Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#601) [HUN]Zolee


[HUN]Zolee
senior tag

újra elakadtam a feladat :
1-ctg^4 x -ctg^8 x = 2^(cos^2 x)

hajrá :) :R

''<[HUN]DrH>valaki mondjon egy tuningolos programot a mivel kocsis képeket tudok tuningoloni.'' https://ferromag.aranyoldalak.hu/

(#602) Marianna válasza [HUN]Zolee (#601) üzenetére


Marianna
csendes tag

Amikor ilyen megoldhatatlannak tűnő hülyeséget adnak, akkor érdemes megnézni az értelmezési tartományokat.

A 2^(cos^2 x) az 2^0 és 2^1, vagyis 1 és 2 között van.
A baloldalt átírjuk hogy egyszerűbb legyen: 1-y-y^2
Megnézzük a parabola mikor van 1 és 2 között: a maximuma 1,25 szóval ami -1 és 0 között van az mind jó (ezeknél lesz pont 1)
vagyis -1<=y<=0
most visszahelyettesítjük y helyébe a ctg^4x-et és örülünk :) ctg^4x nem lehet negatív, tehát csak 0 lehet, ekkor x= pi/2 + k*pi. És ha ellenőrzöd valóban kijön, szóval megoldása az egyenletnek

szerk: ha valami nem érthető vagy elszámoltam akkor szólj

[Szerkesztve]

Forget about the people in your past... they didn't make it to your future for a reason!

(#603) Marianna válasza Marianna (#602) üzenetére


Marianna
csendes tag

Nem értelmezési tartomány hanem értékkészlet,csak még mindig nem vagyok képes megjegyezni melyik melyik :))

Forget about the people in your past... they didn't make it to your future for a reason!

(#604) -Nemtom-


-Nemtom-
senior tag

hi, koordináta geometriát érti valaki? 2 hétig nem voltam suliba, most kaptam 3 feladatot, de lövésem sincs hozzá :( google-al kerestem, de nem lettem tőle sokkal okosabb...

(#605) bandus válasza -Nemtom- (#604) üzenetére


bandus
veterán

Talán emlékszem rá, meg úgyis itt az érettségi, ismételnem kell. Jöhetnek ide is, vagy keress meg msnen ;)

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#606) -Nemtom-


-Nemtom-
senior tag

1,
A(5;6) B(-2;2) pontokon áthaladó egyenes egyenletét írja fel.

2,
-A fenti két ponton áthaladó kör egyenletét írja fel.
-számolja ki a kör területét

3,
O(2;5) r=6 középpontú és sugarú
a, kör egyenletét írja fel
b, y=2x+1 egyenes mely pontokban metszi a fenti kört?

(#607) concret_hp válasza -Nemtom- (#606) üzenetére


concret_hp
addikt

az egyenes ''meredeksége'' (5;6)-(-2;2)=(7;4) -> 7/4
azaz amíg x 7 egységet emelkedik addig y csak 4-et
azaz y=4/7x + a. a pedig: valamelyik pontba behelyettesítve meghatározható: 5*4/7=20/7. a = 6-20/7=22/7. tehát az egyenes egyenlete: y=4/7x+22/7.

a kör középpontjának a 2 pont által meghatározott szakasz felező merőlegesén kell lennie. ennyit mondhatunk el róla biztosan. így a kerületről csak annyit tudunk mondani hogy e szakasz Pi szeresénél biztosann nagyobb egyenlő.

harmadikat meg lerajzolod és leolvasod kb. kör egyenlete hogyan van arra meg már nem emlékszem :(

vagy fullba vagy sehogy :D

(#608) Marianna válasza -Nemtom- (#606) üzenetére


Marianna
csendes tag

3. kör egyenlete: (x-u)^2 +(y-v)^2=r^2
u=2
v=5
r=6

Ebből felírod az egyenletet, a metszéspont pedig az egyenletrendszernek a megoldása lesz (mármint a kör egyenlete és az egyenes egyenlete az egyenletrendszer)

Forget about the people in your past... they didn't make it to your future for a reason!

(#609) -Nemtom-


-Nemtom-
senior tag

az 1. megvan, a többi még mindig magas :(

(#610) -Nemtom- válasza -Nemtom- (#609) üzenetére


-Nemtom-
senior tag

:U

(#611) [HUN]Zolee válasza -Nemtom- (#606) üzenetére


[HUN]Zolee
senior tag

a 2. feladatnál 99% hogy ezen 2 pont a kör egy átmérőjének 2 végpontja.
Ha jól sejtem középsulis feladat, ott meg nem adnak nem megoldható feladatot( márha a tanár/tankönyíró nem hibázik )
És ekkor a 2 pont közötti távolságot kell kiszámolnod. aminek a képlete : Gyök((x2-x1)^2+(y2-y1)^2)

[mod] : és pontosan mi nem világos a többibe?

