- eBay-es kütyük kis pénzért
- Elektromos rásegítésű kerékpárok
- sziku69: Szólánc.
- Vízügy: árvíz, belvíz, aszály, stb.
- Wiz Khalifa: Grand Theft Auto VI - Érdekességek, látványosságok, képek, infók egy helyen.
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- ubyegon2: Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Gurulunk, WAZE?!
-
LOGOUT
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
csixy
addikt
Jó, már a fenyőfáknál is betett 1-et, akkor ez egy példány átlagosan fejlett fenyőfa kárba nem veszését jelenti?
Ez mind 2018.02.14. óta eltelt időre vonatkozik . Azóta ma süt második alkalommal a Nap. A többi nap szürkületi borús idő volt eddig. -
csixy
addikt
Felteszem itt a solar web beállításaimat. Az lenne a kérdésem, hogy az FV berendezés profiljánál az
- Offset[kWh] és a
- Hozam offset sorba mit kell beírni.
- Jó-e a 0,35kg co2 tényező?
- a web oldalon a co2 megtakarításnál miért ír 0 értéket a fenyőfa szimbólumoknál ( a gyárkéményfüst-kg és az autó-kilométer szimbólum működik pedig ) ?
- Mit jelentene a Premium tagság a solar web oldalon és kellene-e érte fizetni? Ha nem kell fizetni ,miért nem egyből prémium tag mindenki?
- Ha a web boltból megjött a + 5 év garancia visszaigazolás emailban az inverterre a sorozatszámmal , akkor az érvényes is remélhetőleg ugye? -
Geresics
Topikgazda
Feltételezem ez nagyon helyszín (szigetelés, légköbméter, stb.), ill. felhasználási stílus (mikor, mennyit, stb) függvénye.
Örömmel segítenék, de mindenhez sajnos én sem értek. Erre a kérdésre talán egy klímás, vagy egy energetikus tudna válaszolni. Közülük is inkább az energetikusnak hinnék, mert ő nem akar klímát eladni...
Szerk.: viszont ha kapsz választ, engem is érdekelne!
-
Geresics
Topikgazda
Ez igaz. Azonban a banki kamatok jelenleg a béka se... sejhaja alatt vannak.
A villamos árakról amúgy semmi jóval nem kecsegtethetek sajnos senkit. A lakossági árak ugyan még fagyasztva vannak, de ez a választások után várhatóan ez változni fog, ugyanis a HUPX árak (leegyszerűsítve a villamos energia világpiaci ára, amolyan áramtőzsde) már most durván emelkedtek! Mit jelent ez a gyakorlatban? A munkahelyemen már 2018-ra 3Ft/kWh-val magasabb áron tudtam csak szerződni, mint 2017-re! Ez konkrétan 20%-os emelkedést jelent! Azért az ám jelentős! (Erre jönnek még rá a rendszerhasználati díjak.)
-
csixy
addikt
válasz
Geresics #209 üzenetére
A megtérülési idő számításába azt is bele kell venni , hogy miután a berendezés árát előre kifizetted, utána már gyakorlatilag NINCS fizetni való villanyszámlád és minden egyes be nem fizetett villanyszámla már neked kamatozna kamatos kamattal, ha a számlafizetés helyett a bankba betennéd. Így a megtérülési idő még kevesebb , mint amire eddig gondoltunk.
Nem beszélve arról, hogy nem tudhatjuk előre , hogy hogyan fognak mozogni a villanyszámla árak a jövőben. Gondolom, hogy nem lesz olcsóbb, csak esetleg drágább és a drágulás ez esetben a HMKE tulajoknak dolgozik. -
Geresics
Topikgazda
Teljesen jó párosítás!
A napelemnél sokan a márkát nézik, pedig az szinte tökmindegy. 4 vagy 5 olyan cég van a világon, aki magát a kristályt elő tudja állítani, és mindenki tőlük vásárol. Mindenki.
A 260Wp mára már nem nagyon kapható, inkább 270-275Wp a jellemző még a poli moduloknál is. Gondolom volt még egy kis beragadt készletük, és "jóárasítva" megkaptad!
Az inverter is teljesen rendben van, ha 1 sztringben kötötték rá a 17 napelemet, akkor a feszültség is közel optimális!
