Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#401) Korcsii válasza Apollo17hu (#1) üzenetére


Korcsii
őstag

loool... ezt benéztem:)
valamiért nem visszafelé mutatta az üziket (pedig nem állítottam át, és nem is töröltem a sütiket..)
sry....

[Szerkesztve]

(#402) concret_hp válasza lenox (#400) üzenetére


concret_hp
addikt

énis kitom számolni ezt úgy, hogy mátrix felvesz matlabbal sokadikra emelem meg ilyenek, de vmi kézzel levezethető megoldás érdekelne... :B :R

vagy fullba vagy sehogy :D

(#403) Hujikolp


Hujikolp
őstag

...

[Szerkesztve]

(#404) concret_hp válasza concret_hp (#402) üzenetére


concret_hp
addikt

csütrötökön lesz zh... szóval UP

vagy fullba vagy sehogy :D

(#405) concret_hp


concret_hp
addikt

na csak van itt vmi matek prof :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#406) Alg válasza concret_hp (#405) üzenetére


Alg
veterán

egérke:végtelen sorösszeg.

végig balra:(0,4)^i
egyet jobbra, i+1et balra:(i+1)*0,4*(0,4)^(i+1)
kettőt jobbra, i+2-t balra:(i+2 allatt a 2)*(0,4)^2*(0,4)^(i+2)
stb...

Ezeket kell összegezni



[Szerkesztve]

"I love not man the less, but Nature more" // Giant TCR Adv. '16 Di2 // Fenix 7 SS // FiiO BTR3 + Truthear ZERO

(#407) concret_hp válasza Alg (#406) üzenetére


concret_hp
addikt

egyet jobbra, i+1et balra: (i+1)*0,4*(0,4)^(i+1)

nem mindegy, hogy melyik lépésben megyünk visszafelé... pl.: i+1-et balra után már ottvagyunk...

még kell szorozni n alatt az i-vel (hányadik lépésben lépünk vissza) és levonni a rossz megoldásokat. (amikor előbb érünk be)

és ez így már eléggé elbonyolítja...

[Szerkesztve]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#408) Alg válasza concret_hp (#407) üzenetére


Alg
veterán

igaz,ott a pont... Ez íg tényleg túl bonyolult, de jobb most nem jut eszembe...

"I love not man the less, but Nature more" // Giant TCR Adv. '16 Di2 // Fenix 7 SS // FiiO BTR3 + Truthear ZERO

(#409) Alg válasza concret_hp (#407) üzenetére


Alg
veterán

ehh sztem rajottem:
es levonni a rossz megoldásokat.

De a rossz megoldasok pont az, ami az elozokben jo volt... tehat ha osszeadod, mindig csak az uccso tag marad, megoldas:(i+n alatt az n)*(0,4)^(i+n)*(0,4)^n hatarerteke, ha n megy a vegtelenbe...

Igy elsore nem latok benne hibat, de lehet h. van valahol...
Tobb 5letem mar telleg nincs...

[Szerkesztve]

"I love not man the less, but Nature more" // Giant TCR Adv. '16 Di2 // Fenix 7 SS // FiiO BTR3 + Truthear ZERO

(#410) szatocs


szatocs
őstag

Hello Mindenki!
Egy kis segítség kéne. El tudná valaki magyarázni pontról pontra, hogy itt mi is történik, vagy mit is kell csinálnom? Állítólag két módszer van, van egy kitalálós - ki kell találni egy számot, hogy megkapjuk pontról pontra az eredményt - és van egy sima szorzós-osztós, amiben csak ezekkel a számokkal kell dolgozni.
[link]

=== Szatocs ===

(#411) lajafix válasza szatocs (#410) üzenetére


lajafix
addikt

rohadt régen volt és akkor is rohadt szarul ment. Bekerültél a mátrixba! Talán itt a 10 oldal ad neked segítséget:
[link]

Mottó: a pokolba vezető út jó szándékkal van kikövezve! :))

Rock'n Roll

(#412) lajafix válasza lajafix (#411) üzenetére


lajafix
addikt

és a 18ik oldalon ott egy ua példa!

