Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1201) cocka válasza Tottu (#1196) üzenetére


cocka
veterán

Na de most akkor tisztázzuk már. A kis piros szakaszok hossza, amiket a piros és zöld karika határol, ismert?

Mert akkor felírod a piros és zöld pontok távolságát, aztán egyenlővé teszed a kis piros hosszával.

Na de ezzel még korántsincs vége. Ha ugyanis adott a kis piros hossza, akkor azt el jelölheted r-nek és mivel alfa adott máris kész a polárkoordináta-rendszered amiből a következőképp számolható a piros karika koordinátája.

Mivel r hossza ismert az ábrán a kis piros karikából merőlegest állítasz a fekete mondjuk k egyenesre. Ez az egyenes a k-t elmetszi valahol, ekkor ez a metszéspont és a szöghöz közelebbi zöldvégpont adja az á szakaszt. A bét pedig a piros karikát és az új metszéspontot összekötő szakasz adja. Tehát kapsz egy derékszögű háromszöget, amiben igaz az, hogy

tg alfa = b/a és a másik egyenletet pedig abból kapod, hogy r^2=a^2+b^2 Ebből a két egyenletből megkapod a-t és b-t vagyis a kérdéses pont koordinátáit. Na most hogy ez a gondolatkísérlet tényleg működik-e vagy sem, azt ki kell próbálni.

Konkrét értékek is vannak a feladatban vagy csak annyit írnak, hogy adott ez meg amaz, de konkrétum semmi?

(#1202) Tottu válasza cocka (#1201) üzenetére


Tottu
senior tag

Igen, a piros szakasz hossza is ismert, csak a piros pont(ok) koordinátáit kellene meghatározni.
Amit leírtál így első ránézésre nekem is tetszik, majd este kipróbálgatom.

Ez végülis egy gyakorlati példa flashben, mivel az eredeti feladat az volt, hogy határozzuk meg 3 vektor eredőerejét és ezen a kiszámolt vektoron egy test fog mozogni. Ezeknek a vektoroknak az iránya/nagysága dinamikusan változtatható.
Szóval ami fix az a két kicsi piros szakasz hossza + az egyenessel közbezárt szög. A koordináták és a fekete egyenes (vektor) hossza/iránya bármikor változhat.

"A legnagyobb hiba, amit az életben elkövethetsz, az a folyamatos rettegés attól, hogy hibázni fogsz.“ - Elbert Hubbard

(#1203) Jester01 válasza Tottu (#1202) üzenetére


Jester01
veterán

Simán a fekete szakasz szögét kiszámolod majd ez alapján a piros vektorokat legyártod elforgatással és szépen hozzáadod a kívánt végponthoz.
Kb így:
adott: P0(x0, y0), P1(x1, y1), r és alfa
szakasz szöge beta = atan2(y1 -y0, x1 - x0)
nyíl szögek gamma0 = beta + alfa, gamma1 = beta - alfa
elforgatott hegy Q0(x2, y2) = (r * cos(gamma0), r * sin(gamma0))
Q1(x3, y3) = (r * cos(gamma1, r * sin(gamma1))
eltolt nyílhegyek végpontja:
R0 = P1 - Q0 = (x1 - x2, y1 - y2)
R1 = P1 - Q1 = (x1 - x3, y1 - y3)

Kész. Annyi trükk van benne, hogy beta számolásnál figyelni kell a helyes koordináta negyedre (ezért használtam atan2-t) illetve a piros szakaszok helyett azok ellentettjét könnyebb számolni ezért a kivonás a végén.
Itt egy példakód C#-ban:

private Gdk.Point GetHalfArrow(Gdk.Point P1, double gamma, int r)
{
Gdk.Point Q = new Gdk.Point((int)(r * Math.Cos(gamma)), (int)(r * Math.Sin(gamma)));
Gdk.Point R = new Gdk.Point(P1.X - Q.X, P1.Y - Q.Y);
return R;
}

private void DrawArrow(Gdk.Point P0, Gdk.Point P1, int r, double alpha)
{
double beta = Math.Atan2(P1.Y - P0.Y, P1.X - P0.X);
Gdk.Point R0 = GetHalfArrow(P1, beta + alpha, r);
Gdk.Point R1 = GetHalfArrow(P1, beta - alpha, r);