Azt ugye tudjuk, hogy Szeged a legnaposabb, Miskolc a legkevésbé napos városunk. Ennek megfelelően a Te rendszeredre a PVGIS kb. 4840 kWh/év termelést mutat. Ez persze egy statisztikai szám, amit az elmúlt 25+év adatai alapján kalkulálnak ki, ez minden évben más lesz! Vannak nagyon napos évek, és vannak kevésbé napos évek is, amit előre nem lehet tudni ugyebár. Ha Neked jövőre több jön ki, akkor örülni kell, ha kevesebb, akkor sem kell aggódni. Persze, ha lényegesen kevesebb, akkor azt meg kell nézni.Ja, még valami! Ne akarj következtetéseket levonni 1-2-10-20-50 nap termeléséből, mert nem igazán lehet!
A rendszernek mindig 1 éves termelését kell nézni!
-
csixy
addikt
válasz
Geresics #352 üzenetére
Na már épp idejét múlta, hogy utána olvasgassak,de kezd nyílni a csipám ki.
Az lenne a kérdésem, hogy ez a 17 darab Eurener PEPV 260 Wp polikristály napelem és a
Fronius Symo 4.5-3-S inverter milyen párosítás itt a messzi északon Miskolc mellett déli tájolással és kb 37-40°-os tetővel?
Mindegy már megvan , de mégis mire számítsak jövőképileg és egyáltalán?Lehet, ha túltermelünk akkor szereltetek klímát.
-
csixy
addikt
válasz
Geresics #352 üzenetére
Köszönöm szépen!
Én nem tudom , hogy az enHome-os verzió gyorsabb-e, mert azt nem ismerem. Én a félmaszek utat jártam be. Csak néhány szempont amit a Happy End előtt még időben ki kell pipálni:
- a szereplő tényezők ( lehet hogy mindegyik az ország más-más részében lakik)
- a tulaj és a helyszín
- aki a tetőtéri szereléseket és beszerzéseket végzi
- a forgalmazó bolt , ahol veszik az anyagot
- a fő villanyszerelő
- a tervező mérnök
- az ÉMÁSZ Hálózat kft
- az ÉMÁSZ Ügyfélszolgálat
- az ÉMÁSZ által küldött szerelő, aki majd a végén lecseréli a villanyórát- legyen egy jól megvizsgálható védőföldelés a rendszeren
- a villanyszerelő fel tudjon jutni a tetőtartóhoz, mert le fogja blombázni és fényképezni
- amikor az ÉMÁSZ hálózat engedélye megérkezik ,hogy lehet menni az ügyfélszolgálatra megkötni, ill. módosítani a három szerződést, akkor a Kivitelezői Készre Jelentést is vigyük magunkkal amit a villanyszerelő lepecsételt és aláírt. Ne feledkezzünk el az ÉMÁSZ által rendszeresített kitöltött és aláírkált meghatalmazásról sem, ha más az óra tulajdonosa.
- a folyamat közben egyszer a mérnök ott fog malmozni és várni az eredeti (már nem tudom hogyan hívják pontosan) forgalmazói avagy kereskedői nyilatkozatra, vagy igazolásra.
-ne szégyelljünk telefonálgatni a közreműködőkhöz, mert a tantusz mindig éppen nálunk pörög amíg meg nem csörgetünk valakit.
-lesz még négy vagy öt féle papír az elején amit emailban megküldenek és kitöltve aláírva visszascanelve vissza kell küldeni a mérnöknek.
-nem fontos, de ha nem értesz hozzá, akkor keríts egy informatikus ismerőst aki bekonfigolja a wifit a kütyün, vagy méginkább az UTP kábeles switches hálózatot és kioszt egy fix IP címet a routereden a kütyüdnek és megcsinálja a solar web fiókodat a neten (én még saját képet is belecsecsáztam).Kb ennyi . Ha ránézel a telefonra jusson eszedbe , hogy a Happy End még odébb van.
-
Geresics
Topikgazda
A minap - ahogy sokan mások is - megkértek, hogy segítsek azzal, hogy átnézem a kapott ajánlatokat. A cégnevet, és egyebeket természetesen töröltem, nem is az a mondandó lényege. Általában elmondható, hogy az emberek első körben nem arra gondolnak, amire valójában szükségük van, jelen esetben is az első ajánlat még a nézelődés legelején érkezett:
1. Az ajánlat elég régi, és a teljesítménye kicsi (12x260Wp+Fronius Primo Light 3.0-1). Gondolom ez volt az első érdeklődésed, ami azóta jelentősen átalakult, kár is vele foglalkozni, azonban arra felhívnám a figyelmed, hogy egy (DC) 1000V-os invertert ajánlottak egy olyan rendszerhez, aminek a munkaponti feszültsége kb. 370V. Ez nagy hiba, mert a névleges 97,9%-os hatásfok innentől csak álom...
