Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#11851) H-Zol válasza Fishor (#11850) üzenetére


H-Zol
senior tag

" Otthonra a konyhakésekhez milyet érdemes venni? "
Egyiket sem :D , sokat olvastam rolla , hogy több kárt csinál mint hasznot , itt az oldalon is többen ellenzik !!

(#11852) lugosi válasza Fishor (#11850) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Egyik se. Ne vegyél fenőacélt.

(#11853) Fishor válasza lugosi (#11852) üzenetére


Fishor
senior tag

Akkor, ha egy konkrétat kéne megnevezni, amivel nem lesz gondom, csak éles késeim, mi lenne az max 20k ig? Ezek a tadea kövek vannak kétoldalú kővel tartóval, amik egész egyszerűek vagy ez a work sharp guided fiels amit itt ajánlottatok már, bár ez 20 fokos és a kis kések meg 15 fokosak, akkor meg megint lutri lesz hogy azt eltaláljam. :) Az a fiskars kés és baltaélező ami nekem is van az gyengébb ezeknél ugye?

(#11854) Donki Hóte


Donki Hóte
veterán

Nem értem ezt a fenőacél ellenességet.

Mi a baj a fenőacéllal?

Sok-sok éve használok fenőacélt, semmi bajom vele, van két kör keresztmetszetű, meg egy ovális is, el nem tudom képzelni, hogy hogyan lehetne ezekkel tönkretenni egy kés élét.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#11855) Viperator válasza Donki Hóte (#11854) üzenetére


Viperator
őstag

Én kör alakú fenőkerámiát is szoktam használni. Csak ügyesen kell élezni.

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

(#11856) gyapo11 válasza Donki Hóte (#11854) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Nagyon egyszerűen, kemény fenőacél, puhább kés, nagyobb nyomóerő hogy jó éles legyen, és idővel ilyen lesz a kés: Amikor egy ponton érintkezik a penge a fenő eszközzel, akkor mindig kritikusan kell vizsgálni, hogy nem marja-e az anyagot. Mert azon a ponton hatalmas nyomás alakul ki, ugye nyomóerő/felület, és nagyon kicsi a felület. A kerámia vagy a finom gyémánt vagy kis szemcsékből álló kő nem tud ilyet tenni, de a fenőacél a reszelőként harapós bordáival igen. Meg kell nézni fenés után hogy az asztalon vagy ami az acél alatt van van-e fémforgács, én már lattam ilyet.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#11857) eldoble válasza gyapo11 (#11856) üzenetére


eldoble
aktív tag

Ez inkább a "90" éves használattól ilyen, nekünk is van ilyen késünk, nem is egy, a legtöbb nem látott fenőacélt, egy pár igen, de az meg az évi két disznó vágáskor mondjuk 3-4 alkalommal.
Én használok fenő acélt, de még fémforgácsot nem vettem le vele a késről soha.
Egyébként, persze sok mindennel tönkre lehet tenni a kést, de aki egy fenőacéllal tönkre vág egy kést, úgy, hogy elforgácsolja (hát szerintem nem is menne ez) az mit csinálna a késsel egy gyémántszemcsés kővel ..., hát lehet még nagyobb kárt.

(#11858) lugosi válasza Donki Hóte (#11854) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Én az alapján, ami youtube videót láttam róla, az alapján nem tartom szimpatikusnak: [link]

(#11859) Donki Hóte válasza gyapo11 (#11856) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Ilyen elhasznált késeim nekem is vannak, eléggé kopottak, pedig sosem láttak fenőacélt, csak vizes követ.

Húst spékelni, sülthús átsültségét ellenőrizni kiválóak, azért tartom meg őket :K

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#11860) Donki Hóte


Donki Hóte
veterán

Kedvezményes kés akció a MOL kutakon.

Pontgyűjtő akció.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#11861) gyapo11 válasza Donki Hóte (#11859) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Zsibpiacon még ezeknél is jobban szétköszörülteket láttam, szinte már csak egy tű maradt a pengéből. Húst nem szoktam szurkálni, süteményre meg jó a villa.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#11862) prsq válasza Donki Hóte (#11860) üzenetére


prsq
tag

"Pakkawood" :))
Bezzeg "bambuszfa" (tudtommal a bambusz nem fa).

