Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1301) Depression válasza Löncsi (#1291) üzenetére


Depression
veterán

Kérdezd meg az Obiban, hogy mennyire arányosan számolják a méreteket.
Hivatalsona a feladat eredménye:
2x8500Ft+ egy ezres az ismerősnek, aki összeforrasztja és méretre vágja, tehát összesen 18k.

Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

(#1302) concret_hp válasza cucka (#1300) üzenetére


concret_hp
addikt

akinek ezt képletként kell tanulnia, annak kb. teljesen mind1 asszem :P

vagy fullba vagy sehogy :D

(#1303) cocka válasza concret_hp (#1302) üzenetére


cocka
veterán

A legszörnyűbb az egészben az, amikor egy átlagember azt hiszi, hogy a matematika a fejszámolásban ki is merült.

(#1304) MR. Anderson


MR. Anderson
tag

sziasztok!
ismét kellene egy kis segítség mert gőzöm sincs mit csináljak

1,
a3=50 a 10.tag 10-el kisebb mint a 8.tag
a3=?

2,
a5+a6+a7=72
a1=?

a10+a11+a12=87
a1=?

3,
a1=100 a6=d
a2=?

ezeken agyalok de nem jutok semmire csak tépkedem a lapokat a füzetből :O
a segítséget előre is köszönöm :R

"Ha szép nem vagy legalább hülye ne legyél" Az intellektusukat csillogtatni vágyók, ne nekem bizonygassák szellemi fölényüket...engem nem érdekel...

(#1305) MR. Anderson válasza MR. Anderson (#1304) üzenetére


MR. Anderson
tag

ja bocsi az elsőnél a1=?
és lehet hogy megsikerült fejtenem
ha jól tévedek akkor a 10=2d-vel
akkor:
a1+2d=a3
a1=a3-2d
a1=40
javítsatok ki ha tévedtem.....
a többiről még mindig nincs halvány lila.......

"Ha szép nem vagy legalább hülye ne legyél" Az intellektusukat csillogtatni vágyók, ne nekem bizonygassák szellemi fölényüket...engem nem érdekel...

(#1306) cocka válasza MR. Anderson (#1305) üzenetére


cocka
veterán

Ezek elég egyszerű feladatok, bár a két középső szerintem nem egyértelmű.

A megoldások magyarázat nélkül:

1. a1=60

2. a1=24-5*d

3. a1=29-10*d

4. a2=75

(#1307) MR. Anderson válasza cocka (#1306) üzenetére


MR. Anderson
tag

köszi :R
időközben az elsőre én is rájöttem :K

"Ha szép nem vagy legalább hülye ne legyél" Az intellektusukat csillogtatni vágyók, ne nekem bizonygassák szellemi fölényüket...engem nem érdekel...

(#1308) cocka válasza MR. Anderson (#1307) üzenetére


cocka
veterán

És a többiben mi a nehéz?

Vannak akik abszolút intuitívan állnak a matematikához, arra viszont nem lehet alapozni.

(#1309) Löncsi válasza cocka (#1306) üzenetére


Löncsi
őstag

törölve, hülyeséget írtam :)

[ Szerkesztve ]

Elvették a radírját, azt az egész élete egy nagy kompenzálás, hogy ő igenis kan és igenis 2 méteres a fallosza - by stranger28

(#1310) Löncsi válasza MR. Anderson (#1305) üzenetére


Löncsi
őstag

"Kis" segítség :)

2a.
Számtani átlag = a5+a6+a7= 72 -> 72/3 = 24 = (24-d)+24+(24+d)

... (24-d)+24+(24+d) ...

2b.
Lásd fent.

3.
a6=100-5*d
a6=d= ...

Remélem menni fog.