2. Az ajánlat egy egy oldalas Excel táblázatból generált pdf. Egységárakat, részleteket nem tartalmaz, csupán címszavakat - de legalább a napelem és az inverter pontos típusa meg lett adva. Tényleg nem akarok fellengzős lenni, de aki az ajánlatra nem figyel oda, attól hogy várhatjuk el, hogy egy műszaki telepítésnél jobban odafigyeljen? Műszaki tartalmuk nekik is hasonló, csak a több napelem miatt ide már jobban passzol az 1000V-os inverter - ez itt már nem hiba. Viszont csodálom a 260Wp teljesítményű napelemeket! Már tavaly is 270-eseket használtunk polikristályosból, a monoról nem is beszélve. Nem túl bizalomgerjesztő az összkép mindenesetre.
3. Itt már jobb az összkép, ők már 275-ös napelemeket ajánlanak! Sajnos típust nem írnak (ugyanis a 275Wp az teljesítmény, és nem típus), így csak tippelni tudok. Nem jobb, és nem rosszabb, mint bármi más. Mellettük szól még a garancia is. Viszont azt az invertert mindenképp cseréltesd ki egy Fronius Primo-ra! Amit ők ajánlottak Growatt 4200MTL az 2 munkapontos inverter, max. 600V DC bemeneti feszültséggel! A 16db napelem üresjárati feszültsége azonban 25°C cellahőmérséklet mellett kb. 612V! Ha ezt télen nézzük meg, és -10°C-al számolok, akkor 684V! Ez rengeteg hibát és leállást okozna! Ha megbontják a mezőt, és nem egy sorba kötik a napelemeket, akkor meg megint csak alacsony lesz a feszültség, és romlik a hatásfok - ergo ez (az amúgy nem olyan rossz) inverter nem jó ehhez a rendszerhez!
-
Geresics
Topikgazda
válasz
qpakcovboy #348 üzenetére
Szia,
az árrak reálisnak tűnnek, de fontos volna hozzá, hogy mi a műszaki tartalom!
Cégválasztsá szempontjából azt javaslom, hogy az ajánlatadókat ellenőrizd egy on-line céges adatbázisban (pl. e-cegjegyzek.hu), ezekben sokat meg lehet tudni egy-egy cégről! Persze attól, hogy egy cég még új, attól még dolgozhatnak szépen!Az enHome amúgy több alvállalkozóval dolgoztat, melyek között lehet jelentős eltérés is a jelek szerint...
Amúgy az ország mely területéről beszélünk? -
qpakcovboy
őstag
Tanácsot szeretnek kérni. Szeretnék telepíteni eg 4-4,5 kwh rendszert. A havi villanyszámla kb. 15 000 ft. Több cégtől kértem ajánlatot 1,9-2,1 millió forintba kerül a teljes kivitilezés.
Mivel nagyjábból azonos árak vannak ezért a másik szempont a garancia. Az enhome lett ebből a szempontból a befutó. Szerződnék is velük de több negatív tapasztalatot olvastam mint pozitívat és emiatt elbizonytalanodtam.
Újonnan alakult, vagy valami noname kis céggel nem szívesen szerződnék, mert tartok tőle hogy ha pár év múlva esetleg garancialis hiba lenne addigra megszűnnének es nekem kellene a gyartóval babrálni.
Ajánljatok légyszi olyan kivitelezőt akivel jók voltak a tapasztalatok.
-
Geresics
Topikgazda
Működni, termelni fog csak épp sz@r hatásfokkal. Ha megnézed egy-egy inverter U-I karakterisztikáját, akkor jól látszik, hogy az optimális munkaponti feszültségen (Vmpp) tudja hozni a gyártó által megadott hatásfokot (pl. 96%). Ez azt jelenti, hogy a DC->AC konvertálásnál csak 4% a veszteség. (A napelemek egyenáramot állítanak elő, az inverter csinál belőle váltakozót, és ez ugye veszteséggel jár.) Ha a feszültség jelentősen alacsonyabb, mint az optimális, akkor lehet, hogy ugyan ez az inverter 10%-kal kevesebbet hoz! Ez persze extrém példa. Ha viszont a feszültség el sem éri az inverter indítási feszültségét, akkor a rendszer soha sem fog működni.
A feszültség viszont elég konstans egy rendszerben. Reggel, amint pirkad megjelenik az üresjárati feszültség (Voc). Mivel itt a napsütés még gyenge, így áramerősség nem párosul hozzá. Amint jobban süt a nap, és az inverter el tud kezdeni dolgozni, a feszültség "leesik" a munkaponti feszültségre (Vmp), és megjelenik az áramerősség hozzá. A kettő szorzata ugye a teljesítmény. Innentől a feszültség már csak a napelemek hőmérsékletével arányosan fog változni, de nem túl jelentősen, kb. -0,33%/°C. A napelemek cella-hőmérséklete befolyásolja az áramerősséget is (pl. 0,056%/°C), így jön ki, hogy ha a napelem felmelegszik 10°C-ot, akkor veszít 4%-ot a teljesítményéből.
