Hirdetés

2024. május 12., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#10801) lugosi válasza zsero (#10799) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Nekem a HCR 600-at ki se adja a weblapjuk. Vajon elfogyott, vagy kifutó?

gyapo11: én úgy következtettem, hogy konyhai kései vannak (victorinox fibroxot írt).

(#10802) zsero válasza lugosi (#10801) üzenetére


zsero
aktív tag

HCR 600 szerintem elfogyott, de késekollóknál még találtam. HCA 600 lenne kicsivel kisebben.

gyapo11: van mellé a HCR 3000, ezért gondoltam 2 köves rendszernek.

Alapvetően európai konyhai késekre lenne (több Victorinox tanulni, 1 Wüsthof ha már van gyakorlatom). Nem akarok élszöget változtatni, csak visszaállítani a gyári élüket úgy hogy még sosem voltak élezve.

[ Szerkesztve ]

(#10803) gyapo11 válasza zsero (#10802) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Ahogy írtam, nem lesz pénzkidobás, ha tartod az élszöget szép fényes lesz az élszalag és jó éles a 3000-essel. A 600-ast nem tudom, majd írd meg hogy durva-e vagy túl finom, mennyire koptatja az acélt.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#10804) eldoble


eldoble
aktív tag

Sziasztok!
Ha véletlen, valakinek még nem lenne ilyen magyar szalonnázó bicskája, gyorsan rendeljen, mert karácsonyra nagyon drága lesz ...

[ Szerkesztve ]

(#10805) Dr. Akula válasza eldoble (#10804) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Az a baj az ilyen vájatosokkal, hogy mire kinyitod, elmúlik az éhséged. :)

(#10806) eldoble válasza Dr. Akula (#10805) üzenetére


eldoble
aktív tag

Ez, igaz, de addig kell borozni, amíg újra meg nem éhezünk ...

(#10807) User_2 válasza eldoble (#10804) üzenetére


User_2
tag

egyébként mire szánta a gyártója ezt a fajta bicskát?

több késest is kérdeztem arról mi az alapvető funkciója, csak az olyan szakeladói választ tudják, minthogy "amire a kedves vevő használja"

érdekes, h nemcsak magyarországon, franciaországban is ismert

nehéz elhinnem, hogy direkt szalonnázáshoz készítettek volna egy ilyen hosszú, vékony pengéjű bicskát. alapvetően tok nélkül, olyan kivitelben, ami nehézé teszi, tehát zsebben nem praktikus, táska kell hozzá.
mechanikai megvalósítása labilissá teszi: hosszú penge, rövid forgócsap.
leginkább bökőnek momdanám, esetleg levélkés, de nemannyira mindennapi általános használatú bicska.

nem kötözködés, nekem is van itthon öröklésből, teljesen elterjedt, sok helyen kapni
tényleg nem értem mi a varázsa

(#10808) eldoble válasza User_2 (#10807) üzenetére


eldoble
aktív tag

Ennek, mint a többi bicskának nem a 2000-es években kell keresni az eredetét és a létjogosultságát, hanem még a régi békeidőkben.
Ez a bicska, ahogy írod is a gyenge pengéje miatt nem alkalmas munkára, ezért úri bicskának is nevezik. Ezt pontosan szalonnázásra készítették, a pengéje vékony, éles, kényelmes vele vágni az oldal szalonnát és elég hosszú ahhoz, hogy azt átérje.
Amikor, régen, kint a földeken dolgoztak a családok, ott reggeliztek, ebédeltek, ott étkezéshez nélkülözhetetlen volt, az előző tulajdonságai miatt.
Ez csak étkezésre való, de arra kötelező mindenkinek (csak vicc...).

