Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Manjaro Linux

Hozzászólások

(#1401) urandom0 válasza urandom0 (#1400) üzenetére


urandom0
aktív tag

Meh, mai nap folyamán kétszer fagyott csontra a Manjaro... úgyhogy egyelőre 5.4-es kernel+nouveau lesz, aztán majd meglátjuk.

(#1402) urandom0


urandom0
aktív tag

Az a nyomorult snap sem akar működni update után, cannot attach cgroup program: Operation not permitted hibaüzenetet dob. Egyetlen egy snap programom van (illetve már csak volt), az is csak azért, mert az AUR-os változat nem fordult le. Most viszont lefordult, a snap-os változatból átmásoltam a config fájlt, a snaptól pedig megszabadultam, remélhetőleg egyszer és mindenkorra.

Jó hír ellenben, hogy a GNOME Kapcsolatok végre tud csatlakozni a céges Windows-os gépemhez.

[ Szerkesztve ]

(#1403) Steve_Brown válasza urandom0 (#1402) üzenetére


Steve_Brown
aktív tag

Nem Ryzenes gép véletlen?

(#1404) urandom0 válasza Steve_Brown (#1403) üzenetére


urandom0
aktív tag

Nem, egy i5.
Amúgy arra már rájöttem, hogy az AUR-ból telepített Anydesk miatt fagy a gép. Tegnap feltettem Flatpakból, egyelőre jónak tűnik.
Ettől függetlenül propriertary driverrel továbbra sem hajlandó visszatérni a monitor kikapcsolt állapotból. Illetve a több verzió óta használt x11vnc sem megy, eddig gond nélkül működött, a frissítés óta hibával leáll.

(#1405) Steve_Brown válasza urandom0 (#1404) üzenetére


Steve_Brown
aktív tag

Hát nem tudom. Nekem furcsán gördülékeny most minden.

(#1406) urandom0 válasza Steve_Brown (#1405) üzenetére


urandom0
aktív tag

Nekem eddig volt furcsán gördülékeny :D
Sosem volt semmi problémám egyik frissítésnél sem.

A laptopomon egyébként minden működik, pedig azon is friss Manjaro Gnome van, sőt abban is egy i5-ös proci van. Igaz, abban Intel UHD van csak, nem Nvidia, és azon az x11vnc-t sem használom. De mondjuk az Anydesk is megy probléma nélkül.

(#1407) Steve_Brown válasza urandom0 (#1406) üzenetére


Steve_Brown
aktív tag

Nagyon nagy szívás ez a grafikus driver dolog. Hát hiába ez az oprendszer nem desktopra lett kitalálva.

(#1408) urandom0 válasza Steve_Brown (#1407) üzenetére


urandom0
aktív tag

Ilyenek minden operációs rendszer alatt előfordulnak. A múltkor a munkahelyemen 6 dolgozói gépről kellett eltávolítanom KB5005566 számú frissítést, mert az egyik (de csak az egyik!) nyomtatóval nem tudtak nyomtatni. Ha ráküldtek bármilyen nyomtatást, a program két másodperc alatt csontrafagyott.
Volt olyan, hogy az egyik backup DNS gépünk tökéletesen ment a Windows Server 2012-vel, a 2016-tal is, a 2012 R2-vel viszont folyamatosan teljes fordulaton zúgott.
Aztán nem is olyan rég az egyik Intel driverben volt valami bug, ami miatt kékhaláloztak a Windows 10-es gépek.
Az x11vnc-s problémát meg tudtam oldani úgy, hogy az /etc/gdm/custrom.conf-ban a WaylandEnable=false sor elől kivettem a komment jelet, így most Xorg session-ben vagyok, nem Xwayland-ben. Ezt már korábban megcsináltam, de úgy látszik, a frissítés felülírta.
Ami viszont érdekes, hogy a laptopon is Wayland-ben vagyok, ott pedig simán kiírja az x11vnc, hogy "Wayland display server detected...".

Az NT alapú Windowsok, amik desktopra lettek kiadva (tehát Windows 2000-től fölfelé) sem asztali rendszernek készültek, arra ott volt a Windows 9x vonal.

(#1409) rin33 válasza rosszkutya (#1352) üzenetére


rin33
senior tag

Én is ezen agyalok. Wayland gyorsabb nalam mint az X11. Alapjáraton annyi ram kell neki mint az XFCE-nek de ha használom és bezárok mindent akkor nő a ram igény akkor már 1 gb vagy több ram kell neki, továbbá a szellemképek és a laggolás amit régi pc-ken előfordul..
Ezt leszámítva tetszik.

