Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1551) cocka válasza cellpeti (#1550) üzenetére


cocka
veterán

[link]

Itt a megoldás.

A sinx deriváltját kell vennem

Nem igaz! Nézd már meg azt amit összefüggésként írtam neked.

g(x) Mi a g(x)? g(x)=cos(x)

Akkor minek kell a deriváltja? Hát persze, hogy a cos(x)-nek.

Azért nem értettem a feladatot, mert a semmit emelted köbre! A sin és cos továbbra is változó maradt, a szorzás jel meg nem ez ×, hanem a pont.

[ Szerkesztve ]

(#1552) cellpeti válasza cocka (#1551) üzenetére


cellpeti
veterán

áááá,vágom!

OK,rájöttem...igaz kicsit lassan,de rájöttem! Értelek! Nagyon köszönöm a segítséget!

[ Szerkesztve ]

Tigris, tigris, csóvafény...

(#1553) Löncsi válasza cocka (#1547) üzenetére


Löncsi
őstag

Elég sok Mérnök Zinformatikus képző helyre beszámítanák , diplomát is kapnál, az persze más kérdés h gépekhez ill programozáshoz értesz-e. :DDD

Elvették a radírját, azt az egész élete egy nagy kompenzálás, hogy ő igenis kan és igenis 2 méteres a fallosza - by stranger28

(#1554) cocka válasza Löncsi (#1553) üzenetére


cocka
veterán

Te most azért jársz ide, hogy másoknak tanácsot adj vagy azért, mert jólesik némi cinizmussal a képembe röhögni? :((

(#1555) lajafix válasza cellpeti (#1546) üzenetére


lajafix
addikt

az 'örülök ha kettes ' hozáállásból nem szokott sok jó kisülni matematikából. Hidd el tapasztalat! : :O

Rock'n Roll

(#1556) Löncsi válasza cocka (#1554) üzenetére


Löncsi
őstag

Nem erről van szó, hanem a magyar oktatásról.

Gyakorlatilag egy jó természettudományos alapokkal rendelkező egyén könnyebben kap mérnök infós diplomát, mivel a tárgyak illetve a kreditek értéke ilyen arányban van kiosztva.

Egy brutál fizika 7 kredit, analízis 7 kredit, valszám 5 kredit stb..
Egy progos tárgy meg össz vissz 4, (Adatszerkezetek és algoritmusok) és amúgyis kevés progos tárgy van, nameg ezekbe több időt is kell sztem beleölni mint a matekokba/TT-s dolgokba.

[ Szerkesztve ]

Elvették a radírját, azt az egész élete egy nagy kompenzálás, hogy ő igenis kan és igenis 2 méteres a fallosza - by stranger28

(#1557) cocka válasza Löncsi (#1556) üzenetére


cocka
veterán

Azért vannak érdekes bizonyítások, amit egy mérnökinfós még csak véletlenül se érint, mert egyszerűen nem tanítják nekik. Logikailag szerintem semmivel sem könnyebb ezeket kibogozni és megérteni, mint egy programot.

(#1558) cellpeti válasza lajafix (#1555) üzenetére


cellpeti
veterán

Az a baj,hogy hiába tanulom éjjel nappal mert valamit biztos elcseszek mindig! :W :W

Tigris, tigris, csóvafény...

(#1559) lajafix válasza cellpeti (#1558) üzenetére


lajafix
addikt

mert erőlködsz, és izomból gyorsan akarod, mintegy legyünktúlrajtaúgyseértekhozzá. Garantált bukta.

lassan, nyugodtan, 'beleélve' magad. Ha nem érted akkor egy szintet vissza és meg kell nézni azt a definíciót amit nem értesz, amíg nem megy készségszinten addig kár továbblépni. Idő kell hozzá de napi 2 óránál többet nem kell a matekkal foglalkozni. Szintén felejtős a vizsga előtt 2 nappal a 'nézzük hát vajon, miről szól a diszkrét matek' , idő kell hozzá.

Löncsi: a kreditrendszer preferálja az erős matek alapot, szvsz helyesen.

[ Szerkesztve ]

Rock'n Roll

(#1560) PuMbA


PuMbA
titán

Hali!