A klasszikus 1650x992mm méretű napelemek jellemzően alacsonyabb feszültséggel rendelkeznek, így többet lehet sorba kötni. Ha Neked egymás mellett csak 10 napelem fér el, mert csak 10-11m széles a tető, de elfér a nagyobb napelem (1960x992mm), akkor azokkal jobban jársz, mert magasabb feszültséggel rendelkeznek. A magasabb feszültség persze nagyobb rendszernél gond is lehet, hiszen nem lehet annyit sorba kötni - ezért kell minden rendszert egyedileg méretezni, és egyedileg összenézni a helyszínt az invertert és a napelemet.
-
Geresics
Topikgazda
Szia,
nincs azzal baj, ha a napelemek két egymástól eltérő felületen vannak, azonban akkor 2 munkapontos (2MPPT) inverterre van szükséged. Ilyen inverterek már 3kW felett léteznek 1 és 3 fázisban is, ez nem gond.
Viszont a napelemek számával már bajok lesznek, elég halványak a sztringek. Mondjuk, ha felfér a nagyobb méretű (1m x 2m) napelem, akkor lehet rakni 320Wp vagy nagyobb teljesítményűeket, és úgy már azért rendben lesz a dolog mind teljesítményben, mind munkaponti feszültségeben!Ha a "bővítést" később tennéd meg, akkor fontos, hogy ezekre a felületekre bővíts, hogy a mezők tájolása azonos maradjon, különben kellene a 3. munkapont, azonban 3MPPT-s inverter 15kW felett van, és csak nagyon kevés gyártónál! Ilyen esetekben külön invertert szokás használni, azonban 1 fázis esetén ez nem túl szerencsés!
-
syraly
csendes tag
Sziasztok!
Erősen gondolkodok napelemben. A tető két oldalára tudnám elhelyezni, délnyugatra 5 panelt, délkeletre kb 10-et. Problémás ez a felosztás? Spéci inverter kellene? Kb 5KW-ost terveznék, hogy legyen egy kis lehetőség bővítésre (de csak 1 fázis).
Köszönöm
-
olli
tag
válasz
Geresics #342 üzenetére
Meguntam a korrekten támogatott pályázati telepítésre várakozást, meg amúgy is mit képzelek, gyanús körülmények között előnyhöz jutni más, arra érdemesebb személyek rovására!
Remélem ötletet ad a kiépített rendszer a hasonló családi házban élőknek: kádár kocka, átfedett pala héjalással. -
Geresics
Topikgazda
Szia,
sajnos az inverter nem tud Neked ilyen adattal szolgálni!
Fel kell menned, és a napelemről leolvasni az adattáblát, ami általában a kötődoboz alatt/felett van. Én be szoktam dugni a telefonom/fényképezőm, és lövök 5-6 képet, az egyik általában olvashatóra sikerül!
Mi a célod amúgy? Mire vagy kíváncsi? -
olli
tag
Sziasztok!
........ cég telepítette a rendszert, 14 db napelem JASOLAR JAP6(K)-60/265
GROWATT 3600 MTL-S inverterrel, szerintem.
Icuka, aki az intéző, nem a szerelő, szerint 270-esek a napelemek, szerelők elmentek.
Másszak fel és a táblák alatt keressem meg az adattáblát, vagy az inverteren keresztül a bekapcsolás után lesz erre valamilyen adat?Mit kell még megadni a helyes számításhoz?
-
Geresics
Topikgazda
A szigetüzemű rendszerekkel nincs túl nagy tapasztalatom, de nekem úgy tűnik, hogy jó így - persze csak ha a napelem üresjárati feszültsége (Voc) nem lépi túl a töltésvezérlő max. bemeneti feszültségét. Mivel nálad a téli termelésre kell fektetni a hangsúlyt (amikor ugye a szórt fény dominál), mindenképp polikristályos napelemet szerezz!
-
g4b3n
tag
Sziasztok!
Kisteljesítményű napelemes rendszert szeretnék készíteni, napi kb. 100W teljesítmény felvétellel számoltam 24 V-os rendszert kellene táplálni.
Szeretném túl méretezni hogy télen, sok egymást követő borús napon is működjön a rendszer.
Ahogy nézegettem az ajánlásokat 50 W napelem teljesítmény elég lenne, viszont abból csak 12 V-osok vannak, ami 25e/db, így 2 db kell sorba.