"A szalonnázó a köztudatban ma is élő elnevezése a bicskáknak, de a hozzá tartozó, egykoron jól ismert formát ma már leginkább csak a késkedvelők ismerik.
Minden bizonnyal a legfinomabb, legkecsesebb és a legelegánsabb forma a magyar bicskatípusok között. Igazi úri bicska, szokták így is nevezni. Hosszú, kecses, középhegyű pengéje kifejezetten étkezéshez, falatozáshoz ajánlott. A régi időkben a kereskedők és a városok lakói körében elterjedt, kedvelt típus. Az 1800-as évek végétől jól ismert, széles körben használatos, a mai napig az ország szinte minden bicskakészítője által alkalmazott forma.
Jimmy Carter amerikai elnök Magyarországon járva is ilyen bicskát választott magának. Kedvelt reprezentációs ajándék, hazai és külföldi diplomaták, államfők és üzletemberek körében. Vékony, rendkívül finom, kecses formájának köszönhetően, nem túl nehéz, még egy öltönyzsebben is elegánsan megfér. Így aztán éttermekben, vendéglőkben is gyakran előkerül az asztalnál, gyakran nem kicsi feltűnést keltve. Hosszú finom éles pengéje, nem csak a szalonnát, de a sülteket és a sztéket is könnyedén szeli és jóízűen lehet vele falatozni."
http://magyarbicska.hu/

[ Szerkesztve ]

(#10809) User_2 válasza eldoble (#10808) üzenetére


User_2
tag

köszönöm, hogy válaszoltál,

ezt a leírást én is olvastam, de nehezen hihető.

nekm is van öltönyöm, zakóm, finom könnyű anyagból is, vastag gyapjúból is.
ezt a szalonnázót viszont nem viselném öltönyzsebben,
tweedzakó spéci bicskazsebben sem, szörnyen lehúzza.
súlya a zakó varrásait kikezdi, a zakó szövet esését megváltoztatja,
nem tudnám úribicskának nevezni.

emellett a másik használati mód a szalonnázás: gyerekkoromban láttam élő autentikus népi embereket szalonnázni: késsel emelik a szájukhoz a szalonnát és a kenyérkatonát is, azaz a kés egyben kanál is -persze fura ezt így mondani.
vékony pengéről a szalonna lefordul, kenyér is
(gyerek voltam a késre már nem emlékszem)
se nem biztonságos, se nem stabil mozdulat egy vékony hosszúpengéjű késsel.

valami más lehet az elterjedtség oka. valahogy nem stimmel a leírás.

de nem dekanonizálni akarom a bevett tézist ,csak feldobtam, hátha lesz majd valaki, aki más legendát is ismer, mit a széleskörűen ismert.

(#10810) eldoble válasza User_2 (#10809) üzenetére


eldoble
aktív tag

Azért még mindig a legkönnyebb bicska a bicskák között, egy zakó felső zsebben lehet zavaró lehet, de oldal zsebben észre se veszed, az igaz, ha folyamatosan ott lenne a zakó zsebben, akkor biztos koptatná a szövetet.

Tudom mire gondolsz ezzel "késsel emelik a szájukhoz a szalonnát és a kenyérkatonát is" a szalonnát nem gond ezzel a szádhoz emelni, a kenyér falatot meg nem ezzel szokták, egyébként még úgy is láttam falatozni öregeket, hogy nem úgymond kanálként használták a kést, hanem a szalonna falatba beleszúrták a kés hegyét és úgy tették a falatot a szájukba.

Egyébként én hideg étkezésnél használom, és tényleg praktikus, képzeld el pl. amikor a paradicsomot, uborkát, paprikát szeleteled és mellé a grill kolbászt, sült szalonnát vagdalod vele, akkor érezni, hogy tényleg erre való.

Engem egyébként meggyőzött ez a "ez a kés szalonnázáshoz készült" monda, de én is kíváncsi lennék rá, ha másnak van más eredete. Az is érdekelne, hogy ez a kés fajta Európa melyik részén terjedt el, lehet csak a történelmi Magyarországon?

[ Szerkesztve ]

(#10811) lugosi válasza eldoble (#10810) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Végre egy tök érdekes thread! :)

(#10812) 4ron


4ron
senior tag

Szüleimnek szeretnék venni átlagos konyhai használatra rendes késeket, jó ár-érték arányban, nem horribilis összegért.

Van valami best buy, amit általános használatra ajánlani tudtok? Fontos lenne még, hogy vegyek hozzá valami élezőt is, mert az sincs otthon rendes.

