Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#10601) gyapo11 válasza Digitalpimp (#10597) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

A dinnyénél az a kérdés, hogy reped-e. Ha igen, akkor tényleg egy bottal is végig lehet repeszteni, ha viszont nem, akkor marhára tudja fogni a pengét, és bármilyen éles azért nem halad, mert beszorult. Ezért olyan kés a célszerű ami nem tapad, vagy legalább kisebb mértékben, mint egy políros felületű tükörsima.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#10602) lugosi válasza gyapo11 (#10601) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Így igaz. Egy mora companion hd-vel (ez vastagabb, mint a sima) vágtam dinnyét, az éle addig ért hozzá, amíg belement, utána a hasadt, és a hasadás az él előtt ment végig.

(#10603) csibe1 válasza nrg.960 (#10599) üzenetére


csibe1
addikt

Köszi, nincs facembookom. :D

" Bármi megtörténhet,még a pók is foghat halat. "

(#10604) gyapo11 válasza csibe1 (#10603) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Tényleg nem lehet olvasni bejelentkezés nélkül. Az ilyen oldalakat ki szoktam hagyni, nem értem miért kell reg olyan információhoz, ami a posztoló érdeke. Ráadásul van saját weboldala, ami simán olvasható mindenféle regisztráció nélkül is. :((

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#10605) Donki Hóte válasza nrg.960 (#10595) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Mennyiért méri a késeket?

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#10606) csibe1 válasza gyapo11 (#10604) üzenetére


csibe1
addikt

Igen, simán kitehetné a saját oldalára is.

" Bármi megtörténhet,még a pók is foghat halat. "

(#10607) csibe1 válasza Donki Hóte (#10605) üzenetére


csibe1
addikt

Erre lettem volna kíváncsi én is, de hát majd egyszer talán kiderül. :)

" Bármi megtörténhet,még a pók is foghat halat. "

(#10608) Szulita28 válasza csibe1 (#10607) üzenetére


Szulita28
senior tag

FB-bejegyzésben 39e-et írt be kommentben. Hogy melyikre, azt már nem tudom (de valszeg ugyanannyi mind2).

Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

(#10609) citlan


citlan
csendes tag

Extrametálba a kiszemelt kés épp nem volt. Jóember elmondása alapján egyébként a Santoku kialakítású kések mindenre is érzékenyebbek, de hát kisebb élszög/vékonyabb penge gondolom már csak ilyen.

Amennyiben egy kerámia kés (vagy az előzőek alapján egy Santoku?) mellett döntenék, szükségem lenne egy filéző késre is.
Az egyenes megfelelő vagy jobb, ha valamekkora szöget zár be a nyél és a (flexibils) penge?

[ Szerkesztve ]

(#10610) csibe1 válasza Szulita28 (#10608) üzenetére


csibe1
addikt

Köszönöm! ;) :R

" Bármi megtörténhet,még a pók is foghat halat. "

(#10611) gyapo11 válasza citlan (#10609) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Saját tapasztalat alapján nem kell szöget bezárni, szerintem az csak design játék.
Főzős műsorokban sem látok ilyen nem egyenes késeket, a halakat simán séfkéssel filézik, birka-sertés-marha esetében valami kisebb, de egyenes. Amúgy én a csirkecombokról is 20 centis séfkéssel szedem le a húst.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#10612) Arcsi93


Arcsi93
újonc

Sziasztok ))
Van itt olyan aki fenőkövet árul Szakács kések élezéséhez keresek 3000 szemcseméretü fenőkövet )
suehiro,Shapton,Naniwa (Chosera) :N

(#10613) pilu85


pilu85
őstag

Hello. Arról érdeklődnék, hogy a kizlyar kések minősége mennyire megbízható szerintetek?
Gondolok itt arra hogy sleipner van ráírva, de pl. nem abból van. Ugye Made in Russia.
Válaszokat előre is köszönöm.

[ Szerkesztve ]

"A jó hír: ha fel tudod ismerni egy illúzióról, hogy illúzió, akkor szertefoszlik. "Az illúzió felismerése annak végét is jelenti. Életben maradása attól függ, hogy összetéveszted-e a valósággal."

(#10614) Lev Abalkin


Lev Abalkin
tag

Hozzáértőket kérdezném, hogy a Spyderco Leafjumper csavarjainak méretei megegyezhetnek az Endura/Delica csavarok méreteivel?
Ebay-ról vennék valami fekete csavarkészletet, amit dedikáltan az utóbbi modellekhez árusítanak. (Külön "Leafjumperes" csavarszettet nem találtam.)