Na már most, akkor inkább betennék egy 270 W-os 24 V-os napelemet, mert az olyan 45e/db olcsóbb is, egy 10 A-os PWM-es töltségvezérlővel így sokkal 7/24-esebb a rendszer, alá pakolnék olyan 24 Ah-t.Így élet képes a rendszer?
-
Geresics
Topikgazda
Páran privátban kértétek, és pár embernek én említettem privátban, így hát gondoltam egyszerűbb, ha simán belinkelek pár képet a munkáimról - a teljesség igénye nélkül:
Napelemes rendszerek, amik az én munkám gyümölcsei -
Geresics
Topikgazda
válasz
Elemental #331 üzenetére
Szia,
a leolvasás évenként történik 3x80A csatlakozásig (kivéve ha valaki bediktálja havonta, mert akkor bizony havonta jön a számla, ami nem jó
)
Mivel a leolvasás területenként van, és nem ügyfelenként, ezért az első év általában törtév. Pl. mindig áprilisban jönnek leolvasni, akkor ezután is áprilisban jönnek majd. Ha a napelemes rendszer augusztus óta működik, akkor az első áprilisig nem lesz teljes év, de utána már igen (áprilistól-áprilisig)!Kötelező karbantartás nincs, aki ilyet akar kötni, az csak plusz pénzt szeretne magának.
500kW-os rendszereknél azonban szokás karbantartási/felügyeleti szerződést kötni, ami a státusz-monitoringon kívül tartalmazni szokta a napelemek lemosását, a fű nyírását, stb.
-
Elemental
addikt
Szevasztok!
A elszámolási időszak az egy év? Tehát megnézik az éves visszatöltés és a fogyasztás különbözetét, és az alapján kell évente egy alkalommal fizetni?
Van a garanciához előírt évenkénti kötelező karbantartás? Ha van, akkor ez körülbelül mennyibe kerülhet?
-
Geresics
Topikgazda
Úgy fest január 8 óta egyszerűsödött, és olcsóbb lett a hiteligénylés napelemekre.
Ez csak extra infó, én továbbra is úgy gondolom, hogy akkor igazán jó befektetés ez, ha önerőből meg tudjuk valósítani!
-
-
Geresics
Topikgazda
Hát, én szoktam kérni a fórumtársakat, hogy miután megvalósult a projekt írjanak pár sort, de nem nagyon jött még ilyen jellegű komment eddig.
A saját referenciáimat pedig nem akarom ide tenni, mert még valaki megvádol önreklámozással, márpedig ezen a fórumon nem munkaszerzés céllal vagyok, hanem hogy segítsek a fejekben rendet rakni!
(Már dolgozom egy rendes összefoglaló megírásán, de még ki sem látok a fejemből, szóval az tolódik...) -
tomazin
veterán
válasz
Geresics #326 üzenetére
Nem hirdetésre gondoltam, azt talál az ember zsákszámra a neten, hanem [random(fórumtárs)] leírására, hogy a fúúúdesütanap bt.-vel nagyon elégedett volt, mert megsokszorozták a nap teljesítményét az elmúlt 80évben.
illetve amit eddig néztem céget nem szöszölt azzal,hogy milyen messze kell mennie. -
tomazin
veterán
Sziasztok!
Olvasgattam a topicot, de nem láttam egy konkrét céget sem (vagy vak vagyok), aki megbízható, érdemes őket megkeresni. Ez szándékolt?
-
Frenky89
addikt
Sziasztok!
A 400volt.hu-val van-e esetleg valakinek tapasztalata?
-
Geresics
Topikgazda
Szia,
szerintem csak indokolt esetben éri meg, gondolok itt arra,
- ha a napelemek egy (vagy több) része árnyékban van (ilyenkor a teljesítmény-optimalizálók miatt csak az árnyékos napelemen lesz teljesítmény-veszteség, de a többi napelem maximumon teljesít)
- ha különösen tagolt a tető (több tájolás, több dőlésszög, több árnyéktényező ("kutyaól")
- ha többféle napelemet alkalmaz valaki (más teljesítmény/méret/típus/stb.)
- ha valaki 100%-ig biztos benne, hogy később bővíteni fog, de most még nem érné meg neki
Más esetben is természetesen jobban teljesítenek a SolarEdge rendszerek, de annyival nem, mint amennyivel többe kerülnek. Remélem idővel csökken majd az áruk! -
juppii
újonc
helló! most tervezem, hogy napelemeket szereltetek fel....több kivitelezőtől kértem árajánlatot, és több is a solaredge-t ajánlotta. viszont árban ezek jóval drágábbak mint az úgymond, normál napelem rendszerek. kérdésem az, hogy megéri-e emellett dönteni?
