Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-12 17:21:36

LOGOUT.hu

Az objektívekre két nagyon fontos adat jellemző, melyek alapján rendszerint azonnal be lehet őket sorolni. Ezek az objektív fényerejét és gyújtótávolságát jelző számok.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3301) johnjohn válasza Bubanc (#3300) üzenetére


johnjohn
addikt

Mindkettő jó obi, ha jó példányt fogsz ki belőle.A gondod inkább ott lesz, hogy hiányozni fog a 18-24/28 mm-közötti tartomány, vagyis a nagylátószög.
2,8-as rekeszen kicsi lesz a mélységélesség,portréhoz pl. még elmegy, de ezen a rekeszen az olcsóbb lencsék még elég lágy képet adnak.Való igaz, 4-es rekesztől kezdenek magukhoz térni.Persze kifoghatsz egy jó példányt, ami már 2.8-on is elég éles.Próbálj ki párat ha van rá mód.

(#3302) ottkar válasza Bubanc (#3300) üzenetére


ottkar
addikt

"f4 és f5,6 körül edják a legtöbb részletet és a legszebb képet... ezt mondjuk nem teljesen értem mitől van"

Nagy szabad lencseátmérőnél nagyobb a fényszóródás lehetősége. A sugárnyaláb szűkítésével a lencse széleiről származó szóródás csökken a vonalas rajz és felbontás nő egy bizonyos blendeértékig utána meg a fényhiány okoz problénát. Vannak speciális optikák melyek teljes nyíláson is a legnagyobb kontrasztot adják, ilyenek a makróoptikák.

(#3303) Parci válasza Bubanc (#3300) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

gondolj meg esetleg ezek helyett egy nagyobb átfogású, kényelmesebb, 17-18 mm-ről induló zoomot és mondjuk egy 35/2-t és/vagy 50/1.8-ast mellé.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#3304) Szten Márs válasza Bubanc (#3300) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Minden objektívre igaz, hogy nem a legtágabb rekeszen nyújtja a legjobb teljesítményt, hanem pár blendével lerekeszelve, szóval ez nem csodálkoznivaló, így viselkednek az objektívek. Az már más kérdés, hogy objektívenként változó, hogy teljesen nyitott rekesznél mennyivel adnak gengébb képet, mint közepes blendenyílásokon.

johnjohn hsz-étt kissé kiegészítve: a DSLR-eknél ugye van egy szorzófaktor, amivel az objektívre írt gyújtótáv-értékeket meg kell szorozni, hogy megkapd az ún. kisfilm ekvivalens gyújtótávolságot. Kompaktoknál kapásból a kisfilm ekvivalens gyújtótávok vannak feltüntetve. EOS 450D esetében ez a szorzó kb. 1,6. Így a 18mm 29mm ekvivalens lesz, a 24mm kb 38mm ekv, a 28mm pedig 45mm ekv. Szóval vedd úgy, hogy a kitobival olyan látószöged lenne, mint egy olyan kompakttal, amire 29mm van írva, a Sigmával 38mm a Tamronnal 45mm. Nem biztos, hogy neked hiányozna az ezalatti érték, van aki nem hazsnálja a nagylátószögeket és jó így is neki - viszont ez a ritkább. Így nagyon tudnod kell, hogy mit akarsz és mik az igényeid és nagyon biztosnak kell benne lenned, hogy egy 38/45mm ekv kezdésnek elég lesz neked, gondold meg alaposan.

Amúgy nem vagyok benne biztos, hogy a Tamron bármennyivel is gyengébb lenne, mint a Sigma. Ami azt illeti hosszú távú fejlesztési terveimben nekem egy ilyen Tamron szerepel.

MOD: ha úgy döntessz mégis kell a nagylátószög, a Tamron 17-50mm F/2,8-asát ajánlanám.

[ Szerkesztve ]

(#3305) Bubanc válasza Szten Márs (#3304) üzenetére


Bubanc
aktív tag

Köszönöm a felvilágosítást:)
Nos igen nagylátószög... azért az fontos. kb hány fok különbséget jelent 28 és 45 között eltérés? kb 74-64??
Elgondolkodtató a dolog.. mondjuk lehet, hogy úgy is a köv obi egy tele lenne mondjuk 55-250.. vagy 70-300 és akkor szinte minden le van fedve. hmm-hmm nem könnyű döntés :F

AMD for(n)ever s754, a világ már csak ilyen, nem lehet bárhova bármit bedugni...