// draw 3 lines: P0-P1 for body, P1-R0 and P1-R1 for the head
}

Jester

(#1204) Tottu válasza Jester01 (#1203) üzenetére


Tottu
senior tag

Pfhu, nagyon köszönöm a részletes válaszod! (A kód csak hab a tortán! :) )

Jó lenne már nekem is a mateknak nekifeküdni, mert az eddigi tanulmányaimból nekem még nem jött le, hogy a gyakorlatban hogyan kell használni ezeket a trigonometrikus függvényeket. (de legalább most már okosabb lettem az atan2-vel kapcsolatban :) )

"A legnagyobb hiba, amit az életben elkövethetsz, az a folyamatos rettegés attól, hogy hibázni fogsz.“ - Elbert Hubbard

(#1205) Armahun


Armahun
addikt

Legyenszíves valaki magyarázza el nekem , hogy hogy jón ki
2+8-12*5/4+7-1+3*23-3-6*9 re 291 megoldásként.

Szerintem: 2 + 8 - ((12 * 5) / 4) + 7 - 1 + (3 * 23) - 3 - (6 * 9) = 13

[ Szerkesztve ]

Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

(#1206) PazsitZ válasza Armahun (#1205) üzenetére


PazsitZ
addikt

Nekem is ennyi, hogy 291 hogy jön ki az jó kérdés.

- http://pazsitz.hu -

(#1207) yksz válasza Armahun (#1205) üzenetére


yksz
aktív tag

sztem sehogy se johet ki annyi. esetleg teljes átcsoportísátás, zárójelezgetés, meg az egész szétszedése esetén:) Bár én nem találtam ilyet. Miért kéne ennek 291-nek lennie?:S

Fly away my precious knowledge fly far away

(#1208) Armahun válasza yksz (#1207) üzenetére


Armahun
addikt

Ez volt ma az egyik tévés telefonos játék feladványa, és állítólag ennyi a megoldás.
Szerintem viszont enyhén átb@.. -ás szaga van a dolognak.

Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

(#1209) cocka válasza Armahun (#1208) üzenetére


cocka
veterán

Azoknak mindig átbaszás szaga van mégpedig azért mert az. :D

Egyébként az egyetlen épkézláb matematikai jellegű feladatuk ez volt:

Hány háromszög/négyszög van az ábrán. Na azt elregélhetné nekem valaki, hogy ha adott egy ábra és mondjuk egy táblázatban adottak a kombinációk, nevezetesen, hogy mely csúcsok melyekkel vannak összekötve, melyek alkotnak háromszöget pl. AB, AC, BC ez így ok. Na most elvileg fel kell írkálni az összes lehetséges összepárosítást és ki kell szelektálni az olyan kombinációkat, ahol két csúcs között nem fut él. Milyen halmazművelettel lehet ezt gyorsan elvégezni?

Na erre nincs valakinek valami programja? Hülye vagyok a programozáshoz. :D A matekhoz meg pláne. :DDD

(#1210) Armahun válasza cocka (#1209) üzenetére


Armahun
addikt

Talán a gráfelmélettel meg lehet oldani.

Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

(#1211) concret_hp válasza cocka (#1209) üzenetére


concret_hp
addikt

erre szerintem nincs univerzális képlet, lehet rá írni programot, de mire beviszed a képet úgy hoyg értelmezni tudja, addigra meg is számolhatod.
épkézláb módszer sztem kb. az, hogy valamilyen szisztéma szerint csoportosítod a sokszögeket. pl. a csak 1db kis részt tartalmazókat ugye elég könnyű megszámolni. aztán a pontosan 2, 3, stb kis részt tartalmazókat megszámolod, stb.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#1212) cocka válasza Armahun (#1210) üzenetére


cocka
veterán

Azt mindjárt gondoltam, de engem a konkrét algoritmus vagy megoldási mód érdekelne.

Na példa háromszögesre:

Példa négyszögesre:

Pl. háromszögesnél eljelzed alulról felfelé haladva A-tól I-ig. Aztán felírsz egy három csúcsból álló ismétlés nélküli kombinációt. Ahol n a csúcsok száma: 9, k pedig a keresendő sokszög (jelen esetben háromszög) csúcsainak száma: 3.

