Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#683) Cathfaern válasza tlac (#681) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Ugye a legnagyobb mumus az inzulinrezisztencia. Fogyásnál is, meg általános egészségben is. Inzulinrezisztencia azért alakul ki, mert a máj glikogénraktárai telítődnek, nem tudnak kiürülni, vérben meg csak nő a cukor szint, ezért a szervezet még több inzulint termel, hogy mégis csak bemenjen a cukor a májba. Amitől az részben elkezdi maga köré zsírban lepakolni a felesleget, másrészt olyan lesz, mint egy túlfújt lufi.
Ugye ha nem eszel szénhidrátot, akkor nagyjából 12 óra alatt ürül ki a máj glikogénraktára. Ha ketón maradsz, akkor ez nagyjából üres is marad (de legalábbis nem lesz tele), ha meg csak IF-elsz, akkor időnként feltöltődik, viszont ugye mivel legalább 16 órán keresztül nem eszel (8/16-os IF), akkor is van 4 órája a szervezetnek regenerálódni. Ha 20-23 órán keresztül nem eszel, akkor meg 8-11. A kulcs az, hogy a máj glikogénraktára relatív kicsi, tehát 12 óra alatt mindenképp kiürül, akkor is ha egy evésre betoltál 300g ch-t (az már külön sztori, hogy evésre 300g ch elég durva inzulintüske és vércukorszint kiugrás lesz, ami azért árt a szervezetnek).
Keto nélküli böjtölésnek, és főleg IF-nek az a hátránya, hogy a szervezeted folyamatosan váltogatni fog ch és zsír alapú üzemmód között. Ami azt jelenti, hogy legalábbis eleinte minden nap meg kell küzdeni majd azzal, hogy éhes vagy kajálás után pár órával. Ha ezt leküzdöd, akkor már elmúlik az éhség, de ez eléggé nehezítő tényező szerintem. Keto nélküli böjtölésre sokkal alkalmasabbak a hosszabb böjtök, tehát amikor 3-4-5-14 napig nem eszel. Csak ez meg sok embernek bizarul hangzik :) Ugye ennek előnye, hogy egyszer kell átállni ketogén üzemmódra, utána végig abban maradhat a szervezet (és nem, nem fogsz tőle gyenge lenni, nem fogsz összeesni, nem sorvad el az összes izmod. A szervezet nem hülye :) ).

Zsír - protein - szénhidrát egy evésre:
Ami igazán problémás emésztés szempontjából az a protein - szénhidrát párosítás. Tudom nem mindenki fogékony az ilyesmi "felvezetésre", de érdemes belegondolni abba, hogy természetben nem nagyon létezik olyan táplálék ami egyszerre tartalmazna sok szénhidrátot és proteint is, szóval evolúció nem nagyon készülhetett fel arra, hogy mi megeszünk egy kazal húst egy kazal krumplival :) (ugye természetes életmódban találsz valamit -> megeszed, nem várod össze a kajákat, már csak azért sem mert úgyis megromlik) De hozhatnám azt is, hogy tibeti szerzetesek hagyományos étrendje szerint is egy étkezésre vagy csak szénhidrát, vagy zsír + hús, de a két párosítást nem keverni (lásd pl.: ).
Igazából az utóbbi cikkben le is írják mi az alapvető probléma a ch-protein együtt fogyasztásával: ch emésztéséhez lúgosabb, hús emésztésebb savasabb közeg kell. Ha a kettőt egyszerre eszed, akkor valamelyik nem tud normálisan megemésztődni a gyomorban (vagy jó eséllyel egyik sem). További probléma, hogy a hús emésztése tovább tart. Hirtelen nem találok linkelhető tanulmányt, “British Journal of Nutrition” 1981-ben megjelent számára hivatkozik mindenki, ahol is azt vizsgálták, hogy mennyi ideig tart vegetáriánus étrendet megemészteni, és nem vegetáriánust. Előbbi max 54 órára jött ki (és ugye nagyrészt ch-t tartalmaz), utóbbi max 72 óra. Ebből következik, hogy ha húst és ch-t együtt eszel, akkor a szervezet vagy lelassítja a ch-t is, és az szépen elkezd erjedni, vagy nem fogod tudni rendesen megemészteni a húst (és ehhez még vedd hozzá, hogy már a gyomorban sem lett rendesen lebontva...)
Zsír + szénhidrát kombó emésztés szempontjából annyira nem probléma. Viszont ha a szervezet kap elég szénhidrátot, akkor azt fogja energiának felhasználni elsődlegesen, amiből következik, hogy minden bevitt zsírt szépen el fog tenni tartalékba. Szóval ezért nem célszerű túl sok zsírt és szénhidrátot együtt enni.

Egyébként ha ezt így végiggondolja az ember, akkor rögtön kiderül, hogy a keto féle "nem enni köretet" miért kéne hogy általános legyen nem csak ketogén étrenden... És hogy miért egészségtelen nagyon sok magyar étel (pl. pörkölt galuskával, túrós tészta, stb.).

"Merre vagy?"
Magyarországon, de mi általában 10-kor már alszunk, ami legtöbb embernek szintax error :D

robekri
Húslevest sajnos csak saccolni lehet. CH tartalma minimális, azzal nem kell számolni, proteintartalma is, zsírtartalma meg ugye erősen függ attól, hogy milyen húsból főzöd, és nem csak az állat számít, hanem konkrétan melyik részéből. De igazából ha átlagos mennyiséget eszel belőle naponta (fél liternél kevesebbet), akkor nyugodtan veheted 0-nak. De ha nagyon számolni akarsz vele, akkor 20-30 kcal / 100g-al lehet számolni.

Vektor_75
"@Cathfaern : a kolbász, szalámi a feldolgozott ételek közül (ha a darálás miatt már annak számít) azért közelebb áll a jóhoz mint bármelyik felvágott nem?"
Így általában nem merném kijelenteni. Egy házi kolbász vagy szalámi, amiben semmi nincs, az biztos közelebb áll. Amúgy nem a darálás a probléma, hanem a füstölés, meg amit hozzápakolnak ha ipari előállítású... Ha bolti termékről van szó, akkor meg meg kell nézni mi van benne. Minél több minden ami nem hús (zsír) vagy fűszer, annál távolabb áll tőle :)

"Én sokféle dolgot kipróbáltam október óta, ami nem esett jól azt dobtam, ami bevált abból többször is eszem egy héten."
Mi is nagyon sokat kísérleteztünk, születtek borzalmas dolgok látszólag jó receptekből :) Meg születtek olyan dolgok is, amik tök jó lettek, csak ha az ember kicsit máshogy csinálja, akkor ugyanazt az íz / élmény faktort negyed annyi munkával el tudja érni :) De azért mostanra már bőven kialakult egy gyakran ismételt receptúra, illetve ránézésre be tudjuk már lőni, hogy mi az a kaja aminek van értelme (vagy mit kell csinálni egy kajával, hogy legyen értelme :) ).

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.