...ugyanitt SRPE99K1 Seiko Turtle új gyári fémszíj + 2 db stift eladó.

(#10615) H-Zol válasza Donki Hóte (#10467) üzenetére


H-Zol
senior tag

Ilyen kés élezőre , melyik kő a jobb a gyémánt , vagy a hagyományos kő :U

(#10616) gyapo11 válasza H-Zol (#10615) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Mind a kettő keményebb az acélnál. Talán a kenés a különbség, a gyémánt mehet szárazon a követ meg vízzel vagy olajjal kell kenni.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#10617) H-Zol válasza gyapo11 (#10616) üzenetére


H-Zol
senior tag

Köszönöm a választ !
Egy ilyen kés élezőre akarok vásárolni , és van gyémánttal , rendes kővel de van mindkettővel , akkor ha mindkettő jó úgy veszem , hogy ez is az is lessz benne !!

(#10618) gyapo11 válasza H-Zol (#10617) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Kezemben nem volt még más gyémántos, csak a fémlapra vagy fém rúdra/tüskére rögzített szemcsés. A kő meg egy tömb szemcse valamilyen kötőanyaggal. Na most a kő az kádasodik, középen jobban kopik mint a széleken, és így már nem nagyon lehet rajta sík élszalagot csiszolni, ellenben a gyémántos az sík marad végig, amíg még vannak rajta szemcsék addig használható. Tehát a kettő közötti döntésben az is szerepet játszik, hogy mennyire szeretnénk az élszalagokat síkra csiszolni.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#10619) petipetya válasza H-Zol (#10617) üzenetére


petipetya
nagyúr

Nekem a Work Sharp hasonló kialakítású élezőjéhez két gyémántlap és egy kerámia járt. Kb. 15 hónap használat után a gyémántot ajánlom (és persze hozzá finom kerámiát + pasztás bőrt) az általad kinézett élezőrendszerhez is.

Még ezzel is volt olyan acél, aminél nehéz a legelső saját élszalag kialakítása - például a Cold Steel nagyon keményre edzette az AUS 8 és AUS 10 acélját, legalábbis ami nálam van. Egy Cold Steel AUS 8 (Grik nevű folder) sokkal nehezebben élezhető, mint a Spyderco 8cr13mov, ebből gondolom hogy a Cold Steel esetén magasabb a HRC.

Ha viszont olyan kiegyensúlyozottan hőkezelt foldereket nézünk, mint például bármelyik 8cr13mov/BDN1/S30V/VG10/S45VN Spyderco (ezekkel van tapasztalatom), akkor ezeket gyerekjáték a gyémánttal átprofilozni, megfenni vagy csak karbantartani az élszalagot. Emellett van hazai készítőktől szintén jól hőkezelt N690, azzal is kényelmes az élezés folyamata.

"nincs rá lezsóidő"

(#10620) lugosi válasza petipetya (#10619) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

A gyémántos élező nagyon bevált nekem is, viszont én újabban teljesen leszoktam a bőrös fenésről (kivéve a borotvakésemet). Egyszerűen feleslegesnek érzem a finom borotvaél kialakítását a késen, és a mikrofogazat hiánya sokszor egész egyszerűen kontraproduktív is. Ha nagyon finom élt akarok, akkor az 1000-es kő után 3000-es, és ha nagyon-nagyon finomat akkor még a 6000-es, de ezt is csak akkor, ha nagyon nem tudok mit kezdeni az időmmel :D általában nem szükséges. A legtöbb késemnél a spyderco sharpmaker finom köve bőven elég befejezésnek.

(#10621) petipetya válasza lugosi (#10620) üzenetére


petipetya
nagyúr

"a mikrofogazat hiánya sokszor egész egyszerűen kontraproduktív is"

Ez érdekelne bővebben is :R

"nincs rá lezsóidő"

(#10622) lugosi válasza petipetya (#10621) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Sok vágás esetén nincs ami belekapjon az anyagba, a pengeél csak megcsúszik rajta. Ebben a videóban jobban Révész Árpád jobban elmondja, mint ahogy én el tudnám: [link]

(#10623) KD6-3.7


KD6-3.7
őstag

Sziasztok!

Szomszédunk üríti ki a házat, költözik és előkerült egy késkészlet.
Kíváncsi vagyok mit gondoltok róla? Eredeti lehet? Sok felé járt az öreg a nagyvilágban, elvileg Németből hozta ezt a szettet. 0 perces.