Vagyis 9 alatt a 3 = 84. Na de ezzel csak azt kapod meg hogy a ponthármasok közt összesen hány háromszög húzható illetve, hogy ezenkívül hány egy egyenesre rajzolható ponthármasod van. Ez utóbbiakat viszonylag egyszerűen és gyorsan fel lehet írni, ezt a számot levonod a 84-ből és a maradékot hogy szelektálod ki?

Ha jól számolom itt az egy egyenes lévő ponthármasok száma 8. De még ha ezt levonom akkor is marad a feladat megoldása szerint 45 db olyan ponthármas ami ugyan háromszöget alkotna, de nem minden pont közt fut él. Tehát a kérdés az, hogy ezt a maradék 45-öt hogy lehet gyorsan kideríteni? Biztos van rá valami rémegyszerű matematikai algoritmus.

[ Szerkesztve ]

(#1213) concret_hp


concret_hp
addikt

gráfelmélet alapból azon alapszik, hogy csak a csúcsok és az élek közti kapcsolatok számítanak. tehát a csúcsok pontos pozíciója nem (minthogy ez alapból nem is értelmezett).

amugy számítógépes algoritmust sztem koordinátageometriára alapozva lehetne csinálni értelmesen, de azt is leginkább bruteforce módszerrel.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#1214) Jester01 válasza concret_hp (#1213) üzenetére


Jester01
veterán

Na megcsináltam az atom brute-force megoldást, a háromszöges az stimmel, de a négyszőges az 82 lesz. Szúrópróba-szerűen ellenőriztem egy párat, eddig nem találtam hibát. Lehet, hogy nem négyszöget kell keresni, hanem azon is háromszöget? Mert abból valóban 30at találtam.

Jester

(#1215) lúzer válasza Jester01 (#1214) üzenetére


lúzer
veterán

hogy csinálod az adatbevitelt?

MO. RIP. - az utolsó kapcsolja le a villanyt.

(#1216) cocka válasza lúzer (#1215) üzenetére


cocka
veterán

Én sem arra gondoltam, hogy az ábrát beolvastatjuk egy progival meg koordináták adatait tároljuk, hanem sokkal egyszerűbben is lehet szerintem.

Minden csúcsot eljelzel a szokásos betűjelöléssel és felírod az összes lehetséges kombinációt:

ABC, ABD, ABE, ABF... ABI, aztán ACD, ACE, ACF... ACI, és ez megy egészen AHI-ig, aztán B-vel kezdve: BCD, BCE, BCF.. BCI-ig majd BDE, BDF.. BDI-ig stb... stb..

és elvileg el kell jutni a végén oda hogy marad az, hogy GHI. Ez ugye 84 kombináció és akkor ezekből szépen lehuzigáljuk azokat amik az ábrán nem alkotnak háromszöget. De ehhez sem kell ábra, mert elég azokat a kombikat(konkrétan szakaszokat) felírni amik között fut él és akkor végignézzük hogy ezek a kettes kombinációk pl: AB, AC, AD stb... BE akármi előfordulnak-e pl. a BCD kombinációban. A hármas csoport akkor fogadható el, ha benne van a BC, BD és CD kombináció is. Na erre kéne valami program, hiszen a programoknak nem okoz gondot a betűkombinációk "felírása" meg az sem, hogy kiszelektálja a megadott szakaszokat a ponthármasok közül.
Tehát én egy vesszős, elválasztásos bekérős megoldással adnám meg a dolgokat, nem ábra alapján. Aztán az egy egyenesen lévőket meg eleve exclude-olnám és kész is lenne a feladat. Csak nem értek a megírásához.

A négyszögesnél ugyanez lenne a szisztéma, de ott meg azt kéne vizsgálni, hogy mittomén egy AEFH kombinációban szerepel-e az AE, EF, FH és AH avagy HA (ugye a sorrend mindegy) kombinációk mindegyike, mert ha nem, akkor az nem négyszög. De itt elég csak az egymás mellett lévő pontokat vizsgálni, mert pl. az AF és EH nem része a négyszögnek.

(#1217) lúzer válasza cocka (#1216) üzenetére


lúzer
veterán

köszi, értem

csak hogy lehet kihúzni a rossz kombinációt?
persze aggyal oké, de a program mi alapján dönt?

mert kézzel beadni az adatbevitel során...na akkor ugyanott vagyunk

MO. RIP. - az utolsó kapcsolja le a villanyt.