-
-
Geresics
Topikgazda
és (#317) Borisz76
Megoldás mindenre van, csak nem éri meg foglalkozni vele!
Értsétek ez alatt azt, hogy ki kell alakítani egy olyan megoldást, ami automatikusan galvanikusan leválasztja a lakásotokat a hálózatról, hogy a visszatáplálást megakadályozzátok. Irodáknál, gyáraknál ez a klasszikus szünetmentes üzemelés lényege. Onnantól, hogy a szükséges energiát mivel állítjátok elő, az már más kérdés. Persze az egész rohadt drága, és egy átlagos felhasználónak (ide értve a kisebb cégeket is) nem éri meg! Ha belegondoltok, egy munkahelynek ez termeléskiesést, azaz bevételkiesést jelent. Ezt a cégnek mérlegelnie kell, hogy mekkora kiesés, és ha olcsóbb egy szünetmentes megoldás kialakítása, mint amennyi pénzt ilyenkor "nem keresnek meg" (azaz buknak), akkor megcsináltatják. De itt milliókról beszélünk! Ráadásul akkumulátorparkra is szükségük van, hogy az energiatermelők beindításáig ne álljanak le a számítógépek, gyártósorok, és ne vesszenek el a fontos dokumentumok, ne sérüljenek fájlok, vagy épp ne menjenek tönkre megmunkálás alatt lévő munkadarabok.
Kisebb cégeknél ezt megoldhatják úgy, hogy beáll az áramszünet (bukják a mentetlen állományokat), és manuálisan leválasztják a hálózatot egy dög nagy kapcsolóval, majd bekapcsolják az aggregátort, és dolgoznak tovább. Persze a visszakapcsolás is manuális, és mindenféle előírást be kell tartani ilyenkor, de ez most nem is fontos.
Nézzük akkor a napelemes rendszer esetét!
A hagyományos inverterek onnan tudják, hogy van-e hálózat, hogy figyelik a szinuszhullámot. Ha az nincs, akkor lekapcsolnak. Ha egy cégnek van szünetmentes üzeme, akkor az is előállítja a szinuszhullámot, és a napelem azt hiszi, hogy minden rendben, mehet a termelés. Amíg süt a nap, addig a napelem előállít annyi energiát, amennyit tud, vagy amennyire pillanatnyilag szükség van. (Ha pl. 80kW energiát tud előállítani a napelem, de a hálózatról leválasztott telephely energiaigénye csak 60kW, akkor azt az inverter nem állítja elő - ezt saját tapasztalat alapján tudom mondani!)Otthoni napelemes rendszer esetén tehát nem éri meg foglalkozni a témával. Ahhoz, hogy működjön,
- le kell választani az ingatlant a hálózatról,
- szinuszhullámot kell valamivel előállítani.
Egyik sem olcsó megoldás, pláne nem mindkettő együtt, és akkor még akkuparkról nem is beszéltünk...Amúgy meg tételezzük fel, hogy kiesik egy-egy áramszünet miatt mondjuk évente 20kWh termelésetek. Ez 36Ft-tal számolva 720Ft. Évente. Egy sima villanykapcsoló a szobába többe kerül!
-
tomajer
tag
válasz
Geresics #316 üzenetére
Valahol olvastam, hogy így van, de nem voltam biztos benne. Reméltem, hogy csak a hálózatról választ le. Mondjuk, nem rendszeres probléma ... most van először amióta fent van a rendszer. Ezért tudatosult bennem most a probléma ... :-(
És igen. Csatlakoznék az előttemszólóhoz ... létezik valamilyen megoldás, hogy hamár ott termelődik az én áramom, azt használhassam az elmű hálózatától elválasztva?
Merthogy nem termelhetek föl, az világos. De a saját házamat miért nem láthatja el? -
Geresics
Topikgazda
Aki a napelemes rendszert csinálta Neked, erre nem tért ki? Mert ez egy tök általános kérdés, én már kérdezés nélkül is mindig el szoktam mondani...
