Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:00:17

LOGOUT.hu

A RAM (az angol Random Access Memory rövidítéseként), magyarul közvetlen hozzáférésű memória. Egy közvetlen elérésű írható/olvasható adattároló eszköz. A RAM tárolja a CPU által végrehajtandó programokat és a feldolgozásra váró adatok nagy részét. Az adatok csak addig maradnak meg benne, amíg a számítógép feszültség alatt van, kikapcsoláskor a benne tárolt adatok elvesznek.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#53251) Marci112233 válasza titetoyz (#53250) üzenetére


Marci112233
őstag

Elképzelhető az hogy az alaplap kevés áramot kap, és ez okozza a gondot, de ez nem biztos. Viszont bekötni mind a 8-at pár száz forintból megoldhatod.

Gigabyte B660 Gaming X DDR4, IntelCorei5 13600K/Arctic LF III 360,Kingston 4x8GB DDR4 3200MHz,MSI RTX 3070 Gaming X TRO,Samsung 970EVO Plus 500GB, Samsung 980 1TB SSD,Phanteks Eclipse P600S ,FSP Hydro G 650W

(#53252) koko52 válasza titetoyz (#53250) üzenetére


koko52
veterán

De lehet hiba forrás. Nemrég járt nálam egy gép ami random fagyogatott. Új táp 8csatival (egyébként is 12 éves volt) megoldotta a problémát. Bár nem biztos hogy a RAM problémád ez megoldja de akkor is kell a 8 csati.

[ Szerkesztve ]

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#53253) tothjozsi96


tothjozsi96
addikt

Sziasztok, T520-ba akarok RAM upgrade-t csinálni.
Sokat gondolkodtam mert most 2x2GB van benne, de túl sokat se akarok költeni.
Ezért gondolkodom hogy lenne-e értelme dual channel-nek, mondjuk 2x4GB-os modullal.
Szerintetek?

Nézegettem ezt, KVR1333D3S9/8G - most nagyon jó árban van, olcsóbban kijönnék jóval mint 2x4GB-al.
Ez ajánlott, vagy valaki ismeri ezt a memóriát?
Köszönöm.

(#53254) koko52 válasza tothjozsi96 (#53253) üzenetére


koko52
veterán

Jó a Kingston. Válasz a másik topikban.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#53255) titetoyz válasza koko52 (#53252) üzenetére


titetoyz
tag

Az én tápom is egy Gigabyte 2008-ból, egyik kondi púposodik, kicsit cicereg, úgy néz ki akkor végleg megérett a cserére..

(#53256) koko52 válasza titetoyz (#53255) üzenetére


koko52
veterán

Tápot 8 évente illik cserélni.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#53257) blackmacs


blackmacs
aktív tag

Sziasztok!

Esetleg ezt a ramot használja valaki Ryzenhez?
Ha igen érdekelne milyen tapasztalatok vannak vele.

Előre is köszönöm.

[ Szerkesztve ]

BE QUIET!PureBase600;MSIB450Tomahawk;Ryzen52600;PATRIOT16GBViper4 DDR43200MHzCL16;FSPHyper600W;ADATA 128GBXPGSX6000;WD240GBGreen;SEAGATE BarraCuda1TB3.5"7200rpm64MB;Scythe Mugen 5 Rev B,Sapphire RX580 4Gb

(#53258) koko52 válasza blackmacs (#53257) üzenetére


koko52
veterán

Inkább az alaplap+CPU párosra kérdezz, mert a chipekkel van a gond. Kérdezd meg Ryzen topikok is!

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#53259) Roxx


Roxx
tag

Sziasztok I3 6100 mellé érdemes lenne e plussz 4GB memóriát tenni?mert jelenleg 1db 4GB-os Kingston Hyperx van a gépben..vagy ha nem játszok elég a 4GB is.Ha azt akarom hogy dualba működjenek akkor pont ugyanilyen RAM ot kellene vennem?

