Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-12 17:21:36

LOGOUT.hu

Az objektívekre két nagyon fontos adat jellemző, melyek alapján rendszerint azonnal be lehet őket sorolni. Ezek az objektív fényerejét és gyújtótávolságát jelző számok.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30151) rednifegnar válasza cellpeti (#30150) üzenetére


rednifegnar
senior tag

?
40mm

A camera does not make art, the artist makes art.

(#30152) vihartigris válasza cellpeti (#30150) üzenetére


vihartigris
őstag

Valamennyire minden objektív torzít.
A Laowa 15 f2 uwa tartományban kimondottan torzításmentes.

bármi reciproka a semmi

(#30153) cellpeti válasza vihartigris (#30152) üzenetére


cellpeti
veterán

Szia. Csak gondolom aranyárban

Tigris, tigris, csóvafény...

(#30154) kovsol válasza cellpeti (#30153) üzenetére


kovsol
titán

Perspektivikus torzításra gondolsz? Az velejárója a nagylátónak, hogy ami közelebb van az nagyobb lesz. Ezt nem lehet kiküszöbölni.

May the Force be with you!

(#30155) Viperator válasza cellpeti (#30153) üzenetére


Viperator
őstag

Panoráma mód nem jó? (normális obival, akár két irányba is...)

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

(#30156) cellpeti válasza Viperator (#30155) üzenetére


cellpeti
veterán

Hogyan?

Tigris, tigris, csóvafény...

(#30157) Viperator


Viperator
őstag

Tessék....

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

(#30158) cellpeti válasza Viperator (#30157) üzenetére


cellpeti
veterán

köszönöm szépen, melóztam, azért nem tudtam rákeresni, de jó leírás. Köszi

Tigris, tigris, csóvafény...

(#30159) murdock25 válasza kovsol (#30145) üzenetére


murdock25
tag

Nagyon szépen köszönöm az infót kovsol, eddig jól hangzik. Igazából szeretnék valami használható, de nem túl drága wide angle zoom-ot EOS R-hez... ez sokszor jött velem szemben.
Még azon dilemmázom, hogy ez újonnan 180, addig mondjuk egy Canon 17-40 kijön egy nagyságrenddel kevesebből, kérdés, hogy az milyen a Tamron-nal összehasonlítva, megéri-e a többletet a Tamron?

(#30160) kovsol válasza murdock25 (#30159) üzenetére


kovsol
titán

Rengeteg tesztet néztem.
Optikai teljesítményben egyértelműen a Tamron jön ki győztesnek, és még fényerősebb is.
17-20 f2.8
21-24 f3.2
25–30 f3.5
31-35 f4

Canon egy régi elavult tervezésű objektív. Sokak szerint a legrosszabb Canon L objektív. Arról viszont nem tudok nyilatkozni, hogy EOS R -en hogy funkcionál egy Tamron objektív. Sigma MC11 + A7III -al tökéletesen teszi a dolgot fotóra.

May the Force be with you!

(#30161) rekid válasza murdock25 (#30139) üzenetére


rekid
addikt

Én d750-en nyúzom. Imádom. Most gondolkodom a 35-150-es párján.

pl, pl, pl

[ Szerkesztve ]

Gyáva népnek nincs hazája!

(#30162) Neck válasza rekid (#30161) üzenetére


Neck
veterán

A róka nagyon tetszik :)

An α beta user... "A pokol szerintem egy végtelen IKEA áruház, az örökkévalóságig bolyonganak a kárhozott lelkek a Boysenbar alátétek és az Almaröd tükrök közt"

(#30163) rekid válasza Neck (#30162) üzenetére


rekid
addikt

Köszi, az nálam is nagy kedvenc.

Gyáva népnek nincs hazája!

(#30164) ibizadance


ibizadance
csendes tag

Sziasztok,

Nikon D3400 vázamra szeretnék teleobjektívet vásárolni. Az alábbit néztem ki, de lenne pár kérdésem hozzá, hiszen nem vagyok profi fotós, csak hobbi szinten "kattintgatok" utazáskor, kiránduláskor.
[link]
- Állat, vad fotózáshoz megfelelő lenne?
- Kezdő spotterkedéshez használható az objektív?
- Távolabbi épületek, természeti képek jó minőségben készíthetők vele?
- Rendelkezik képstabilizátorral az objektív, de van benne autófókusz is?
- Kompatibilis a vázammal az objektív?
- Megbízható az oldal, ahol most akciósan árulják?