⭐ Revolut meghívó ajándék 7500 Ft bónusszal | Raiffeisen Bank meghívó változó ajánlói bónusszal ⭐ Kérd privát üzenetben tőlem!

(#10813) rob2174 válasza 4ron (#10812) üzenetére


rob2174
tag

Ikea 365+ [link]

(#10814) Digitalpimp válasza 4ron (#10812) üzenetére


Digitalpimp
senior tag

Milyen típust, milyen használatra, hány darabot, mennyi a kereted stb... Azért pár támpontot adjál.

"...a popszakmában sokminden fontosabb, mint maga a zene. Azt a legjobb kikapcsolni." Ford Fairlane kalandjai "Vihar előtti csend, nem jó itt senkinek, csak az a pár szemét érzi jól magát, aki a képernyőről felém integet, az a sok nagy magyar, az a sok jóbarát!" PiCsa

(#10815) Donki Hóte válasza eldoble (#10804) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Magyar késkészítők már így is eléggé elszállt árakkal dolgoznak, nem hiszem, hogy Karácsony környékéig jelentős áremelést tudnának érvényesíteni. Már két éve is nagyon magasak voltak az áraik, úgyhogy szalonnázónak inkább Kínából vettem bicskát :K

Egyszerűbb nyitás, nyitott állapotban lockolt penge, nem csúnya kinézet, tized ár :R

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#10816) 4ron válasza Digitalpimp (#10814) üzenetére


4ron
senior tag

Amit rob2174 linkelt egy hozzászólással korábban, például ilyesmire gondoltam.
Általános használat alatt azt értem, amire szerintem a többség használja a késeit a konyhában, egy átlag háziasszony :D Hús filézés és szeletelés, zöldségek és gyümölcsök szeletelése például.

⭐ Revolut meghívó ajándék 7500 Ft bónusszal | Raiffeisen Bank meghívó változó ajánlói bónusszal ⭐ Kérd privát üzenetben tőlem!

(#10817) Sanyi.mTs válasza Donki Hóte (#10815) üzenetére


Sanyi.mTs
addikt

erre tudnál linket adni?

(#10818) sherlock82 válasza eldoble (#10804) üzenetére


sherlock82
senior tag

Ha szeretnék venni egy ilyen bicskát, akkor hol tudok utána nézni az áraidnak?

Iphone 8, Adidas ultraboost 22, Casio G-Shock GBD-200-9ER

(#10819) Digitalpimp válasza Sanyi.mTs (#10817) üzenetére


Digitalpimp
senior tag

Pl.: Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! US $11.71 50%OFF | M390 Steel Folding Knife High Hardness Damascus Laser Pattern Utility Pocket Knife Outdoor Self-Defense Survival Hunting

De tele vele az Ali. Meg van még pár variációja.

"...a popszakmában sokminden fontosabb, mint maga a zene. Azt a legjobb kikapcsolni." Ford Fairlane kalandjai "Vihar előtti csend, nem jó itt senkinek, csak az a pár szemét érzi jól magát, aki a képernyőről felém integet, az a sok nagy magyar, az a sok jóbarát!" PiCsa

(#10820) eldoble válasza sherlock82 (#10818) üzenetére


eldoble
aktív tag

Én is vásároltam a bicskát, én pár éve itt vettem 9e forintért a 9,5cm élhosszúságút: [link] .
Van még itt egy pár, de valóban van áruk, itt kezdődnek az árak és 80e ig vannak:
[link]
[link]
[link]
[link]
Van itt még 170e ért is ... [link] de, ez már nem is igazi szalonnázó.
Na, mondjuk még ez ad valamit az áráért, de már ez sem a klasszikus szalonnázó: [link] [link] .

[ Szerkesztve ]

(#10821) eldoble válasza Donki Hóte (#10815) üzenetére


eldoble
aktív tag

Mennyi volt az az ár? Most olyan 20-25e körül vannak a magyar bicskák alapárai.
Amit mutatsz, annak vastag a pengéje szalonnázónak, 3mm, a szalonnázónak 2-2,5mm-nek kell lennie, meg ott a penge forma se az igazi.