(#1218) lúzer válasza cocka (#1216) üzenetére


lúzer
veterán

pusztán adatbevitellel hogy döntöd el, melyik ábrában van érvényes háromszög?
megrajzoltam, a két variáció:

valahogy be kell adni a vektorirányt

MO. RIP. - az utolsó kapcsolja le a villanyt.

(#1219) cocka válasza lúzer (#1217) üzenetére


cocka
veterán

Ez jó kérdés. Én nem tudom leprogramozni, mert őszintén szólva totál hülye vagyok az egészhez, még a C#-pal is megszenvedtem rendesen pedig az egy rettentő gagyi program volt, amit készíteni kellett, na mindegy.

mert kézzel beadni az adatbevitel során...na akkor ugyanott vagyunk

Mármint mit beadni kézzel? Magát a rossz kombinációt nem adod be kézzel, hanem csak azt, hogy mely két csúcs között fut él. Vagyis te csak a szakaszokat adod meg neki.

Valahogy úgy képzelem a működési elvet, hogy a program legenerálja a kombinációk halmazát. Maple-ben már tettem is rá egy kísérletet: pl.: with(combinat):
aztán háromszögesnél: choose({A, B, C, D, E, F, G, H, I},3); négyszögesnél meg ugye 4-et írsz. Na de nekünk nem ez kell, úgyhogy mehet akár :-tal is. Tehát ez valahol letárolódik a memóriában és te pedig megadogatod egy szövegmezőben a szakaszokat. Azoknak is lesz egy halmaza. És végigfut a progi valami for ciklusszerű eljárással, hogy

első kombi: ABC, kérdés: a megadott szakaszok közt szerepel-e AB, AC és BC? Ha mindhárom szerepel, akkor ez potenciális jó megoldás, már csak az egy egyenes lévő ponthalmaz mivoltát kell kizárni. És így tovább minden egyes hármaskombináción végigszaladna. Ha a kérdéses ponthármasban akárcsak egy kombináció sincs benne, akkor az nem tekinthető háromszögnek. Ennyi. Innentől már csak annyi a feladat, hogy a helyesnek vélt ponthármasokat összegezze.

(#1220) lúzer válasza cocka (#1219) üzenetére


lúzer
veterán

de látod az ábrán:
mi el tudjuk dönteni melyik nem háromszög, de ezt leprogramozni?
valszeg meg kell adni mely pontok vannak 1 egyenesen, de ez megint bonyolítja az adatbevitelt....

MO. RIP. - az utolsó kapcsolja le a villanyt.

(#1221) cocka válasza lúzer (#1220) üzenetére


cocka
veterán

mi el tudjuk dönteni melyik nem háromszög, de ezt leprogramozni?

Hát de a programodnak nem is feladata annak eldöntése, hogy le tudjuk-e programozni hogy mi nem háromszög.

Na megcsináltam. Alulról felfelé haladva és balról jobbra: A B C stb.. a legteteje I, középen a vízszintes vonal balról jobbra: E F G.

A programnak ennyit adsz meg:

AB, AC, AD, AE, AG, AI
BC, BD, BF, BH, BI
CD, CE, CG, CI
DE, DF, DG, DH, DI
EF, EG, EH, EI
FG, FH, FI
GH, GI
HI

Azt hiszem a hatásfok növelésének érdekében nem is kell minden kombinációt legenerálni az elején, elég csak ezeket megadni és aztán ezekből alkosson ponthármasokat úgy, hogy az első és utolsó pontoknak is legyen kapcsolódása a halmazban. pl. AB BD-hez található legyen a halmazból egy AD is. Ezek alapján nekem 47 kombináció jött ki, de még le kellett vonni az egy egyenesen lévőeket. De az meg könnyű, mert ránézésre van (úgy értem kevésbé lehet belezavarodni, mint a háromszögszámolásba) 6 olyan egyenes, amin 3 pont van + egy olyan amin 5, de mivel háromszögekről van szó, ez 5 alatt a 3 lehetőséget von el, így 47-16=31 a megoldás tényleg.