(#53260) koko52 válasza Roxx (#53259) üzenetére


koko52
veterán

Feladatkezelőt nyisd meg és kattints a teljesítmény fülre. Ott láthatod mennyi a RAM használat. Ha 3gb felett van akkor tegyél mellé még egyet. Érdemes azonosat beszerezned, de ha nem sikerül akkor olyat aminek az értékei megegyeznek a mostanival. Ha nem jön össze a dual chanel akkor ugyan az a sebességed marad mint most, ha összejön akkor gyorsabb lesz valamivel de nem fogod észre venni, tehát nincs nálad nagy jelentősége. Egyébként win10 addig nyújtózkodik, míg a takaró ér, tehát nálad spórol a rammal, ha teszel mellé még egyet, megnő majd a ram használat is, de ez jó mert gyorsabb lesz a rendszered. Én tennék mellé még egyet.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#53261) szuk_jozsef


szuk_jozsef
tag

Milyen progival teszteljem a ramok stabilitását?Ha csak simán emelem a szorzó értékét hogy növeljem a sebességet akkor növekszik a CL is?

AMD Ryzen 2700x,Gigabyte Aorus X470,16gb Hyperx 2133@2800mhz ,Palit rtx 2060,Scythe Ninja 5,Cooler Master MB 500

(#53262) koko52 válasza szuk_jozsef (#53261) üzenetére


koko52
veterán

1: memtest64
2: a ram tuningnak nem sok értelme van, mert könnyen válik instabillá a gép és a gyorsulásod észrevehetetlen lesz (óriási adatmennyiségeket használó programot gondolom nem használsz), de ha mégis piszkálni akarod, akkor BIOS ban tudod állítani a mhz-et és a cl értékeket. Alaplapod manual-ját is megnézheted.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#53263) szuk_jozsef válasza koko52 (#53262) üzenetére


szuk_jozsef
tag

Értem csak mivel ryzen 2700x-em van azt mondják hogy érzékenyek a memóriásebességre és észrevtettem hogy cinebench alatt kb 4%ot gyorsult a gép ha 2133 helyett 2666 a sebesség

AMD Ryzen 2700x,Gigabyte Aorus X470,16gb Hyperx 2133@2800mhz ,Palit rtx 2060,Scythe Ninja 5,Cooler Master MB 500

(#53264) koko52 válasza szuk_jozsef (#53263) üzenetére


koko52
veterán

Ezek a szintetikus tesztek a valóságban semmit nem érnek. Futtass egy játék benchet aztán meglátod hogy semmit nem gyorsult.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#53265) hegegabi80


hegegabi80
addikt

Nos volt szerencsém hozzájutni egy próba erejéig egy 8Gb-os Kingston 1600 Mhz low proflos memóhoz. Egyik 4 gb-is ki 8-as be, minden ok 12Gb, ami érdekesség azt írja HWinfo, hogy dual chanel.
Este egy kis játék rendben, mindjárt 9Gb el is fogy PUBG alatt.
Reggel gép be, aztán röpke negyed óra alatt 3-szor fagyott le a gép. Nem tudom ez most memória miatt lehetett?

(#53266) hegegabi80 válasza hegegabi80 (#53265) üzenetére


hegegabi80
addikt

Megint fagyogatott a gép netezésnél, most kivettem a 8-ast és semmi gond. Még majd átteszem a másik slotba is a 8-ast, vagy csak azzal egyedül is kipróbálom. Pedig el tudnám rá cseréni a 2x4-et, és már csak egy másik olyan 8-as kellene a 15-hoz, de így nem biztos bevállalom.
Pedig leírás szerint mehet bele 16-ig. Vagy az lenne esetleg a bibi, hogy a 4-es egy oldalas a 8-as meg kettő?