(#3306) ottkar válasza Bubanc (#3305) üzenetére


ottkar
addikt

Kb 30-35 fok.

(#3307) Bubanc válasza ottkar (#3306) üzenetére


Bubanc
aktív tag

Az nem kevés, lehet, hogy mégis kell a 17mm... Köszi

AMD for(n)ever s754, a világ már csak ilyen, nem lehet bárhova bármit bedugni...

(#3308) Stitch válasza Bubanc (#3300) üzenetére


Stitch
őstag

24-28mm-el kezdődő objektívek aps-c-n (kezdőknek) félmegoldásnak számítanak, ahogy a többiek is írták, hiányozni fog az alja. Kezdetnek az IS kitobjektívvel semmi problémád nem lesz! Nyitott rekesszel is bátran lehet használni.

Ha nagyon "fényerőzni" akarsz, akkor vegyél egy használt 85/1,8-at (~60e), csak kipróbálás előtt vegyél fel egy pelenkát. :) Ha pedig telezoom kell, akkor EF-S 55-250 IS vagy a drágább EF 70-300 IS.

Apropó, 450d helyett 1000d nem jött szóba?

Szerk.: Közben olvastam, hogy telének te is ezeket nézted ki. :)

[ Szerkesztve ]

(#3309) Bubanc válasza Stitch (#3308) üzenetére


Bubanc
aktív tag

1000d-t nem nagyon nézegettem, csak egyértékelést és annak is a végét olvastam el, ott azt írták, h a 450d mindenképp jobb választás, de ez csak egy vélemény volt... Mki a lényegi különbség a kettő között? már úgy érzem sikerült dönteni:) egy próba van még hátra, legalábbra is remélem ki tudom próbálni a Sigma 18-55 ösét F2.8 és indulhat a tánc:)

AMD for(n)ever s754, a világ már csak ilyen, nem lehet bárhova bármit bedugni...

(#3310) Szten Márs válasza Bubanc (#3309) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Szia!
A Sigmának 18-50 F/2,8-asa van, de szerintem a Tamron 17-50 F/2,8 jobb választás lehet nála...
Az 1000D kisebb vázat kapott, mint a 450D, szvsz még a 450D-nél is műanyagérzetűbbet, gagyibbat, ha szabad így fogalmaznom, kisebb keresővel. A 450D fókuszrendszere is jobb, ha nem tévedek. Szóval nem hiszem, hogy az 1000D megérné. Ami azt illeti én elsősorban a tényleg nagyon ömm nem minőségi váza miatt alapból nem kedvelem az 1000D-t.

(#3311) adik válasza Szten Márs (#3310) üzenetére


adik
őstag

3mm-rel keskenyebb, de annyival kövérebb is, térfogatra valszeg ugyanannyi (no, ki tudja hogy a legegyszerűbb ezt lemérni? ;] ) - szóval az nem pálya, meg még a portrémarkolat is ugyanaz hozzá.
Viszont, amint Szten Márs is írta, gagyibb a markolat anyaga (féltem, hogy ha nem elég alaposan reszelt (najó, kopott) a körmöm, összekarcolom), gyengébb AF, kisebb felbontás (ami mondjuk inkább különbség, mint hártány), kisebb kijelző (ugyanakkora felbontással), kicsit lassabb sorozat, és nincs spot mérés, meg volt még valami... Asszem, de nagyon nem vagyok benne biztos, de lehet, hogy ez sem szereti a külső gyártóktól származó vakukat. (Pl. S5 IS nem hajlandó Sunpak vakut elsütni, és ez bizony hivatalos :U )

[ Szerkesztve ]

Kettő, csipkebokor vessző!

(#3312) Szten Márs válasza adik (#3311) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

"3mm-rel keskenyebb, de annyival kövérebb is"

No, ez konkrétan nem igaz a dpreview adatai szerint:
EOS 1000D: 126 x 98 x 62 mm
EOS 450D: 129 x 98 x 62 mm
Szóval 3mm-el keskenyebb és ugyanolyan kövér :)

De én igazából nem is teljesen a száraz adatokra gondoltam, hanem amit említessz, a kézbevevés után érezhetőkre, kisebbnek, műanyaggabnak, gagyibbnak hat.