Jelenleg csak AF-P Nikkor 18-55mm 1:3,5 - 5,6 G DX VR objektívem van a géphez.

Köszönöm!

(#30165) Byk01 válasza ibizadance (#30164) üzenetére


Byk01
senior tag

Állat/vad fotózáshoz kell a mm és a fényerő, de kezdésnek megteszi.
Spotterkedésen mit értesz? Reptéren kerítés mellől, vagy áthaladó? (már ha nem vonat- vagy buszspottingra gondolsz)
Az AF-P jelölés mutatja meg, hogy van benne autofókusz, és mivel az alap objektíved is AF-P-s ezért ez is működni fog vele.

A többi kérdésedre majd válaszol más :)

"Az obi, amivel lelátsz a víz alá halakat fotózni a halszem (halszemlélő objektív rövidítése)." - .mf "A jövő mi vagyunk: a fiatalok és az emberek." - Drotár Adrienn

(#30166) sandokanaa válasza ibizadance (#30164) üzenetére


sandokanaa
csendes tag

Én is ilyen lencsét használtam, de fél év után lecseréltem egy használt nagyobb fényerejűje (FX optika): [link]
Használtan kicsit olcsóbb is, mint az új, amit néztél.

Sokkal szebb képe van és jobb a VR is (stabilizálás) szerintem (magánvélemény).
Pl: ( nem reklám, nem az enyém): [link]

(#30167) ibizadance válasza Byk01 (#30165) üzenetére


ibizadance
csendes tag

Reptérre gondoltam a spotterkedést, áthaladózáshoz valószínűleg ez kevés. Nem készülök profi fotósnak, csak természetjáráskor sokszor jobb lenne "közelebb hozni" a fotózni valót, s erre a 18-55 kevés.

Ez valós összehasonlítás objektívek közt? [link]

(#30168) wms válasza ibizadance (#30164) üzenetére


wms
senior tag

Én is használtam ilyen obit D7500-on, meglepően jónak találtam, sokszor nem is akartam hinni a szememnek. :K Az viszont kétségtelen, hogy nem egy fényerő bajnok. ;)

(#30169) Byk01 válasza ibizadance (#30167) üzenetére


Byk01
senior tag

Reptérre teljesen jó ez az átfogás (már ha Ferihegyről van szó). Jól gondoltad, áthaladóhoz még az 500 mm (ekv. 750) is necces.

"Az obi, amivel lelátsz a víz alá halakat fotózni a halszem (halszemlélő objektív rövidítése)." - .mf "A jövő mi vagyunk: a fiatalok és az emberek." - Drotár Adrienn

(#30170) Throme válasza ibizadance (#30164) üzenetére


Throme
veterán

Teljesen jó lesz kezdésnek, mint első tele obi. Azért meg kell tanulni használni. Lehet egyből nem jönnek a jó eredmények.
Nappal okés, de rossz fényviszonyok esetén nem. Egyrészt elkezdi zabálni az ISO-t, másrészt nehezen talál fókuszt.

#30166) sandokanaa
Általad linkelt obi minimálisan fényerősebb (de nem is ez a jó szó, hanem inkább kevésbé sötét). Az f5.6 vs 6,3 különbséget a mai szenzorok azért áthidalják. Mást írnék, ha f4, vagy f2.8 obit linkeltél volna.

Az FX mindaddig zéró előnyt ad, amíg nem nyergel át a kérdező belépő tükrösről valami FF vázra.
Nekem még a régebbi 70-300 VR AF-S obim van. Az is FX, de egyáltalán nem fogom ezt az előnyét kihasználni, persze nem is ezért vettem anno....

Azt nem tudom, hogy a kérdező által linkelt oldal megbízható, vagy sem, de ha igen, akkor a 99k vs 237k nem kicsi különbség, ennyit nem ér a picit jobb fényerő, és az FX lehetőség
Még egy előnye van az általad linkelt-nek, hogy az obiról is kapcsolható a VR, viszont ezt megint nem sorolnám az egetrengető dolgok közé, mert egy ilyen telét, főleg a hosszú végén, kevesen tartanak ki stabi nélkül :B , még alacsony zársebességen sem. de azt is minek?!
Állványon fotózva pedig van azért annyi idő, hogy a menüből kikapcsolja a VR-t ha akarja.
Szóval nincs abban az obiban +138k huf különbség szerintem.