Rock'n Roll

(#413) szatocs válasza lajafix (#412) üzenetére


szatocs
őstag

Thx, ebből is kisüthetek valamit, de az a feladat azért mégis csak kéne úgy, hogy sorról sorra mit kell csinálni, hogy számolunk.

=== Szatocs ===

(#414) lajafix válasza szatocs (#413) üzenetére


lajafix
addikt

lehet, hogy már késő. Szóval csak át kellene nézned az elméletet, különben hiába próbálod megoldani, ezt nem lehet bebiflázni, ha érted akkor megy, ha nem vagy vele tisztában, akkor a 100ik után sem tudod megoldani a 101iket.

Rock'n Roll

(#415) szatocs válasza lajafix (#414) üzenetére


szatocs
őstag

Azért kéne, hogy valaki leírja, hogy itt minek kell történnie pontról pontra, hogy ennek a feladatnak a segítségével megértsem. Mert az elméleten csak annyi van írva, hogy a1, a2, a3..., meg ilyenek, ennek a feladatnak a megoldásához meg annyi, hogy na így kell megcsinálni,k de semmi nincs odaírva, hogy milyen számokkal is dolgozott.

=== Szatocs ===

(#416) lajafix válasza szatocs (#415) üzenetére


lajafix
addikt

lásd kivel van dolgod. ;] A csatolt doksiban ott vannak a szabályok az elemi sor és oszlop átalakításokra, a legfontosabb:

egy sor/oszlop hozzáadása egy másik !!! sorhoz vagy oszlophoz.

persze tudni kell a másik 2 szabályt is.

az inverzmátrixot keressük, tehát ugyanazt a műveletet kell végrehajtani a kiindulási, jobb oldalon álló egységmátrixon, mint a baloldali forrásmátrixon.

az elsőt magyarázom el utána azt csinálsz amit akarsz:
- vonjuk ki az első sor kétszeresét a második sorból mind a bal mind a jobb oldali mátrixban.
- vonjuk ki az első sor egyszeresét a 3ik sorból.

innen te jössz. A cél az, hogy a bal oldalon egységmátrix legyen így a jobboldalon lesz az inverzmátrix. Pofonegyszerű, szorzás-osztás nem is kell, csak összeadás kivonás. :)



[Szerkesztve]

Rock'n Roll

(#417) peterszky válasza lajafix (#416) üzenetére


peterszky
őstag

Csak nem Elemi bázistrafó :DDD
Azt én is szeretgetem Lineáris Algebrán :)

What else you gonna do on a Saturday?

(#418) lajafix válasza peterszky (#417) üzenetére


lajafix
addikt

tudja a franc, csak ez volt a feladat. Bár emlékeim szerint ez a része az elemi btranszformációknak, de inkább valszám vagy differenciál és integrál számítás, mint a nyomorult diszkrét matek.

[Szerkesztve]

Rock'n Roll

(#419) szatocs válasza lajafix (#416) üzenetére


szatocs
őstag

Egy számítási sort is leírnál? Ha szépen megkérem:D És hogy miért pont a 2X - esét vagy az 1X - esét kell kivonni?

=== Szatocs ===

(#420) Apollo17hu válasza szatocs (#410) üzenetére


Apollo17hu
őstag

- A legelső 3x6-os táblában az eredeti ''A'' 3x3-as mátrixot és az ennek megfelelő 3x3-as egységmátrixot látod. A cél, hogy elemi bázistranszformációkkal az ''A'' mátrix lehető legtöbb oszlopát kicseréljük. (Ha mindet sikerül kicserélni, akkor a táblából ki tudjuk olvasni az ''A'' mátrix inverzét.)


- Az oszlopcsere menete a következő:

*** 1. generálóelem kiválasztása
*** 2.a) a generálóelem sorának végigosztása a generálóelemmel --> ez a sor már a következő 3x6-os táblának a sora lesz (''megváltozott sor'')
*** 2.b) a generálóelem oszlopán kívüli oszlopok elemeinek számítása:
[eredeti elem]-[eredeti elem oszlopának és generáló elem megváltozott sorának metszeteleme]*[eredeti elem sorának és generáló elem eredeti oszlopának metszeteleme]
*** 2.c) a generálóelem oszlopa kivételes: ezt egyszerűen ki kell cserélni az egységmátrixnak azzal az oszlopával, amelyiknek a generálóelem sorával alkotott metszetében 1-es szerepel
*** 3. az új 3x6-os táblából ismét generálóelemet kell kiválasztani: abból a sorból nem lehet már választani, amelyik korábbi generálóelem-választás során már kicserélődött