(#11863) csincse válasza Donki Hóte (#11860) üzenetére


csincse
csendes tag

Vett már valaki? Van róla bármi infó, hogy miből készült a pengéjük?

(#11864) Fishor


Fishor
senior tag

Sziasztok!

Melyik a jobb szerintetek a JMB vagy A Dick Ergogrip félflexi íves 12,5 illetve 13cm csontozó kése? A JMB Sandvik 14C28N anyagból van nitrogénnel kezelve a másikra nem találtam anyagot. Vagy jobb egy Victorinox hasonló ezeknél?

Üdv: Fishor

(#11865) Digitalpimp


Digitalpimp
senior tag

Megjött a 2042-es Kersó. 15 dollárért ajándék volt, teljesen hibátlan, szuper simán nyílik-záródik, deep cerry klipsz, könnyű, pont 8cm, a markolat is elég nagy. Mondjuk 30K-t lazán nem ér, egy tök egyszerű kis bicska, igazi edc, de komolyabb munkára nem fognám.

"...a popszakmában sokminden fontosabb, mint maga a zene. Azt a legjobb kikapcsolni." Ford Fairlane kalandjai "Vihar előtti csend, nem jó itt senkinek, csak az a pár szemét érzi jól magát, aki a képernyőről felém integet, az a sok nagy magyar, az a sok jóbarát!" PiCsa

(#11866) 7Sony7 válasza Digitalpimp (#11865) üzenetére


7Sony7
addikt

Szia. Honnan rendelted? Milyen záral van? Mert láttam kétféle megoldásal is, melyiket küldik? Tényleg D2 lehet?

-

(#11867) Digitalpimp válasza 7Sony7 (#11866) üzenetére


Digitalpimp
senior tag

Axis lock-ost kaptam. Az acél simán lehet D2, egy ezer éves, elterjedt acél. De ha csak 7-8 cr, az se gáz.

"...a popszakmában sokminden fontosabb, mint maga a zene. Azt a legjobb kikapcsolni." Ford Fairlane kalandjai "Vihar előtti csend, nem jó itt senkinek, csak az a pár szemét érzi jól magát, aki a képernyőről felém integet, az a sok nagy magyar, az a sok jóbarát!" PiCsa

(#11868) Digitalpimp válasza Digitalpimp (#11867) üzenetére


Digitalpimp
senior tag

Axis lock-ost kaptam. Az acél simán lehet D2, egy ezer éves, elterjedt acél. De ha csak 7-8 cr, az se gáz. Ahonnan vettem, ott már nincs, de veheted bármelyik shopból, eddig 15-18 dollár között láttam.

"...a popszakmában sokminden fontosabb, mint maga a zene. Azt a legjobb kikapcsolni." Ford Fairlane kalandjai "Vihar előtti csend, nem jó itt senkinek, csak az a pár szemét érzi jól magát, aki a képernyőről felém integet, az a sok nagy magyar, az a sok jóbarát!" PiCsa

(#11869) Donki Hóte válasza Fishor (#11864) üzenetére


Donki Hóte
veterán

A Késvilág.hu szerint a Dick kések anyaga 1065 high carbon steel szénacél.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#11870) 7Sony7 válasza Digitalpimp (#11867) üzenetére


7Sony7
addikt

Köszi!

-

(#11871) Fishor válasza Donki Hóte (#11869) üzenetére


Fishor
senior tag

És melyik a jobb, tudja valaki?

(#11872) Donki Hóte válasza Fishor (#11871) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Sosem használtam JMB kést, nem tudom, hogy az milyen lehet.

Nekem a Dick Ergogrip tökéletesen bevált.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#11873) Fishor


Fishor
senior tag

Sziasztok!

Szerintetek melyik a jobb a két kő készlet közül? Vagy elég lenne csak vagy 2 féle méretet venni? Vagy akár egy két oldalú követ? Ha igen abból milyen finomságút?
[link]
[link]

Üdv: Fishor

(#11874) lugosi válasza Fishor (#11873) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Én egy jó minőségű 1000-est vagy egy 600/1000-es kombi követ vennék. Nekem az első kövem egy 1000/6000 King kő volt, annak az ezrese mellé csak akkor kell valami alá, ha nagyon eltompult késeket kell élezni, a 6000-es pedig csak borotvakésekhez kell. Szóval szerintem ha nem gömbölyű a kés éle akkor szerintem egy 1000-es pont elég. Ha vannak nagyon kemény acélok akkor a 600-as alá.
Ha nem fafaragáshoz vagy egyéb nagyon finom munkához kell akkor szerintem szükségtelen, sőt talán kontraproduktív a nagyon finom polír él felé elmenni 3000, 6000 és bőrön fenés az én véleményem szerint youtuberek játszótere és felesleges.