(#30171) sandokanaa válasza Throme (#30170) üzenetére


sandokanaa
csendes tag

Egyetértek veled abban, amit leírtál.
Nekem volt a 70-300 4.5-6.3. Eladtam és vettem egy használt 4.5-5.6-t (FX).
A képe nekem sokkal jobban tetszik (élesebb is). Használtan már nincs akkora különbség az árban.

Ha csak új jöhet szóba, akkor valóban a 4.5-6.3 (DX) a nyerő választás.
:R

(#30172) ibizadance


ibizadance
csendes tag

Köszönöm mindenkinek a véleményét, tanácsát. A gyenge fényerőt lehet valamennyire kompenzálni Photoshop-ban?

(#30173) Throme válasza ibizadance (#30172) üzenetére


Throme
veterán

Az attól függ mennyire lett xar a kép....

Próbáld meg rossz fényviszonyok közt használni a meglévő kitobidat (és annál csak rosszabb a helyzet egy sötét teleobinál).
Aztán jöhet a PS. Ha az eredmény kielégítő számodra, akkor a válasz igen.

(#30174) sandokanaa válasza Throme (#30173) üzenetére


sandokanaa
csendes tag

Én úgy próbálok gyenge fénynél fényképezni, ha nincs más megoldás, hogy manuális beállításban alálövöm a fényt (sötétebb kép) és az ISO-t max 3200-ig tolom fel. E felett szerintem nem igazán használható, de családi fotónál mentem feljebb is, csak akkor a programban a zajcsökkentés már látszik a képen.
A LR-ben vagy darktable-ben feltolom a fényt. Így kb 1-2 ev-t lehet kompenzálni, de ez helyzetfüggő.

(#30175) Neck válasza sandokanaa (#30174) üzenetére


Neck
veterán

Ezt akkor jó csinálni, ha ISO-invariant vázad van. Fotózhatsz ISO 100-on is, és húzhatsz sok EV-t, vagy fotózhatsz ISO 3200-on 1-2 EV kompenzálással, szinte ugyanaz lesz az eredmény.

Ilyen vázzal érdemesebb sötétre lőni, mert a lámpafény pl nem ég ki, de a sötét részeket fel lehet húzni ugyanolyanra.

De ez az ISO invariant vázakra igaz. Több infó: Videó

An α beta user... "A pokol szerintem egy végtelen IKEA áruház, az örökkévalóságig bolyonganak a kárhozott lelkek a Boysenbar alátétek és az Almaröd tükrök közt"

(#30176) Throme válasza sandokanaa (#30174) üzenetére


Throme
veterán

Láttam már olyan yt videót, ahol nem ajánlották a sötét (alexpos) képek készítését, mert jobban zajosodik. Nyilván ha kell a rövidebb záridő nincs mit tenni.
Haladó vázaknál (és már egyes belépő milceknél) ilyenkor jön az auto iso finomhangolás. Alsó-felső limiteket be lehet állítani, nincs szükség manual-ba kapcsolásra.

Fontos tudni milyen körülményekre választunk obit. Hiába drágább a fényerős, nem véletlenül annyi, amennyi. Sötétben sportfotózni kell a vaskos pénztárca, vagy a lemondás.

(#30177) sandokanaa válasza Neck (#30175) üzenetére


sandokanaa
csendes tag

Köszi az infót, ezt a videót kerestem.
Én egy D7200 vázzal próbálok fejlődni. :DD

(#30178) kovsol válasza sandokanaa (#30174) üzenetére


kovsol
titán

Legjobb esetben is pont annyi lesz a zaj utólag felhúzva, mintha eleve jól exponáltad volna.
Ha alulexponálsz akkor azt azért tedd, hogy a csúcsfények kiégését megakadályozd, ne pedig, mert félsz a zajtól.

[ Szerkesztve ]

May the Force be with you!

(#30179) Neck válasza sandokanaa (#30177) üzenetére


Neck
veterán

Amúgy a D7200 pont ISO invariant, ha jól látom, szóval nyugodtan kísérletezz vele...

