Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-12 17:21:36

LOGOUT.hu

Az objektívekre két nagyon fontos adat jellemző, melyek alapján rendszerint azonnal be lehet őket sorolni. Ezek az objektív fényerejét és gyújtótávolságát jelző számok.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30451) BigBlackDog


BigBlackDog
veterán

Sziasztok!

Nikon D5100-re milyen UWA üveget ajánlanátok? Nem munkára kellene, csak inkább hobbi szinten használnám. Beltéri és kültéri felhasználás egyaránt lenne. Minőségre azért legalább a 18-105 mm-es gyári kitobi szintjét hoznia kellene, csak látószögben szeretnék feljebb menni. Akár használt, akár új obik közül mi lenne az, ami már tudná teljesíteni ezeket az elvárásokat?

(#30452) rekid válasza BigBlackDog (#30451) üzenetére


rekid
addikt

Tokina 11-16 f2.8. Van belőle régebbi és új verzió is.

Gyáva népnek nincs hazája!

(#30453) BigBlackDog válasza rekid (#30452) üzenetére


BigBlackDog
veterán

:R Félreértések elkerülése érdekében az újabb verzió az alábbi néven fut?

"Tokina SD 11-16 mm F2.8 (IF) DX II"

(#30454) rekid válasza BigBlackDog (#30453) üzenetére


rekid
addikt

Itt a cikk.

"A Tokina bejelentette Canon EF és Nikon F bajonettes, APS-C szenzoros tükörreflexes fényképezőgépekhez készített atx-i 11-16mm f/2,8 CF objektívét, amely a korábbi Tokina AT-X 11-16 mm f/2,8 Pro DX II modellt váltja."

Gyáva népnek nincs hazája!

(#30455) BigBlackDog válasza rekid (#30454) üzenetére


BigBlackDog
veterán

:R Egy ilyet találtam használtan. Ugyan ez nem a cikkben szereplő változat, hanem gondolom még egy régebbi. Ez is ajánlott, vagy nem hiába kedvezőbb ennyire az ára? Jól gondolom, hogy ebben van már fókuszmotor is?

[ Szerkesztve ]

(#30456) rekid válasza BigBlackDog (#30455) üzenetére


rekid
addikt

Igen az még régebbi. Gondolom azért ennyivel olcsóbb mert 2007-es obi. A cikk szerint ez is jó volt ott vannak mintaképek is.

Nem is szokott sok lenni a piacon belőlük. Egyrészt kevesen keresnek UWA-t aps-c-re (nincs is sok választás) másrészt akiknek megvan azok szeretik. (Illetve nem is egy olcsó portéka.)

[ Szerkesztve ]

Gyáva népnek nincs hazája!

(#30457) BigBlackDog válasza rekid (#30456) üzenetére


BigBlackDog
veterán

:R Egyébként ehhez képest egy Nikon 10-20mm f4.5 VR AF-P DX képminőség terén hol helyezkedik el?

(#30458) vihartigris válasza rekid (#30452) üzenetére


vihartigris
őstag

+1 szavazat a Tokinára ami nyitva is éles, jóképű obi.

bármi reciproka a semmi

(#30459) Peczek válasza BigBlackDog (#30455) üzenetére


Peczek
aktív tag

11-16/2.8 ból volt: DX, DX II, CF.
Ez szerintem már DX II-es, mert arany színű a felirat, ebben már van AF motor.
A CF a legújabb, de a legdrágább.

Ezekből van egyébként a 11-20/2.8 is, de az jóval drágább.

80-at a 11-16/2.8 DX bőven megér. A Nikon 10-20-nál szerintem jobb. Meg talán a Tamron 10-24-nél is.

Bár azoknál meg kisebb a zoom átfogása.

(#30460) BigBlackDog válasza Peczek (#30459) üzenetére


BigBlackDog
veterán

+ #30458 vihartigris: :R Köszönöm szépen az infókat!

(#30461) rekid


rekid
addikt

Gyáva népnek nincs hazája!

(#30462) rekid válasza rekid (#30461) üzenetére


rekid
addikt

Ööö.. ez mellé ment. Törlést kérek főnök. :B

Gyáva népnek nincs hazája!

