Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Manjaro Linux

Hozzászólások

(#301) #16820480 válasza spammer (#296) üzenetére


#16820480
törölt tag

Mondjuk ha valaki használ csomagokat AUR-ból, akkor kézenfekvő a yaourt használata is.

(#302) spammer válasza #16820480 (#301) üzenetére


spammer
veterán

Ez igaz. Én speciel AUR helpert csak AUR-os cuccokhoz használok, minden egyébre a vanilla pacmant. :) AUR cuccokat nem frissítem a rendszerrel együtt, mert nincs kedvem megvárni, amíg végez a fordításokkal, így azokat akkor frissítem, amikor épp kell vagy amikor ráér a háttérben szöszölni.

Amúgy a yaourt már nem igazán ajánlott: AUR helpers#Comparison_table

Én a pacaurt használom már egy jó ideje, teljesen jó.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#303) #16820480 válasza spammer (#302) üzenetére


#16820480
törölt tag

Hmm, jó tudni, nem követtem ezeket, hogy milyen lehetőségek vannak. Majd kipróbálom a pacaurt én is akkor. Amúgy a yaourt mindig úgy frissít, hogy utoljára hagyja az AUR csomagokat, így ha nincs kedved megvárni, amíg szöszöl, akkor lelövöd egy aborttal, és annyi.

Na, szuper, a pacaur fel sem települ, mert az egyik függőséget PGP-je nincs rendben, remek :D

[ Szerkesztve ]

(#304) BoB válasza #16820480 (#303) üzenetére


BoB
veterán

gpg --recv-keys --keyserver hkp://pgp.mit.edu 1EB2638FF56C0C53

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#305) #16820480 válasza BoB (#304) üzenetére


#16820480
törölt tag

gpg: keyserver receive failed: No data

Amúgy az egész lehet, hogy kicsit felesleges ficánkolás részemről. Összesen van kb 3 csomagom AUR-ból (vivaldi, spotify, meg most nem jut eszembe még mi), és annyit szeretnék összesen, hogy amikor időnként elnyomok egy rendszerfrissítést, akkor azok is frissüljenek, és ne kelljen még 15 másik segédeszközt használni azért, hogy fel tudjam őket tenni.
Viszont ahogy belenéztem 1-2 fórumba, ahol előjött ez a hasonló gpg hiba, nem biztos, hogy a pacaur, vagy hasonló megoldással olyan könnyű helyzetbe hoznám magam.

[ Szerkesztve ]

(#306) #16820480 válasza #16820480 (#305) üzenetére


#16820480
törölt tag

Sejtem miért nem nagyon terjednek ezek az egyéb AUR helperek. Persze lehet mondani, hogy nem kezdőknek való, de tegyük fel, hogy a kezdő szeretne feltenni egy Spotify appot, azt muszáj AUR-ból (vagy forgatja forrásból (ha van), ami megint nagyon baráti).

Szóval amit próbáltam feltenni pacaur és bauerbill az gpg hiba miatt nem megy fel, az aurutils igen, de gyakorlatilag nulla információt találtam arról, hogyan kellene használni, a man oldala elég szűkszavú, és lehet, hogy aki már könyékig benne van, annak ez nem gond, de én ebből nem tudom sajnos kihámozni.
Csak viszonyításként: yaourt esetén megnéztem a helpet és kb 5 perc után tudtam arra használni, amire szerettem volna (főleg mert eléggé hasonlít a pacman szintaxisra).

Eddig sajnos nem volt sok sikerélmény ezzel a témával kapcsolatban. :(

(#307) Rimuru válasza #16820480 (#306) üzenetére


Rimuru
veterán

3 csomaghoz felesleges barmi ilyesmi, igaz en alapbol nem hasznalom ezeket.

Vigyázat, csalok!

(#308) blinthun


blinthun
csendes tag

Sziasztok!