[ Szerkesztve ]

(#10822) sherlock82 válasza eldoble (#10820) üzenetére


sherlock82
senior tag

Köszönöm, itt azért van egy két nagyon szép darab.
Elmentettem az oldalt. :)

Iphone 8, Adidas ultraboost 22, Casio G-Shock GBD-200-9ER

(#10823) Digitalpimp válasza 4ron (#10816) üzenetére


Digitalpimp
senior tag

Akkor mondjuk európai vonal, kell szeletelő, vagy séfkés, egy tizenpár centis általános, meg pucoló, zöldségkés? Ha Lidl játszik, most lesznek akciós kések, azok sem rosszak. Vagy a CS kések, ár-értékben azok is jók.

"...a popszakmában sokminden fontosabb, mint maga a zene. Azt a legjobb kikapcsolni." Ford Fairlane kalandjai "Vihar előtti csend, nem jó itt senkinek, csak az a pár szemét érzi jól magát, aki a képernyőről felém integet, az a sok nagy magyar, az a sok jóbarát!" PiCsa

(#10824) Digitalpimp válasza Digitalpimp (#10823) üzenetére


Digitalpimp
senior tag

Akkor mondjuk európai vonal, kell szeletelő, vagy séfkés, egy tizenpár centis általános, meg pucoló, zöldségkés? Ha Lidl játszik, most lesznek akciós kések, azok sem rosszak. Vagy a CS kések, ár-értékben azok is jók. Késekollókon nézz szét, van választék, a Dickek se rosszak. Elbaxtam.:))

[ Szerkesztve ]

"...a popszakmában sokminden fontosabb, mint maga a zene. Azt a legjobb kikapcsolni." Ford Fairlane kalandjai "Vihar előtti csend, nem jó itt senkinek, csak az a pár szemét érzi jól magát, aki a képernyőről felém integet, az a sok nagy magyar, az a sok jóbarát!" PiCsa

(#10825) rob2174 válasza Digitalpimp (#10824) üzenetére


rob2174
tag

Lidl ernesto kések valóban olcsó, de jó darabok, könnyen is élezhetők

(#10826) LamaCube válasza Donki Hóte (#10815) üzenetére


LamaCube
addikt

Semmi támadás, inkább eszmecsere, de szerinted egy bicska, aminek 80%-a kézimunka, hány óra alatt készül el? :R Ezek a bicskák nem egy futószalagról lejött tucattermékek. Teljesen felesleges összehasonlítani a kettőt.
Természetesen mind a kettő ugyanazt tudja jó esetben, bár a hazai készítők nem tesznek bele festett damaszk pengét, vagy jobb esetben paki damaszkot. Itt inkább az a kérdés ki mire használja vagy mi az igénye, mert a 170000-es Hochstein szalonnázóval biztosan nem szalonnáznak /bár lehetnek kivételek/, hanem vitrinbe teszik. Vagy befektetés vagy gyűjtőszenvedély. Egyben biztos vagyok, hogy eldoble által feltett szalonnázó, ha karbantartja a tulajdonosa, akkor még 100 év múlva is bicska lesz. Egyébként már 20000-től vannak nagyon jó szalonnázók vagy más formák, ami ha azt nézem mennyi idő alatt van meg, akkor nagyon barátságos ár. Persze azt is megértem, hogy a tradicionális vonal nem jön be mindenkinek. Én is úgy készítem, hogy inkább vegyítem a modernebb anyagokkal, formákkal a tradi vonalat.

HyperCube< ModernWarfare 2 baráti kör >Az elv olyan mint a fing, tartja az ember, amíg bírja...

(#10827) sherlock82 válasza LamaCube (#10826) üzenetére


sherlock82
senior tag

+1.

Minden szavával egyetértek.

Iphone 8, Adidas ultraboost 22, Casio G-Shock GBD-200-9ER

(#10828) Donki Hóte válasza eldoble (#10821) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Ennek a pengének 2,41 mm a vastagsága, ez benne van az általad írt tűréshatárban.