[Szerkesztve]

''<[HUN]DrH>valaki mondjon egy tuningolos programot a mivel kocsis képeket tudok tuningoloni.'' https://ferromag.aranyoldalak.hu/

(#612) -Nemtom- válasza [HUN]Zolee (#611) üzenetére


-Nemtom-
senior tag

hát ugy az egész nem világos, most látok ilyet elöször, régebben is tanitottak ilyesmit, csak akkor nem foglalkoztam vele, most viszont ezt muszáj lenne megcsinálni

azt se tudom h. kéne ábrázolni, az ilyen feladatok nagyon messze álnak tőlem :s



[Szerkesztve]

(#613) [HUN]Zolee válasza -Nemtom- (#612) üzenetére


[HUN]Zolee
senior tag

ajánlom a tanköny idetartozó fejezetének első 5-6 oldalát végignyálazni

ábrázolni míly meglepő koordináta rendszerbe szokás , pont ezért koordinátageometria a neve :)

többet majd suliból ha lesz net vagy ha hazaértem

''<[HUN]DrH>valaki mondjon egy tuningolos programot a mivel kocsis képeket tudok tuningoloni.'' https://ferromag.aranyoldalak.hu/

(#614) -Nemtom- válasza [HUN]Zolee (#613) üzenetére


-Nemtom-
senior tag

nincs könyvem, ha lenne már rég megnéztem volna, azt tudom h. koordinátarendszebe kell, csak arra nem emlékszem, hogy :(

(#615) [HUN]Zolee válasza -Nemtom- (#614) üzenetére


[HUN]Zolee
senior tag

majd otthon keresek neked valamit

[Szerkesztve]

''<[HUN]DrH>valaki mondjon egy tuningolos programot a mivel kocsis képeket tudok tuningoloni.'' https://ferromag.aranyoldalak.hu/

(#616) -Nemtom- válasza [HUN]Zolee (#615) üzenetére


-Nemtom-
senior tag

csak az a baj h. 2kor megyek suliba, és addigra valahogy meg kéne csinálnom

(#617) chokeee válasza concret_hp (#607) üzenetére


chokeee
aktív tag

igen-igen, ez így teljesen rendben van, csak szerintem az antigravitációs-szuszpenziós prelevitálási együttható maradt ki belőle.... :D

gumiczuczli

(#618) concret_hp válasza chokeee (#617) üzenetére


concret_hp
addikt

:F

vagy fullba vagy sehogy :D

(#619) szatocs


szatocs
őstag

[link]
[link]
[link]

Hi! Ismét segítségre lenne szükségem. Ezúttal az integrálás terén.
Lenne néhány kérdésem majd, ebből most egyet:
-Amikor határozott integrálos feladatot oldunk meg, akkor mindig le kell integrálni a fv. - t, és azután kell behelyettesíteni?

Szeretném, ha megnéznétek ezeket a feladatokat, hogy jól csinálom-e, mert nagyon nem vagyok benne biztos, hogy igen:(

Ha úgy kell csinálni, ahogy leírtam, akkor az I./ 1. - es feladat kapásból rossz. De azt le tudnám integrálni, úgyhogy az nem baj ott... Csak most vettem észre, ahogy beszkenneltem.

Szeretném, ha a III./1. - est és a III./2. - est is megnéznétek.

Segítségeteket előre is köszönöm!

[Szerkesztve]

=== Szatocs ===

(#620) szatocs válasza szatocs (#619) üzenetére


szatocs
őstag

Uppppp!

=== Szatocs ===

(#621) szatocs


szatocs
őstag

Még egy up...

=== Szatocs ===

(#622) szatocs


szatocs
őstag

UP!

=== Szatocs ===

(#623) lajafix válasza szatocs (#619) üzenetére


lajafix
addikt

''Amikor határozott integrálos feladatot oldunk meg, akkor mindig le kell integrálni a fv. - t, és azután kell behelyettesíteni?''

Emlékeim szerint igen. Mert egyébként hogy oldod meg? (a grafikus módszeren kívűl)
Az integráláshoz van néhány alapvicc, amit meg kell tanulni.


A #423ban tárgyalt mátrix inverzezés hogy sikerült végüll?

[Szerkesztve]

Rock'n Roll

(#624) szatocs válasza lajafix (#623) üzenetére


szatocs
őstag

Az elsajátítva:D - Reményeim szerint (meglett a vizsga, az a lényeg:U )

És ezeket a feladatokat, amiket linkeltem, tudnád ellenőrizni esetleg, meg az egyik meg sincs oldva.
Úgy van ez az integrálás nekem, hogy pont akkorra esett, amikor vége lett a félévnek, akkor azt mondta a tanár, hogy benne sem lesz a vizsgában, aztán hogy-hogy nem 6 gyak feladatból 3 lett integrálos, még jó, hogy én már tudtam akkor az alapokat, és mivel nem voltak olyan nehezek, meg nem kellett parciózni, ezért meg tudtam csinálni.