Zajt csökkenteni nem fogsz, de több utómunkával nagyobb dinamika érhető el, pont amiatt, amit Kovsol kolléga is írt: a csúcsfények nem égnek ki.

Lényegében utólag emelsz ISO-t, de nem mindenhol, hanem csak ott, ahol kell.

[ Szerkesztve ]

An α beta user... "A pokol szerintem egy végtelen IKEA áruház, az örökkévalóságig bolyonganak a kárhozott lelkek a Boysenbar alátétek és az Almaröd tükrök közt"

(#30180) rii


rii
nagyúr

sziasztok

korábban ajánlottátok a CANON EF-S 55-250 F/4-5.6 IS STM -et
ismerős kérdezi, hogy a

Tamron AF 70-300mm f/4-5.6 LD Di -re mint mondtok a fent Canon-al szemben?

előre is nagyon köszönöm!

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#30181) PuMbA válasza rii (#30180) üzenetére


PuMbA
titán

Vajon mit :) Egy 3rd party obi sose lesz olyan jó, mint egy Canon, mert a bajonett specifikáció zárt. Akkor érdemes megvenni, ha később FF gépre lesz váltás, mert ez a Tamron arra is rámegy, illetve ha a valamivel jobb macro képesség számít.

[ Szerkesztve ]

(#30182) Byk01 válasza rii (#30180) üzenetére


Byk01
senior tag

Azt, hogy ez egy régi tervezésű objektív, nem túl erős optikai tulajdonságokkal. Ráadásul stabilizátor sincs benne, ami egy ilyen hosszú telénél (ha a gépben nincs szenzor stabilizátor, márpedig a Canon okban nincs) alapfeltétel. Ezen az áron akkor már inkább egy használt, VC-s Tamron 70-300.

"Az obi, amivel lelátsz a víz alá halakat fotózni a halszem (halszemlélő objektív rövidítése)." - .mf "A jövő mi vagyunk: a fiatalok és az emberek." - Drotár Adrienn

(#30183) randras_83 válasza Byk01 (#30182) üzenetére


randras_83
addikt

Pont így a régi tamron kuka. A VC vállalható én használtam Nikon on, aztán vettem Nikon 70-300at.

https://www.flickr.com/randras83/

(#30184) SkyTrancer


SkyTrancer
senior tag

Szeretnék beszerezni, egy teleobjektívet a meglévő 24-105 F4 Sigma Art mellé
Amire gondoltam mindenképp a 70-200as Canon lenne ( fehér )
Mivel nem mindegy az ár így használtan gondolkozom és most ahogy látom jó árban mozognak az IS nélküliek f4-en, de még 2.8 verzióban is
200 körül nézelődök
Mennyire érné meg egy régi 70-200as canon ?
Esetleg ha nem mit vegyek helyette ? Megéri spórolni a II, ne adj isten III verzióra ?
Canon 6D-n lesz használva

[ Szerkesztve ]

(#30185) wms válasza SkyTrancer (#30184) üzenetére


wms
senior tag

Szerintem felrakhatnád a kérdést a Canon DSLR topikba is. :K

(#30186) PuMbA válasza SkyTrancer (#30184) üzenetére


PuMbA
titán

Mire kell? Ha sportot fotózol és szinte mindig 1/500 felett vagy akkor ok az IS nélküli :) De 1/100-nál már nem fogod kitartani.

[ Szerkesztve ]

(#30187) JohnyBlue válasza SkyTrancer (#30184) üzenetére


JohnyBlue
őstag

Nekem 6D-n nagyon nagyon sokáig az f4 es stabi nélkülim volt. Imádat volt. Utána vettem egy stabis 2.8 as G2-es Tamront... imádtam, de muszkulárisan fejletlen voltam hozzá. Így eladtam és most megint egy stabi mentes 70-200 f4 van EOS R-en. Az imádat továbbra is maximális :D Mondjuk nem sok petúniát fotózok :D Ezek a darabok olyan 110-130 között mennek. vedd meg próbáld ki és ha nem jön be akkor bukó nélkül simán továbbadod majd másnak.

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#30188) murdock25 válasza JohnyBlue (#30187) üzenetére


murdock25
tag

Nálam is EOS R-n sima f4 megy, nagyon jól sikerült darab és tök jól működik az R-el, de régebben a 80D-vel is szuperül ment. Azt nem tudom, hogy az IS változat mennyivel jobb, mert az IS-en túl állítólag az élesség is sokat javult, nem tudom megéri-e a kb. 80% felárat.