(#30463) JohnyBlue válasza rekid (#30462) üzenetére


JohnyBlue
őstag

Szinesíti a topikot .... szerintem maradjon :D

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#30464) BigBlackDog


BigBlackDog
veterán

Használt obi vásárlásnál mit lenne célszerű megnézni? Amire eddig gondoltam az összefoglaló alapján; külső szemrevételezés, szűrőmenet ép legyen, első-hátsó lencseüveg ellenőrzése, objektíven való átnézés, zseblámpával, szemből beletekintés, blendemozgató pöcök, fókuszgyűrű, zoomgyűrű akadásmentesen mozogjon, tesztképeknél fókusz zajmentesen és pontosan működjön különböző gyútávoknál is. Konkrétan a korábban linkelt Tokina 11-16 lenne a kiszemelt. Esetleg van ennél a típusnál valami egyéb is, amit érdemes leellenőrizni? :R

[ Szerkesztve ]

(#30465) BoscoD55


BoscoD55
tag

Sziasztok,

eleg regota keresek makro obit Nikonra, de mivel szukos a budzse, es nem igazan jonnek most valamiert szembe velem a Tamronok es Sigmak, igy elkezdtem eBayen nezelodni, es talaltam egy Tokina AT-X 90mm 2.5 obit. En ezt anno sokat nezegettem, es akkor nagyon meggyozonek talaltam. Arrol nem is beszelve, hogy hihetetlen jo arban adnak, atszamolva pk-val egyutt se jon ki 50.000 forintra.

Van olyan, aki ilyet hasznal, vagy tud valaki valami jo okot mondani arra, hogy ne rendeljem meg? :D

(#30466) faki_ válasza BoscoD55 (#30465) üzenetére


faki_
senior tag

Gombás, ködös, karcos és kb. +30% mire megkapod, már ha erről van szó.

(#30467) JohnyBlue válasza BoscoD55 (#30465) üzenetére


JohnyBlue
őstag

Szerintem ezzel jobban jársz. ez meg az álladék kategória :P vagy full újonnan...

[ Szerkesztve ]

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#30468) Dyraxx


Dyraxx
tag

Sziasztok!

Szeretnék vásárolni Nikon DX (APS-C) gépre egy portré obit, és az AF-S 50mm f/1.8 illetve az AF-S 85mm f/1.8 között tépelődök.

Arra keresném főként a választ, hogy melyikkel milyen messze kell állni a modelltől -- körülbelül.

Tehát pl. a 85mm-es lencsével milyen távolságra kell állnom a modelltől ahhoz, hogy egész alakos képet készíthessek róla? És milyenre, ha mellképet szeretnék?

Különös tekintettel arra, hogy crop szenzor gépről beszélünk, míg a lencsék pedig FX-hez valók.
Előre is köszönöm, ha tud valaki számokat mondani nekem.

(#30469) cadgers


cadgers
aktív tag

Sziasztok!

Használta már valaki ugyanazt az obit aps-c, majd fullframe szenzoros gépen? Tamron 70-200 F2.8-am van D5300-zal és érdekelne, hogy számíthatok-e (még)jobb kèpminőségre. Itt elsősorban nem a crop hiányára, meg bokeh meg a zajszintre gondolok, hanem pl élesség.

(#30470) anaqer válasza cadgers (#30469) üzenetére


anaqer
veterán

Középen valamivel jobb képminőség (kevesebb a mikrolencsékből eredő diffrakció), az FF széleknél meg valamivel gyengébb felbontás és vignettálás (mert azt APS-C már levágja a szenzorról).

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#30471) rednifegnar válasza Dyraxx (#30468) üzenetére


rednifegnar
senior tag

ez valojaban szamolas kerdese, mert tudnod kell mekkora a targymeret es mekkora kepet akarsz kapni rola a szenzoron (es most a dof-rol nem is beszeltunk), ezekre a szamolasokra vannak online kalkulatorok, pl: [link]

A camera does not make art, the artist makes art.

(#30472) faki_ válasza Dyraxx (#30468) üzenetére


faki_
senior tag

(#30473) Dyraxx válasza faki_ (#30472) üzenetére


Dyraxx
tag

köszönöm a válaszokat, hasznosak, kiszámolom! :)

A 10 éves problémára még mindig nincs semmi megoldás? Mármint, hogy nincs továbbra sincs semmi elérhető standard lencse a 60 és 80mm közötti tartományban? Mindenhol azt írják, hogy egy 75-ös lenne a szuper APS-C-re protréfotózni, tekintve hogy az 50mm túl közeli, míg a 85mm pedig túl távoli. 8-10 éves topikok tucatjai foglalkoznak ezzel, de nagyon úgy tűnik, hogy még mindig nem oldódott meg...