[ Szerkesztve ]

Elvették a radírját, azt az egész élete egy nagy kompenzálás, hogy ő igenis kan és igenis 2 méteres a fallosza - by stranger28

(#1311) Arms


Arms
csendes tag

Sziasztok!
Mivel a mostani számológépem elromlott, elkezdtem nézelődni és találtam egy egész jót (casio fx-570se). A leírásban van olyan, hogy egyenletszámítás és az lenne a kérdésem, hogy milyen egyenleteket tud kiszámolni, esetleg ha valakinek pont ilyen gépe van írhatna róla valamit. Köszi a válaszokat!
Arms

(#1312) cocka válasza Arms (#1311) üzenetére


cocka
veterán

Nos én nem ismerem a Casio gépeit, mert elég volt egyet is kipróbálni ahhoz, hogy tudjam ilyet soha az életben nem használnék. Egyszerűen nem tudom megszokni a kezelését. :D

Viszont van nekem egy Sharp EL-506W-m, ez gyakorlatilag ugyanazokat tudja, mint az általad említett típus, viszont szerintem ha már lúd és tényleg kövéret akarsz vegyél inkább:

Casio FX-991ES-t. Az már napelemes. Mellesleg az 506w is. Észre se vettem, hogy sötétben már alig látni, mert hogy sima elem is van benne. :)

Viszont az EL-531LH-mban nem gombelem van, hanem egy normál ceruzaelem és kb. 10 éve működik ugyanazzal. :)

egyenletszámítás

Amit az enyém tud: Általános egyenletmegoldás tetszőleges nyolcféle változóval, de ugye magasabb fokú egyenleteknél csak egy megoldást köp ki. De valószínűleg valami közelítő eljárást alkalmaz, mert megadható a dx is, ami gondolom az alapegyenlet (természetesen 0-ára van rendezve) deriváltja.

Van külön egyenletmegoldó mód: Típusok: két- és háromismeretlenes elsőfokú egyenletrendszerek, ahol nem csak x, y és z megoldásokat írja ki, hanem gondolom vázolja "magában" az együtthatómátrixot és megmondja annak determinánsát is. Ja és általános másod- és harmadfokú egyismeretlenes egyenleteket is meg tud oldani. (mindhárom gyököt kiírja)
Természetesen ez utóbbiakat a komplex számok halmazán. Ha a komplex szám két tagú, akkor lehet váltogatni a valós és a képzetes részek között. Bár mivel csak valós együtthatók adhatók meg, ezért ha netán komplex gyökei lennének az egyenletnek, akkor ugye másodfokú esetén, ha már van egy komplex megoldása, akkor annak konjugáltja is megoldás vagy van egy valós megoldása, akkor viszont nincs komplex. Harmadfokúaknál pedig általában 1 valós és 2 konjugált komplex, mindenesetre a komplex gyökök általában a konjugáltság miatt párosával fordulnak elő.

Valószínűleg ezeket a típusokat tudja a Casio is.

[ Szerkesztve ]

(#1313) horvathd válasza Arms (#1311) üzenetére


horvathd
aktív tag

A leírása alapján egyismeretlenes tetszőleges műveleteket tartalmazó, y = f(x) alakú egyenleteket tud megoldani numerikus módszerrel.

Bár szerintem felesleges az egyenletmegoldás egy számológépen, elég ha tud összeadni, szorozni, meg tudja a trigonometriát.

Középiskolában pedig lehet, hogy nem is engedik használni dolgozatok alatt, az ilyen tudása miatt, egyetemen meg már szinte ki sem kell számolni semmit, elég a végső képlet.

[ Szerkesztve ]

"The Kid just rages for a while."

(#1314) Arms


Arms
csendes tag

Köszönöm a kimerítő válaszokat. Arról ,hogy lehet e használni középsuliba annyit találtam, hogy érettségin olyan gépet nem lehet használni aminek grafikus a kijelzője és programozható.

(#1315) cocka válasza horvathd (#1313) üzenetére


cocka
veterán

Én azért használom a polár-koordináta funkciót is. Főleg a komplex számoknál jön jól, hogy azonnal kiköpi a hosszát és az x tengellyel bezárt szögét.

egyetemen meg már szinte ki sem kell számolni semmit, elég a végső képlet.