Egyszer a rádióban egy manusz azt mondta, hogy leprogramozta ezt a számolós dolgot, már bánom, hogy nem kértem el tőle a progit. Pedig biztos tanulságos lenne. :D

[ Szerkesztve ]

(#1222) concret_hp válasza cocka (#1221) üzenetére


concret_hp
addikt

4szögre se sokkla bonyolultabb

amugy az egy egyenesen levőség: ha mondjuk AB AC BC egy egyenes, de a D ezen kívül van és mindel össze van kötve, akkor: AB1 AC1 BC1 AD2 BD3 CD4 szóval az egyeneseket is számontartod, és lőn :)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#1223) Jester01 válasza lúzer (#1215) üzenetére


Jester01
veterán

Hát én ugye a brute-force megoldást implementáltam, ennek megfelelően a pontok koordinátáit vittem fel és a köztük lévő éleket. Nekem a koordináták azért kellettek, hogy meg tudjam állapítani minden pont valóban csúcs-e illetve bizonyos élek nem metszik-e egymást.
*Ja a bevitelhez lehet egy rajzolóprogram-szerű felületet csinálni.

@concret_hp: az enyém elvileg bárhány oldalú sokszögre megy :K

[ Szerkesztve ]

Jester

(#1224) yksz válasza lúzer (#1220) üzenetére


yksz
aktív tag

sztem az adatok bevitelekor lehet olyan megodlást alkalmazni, hogy pl ha 3 pont egy egyenesen fekszik akkor azt egyszerre megadni pl ABC, ebbol a gép megkapja és egyszeruen kizárhatja melyik eŕvénytelen háromszog. hiszen adatbevitelnél mi megadtuk neki:D viszont simán ki tudja számolni a kombinációkat is hogy AB BC AC is ossze van kotve és ebbol kiszámolhatja az osszes háromszoget...

[ Szerkesztve ]

Fly away my precious knowledge fly far away

(#1225) yksz


yksz
aktív tag

Egy m magasságú és r sugarú kúpba írt henger térfogata mikor lesz a leheto legnagyobb?

Fly away my precious knowledge fly far away

(#1226) cucka válasza yksz (#1225) üzenetére


cucka
addikt

Ha a sugara r/2. (Ilyenkor a magassága m/2 lesz)
(amúgy csak tipp, de elvileg így kéne legyen :) )

[ Szerkesztve ]

(#1227) yksz válasza cucka (#1226) üzenetére


yksz
aktív tag

:) az úgy túl egyseru lenne... tudom h valahogy deriválással kéne megoldani, csak nemtudok osszehozni olyan képletet amit lehetne deriválni

Fly away my precious knowledge fly far away

(#1228) cucka válasza yksz (#1227) üzenetére


cucka
addikt

Jól látod, valóban deriválással kell, és jól látod, valóban az a feladattal a probléma, hogy kitaláld, mit kell deriválni.
Első lépés, hogy elmetszed a kúpot, mert síkban jobb dolgozni, mint térben. A beírt henger térfogata akkor a legnagyobb, ha a keresztmetszeténeka területe a legnagyobb.

Csatoltam egy képet, kékkel jelölve a beírt henger keresztmetszetét. Elég az ADC háromszögben dolgozni, tehát a kérdés, hogy a DEFG téglalap területe mikor maximális.

Legyen DE=a*r, ahol 0<a<1. AGF és ADC háromszögek hasonlóak, emiatt oldalaik hossza arányos, tehát DE=a*DC-ből következik, hogy AG=a*AD=a*m. Innen GD=m-a*m=m*(1-a).

DEFG területe GD*DE=a*r*(m-a*m)=r*m*(-a^2+a). Az r és m értékei fixek, tehát ez akkor lesz a legnagyobb, ahol a -a^2+a függvény felveszi a maximumát. Deriválással megkapod, hogy a függvénynek a=1/2 pontban van a maximuma és kész is vagy. :)

(#1229) yksz válasza cucka (#1228) üzenetére


yksz
aktív tag

:C Nagyon szépen köszönöm :) nem jutott volna ez így eszembe :W

Fly away my precious knowledge fly far away

(#1230) cucka válasza yksz (#1229) üzenetére


cucka
addikt

Így utólag belegondolva rájöttem, hogy elrontottam.

A következő állítás sajnos nem igaz: A beírt henger térfogata akkor a legnagyobb, ha a keresztmetszeténeka területe a legnagyobb. . Azért nem igaz, mert a térfogat a magasságtól és a sugár négyzetétől függ.