(#11875) gyapo11 válasza Fishor (#11873) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Az elsőt nem ismerem, a Haiduból van egy 1000-es, az nagyon finom, érzésre finomabb mint egy 1000-es csiszolópapír vagy gyémántlap. Szerintem konyhába elég a két kő, 300-400 és 800-1000. Ha nem konyha, hanem pl. bicska, akkor lehet följebb is menni és szuper élet fenni rá.
Még annyit hozzátennék, hogy a kövek finomságát megadják, ez nagyjából stimmel, amit nem adnak meg az az, hogy mennyire kopik a kő. Tehát ezt csak tapasztalatból lehet megtudni, és egy kádas kő nem olyan jó mint egy sík, valamint a puha követ ha gyakran síkoljuk, akkor hamar elfogy.

[ Szerkesztve ]

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#11876) Digitalpimp válasza Fishor (#11864) üzenetére


Digitalpimp
senior tag

Én a Sandvik acélt venném inkább.

"...a popszakmában sokminden fontosabb, mint maga a zene. Azt a legjobb kikapcsolni." Ford Fairlane kalandjai "Vihar előtti csend, nem jó itt senkinek, csak az a pár szemét érzi jól magát, aki a képernyőről felém integet, az a sok nagy magyar, az a sok jóbarát!" PiCsa

(#11877) z123456z


z123456z
őstag

Én kívülállóként annyit tudok mondani a köves élezésről, hogy:
- tanulni kell
- idő kell hozzá
- türelem kell hozzá
- pénz kell hozzá

Viszont...
Kb egy éve vettem alin a 2 dolláros cikkek között egy háromállásos élezőt. Nekem nem kellett, anyáméknak adtam, ki se próbáltam. Ma reggel átmentem hozzájuk, kezembe akadt egy életen kés, na mondom megélezem ezzel az élezővel. Néhány húzás mindegyikben és a legvégén már csak a saját súlya nyomta, olyan éles lett, hogy nem hittem el. Nézegettem az élt, és nem láttam rajta sérülést sem, nem is éreztem. Úgyhogy nem túl kemény acélokhoz ( ez történetesen Lidl-s kés volt ), konyhakésekhez tökéletes egy ilyen élező.

(#11878) eldoble válasza z123456z (#11877) üzenetére


eldoble
aktív tag

Én is 600 forintért vettem egy ilyen élezőt: [link] , de én se használom, mert hát, na, én profi eszközökkel élezek .... , de amikor vettem, sima konyhai késeken kipróbáltam, hát valóban meglepően szuper élesre élezte a noname konyhai késeket.

(#11879) z123456z válasza eldoble (#11878) üzenetére


z123456z
őstag

Igen, ilyet vettem én is szerintem. A lényeg, hogy függ a felhasználási területtől is, hogy mivel. Nyilván soktízezres késeket nem mernék élvezni vele, de látszólag hibátlan élt készít, bár nem néztem nagyítóval az élét.

(#11880) eldoble válasza z123456z (#11879) üzenetére


eldoble
aktív tag

Anno betettem a legfinomabb részébe egy Ganzo, talán D2-es acélú kést (több grill munka után) persze csak pár húzást csináltam, azt is nagyon finoman és bele se engedtem a teljes súlyával, de egyértelműen élezett rajta, majd egy 20x nagyítóval néztem az élt, de nem volt semmi gond.
Persze ez így nagyon finom próba volt, de ezt a kést azért nem mertem teljesen ezzel élezni.