(#30474) rekid válasza Dyraxx (#30473) üzenetére


rekid
addikt

Na ez egy totál papíron generált butaság.
A optikai torzítás miatt az ideális gyújtótávolság arc portré esetén kb. az ekv. 85-105mm közés esik. Alatta "nagyít" a fejen, felette meg "keskenyít" az obi. (Tágítja a teret vagy összenyomja.)
Na most ha félalakos portrét lősz ez már nem annyira szembetűnő a távolság miatt pl. egy 50mm-es obival.

Egyébként meg: Sigma 50-100 f1.8 a megoldás és lehet próbálgatni.

Amúgy átszámolva a 75 mm-hez képest a 80 mm közötti 5 mm eltérés a pontosan semmi jelentősége kategória.
:R

Gyáva népnek nincs hazája!

(#30475) Dyraxx válasza rekid (#30474) üzenetére


Dyraxx
tag

Hát a 80-hoz számolva nincs messze, de 85-höz kellene, hiszen

a két árban is elérhető prime lencse a Nikon 50mm f/1.4 vagy f/1.8 és a 85mm-es megfelelője. A 85mm-ressel mindenkinek az a baja, hogy már 2/3-os modellfotózáshoz is nagyon hátra kell menni nemhogy az egész alakoshoz és indoor sok esetben nincs rá lehetőség, hogy 8-11 métert hátramenjen az ember, az 50-essel meg bele kell állni a modell arcába, ha csak arcfotózásról van szó. ráadásul állítólag az 50-es valamennyire torzít is túl közelről használva.

Figyelembe véve, hogy DX gépen az 50-es lencse 75mm-nek felel meg, a 85-ös pedig 127,5-nek.

A Sigma 50-100 f/1.8 biztos megoldás lehetne a problémára, ha nem lenne majd félmilló forint az ára. Persze léteznek 50-85mm közötti különleges lencsék hasonlóan drágán vagy még drágábba is Nikon F bajonettre, pl. Meyer Optik Görlitz Primoplan 75 f1.9 II, satöbbi, de én itt most a lelkes amatőrök által elérhető kategóriában (a földre szállva) gondolkoztam.

(#30476) kovsol válasza Dyraxx (#30475) üzenetére


kovsol
titán

Több APS-C rendszeren léteznek 56mm objektívek is, ami a ff 85mm-nek megfelelő aps-c variáns.

[ Szerkesztve ]

May the Force be with you!

(#30477) vihartigris válasza Dyraxx (#30475) üzenetére


vihartigris
őstag

Bérelj ki egy 50-es meg egy 85-os obit, próbálgasd ki őket és kicsit előrébb leszel.

bármi reciproka a semmi

(#30478) Neck válasza kovsol (#30476) üzenetére


Neck
veterán

Pont ezt akartam írni, hogy ezért jött ki több APSC rendszerre is 56-os obi, pl a Sigma 56mm f1.4 Sony E-re és Canon EF-M-re

An α beta user... "A pokol szerintem egy végtelen IKEA áruház, az örökkévalóságig bolyonganak a kárhozott lelkek a Boysenbar alátétek és az Almaröd tükrök közt"

(#30479) rekid válasza Dyraxx (#30475) üzenetére


rekid
addikt

Milyen obid van most?

Gyáva népnek nincs hazája!

(#30480) anaqer


anaqer
veterán

APS-Cre arc portrézáshoz már bőven jó az 50mm (ekv. 75mm), nincs ezen mit variálni.

50(75) vagy 56(84) - hóttegál, senki le nem köp, hogy "jó, jó a kép... de az a pár mili kellett volna még rá, mert így 13%-kal torzabb az arc".

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#30481) Dyraxx válasza rekid (#30479) üzenetére


Dyraxx
tag

portrézáshoz egyelőre semmi. Van egy 70-300-as DX-es telém, egy 18-55-ös DX-es kit és egy Tokina 11-20-as wide.

(#30482) Dyraxx válasza kovsol (#30476) üzenetére


Dyraxx
tag

Róla van szó?
https://www.arukereso.hu/fenykepezogep-objektiv-c4191/lensbaby/velvet-56mm-f-1-8-nikon-lb-v56bn-p468596157/
Mást nem találtam.

(#30483) Dyraxx válasza vihartigris (#30477) üzenetére


Dyraxx
tag

Jó ötlet!

Tudsz adni valami tippet, hol érdemes bérelni?