Addig ok, hogy kifejezed a henger magasságát és sugarát a-val.
Erre felírod a henger térfogatképletét:
V=pi*(1-a)*m*a^2*r^2
Ezt kell a szerint deriválni
V'=2*a*c-3*a^2*c, ahol c=m*pi*r^2
A V' 0 és 2/3 pontokban veszi fel a nullát, 0<a<1 feltétel miatt a=2/3

[ Szerkesztve ]

(#1231) csokislecso


csokislecso
csendes tag

Sziasztok! Egy kis segítség kellene nekem. Elég egyszerű feladat de valahogy mégsem jutottam a végére :U (vagy rosszul írtam le a feladatotXD) aki tud segítsen lécci. a feladat a következő: 5*log32{17*log121[3*log8(20X+3)+9]-0.5}=0
A * szorzást jelent! A logaritmusoknál természetesen 32-es alapú log.... 121-es alapú log stb. csak itt nem tudtam alsó indexet használni. :N

Soha ne add fel.......... csak ha van rajta elég bélyeg//// Minden szinten szinte semmi

(#1232) yksz válasza csokislecso (#1231) üzenetére


yksz
aktív tag

Ha jól számoltam és Te is jól írtad le a példát, akkor X=-0,149718612 kerekítve:D vagy ha pontosan akarod, akkor X=(8^((121^(3/34)-9)/3)-3)/20 ezért van olyan gyanúm hogy elírtad

Fly away my precious knowledge fly far away

(#1233) csokislecso válasza yksz (#1232) üzenetére


csokislecso
csendes tag

Igen, én is arra tippelek hogy elírtam :DDD Azért a választ hálásan köszönöm :R

Soha ne add fel.......... csak ha van rajta elég bélyeg//// Minden szinten szinte semmi

(#1234) Metalwarrior


Metalwarrior
tag

Hali!
Kéne egy kis segítség, egyszerűbb alakra kéne hozni ezt a példát:
[link]

(#1235) Borify Péter válasza ALI_G (#1050) üzenetére


Borify Péter
aktív tag

a véges az az,amikor van neki vége:)
a megszámlálhatóan végtelen az a periódikus tizedes,amikor a tizedesvesszőután mindig ugyanaz a kör fut le

(#1236) cocka válasza Borify Péter (#1235) üzenetére


cocka
veterán

Hát szerintem ez a fajta megfogalmazás az, amitől egy matematikus a haját tépné. :DDD

Inkább így fogalmaznám meg, hogy egy H halmaz véges, ha egyetlen saját valódi részhalmazával sem ekvivalens.

Vagyis létezik valamely N természetes számra létezik egy {0...n-1}->H bijekció.

Viszont megszámlálhatóan végtelen halmazoknál ez pont fordítva van, tehát H megszámlálhatóan végtelen, ha létezik a H->N (természetes számok halmaza) bijekció. Vagyis a halmaz ekvivalens a természetes számok halmazával. Pl. Z, Q, N halmazok.

[ Szerkesztve ]

(#1237) Boyfish válasza Metalwarrior (#1234) üzenetére


Boyfish
senior tag

Szia

(a+x)/a -ból kiemeled az "a"-t és lesz 1+x/a

x-y/x - ból meg az x-et és lesz 1-y/x

összevonod: zárójelben lesz : 2+x/a-y/x

Szerintem

''Ráadásul a videókarikhoz nyitotta...'' - by Mr Gambit

(#1238) Metalwarrior válasza Boyfish (#1237) üzenetére


Metalwarrior
tag

Ez eddig meglenne, de ott még szorozni is kell és ha közös nevezőre hozom akkor a számlálóban x^2 -ay van és nem tudok egyszerűsíteni, mert a másik tényező nevezőjében x^2+ay van. Úgy próbáltam, hogy x^2 -ay höz hozzáadtam +ay -t és levontam -ay -t és így sikerült valamit egyszerűsíteni, de még így sem jön ki valami szép kifejezés :-)

(#1239) Tv


Tv
senior tag

Sziasztok! Integrálásban volna egy kis segítsége szükségem. Levezetné valaki nekem, hogy hogyan integráljuk a következő függvényeket? Előre is köszönöm.
sin^2x (szinusz négyzet x)
sin^3x
cos^2x
cos^3x

(#1240) leeate


leeate
senior tag

Én szeretem a matekot, csak tanulni nem :D Általánosban mindent lepuskáztam (géppuskáztam), középsuliban meg átempéhármaztam mind a 4 évet. És félreértés ne essék, ezekre büszke vagyok!
De a matematika iránti szimpátiám miatt úgy döntöttem, hogy most megbuktatom magam, és jövőre 13 év alatt egyszer jó leszek.