(#53267) koko52 válasza hegegabi80 (#53266) üzenetére


koko52
veterán

Ez egy nagyon változó dolog. Ha vissza olvasol találsz minden féle esetet. Az, hogy kiírja a 4+8-ra a dualt nem jelent semmit. Ha megméred a sebességük single eredményt hoz. Nem lehetséges a dual, mert ha megtelt mindegyik 4-4 gb-ig akkor már csak a 8gb-osban marad hely ami utána single szélességben kommunikál. És itt jönnek a fals eredmények is mint nálam egy 2 héttel ezelőtti posztnál. 2+4 hozta a dual sebességet, egy darabig aztán hirtelen belassult (itt fogyhatott el a kisebbik). 23 000 mb/s-ról leesett 13 000 mb/s-ra. Normál esetben nem is kezeli őket a lap-cpu dualként de előfordul, nem egyedi eset.

56194 hsz itt, illetve a Milyen Ramot vegyek? topik 30667 hsz-t nézd meg!

Megpróbálhatod másik slotban is és teszteld le egyedül is nem-e rossz. Én azt javaslom add el mind a kettőt és vegyél egy kit-et az a tuti. Ha találsz a 8gb-os mellé egy ugyan olyat(vagy vele minden módon megegyezőt) az is jó lehet, de nem 100%.

[ Szerkesztve ]

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#53268) hegegabi80 válasza koko52 (#53267) üzenetére


hegegabi80
addikt

Ok rendben, még próbálgatok. Gondoltam én is, hogy max csak azért írja a dualt, mert mind a két slot-ban van memória.
A jelenlegi 2x4 sem kit, hanem két különböző időpontban vásárolt, de ugyan olyan típusúak. Ezért is gondoltam és bátorkodnék a 8-as-hoz venni másikat, aprón van most is meg általában mindig van. De így most kicsit elbizonytalanodtam. Na meg ki tudja azt a 2x4 el lehet-e még adni, mondjuk apróért biztosan.

[ Szerkesztve ]

(#53269) koko52 válasza hegegabi80 (#53268) üzenetére


koko52
veterán

2*8 a nyerő.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#53270) titetoyz válasza koko52 (#53269) üzenetére


titetoyz
tag

Sziasztok, visszatértem, és megint nem jó, új táppal sem.
Config: i5-8400
gigabyte b360m-ds3h
hyperx 2x4 gb 2400mhz

hiba: dual channelbe semmiféleképp nem működik, ha esetleg el is indul az OP, akkoris csak 4et észlel.
Memtest egyesével lefuttatva, hibátlanok.
Mitévő legyek?
Full új az alaplap, a memória, a táp, a CPU.
A ramok egyesével működnek, egymás mellett is, csak Dual ch-ban nem.

Biosban az 1.2 V ot kéne átállítanom többre? Viszont ezt nem engedte állítani.

Valakinek valami ötlet?
Köszi!

(#53271) Borote


Borote
addikt

Sziasztok!

Asrock B360M Pro4 alaplaphoz (és i5 8400-hoz) tervezek memóriát venni. Kicsit nézelődve találtam egy ilyet:
3000MHz DDR4 RAM G.Skill Aegis CL16 (2x8GB)
Ez el fog menni a B360M-es lapban 2666Mhz-n, ugye? (Esetleg alacsonyabb CL mellett is?)
Ár szempontjából rendben van, ajánlható is?

Köszi előre is,
A

(#53272) koko52 válasza titetoyz (#53270) üzenetére


koko52
veterán

A win 64 bit-es?

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#53273) koko52 válasza Borote (#53271) üzenetére


koko52
veterán

Kiváló RAM! Semmi csilli-villi csak ami kell...

[ Szerkesztve ]

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#53274) Borote válasza koko52 (#53273) üzenetére


Borote
addikt

Köszönöm szépen! Akkor ez az, ami nekem kell :D

(#53275) titetoyz válasza koko52 (#53272) üzenetére


titetoyz
tag

igen!