- A konkrét példában:

*** 1. generálóelem: {1,1}

*** 2.a) generálóelem sora (generálóelem nélkül): (G,0/1,1/1,1/1,0/1,0/1), vagyis (G,0,1,1,0,0)

*** 2.b)
{2,2}=1-0*2=1
{2,3}=1-1*2=-1
{2,4}=0-1*2=-2
{2,5}=1-0*2=1
{2,6}=0-0*2=0

(ezek lesznek a leendő 2. sor utolsó öt elemei)

{3,2}=2-0*1=2
{3,3}=0-1*1=-1
{3,4}=0-1*1=-1
{3,5}=0-0*1=0
{3,6}=1-0*1=1

(ezek lesznek a leendő 3. sor utolsó öt elemei)

*** 2.c) a generálóelem oszlopa: (1,0,0)

2.a), 2.b) és 2.c) alapján számított elemekből összeáll a második 3x6-os táblázat.
Itt a (2,2) elem lesz a generálóelem, a 3. 3x6-os táblázatban pedig a (3,3).

A 4. 3x6-os táblázat jobb oldali 3x3-as mátrixa adja az eredeti ''A'' mátrix inverzét. Látható, hogy a kicserélődő oszlopok helyére felesleges beírni az egységoszlopokat (2.c)).

Beszkenneltem egy 4x4-es példa megoldási menetét (generálóelemek keretezve) az egységoszlopok elhagyásával: [link]

[Szerkesztve]

(#421) Apollo17hu válasza szatocs (#419) üzenetére


Apollo17hu
őstag

A ''miért pont''-ra általában az a válasz, h érzésből kell. :D
Tudod, a sok gyakorlás...

(#422) szatocs válasza Apollo17hu (#421) üzenetére


szatocs
őstag

:Y Bakker....

=== Szatocs ===

(#423) lajafix válasza szatocs (#419) üzenetére


lajafix
addikt

Mert egységmátrixra kell hozni a bal oldalt! ott meg a főátlón kívűl minden elem nulla. Tehát az első oszlopnak a végén
(1
0
0) alakban kell szerepelnie, ahhoz hogy 0-k jöjjenek ki a 2. és 3.ik sorban, hánnyal kell megszorozni az 1. sort? :B

Erőltesd meg magad, tanulj sok matekot, akkor érdekes munkát is kaphatsz miután végzel. Különben olyan aktakukac leszel mint én! :))

A matematika a legkönnyebb tárgy, kár hogy én is későn jöttem rá.

Rock'n Roll

(#424) lajafix válasza szatocs (#422) üzenetére


lajafix
addikt

pedig neki van igaza! gyakorlás nélkül nem fog menni...

Rock'n Roll

(#425) szatocs válasza lajafix (#423) üzenetére


szatocs
őstag

De az a baj, hogy még mindig nem tom, hogy mit hogyan. Nem tok hozzáfogni. Ok, hogy leírta Apollo17, de egyszerűen nem látom át, hogy mivel kell dolgozni, mikor és miért. Valahogy úgy csináltuk órán, hogy mivel az első oszlopot csináljuk, ezért az első sort ugyanúgy hagyjuk, a többit meg megszorozgatjuk valamivel, hogy 0 jöjjön ki oda, ahova kell. De hogy hogy kell számolni, az nem tiszta.

=== Szatocs ===

(#426) Apollo17hu válasza szatocs (#425) üzenetére


Apollo17hu
őstag

keress egy jó magántanárt..

(#427) lajafix válasza szatocs (#425) üzenetére


lajafix
addikt

csatoltam azt a 30 oldalas anyagot, olvasd el, tanuld meg. Hidd el csak nálad van a labda. Tisztában kell lenni az lapfogalmakkal. Vasárnap felkelsz, beüksz a szobádba egy jó forró teával és csöndben 2 óra alatt mátrixzsenivé képzed magadat ez alapján.