Ezek alapján, mit gondoltok, vajon angol tankönyvekből is jól lehet tanulni? Mert van egy csomó valahol. Vagy mit ajánlotok egy abszolút kezdőnek? :D

Soha többet nem vitatkozom DSLR témában!!

(#1241) Tv válasza Tv (#1239) üzenetére


Tv
senior tag

Közben rá is jöttem :B

(#1242) cousin333 válasza leeate (#1240) üzenetére


cousin333
addikt

A szorzótáblát...

"We spared no expense"

(#1243) Csakénvagyok válasza leeate (#1240) üzenetére


Csakénvagyok
őstag

Most az egész bolygó lakossága nevében mondhatom büszke vagyok rád

[ Szerkesztve ]

(#1244) leeate válasza cousin333 (#1242) üzenetére


leeate
senior tag

Azt tudom!

Soha többet nem vitatkozom DSLR témában!!

(#1245) cocka válasza Tv (#1241) üzenetére


cocka
veterán

Akkor már nem kell segíteni?

(#1246) cocka válasza leeate (#1240) üzenetére


cocka
veterán

Abszolút kezdőknek a halmazelméleti dolgokat tanítanám első kanyarban. Aztán jöhetnek a bonyolultabb kérdések. pl. számosság stb.. aztán relációk, műveletek tulajdonságai stb.. stb..

Csupán annyi a történet, hogy matek szakra járok, mindazonáltal írtó távolinak érzem tudásom attól, amit akár az államvizsgára is tudni kéne. :DDD

Szóval kezdőknek egy 3 éves fősulis kurzus végigcsinálását javaslom. Ha viszont kapásból az eltén akarod kezdeni és totál idióta vagy az egészhez, akkor csak kínlódni fogsz. (tapasztalat)

Segítek, amiben tudok, ha valaki kérdez.

(#1247) leeate válasza cocka (#1246) üzenetére


leeate
senior tag

Főiskolai kurzust, amikor még az általános iskolás anyagot se tudom? :F
Szerintem ez valami irónia lehetett, de sajnos nem tudom kikövetkeztetni, nem voltam bent matekórákon!

Soha többet nem vitatkozom DSLR témában!!

(#1248) cocka válasza Tv (#1241) üzenetére


cocka
veterán

És mik jöttek ki? Hogy számoltál?

(#1249) Tv válasza cocka (#1248) üzenetére


Tv
senior tag

Egyelőre csak a sin^2x-et meg a sin^3x-et néztem meg, de cos-ok ez alapján már könnyen levzethetők. S-el fogom jelölni az integráljelet. Vagy van amúgy a billentyűzeten elrejtve valahol integráljel :F

S sin^2x dx:
használjuk az összefüggést, miszerint sin^2x= (1 - cos2x)/2
Tehát:
S sin^2x dx = S (1 - cos2x)/2 dx
Azután két integrálra bontjuk. Bár ez nyilván tökmindegy, csak én így szoktam, mert jobban átlátom.
Tehát
S (1 - cos2x)/2 dx = S 1/2 dx - S cos2x/2 dx
Konstanst a második integrálban kiemeljük az integráljel elé
S 1/2 dx - S cos2x/2 dx = S 1/2 dx - 1/2 * S cos2x dx
A cos2x-et már tudjuk gond nélkül integrálni
S 1/2 dx - 1/2 * S cos2x dx = x/2 - 1/2 * sin2x/2 +c
Tehát átalakítás után a végeredmény:
S sin^2x dx = x/2 * sin2x/4 +c

Én így csináltam. Remélem nem írtam el sehol. A sin^3x-et is majd beírom valamikor, csak most lusta vagyok :B

(#1250) Tv válasza leeate (#1247) üzenetére


Tv
senior tag

Nyugi, nemcsak te vagy így a matekkal. Én általánosban még vágtam a dolgokat, aztán középsuliban lemaradtam mint a borravaló. Mondjuk ez annak is köszönhető, hogy volt egykét barom matektanárunk. Most egyetemen, meg szívok is vele rendesen :O . De amúgy ha szorgalamas vagy, meg van aki segít néha kicsit, akkor meg lehet csinálni a dolgokat, ha nem is elsőre.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.