(#11881) Apophis


Apophis
őstag

Én már próbáltam mindenfélét, a végén mindig visszatértem a kövekhez. Igen, meg kell tanulni, de onnantól egy örökké hasznos tudásod lesz. A jó kő lassan kopik, szinte bármit megélezel rajta. Szerintem árban sem rossz, lásd a linkelt Haidu kit 3 nagy kővel (én is ezeket használom, csak több van), síkolóval csak 25k, egy átlag embernek ez kb. életére elég, mellé még ~10k-ért egy bőrös deszka pasztával, ha igényled. Összehasonlításként egy alap Lansky kit 30-50k, és relatíve hamar szétmegy, egy csomó kést nem vagy alig lehet befogatni és meg is karcolhatja; WS szalagos élezők 40-90k + fogyóeszköz, profibb cuccok 100k felett kezdődnek.
Kezdőnek én egy 4-600 és egy 1000 grites, nagy követ ajánlok. Ezekkel simán borotvál a kés, jól meg lehet tanulni rajtuk. Utána ki lehet egészíteni finom kővel, ha tükör élt szeretnél, de ez a hajszálvagdosós szint, gyakorlati jelentősége minimális. Hasznos egy 200-as kisebb kő, amivel szintezheted a nagyokat, meg egy jó állvány is aranyat ér, pl. deszkén elég kényelmetlen, ha nem férsz oda rendesen.

...a lamb in a lion’s presence, no recourse beyond obeisance, no hope beyond prayer.

(#11882) gyapo11 válasza Apophis (#11881) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Az utolsó félmondatra: nekem is most van úton a tartó, amibe bármilyen méretű követ be lehet fogni és a mosogató széleire fektetve csöpögtetni lehet rá a vizet. Eddig egy edényben levő vízbe mártogattam a köveket, de egy durvább kő után egy finomabbra kerülhetnek a durvábbról szemcsék, cserélni kellene a vizet. Az asztalon állandóan probléma a kéz beleütközése, nedves vásznon a kő nem csúszkál, de azért nem is rögzített, szóval ajánlott ez a tartó cucc.

[ Szerkesztve ]

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#11883) Fishor válasza Apophis (#11881) üzenetére


Fishor
senior tag

Sokat segítettetek, köszönöm szépen mindenkinek! Úgy látom az 1000-es az mindenki szerint egy közös fontos méret. Alá viszont a készletben 250 es van, bar most azon gondolkozom, hogy ha nem készletet veszek, csak 2 követ akkor vehetek 600 és 1000 et is mert azt is javasolták már. Szóval az 1000 tuti, mellé viszont nem tudom hogy a 600 vagy a 250 legyen - e. Sose használtam még ilyeneket, nem tudom mi a hátránya/előnye az egyiknek vagy a másiknak. Illetve hogy mondjuk 250 után az 1000 nem túl nagy ugrás e, nem kell e túl sokat rádolgozni ami által pazarolva lesz a finomabb kő. Ha meg 600 at veszek akkor meg az alapozásnál nem lesz e túl nagy munka, ezáltal pazarlás. Gondoltam arra is hogy kiaebb hcz méretet venni a nagyolóból, de attól tartok akkor meg nem áll rá a kezem az egyik kő után a másikra.

Üdv: Fishor

(#11884) roseben válasza Fishor (#11883) üzenetére


roseben
kezdő

A 250-essel gyorsan lehet haladni viszont ezzel szeded le a legtöbbet. Újraprofilozáshoz ajánlom, amikor más élszöget alakítasz ki. Konyhakésekhez kétszer, háromszor elég végigmenni és már sorjás is a másik oldala. Van aki 600 után már pasztás bőrrel végez mert a fűrészfog jobban harap pl. a paradicsom héjába vagy a puhább de már prémium bicskán is tovább lesz éle a kitompult fúrészfognak mint a szintén kitompult simább élnek. 600-as gyémánt után én egy finom kerámiával még áthúzom (ezzel szoktam fenni ha használat közben szükség lenne rá) végül a zöld pasztás bőrrel de ez utóbbit nem tartom szükségesnek konyhakésen. Használom mert van. Inkább bicskán bőrözök.

(#11885) Fishor válasza roseben (#11884) üzenetére


Fishor
senior tag

Szia!

Ez azért ritka szerintem, hogy újra kellene profilozni egy kést,ezért ez akár elhagyható is lehetne, ha a 600-zal is lehet újra profilozni egy kést, csak mondjuk nem 3 húzásból hanem 10 ből? Ez az én logikám. Így működik? 600 sal is újra lehet profilozni egy kést ha a szükség úgy hozza? Vagy az nagyon sok melóval illetve kő koptatással járna? Mert ha igen akkor inkább 600+1000 kombót venném.
Vagy ha meg a 250 fontosabb és utána az 1000 kevesebb rádolgozást igényel akkor meg tényleg lehet a 250+1000 a jobb. A készletben is ez van végülis a 3000 rel kiegészítve, amiről itt azt szűrtem le, hogy otthonra fölösleges.