Valaki tudna segíteni egy kis deriválásban?
x1+x2*ti+x3*exp(-x4*((ti-x5) a négyzeten))-nek kellene az x4 és az x5 szerinti parciális deriváltja. Előre is köszönöm!

(#1561) Löncsi válasza PuMbA (#1560) üzenetére


Löncsi
őstag

Mi az a "ti" ? :F
Ez egy szép egyenlet.

x1 és x2-őt deriválva x4 és x5 szerint = 0 ez biztos.

E-ados tagot inkább kihagyom egyelőre. :DDD

[ Szerkesztve ]

Elvették a radírját, azt az egész élete egy nagy kompenzálás, hogy ő igenis kan és igenis 2 méteres a fallosza - by stranger28

(#1562) cocka válasza PuMbA (#1560) üzenetére


cocka
veterán

Mint látható volt, a mathurl.com-on némi latex tudással felvértezve nagyon szép képleteket tudsz gyártani. Miért nem használjátok?

Egyrészt kevesebb félreértés lenne, másrészt sokkal érthetőbb lenne a feladvány, nem kéne kisilavizálni, hogy jelen esetben a ti mi a fene lehet.

i talán az imaginárius egység itt vagy mi?

Hol a végéről a dx4 dx5?

(#1563) PuMbA válasza cocka (#1562) üzenetére


PuMbA
titán

Ja igen,azt elfelejtettem,hogy a ti ismert érték. Viszont ezzel [link] sikerült kiszámoltatni,pedig sok oldal nem tudott vele mit kezdeni.

"f'x4 = -(x3*x5^2-2*ti*x3*x5+ti^2*x3)*%e^(-x4*x5^2+2*ti*x4*x5-ti^2*x4)"
"f'x5 = -(2*x3*x4*x5-2*ti*x3*x4)*%e^(-x4*x5^2+2*ti*x4*x5-ti^2*x4)"

[ Szerkesztve ]

(#1564) cocka válasza PuMbA (#1563) üzenetére


cocka
veterán

És ettől még fogod érteni? Mert ha nem, akkor nem sok értelme volt, hogy géppel számoltattad ki.

(#1565) PuMbA válasza cocka (#1564) üzenetére


PuMbA
titán

Nem kell értenem,mert már tanultam deriválni és átmentem belőle (Kalkulus) csak már nem emlékszek sokmindenre. Numerikus módszerek feladathoz kellett. :))

[ Szerkesztve ]

(#1566) nepszter1


nepszter1
addikt

Üdv lenne itt egy alap kérdés de seseohogyse tudok rájönni

X = 100%
65=75%

mennyi az X?:D

(#1567) dudika10 válasza nepszter1 (#1566) üzenetére


dudika10
veterán

Ez most komoly?

x=86,666

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#1568) Eagle16 válasza nepszter1 (#1566) üzenetére


Eagle16
addikt

65-öt osztod 75-tel, majd ami kijön, azt megszorzod 100-zal.

₿ ... ₿ ₿... ₿ ₿ ₿

(#1569) Nunder


Nunder
őstag

Számítástudomány feladatokkal van egy kis problémám. Nincs meg a kellő háttérismeret, így nem tudom megoldani őket maradéktalanul.

A feladatok:

Legyen G a következő környezetfüggetlen nyelvtan:
S -> aB | bA
A -> a | aS | bAA
B -> b | bS | aBB
Keressünk az aaabbabbba szóhoz egy:
a) baloldali levezetést
b) jobboldali levezetést
c) derivációs fát!

Keressünk olyan G környezetfüggetlen nyelvtant, melyre
a) L(G) = {xmyn | m, n € N0, n<m }

Adjunk veremautomatákat, melyek az alábbi nyelveket ismerik fel:
a) L ={ aibj | 0 <=i<=j }

A dőlt OFF részek a hatványkitevőt jelöli, csak nem tudtam máshogy érzékeltetni.

A válaszokat várom, sürgős lenne.

“It's the job that's never started as takes longest to finish.” // blackbird3dworks.hu

(#1570) Nunder válasza Nunder (#1569) üzenetére


Nunder
őstag

Na az OFF-ok lemaradtak.

L(G) = {xmyn | m, n € N0, n<m }

L ={ aibj | 0 <=i<=j }

Így már érthető ez előző kiírás.

“It's the job that's never started as takes longest to finish.” // blackbird3dworks.hu

(#1571) Nunder


Nunder
őstag

Idő közben megoldottam a problémákat, szóval a fenti feladatokra nem várok megoldásokat.

“It's the job that's never started as takes longest to finish.” // blackbird3dworks.hu

(#1572) lajafix válasza Nunder (#1571) üzenetére


lajafix
addikt

én meg igenis várom a megoldásaidat, én ezektől a példáktól voltam rosszul annak idején. :)

[ Szerkesztve ]

Rock'n Roll

(#1573) Nunder válasza lajafix (#1572) üzenetére


Nunder
őstag

A levezetés az nem is annyira nagy para, inkább a környezetfüggetlen nyelvtan megadása az, ami rengeteg fejtörést okozott. Az nem is lett 100%-os. Veremautomata pedig úgy ahogy jó lett, de a tanárnő azt mondta, hogy kicsit még csiszolni kell rajta, mivel előfordulhat, hogy a végén becirkulál. :D

“It's the job that's never started as takes longest to finish.” // blackbird3dworks.hu

(#1574) Gyuker0


Gyuker0
csendes tag

Sziasztok!

Holnapra meg kell csinálnom a suliba 10 feladatot, ha az alábbi három típusfeladatot megcsinálná valaki, rajzal, mindennnel, abból rábírnék jönni a többi lényegére, Légyszíves segítsetek!

1. Milyen magasra visz a 8,7m hosszú lejtő ha a vízszintessel 15fokos szöget zár be?

2. Egy egyenes körkúp nyílásszöge 46fok, magassága 24,6cm. Mekkora az alapkörének az átmérője?

3. Egy rombusz átlói 8,6cm illetve 12,4cm. Mekkorák a szögei és az átlói?

Köszönöm a segítséget előre is!

(#1575) Jester01 válasza Gyuker0 (#1574) üzenetére


Jester01
veterán

Ezekhez csak egy ábra kell, mégpedig egy derékszögű háromszög. Azontúl pedig a sin/cos/tg definíciók alapján egyszerűen adódik az eredmény. Pl. az első feladat: adott a szög és az átfogó, keressük a szemközti oldalt. Melyik az a szögfüggvény amiben ezek szerepelnek? Hát a szinusz: sin a = szemközti / átfogó. Ebből kettőt ismersz tehát a harmadik kiszámítása nem lehet gond.

Jester

(#1576) Gyuker0 válasza Jester01 (#1575) üzenetére


Gyuker0
csendes tag

Tényleg! :)) :DD Köszi szépen, már meg is vannak! :R

[ Szerkesztve ]

(#1577) syC


syC
addikt

Sziasztok!

Ért valaki diszkrét matematika / maximális folyam algoritmushoz? :U

(#1578) Enjoy


Enjoy
addikt

Valaki nem tudja, hogy hogyan néz ki a következő fv ábrája: f(x)= -lnX
?

Mert próbáltam kispekulálni, de nekem az jött ki eredményül, mintha egy általános logAb, ahol (0<A<1) fv. lenne
és nem vagyok benne biztos, hogy ez jó... így

Mert ha belegondolok, h -lnX = ln(X^-1) de annak nem úgy kéne kinézni, nem? :S

[ Szerkesztve ]

► més que un club ◄

(#1579) syC válasza Enjoy (#1578) üzenetére


syC
addikt

EZ megmutatja

az x-re szimmetrikus

mod: látom győr:D Analízis vizsga? :DD

[ Szerkesztve ]

(#1580) Enjoy válasza syC (#1579) üzenetére


Enjoy
addikt

Pontosan :D

Huhh, ezer hála :R :R

Egyébként gazd. és men. szak-on vagyok :B
Holnap után vizsga, szóval nekiálltam átnézni a dolgokat :DDD

► més que un club ◄

(#1581) cocka


cocka
veterán

Hát ez jó, itt mindenki győri és analízisből kér segítséget? :DD

(#1582) Enjoy válasza cocka (#1581) üzenetére


Enjoy
addikt

Sajnos az órai előadások elég hiányosak, és nincs előírva semilyen kötelező irodalom, így az ember magára van hagyatkozva.
Megpróbálok mindennek magam utánajárni, de ha elakadok, akkor itt vagytok ti, akikre merek támaszkodni. :B

Jah, s cocka: elég sokan köszönik a szakunkról a korábbi összefüggéseket, amiket írtál nekem segítségül. :R

[ Szerkesztve ]

► més que un club ◄

(#1583) cocka válasza Enjoy (#1582) üzenetére


cocka
veterán

Ajánlanék egy jó könyvet amiből jól meg lehet tanulni az analízis példák gyakorlati megoldását, de hát ez sajnos egy miskolci egyetemi tankönyv, gondolom senki nem akar 303 km-t utazni, hogy megszerezze. :D

Meg van a Denkinger Gézás, a pontos címnek utánanézhetsz az antikvarium.hu-n. Őszintén szólva már halvány gőzöm nincs, hogy kiknek segítettem, de ha hasznos volt, akkor örülök. :)

(#1584) syC válasza Enjoy (#1582) üzenetére


syC
addikt

Ki a tanárod? jegyzet.sth.sze.hu-t ismered?

(#1585) lajafix válasza Enjoy (#1582) üzenetére


lajafix
addikt

A Bolyai sorozat könyvei teljesen érthetően és sok példával tárgyalják az analízist is. Szerintem alapművek a matematika megértésében(nem biflázásában).

Rock'n Roll

(#1586) Tv


Tv
senior tag

Sziasztok!
Valszámból lenne szükségem némi segítségre. Már elég sokat gyakoroltam, de mindig sikerül olyan feladatokat kapnom, ami megfog. Például a következőt nem bírtam multkor megcsinálni:

Adott egy kétváltozós sürüségfüggvény f(x,y)=A*(x+(y/2)) , ha 0<x<1 , 0<y<2
Lehet hogy nem ez volt pontosan a függvény de nem is ez a lényeges. A kérdés az volt, hogy x és y függetlenek-e.
Az első lépést tudom, hogy kettősintegrálni kell a megadott tartományban a függvényt, amely integrálnak 1-el kell egyenlőnek lennie, így megkapom belőle az A értékét. Ez ki is jött, jó is volt idáig. Na ezután nem tudom pontosan, hogy mi is a teendő. Tudom hogy akkor független két esemény ha például: P(a metszet b)= P(a)*P(b). De a fenti feladatnál egyt hogy jön ki? Eloszlásfüggvényt kell kihozni vagy peremeloszlást vagy mit?

(#1587) Enjoy válasza syC (#1584) üzenetére


Enjoy
addikt

Köszi, hallottam már róla, csak még nem találtam rá.. :B
Molnárka-Miletics Edit tanít, ill. fog jövőre is, mert szerintem nagyon jól sikerült a vizsga.
Nem akarom elkiabálni de min. 4es :D De csalódott lennék, ha 4es lesz :DDD

Egyébként jófej tanár, ill. érthetően beszél, csak szerintem hiányosan adott le egy-két dolgot. :B

Többieknek is köszönöm az ajánlásokat :R

► més que un club ◄

(#1588) syC válasza Enjoy (#1587) üzenetére


syC
addikt

A molnárka nem tud beszélni. mi elsőben unalmunkban összeszámoltuk , hogy 10 perc alatt 117 "ő" -t mondott. Okos ember, csak köze nincs a tanításhoz. :U

(#1589) Enjoy válasza syC (#1588) üzenetére


Enjoy
addikt

Igen, ezt én is észrevettem, hogy akadozik nála valami rendesen :DDD
De van nála is rosszabb ezen a téren.
Pl.: a Süle Edit.. nah az egy mekkora tulipán..

► més que un club ◄

(#1590) swoody


swoody
senior tag

Sziasztok.

Erre valaki tudna válaszolni?

Keresse meg az x2-y2=16 egyenletű hiperbolának azt a pontját, amely a B=(0,6) ponttól kétszer akkora távolságra van, mint az origótól!

(#1591) cellpeti


cellpeti
veterán

üdv!

ln(4x-3) => fv értelmezési tartományát kellene meghatározni.

ilyenkor külön kell az ln-t és a (4x-3)???

Tigris, tigris, csóvafény...

(#1592) Löncsi válasza cellpeti (#1591) üzenetére


Löncsi
őstag

Hát, bizonyos szinten igen.

Ln[x]-hez nem tartozhat 0-nál kisebb x.

Ebben az esetben annyiban módusul a dolog, hogy (4x-3) miatt kicsit változik a bemenő paraméter,azaz x=0 sem megengedett már.

Értelmezési tart: x eleme [1,végtelen] intervallum, ha x eleme N.
Értelmezési tart: x eleme [3/4,végtelen] intervallum, ha x eleme R.

Remélem nem mondtam hülyeséget..

[ Szerkesztve ]

Elvették a radírját, azt az egész élete egy nagy kompenzálás, hogy ő igenis kan és igenis 2 méteres a fallosza - by stranger28

(#1593) Löncsi válasza Löncsi (#1592) üzenetére


Löncsi
őstag

De hülyeséget mondtam, Ln[x]-hez 0-nál nagyobb elemek jók csak, kicsit más az intervallum:

Értelmezési tart: x eleme (1,végtelen] intervallum, ha x eleme N.
Értelmezési tart: x eleme (3/4,végtelen] intervallum, ha x eleme R.

Elvették a radírját, azt az egész élete egy nagy kompenzálás, hogy ő igenis kan és igenis 2 méteres a fallosza - by stranger28

(#1594) Löncsi válasza Tv (#1586) üzenetére


Löncsi
őstag

Először is, 2 valváltozó akkor független ha:

E(xy)=E(x)*E(y) , ez leírtad Te is.

Először itt az A értékét kell meghatározni, azaz olyan sűrűségfv-t kell készítened ami megfelel az axiómáknak (sűrűségfv integrálja R-en = 1), ez megvan.

I. E(xy)=f(x,y)-t beszorzod x*y-al és kiintegrálod R-en.

f(x)=f(x,y) , y- szerinti integrálja , ez a peremsűrűségfv
f(y)=f(x,y) , x- szerinti integrálja , ez a peremsűrűségfv

II. E(x)=x*f(x) -t integrálod x szerint
III. E(y)=y*f(y) -t integrálod y szerint

Majd megnézed hogy ez teljesül-e:
E(xy)=E(x)*E(y)

Elég sokat kell számolgatni, érdemes Mathematicába v Matlabba megküldeni, ha lehetséges.

[ Szerkesztve ]

Elvették a radírját, azt az egész élete egy nagy kompenzálás, hogy ő igenis kan és igenis 2 méteres a fallosza - by stranger28

(#1595) cellpeti válasza Löncsi (#1592) üzenetére


cellpeti
veterán

Nagyon köszönöm.

Magyarul tudnom kell(ene),hogy az ln függvény milyen értéket vesz fel,ugye?

Olyat hadd kérdezzek mi lesz e^3x+1integrálja? Saját maga?

[ Szerkesztve ]

Tigris, tigris, csóvafény...

(#1596) cocka válasza cellpeti (#1595) üzenetére


cocka
veterán

Na most e^(3x)+1 vagy e^(3x+1) ?

Nem mindegy, mert az előbbinek ugye (1/3)*e^(3x)+x a másiknak pedig (1/3)*e^(3x+1).

(#1597) syC válasza cellpeti (#1595) üzenetére


syC
addikt

Hát nem ártana :) és valóban, a zárójel nagyon nem mindegy :U Pár hsz-el lejjebb linkeltem egy fv rajzoló progit, szerintem marha jó. Azon még le is tudod ellenőrizni magad :K

[ Szerkesztve ]

(#1598) cocka válasza syC (#1597) üzenetére


cocka
veterán

Ja a mathurl.com -ot is belinkeltem már párszor, abban egyértelműen leírhatók, linkelhetők a matematikai képletek, de senki nem használja. :D

(#1599) cellpeti válasza cocka (#1596) üzenetére


cellpeti
veterán

e^(3x+1) => honnan jön az az 1/3?

Tigris, tigris, csóvafény...

(#1600) cocka válasza cellpeti (#1599) üzenetére


cocka
veterán

Csak hatmilliószor írtam le itt a topicban :DD , hogy összetett függvényeket úgy deriválunk, hogy a külső fv. deriváltját szorozzuk a belső fv. deriváltjával és ha annak is van belső fv.-e akkor azzal is.

Na ebből következik, hogy ezt integrálásnál is figyelembe kell venni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.