A penge formájára pedig eddig egyetlen szalonna sem panaszkodott :K

Aki szerint ez egy olcsó gagyi, annak igaza van :R

De nem hiszem, hogy csak azért, mert valaki rugóacélból kézzel csiszolja ki a pengét, attól hanyatt kellene esni. Ennek a "gagyi" kínai bicskának sokkal egyszerűbb a nyitása, nyitott állapotban is stabilan rögzített a pengéje, a gagyi damaszkuszi minta ellenére legalább olyan jó a pengéje, mint a sokak által agyonhájpolt kézműves bugylibicskáknak :K

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#10829) LamaCube válasza Donki Hóte (#10828) üzenetére


LamaCube
addikt

Nem kell hanyatt esni semmitől se és persze egyet se kell érteni, de valótlant se kell mindenáron terjeszteni... :R
Csak egy pár adat, kb. egy alap bicska elkészítse, ami mondjuk egy baknis, sima diónyéllel és egy egyszerű, de jó minőségű 75cr1szenes vagy rozsdamentes 1,4116-os pengével készül. kb. 6-7,5 óra jó esetben. Ebből az anyag kb. 3500-4000. Szerszámkopás /csiszolószalag/ , rezsi stb. nem is számolom. Egy ilyet már 18000-től meglehet venni ebben a méretben, ami neked van. 18000-3500=14000/6= 2416Ft/óra, amiből ugye lejön a rezsi, adó stb. De ezeket felejtsük el legyen tisztán 2416Ft/óra. Segédmunkások többet kapnak... És itt most mindenből a legjobb idővel és árral számoltam, de ugye ezt a szegmenst is ki kell szolgálni, még ha majdnem ráfizetés is, persze valakinek ez is sok, ez is érthető, de szerencsére nekik is megvan a beszerzési forrás. Az persze lényegtelen, hogy éltartásuk egyenlő a nullával, mert egy sima laposvasat megélezek úgy, hogy vigye a szőrt, de kb. kettő használat után élezhetném újra. Merész kijelentés, hogy legalább olyan a pengéje, mint pl. egy bugylinak, amit nem is értek hogyan jött a képbe. Teljesen más kategória, igaz régen a legsilányabb anyagból készítették, de a mai készítők jó pengékkel készítik, azt biztosan állítom. Persze van kínálat közép és magas szinten is, mert valakinek az kell.
De elkanyarodtam a fő témától, hogy elszálltak az árak. Nem szálltak el az árak. Mondhatom, hogy nagyon még az inflációt se követték, pedig csak az alapanyagok 30-35%-al növekedtek 1 év alatt és akkor ne is említsük az energiaárakat és a többit. Ezt az árakba nem láttam a hétvégén a Nemzetközi késkiállításon a decemberihez képest. Külföldi készítők áraihoz képest szerénynek mondhatom a magyar készítők árait, persze vannak kivételek itt is, de azokat gyűjtők veszik inkább. Mondjuk nem is szabad összehasonlítani a külföldi és magyar viszonyokat.
Szerencsére virágzik a magyar késkészítő szakma, legtöbb készítőnél több hónapos vagy akár éves várakozási idő van, úgyhogy aggodalomra semmi oka senkinek. Mindenki megtalálja, amit szeretne, ha nem magyar készítőtől az se gond.

Te nem vennél 18000-ért szalonnázót nekem meg ingyen sem kéne az a kínai "csoda". :N
Ez így van jól, nem vagyunk egyformák ! Béke! :R

HyperCube< ModernWarfare 2 baráti kör >Az elv olyan mint a fing, tartja az ember, amíg bírja...

(#10830) FBLLMAG válasza LamaCube (#10829) üzenetére


FBLLMAG
senior tag

+1 :K

(#10831) lugosi válasza LamaCube (#10829) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Egy idő óta irtózok magától az egész "rendeljkínait" jelenségtől. Nem akarok egy hosszas gazdaságpolitikai elemzésbe bonyolódni, de mindazok akik táplálják ezt a jelenséget, maguk és magunk alatt vágják a fát.

(#10832) LamaCube válasza lugosi (#10831) üzenetére


LamaCube
addikt

Engem nem bosszant annyira, mert sokat nem lehet tenni ellene, ha van rá igény lesz kínálat is. A bosszantó inkább az, hogy egy ilyen ipari hulladékot hasonlítunk össze egy magyar bicskával.

