ha azt vesszük, hogy a szgépező emberiség több mint fele játszik is a gépén és sztem kb 30%a csak játszik...

Microsoft, mert megérdemled, de az már gáz, ha az oprendszert is tanulni kell... (Egyik se jobb mint a másik)

(#418) zLegolas válasza Gao182 (#417) üzenetére


zLegolas
őstag

''a windows többrétűen használható, mint bármely linux disztribúció... ''

Ezt ha volnál szíves érvekkel-példákkal alátámasztani.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#419) BigK


BigK
csendes tag

Szerintem tök tuti ez a SuSE Linux 9.3! Csak kár, hogy a telepítő kezdőképernyőjén kívül semmit nem láttam belőle. Ugyanis már ott kifagyott... :F

Ha a hülyeség hajtaná a biciklidet, kontrázva mennél a himalájára

(#420) T. Almeida válasza Gao182 (#417) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Igen, aki jáccik, az tényleg használjon win-t.
Már érv szvsz nincs a win mellett.

(#421) zLegolas válasza BigK (#419) üzenetére


zLegolas
őstag

Fogadjunk, hogy letöltött verziód van, egy cue és egy bin fájllal!

Na, a fájl készítőjénél/rippelőjénél lehet reklamálni! :C

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#422) Gao182


Gao182
tag

Asszem leírtam az érvemet... Igen aki jáccik használjon win-t... az emberek fele játszik is és kb 30% csak játszik... ha több pénz lenne a linux fejlesztésben többen foglalkoznának vele, jobb lenne mint a win, mert a játékokat is arra írnák.. (mmint játék szempontjából lenne jobb) és akkor simán kitaszítaná a microsoftot... amúgy én azt még mindig nem értem hogy minek kismillió linux disztribúció

Microsoft, mert megérdemled, de az már gáz, ha az oprendszert is tanulni kell... (Egyik se jobb mint a másik)

(#423) zLegolas válasza Gao182 (#422) üzenetére


zLegolas
őstag

Pssszt....ezt ne nagyon hangoztasd máshol mint az osztályban, de ott is csak olyanoknak, akik nem hallottak a Linux-ról! ;) Ha netán egyszer érdekelni fog valami a játékon kívül a számítástechnikában, akkor le fog tisztulni a kép, de addíg olvass, tájékozódj.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#424) zLegolas válasza Gao182 (#422) üzenetére


zLegolas
őstag

Minek kismillió Linux disztrib?

Mert pl. van olyan, ami tartalmaz egy komplett célrendszert, széles körű automatikus harverfelismeréssel, és mindenféle kodekpekkes mágia nélkül képes lejátszani az gyakorlatilag az összes médiaformátumot, filmeket, képeket, audiót, DVD-t. (.avi, divx, jpg, mpeg, mp3, audio, stb...) Ezeket riccre kiküldi neked akár TV-re is, ha arra van szükséged. Teszi mindezt sokkal kevesebb (30-50%) erőforrásigénnyel, mint a Win. És még winchester sem kell a gépbe, amin futtatod.
Kezel távirányítót, hálózatot, amit csak akarsz. Mindehhez kell egy P2-es, 450-es procival. Mondj egy olyant, ami enek a felét megcsinálja Windows alatt!

Ja, a szóban forgó disztrib.mérete 20 MB.
Sok?
Megcsinálták 8MB-ban is.

Ha ez nem gondolkodtat el...

És ilyenből számtalan létezik, akár Te is csinálhatsz egyet. Router egy floppy méretben - félreértés ne esék, ez nem egy program, ez egy disztrib! Tűzfal. Akármi. Nyílt forráskód: tanulhatsz.

De meguntam...

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#425) T. Almeida válasza Gao182 (#422) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Ne hasonlítsunk össze egy OS-t egy játékkonzollal. :)
Nekem is van (ráadásul legális) XP a gépemen, nagyon jókat jáccok a Tiger Woods-sal alatta. De _minden_ másra UHU, és nem azért mert ''csakazértse M$''.

> jobb lenne mint a win, mert a játékokat is arra írnák

SZVSZ tisztán biznisz az egész. A free játékok többségét miért tudják megírni linuxra is? Nem feltünő? Pl. Americas Army. Kisebb gépen elfut ugyanolyan kiváló 3D grafikával.