(#3313) Chapel


Chapel
addikt

Na megszületett a döntésem,a helyett h vennék a kitobi mellé egy telét, veszek inkább egy 18-200 Sigma-t.
Ha veszek külön egy telét akkor új táskát kell vennem ami minimum 6-8k,plusz állandóan cserélgethetem amitől meg csak porosodik a tükör. Szal sokkal egyszerübb ha veszek egy 18-200-at ami tele is ÉS lefedei a kitobi tartományt. A kitobit meg eladnám,hátha kell valakinek,úgyis csak porosodna...

ui. teljesen behülyült a PH itt e gépen, nem tudok se linkelni se smile-t tenni szal ide rakom az obi linkjét:

http://www.kirakat.hu/Sigma_18-200mm_F3.5-6.3_DC-t120-125

Véleményeket várnék az obira,ismeritek-e,milyen?

[ Szerkesztve ]

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#3314) Chapel


Chapel
addikt

ez meg lemaradt, a másik játékos:

Tamron_AF_18-200MM-F_3.5-6.3_XR_Di_II

megjavult :DD

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#3315) Parci válasza Chapel (#3314) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

a 18-250-es tamronnak jobb a képminősége (meglepő módon), illetve jön hamarosan egy 18-270 VC tamron is (ez stabilizált, bár drága is cserébe).

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#3316) Szten Márs válasza Chapel (#3313) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Azért pár dolgot még hozzátennék:
Egyrészt a porosodástól nem kell annyira félni, mint a mumustól. Én azért nem keveset szoktam cserélgetni az objektíveket, és nem feltétlen én vagyok a leggyorsabb, villámkezű objektívcserélőmester, valamint nem is por- és csíramentesített oxigénsátorban szoktam a műveletet megejteni, mégsem volt még bajom ezzel. Persze, kellett már háromnegyed év alatt használni a körtefecskendőt, talán kétszer, bár erre a számra most nem esküszöm meg, a lényeg, hogy nem minden másnap kell fújkálni. Ráadásul a körtefecskendős tisztítás se nem bonyolult, se nem drága - pár száz HUF a körtefecsi, és 2 perc a tisztítás, és ennyi. Innentől kezdve a porosodás, mint indok bármire nálam ki is esett.

A másik az, hogy egy 18-200-as objektívnek vannak bajai. Most milyen objektíved is van? TUdom kitobi, de sajnos nem ugrik be milyen géped, így milyen kitobid van :B
A 18-200-as objektívek jobban torzítanak, szóval geometriai aberrációra szépen fel lehet készülni, meg ezen túl sem a legűberebb az optikai minőségük , ami létezik, nagyon kompromisszumos lencsék. Ezek azok, amiknek a használatától óva intünk mindenkit, ha csak egy mód van rá. Egy Tamron 55-200 nagyon olcsón teljesen korrekt képet ad. Vagy a rendszered függvényében valami képstabis objektív lehet jobban megérné, ha nincs vázba épített képstabid - azért 200mm környékén annak a megléte vagy meg nem léte már annyira nem mindegy.

(#3317) Chapel válasza Szten Márs (#3316) üzenetére


Chapel
addikt

Katt a nevemre és ott mindent látsz ;)

Amúgy K200D 18-55 az 1.-es széria

Szal szted inkább egy 55-200 tamron? 50-60k ig elmegyek szal lehet akár 70-300 is...szal ezeknek a dolgoknak a függvényében? Itt nézelődtem.

A gondom az h én csak a mm-ert,fényerőt és az árat értem, a többi nekem nem mond semmit (mert ugye nem értek hozzá) szal ezek közül melyiket ajánljátok?

[ Szerkesztve ]

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#3318) Szten Márs válasza Chapel (#3317) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Jólvan, öregszem az adatlapnézés nem jutott eszembe :B (Meg kellett volna tudnom ezt a K200D-t amúgy is, na majd szerzek memóriajátékokat :D )

Hát, ha Pentaxod van, akkor az 55-200 Tamron mégsem annyira jó döntés, tekintve, hogy nem lehet Pentaxra kapni. Így viszont Pentax 50-200 maradna az, amit én ajánlanék, amiről (igen, beugrott most már :D ) már régebben is beszélteggünk itt a topicban.

(#3319) Chapel válasza Szten Márs (#3318) üzenetére


Chapel
addikt

Semmi baj,korral jár ;]

hmm és ez 40k ami igen baráti ár,tetszik :K

Amennyiben a cégem a válság ellenére is fog adni 13.havi fizut,akkor dec végén meg is veszem!