[ Szerkesztve ]

(#11886) roseben válasza Fishor (#11885) üzenetére


roseben
kezdő

A 600 az nem tíz hanem 150 ha újraprofilozásról van szó, bár azt elég egy késen egyszer végrehajtani. Én nem hagynám ki a 250-et. Sok idegességtől meg tud kímélni. Az 250-es után az 1000-es kővel kérdésedre csak tippelni tudok mert még nem próbáltam, de én inkább azt választanám mint, hogy 600-as legyen a legdurvább kövem. A 3000 nem felesleges ha azt nézzük, hogy a paszta annál is finomabb. Szerintem kiválthatja. 250, 1000, 3000 szerintem jobb mint a 600, 1000 kombó. Én nem is szeretem ha a szemcseméret lépcsőfokok kevesebb mint az előző duplája. Felesleges fáradozásnak tartom.

(#11887) gyapo11 válasza Fishor (#11885) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Az újraprofilozás is kétféle lehet, csökken az élszög vagy nő. Nagyon nem mindegy, ha 600-assal akarsz élszöget csökkenteni, akkor az sokáig fog tartani, ha viszont egy durva kővel kialakított lapos élszög után akarsz egy kicsit növelni, akkor akár az 1000-es is jó, csak pár húzás. Nekem van 400-es kövem, és a gyári tompább élszöget laposítani nem jó, kevés. Vegyél ehhez egy 700 Ft-osat ami kádasodik, vagy egy kaszakövet, ritkán kell használni, sokáig jó lesz, majd a finomító kő leszedi síkra az élszalagot. Így lesz egy durva barázdás élszalagod, ami nem vesz részt a vágásban, és egy keskeny rész az élszalag él felőli szélén a finom éllel, szinte tükrös de még mikrobarázdás, ami vág.
Szóval fenés 1000, élezés 400 és 1000, profilozás csökkenő élszögre 180-250, növekedő élszögre 1000. Ha növelni akarod az élszöget nehogy a teljes élszalagot átcsiszold az 1000-essel, csak az él végét finoman. Így a fenések is rövidebb ideig tartanak az elején.

[ Szerkesztve ]

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#11888) Fishor


Fishor
senior tag

Sziasztok!

Ez a fenőacél használható, vagy a legolcsóbb boltban kaphatóval is többet érek, ezt meg hagyjam meg muzeális darabnak?

Üdv: Fishor

[ Szerkesztve ]

(#11889) H-Zol válasza Fishor (#11888) üzenetére


H-Zol
senior tag

Hát ez elég kicsi kép lett , de amit ki tudok nézni belőle, elég muzeális darab :D
Ezzel nem tudod kivédeni a követ , köszörűt, szallagos élezöt , egy idő után ezekből kelleni fog valameik !
A hentesek használják munka közben előszeretettel az acélt , de ők is egy idő után vagy megélezik , vagy megéleztetik a késeket !!

(#11890) csibe1 válasza H-Zol (#11889) üzenetére


csibe1
addikt

Ez fenésre jó lehet, a kisebb hibák kijavításához. A penge anyagától is függ, hogy mennyire lesz sikeres a fenés.
A nagyobb sérülésekhez meg tényleg nem árt egy fenőkő netán egy profibb élező szerkezet; vagy el kell vinni rendesen megéleztetni a kést.

" Bármi megtörténhet,még a pók is foghat halat. "

(#11891) Donki Hóte válasza Fishor (#11888) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Egyesek szerint (nem tudom, hogy igaz-e, nincs módom ellenőrizni) a fenőacél a penge élének a kihajlását szünteti meg.

Az elmélet szerint használat közben a kés élének legkülső széle, a legvékonyabb része a nyomástól oldalra picit kihajlik, így a vágóképessége erősen lecsökken annak ellenére, hogy a kés éle tulajdonképpen megvan.

A fenőacéllal történő simogatás hatására ez a kihajlás megszűnik, az él visszamegy középre, tehát a kés ismét jól vág.