(#30189) SkyTrancer


SkyTrancer
senior tag

Köszi a válaszokat
100-at nem tartom ki ?! lehet hm na ezen még elgondolkozom
f2.8-al sem leszek előrébb sokkal gondolom
Csak hobbi, nincs speciálisan téma
Eljárok portézni, oda asszem nem lenne gond a stabi nélküli dolog

(#30190) JohnyBlue válasza SkyTrancer (#30189) üzenetére


JohnyBlue
őstag

70militől 100milig megtudod tartani utána már csak szerencse kérdése.

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#30191) PuMbA válasza SkyTrancer (#30189) üzenetére


PuMbA
titán

Reciprok szabály azért gondolom megvan :)

JohnyBlue: Embertől is függ. Én még a reciprok szabályt se tudom kitartani, mert remegősebb a kezem.

[ Szerkesztve ]

(#30192) vihartigris válasza SkyTrancer (#30189) üzenetére


vihartigris
őstag

Bérelj egyet, ha van rá lehetőséged.

bármi reciproka a semmi

(#30193) Throme válasza PuMbA (#30191) üzenetére


Throme
veterán

Portré még okés lehet, de ha már jobban mozog a téma...
Vázstabis géppel repcsiket fotóztam egy hete, és lett bemozdult (igaz ekv 60mm-en). Én se vagyok beton kezű ráadásul.
Emiatt kerülöm is a stabi nélküli megoldásokat. Legalább egyik komponensben legyen ott, úgy vagyok vele

(#30194) SkyTrancer


SkyTrancer
senior tag

okés, még gondolkozom, hogy legyen
Ha szerencsém lesz találak 200 körül olyat ami Stabis
2.8 at csak azért emlegettem, mert persze, nyilván nyerek némi fényértéket, csak mint különbség a két objektív között nem tudom minőségben stb milyen
bérelni lehetne persze, vagy esetleg akitől megvenném előtte lezsírozni hogy egy próbát tennék azért, csak abban meg az a buktató, hogy "ha már ott vagyok jó lesz" azt meg nem feltétlenül akarom
nézegettem még a tamron 2.8-as teléjét, picivel drágábban, de már ráizgultam a gyári canon-ra
Third party obi-meg ugye előfordulhat hogy nem feltétlenül a legjobb választás...
Na majd még megálmodom ezt köszi

[ Szerkesztve ]

(#30195) ricsko72


ricsko72
tag

Sziasztok!

m4/3 -as 12-60 mm 3.5-5.6-os obit szeretnék venni egy GX80-hoz.
Az a kérdésem, hogy mennyire érdemes esetleg egy Olympus-t venni, ami 2.8-3.5-ös és korántsem kerül annyiba, mint az Panasonic Elmarit obija (biztosan nem is annyira minőségi) viszont árban közelebb áll a Panasonic olcsóbbik 12-60-ához. :R

(#30196) vihartigris


vihartigris
őstag

(#30197) vihartigris


vihartigris
őstag

[Év végi Tamron leárazás]

bármi reciproka a semmi

(#30198) m3ss válasza vihartigris (#30197) üzenetére


m3ss
veterán

hmm lehet vennem kellene egy 28-75-ot akkor..ennel nem hiszem, hogy lesz olcsobb :F
elt mar ilyen penzvisszateritessel vki? barmelyik boltban megveszem es utana ervenyesitheto?

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#30199) murdock25 válasza vihartigris (#30197) üzenetére


murdock25
tag

Egyelőre nem igazán látom, hogy valóban lenne kedvezmény... engem a 17-35 érdekelne Canonra. Eddig is 185 volt a legtöbb helyen. Most ehhez képest 185. Hm... sajnos arról lemaradtam, amikor Joy napok keretében 220Volt-nál ebből a 185-ből jött le 10%, az nagyon jó ár volt akkor... no majd talán black friday idején...

(#30200) m3ss válasza vihartigris (#30197) üzenetére


m3ss
veterán

nagyon ne oruljetek meg, tamron csak mint nagyker ad ilyen kedvezmenyt, es hogy a kisker mennyiert adja az mar az o dolguk...

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.