Köszi! :R

(#10624) petipetya válasza KD6-3.7 (#10623) üzenetére


petipetya
nagyúr

Teljesen átlagos konyhai késkészlet 4116 krupp acéllal, amit könnyű karban tartani a mellékelt fenővel.

"nincs rá lezsóidő"

(#10625) H-Zol válasza petipetya (#10619) üzenetére


H-Zol
senior tag

Köszönöm neked is és "gyapo11" nek is , akkor marad a gyémánt !!
Idáig mindég el vittem köszörűltetni és le fenetni a késeket , de sajnos le öregedett , betegedett a bácsi és más nincs itt a környéken , vagyis vannak de elég mekmesterek :D
Megrendeltem és majd meg írom a tapasztalataimat rólla !!

(#10626) H-Zol válasza lugosi (#10622) üzenetére


H-Zol
senior tag

Ez érdekes videó :K , és tanulságos , édesapám állatorvos de már nyugdilyas , és már a falusi állat tartás is egyre ritkább , neki voltak ilyen borotva élesek a herélö szikéjei, sok ember nem szerette ha nyiszelte , hijába magyarázta , hogy ha egy kicsit életen jobban gyógyul , akkor is azt szerették egy húzás és az legyen felnyitva !

(#10627) KD6-3.7 válasza petipetya (#10624) üzenetére


KD6-3.7
őstag

Tökéletes.
Melyik kés mire való? Ha már ilyen sok van.

(#10628) gyapo11 válasza lugosi (#10622) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Úgy működik, hogy sima éllel vágni akarsz egy friss tv paprikát, elindítod a kést, közben fokozod a nyomóerőt, és egy darabig nem hatol be a kés, de egy adott nyomóerőnél meg átszalad a vágott cuccon, esélyed nincs irányítani, hogy pl. párhuzamos legyen a szelet az előzővel. Mikrofogazott élszalagnál ez nincs, mert az első tized mm előre vagy hátra mozgásnál már benne is van a kés az anyagban és tökéletesen tudod kontrollálni a vágás irányát, sebességét.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#10629) gyapo11 válasza KD6-3.7 (#10627) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

A három kisebbet lehet használni evőkésnek, a két nagyobb közül a kisebb enni túl nagy, konyhai munkára túl kicsi, a nagy meg nem jó alakú séfkésnek, nincs szabadon a penge töve és ha jól látom nem is ér az élszalag végig.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#10630) lugosi válasza gyapo11 (#10628) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Így tapasztaltam én is, pont ahogy írod, pont konyhai helyzetekben jött elő a legtöbbször. És ugye arról is beszéltünk már itt, hogy a recézett él mennyivel tovább használható marad még kopás esetén is. Csak eleinte fél az ember az élezésétől, de ha belejön, akkor már teljesen jó. Nekem a legnehezebb a spyderco-féle recézett él élezése volt, de nem kell tőle tartani, és nem szabad hagyni nagyon elkopni, mert onnan visszahozni sok idő.
Van egy recés élű victorinoxom, na annak a vágóképessége elsőrangú.

(#10631) KD6-3.7 válasza gyapo11 (#10629) üzenetére


KD6-3.7
őstag

Tehát akkor egy kalap … nem ér az egész. Mármint nem pénzre gondolok, de ilyen haszontalan kés hever a fiókban jó pár darab… Ajándék csónak ne nézd a lapát. Inkább megéleztem az eddigi késeim ez meg ment a szekrény mélyére.