(#1410) karamblo


karamblo
tag

Sziasztok . Szeretnék rnedet tenni a fejemben a sok csomagkezelő / pacman , pamac , octopi, yay , AUR , meg még asszem van kettő / közt .

Ha valaki elmagyarázná röviden , mi micsoda és mire jó , megköszönném . :-)

(#1411) urandom0 válasza karamblo (#1410) üzenetére


urandom0
aktív tag

A pacman az Arch-tól örökölt csomagkezelő. Ez tud a hivatalos repókból letölteni csomagokat, főleg bináris csomagokra használjuk, de tud forrásból összeállítani és fordítani. AUR-t nem tud kezelni.
A pamac a Manjaro saját csomagkezelője. Alapvetően ugyanúgy a libalpm-et használja, és alapvetően ugyancsak arra használjuk, hogy a bináris csomagokat leszedjük a hivatalos repókból. Ez annyival okosabb a pacmanál, hogy tud még AUR-ból is fordítani és telepíteni.
Van grafikus felülete, a pamac-manager paranccsal indul (amúgy külön van GKT-hoz és külön QT-s GUI, a pamac-manager azt indítja el, amelyik telepítve van) , és még értesítési ikonja is van (pamac-tray).
Az Octopi is csak egy grafikus felület. Egyes Manjaro disztrókon (pl. a Manjaro Xfce-n) ez van a pamac-manager helyett. Amiért jó, mert tud több AUR helpert is kezelni, trizent, yay-t, pacaurt...

A yay, a trizen, a pacaur, a paru és a többi, ezek mind AUR helperek. Arra valók, hogy AUR-ból tudjál telepíteni. Én Manjaro alatt nem használom egyiket sem, a trizen van telepítve, de az is csak azért, mert volt olyan csomag, amit a pamac nem tudott lefordítani, a trizen viszont igen. Szóval nálam pacman, pamac, pamac-manager és trizen van, a többit nem használom.

(#1412) growler


growler
őstag

Sziasztok !
Manjaro: az AUR beállításai szerintetek így megfelelőek ? [link]

(#1413) májkimiki válasza growler (#1412) üzenetére


májkimiki
őstag

Ennyit szoktam állítani én is, gondom nem volt még vele.

(#1414) growler válasza májkimiki (#1413) üzenetére


growler
őstag

Köszi !
Volt olyan alkalmazás, melyet ezen beállítások mellett a pacman/pamac nem talált/nem tudtam telepíteni.
A "yay -S csomagneve" viszont megtalálta, és telepíthető volt.

[ Szerkesztve ]

(#1415) májkimiki válasza growler (#1414) üzenetére


májkimiki
őstag

A pamac-et én csak frissítési értesítőnek meg keresési segédnek használom. Ebben nézem elsőre a keresett csomagot, aztán az AUR-ban. Parancssorból frissítek mindent, meg telepítek.
Bár én Manjaro-t nem nagyon használok, de az Arch rendszeremre a pamac-aur csomagot szoktam feltenni. Van ebből jó pár, ha rákeresel. Nem tudom a Manjaro pont melyiket használja.

(#1416) urandom0 válasza growler (#1412) üzenetére


urandom0
aktív tag

A keep built packagest érdemes bekapcsolni, ha csak nem vagy nagyon kifogyva a lemezterületből. Ez megtartja az összeállított és lefordított AUR csomagokat, így ha törlöd, de újra fel szeretnéd telepíteni, akkor nem fordítja le újra (ha csak nincs változás a csomagban, persze).

Igen, vannak olyan AUR csomagok, amiket a pamac nem tud összeállítani. Én ezekre trizent használok, de a yay is ugyanolyan jó megoldás.

(#1417) karamblo válasza urandom0 (#1411) üzenetére


karamblo
tag

Köszönöm !

(#1418) growler válasza urandom0 (#1416) üzenetére


growler
őstag

Köszönet Neked is ! :R

(#1419) growler


growler
őstag

Sziasztok!
A legutóbbi frissítés (21.2.1-re) után, megnéztem vannak-e "Árva" csomagok?
Kettőt mutat: CMake, (3.22.1-5) és itltool
A CMake az egy elég alapvető csomag - tényleg törölhető lenne??