Akkor azért nem tanultuk igazán, mert ''úgy sem lesz benne'', aztán most félévkezdésnél már úgy vette a tanár, hogy azon ugye túlvagyunk, ezért a nehezebbeket vette elő, ahol már igencsak figyelni kell, hogy mit csinál az ember, meg engem bekavar a szorzás, összeadás hatványa, meg az ilyenek, amikor integrálni kell, a legnagyobb mumus meg az ln, a log és az e - ad. Az alapokkal tisztában vagyok, de a bonyolultaknál már rezelek. És hogy hozzá tudjak kezdeni egy kétszeresen integrálóshoz, kéne tudni az ilyen bonyolultabbnak tűnő egyszeresen integráltakat.

=== Szatocs ===

(#625) lajafix válasza szatocs (#624) üzenetére


lajafix
addikt

Én már jó 12 éve szigorlatoztam ebből, ugye nem gondolod komolyan, hogy sikerül. :Y A Bólyai matematikai kiskönyvek sorozatban van diff és integrál számítás, javaslom a beszerzését és az alapján profi leszel belőle. Nagyon érthetően magyaráz, én nem is értem minek egyéb diff és int számítási jegyzet a magyar felsőoktatásba. :U

Rock'n Roll

(#626) szatocs válasza lajafix (#625) üzenetére


szatocs
őstag

Hö, az a helyzet, hogy megvannak, forgatom is, de ilyet nem találtam benne:)

=== Szatocs ===

(#627) lajafix válasza szatocs (#626) üzenetére


lajafix
addikt

Egy kicsit még forgassad. Ahogy a példáidat néztem, vissza kellene vezetni valami egyszerűbb alakra, aminek már van integrálfüggvénye(most nézem hogy primitívfüggvény a becses neve...). pl van az utolsó linken a 4es példa, ahol az
x'2/(1+x'2) integrálját kéne kihozni.

okosban(alapintegrálható függvényekre történő bontásban) ez így néz ki:

1- 1/(1+x'2)

ennek a primitívje:
x - arctg x +C

Na milyen vagyok? :D

[link]

[Szerkesztve]

Rock'n Roll

(#628) Atlas


Atlas
csendes tag

Kellene egy geometriai feladat amin nagyon kiakadtam:
Négyzet alapú gúla térfogata V, oldaléleinek hajlás szöge az alaphoz a (alfa).
Mekkora az a (alfa)?
Tudna valaki segíteni?

(#629) bandus válasza Atlas (#628) üzenetére


bandus
veterán

Ennyi a feladat :F

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#630) Marianna válasza bandus (#629) üzenetére


Marianna
csendes tag

Tuti kimaradt belőle valami, még paraméteres példaként is elég hiányos :)

Forget about the people in your past... they didn't make it to your future for a reason!

(#631) Atlas


Atlas
csendes tag

Nem maradt ki semmi-komolyan ennyi a feladat. Egy ábrát kell hozzá szerkeszteni meg az a-t kell megadni.

(#632) Marianna válasza Atlas (#631) üzenetére


Marianna
csendes tag

Ha van egy gúla, és csak a térfogata adott, akkor a magasság és az alapél arányától függően szinte bármilyen szöget bezárhat az oldaél az alappal. Nem tartozik a kedvenc témáim közé a térgeometria (a nők és a térlátás :D) de vagy a feladattal vagy a kérdéssel nem stimmel valami :)

Forget about the people in your past... they didn't make it to your future for a reason!

(#633) bandus


bandus
veterán

Remélem tud valaki segíteni, mert nagyon szevedek ezzel a feladattal, egyszerűen nem tudom felírni az egyenletet. Tehát:
Egy termék árát p%-al felemelték, így az ára p-50 forintról p+50 forintra emelkedett. Mennyi volt az eredeti ár?

köszi előre is :R

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#634) shev7 válasza bandus (#633) üzenetére


shev7
veterán

annyira nem nehez :)

eredeti ar: x

x=p-50

x+p*x/100 = p+50

bar lehet, hogy tevedek :)

[Szerkesztve]

''Gee, Brain, what do you want to do tonight?'' ''The same thing we do every night, Pinky: Try to take over the world!''