(#30484) rekid válasza Dyraxx (#30481) üzenetére


rekid
addikt

Akkor nem értem ezt a távolságos problémát. 18-55-öt beállítod 50-re és megnézed milyen. Látószögbe pont ugyan az mintha feltekernéd az 50 f1.8-at.
Aztán a 70-300-at beállítod 85-re és megnézed azt is.
Pont ugyan azt fogja adni mint a 85 f1.8.

Gyáva népnek nincs hazája!

(#30485) Dyraxx válasza rekid (#30484) üzenetére


Dyraxx
tag

Mivel ezek DX-es obik, crop szenzorhoz igazított számokkal, azok meg FX-esek, fullframe számokkal, így nem ugyanaz. De nem vagyok biztos benne, hogy ha pl. a 70-300-at feltekerem 127 körülre, akkor ugyanazt látnám, mint egy 85mm-es FX lencsében. De ha igen, akkor megoldódott a teszt kérdés. :) Ha ezt valaki hozzáértő alá tudná támasztani.

Ettől még érdekelne, hogy honnan érdemes leginkább kölcsönözni Budapesten. Előre is köszi!

(#30486) kovsol válasza Dyraxx (#30485) üzenetére


kovsol
titán

Látom van még itt zavar.

A Crop faktor mértéke a szenzor méretéből adódik, nem pedig az objektívből.
Egy FF és egy APS-C objektív között az az eltérés, hogy mekkora képet tud vetíteni a szenzorra.
Szemléltető kép:

Ugye teljes pazarlás lenne a gyártóktól, ha a kisebb szenzorra szánt objektív is kirajzolná a nagyobb képet, mert az növelné a méretet, árat.

Egy szó mint száz, édes mindegy, hogy full frame vagy APS-C objektívet raksz rá, a végeredményben ugyan azt a látószöget fogod kapni a kamerádon ha azonos mm-re van állítva.

[ Szerkesztve ]

May the Force be with you!

(#30487) kovsol válasza Dyraxx (#30482) üzenetére


kovsol
titán

Ezt a szart felejtsd el amit linkeltél, én általánosságban beszéltem, nem Nikonról konkrétan. Fuji, Viltrox, Sigma stb objektívekből létezik 56mm MILC gépekre.
Azt mondom nem kell itt variálni, vedd meg a legolcsóbb 50mm 1.8 obit aztán kezdheted a portézást.

May the Force be with you!

(#30488) Dyraxx válasza kovsol (#30487) üzenetére


Dyraxx
tag

Rendben, köszönöm!

Még érdekelne, hogy honnan érdemes obit kölcsönözni Budapesten. Előre is köszi!

(#30489) rekid válasza Dyraxx (#30488) üzenetére


rekid
addikt

Az FX/DX crop faktor témát illetve, hogy mi a különbség egy FX és DX lencse között először rakd rendbe a fejedben mielőtt bármit vennél.

Objektívet a nagy fotós boltokban lehet bérelni de eléggé elborult a dolog mert mindenhol ott kell hagynod kaucióban az obi teljes árát..

Gyáva népnek nincs hazája!

(#30490) Dyraxx válasza rekid (#30489) üzenetére


Dyraxx
tag

Vagy úgy. Értem, rendben, köszi.

(#30491) vihartigris válasza Dyraxx (#30483) üzenetére


vihartigris
őstag

Pl. Fotoplus. Most olvasom a honlapjukat, hogy éppen szünetel náluk.

bármi reciproka a semmi

(#30492) Ba cy lus


Ba cy lus
őstag

Sziasztok! Az mitől lehet, hogy a Nikon AF-S 18-55-ös obimmal készült képek jobb oldala-széle felé sokkal puhább, életlenebb, mint az ellentétes oldalon, tehát aszimmetrikus. Egyébként egy Nikon 18-70-nél is ugyanez van. Több géppel próbáltam, az obik jellemzője.

(#30493) vihartigris válasza Ba cy lus (#30492) üzenetére


vihartigris
őstag

Decenteresség.

bármi reciproka a semmi

(#30494) Throme válasza Ba cy lus (#30492) üzenetére


Throme
veterán

Jah, decenter. Én is kifogtam egyszer ilyen obit (55-200). Azóta ez az egyik amit vizsgálok új obi esetén, tüzetesen.
Nem tudsz sokat csinálni velük.
Valaki javasolta, hogy az obi bajonettet kell "játszani". Én nem tartom valószínűnek, hogy ez a megoldás.