Azért számelméleti feladatoknál rohadtul nem mindegy, hogy a végén mennyi jön ki. :)

(#1316) lazlo8


lazlo8
tag

2148-at ti hova kerekítenétek 2100 vagy 2200?(8-at fel az ugye lesz 50. 50ben a 0 lefelé megy ugy tudom 55től kerekítunk 100 ra nem,?

(#1317) PazsitZ válasza lazlo8 (#1316) üzenetére


PazsitZ
addikt

Ha százasre kerekítés akkor 2148-at lefele 2100-ra.
Ha az 2150-ből indulsz ki, akkor 2150-et felfele 2200-ra.

- http://pazsitz.hu -

(#1318) MR. Anderson


MR. Anderson
tag

hali ismét kéne egy kis segítség

1,egy 10cm sugarú körbe írt téglalap oldalainak aránya 3:4 mekkorák a téglalap oldalai?

2,egy számtani sorozat ötödik tagja 21 a hatodik tagja 33 határozza meg az első tagot és a diferenciát

3, két ládában együtt 90kg alma van. mennyi alma van az egyes ládákban ha tudjuk hogy az elsőp ládában lévő almák 25%a ugyanannyi mint a 2. ládában lévő almák 20%a

4, hány egyenest határoznak meg a szabályos 17szög csúcspontjai?

előre is köszi :R

[ Szerkesztve ]

"Ha szép nem vagy legalább hülye ne legyél" Az intellektusukat csillogtatni vágyók, ne nekem bizonygassák szellemi fölényüket...engem nem érdekel...

(#1319) cocka válasza MR. Anderson (#1318) üzenetére


cocka
veterán

Az elsőt azt passzolom, kijött valami, de nem biztos, hogy jó. Tizedestörtek kb. 12 és 16 (amúgy tényleg annyi)

De szétszámoltam az agyam, míg idáig eljutottam. :D

2. a1=-27 és d=12

3. az egyikben 40, a másikban meg 50

4. 17 alatt a 2-t. Vagyis (17*16)/2=136-ot.

(#1320) lajafix válasza MR. Anderson (#1318) üzenetére


lajafix
addikt

1. a 20 cm átfogójú, 3:4 arányú befogójú derékszögű háromszög befogóinak hosszát számold ki

(3x)^2+(4x)^2=20^2
25x^2=400
x=4

12 és 16 cm

Rock'n Roll

(#1321) MR. Anderson válasza lajafix (#1320) üzenetére


MR. Anderson
tag

nagyon szépen köszönöm nektek a segítséget :R :R
idő közben én is próbálkoztam de nekem a másodiknál a1=-15 D=9 jött ki...... :F

"Ha szép nem vagy legalább hülye ne legyél" Az intellektusukat csillogtatni vágyók, ne nekem bizonygassák szellemi fölényüket...engem nem érdekel...

(#1322) JColee válasza MR. Anderson (#1321) üzenetére


JColee
őstag

uff :DDD
a6-a5=d
kb ez a számtani sorozat definíciója :U
amúgy hányadikos vagy? :B

[ Szerkesztve ]

(#1323) cocka válasza lajafix (#1320) üzenetére


cocka
veterán

Na, jellemző. A legbonyolultabb módon próbáltam megoldani. :D De kijött. Volt benne területszámítás, másodfokú trigonometrikus egyenletek meg cosinus tétel.