(#635) concret_hp válasza bandus (#633) üzenetére


concret_hp
addikt

(p-50)*(1+p/100)=p+50
p-50+p^2/100-p/2=p+50
-100+p^2/100-p/2=0
p^2-50p-10 000=0
nagyjából p=128.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#636) bandus válasza concret_hp (#635) üzenetére


bandus
veterán

Köszi mindkettőtöknek! :R
Közben én is rájöttem, még kis segítséggel :B A pontos megoldás 25+25*gyök17.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#637) concret_hp válasza bandus (#636) üzenetére


concret_hp
addikt

fizess valahol gyök 17 ft-t :DDD

vagy fullba vagy sehogy :D

(#638) bandus válasza concret_hp (#637) üzenetére


bandus
veterán

Hát ezaz, most akkor melyiket várhatják el? A gyökös a pontos megoldás, 128-nál, csak kerekítve jön ki, de ez a valószerű.
Bár valószínűleg neked van igazad :)

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#639) EQMontoya válasza Atlas (#628) üzenetére


EQMontoya
veterán

legalább 2 paraméter kell hozzá, a bármelyik élhosszból és az alfából meghatározható egy a V, de igy nem.

Matektanárodat küldd el kapánli, ha ezt igy adta fel :D

Same rules apply!

(#640) bandus válasza EQMontoya (#639) üzenetére


bandus
veterán

Most jut csak eszembe, akartam neked írni, az általad beírt versenyfeladattal kapcsolatban. Valami olyasmi volt, hogy van 17-nek olyan hatványa, aminek az utolsó számjegye 1, és előtte pontosan 2006 db 0 áll. Azthiszem így hangzott. Na, ezt hogyan kell megcsinálni? :B

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#641) EQMontoya válasza bandus (#640) üzenetére


EQMontoya
veterán

17^4 1-re végződik. Ezt észre kell venni. Bár ez azért a legtöbbeknek összejön. Aztán ha fogsz egy 1-re végződő számot, és 10. hatványára emeled, az 01-re fog végződni. Ha a 01-re végződőt emeled 10. hatványára, az 001-re. Ezt a lépést lehet szépen bizonyitani, ha felirod rá a binomiális tételt, de egyébként meg az, hogy ha van egy szám, ami A01-re végződik, azt négyzetre emeled, akkor 2A01-re fog, ha megint megszorzod A01-el, akkor 3A01-re, és igy tovább, tehát 10. hatványára emelve 10A01-re, és 10A ugye osztható 10el, tehát azon a helyiértéken is 0 lesz. Innentől gyak. kész vagy, mert:

(17^4)^10^10^10^10^10^10.... (2006db 10es) biztosan legalább 2006 0-ra és 1db 1-re végződik. (Amúgy többre)

Matektanárom skatulyaelvel csinálta meg, úgy biztos szebb, hát nekem ez jött ott helyben. Gimi 3.os versenypélda volt a drága, városin, szal azé meglepődtem rajta picit :D Monnyuk asszem, csak én csináltam meg. :B

Same rules apply!

(#642) bandus válasza EQMontoya (#641) üzenetére


bandus
veterán

:R
Sose jöttem volna rá :)

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#643) -Nemtom-


-Nemtom-
senior tag

egy osztály dolgozatának eredménye: 4db 5ös, valahány 4es, 10db 3as, 8db 2es, 3db 1es,
hányan irtak 4es dolgozatot, ha az osztályátlag 3,00 és 3,05 között van?

ennek mi lehet a megoldása?

(#644) lajafix válasza -Nemtom- (#643) üzenetére


lajafix
addikt

3 < (4*5+4*x+3*10+8*2+3*1)/(4+x+10+8+3) < 3,05

Rock'n Roll

(#645) -Nemtom- válasza lajafix (#644) üzenetére


-Nemtom-
senior tag

:R


lenne mégegy: egy számtani sorozat 3. és 4. elemének összege 24, a sorozat 8. eleme 10-zel kisebb, mint az 5.

mennyi a sorozat elsö 15 elemének összege

(#646) PazsitZ válasza -Nemtom- (#643) üzenetére


PazsitZ
addikt

Én így írtam: (69+4x):(25+x)=3,00
69+4x=75+3x / 69+4x=76,25+3,05x
x>6 / x<7,63


[Szerkesztve]

- http://pazsitz.hu -

(#647) -Nemtom-


-Nemtom-
senior tag

most akkor melyik a jó? :)

(#648) PazsitZ válasza -Nemtom- (#647) üzenetére


PazsitZ
addikt

Melyik? Ugyanaz az enyém is, csak én végigvezettem 3-al majd a végén vettem intervallumba...

- http://pazsitz.hu -

(#649) -Nemtom- válasza PazsitZ (#648) üzenetére


-Nemtom-
senior tag

közbe rájöttem én is :B másikra nincs ötleted?

[Szerkesztve]

(#650) PazsitZ válasza -Nemtom- (#649) üzenetére


PazsitZ
addikt

Nem tudom, most a sorozatok nem ugranak be.
De elvileg bár valószinű rossz ilyesmi jött ki:
a sorozat 10/3-al növelkszik. A sorozat első eleme pedig 10*(10/3) :F

[Szerkesztve]

- http://pazsitz.hu -

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.