(#1420) growler válasza growler (#1419) üzenetére


growler
őstag

Az előző kérdésem kiegészíteném ezzel: [link]

(#1421) Ueda válasza growler (#1419) üzenetére


Ueda
senior tag

Azt mondanám, érdemes lenne elmerülni az arch rejtelmeiben : https://unix.stackexchange.com/questions/370530/pacman-orphan-packages
Szerintem akár törölheted is, ártani nem ártasz vele.
Én nem piszkálom. Nekem is ezt írja ki ez a parancs :

$ pacman -Qdtq
cmake
nasm
ninja
python-argcomplete
qt5pas
vala

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#1422) growler válasza Ueda (#1421) üzenetére


growler
őstag

Köszönöm!
Úgy döntöttem törlöm az elárvult csomagokat.
De előtte csinálok rendszer-visszaállítási pontot - aztán' majd kiderül
hogy tényleg nem okoz-e galibát ezek (főleg a CMake) törlése.

(#1423) makoj30


makoj30
aktív tag

A legutóbbi problémám óta szereztem egy monitort illetve lett egy GT1030-am és gyönyörüen megy a rendszer a gépemen. :R

[ Szerkesztve ]

MINISFORUM ELITEMINI HM90+NINTENDO SWITCH V2+NINTENDO WII+TELEKOM T-PHONE PRO 5G (6/128)+NINTENDO 2DS+LG 43UJ635V+SAMSUNG SYNCMASTER C24F390

(#1424) konzumpro


konzumpro
senior tag

Az Antergos óta nem próbáltam Arch alapú Linuxot asztalon, de ez mindent felülmúl. Nagyon egyszerű volt W11-ről átállni, minden működik ami eddig fontos volt, csak konzisztensebben.
Ami nem fontos, ujjlenyomat-olvasó, touchpad szélére húzva és tartva az ujjat nem vonszolja a kurzort, samba nem igazán akar működni, de nem baj.

(#1425) makoj30


makoj30
aktív tag

Probálom futtatni az In Sound Mine játékot Manjaro Linux KDE alatt de akadva megy. (Nvidia 510-es driver van fent,Secure Boot off,Heroic Launcher+Default Wine 7.4 indul csak el,a többi 2 ami egy modósított Wine nem sajnos.

Mit kell állitsak a rendszerben illetve a Launcherben hogy jól fusson?

UI: Windows alatt jobban megy mikor még a W10 volt fent.

[link]

MINISFORUM ELITEMINI HM90+NINTENDO SWITCH V2+NINTENDO WII+TELEKOM T-PHONE PRO 5G (6/128)+NINTENDO 2DS+LG 43UJ635V+SAMSUNG SYNCMASTER C24F390

(#1426) konzumpro válasza makoj30 (#1425) üzenetére


konzumpro
senior tag

A játék külön műfaj... :D
Ultimate Linux Gaming Guide

(#1427) makoj30 válasza konzumpro (#1426) üzenetére


makoj30
aktív tag

Azt hiszem nem leszünk barátok a Linuxal.

Esetleg ez mennyire jó játékra?

[link]

MINISFORUM ELITEMINI HM90+NINTENDO SWITCH V2+NINTENDO WII+TELEKOM T-PHONE PRO 5G (6/128)+NINTENDO 2DS+LG 43UJ635V+SAMSUNG SYNCMASTER C24F390

(#1428) konzumpro válasza makoj30 (#1427) üzenetére


konzumpro
senior tag

Á... Amúgy próbálj valami light ablakkezelőt használni KDE mellett/helyett, minél egyszerűbb, annál jobb, lehet a kwin vagy bármelyik kompozitor már használja a GPU-t annyira, hogy a játék akadjon.

(#1429) makoj30 válasza konzumpro (#1428) üzenetére


makoj30
aktív tag

De ennyire?

A Windows is használja valamilyen szinten a vga kártyát nem?

Akkor a Steam Decken miért mennek a gamek? Az is Manjaro KDE használ.

[ Szerkesztve ]

MINISFORUM ELITEMINI HM90+NINTENDO SWITCH V2+NINTENDO WII+TELEKOM T-PHONE PRO 5G (6/128)+NINTENDO 2DS+LG 43UJ635V+SAMSUNG SYNCMASTER C24F390

(#1430) makoj30


makoj30
aktív tag

Felraktam egy XFCE Manjaro is de a játék (In sound mind) ugyanúgy fut mint KDE alatt. Olvastam valami Feral Game Mode-ról,megnézem Ubuntu alatt is. Ha ott is pocsékul megy akkor számomra a linux sose lesz a Windows kiváltója.

MINISFORUM ELITEMINI HM90+NINTENDO SWITCH V2+NINTENDO WII+TELEKOM T-PHONE PRO 5G (6/128)+NINTENDO 2DS+LG 43UJ635V+SAMSUNG SYNCMASTER C24F390

(#1431) lev258 válasza makoj30 (#1429) üzenetére


lev258
veterán

A Deck Proton-t használ (az egy bővített Wine). A ProtonDB egészen jó értékelést kapott az általad említett játék, de a részletes leírásban azért látszik, hogy vannak vele problémák.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1432) konzumpro válasza makoj30 (#1430) üzenetére


konzumpro
senior tag

Én wayland alatt fürgének érzem az intelt de csak desktopra használom. nVidiánál mondják hogy vannak gondok. Lehet hogy nem játékra találták ki ezt a platformot, vagy nem az átlag játékokra.