(#1324) JColee válasza cocka (#1323) üzenetére


JColee
őstag

2 cos tétel bőven jó, nem kell semmi extra
de a legegyszerűbb tényleg a pit tétel :K

(#1325) MR. Anderson válasza JColee (#1322) üzenetére


MR. Anderson
tag

lehet röhögtök idén érettségizek :D én szeretem a matekot csak holt hülye vagyok az egész osztályommal együtt mert drága matektanárnő úgy magyaráz hogy senki se érti ha egyáltalán elmagyaráz valamit :( :(((..... a multkor is itt a fórumon egy kolléga jobban megértette velem a lényeget mint a tanár....

am kössz még egyszer mindenkinek aki segített a megoldásokban

"Ha szép nem vagy legalább hülye ne legyél" Az intellektusukat csillogtatni vágyók, ne nekem bizonygassák szellemi fölényüket...engem nem érdekel...

(#1326) cocka


cocka
veterán

Én meg záróvizsgázni fogok matek szakon. Szóval én irigyellek. :D Te viszont engem nem biztos. :)

[ Szerkesztve ]

(#1327) MR. Anderson válasza cocka (#1326) üzenetére


MR. Anderson
tag

hát matek szakra akkor sem mennék ha szín ötös lennék belőle :DDD konkrétan a tantárggyal nincs bajom érdekesnek is találom a maga nemében de valahogy ennyire elmélyülni ebben a témában az nem nekem való :DDD egyébként nekem földrajz fősuli van tervbe véve szegeden

"Ha szép nem vagy legalább hülye ne legyél" Az intellektusukat csillogtatni vágyók, ne nekem bizonygassák szellemi fölényüket...engem nem érdekel...

(#1328) lajafix válasza MR. Anderson (#1327) üzenetére


lajafix
addikt

földrajzzal el lehet majd helyezkedni? merthogy matekre épülő végzettséggel jól el lehet az talán még biztos.

Rock'n Roll

(#1329) cocka válasza lajafix (#1328) üzenetére


cocka
veterán

Mint pl. matematikus vagy matematikatanár? Azok matekra épülnek.

A többi az lófika matek. :D Pl. a közgázos matek az inkább csak gyógymatek. :D

Persze nem azt akarom ezzel sugallni, hogy én hú de baromi magas szinten vagyok matekból, csupán annyit, hogy azért bizony láttam dolgokat, amiket egy közgázos, de még talán egy műszakis se láthat, mert egyszerűen nem foglalkoznak vele. (lásd pl. számelmélet)

(#1330) JColee válasza cocka (#1329) üzenetére


JColee
őstag

számelmélet?
mit értesz alatta?
bmen mérnökinfósoknak van számelmélet (ha jól tudom)

(#1331) runner 125


runner 125
nagyúr

Szeva all!

XI. ker-ben - Móricz környékén jó volna :) - keresek olyan matematika tanárt, aki felvilágosít analízisből. :U :F

Aki tud írjon rám, köszönöm. :R

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#1332) lajafix válasza cocka (#1329) üzenetére


lajafix
addikt

a közgázos matek tényleg basic és még azt se nagyon tudják alkalmazni.
mondjuk mérnöki végzettséget értek matekra épülőnek, merthogy az. :)

szerk: mármint egy alap közgazdász, azért aki ott belemélyed pl az alkalmazott valszámba top10es állást remélhet ha tudja alkalmazni.

[ Szerkesztve ]

Rock'n Roll

(#1333) cocka válasza JColee (#1330) üzenetére


cocka
veterán

Na pl. maradékos osztás Z-ben. Test feletti polinomgyűrűkben. kongruencia, maradékosztályok, lineáris és magasabb fokú kongruenciák
egész számok gyűrűjének, racionális, valós és komplex számok testének kiépítése
számelméleti függvények, diofantikus egyenletek, Pell-egyenlet stb..

(#1334) JColee válasza cocka (#1333) üzenetére


JColee
őstag

wow, feléről-harmadáról kb tudom is, hogy miaz :D
/pontosabban tanították gimiben/

[ Szerkesztve ]

(#1335) lajafix válasza JColee (#1334) üzenetére


lajafix
addikt

szerintem ezekből semmit nem tanítottak a gimiben, a számelmélet a legalkalmasabb a matematika megutáltatására, rohadt nehéz a gyakorlati értelmét megtalálni ezeknek a dolgoknak.