'' az első oszlopot csináljuk, ezért az első sort ugyanúgy hagyjuk, a többit meg megszorozgatjuk valamivel, hogy 0 jöjjön ki oda, ahova kell. De hogy hogy kell számolni, az nem tiszta.''
Leírtam: elemi transzformációkkal. Ez a hasonlat talán segít: ha nem érted a szorzás fogalmát, akkor miért akarod felmondani a szorzótáblát?

Rock'n Roll

(#428) szatocs válasza lajafix (#427) üzenetére


szatocs
őstag

:D Tudok mátrixokat szorozni, összeadni, és azt is tom, hogy mi a cél ennél a feladatnál, de hogy hogy, azt nem. Nem ragozom tovább, megpróbálko valamit kezdeni vele (nem mintha eddig csak rátok vártam volna).

=== Szatocs ===

(#429) lajafix válasza szatocs (#428) üzenetére


lajafix
addikt

helyes, ne ácsorogj itt, mint nullvektor az n dimenziós térben. :))

Rock'n Roll

(#430) peterszky válasza lajafix (#429) üzenetére


peterszky
őstag

ez fájt :D

What else you gonna do on a Saturday?

(#431) lajafix válasza peterszky (#430) üzenetére


lajafix
addikt

Remélem nem üldöztem el és beszámol az eredményről. :)

Rock'n Roll

(#432) szatocs


szatocs
őstag

Hogyan kell azt megoldani, ha az a feladat, hogy: Definíció alapján határozza meg a differenciálhányados függvényt! ? A példa ez:
f(x) = x^2 - 5x + 6 (x eleme R)

=== Szatocs ===

(#433) athomi


athomi
veterán

Uff.....hát ha tudom, hogy van ilyen topic, akkor a főiskolai matek házimat itt oldattam volna meg!!! :D

(#434) szatocs válasza athomi (#433) üzenetére


szatocs
őstag

Nem a megoldatás a cél, hanem a megértés...

=== Szatocs ===

(#435) Apollo17hu válasza szatocs (#432) üzenetére


Apollo17hu
őstag

deriválással

(#436) szatocs válasza Apollo17hu (#435) üzenetére


szatocs
őstag

Nekem ma azt mondták, hogy határértékkel..., ha deriválással kéne, akkor megtudnám, de nem hiába van az ott gondolom, hogy definícióval. És a haver azt mondta, hogy kellene még a feladatban megadni egy x0 elemet is, amely segítségével ki tudjuk számolni. De én ezt már nem tom, és azért is bátorkodtam megkérdezni, mert nem tudtam, hogy találkozok ezzel az ismerősömmel. De ha valaki tudja, hogy hogyan kell, még írhatja, vevő vagyok rá:D


A mátrixra visszatérve, annyit kellett volna a menetéről írni, hogy:

Az első oszlop nullázásánál az első sort változatlanul leírjuk, majd oszloponként ''ki kell találni'', hogy mennyivel kell megszorozni az első oszlop első sorában lévő elemet, hogy az első oszlop második sorban lévő elem ellentettjét kapjuk meg. És így tovább.

[Szerkesztve]

=== Szatocs ===

(#437) Apollo17hu válasza szatocs (#436) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Amit mondtak neked, az a differenciahányados, neked meg a differenciálhányados függvénye kell. [link]
Olyan nincs, h x0 helyen van a függvény, hanem a függvénynek az x0 helyen vett értékéről lehet beszélni.

A mátrixokkal kapcsolatban pedig megnézném, amikor a kitalálós módszerrel játszadozol pl. 10x10-es esetben is...

(#438) szatocs válasza Apollo17hu (#437) üzenetére


szatocs
őstag

10x10 - es még nem volt, de a másik módszerrel nem is tok számolni még mindig...

=== Szatocs ===

(#439) chop


chop
őstag

Asszem ezt a topikot elmentem, ugy erzem jol fog jonni meg a kesobbiekben...

(#440) szatocs


szatocs
őstag

Új kérdések:D
Miért van az, hogy az inverz mátrix kiszámítása után az alap mátrixszal összeszorozva nem teljesen az egységmátrix jön ki, hanem a főátlóban megjelennek más számok is, mint az 1 - es. Vagy ez így jól van? Ugye azért nem lesz rossz az inverz, hogy a jobb oldalról a balra átvitt egységmátrixan mikor már sak a főátló nem jó, akkor a sorokat olyan skalárokkal beszorzom, hogy 1 - esek jöjjenek ki.