HyperCube< ModernWarfare 2 baráti kör >Az elv olyan mint a fing, tartja az ember, amíg bírja...

(#10833) Donki Hóte válasza LamaCube (#10829) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Érdekes, hogy mindenki elengedi a füle mellett azt a felvetésemet, hogy a klasszikus magyar bicskák ma már nagyon avíttosnak számító nyitási móddal rendelkeznek (vájat a körömnek :D ) és nincs bennük biztosítás a becsukódás ellen, ami még akár biztonsági problémát is jelenthet.

De tudom, HAGYOMÁNY, HAGYOMÁNY :R

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#10834) gyapo11 válasza lugosi (#10831) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Nekem teljesen mindegy honnan jön, a lényeg a szolgáltatás és az ár. A kínai cuccoknál nehézkes a garancia, pedig gyakori a csapnivaló minőség, viszont ha kibontás után pár napon belül megy a reklamáció, akkor sok esetben visszaadják az árát.
Mostanában azért amikor keresek valamit, akkor egyre gyakrabban vesztenek a kínaiak, ugyanazt adják drágábban, de ugyanígy vesztenek sokszor a hazai webáruházak is a postaköltség miatt, ez inkább a kisebb összegű tételekre igaz, ezeket helyben érdemes megvenni, pestiek előnyben.
Vettem kést itthon is meg Kínából is, nem mondanám, hogy bármi baj lenne a kínaival, akár esztétika, használati érték, tartósság szempontjából.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#10835) gyapo11 válasza Donki Hóte (#10833) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Az tényleg kellemetlen lenne ha rácsukódna a penge a kezemre, de ilyen még nem fordult elő. Ezért aztán nem is tartom olyan fontosnak a zárat, meg azért a magyar bicskáknak elég erős szokott lenni a rugója. A ló túloldala is problémás, Lidl-ben vett backlockos bicska nyitása is lockolt, és marha kényelmetlen benyomni a baromi erős nyelvet és közben nyitni a pengét, mivel pont szemben vannak, és a pengére támaszkodna az ujjam ellentartani, de nem lehet mert éppen nyitnám.
Még soha nem nyílt ki zár nélküli bicska a zsebemben, szóval ezt megint nem tartom fontosnak. A könnyen nyíló bicskának viszont tényleg kell a zár, de csak nyitott állapotban rögzítsen.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#10836) Donki Hóte válasza gyapo11 (#10835) üzenetére


Donki Hóte
veterán

A nyitott állapotban nem lock-olható penge nekem régi nagy vesszőparipám, nem most találom ki, hogy ha egy bicskának nem lock-olható nyitott állapotban a pengéje, akkor már nem is vagyok hajlandó a kezembe venni.

Egy régi durva sebhely emlékeztet a mai napig is arra, hogy mire képes egy véletlenül becsukódó penge, korábban is írtam már, hogy nálam a lock hiánya abszolút kizáró tényező egy bicska megvásárlásánál :K

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#10837) LamaCube válasza Donki Hóte (#10833) üzenetére


LamaCube
addikt

Nem teszek körömvájatot cssk külön kérésre. Ez valóban inkább a hagyományőrzés. Viszont évszázafok óta nem volt szükség zárra egy bicskára és a két kezes nyitás se ördögtől való. Egy bicska nem bushcraft célokra kell, arra ott vannak azok a típusú kések. Régebben használták fafaragásra, szemzésre, körmölésre azokat a bicskákat, amire ezeket készítették. Bicskát nem szúrásra használták jobb esetben. Ez az egy olyan használat, ahol el tudom képzelni, hogy rácsukódjon az ember kezére, de ahhoz is elég bénának kell lenni. Étkezésnél, amire a legtöbb tradi bicska való teljesen kizártnak tartom. Persze mint mindig, biztosan vannak kivételek. Egykezes nyitás nem rossz dolog, de nem is feltétlenül kell. Tudom doboznyitás stb., arra elég egy sniccer szerintem. De kinek mi vált be ez nem vita tárgya.

HyperCube< ModernWarfare 2 baráti kör >Az elv olyan mint a fing, tartja az ember, amíg bírja...