Rock'n Roll

(#1336) cellpeti


cellpeti
veterán

üdv!

Nekem olyan progik kellene,amely tudja a komplex számokat,sorokat és sorozatokat,integrál és derivál.
Ellenőrzés céljából kellene nekem ilyen program. Elég fontos lenne! :U

Tigris, tigris, csóvafény...

(#1337) cellpeti


cellpeti
veterán

Sziasztok!

Van egy ilyen feladatom,hogy:

2(sin225°+icos225°) => ez ugye így nem ok,mivel isin-nak kéne lennie,mit lehet ezzel csinálni?

-8(cos330°-isin330°) => ez se ok,mert ide meg '+' jel kellene,vagy nem? Hogyan lehet ezt átalakítani?

Tigris, tigris, csóvafény...

(#1338) lajafix válasza cellpeti (#1337) üzenetére


lajafix
addikt

szerntem itt trigonometrikus alakra kell hozni, azaz r*(cos fi +i*sin fi) alakra kell jutni, de hogy hogyan azt nem tudom, javaslom nézd meg hogy lehet cos-ból sin-t csinálni. :U

Rock'n Roll

(#1339) cocka válasza lajafix (#1335) üzenetére


cocka
veterán

Igen hát talán még a számelmélet az hagyján is (bár én utálom, de vannak benne érdekes részek), de amit egyszerűen ki nem állhatok az az algebra. Annak is kifejezetten az algebrai struktúrákkal foglalkozó része vagy úgy is mondhatjuk, hogy absztrakt algebra.

Hát épelméjű ember hol használ ilyen fogalmakat, hogy csoport, gyűrű, integritástartomány, háló, test, vektortér, algebra? :DDD Meg nem kommutatív csoportok vagy gyűrűk. Meg mi az a képtér meg mag.. szal. súlyos. De valaki valahol biztos látja ezeknek is értelmét, különben nem lenne tudomány. Kell, hogy legyen valami gyakorlati értelme is, mert ha nincs, akkor ilyen alapon bármilyen elmélet gyártható, ami megfelel a tudományság kritériumainak.

(#1340) lajafix válasza cocka (#1339) üzenetére


lajafix
addikt

ne is mond, Andrásfai prof pont ebből vizsgáztatott és akadt ki rettenetesen, mikor látta hogy gőzöm sincs róla. Beírta a lapomra, hogy szigorlaton bármit hibázik ki kell rúgni... :) azt hiszem még időben kaptam a pofont...

Rock'n Roll

(#1341) Jester01 válasza cellpeti (#1337) üzenetére


Jester01
veterán

1. Mivel sin(225) = cos(225) ezért itt sok dolog nincs ;)

2. -8 (cos 330 - i sin 330) = 8(-cos 330 + i sin 330)
Mivel cos(180 - x) = -cos(x) és sin(180 - x) = sin (x) ezért fi=-150 avagy fi=210 (+k * 360)

Jester

(#1342) cellpeti válasza Jester01 (#1341) üzenetére


cellpeti
veterán

Értem ezeket,de az elsőbe az i,hogy kerül a sinushoz,ha cosinusnál van? :U

Tigris, tigris, csóvafény...

(#1343) Jester01 válasza cellpeti (#1342) üzenetére


Jester01
veterán

Mit nem értesz? Ha egyszer sin 225 = cos 225 akkor nyilván büntetlenül kicserélheted az i-nél lévő cos-t sin-re a másikat meg fordítva: 2(sin225°+icos225°) = 2 (cos 225° + i sin 225°)

Jester

(#1344) JColee válasza lajafix (#1335) üzenetére


JColee
őstag

ami volt:
kongruencia, maradékosztályok, diophantos-i egyenletek
és komplex számok
ezek biztos voltak

(#1339) cocka csoport, gyűrű /ezekről is volt szó, de persze rohadtul utáltam :D /