(#426) BigK válasza zLegolas (#421) üzenetére


BigK
csendes tag

ISO fájl. A linuxiso.org-ról töltöttem le. Hmm. Most látom, hogy ez csak a 9.1-es linux. Mondjuk attól függetlenül nem kéne lefagynia. Microsoft VirtualPC alatt feltelepüle. Valsz. valami hardverproblem. Biztos nemcsípázza valamelyik usb-s eszközömet. Gagyi. :( Maradunk a Fedoránál :D

[Szerkesztve]

Ha a hülyeség hajtaná a biciklidet, kontrázva mennél a himalájára

(#427) zLegolas válasza BigK (#426) üzenetére


zLegolas
őstag

Akartam írni, hogy el vagyok maradva... tudtommal nincs komplett SuSE legálisan a neten... oszt megnéztem a linuxiso.org-on levő cuccot, és megnyugodtam.

Az egyik, a personal nagyon alap, sok minden hiányzik belőle. A másik LiveEval, ez szvsz próbarendszer, ha valaki nem látott ilyesmit belekóstolhat. Dettó nem sok mindenre jó. A harmadik NetInstall, szal valami kevéske, arról már eléred a netet, és a sűrűje már dróton keresztül telepíthető.

Valahol egyik sem az igazi.

Szvsz egy eredeti CD/DVD kiadásút kéne prószálni. Csak olyant még nem láttam :B

Fedora...hmm.... a TV kártya beállításokat hol lehet izgatni? Szövegesen a modules.conf szerkesztgetésével megy csak?

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#428) Gao182


Gao182
tag

Nem szoktam játszani csak ritkán...

Amúgy ha pl 3 disztribúció lenne, vagy 1 nek 3 verziója akkor is lehete ilyen olyan kiadásokat csinálni és akkor is meglenne minden ami most, csak több fejlesztő jutna egy típusra

Microsoft, mert megérdemled, de az már gáz, ha az oprendszert is tanulni kell... (Egyik se jobb mint a másik)

(#429) róland


róland
veterán

Holnapi nap a nagy nap: Megjelenik a SuSE Linux 10.0 verziója. OpenSuSE weboldalról letölthető lesz.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#430) róland válasza zLegolas (#427) üzenetére


róland
veterán

Bővebben: link

OpenSuSE: 9.3-as Professional verzió 5 db telepítő CD-je vagy a Eval verzió telepítő DVD-je letölthető. De mint már említettem, holnaptól (2005.10.06.) elérhető a 10.0-ás verzió is.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#431) róland válasza Gao182 (#415) üzenetére


róland
veterán

Le vagy maradva RC1 szeptember 8-án kijött. Október 6-án már a végleges változat fog kijönni.

Vessetek egy pillantás a Roadmap-re, de ne a 10.1-es változatéra, hanem a 10.0-ra, annak is az utolsó két sorára.

Szerk.: Itt a közvetlen link Bővebben: link

[Szerkesztve]

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#432) BigK válasza zLegolas (#427) üzenetére


BigK
csendes tag

Mit akarsz állítani a TV kártyán?

Ha a hülyeség hajtaná a biciklidet, kontrázva mennél a himalájára

(#433) zLegolas válasza BigK (#432) üzenetére


zLegolas
őstag

Hogy pl. legyen kép... ;) Konkrétan tuner típus, miegymás...

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#434) zLegolas válasza Gao182 (#428) üzenetére


zLegolas
őstag

Én próbáltalak finoman rávezetni, hogy mekkora éktelen nagy baromságokat beszélsz... innentől többet nem reagálok (legalábbis megpróbálom) a bölcsességeidre, bocs.

Egy jó tanács: ne ülj ki a közönség elé zongorázni, ha még sosem láttál billentyűket! Ha szükségét érzed, szívesen segítek én is, más is, de ne oszd az észt olyasmivel kapcsolatban, amiről lila gőzöd sincs, csak égeted magad.

Maradok tisztelettel és maxinagy jóindulattal...

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#435) zLegolas válasza róland (#430) üzenetére


zLegolas
őstag

Hogy mik vannak manapság... :R

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#436) Gao182 válasza zLegolas (#434) üzenetére


Gao182
tag

Köszönöm :R

Nem akartam én senkinek okosat mondani, csak a jelenlegi meglátásomat vezettem elő... mindenki máshogy gondolkodik.. valszeg nekem is változni fog majd de egyenlőre tanulatlanul így látom... ide meg azért járok, mert mindig tanul az ember...:)

Microsoft, mert megérdemled, de az már gáz, ha az oprendszert is tanulni kell... (Egyik se jobb mint a másik)

(#437) zLegolas válasza Gao182 (#436) üzenetére


zLegolas
őstag

Ha konkrét kérdésed van, jöhet bátran, bár mikor! ;)

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#438) Gao182


Gao182
tag

Nagyon szépen köszönöm ;)

Ma egész nap a www.opensuse.org oldalt nézem, hogy mikor kerül végre fel a 10.0 mert ha jól láttam még nem is írták hogy wázze ittvan :)

Microsoft, mert megérdemled, de az már gáz, ha az oprendszert is tanulni kell... (Egyik se jobb mint a másik)

(#439) visit


visit
tag

Hali!
Hogyan tudom magyarrá tenni az asztalt, a menüket, stb.? Vagyis a KDE miért nem tud magyarul? Csak az angolt lehet a nyelv-nél kiválasztani.