(#1433) konzumpro


konzumpro
senior tag

Bosszantott, hogy Gnome (Wayland) alatt háromszor kellett kattintani a Chrome fejlécére a maximalizáláshoz.
A chrome://flags/#ozone-platform-hint -néla Wayland-et választva működik a duplaklikk és még a csippentős zoom is.

(#1434) konzumpro


konzumpro
senior tag

A Win11 továbbra is katasztrófa, közben új gépem lett ami sikítva kéri hogy a hozzá adott gyári win helyett Manjaro fusson rajta. Sajnos az ujjlenyomat-olvasó ennél se működik.

(#1435) urandom0


urandom0
aktív tag

Ha Manjaro Gnome-ot telepítetek, ne válasszátok a lemez titkosítását, mert nem fog tudni bebootolni a rendszer.
Ez egy ismert bug, én már a második Manjaro telepítésnél szaladok be. Utólag live CD-vel bebootolva elméletileg valahogy meg lehet csinálni, én fél óra után feladtam.
Azt nem tudom, hogy a többi asztali környezettel szerelt változatot is érinti-e, illetve azt sem, hogy minden gépen előjön-e a bug, vagy csak egyes BIOS/UEFI környezetben.

(#1436) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Sziasztok.
Friss Manjaro telepítés, minden ok.
Kivéve,
használom a ddccontrol szoftvert a fényerő, kontraszt állítására.
És ilyet eddig egy disztró se csinált amit a Manjaro.

A ddccontrol i2c buszon vezérli a monitort, első indításnál kiválaszt egy számomra megfejthettlen logika alpján egy random i2c buszcímet.
Ez eddig volt dev:/dev/i2c-0, 1,2stb.,8,9. Ezek tök random, nem tudom mi alapján csinálja, a monitor és a konfig ugyanaz, a hdmi kábel sincs sose kihúzva.
Namost ez az i2c cím ez eddig sose változott, de a Manjaro alatt kb. 5-6 boot után megváltozik. pl. mai napig 9 volt, a mai boot után 3 lett.
És ez nagyon kellemetlen mert a bill.kombinációs fényerő értékeket nekem féltucat szkript intézi és így nem találja a monitort, nem működik.
Eddig, 5 nap alatt már 3x át kellett írnom a szkripteket és ez így nem gyerebe.
Pl. ez egy 75% fényerő uasítás
ddccontrol -r 0x10 -w 75 dev:/dev/i2c-9
ami az i2c-9 címen érné el a monitort. de ez a mai bootnál megváltozott i2c-3 -ra.
Ezt miért csinálja? Hogyan lehetne fixálni?

[ Szerkesztve ]

(#1437) Ueda válasza tordaitibi (#1436) üzenetére


Ueda
senior tag

Akkor mi történik, ha mind a 10 (vagy csak több) számra kiadod a parancsot ? nem elegáns, de ha működik ...

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#1438) tordaitibi válasza Ueda (#1437) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Vesszővel elválasztva? Szintaktikailag eléggé tök vagyok.
i2c-1,2,3, stb vagy kell szóköz?

Szerk, kipróbáltam, nem megy.
Több módon.
0,1,2,3,4
0, 1, 2, 3, 4
0 -1 -2 -3 -4

[ Szerkesztve ]

(#1439) Ueda válasza tordaitibi (#1438) üzenetére


Ueda
senior tag

Arra gondoltam, hogy ugyanazokat a parancsokat kiadod egymás alatt a szkriptben :
ddccontrol -r 0x10 -w 75 dev:/dev/i2c-9
ddccontrol -r 0x10 -w 75 dev:/dev/i2c-3
ddccontrol -r 0x10 -w 75 dev:/dev/i2c-5

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#1440) tordaitibi válasza Ueda (#1439) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ja így.
Meglátom, elég sok körmölnivaló lesz meg kopi-paste, egy utasítás így néz ki, egy adott értékhez állítja a fényerőt és a kontrasztot is,
 echo jelszavam | sudo -S ddccontrol -r 0x10 -w 75 dev:/dev/i2c-9
 sleep 1 ; echo jelszavam | sudo -S ddccontrol -r 0x12 -w 90 dev:/dev/i2c-9
és ilyenből van 6 darab, nulla és teljes fényerő+kontraszt beállítása.
Mielőtt leharapjátok a fejem a jelszavam betételéért egy szkriptbe, nekem 100x egyszerűbb így mint hozzáadni a ddccontrolt a sudoers izével, amúgy nem vágom, egy szimpla fényerőállításhoz minek rendszergazdai jogosultság :F
Most kapcsoltam be a gépet, manjarot indítottam és most visszaállt i2c-9-re, a fene se érti a lelkivilágát :)