Szköszi :R

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#3323) Chapel válasza Chapel (#3319) üzenetére


Chapel
addikt

Az előbb még itt volt 2 hsz. egy "reklámozójé meg az én reagálásom rá,hová tűntek :F :F

[ Szerkesztve ]

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#3324) Cassidey válasza Chapel (#3319) üzenetére


Cassidey
senior tag

pedig az 50-200-at ajanlgattuk mar itt neked (vagy valahol:) ) ugy emlekszem :)

(#3325) Chapel válasza Cassidey (#3324) üzenetére


Chapel
addikt

valóban, csak ez a 18-200 megszédített :B

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#3326) Az-X


Az-X
őstag

Van régről egy M42-es Zeiss Biotar 58/2-es objektívem, gyönyörű állapotban... Nagyon nagyon szerettem és most arra gondoltam jó volna kipróbálni a Nikon D80-on is. Tudom, hogy lehet kapni adaptert, de melyiket érdemes venni, és hol? Lehetőleg olyat amivel végtelenem is lesz.

[ Szerkesztve ]

:)

(#3327) Szten Márs válasza Az-X (#3326) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Bár Nikon DSLR + manuális obi párosban nem vagyok annyira otthon, de ha nem tévedek - és úgy gondolom, hogy nem tévedek :) - M42 adapterrel Nikonnal nem lesz végtelened, tökmindegy milyet veszel. Ezen kívül fénymérésed sem lesz. Nikonnál nem feltétlen a legideálisabb a manuálobik helyzete. Ettől persze még használható, nyilván, de ezek a megkötések állnak.

(#3328) Az-X válasza Szten Márs (#3327) üzenetére


Az-X
őstag

A fénymérés nem érdekel van M-mód a vázon :) A végtelen viszont kellene mindenképp. Bár portrézni használnám, valahogy ki kéne próbálni egyet.

:)

(#3329) Bubanc válasza Szten Márs (#3310) üzenetére


Bubanc
aktív tag

Köszönöm, hogy rábeszéltetek a nagylátószögre :R sokkal többet használom már most mint a telét, persze majd az is fog kelleni később...
Végül a Sigmát választottam, valahogy szimpatikusabb volt és szebben rajzolt mint a Tamron. A tesztek és értékelések alapján is inkább a sigma az ami az elképzeléseimhez közelebb áll.

AMD for(n)ever s754, a világ már csak ilyen, nem lehet bárhova bármit bedugni...

(#3330) johnjohn válasza Az-X (#3328) üzenetére


johnjohn
addikt

Lencsés adapterrel, ami kb. 6000.- be kerül van végtelen is.Kicsit ront a képminőségen, de főleg a széleken.Portrézni jó lesz.
Amúgy 30 000.-körül lehet venni 105/2.5 AI S Nikont, ami fantasztikus lencse !

(#3331) Bubanc válasza Bubanc (#3329) üzenetére


Bubanc
aktív tag

Tag lettem :B

AMD for(n)ever s754, a világ már csak ilyen, nem lehet bárhova bármit bedugni...

(#3332) biggamer válasza Bubanc (#3331) üzenetére


biggamer
veterán

Gratulálok. :R ;)

Ha az életben minden fontos dolgot szemmel el lehetne intézni, akkor az utcákon csak halottak és terhes nők lennének ... WOT / BF3 / BF4 ... biggamerHUN

(#3333) johnjohn válasza Az-X (#3328) üzenetére


johnjohn
addikt

(#3334) Chapel


Chapel
addikt

Találtam az aprók között egyet, furán olcsó,szerintetek?

Csak mert fele annyi mint az 50-200 amit kinéztük és ami még fontosabb ezt akár holnap elvinném...persze nem kapkodok,várom a véleményeteket!

[ Szerkesztve ]

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#3335) johnjohn válasza Chapel (#3334) üzenetére


johnjohn
addikt

Ez a régebbi, jó felépítésű Sigma sorozatból való, kellően kontrasztos téma esetén, rekeszelve éles képeket rajzol. Zajos kicsit az AF, és lassú.Mivel fórumtársunk hírdeti, egy alaposabb próbát nyilván megenged, és a hirdetett áron még jó vétel is lehet.

(#3336) Bubanc válasza Chapel (#3334) üzenetére


Bubanc
aktív tag

Ez nagyon olcsó... én félnék használt obit venni, nem tudhatjuk mi volt az előélete az obinak, lehetnek rejtett hibák is, amik nem biztos, hogy rögtön kiderülnek, de ennyiért lehet érdemes lenne megnézni kipróbálni :U

AMD for(n)ever s754, a világ már csak ilyen, nem lehet bárhova bármit bedugni...