(#10838) Jenne válasza lugosi (#10722) üzenetére


Jenne
senior tag

Szia!

Bocs, hogy csak ilyen későn reagálok.
Kinéztem egy élezőkészletet, 400/1000 és 3000/8000 kővel. A fizikai méretei 180x60x30 mm, de gondolom a hosszabb pengéjű konyhai késekhez is tudom majd használni. A képen amit piros nyíllal bejelöltem, az mi lehet? [kép]

[ Szerkesztve ]

A gonosz győzelméhez nem kell más, csak annyi, hogy a jók ne tegyenek semmit.

(#10839) lugosi válasza Jenne (#10838) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Szia! Síkoló kő. Azzal a többi követ lehet síkba hozni, ha egy kicsit kikádasodott.

(#10840) milan26 válasza LamaCube (#10829) üzenetére


milan26
senior tag

Nekem van magyar késkészítőtől (szerintem a legjobbtól) pár bicskám és fix pengés késem is. Nem azért kellett, mert használni akarom, egyenesen véteknek tartanám. Azért kellett, mert egy remekmű, mert lelke van, és mert ő csinálta. Normál használatra inkább egy Mora (Hulta) vagy egy Ganzo (Ruike, Blackfox, Böker, Opinel, Victorinox) való. Azok jó ár/érték arányúak. A magyar bicska igenis drága. Sem gyártani, sem megvenni nem éri meg, ha a használat, funkcionalitás a cél.

(#10841) LamaCube válasza milan26 (#10840) üzenetére


LamaCube
addikt

Én meg azt tartom véteknek, ha nem használják az általam készített bicskákat, késeket van mindkettőre példa nálam is, de ez a megrendelő döntése és ezt tiszteletben tartom. Persze értem a te érvedet is abból a szegmensből, akiktől vetted.
Lurdyban és a Tűzzel vassalon is voltam, 18000-től voltak jól használható, jó készítők bicskái.Szerintem ez nem drága, tehát aki használatra vesz az ebből a kategóriából is tud választani. Nem tudom mennyi egy doboz cigi, de egy hétre lehet a 18000 kevés lenne cigire. Gyártani biztosan nem éri meg, mert gyártósoron nehéz lenne megcsinálni. Az való igaz, hogy mint használati tárgyként, már nem úgy van jelen az életünkben, mint a nagyapáink idejében. Ugye a törvény is elég kacifántos a hordhatóság szempontjából. Persze végső soron úgyis mindenki maga dönti el, hogy mit vesz! :R

HyperCube< ModernWarfare 2 baráti kör >Az elv olyan mint a fing, tartja az ember, amíg bírja...

(#10842) eldoble válasza milan26 (#10840) üzenetére


eldoble
aktív tag

Jó olvasni ezeket az eszmecseréket, végre egy kis szakmai vonal.
Én most csak annyit tennék hozzá, hogy a magyar kések közül az egyedi, nagyon minőségi, tényleg drága darabokat valóban csak gyűjteménybe érdemes tenni, de egy alap maskarát, szalonnázót használni kell, arra amire való, egy szalonnázónak a szalonnázás, étkezés az gyakorlatilag a karbantartás, egy maskarát, ha a mindennapos használatra használod, akkor 150 évig bírja.
Igaz ez pl. egy magyar vadászkésre is, azt is használni kell arra amire való és annak sem lesz semmi baja, sőt, örömet okoz a gazdájának.
Nem a magyar kések reklámjaként írtam, mert van nekem is Cold Steel, Ganzo, Eka, Mora, Buck, Victorinox, kínai, stb.
A tegnap esti gyors grill vacsora készítéséhez ezt Eka Swede 8 a késemet kaptam elő, nagyon jó, kézre álló, penge éles, jó penge forma, szuper kis bicska.
Ennyiért ajándék.

[ Szerkesztve ]

(#10843) Donki Hóte válasza eldoble (#10842) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Igaz ez pl. egy magyar vadászkésre is, azt is használni kell arra amire való és annak sem lesz semmi baja, sőt, örömet okoz a gazdájának.