Kösz mindenkinek! :R

(#10632) gyapo11 válasza KD6-3.7 (#10631) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Kicsit azért egyénfüggő is, hogy kinek milyen kés jön be. Pl. nekem a séfkés pengéje ívelt, fölhúzott a hegynél és az él végig szabad, a tövénél sem lehet bumszli. Van akinek a bumszlis kés jön be, és olyan is van, akinek az sem fontos, hogy a deszkára le tudja nyomni az élet úgy, hogy közben az ujjai nem ütköznek a deszkába. Mindegyikkel lehet vágni csak kicsit másképp. És akkor még az acél, a markolat anyaga-formája, a súlya, a súlypontja, a penge vastagsága, szélessége, meg még biztos van egy csomó szempont.
Biztos vissza lehetne keresni, de ahhoz lusta vagyok, leírom mit használok sokat.
20 centis séfkés, 25-30 centis séfkés, előre görbülő pengeformájú hámozókés, kenyérvágó kés hullámos éllel, 15 centis evőkés, tompa hegyű tompa élű kenőkés.
Mi az amire azt gondoltam hogy fogom használni és nem? Nakiri, semmi előnyét nem találtam a séfkéshez képest, bárdok, a könnyebb a kínai-féle használathoz, de arra szerintem születni kell, a nehezebb a durvább csontokhoz de vagy darabolva veszem vagy a boltban földaraboltatom, sashimi hosszú vékony halszeletelő, kerámia. Egyáltalán nincs filézőkésem, nem nagyon eszek halat, a húsokat meg fölszeletelem a séfkéssel, még sose hiányzott, igaz nem is tudom milyen vele dolgozni. Nincs pizzavágó korongos késem, van egy santokum, de a hegye elakad a deszkán a walk on a table vágásnál, nem használom.
Tehát ha nem kenyeret vágok vagy zöldséget hámozok, akkor séfkés. Ezt kell jól kiválasztani, mert sokat lesz kézben. Nekem is vannak olyan séfkéseim, amik kevésbé váltak be, nem is használom őket, ezt a többlet vásárlást nehéz elkerülni, mert a boltban hiába fogdosod körbe az nem elég. Használat közben derül ki mi az ami jó, jól megy a fenése, megfelelő keménységű az anyaga, nem töri a kezedet a markolat, nem csúszós amikor vizes, bármilyen kemény zöldséget vagy gyümölcsöt szét tudsz vele vágni.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#10633) duduati


duduati
aktív tag

Szép napot mindenkinek!

Szeretnék magamnak venni egy kést. Nemrég kezdtem ismerkedni a főzéssel, de szeretnék egy jobb kést mint amik itthon vannak, és elmondhatom 10-20 év múlva, hogy ez volt az első késem :)

Keretem ilyen 50-55, amit rá szánnék.+ élezés szerszámai.

Amiket nézegettem:

Wüsthof classic 20cm-es kést, vagy santoku

Tojiro vg-10 santoku

Forged vg10 chefkés

Nem igazán ismerem az anyagaikat, csak amiket olvastam róluk. Vigyázni tudok rá, élezés/fenésre is simám rá szánom magam, de csak gyalu késsel van kevés tapasztalatom, kést kövön még nem éleztem.

Segítenétek, hogy mi lehet jó választás? Gondolok itt márkára, anyagra.
HA van más márka, amivel érdemes foglalkoznom, akkor írjátok meg légyszives :)

Köszönöm!

(#10634) duduati


duduati
aktív tag

Lemaradtak még az Icel Platina kései. Úgy látom ugyan abból az anyagból van mint a wüsthof classic, csak épp fele olyan árban vannak. Ennek van bármi minőségbeli oka, vagy csak a név?

(#10635) Ereshkigal


Ereshkigal
őstag

Üdv!

13-15 cm-es szénacél (pl. 1095) kést keresek 2 mm-es pengevastagsággal, sheepsfoot, vagy ahhoz közel álló pengével. Alapvetően hideg kaja előkészítésére, evésre. (Nem, nem lesz nagy, mostanában ekkora késekkel eszem, de azok nem szénacélok.) Max. 10-20k Ft-ot szánnék rá, lehetőleg ismert gyártótól. :)

(#10636) gyapo11 válasza duduati (#10633) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Kinek mi jön be, én a séfkést ajánlom. Anyagról nem tudok mondani semmit, ha túl puha akkor gyakrabban kell élezni de ez rövidebb ideig tart, ha túl kemény akkor fordítva, de a túl kemény kipattoghat és azt már kellemetlen korrigálni.
A markolatra kell még odafigyelni, ne valami csupasz fa legyen, mert az nem lesz olyan hosszú életű mint az acél. Lehet műanyag vagy kezelt fa, de akár fém is ha nem túl nehéz és nem csúszós.
Leginkább az élezéssel lehet tönkretenni egy kést, ha sikerül az élszalagba egy homorú részt marni valami késgyilkos élezővel, akkor azon a részen már nem vág a deszkán.
Javaslom a sima követ 6 cm széles és 20 cm hosszú, jobb- és balkezeseknek is jó, nagy felületen érintkezik az élszalaggal, tehát egyenletesen koptatja az anyagot.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#10637) gyapo11 válasza Ereshkigal (#10635) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Opinel? Bár az talán nincs 2 mm vastag.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#10638) Ereshkigal válasza gyapo11 (#10637) üzenetére


Ereshkigal
őstag

Az kimaradt, hogy fix pengéset szeretnék. És lehetőleg ne fa markolata legyen.