(#3337) Chapel válasza Bubanc (#3336) üzenetére


Chapel
addikt

Nem olyan nagyon olcsó,megnéztem egy 2006-os topicban 15-20k-ra értékelték,szal ez valszeg reális ár.

Johnjohn: nem használok autófókuszt, ált. manuál,szal a zaj meg h lassú, az nem szempont nálam :) Egyébként saját tapasztalat amit írtál? És mit jelent pontosan h "kellően kontrasztos" a téma? Még kezdő vok,bocs ha láma kérdés :B

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#3338) johnjohn válasza Chapel (#3337) üzenetére


johnjohn
addikt

A fényben gazdagabb és szegényebb területek aránya a témán amit fotózol.[link]
Sony A 100-hoz használtam egy ilyen obit.nagyon szép színeket képes produkálni.
[link]

[ Szerkesztve ]

(#3339) johnjohn válasza Chapel (#3337) üzenetére


johnjohn
addikt

(#3340) Chapel válasza johnjohn (#3339) üzenetére


Chapel
addikt

:R

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#3341) Flow


Flow
senior tag

Nem érdekel valakit egy 24-es és egy 28-as fix nikkor? [link]

Rationally I have no hope, irrationally I believe in miracles.

(#3342) Chapel válasza johnjohn (#3339) üzenetére


Chapel
addikt

Közben kiderült,az obi már elkelt,csak a hirdetés maradt fent :((( :O

Azért köszönöm a segítséget!! :R

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#3343) Palpatin válasza Flow (#3341) üzenetére


Palpatin
csendes tag

Hm-hm !! Ugye Chapel !??

[ Szerkesztve ]

(#3344) Chapel válasza Palpatin (#3343) üzenetére


Chapel
addikt

Miről van szó?

Én nem flow hsz-re reagáltam,johnjohn-nak írtam.

mi az h : "Hm-hm !! Ugye Chapel !??"

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#3345) Flow válasza Chapel (#3344) üzenetére


Flow
senior tag

Ezt most én sem értem... :U

Rationally I have no hope, irrationally I believe in miracles.

(#3346) Az-X válasza johnjohn (#3330) üzenetére


Az-X
őstag

Igen, láttam. Nagyon szerettem volna megvenni, de sajnos lekéstem róla.

:)

(#3347) fumirossi


fumirossi
csendes tag

Sziasztok!
Keresek Minolta AF 70-210 3.5-4.5 objektívet.

(#3348) retes válasza retes (#3236) üzenetére


retes
aktív tag

Sziasztok!

Hosszas válogatás után megszületett a végeredmény. 18-55 kit obi és egy Sigma 70-300 APO. Eme kettőssel kattintgatok és nagyon nagyon meg vagyok elégedve a képekkel. Igaz lehet a tamron jobb képet csinál, de olyan áron vettem a sigmát, hogy nem is kellet nagyon gondolkoznom, hogy most mi is legyen...

Köszi mindenkinek a segítséget!

Retes

A tudás mindenkié!!!

(#3349) péter007


péter007
senior tag

hy mindenkinek

végre elhatároztam h. obit veszek, a keret 60K lenne
D40-em van és azon gondolkodom h. mire elég 105mm, mert ebben az árkategóriában a 18-105 VR Nikkor nagyon vonzó darab főleg a nagy átfogás a stabi miatt
ugyanakkor ott van még alternatívaként a Tamron 70-300 amiből a motoros verzió most 43K
ha a tamront veszem akkor nem lesz képstabim de a zoomátfogás sokkal nagyobb lesz...igaz azt nem tudom h. ki fogom-e valaha használni
a maradék közel 20K ból meg nem tudok venni semmi értelmeset a géphez (táska lesz) egy sb400 pedig 30K körül van ami meg már sok

a gond ott van hogy nem tudom mennyire fog hiányozni a 105-300 tartomány és hogy mikor használnám ki...komolyan mondom ez az egész obivásárlás még a nőknél is bonyolultabb :))

ha valaki tud segíteni lécci segítsen, lassan meg kéne rendelenem a cuccot mert vészesen közeleg a karácsony és a tömeg...

köszi előre is a válaszokat, üdv. péter

(#3350) ottkar válasza péter007 (#3349) üzenetére


ottkar
addikt

A Tamronnál a zoomátfogás aligha lesz nagyobb csak a legnagyobb gyújtótávolság.Azt csak kizárólag te tudhatom kell e a nagyobb tele. Azt nem tudhatom én hogy milyen optikád van most.

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.