(#30495) puhos363


puhos363
tag

Hali! Van egy Nikon D5600-as gépem mellé 18-105 és egy Sigma 17-50 f/2.8 obi. Sokat szoktam egyházi eseményeket fotózni, épületen belül és kívül is. Van olyan amikor már szürkületben illetve sötétben mesterséges megvilágítás mellett. Nincs vakum, csak a gép sajátja. A 17-50-et használom leginkább. Érdemes lenne vennem egy 35mm 1.8-at még? Vagy esetleg egy 10-20mm f/3.5-öt? Köszönöm.

Gigabyte B450, Ryzen 5 2400G, 2*8GB 3000Mhz, MSI RX570 8GB, Seagate Barracuda 2TB Hdd, Kingston 240GB ssd, Fsp Hexa+ 450W, Zalman Z3, Arctic Freezer 12, W10 Home, Philips V243

(#30496) JohnyBlue válasza puhos363 (#30495) üzenetére


JohnyBlue
őstag

Első körben tuti vennék egy vakut ( mondjuk ezt ) és utána meg eldönteném hogy melyik objektívet. Ha fényerős obejktívet akarsz akkor a 35 1.8 igen jó kis objektív, de azzal nem fogsz olyan szélesen látni mint a 10-20-al ami meg nem annyira fényerős... teljesen más hatást tudsz velük elérni. A 35-el mosodázol amíg a 10-20-al meg ultranagylátózol...

Ha úgy van manid akkor vedd meg mindkettőt. :B

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#30497) puhos363 válasza JohnyBlue (#30496) üzenetére


puhos363
tag

Köszi szépen a választ.

Gigabyte B450, Ryzen 5 2400G, 2*8GB 3000Mhz, MSI RX570 8GB, Seagate Barracuda 2TB Hdd, Kingston 240GB ssd, Fsp Hexa+ 450W, Zalman Z3, Arctic Freezer 12, W10 Home, Philips V243

(#30498) Byk01 válasza puhos363 (#30497) üzenetére


Byk01
senior tag

Én is a vakut mondanám első körben, aztán pedig gyűjtenék egy Sigma 18-35/1.8-ra.

"Az obi, amivel lelátsz a víz alá halakat fotózni a halszem (halszemlélő objektív rövidítése)." - .mf "A jövő mi vagyunk: a fiatalok és az emberek." - Drotár Adrienn

(#30499) puhos363 válasza Byk01 (#30498) üzenetére


puhos363
tag

Köszi.

Gigabyte B450, Ryzen 5 2400G, 2*8GB 3000Mhz, MSI RX570 8GB, Seagate Barracuda 2TB Hdd, Kingston 240GB ssd, Fsp Hexa+ 450W, Zalman Z3, Arctic Freezer 12, W10 Home, Philips V243

(#30500) Peczek válasza puhos363 (#30495) üzenetére


Peczek
aktív tag

Ha a látószög kevés, akkor vedd meg a Sigma 10-20-at (esetleg a Tokina 11-16 / 2.8-at, annak nagyobb a fényereje).

Templomba szerintem nem jó a vaku, túl nagy a belmagasság az indirekt vakuzáshoz, a direkt vakuzás, még egy softboxxal vagy derítőlappal is eseményen szerintem úgy sz@r ahogy van. Épületen belül, ahol nem extra a belmagasság (nagyterem, szoba) működhet a vaku.
Épületen kívül eseményre szerintem pláne nem jó a vaku, max derítésre, de sötétbe nem.

Ha a fényerő hiányzik, akkor tényleg csak a 35/1.8 vagy a Sigma 18-35/1.8 marad. A 35mm olcsó, de a fix látószög miatt elég korlátos a használata, én eseményen nem szeretem a fix látószöget. A Sigma 18-35 pedig piszok drága, egy fokozattal nagyobb fényerőért, nekem nem érné meg (a képminőségért már inkább).

Én egy egység fényerőért nem rugóznák ennyit, az esküvői fotósok, ha jól tudom egy eseményt 24-70/2.8 és egy 70-200/2.8-al nyomnak végig, persze FF-en. Náluk a fix inkább csak időnként kerül elő, de majd az esküvői fotósok megmondják.

Ha a fényerő hiányzik, akkor én felnyomnám az ISO-t és csókolom. Persze attól még jó lehet mellé a Nikon 35/1.8, sokat nem buksz vele, most 54eFt-ért kapható, de szerintem korlátozott a használata. Beltérbe (de nem templomba) meg egy vaku, egy Godox valami derítőélappal és kész.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.