A lényeg, hogy áramszünetet a szolgáltató azért csinál, mert dolgozni szeretne a hálózaton. Namármost, ha süt a nap, és a Te rendszered termel, akkor bizony simán lehet, hogy több energiát állít elő, mint amennyit Te el tudsz használni az adott időpillanatban, és mint tudjuk, ilyenkor a többlettermelés megy vissza a hálózatra, szegény villanyszerelő meg közben felmászik az oszlopra, és le is esik rögtön áramütéssel. Ezt nyilván nem lehet engedni, mert az életvédelem mindig fontosabb bármilyen gazdasági haszonnál, ezért is van a szolgáltatóknál "engedélyeztetett inverter lista", mert csak olyan invertert lehet beépíteni, ami áramszünet esetén (legyen az tervezett, vagy védelem miatt bekövetkező (pl. vezeték-szakadás, zárlat, áramütés, stb.)), az inverternek abban a szempillanatban le kell állnia a termeléssel! -
tomajer
tag
Nna most nagyon felvagyok bosszantva! :-)
A szolgáltató karbantart, tehát, áramszünet van az egész környéken, reggel nyolctól, du. kettőig.
verőfényes napsütés van. Nekem elméletileg termelne a napelem, és lenne áramom ... de nincs.
Magyarázat? Megoldás? :-(Léccilécci!
Tök bosszantó, hogy ott termelem a saját áramomat, és ők meg csakúgy lekapcsolják ... -
szabos
tag
Sziasztok!
Közvetítő cégen keresztül rendelt már valaki napelem rendszert lakossági célra?
Rezsimentor KFT.-től kaptam árajánlatot többféle megoldással, szeretném szakértő véleményeteket kikérni.
Esetleg valakinek van velük kapcsolatban valami tapasztalata?
-
Geresics
Topikgazda
A vízszintes tengely a terhelés.
A Growatt 1500 és 3000 belseje szinte ugyan az, ezért azonos görbével kalkulálhatnak. Ez egyébként tök általános, minden gyártó így dolgozik.
Ilyen kis méret esetén, különösen figyelembe véve a két eltérő tetősíkot a SolarEdge-nél jobb megoldást nem fogsz találni szerintem. (Persze én sem ismerem minden gyártó minden termékét.) -
flexxx2
őstag
válasz
Geresics #307 üzenetére
A panel JAP6 60-265. A vmp/v 30.81. Akkor 10 dbnál 310V lenne. A solaredge inverter hatásfok 97% 380v-nál. De nem találok hatékonyság görbét. Enhome se tud adni
. Growatt-hoz találtam, de ez a grafikon kissé érthetetlen nekem. Mi a vízszintes tengelyen a %? Ja és a 3000es adatlapján volt ez, és a cím 1500-S. Gondolom ua mint a 3000es.
-
Geresics
Topikgazda
"2.65kwp polikristályos rendszert ajánlottak" - ez kb. az alja annak, amin még érdemes gondolkodni, mert a fajlagos költségek (Ft/kWp) itt már nagyok, pláne, ha egy 3,5kVA-es invertert tesznek hozzá! Javaslom nézd meg, hogy mennyire jön ki neked az egységár, azaz 1kWp=?Ft? Ha "csak" 3kVA-es inverterrel nézed az egységárat, kedvezőbbre kell kijöjjön.
"nem elég egy 3000es?" - De. Viszont lehet, hogy az épp nincs raktáron, vagy egy másik szállítmányból van, és magasabb a bekerülési ára. Kérdezd meg, hogy mennyivel olcsóbb ez az inverter?
"az eresz alá kell rakni az invertert" - semmi baja nem lesz ott, ha valóban úgy el lehet helyezni, ahogy írtad. Légmozgás egy spájzban, garázsban sem érné. A lényeg, hogy felfelé ki tudjon szellőzni. Kérdés, hogy nyáron, amikor 40°C van árnyékban, akkor ott hány fok lesz?
"A sztring párhuzamos kötéssel van" - ez egy "generátor". Ha sorba kötöd őket, a feszültségük (U=[V]) adódik össze, ha párhuzamosan, akkor az áramerősségük (I=[A]). Neked a teljesítmény (P=[W]) a fontos, ami ugye P=U*I. SolarEdge technológiánál a teljesítményoptimalizáló nem más, mint egy DC-DC konverter, és a gyártói adatlapja szerint minimum 8-at kell sorba kötni (P300-350-370 esetén). Mondjuk amíg nem ismerem a napelem pontos adatlapját, addig nem állítanám, hogy ez 100%-ig igaz, mert pl. vannak magasabb feszültségű napelemek, ahol a magasabb fesz. kompenzálja a kisebb darabszámot! Tehát a tutit csak minden infó birtokában lehet tudni!