Ha a régi fenőacélod elég kemény felülettel rendelkezik és a felszíne ép és síma, akkor szerintem használhatod nyugodtan.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#11892) H-Zol válasza csibe1 (#11890) üzenetére


H-Zol
senior tag

Itt [link] is elmondják , és be is mutatják , nekem nincs , de hentes ismerőseim csak úgy kardoznak vele :D

(#11893) Fishor válasza H-Zol (#11889) üzenetére


Fishor
senior tag

Meglesz a kő. Haidu hcv t akarok venni 2db ot. Eddigi itteni tanácsok alapján sztem 600 és 1000, és lehet hogy hcz ből meg veszek egy 250 est. És mellé szeretnék egy fenőacélt, használat előtt korábban a dick fenőacélom mindig csodát művelt a késekkel, csak sajnos nem tudom milyen típus volt az. Úgy rémlik 20 vagy 25 centis volt és 7k körül volt vagy 8 éve. Lehet eurocut volt se tényleg nem tudom. De mindenképp szeretnék olyat, mert jó tapasztalataim voltak vele amikor nincs idő kövezni.

Üdv: Fishor

(#11894) roseben válasza Donki Hóte (#11891) üzenetére


roseben
kezdő

Én is így tudom. Ugyanezt csinálja a paszta nélküli bőrszíj a borotvakés élével.

(#11895) lugosi válasza Fishor (#11893) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

A fenőacél helyett kerámia rudat is lehet venni. Ugyanolyan méretű mint a fenőacél.

(#11896) gyapo11 válasza Donki Hóte (#11891) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Ezt olvastam én is, ha a fenőacélt abban a szögben tartják amennyi az élszög, akkor el is képzelhető, hogy irányba állítja a kihajlásokat. Csak ehhez nem kellenek bordák, az a néhány olcsó fenőacél ami a kezemben volt viszont mind bordás volt.

[ Szerkesztve ]

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#11897) gyapo11 válasza H-Zol (#11892) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Az kb. lehetetlen, hogy a hentesek fölöslegesen acéloznak, biztos hogy élesedik tőle a kés. A kérdés az, hogy mi történik. Egy lehetséges a visszahajlítás, egy másikat én tapasztaltam az anyag lemarása a bordákkal.
Ha egy él letompult kicsit de nem hajlott ki, akkor az acéllal simogatás hogy élezne anyag leszedése nélkül? Márpedig ha tökéletesen a penge síkjában vágok sokat, akkor is kopni fog az él és lekerekedik de nem lesznek kihajlások.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#11898) gyapo11 válasza roseben (#11894) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Pedig azt gondolhatnánk, hogy a borotvakés olyan keményre van edzve, hogy ott nem hajlik ki semmi, hanem azonnal törik.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#11899) haddent válasza gyapo11 (#11897) üzenetére


haddent
addikt

Szerintem inkább "fogasodik". Azért kínozzák kb vágásonként, mert sosem lesz rendes apex-él, hanem mindig csak egy kicsit megfogasodik, vág-vág, csak ugye igazából pont (micro)burr-t hoz létre, ami egy rövid ideig tök jó, csak letörik a pi...-be könnyen. Cserébe 2 húzás azt megint olyan. Nyilván érthető, vicces lenne, ha naponta 2 órát japán köveken, 4 lépésben aztán még 2 féle pasztás bőrön simogatnának ilyen eldobós szar késeket.
Az én (korlátolt) tapasztalatomban és tudásom alapján, valamint youtube vidik, leírások alapján ahonnan ezt is szereztem tényleg 2 dolog kell: min. 1 jó kő, meg min. 1 jó paszta/bőr. Ha bármelyikből / mindkettőből több van, nagyon jó, de konkrétan 400 -as gyémántkő + 6 mikronos bőr, ha jó, és jól csinálod, akkor borotvaéles lesz, szó szoros értelmében.
A 2 említett dolgon kívül egyetlen dolog amit én jónak tapasztaltam, az a kerámia rúd, de az is csak élezés után - bőr előtt, a burr -t hamarabb le tudja kapni. Csak nagyon csúnyán el is lehet vele cse....ni, ezért annyira nem buli az sem, szerintem.

[ Szerkesztve ]

(#11900) lugosi válasza haddent (#11899) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Az én tapasztalatom szerint a finom borotvaél sok esetben a visszájára sül el (ami a vágást illeti). Én csak a faragókéseimet és a borotvakéseimet élezem már olyanra, a többivel megállok 1000-nél és semmi bőr, semmi paszta.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.