(#53276) koko52 válasza titetoyz (#53275) üzenetére


koko52
veterán

Ki kéne próbálni másik lapban, hogy kizárd a ramot.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#53277) hegegabi80 válasza koko52 (#53269) üzenetére


hegegabi80
addikt

Nos variálgattam kicsit, de folyamatosan fagy, ha a 8gigás benne van. Tehát ez tuti hibás lehet, vagy csak nem csipázza a lapom.
Pedig melóba semmi gond nincs ezzel a memóval, onnan hoztam haza. Így most lehet marad egyenlőre a 2x4, nem igazán akartam sokat költeni már rá, de a ddr4-re meg nem akarok váltani, nekem nem ér annyit, elég drága.

(#53278) Norbert38


Norbert38
csendes tag

Sziasztok!
Biztosan feltették már ezt a kérdést, ezért elnézést kérek.
Fontos figyelembe venni a RAM modellszámát, vagy elég a MHz, GHz
Azért kérdezem mert nagyon sok RAM típus hiányzik arról a lapról amit be szeretnék üzemeltetni.
Ez az a lap. [link]
Előre is köszönöm a válaszokat!

(#53279) , válasza Norbert38 (#53278) üzenetére


,
addikt

Intelnél mehet bármelyik RAM abba az alaplapba, mindegyik hibátlanul fog működni.

(#53280) Norbert38 válasza , (#53279) üzenetére


Norbert38
csendes tag

Köszönöm szépen a gyors választ!

(#53281) mateo91


mateo91
tag

sziasztok, különböző cl számú ramokat lehet párosítani? pl cl17 ddr4 2400mhz van mellé egy cl15

(#53282) , válasza mateo91 (#53281) üzenetére


,
addikt

Lehet, de a lassabb értéken fog menni a gyorsabb is. Tehát a CL15-ös is CL17-en fog menni (észrevenni nem fogsz belőle semmit).

(#53283) dancsili26


dancsili26
csendes tag

Sziasztok! Az lenne a kérdésem hogy van 2x4 giga ripjaws v ddr4 2800 Mhz CL15 memóriám és szeretnék még 2x4 gigát. Muszáj ugyanilyet vennem vagy csak az a lényeg hogy CL15 legyen az időzítés. Válaszotokat előre is köszönöm!

(#53284) koko52 válasza dancsili26 (#53283) üzenetére


koko52
veterán

Intel vagy AMD?

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#53285) dancsili26 válasza koko52 (#53284) üzenetére


dancsili26
csendes tag

Intel Z370

(#53286) koko52 válasza dancsili26 (#53285) üzenetére


koko52
veterán

Mehet mellé gyorsabb is. Intel külön párként kezeli. Legrosszabb esetben is a jelenlegi sebességed lesz.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#53287) duncsi


duncsi
csendes tag

Sziasztok!

Vettem egy memória Kit-et:
Kingston 2x4GB DDR3 1866MHz HyperX Fury Blue
https://www.pcx.hu/kingston-2x4gb-ddr3-1866mhz-hyperx-fury-blue-hx318c10fk2-8-memoria-049541

Beletettem ebbe az alaplapba:
GA-H55M-USB3
http://hu.gigabyte.com/products/page/mb/ga-h55m-usb3_10#kf

Se egy memóriával sem kettővel nem indul, ha visszateszem a régit, akkor indul minden rendesen.
Kingmax 2GB DDR3 1333MHz FLFE8-DDR3-2G1333 memória modul‎
Régi memória: egyik kiment, ezért kellett újat vennem, ahogy végig néztem ennek a memóriának jónak kellene bele lennie.

CMOS törlés segíthet?

Köszönöm szépen a segítségeteket!

สร้างสรรค์

(#53288) koko52 válasza duncsi (#53287) üzenetére


koko52
veterán

Cmos clear :K

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#53289) duncsi válasza koko52 (#53288) üzenetére


duncsi
csendes tag

Végig csináltam kétszer, de nem adja, nem indul a Windows... hibát ír és újra indul a gép, aztán ugyanaz a hiba és újra indul... igazából ugyanaz jön elő mint korábban ugyanaz a hibával áll le.