(#10639) milan26 válasza Ereshkigal (#10635) üzenetére


milan26
senior tag

Pájer Gyula kései? Pl Dromedár?

Szerk: Azok mondjuk vastagabbak...

[ Szerkesztve ]

(#10640) LamaCube válasza Ereshkigal (#10635) üzenetére


LamaCube
addikt

Szia!
Gondolom tudod, hogy amíg "be nem érik" a szénacélos penge, addig van egy fura utóíze, ami nem biztos, hogy bejön. Egy késes csoportban volt egy srác, aki ezt nem tudta vagy túl érzékeny volt rá és nem bírta megszokni az "ízét" el is adta szegény.

HyperCube< ModernWarfare 2 baráti kör >Az elv olyan mint a fing, tartja az ember, amíg bírja...

(#10641) lugosi válasza LamaCube (#10640) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Utána is lesz.

(#10642) LamaCube válasza lugosi (#10641) üzenetére


LamaCube
addikt

Persze, csak nem annyira intenzív.

HyperCube< ModernWarfare 2 baráti kör >Az elv olyan mint a fing, tartja az ember, amíg bírja...

(#10643) gyapo11 válasza LamaCube (#10642) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

És nem mindenki érzi, pl. én se. Az Opinelnek vadonat új korától a sötétbarna állpotig sose éreztem. Lehet érdemes előtte tesztelni egy kölcsön késsel.
A padlizsánhoz is ajánlják a kerámia kést, de én vágtam bármivel ami a kezembe került, sose volt vele semmi gond.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#10644) LamaCube válasza gyapo11 (#10643) üzenetére


LamaCube
addikt

Ez is igaz! :K Valaki egyáltalán nem érzi, valaki kicsit érzi, de ez a szegény srác konkrétan öklendezett tőle.

HyperCube< ModernWarfare 2 baráti kör >Az elv olyan mint a fing, tartja az ember, amíg bírja...

(#10645) gyapo11 válasza LamaCube (#10644) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Nincs ebben meglepetés, gondoljunk az allergiára, van akinek folyik a könnye, az orra, nekem meg ugyanott semmi bajom. Egyébként a szaglásom szinte 0, lehet hogy ezzel van összefüggésben, bár az ízeket érzem.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#10646) sherlock82


sherlock82
senior tag

Csütörtöktől lesz aldi ban bicska. :D
lehet veszek egyet, kép alapján nem tűnik túl nagynak, kíváncsi vagyok milyen elhet..

Iphone 8, Adidas ultraboost 22, Casio G-Shock GBD-200-9ER

(#10647) csibe1 válasza sherlock82 (#10646) üzenetére


csibe1
addikt

A fa markolatúra gondolsz? [link]
(nem tudom, hogy jó lett-e a link, a 15-ik oldalon van)
Anno valami hasonlót vettem egy kinti Aldiban. Ahhoz volt tok is.
Semmi extra, de kajálni nekem bőven jó volt.

" Bármi megtörténhet,még a pók is foghat halat. "

(#10648) sherlock82 válasza csibe1 (#10647) üzenetére


sherlock82
senior tag

A zöld színű műanyag nyelűre, de ha piros a műanyag az sem baj.
Munkahelyen kajálni ;én is erre használnám.
Köszi a választ. :)

Iphone 8, Adidas ultraboost 22, Casio G-Shock GBD-200-9ER

(#10649) Ereshkigal válasza LamaCube (#10640) üzenetére


Ereshkigal
őstag

Ez nem gond, a szénacél kés ismerős a gyerekkoromból, mint ahogy az alumínium kanál és villa is. :) Szinte még a számban érzem, amikor dinnyét meg almát ettünk vele.

(Anno volt nagyapámnak egy néhány centis kis kése, összecelluxozott papír tokba eltéve. Azzal herélte mindig a kismalacokat. Valamiért nagyon megtetszett nekem az a kés, így amikor náluk voltam, mindig azzal ettem. :D)

[ Szerkesztve ]

(#10650) eldoble válasza sherlock82 (#10648) üzenetére


eldoble
aktív tag

Az a zöld nem műanyag nyelű, hanem fém nyelű, nehéz, csúszik, de egyébként jó.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.