(#1441) Ueda válasza tordaitibi (#1440) üzenetére


Ueda
senior tag

Nekem csak ennyi ötletem volt, a többiből nem értek semmit. :D

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#1442) tordaitibi válasza Ueda (#1441) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Én sem értettem míg rá nem kényszerültem a monitor fényerő, kontraszt változtatására naponta többször és meguntam a monitor alján gépészkedést a menü gombokkal.
Így a pc-ről lehet mindent állítani.

Közönöm a segítséget.

(#1443) growler válasza tordaitibi (#1436) üzenetére


growler
őstag

Cinnamon felületű Manjaron azért ez egyszerűbb. [link]
Redshift + QRedshift kisalkalmazás telepítésével.
A nappali / éjszakai üzemmód váltás automatikusan történik
a megadott geolocation alapján.

(#1444) májkimiki válasza tordaitibi (#1442) üzenetére


májkimiki
őstag

Azon agyalok, mióta előjött a problémád. Nem lehetne-e valahogy kényelmesebbé tenni a folyamatot. Majd a systemd szakértők helyre teszik az elméletem.
Arra gondoltam, hogy kellene egy lekérdezés, ami az éppen aktuális i2c bus címet lekérdezi a GUI elindulása után. Ez egy systemd service vagy unit lenne.
Ennek az eredményét meg átadni egy másik service-nek vagy unit-nak, ami azt a szkriptet indítja, amiket már eddig megírtál. Annak függvényében, hogy mi az éppen aktuális i2c busz.
Nem tudom a jelszó-sudo megoldásod hogyan befolyásolja ezt.
Azért kíváncsi vagyok az ebben jártasak véleményére, hogy egyszerűsödne a folyamat ezzel a megoldással?

[ Szerkesztve ]

(#1445) tordaitibi válasza growler (#1443) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem tudom a redshift mit csinál de szerintem a gammával játszik xrandr vonalon.
A ddccontrol meg natívan a monitort vezérli, pl. ha leveszem 100-ról 0%-ra a fényerőt akkor a monitor backlight ledeket veszi lejjebb.
Ez biztos mert ha a ddccontrollal veszem le a fényerőt, a monitor fogyasztása 22 wattról lemegy 10 wattra.
Elviekben létezne a legegyszerűb megoldás, a gyári fényerő de én eddigi pályafutásom alatt egyik gépemen se működött egyik disztrón sem.

(#1446) tordaitibi válasza májkimiki (#1444) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Most reggeli boot, a változatosság kedvéért i2c-7 lett :)
Viszont. Hekkelve indul a Manjaro, a telepítésnél sehova nem kértem a rendszerindító bejegyzést mert én szögeltem bele az efibe.
És van egy hibaüzenet a bootnál ami valami video anomáliára utal, mindjárt befényképezem. Lehet ennek van köze a változó címekhez?
Utánanézek a boot fallback opciónak, lehet megoldaná.
A Manjaro boot sokkal finnyásabb mint egy mezei Ubi vagy Mint, erre már rájöttem az évek alatt.

(#1447) tordaitibi válasza tordaitibi (#1446) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

(#1448) growler válasza tordaitibi (#1446) üzenetére


growler
őstag

"Hekkelve indul a Manjaro, a telepítésnél sehova nem kértem a rendszerindító bejegyzést mert én szögeltem bele az efibe."
A megelelő méretű, és fájlrendszer partíciónak adtam /boo/efi csatolási pontot.
Ez alapján a telepítő tudta hogy hova kerüljön a rendszerbetöltő.
És nem kell hekkelnem hogy induljon.

(#1449) tordaitibi válasza growler (#1448) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Uram Ön nem egy Ventoy rendszert használ rendszerindításra :)
Ahol nem akarnám a Manjaro által elbaltázni az eddig megszokott 10+ elemű bootmenüt.

[ Szerkesztve ]

(#1450) growler válasza tordaitibi (#1449) üzenetére


growler
őstag

Értem ! ... Így már más a leányzó fekvése. :)
Nálam 1 eszközre (SSD) 1 rendszer kerül.
(Több is van - ezek közül indítás után a GRUB-ban választok.)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Manjaro Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.