[ Szerkesztve ]

(#1345) sagesz93


sagesz93
addikt

Hi!
Matektopik :)
Most tanuljuk ezeket a gyököket(10. osztály)
Naszóval. Hirtelen most nem tudom ezeket a gyökszámokat. Valaki leirná nekem? azt tudom hogy 4-9-.... Asszem 4-9-18-36-49-81... Ezek vannak?
Holnap írunk. Bevitel a gyök alá, kivitel a gyök alól, gyökvonás, asszem ezek.
Eléggé bele vagyok keveredve. bevitelnél kell szorozni vagy a kivitelnél? Asszem ugy van hogy egyiknél szorozni kell, másiknál osztani... vagy rosszul mondom?
mod: most nézem a füzetet, a kivitelt értem ott kell osztani.
a bevitelt most nézem, elsőre nem vágom most. Pedig nagyon ment kb 1 hete.
Csak annyi kis apróságot veszünk, hogy nem tudom már melyiket hogy kell.

[ Szerkesztve ]

(#1346) Jester01 válasza sagesz93 (#1345) üzenetére


Jester01
veterán

Azok négyzetszámok lesznek :K És ha ismered a szorzótáblát, akkor nem okozhat gondot a lista előállítása 1*1=1, 2*2=4, 3*3=9, 4*4=16, 5*5=25, stb.
Amikor a gyök alá beviszed akkor kell szorozni önmagával (ez a négyzetre emelés). Ha kiveszed akkor nem osztani kell, hanem gyököt vonni.
6*gyök(valami) = gyök(36 * valami)

meg vagyok döbbenve, hogy ezt 10.-ben tanítják ...

[ Szerkesztve ]

Jester

(#1347) sagesz93 válasza Jester01 (#1346) üzenetére


sagesz93
addikt

:D Mikor kéne tanítani? 9.-ben is volt elvileg, de a fele új anyag. Az ezelötti tanárunk majdnem meghúzott, pedig 8.-ban csak ötösöm volt...
Most ezt a kivitelt vágom, a bevitelt most nézem :)
Majd a végéről mondok, elég nagy hülyeségek vannak matekból...
mod: amúgy könyvbe úgy van hogy gyökvonás ..
Jajj megvan a másik... gyöktelenítés...
Ez meg úgy van hogy a számlálóval kell bőviteni nem?

[ Szerkesztve ]

(#1348) sagesz93 válasza sagesz93 (#1347) üzenetére


sagesz93
addikt

A nevezővel kell.
Már értem, egy kicsit át kellett néznem :)
Azért THX mindent, még tuti fogok jönni kérdésekkel :D

(#1349) concret_hp


concret_hp
addikt

mindig újra és újra meg tudok lepődni, hogy egyesek mennyire nem értik meg, hogy az ilyeneket nem bemgaolni kell, hanem megérteni, hogy miért úgy kell csinálni, ahogy :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#1350) lajafix válasza concret_hp (#1349) üzenetére


lajafix
addikt

szerintem ez, a magolásra nevelés a matek oktatás legnagyobb hibája. :(

Emléxem 14 évesen(több mint 20 éve :D ) bejött a matektanár az 1.b. gimnáziumi alap matek csoportba (a mi 'advanced' csoportunk tanára 2 hétig nem volt és így én is ott ültem) kb szeptember 5én és elkezdte lediktálni(kb jambusokban, félig énekelve, hogy jobban rögzüljön a szóalak!!! ) az összeggel hogy szorzunk és emelünk négyzetre meg az osztás tulajdonságait tételszerűen, a következő órán röpdoga... Na abból a 20 emberből 15en szereztek diplomát, abból 2en közgazdászok lettek, a többiek valamiért bölcsészek...

Emléxem még harmadikban sem tudtam elmondani egy matek tételt se rendesen, de alkalmazni tök jól tudtam az addig tanultakat.

Rock'n Roll

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.