Nem tudom ki játszik Blizzardos játékokkal Linux alatt, de azért megpróbálok itt is segítséget kérni!
2016 novemberje óta használok Manjarot és a Battle.net kliens Wine-al mindig tökéletesen futott.
Most, valamelyik Manjaro frissítés után viszont nem működik 100%-osan a kliens. Pont a legfontosabbat a játék listát nem tölti be, így aztán patchelni sem tudja őket.
A"Loading account information" felíratnál megakad, és tovább nem tölt be.

Próbáltam:
Wine 1.9, 2.0, 2.2, 2.4 -el
Töröltem a wine prefixeket
Töröltem a battle.net klienst és újratelepítettem.
Próbáltam különböző Wine toolokkal: PlayOnLinux, Lutris, CrossOver Office

Akárhogy próbáltam futtatni, mindig elakadt a "Loading account information" -nél.
Mivel korábban működött, és több korábbi Wine verziót is kipróbáltam, csak arra tudok gondolni, hogy egy mostanában frissített csomag okozza a gondot.
De mivel több száz is frissült, ki tudja melyik lehet az...

Szóval a kérdésem:
Aki használja a battle.net klienst, naprakész Manjaróban, annak működik rendesen?

Mindenesetre mutatok egy wine logot is, hátha ti láttok benne a hibára utaló jelet, mert én sajna nem :)
http://pastebin.com/Wu9HNbjT

Illetve még egy kérdés, ha minden kötél szakadna:
Nem lehet valahogy visszaállni egy korábbi kiadásra? Persze újratelepítés nélkül.
Mondjuk egy január körülire. Mert akkor egyesével feltenném a frissítéseket, megtudni melyik csomag a ludas :)

(#309) csixy


csixy
addikt

Asus T101HA 4GB RAMos kétéltűn egy ízben sikerült az UEFI telepítős Manjaro pendrájvot elindítanom kikapcsolt fastboot és kikapcsolt secure boot, valamint letiltott windows bootmanager mellett. Szépen fel is állt a live rendszer, igaz keresztbe fordított képernyővel. Annyit még elértem, hogy sikerült a feje tetejére állítanom.
Hogy tudnám ezt mégegyszer azt elkövetni , hogy elinduljon a live rendszer??????
Csináltam 25 gigabájt helyet az SSD-n. A / és a swap partíción kívül kell majd még rá valamilyen egyéb partíció? Hova tegyem majd a Grubot? Most rajta van a Windowsos 450 megás recowery , a 100 megás EFI és a C: partíció , nomeg a 25 giga szabad hely. ?????

Mi volt az a varázslat amitől elindult szépen a bootolási folyamat és nem állt meg az első négy sor után?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#310) csixy válasza csixy (#309) üzenetére


csixy
addikt

Azt már látom, hogy az eredeti EFI partíciót kell változatlan tartalommal csatolni /boot/efi mountolással és boot és esp zászlóval és ezzel le is van tudva a grub , ha jól sejtem. ????

De hogy tudnám mégegyszer bebrűgetni a live rendszert? ?????

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#311) csixy válasza csixy (#310) üzenetére


csixy
addikt

Basszus ez fenn van!
Van egy dualbootos Asus T101HA transformerbookom windows 10 64bitessel és Manjaro kde 64 bitessel.
Vért izzadtam mire a nonfree verziós live rendszer hajlandó lett elindulni. A grub menü első sora nem műkszik , de a második menüpont mindkét sora indul a sima kerneles is , meg a fallback is. Ha most meglépek egy sudo update-grub műveletet akkor meggyógyul a grub menü első sora? A windows is indítható.
A linuxot is meg a winnyózt is kereszbe kellett fordítani telepítés után.



[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#312) csixy válasza csixy (#311) üzenetére


csixy
addikt

Na frankó ! Az update-grub után mostmár egyik menü pontra sem indul a linux. :W
A winnyóz még megy.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#313) Frawly válasza csixy (#312) üzenetére


Frawly
veterán

Ahogy olvasom, jó irányban próbálkozol pedig. Az említett masinában amúgy is iHD400-as grafikus chip van, annak alapból kéne mennie. A GRUB helyett elég lenne az EFI partíciót csatolni /bootnak, ahogy írtad, nem kell oda GRUB. swap partíció nem is kell, egyrészt 4GB mellett nem fogod sűrűn használni, másrészt később is létre lehet hozni swap partíció vagy swap file-t amit az fstab-ban fel tudsz csatolni, és lesz swapod.

(#314) Frawly válasza csixy (#312) üzenetére


Frawly
veterán

Ahogy nézem, a Manjaro alapból nem csinálja meg az EFI bootot GRUB nélkül, pedig lehetséges. Én Archon a wikit követve megcsináltam, hogy nincs egyáltalán GRUB, az EFI partíciót használja /bootnak és az EFI partícióról induló EFI loader tölti be az OS-eket. Fontos a configure-os link.

A lényege az, hogy használhatod a Windows EFI partícióját, így legalább rendes dualboot is lesz, felcsatolod /boot-ként, bootctl install parancsot rendesen felparaméterezve rámásolod a szükséges linuxos fájlokat, majd az EFI partíción csinálsz egy loader mappát, amiben létrehozol egy loader.conf-ot, és a második linken írtak szerint beleszerkeszted, ami kell (a menüpontokat és a bootolási paramétereket). Utána lesz rendes boot menüd, Windowszal és Linuxszal, nem kell semmilyen szopás, GRUB meg update-grub kezdetű fetrengés. Az UEFI-t meg az EFI-t pont azért találták ki, hogy a felhasználó dolgát könnyítse, ne kelljen MBR-rel meg külön bootmanagerekkel meg partíciók bootflagjével kínlódni.

Egyébként ez az előnye a minimaldisztróknak, pl. az Archnak, hogy mindent neked kell szerkesztened, de ha egyszer megvagy, megérted hogy működik, mit kell hozzá csinálni, onnan semmilyen bunkó installer meg script, meg GRUB meg hasonlók nem fog szivatni.

Próbáld meg így Manjaro live alól (fallback menüponttal, ha máshogy nem megy), szedd le a GRUB-ot teljesen. Bár kicsit morbid, amit írsz, hogy fejjel lefelé fordított kép, meg két OS "keresztbefordítása".

[ Szerkesztve ]

(#315) csixy válasza Frawly (#314) üzenetére


csixy
addikt

Köszönöm! Még szenvedenem kell egy kicsit, hogy fel tudjam dolgozni, de megpróbálom.

Én úgy érzem hogy az a baj, hogy keveri a /dev/sda -t és ugyanezt valamilyen gyári eszközmeghajtó névvel ami szintén a /dev mappában lehet és kétféle UUID-del is operál. Egyenlőre nem értem.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#316) Frawly válasza csixy (#315) üzenetére


Frawly
veterán

Első körben, míg nem laktad be a Linuxot, én teljesen elölről kezdeném a telepítést. Először Windows telepítőlemezzel/pendrive-val (amivel telepítetted) bebootolnék repair módban, ott a parancssorban:
bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
Ezzel megszabadulunk a GRUB-tól. Ha nem a windowsos meghajtón van, akkor pedig Linux alól:
sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=446 count=1 (sdX helyére a megfelelő meghajtót írni, valószínűleg /dev/sda lesz, de előtte meg kell nézni)

Aztán elkezdeném telepíteni a Manjarót, de úgy, hogy a GRUB-ot ne tegye fel, és a /boot-nak az EFI partíciót használja. Aztán utólag Manjaro Live alól szerkeszteném rá a EFI partícióra, ami a leírás alapján szükséges.

(#317) csixy válasza Frawly (#316) üzenetére


csixy
addikt

A grubot nem tette az SSD-re .

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#318) Frawly válasza csixy (#317) üzenetére


Frawly
veterán

Valahová tette. Mondjuk nem írtad a partíciók/lemezek kiosztását, melyik OS melyik partíción/lemezen van, hol van a GRUB. Addig csak találgatni tudok.

(#319) csixy válasza Frawly (#318) üzenetére


csixy
addikt

Azt az sda-ra a telepítő pendrájvra tette.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#320) Frawly válasza csixy (#319) üzenetére


Frawly
veterán

Akkor jó. Lehet annyi is elég lesz akkor, hogy live rendszerről csinálod az update-grub-ot, azt újrakreálja a GRUB-ot, felismerve, hogy milyen OS-ek vannak telepítve.

(#321) Rimuru válasza Frawly (#320) üzenetére


Rimuru
veterán

Manjaro alatt van update-grub? ez nekem uj.
Egyebkent az csak configot csinal, nem tudom hogy megfelel-e neki az hogy a pendrivera kerult. Ha nem akkor grub-install kellene.

Vigyázat, csalok!

(#322) csixy válasza Rimuru (#321) üzenetére


csixy
addikt

De igen! Igazad van. Először grub install kell.
Itt van a megoldás ezen az oldalon, csak nekem még kicsit sok ez.
Ezt a 4. pont alatti sort csak simán copy pastéznom kell a konzolba egy az egyben (?) :

"
4.) Install Grub according to UEFI

sudo grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=manjaro --recheck

5.) Update Grub configuration file.

sudo update-grub

"

És már győznék is?
Természetesen az eredeti winnyózos EFI partíció (az ssd második partíciója) csatolva van /boot/efi ESP és BOOT zászlóval .

????????????????????????????????????

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#323) csixy


csixy
addikt

Már megint benne vagyok valami kínok kiállása után, nem tudom mitől jutottam be.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#324) csixy


csixy
addikt

Namost ilyenkor mi van??

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#325) csixy


csixy
addikt

Ugye mondanom sem kell, hogy megint nem tudok belépni. :W

Segítsetek ezt a brontos EFI-t megcsinálni :F

Nem azt az Intel Microcode Image-t kellene onnan kitúrnom? De hol tudom ezt az efibe bújt grubot editálni?
A grub futása közben e betűt nyomva látom, hogy mit kellene editálni, de hoccsinyájjam?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#326) Frawly válasza csixy (#325) üzenetére


Frawly
veterán

Passz. Amiket becsatoltál képernyőképeket, azokon minden rendben van, még az update-grub is felismer mindent, csak nem tudja kiírni a változásokat.

Mondom, próbáld meg midenféle GRUB nélkül, ahogy az első Arch-os linken van. Akkor a Windows EFI loaderjének a menüjébe szerkesztesz bele egy linuxos bejegyzést.

(#327) csixy válasza Frawly (#326) üzenetére


csixy
addikt

Most sikerült elindítanom ! Még nem tiszta, de a windowst shiftesen indítottam újra és az EFI javító menűt indítottam , lényegében ismét rossz nyelven szólva a biosba juttam tehát az uefibe (?) és az utolsó menüben ahol az alapbeállításokat lehet visszatenni a manjarora kattintottam és az első sort a manjarot indítottam .

Elindult!!! Most manjaróból írok. Még nem tudom mi van. De találtam egy járható utat vakon az aknamezőben.

Remélem , hogy nem csak átmeneti állapot!!!

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#328) csixy válasza csixy (#327) üzenetére


csixy
addikt

Még egy megfigyelés , szintén a "BIOS" utolsó oldalán van egy olyan, hogy EFI Shell . Na erre is rákattintottam és az írja ki, hogy nincs neki olyan. :F

Most mindenesetre megfrissítem az egész rendszert ill, ha lehet megmagyarítom , hátha kiokosodik, vagy ismét betesz az EFI-nek a frissítés végén a kernelek felkutatása ,bootok igazítása satöbbi. Bár nem értek hozzá, de legalább makacs vagyok. :B

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#329) csixy


csixy
addikt

Na győzelem van!
Szóval az előbb a #327ben a Boot Owerride menüből sikerült indítani a manjarót az UEFI bios utolsó lapjáról.
Felment mind a 671 frissítés , megtörtént a magyarítás.
Ki van kapcsolva a fastboot és a secureboot. A bootmenüben előre van téve a manjaro és ebből tudom indítani a manjarót is és a windows10-est is.
Egyenlőre minden faxa! :))
Egyedül a windows rejtett 16 megabájtos partícióját nem tudja elérni a linux, ez biztos nem is kell a linux működéséhez.

HUH! Naaagy boldogság van most ! :DD

Legalábbis remélem! :F

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#330) Rimuru válasza csixy (#329) üzenetére


Rimuru
veterán

Azt latom hogy fogalmad sincs mit csinalsz. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#331) csixy válasza Rimuru (#330) üzenetére


csixy
addikt

Így van ! UEFI-ről zéró la zéró a hiteles tudásom. De most már minden jól működik. Szóval ez egy labirintus bejárás volt. Gányos barkács volt belátom. De nem hagytam magam! Bingó lett a vége! ;]

Ja a bootsorrendnél a windows boot manager nem hagyja magát! Akárhányszor hátrapakolom, a következő bootoláskor megint legelöl van, de az esc billentyű segít előcsalni a boot menüt és tudom indítani a manjarót.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#332) csixy


csixy
addikt

Most a 13 darab AUR-os frissítést kell kitakarítani valahogy az Octopiból, mert azokat a szenvedéses buildeléseket nem fogom kivárni.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#333) Rimuru válasza csixy (#331) üzenetére


Rimuru
veterán

Windows neha szereti kipakolni a nem sajat megoldasait (foleg update kozben).

adsz egy efibootmgr kimenetet?

Vigyázat, csalok!

(#334) Frawly válasza csixy (#327) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, ezt írom már mióta, hogy nem kell GRUB meg fetrengés. UEFI-t támogató gépen elég egy EFI-partíció, az ezen lévő loader tud indítani minden modern OS-t. Valószínű a telepítők is támogatják már az EFI-t. EFI boot menüből kell nyilván indítani az OS-eket ilyenkor, nem a GRUB-ból.

Persze ez megkötésekkel is jár, mert pl. csak Win7 és attól felfelé támogatott rendesen az EFI (és mondjuk MBR helyett a GPT partíciós tábla), abból is csak a 64 bites Windowsok támogatják. Linuxból a 32 bites is, de érdemes ebből is 64 biteset feltenni.

Ezért kell utánajárni a témának, és UEFI-s gépen a Windowst is UEFI-módban telepíteni, sokan már itt elrontják, hogy BIOS MBR-es telepítőt csinálnak az iso-fájlból, az meg csak BIOS MBR-rel tudja telepíteni a Wint, utána meg a Linuxnak is kell a GRUB. Valószínű, hogy nálad a Windows is EFI-vel van rendesen, meg a Linux-telepítő is beírta magát ide, ezért tudod UEFI-s bootmenüből indítani.

Ez nálam is így van. Nincs GRUB. Alapesetben az Arch Linux indul az EFI partícióról. Ha mégis Windows 10 Profession 64 bit kell egy játék miatt, akkor F12-vel bootkor előhozom az EFI-bootmenüt, és a Wint választom ki az Arch helyett. Persze vagy már 3 hónapja nem bootoltam be Windows alá, nincs időm játszani, lehet le is szedem, feleselgesen foglalja a HDD-n a maga 100 GB-ját.

[ Szerkesztve ]

(#335) csixy válasza Rimuru (#333) üzenetére


csixy
addikt

[sanchop@sancho-pc ~]$ efibootmgr
BootCurrent: 0002
Timeout: 1 seconds
BootOrder: 0000,0002,0001
Boot0000* Windows Boot Manager
Boot0001* Android-IA
Boot0002* Manjaro
[sanchop@sancho-pc ~]$

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#336) Rimuru válasza Frawly (#334) üzenetére


Rimuru
veterán

Felesleges ennyire eroltetni hogy ne legyen semmilyen bootloader, tobb bosszusagnak tunik a hianya, mint a meglete. (bizonyos esetben pedig kivitelezhetetlen lenne nelkule, pl nalam)
Inkabb csak meg kell erteni az EFI mukodeset.
Kiirashoz annyit, linux iso eseten dd, windowsnal pedig fat32-es particio es atmasolni az iso tartalmat, igy mind a ketto bootolni fog EFI-n.

(#335) csixy: Neked majd meg kesobb irok.

Vigyázat, csalok!

(#337) csixy válasza Rimuru (#336) üzenetére


csixy
addikt

Oké. Köszi!

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#338) Frawly válasza Rimuru (#336) üzenetére


Frawly
veterán

Nem tudok elképzelni olyan scenáriót, amikor kéne bootmanager. Az UEFI-nek meg a GPT-nek pont az a lényege, hogy nem kell MBR, nem vagy négy elsődleges partícióra korlátozva, nem kell bootflageket állítani. Amelyik OS az EFI loaderbe beírta magát, azt lehet UEFI bootmenüből indítani. Pont ez a poén, az EFI loader már maga is egy bootmanager, külön partíción.

A dd tudom, hogy kiírja UEFI-sre az azt támogató iso-kat, de az nekem új, hogy az UEFI-s iso-t csak úgy ki lehet bontani FAT32-es partícióra és működik, majd egyszer kipróbálom.

(#339) Rimuru válasza Frawly (#338) üzenetére


Rimuru
veterán

32bites EFI-n hogy bootolsz be 64bites kernelt?
titkositassal hogy allsz, pl initramfs?
hogy csinalsz chainloadot full mas rendszerre? (pl kepfajbol)
Hogy bootolsz be sima ISO-t kulso eszkoz nelkul?

Na ezek mind mennek egyszeru grub configgal.

Vigyázat, csalok!

(#340) Frawly válasza Rimuru (#339) üzenetére


Frawly
veterán

Várj, az EFI hogy lesz 32 bites? Chainloadra tényleg kell a GRUB, erre nem gondoltam.

Titkosítás viszont működik GRUB nélkül, sima EFI-vel használom én is, LUKS LVM-en Btrfs-re formázott logikai köteteket. Csak az EFI-partíció meg a Win10 NTFS-partíciója titkosítatlan. Az initramfs a titkosítatlan EFI-partíción van.

Bár nemsokára veszek egy SSD-t a laposba, Intel 535 van kinézve, mert az tud hardveres AES titkosítást, bootkor bekért jelszóval, és többé a LUKS-ot sem kell feltennem, és a bootpartíció is titkosítva lesz.

(#341) Rimuru válasza csixy (#335) üzenetére


Rimuru
veterán

Az az androidos bejegyzes kell neked? (windowson es manjaron kivul van meg mas?) ha nem akkor nyudodtan torolheted:
efibootmgr -Bb 0001 #B-torles, b-hogy melyiket
Sorrendet igy tudod allitani:
efibootmgr -o 0002,0000 #igy a manjaro lesz elorebb
rootkent kell futtatni, szoval lehet egy sudo nem art majd a parancsok ele. ;)

Hirtelen ennyi van meg (mostanaban eleg feluletesen olvasom a forumot), ha lenne meg kerdes irj.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#342) Rimuru válasza Frawly (#340) üzenetére


Rimuru
veterán

Ugy hogy a gyartok hulyek, jellenmzoen atomos gepeket (noti/tablet) van ilyen.

Nekem titkositva van a boot particio is, igy initramfs-t se lehet megpiszkalni. :)

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#343) csixy válasza Rimuru (#341) üzenetére


csixy
addikt

Köszönöm, igy javítom. Nem tudom, hogy az android hogy került oda, mindenesetre nem szeretem az androidot.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#344) csixy válasza Rimuru (#341) üzenetére


csixy
addikt

Köszönöm így jó lett.
PS : Már kezdem sejteni a telepítés kürüli bonyodalmak egyik okát. A hiba az USB-ben keresendő , csak nagyon passzentos USB pucuka indul el benne. Ez jól megszívatott. A mostani egerem is hol elindul, hol nem. Ki fogom cserélni.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#345) Frawly válasza csixy (#344) üzenetére


Frawly
veterán

Az UEFI-ben nincs véletlenül az USB valami Legacy opcióra állítva?

Egyébként nekem meg volt egy olyan bug az Archon egy időben, hogy a kernel betöltődés közben ugyanarra az USB-eszközre (USB-gyökérhub) dobogatta az "unable to enumerate usb device on port" akárhány... "device not accepting address" sorokat. Persze az eszköz jól működött, csak gondolom nehezen inicializálta. A 4.10-es kernellel viszont megszűnt a jelenség.

Most meg a KDE5-ben lett egy kisebb bug, mikor az asztali mappára viszem az egeret, akkor a jobb felső sarkában egy kis pöttynek kell megjelennie, arra kattintva egy kattintással kinyitható gyorsnézetben a mappa. Ha közel viszem hozzá az egeret, akkor meg is jelenik a pötty, de ahogy teljesen fölé viszem, kialszik, ettől még az egyszeres kattintásos gyorsnézeti lenyitás működik. Mondjuk az ilyen kicsi bugokkal lehet élni, de azért hosszú távon ezek is fel tudják mérgelni az embert.

(#346) blasi19R


blasi19R
csendes tag

Sziasztok!

Most már szerintem lassan 8éve, hogy csak linuxot használok. Igaz ubuntut, vagy valami variánsát, legutóbb az Elementary OS volt, csakhogy a laptop vinyója tönkrement. Ez okból arra gondoltam, hogy váltanék, és a Manjarot néztem ki. A live rendszert már ki is próbáltam, lényegében tetszik, nagyon sok minden dolgot tartalmaz, szóval ha csak felületesen is, de megnézegettem. Mégis valahogy bizonytalan vagyok, hogy szükségem van efféle váltásra.

Arra kérnélek benneteket, ha van kedvetek írjatok pár sort, hogy miért lenne nekem jó ebbe beleugrani!

Köszii

(#347) csixy válasza Frawly (#345) üzenetére


csixy
addikt

Nincsen. Ennek csak egyszerű h20-szerű biosa van. Semmi részletes menű. Mindössze a fastbootot , meg a secure bootot ki lehet kapcsolni. Legacy módot nem enged.
DE az nagyon megszivatott , hogy a pendrájv illetve az egér hol elindult hol nem. Csak szoros kontaktussal működik benne stabilan a nagy USB lyuk. Gondolom,hogy kis gép, kis akkumulátor kidekázott elektronika, s ha nem elég szoros az USB-s kapcsolat akkor kevés a miliamper neki.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#348) csixy válasza blasi19R (#346) üzenetére


csixy
addikt

Próbáld ki bátran . Nagyon jó disztró. Betonstabilnak mondanám . Frissítéskor van néha egy-egy tötyőzés , hogy mit tartson meg a régiből és miből rakja fel az újabb verziót, de némi logikázással belejön az ember.
Mostanában az AUR tároló nagyon akarja fordítani a g-streamereket, hát az miatt lehet, hogy a g-streamer ki lesz inkább irtva a gépemről.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#349) Rimuru válasza blasi19R (#346) üzenetére


Rimuru
veterán

Szerintem felesleges valani ha nincs semmi okod ra.

Vigyázat, csalok!

(#350) Frawly válasza csixy (#348) üzenetére


Frawly
veterán

Ezt nem értem. Ha gstreamer-es csomagok bent vannak a hivatalos tárolóban, elég friss verziók. Az AUR, ha fordít is belőle verziót, gondolom egy régebbi AUR-os csomaghoz függőségnek tenne fel egy régebbi verziót is.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Manjaro Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.