"Egyenlőre nem tudom melyik legyen" - Én sem. Milyen a tető dőlésszöge? 25° alatt általában monót javaslok, 45° felett általában polit. Mennyi az egységára a két rendszernek (Ft/kWp)? Nyilván a poli olcsóbb. Viszont a mono jobb. Azonban túl nagy eltérés esetén mégis gazdaságosabb a poli, különösen ilyen kisméretű rendszernél! (Nagyobb rendszereknél hatványozottan előjönnek az előnyei a mononak, a legtöbb beruházó az ára miatt mégis a polit veszi. De ezt inkább off-ba rakom, mert megint csapongok, mint iskoláslány a cukorkaboltban...)
-
flexxx2
őstag
válasz
Geresics #301 üzenetére
Volt nálam az enhome. 2.65kwp polikristályos rendszert ajánlottak villanyszámla alapján. Solaredge napelemenként optimalizálás rendszer. Az inverterből solaredge se3500at írtak, ami szerintem jóval nagyobb mint kellene, nem elég egy 3000es?
Ha meg akarom úszni a tűzvédelmet (kb +120e), akkor kint az eresz alá kell rakni az invertert, hogy közel legyen a napelemekhez. Eső nem esik rá, meg napsütés se fogja érni, viszont sarokban lenne, ott a légmozgás korlátozottabb.
Mivel a tető tagolt, 2 sztring lenne. Az egyik dél, a másik keleti fekvéssel egy sarokról van szó. A sztring párhuzamos kötéssel van ha jól olvastam az irodalmat, vagyis a működési Volt tartomány nem adódik össze a 2 munkaponton?Ezzel így 2 ajánlatom van, kb 1 árban ami érdekel. Mindkettő solaredge inverter+optim. Egyik mono de 2.2kwp (ez is elég lehet ha maradok a mostani fogyasztásnál), másik poli 2.65kwp.
Egyenlőre nem tudom melyik legyen. -
Geresics
Topikgazda
válasz
Remekelek28 #302 üzenetére
Elfeland 10W 12V PolyCrystalline Cells Solar Panel
High efficiency and excellent performance
It comes with block diode (stop reverse discharge)
Provided with 2 alligator clips and 4m cable
Suitable for a variety of equipments, emergency lights, advertising lights, traffic lights, electric fans, solar water pumps, motorbike, boat, etc. -
Petya25
őstag
válasz
Remekelek28 #302 üzenetére
Krokodil csipesz a vége, kb lemerült autó akkut tudsz vele tölteni ha jól süt a nap (pár napig
).
Vagy egyéb 12V-os egyen eszközt működtethetsz vele, de a nap miatt tuti nem stabilan. -
Remekelek28
őstag
Sziasztok
Egy ilyen kissebb napelem mire elég? mivel tudom összekötni? csak 12 voltos cuccokhoz jó? -
Geresics
Topikgazda
a CIS az a Copper Indium Selenide napelem, hatásfoka 10-12% körüli. Ezt nyugodtan ki is húzhatod.
a PERC pedig a Passivated Emitter and Rear Cell rövidítése, ami gyakorlatilag egy felépítési struktúra.
Ezekről bővebben itt tudsz tájékozódni!Méreteket tekintve szabvány nincs, de a cellák mérete fix (125x125 vagy 156x156), szóval nagy varázslat nem lesz gyártó és gyártó között. A klasszikus méret az 1640x992mm, és ettől valamilyen irányban eltérhetnek a gyártók (pl.1650x992, 1640x1002, stb.). Persze vannak nagyobb eltérések is, de akkor már a a teljesítmény is jelentősen változik, pl. 1580x808mm és 220Wp, vagy 1956x992mm és 310Wp - hogy csak pár példát említsek...
Viszont nagyon fontos méretben még a 3. dimenzió: a vastagság! A vastagság lehet 30-35-40-45-50mm is! Ez meghatározza a napelem merevségét, és a rögzítés mikéntjét is! Pl. sokszor látom, hogy 30-35mm vastag napelemeket fektetve rögzítenek, ami hosszú távon komoly problémát fog jelenteni a megrendelőnek sajnos...
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Futás, futópályák
- Samsung Galaxy S23 FE - nincsen sárkány
- eBay-es kütyük kis pénzért
- Le Mans Ultimate
- Milyen légkondit a lakásba?
- BestBuy topik
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Netfone
- További aktív témák...
- Xiaomi Redmi Note 13 5G 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Creative Sound BlasterX G5 (70SB170000000) (Sound Blaster) (DAC)
- AKCIÓ! MSI B365M i5 8600 16GB DDR4 512GB SSD RX 5700XT 8GB CM MASTERBOX Q300L Zalman 600W
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7800X3D 32/64GB RAM RTX 5070 GAMER PC termékbeszámítással
- Telefon felvásárlás!! iPhone 12 Mini/iPhone 12/iPhone 12 Pro/iPhone 12 Pro Max
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest