Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1851) cocka válasza cellpeti (#1850) üzenetére


cocka
veterán

én mondjuk azt se nagyon vágom, hogy 3D-ben hogy lehet két pont távolságát meghatározni. A gyökös képlettel és csak beírod harmadik tagnak hogy (z1-z2)^2 vagy hogy? Na mindegy, ezt bizonyára tanultátok. :D

Ha az elméleti háttértudásom meg lenne hozzá, talán tudnék segíteni.

(#1852) cellpeti válasza cocka (#1851) üzenetére


cellpeti
veterán

Ha a kezdőpontot kivonod a végpontból,vagy fordítva,akkor megkapod a két pont közti irányvektort.

Majd ha "normalizálod",ami azt jelenti,hogy a koordinátákat négyzetre emeled közös gyökjel alatt,akkor jön ki a 2 pont közti távolság! Én így tudom,de javítson ki valaki,ha tévedek! :U

Tigris, tigris, csóvafény...

(#1853) róbert gida válasza cocka (#1847) üzenetére


róbert gida
tag

Köszi szépen :R .

Nyugalom ,a hosszú élet ritka ! Ne igyál bele a medve sörébe!

(#1854) daninet


daninet
veterán

Üdv!
Használja valaki a Graph nevű programot? Nekem nagyon nagy segítség a matematikában, viszont most valamit nem értek.
Van egy függvényem ( négyzetgyök alatt (2x-x^2) ) ami [0;2] intervallumon van értelmezve. A program viszont értelmezi a gyök alatt a negatív számokat :F
Ha valaki ismeri, írja már legyenszíves le mit rontottam el, esetleg mit nemtudok matematikából amiért ezt csinálja.
A függvény:

:R

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#1855) cocka válasza daninet (#1854) üzenetére


cocka
veterán

Hát ám az sqr és az sqrt egész mást jelent.

De mivel én a magam részéről maple-t és saját tudást használok, nem is volt egyértelmű, hogy a programodban az sqr mit jelent.

Aztán elkezdtem gondolkodni rajta, hogy mit is tudunk a polinomfüggvények multiplicitásáról?

(x-a)^k-nak egyszeres a multiplicitása ha k=1

(x-a)^k-nak kétszeres vagy páros, ha k=2,4,6....

(x-a)^k-nak háromszoros vagy (1 kivételével páratlan), ha k=3,5,7....

Első eset jelentése: a függvény grafikonja átmetszi az x tengelyt
Másodiké: a függvény grafikonja érinti az x tengelyt
Harmadiké: a grafikon rásimul az x tengelyre, hogy merről az megint más kérdés.

Itt két érintést láthatunk az x=0-ban és x=2-ben. Akkor valami olyasmi lehet az általad vázolt függvény képlete, hogy x^2*(x-2)^2=(x*(x-2))^2 Csak neeem? És itt mivel a szorzat a négyzeten van teljesen mindegy, hogy x*(x-2) vagy x*(2-x)

Tehát ott van elcseszve, hogy négyzetgyök helyett négyzetent írtál. Az eredeti függvény grafikonja pontosan egy félkörív.

(#1856) daninet válasza cocka (#1855) üzenetére


daninet
veterán

súgóból:
Syntax
sqr(z)

Description
The sqr function calculates the square of z, i.e. the z in the power of 2. z may be any numeric expression that evaluates to a real number or a complex number.

Végül sqrt-vel jólett.... :R

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#1857) cocka válasza daninet (#1856) üzenetére


cocka
veterán

meg sincs a program. :D

(#1858) atom87


atom87
aktív tag

Üdv!

f(x)=6x/5x^3 függvényt kellene lederiválnom. Nos ez meg is történt, de a megoldás résznél egy számmal szerepel, mint nálam. Lenne valaki olyan kedves és deriválná, majd megosztaná velem a megoldását? Kíváncsi vagyok mi jön ki másnak!

Köszi

Kawasaki z1000

(#1859) cocka válasza atom87 (#1858) üzenetére


cocka
veterán

Könyörgöm zárójelezés legyen már legalább!

[link]

A fentiek közül tehát melyik?

(#1860) WonderCSabo válasza atom87 (#1858) üzenetére


WonderCSabo
félisten

Ha ellenőrizni szeretnéd magad, itt egy megoldás. Integrálni is tud, és még sok egyebet.

cocka: Az osztásjel zárójel is egyben. Tehát egyértelműen a 2.

[ Szerkesztve ]

(#1861) cocka válasza WonderCSabo (#1860) üzenetére


cocka
veterán

Ha ilyen szövegközi képletet ír, akkor nem egyértelmű, hogy mit zárójelez.

Bezárójelezem neked: 6(x/5)x^3 tessék. :D

Minthogy szövegközben az osztásjel ennyi: / a törtvonal nincs -tól -ig húzva, ezért a zárójelet kutya kötelessége kirakni. Mert amiket írtam mind megfelelnek a zárójel nélküli verziónak.

(#1862) WonderCSabo válasza cocka (#1861) üzenetére


WonderCSabo
félisten

Hát lehet, a kezdő deriválós feladatokra gondolva viszont tuti, hogy a 2. lesz... :)

(#1863) atom87


atom87
aktív tag

Köszi a segítséget és a mutatott oldalakat!

Kawasaki z1000

(#1864) WonderCSabo válasza atom87 (#1863) üzenetére


WonderCSabo
félisten

Melyik fv-re gondoltál?

(#1865) atom87 válasza WonderCSabo (#1864) üzenetére


atom87
aktív tag

A másodikra, mivel én is úgy tudom, hogy az osztás "zárójel", ezért gondoltam, hogy az általam beírt fv egyértelmű.

Még egyszer köszönöm, meg is feledkeztem a Wolfram-ról....

[ Szerkesztve ]

Kawasaki z1000

(#1866) cellpeti


cellpeti
veterán

Van itt olyan ember,aki keni vágja a lineáris algebrát és a vektorgeometriát? :U

Tigris, tigris, csóvafény...

(#1867) WonderCSabo válasza cellpeti (#1866) üzenetére


WonderCSabo
félisten

Én fél évet + 3 hetet tanultam, és most is nyomom. Szóval csak az alapokat tudom.

[ Szerkesztve ]

(#1868) cellpeti válasza WonderCSabo (#1867) üzenetére


cellpeti
veterán

Én még fél éve sem,de akkor majd kérdezek tőled! Köcce!

Tigris, tigris, csóvafény...

(#1869) cocka válasza cellpeti (#1868) üzenetére


cocka
veterán

Hát én is csak 1 félévet tanultam lineáris algebrát. Vektorgeometriát sajnos egyáltalán nem.

(#1870) cellpeti


cellpeti
veterán

Szevasztok!

Tud valaki valami jó könyvet ajánlani,vagy online anyagot ajánlani a Mátrixok-hoz? :U

Tigris, tigris, csóvafény...

(#1871) cocka válasza cellpeti (#1870) üzenetére


cocka
veterán

Gaál István és Kozma László Lineáris algebra című tankönyv. Debreceni egyetemes tankönyv

(#1872) cellpeti válasza cocka (#1871) üzenetére


cellpeti
veterán

Mennyiért dobálják?

Tigris, tigris, csóvafény...

(#1873) cocka válasza cellpeti (#1872) üzenetére


cocka
veterán

Fogalmam sincs. De ettől érthetőbb könyv aligha van.

(#1874) zsloti


zsloti
senior tag

Sziasztok
Lehet hogy nem ide kellene de egy kérdésen vitatkozunk néhányan, hátha tudtok segíteni

Ha másfél csirke, másfél nap alatt, másfél tojást tojik, akkor 6 nap alatt 6 tojást hány csirke tojik?

Köszi
Zs

Xiaomi max SPEmall kuponok https://goo.gl/P3v6B0 Hardverapro csoport: https://goo.gl/EPnfc1

(#1875) cellpeti válasza cocka (#1869) üzenetére


cellpeti
veterán

Vektorgeometriának számít: sík,egyenes,sík és egyenes
Lineáris algebrának: állítólag a mátrixoktól :U

Nem tudsz utánna járni mennyi lehet az a könyv?

Tigris, tigris, csóvafény...

(#1876) dudika10 válasza zsloti (#1874) üzenetére


dudika10
veterán

Szvsz másfél.
1,5 nap alatt 1,5 tojást tojik, 2x ennyi idő alatt (3 nap) 2x ennyit (3db), 4x ennyi idő alatt (6 nap) 4x ennyit (6db).
Vagy tévedek?

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#1877) vamzi


vamzi
őstag

Sziasztok. Arra szeretnék megoldást, hogyan tudnám megszámolni az esetek számát.
Tehát 2 fajta számjegyünk van: 0,1 az ezekből alkotott számsorozatunk bármekkora lehet.
A számsorozat alkotásnak egy feltétele van, hogy nem lehet egymás mellett 2 db 1-es, tehát mindig lennie kell közötte minimum 1db 0-nak.
Példa eset:
3 esetén a megoldás 5 (a 000, a 001, a 010, az 100 és az 101 sorozatok elfogadhatóak, míg a 011, az 110 és az 111 nem)

7 számjegyű sorozatig ha mindent jól számoltam(egyesével leírogattam a lehetséges eseteket) így alakulnak az esetek:
1 = 2
2 = 3
3 = 5
4 = 8
5 = 11
6 = 15
7 = 19

Remélem ti tudtok rá valami egyenletet, nekem nem sikerült rájönnöm a logikájára 1 nap alatt.

(#1878) vamzi válasza cellpeti (#1875) üzenetére


vamzi
őstag

Gaál István – Kozma László
Lineáris algebra
ISBN 978 963 473 231 0, 2009, B/5, 168 oldal, 1759,- Ft
[forrás: www.upress.hu]

[ Szerkesztve ]

(#1879) Apollo17hu válasza vamzi (#1877) üzenetére


Apollo17hu
őstag

1 = 2
2 = 3
3 = 5
4 = 8
5 = 13
...

Fibonaccira hajaz :)

[ Szerkesztve ]

(#1880) Apollo17hu válasza Apollo17hu (#1879) üzenetére


Apollo17hu
őstag

6-ra és 7-re is kijönnek a Fibonacci-számok.

(#1881) #56474624 válasza vamzi (#1877) üzenetére


#56474624
törölt tag

A megoldás:

n/2 alsó egész részét a-val jelölve!

(a+1 alatt n-a) + (a+2 alatt n-a-1) + (a+3 alatt n-a-2) + ... + (n+1 alatt 0)

Mindez úgy jön ki, hogy semmi más nem számít, csak hogy a nullák "közötti" helyekre hogy helyezzük el az 1-eseket. Mondok egy példát. Pl. n=4 eset legyen, legyen az az eset, mikor van 2 db nullád, és 2 db 1-esed.
A 2db nulla "között" (azért az idézőjel, mert a szélekre is mehetnek 1-esek) van 3 hely, tehát 3 helyet határoznak meg. 3 helyre kell kiosztanod 2 db 1-est. Ezt 3 alatt a kettő-féleképpen teheted meg.
Szóval mindig ahány nulla plusz 1 helyed van, ide kell elhelyezned az 1-eseket (aminek a száma n - ahány nullád van).
A nullák száma pedig legalább alsó egész része az n/2-nek. Így (a+1 alatt n-a)-tól kell kezdeni a binomiális együtthatók szummázását egészen n+1 alatt 0-ig (ez pedig mindig 1, józan ésszel is belátható hogyha az összes nulla, az csak egyféleképpen állhat elő). (Utolsó előtti bin. együttható meg n alatt az 1, ez pedig mindig n, szintén józan ésszel belátható ez is, hogy az egyetlen 1-est tartalmazó esetek száma mindig n)
Remélem, érthető volt valamennyire, magyarázás nem az erősségem. :B

[ Szerkesztve ]

(#1882) cocka válasza vamzi (#1877) üzenetére


cocka
veterán

Akkor tehát a végleges képlet:

[link]

(#1883) Apollo17hu válasza cocka (#1882) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Nem egyszerűbb a Binet-formulában átírni "n+2"-re azokat a kitevőket, amelyekben "n" szerepel?

(#1884) cocka válasza Apollo17hu (#1883) üzenetére


cocka
veterán

Ez annak a szépített verziója.

(#1885) #56474624 válasza cocka (#1882) üzenetére


#56474624
törölt tag

Szép ez a képlet, de hogy/miből hoztad ki? :F

(#1886) cellpeti


cellpeti
veterán

Szevasztok!

Ezt jól számoltam ki?

Tigris, tigris, csóvafény...

(#1887) sgergi válasza cellpeti (#1886) üzenetére


sgergi
veterán

:K

(#1888) WonderCSabo válasza cellpeti (#1870) üzenetére


WonderCSabo
félisten

Mi ebből tanuljuk a linalgot.

(#1889) cellpeti válasza sgergi (#1887) üzenetére


cellpeti
veterán

Köszi! Majd még lehet zaklatom a topik lakóit.

WonderCSabo:

Mi meg ebből!(Letölthető)

[ Szerkesztve ]

Tigris, tigris, csóvafény...

(#1890) WonderCSabo válasza cellpeti (#1889) üzenetére


WonderCSabo
félisten

Nagyon jó ez a jegyzet! Mi már mindent vettünk az első félévben, kivéve a többváltozós függvényeket, azt analból vesszük most a 2. szemeszterben.

(#1891) vamzi válasza cocka (#1882) üzenetére


vamzi
őstag

(#1879) Apollo17hu
köszönöm a pontosítást, valóban annyi és tényleg megoldható fibonacci elméletével, csak az első szám=2, a második szám=3, a többit meg már fibonacci miatt tudjuk, ez is megoldás, köszönöm.
(#1881) Ba cy lus
köszönöm az elmés választ, ígérem megpróbálom felfogni, így legalább már nem csak egy képlet számomra a megoldás, hanem esélyem van felfogni is.
(#1882) cocka
végül ezt a megoldást használtam fel, ez tűnt a legegyszerűbbnek, köszönöm.
(#1885) Ba cy lus
+1, engem is érdekelne.
Köszönöm mindenkinek a gyors és használható válaszokat, azt hittem, majd várhatok napokat.
Ha nem probléma, még párszor fogok jelentkezni ebben a topicban hasonló jellegű kérdésekkel, ha elakadok.

[ Szerkesztve ]

(#1892) Apollo17hu válasza vamzi (#1891) üzenetére


Apollo17hu
őstag

(#1885) Ba cy lus
+1, engem is érdekelne.

A fibonaccis linken is ott van a Binet-forumula. Ez a Fibonacci-sorozat n-edik elemét adja meg egy zárt formában. Az ebben szereplő n-es kitevőkhöz kell 2-t adni, hogy a feladat megoldását megkapd. Ezt alakította át cocka egy másik formára.

Azt azért megjegyezném, hogy bizonyítást senki nem mellékelt, csak odaböfögtünk egy képletet, ami - az első néhány esetet megvizsgálva - jónak tűnik.

(#1893) #56474624 válasza Apollo17hu (#1892) üzenetére


#56474624
törölt tag

Kösz.

Én amúgy nem mondtam, hogy Fibonacci. :)
Viszont amit leírtam, az azért nemcsak a képlet odaböfögése. :)

(#1894) vamzi válasza Apollo17hu (#1892) üzenetére


vamzi
őstag

Már értem, köszi. Nem is kell bizonyítani, mert 50-ig helyes értéket ad vissza a fenti képlet. Nagyob számmal eddig nem kellett próbálkoznom, elvileg nem is kell.

(#1895) Apollo17hu válasza #56474624 (#1893) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Az oké, de azzal, amit te írtál, mennyi időbe telik meghatározni mondjuk egy 20 számjegyből álló számsorozat változatainak számát?

(#1896) Apollo17hu válasza vamzi (#1894) üzenetére


Apollo17hu
őstag

És az 50-et hogy ellenőrizted? Felírtad egy papírra mind a 12586269025 lehetőséget? :P
Nem kötözködni akarok, de még mindig csak sejtés szinten vagyunk. (A helyedben én sem pepecselnék a bizonyítással.)

(#1897) #56474624 válasza Apollo17hu (#1895) üzenetére


#56474624
törölt tag

Írsz rá egy programot, és nem sokba. :P
Más kérdés, hogy még lehet talán valamit alakítani valami bin.összefüggést felhasználva.

(#1898) vamzi válasza Apollo17hu (#1896) üzenetére


vamzi
őstag

Végül is igazad van, mert az 50. elemre nem tudom, hogy helyes értéket ad-e vissza, csak sejtem. Tudni 42-ig tudom(erre már nincs leírva nekem helyes megoldás, de még nem fordul át), de utána sajnos túlcsordul a programom. Azért nem írtam még le, mert nem akartam offolni :))
Szóval, ki van adva ez a feladat, hogy kódoljuk le ansi c-ben. Maximum az 50. elemet kell kiszámolnia a programnak. Meg vannak adva a tesztesetek és a hozzájuk tartozó helyes eredmény is. 40-ig vannak meg a helyes eredmények, onnantól csak sejtem. De ha gondolod nekiállhatsz kiszámolni, hogy az 50. elem 32951280099 lesz-e(mert, hogy ennyinek kell lennie) :DDD

(#1899) Apollo17hu válasza vamzi (#1898) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Szerintem nem off. De ha elfogadod bizonyítás nélkül, hogy ez Fibonacci-sorozat, akkor egyszerűbben is kódolhatod a programod, mint cocka képletével. Excel-ben pl. annyi az egész, hogy A1-be és A2-be "1"-et írsz, A3-ba pedig "=A1+A2"-t, és ezt "lehúzod" A52-ig, ami az 50. elemet adja meg.
Programozásban nem vagyok járatos, de wikipedián arra is adnak ötletet.

(#1900) vamzi válasza Apollo17hu (#1899) üzenetére


vamzi
őstag

Igen, sokan inkább fibonaccival oldották meg és csak rekurzívan folyamatosan meghívogatják a fügvényüket. Én szeretek kicsit árral szemben úszni, meg mivel már úgy is meg van hála nektek(a túlcsordulás valószínüleg mind két megoldásnál előjön). Még azt valahogy megoldom és akkor ez le is tudva, de az exceles dolgot komolyan megnézem, az bírja-e a strapát ennyi számjeggyel :D

jav:
megnéztem, minden további nélkül megjeleníti, de az 53-at már csak normálformában mutatja.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.