(#440) T. Almeida válasza Gao182 (#438) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Nem csak 3 hónappal a megjelenés után teszik szabadon letölthetővé a SUSE-t?

(#441) Gao182


Gao182
tag

A SuSE átment OpenSuSE projectbe, szóval teljesen ingyenes lesz innentől és már a megjelenés előtti verziókat is lehet tölteni és lehet segíteni a fejlesztésben... ma 1 órakor megjelent a 10.0 ás verzió... terheljük a tükörszervereket 1000 el ;)

Microsoft, mert megérdemled, de az már gáz, ha az oprendszert is tanulni kell... (Egyik se jobb mint a másik)

(#442) T. Almeida válasza Gao182 (#441) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Hoppsza...szuper.
Kivácsian várom a véleményeket az új kiadásról.

(#443) RedAnt válasza T. Almeida (#442) üzenetére


RedAnt
aktív tag

elsore elakadt a telepites a kernel-default-2.6.13-15.i586 csomagnal, nem egyezik az md5. Pedig maga a CD jo...:F

╚╦╦╦

(#444) róland válasza Gao182 (#441) üzenetére


róland
veterán

MOst olvastam, hogy a tükörszerverekre, csak valszeg okt. 11-ére kerülnek fel az anyagok. Sajna addig csak az USA szerver megy, az meg túlterhelt.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#445) RedAnt válasza RedAnt (#443) üzenetére


RedAnt
aktív tag

na most mar felment, hurra!
SuSE 10.0 alol irok:C
Torrenttel szedtem le, azzal egesz gyorsan lejott az 5 CD (400-600 KB/s - egyetemen:DDD )

╚╦╦╦

(#446) Rufusz


Rufusz
tag

Most akkor a 10.0 le van butítva vagy mi? Merthogy a 9.3-at 65fontért vesztegetik, a 10.0 meg csak 39.
Vagy talán az lenne az oka ennek, hogy a 9.3 kiforrottabb disztrib?

Mellesleg 1 gondom van a 9.3al: ibm thinkpad trackpoint: a görgetés nem megy középső gombbal.

Szívtam ezzel az Ubuntuban is, gondolom itt is a ///etc/x11/xorg.conf -ot kell átírni, de bárhogy írom át, lefagy.

így néz ki alapból (a mouseos rész):
Section ''InputDevice''
Driver ''mouse''
Identifier ''Mouse[1]''
Option ''Device'' ''/dev/input/mice''
Option ''Name'' ''PS/2 Generic Mouse''
Option ''Protocol'' ''explorerps/2''
Option ''Vendor'' ''Sysp''
EndSection

Az ''EmulateWheel'' -el lefagy, lehet hogy a mouse modell nem jó, de YASTban csak 2féle van ami működik is, és egyikkel sem megy. Lehet h valami ibm driverrel kéne próbálkoznom,

''Az élet olyan mint egy motorkerékpár, be kell rúgni,aztán megy magától''

(#447) RedAnt válasza Rufusz (#446) üzenetére


RedAnt
aktív tag

Mi 39 font?:F szabadon terjesztheto!

╚╦╦╦

(#448) Rufusz válasza RedAnt (#447) üzenetére


Rufusz
tag

Tudom. De a Novelltől is megrendelhető (nem mintha meg akarnám venni), szal gondolom nem véletlen az árkülönbség...

''Az élet olyan mint egy motorkerékpár, be kell rúgni,aztán megy magától''

(#449) RedAnt válasza Rufusz (#448) üzenetére


RedAnt
aktív tag

Ja, ok. Hat nem tudom, az utolso suse disztro amit hasznaltam, a 7.3-as volt, ahhoz kepest eleg sokat fejlodott:)) Igazabol nagyon tetszik, bar eddig odzkodtam az ilyen ''csilivili'' disztroktol, de lehet hogy ez most megfogott:) Azert az nem utolso, hogy nem kell napokig szenvedni a bekonfiguralassal - egybol helyesen felismerte az osszes hardverem. Asztali oprendszernek, windowshoz szokottaknak mondhatni idealis.

╚╦╦╦

(#450) RedAnt


RedAnt
aktív tag

Hogy lehetne rabirni a suse 10.0-t hogy jatssza le az mp3 fajlokat?

╚╦╦╦

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.