Igen, a magyar késkészítők által készített vadászkéseket, tőröket én is nagyra becsülöm. Ahogy nem tudom elképzelni, hogy pénzt adjak egy magyar szalonnázó, vagy fejesgörbe bicskáért, úgy nagyon is el tudom képzelni, hogy veszek egy Pájer Gyula féle Őrmestert, vagy egy szép kést a KelemenKésekről, vagy BucaVasgyúrótól egy szép darabot :R

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#10844) gyapo11 válasza Donki Hóte (#10836) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Akkor Higonokamit ne vegyél. Egyszer volt a kezemben, nem tudom hibás volt-e vagy mind ilyen, de ott aztán nem rögzítette semmi a pengét, saját súlyától is lengett. Mondjuk ha hüvelykujjal ráfog az ember a nyitó nyúlványra, akkor valamelyest fix, de hogy a japcsiknál miért volt ez olyan népszerű azt nem tudom.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#10845) gyapo11 válasza eldoble (#10842) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Én a használós kategóriába tartozok, és nem azért veszem hogy vitrinben legyen vagy hogy a konzerválással foglalkozzak. Tehát pl. fa markolathéj már gyanús hogy repedezni fog, ha a bicska szerkezeti elemei nem rozsdamentes fémből vannak, akkor gyanús hogy rozsdásodni fog, ha vas vason csúszik akkor gyanús hogy kopni fog és lötyögni, szóval ha 150 évre vesz az ember bicskát, akkor jól kell ismerni minden elemét, és ez általában nem biztosított, vagyis jó eséllyel nem fog addig kitartani.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#10846) sherlock82


sherlock82
senior tag

Nekem a mai napig a kedvencem egy kis svájci bicska amivel 1994 óta ügyködök.
Van mellette itthon, puma, fox, vagy hagyományos nyíló magyar bicskám is, de a fenti kis piros nyelű áll legközelebb a szívemhez. Lehet veszek helyette egy másikat , ami ehhez hasonló; bár ennek sincs az égvilágon semmi baja.

Iphone 8, Adidas ultraboost 22, Casio G-Shock GBD-200-9ER

(#10847) lugosi válasza gyapo11 (#10844) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

A Svörd is ilyen, nincs semmilyen zárja, még rugó se.

(#10848) eldoble válasza gyapo11 (#10845) üzenetére


eldoble
aktív tag

Persze, ez igaz, egyébként sem az évek számítanak, hanem a használati idő, meg a használat módja, csak kaptam én nagyapámtól olyan, kissé rozsdás, kopott élű bicskát, amit még Ő is örökölt, és lehet mondani hibátlanul működött, azért mondtam ilyen nagyot, hogy 150 év ...

[ Szerkesztve ]

(#10849) gyapo11 válasza eldoble (#10848) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Nekem vannak negatív tapasztalataim is.
Pl. tizenéves koromban vettem a vasboltban egy bicskát, és 5-10 év múlva eltört a rugó, semmi nem tartotta a pengét se bent se kint.
Húsz éves korom körül volt egy náder forma agancs markolathéjas bicskám, adtam neki a seregben konzervnyitást, azt bírta, viszont az agancs a szegecsnél már repedt volt, ha nem veszik el valamikor az idő viharában, akkor valószínűleg már leesett volna.
Vettem a vaterán egy szalonnázót, gyöngyház vagy szaru markolathéj, szintén repedezik, a penge oldalirányban kicsit lötyög, kikopott.
Szóval nem mindegyik bírja a használatot, azt meg nem szeretem, ha pátyolgatni kell a bicskát, szétszedni, tisztogatni, olajozni. Legyen elég a fenés.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#10850) lugosi válasza gyapo11 (#10849) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Vasbolt, vatera, ezek így első látásra egypálcás céllövöldés nívójú cuccokat sejtetnek azért. ;)

Én amit a 80-as években vettem búcsúban fejesgörbét, az a mai napig hibátlanul működik, pedig hasonló módon nem rendeltetésszerűen volt használva, ahogy te is írtad. Nyilván nem a kisipar hulladékáról beszélt a fórumtárs, amikor a hazai kézműves késkészítő mesterek darabjairól volt szó.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.