A régi memóriával indul megint :)

Milyen ötletetek van még?

Köszönöm szépen!

[ Szerkesztve ]

สร้างสรรค์

(#53290) koko52 válasza duncsi (#53289) üzenetére


koko52
veterán

Bios-ig eljut?

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#53291) duncsi válasza koko52 (#53290) üzenetére


duncsi
csendes tag

Igen, ott a Load Optimized Defaults -nak Yes nyomok.

Most nézem, azzal lehet baj, ha a processor csak DDR3 1066/1333 akar működni, bár azt olvastam, hogy ezzel nem gond vagy mégis?
i5-650
https://ark.intel.com/products/43546/Intel-Core-i5-650-Processor-4M-Cache-3_20-GHz

Köszönöm!

สร้างสรรค์

(#53292) koko52 válasza duncsi (#53291) üzenetére


koko52
veterán

A biosban próbáld 1333-ra beállítani a ramokat.

[ Szerkesztve ]

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#53293) duncsi válasza koko52 (#53292) üzenetére


duncsi
csendes tag

Megpróbálom :)

Az okozhat baj, ha az alaplap 1866 Mhz-es támogatást nem tüntette fel:
DDR3 2200+/1800/1600/1333/1066/800 MHz

Köszönöm!

สร้างสรรค์

(#53294) duncsi válasza koko52 (#53292) üzenetére


duncsi
csendes tag

Nem megy, több osztással is kipróbáltam, nem akar menni sehogyan...

Van még ötletetek?
Ilyenkor mit lehet csinálni?

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

สร้างสรรค์

(#53295) , válasza duncsi (#53293) üzenetére


,
addikt

Az nem lehet gond, mert úgysem 1866-on mennének, hanem csak 1333-on, mert a processzorba integrált memóriavezérlő max ennyit enged.
Alaplapon fönt a legfrissebb BIOS?

(#53296) hegegabi80 válasza duncsi (#53294) üzenetére


hegegabi80
addikt

Jó lenne valami ismerősnél vagy munkahelyen kipróbálni, hogy ott megy-e.
Nálam pl most volt egy 8 gb-os Kingston LP memória. Akér hogy kombináltam a gépbe, állandóan lefagyott 5-10-15 perc után. Melóba meg tökéletesen üzemel. Jah és mellette jelenleg 2x4Gb Kingston LP megy a gépbe hibátlanul. Pedig intelnél nem szokott ilyen memória gond lenni.
Ha csak egy darabot teszel bele az újból úgy se megy?

(#53297) duncsi válasza , (#53295) üzenetére


duncsi
csendes tag

Valószínűleg nem :)

Ha az megoldaná, akkor lehet bevágnék, egy BIOS frissítésbe :D

สร้างสรรค์

(#53298) duncsi válasza hegegabi80 (#53296) üzenetére


duncsi
csendes tag

Nem egy darabbal sem megy, sőt úgy volt, hogy a BIOSig sem akart eljutni.

És akkor mit csináltál, nézel másikat?

Köszönöm!

สร้างสรรค์

(#53299) , válasza duncsi (#53297) üzenetére


,
addikt

Van rá esély, viszont a BIOS frissítést szigorúan az üzembiztos RAM-mal csináld, mert ha menet közben elszáll a rendszer, akkor vége az alaplapodnak.

(#53300) hegegabi80 válasza duncsi (#53298) üzenetére


hegegabi80
addikt

Egyenlőre maradt a régi 2x4gb, igazándiból jelenleg elég is nekem mindenre. Pedig a Kingston ramokkal nem szokott gond lenni, legalább is én még nem találkoztam vele.
Esetleg közelben számtekbolt, vagy ahol vetted vidd vissza teszteljék le.

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.