A másik kérdés pedig az, hogy mikor a lineárisan függőséget kell nézni, akkor lehet egy olyat csinálni, hogy az oszlopokat egymás mellé írom, mátrixot alkotok belőle, és csak a főátló alatti részt nullázom ki. Ekkor a főátlóval kell foglalkozni, vagy csak simán nullázgatnom kell a főátló alatt. Asszem ez vektorteres, de nem biztos, valami olyasmi a feladat, hogy lineárisan függőek-e az R^3 - ban.

=== Szatocs ===

(#441) Apollo17hu válasza szatocs (#440) üzenetére


Apollo17hu
őstag

egységmátrix = főátló csupa egyes, többi érték nulla

a főátló alatti kinullázást nem vágom, de ha felette nullázod, akkor a főátló elemeinek összeszorzása a mátrix determinánsát adja

(#442) szatocs válasza Apollo17hu (#441) üzenetére


szatocs
őstag

Ja, a főátlót ismerem.

A másik feladat meg olyan, hogy a vektorok függőek-e, vagy sem, és úgy kell asszem, hogy a főátló alatti részt nullázzuk ki, és ha az átalakítások után az utolsó sor elemei csak 0 - k, akkor függő, egyébként nem függő.

Ha inverznél csinálok egy sorcserét, akkor ugye a végén nem kell visszacserélnem semmit?

=== Szatocs ===

(#443) szatocs


szatocs
őstag

Mégegy kérdésem akadt:D
Ha egy komplex szám trigonometrikus alakját kell felírni, és a '' fí '' - re negatív szöget kapok, akkor utána számolhatok az alakjában azzal? Vagy át kell alakítani pozitívvá?

=== Szatocs ===

(#444) Apollo17hu válasza szatocs (#442) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Én arra emléxem, h a függőséget a vektor kinullázásával lehet megállapítani: ha sikerül a többi sort/oszlopot - vagy ezek konstansszorosát - úgy kivonni belőle, vagy hozzáadni, hogy a vektor minden egyes eleme nulla legyen, akkor lineáris függőség van.

Inverz sorcseréréjére sajna nem emléxem, de mintha páratlan számú cserénél be kellene szorozni a teljes mátrixot -1-gyel, nem? :F

(#445) concret_hp válasza szatocs (#442) üzenetére


concret_hp
addikt

keress rá arra, hogy gauss elimináció.

de egyébként akkor van függőség sorok/oszlopok közt, ha egy sor előállítható a többi sor lineáris kombinációjaként, azaz pl. a*x1+b*x2=x3, ahol xi sorokat jelöl, a,b tetszőleges konstans. másik megfogalmazás szerint akkor van lineáris függőség a sorok közt, ha a 0 vektor előállítható nemtriviális módon. (triviális: vektorok 0szorosa, ezek összege, stb)

ezt lehet ellenőrizni többek közt gauss eliminációval.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#446) concret_hp válasza szatocs (#440) üzenetére


concret_hp
addikt

egy mátrix inverze definíció szerint az a mátrix, mellyel szorozva (mindegy melyik oldalról, mert tétel szerint a jobb és baloldali inverzek egyenlők.) az eredetit, egységmátrixot kapsz. szóval vmit nem jól csináltál :)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#447) szatocs válasza concret_hp (#446) üzenetére


szatocs
őstag

De még a könyvi példáknál sem az jön ki... :F

=== Szatocs ===

(#448) szatocs válasza szatocs (#443) üzenetére


szatocs
őstag

Erre valaki?

=== Szatocs ===

(#449) emvy válasza szatocs (#448) üzenetére


emvy
nagyúr

Szamolj tovabb a negativval.

(Pozitivva is alakithatod, de minek. Pozitivva ugy alakitod, hogy -x szogbol lesz 2*pi-x...)

while (!sleep) sheep++;

(#450) szatocs válasza emvy (#449) üzenetére


szatocs
őstag

Azt tom, hogy hogyan kell, de akkor jó úgy is ugye?

=== Szatocs ===

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.