Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Manjaro Linux

Hozzászólások

(#151) #16820480 válasza BoB (#150) üzenetére


#16820480
törölt tag

Nvidia GT940/Intel integrált, nyílt driverrel (ezzel sokkal jobb a fogyasztás). Azt nem tudom, hogy a váltás a kettő közt megy-e, és ha igen, akkor hogyan, mert ezzel nem foglalkoztam, de a rendszer már vagy fél éve tök jól megy ezen a hardveren, csak most valami frissítéssel meghülyült.

(#152) BoB válasza #16820480 (#151) üzenetére


BoB
veterán

Akkor a /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf fájlba írd bele azt hogy :

Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
Option "DRI" "3"
EndSection

Ebből a DRI-t tartalmazó sor hivatott javítani a helyzeteden.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#153) #16820480 válasza BoB (#152) üzenetére


#16820480
törölt tag

Hmm, nincs ilyen fájlom. Hozzak létre egyet?

(#154) BoB válasza #16820480 (#153) üzenetére


BoB
veterán

Hozzál. :D

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#155) #16820480 válasza BoB (#154) üzenetére


#16820480
törölt tag

Működik, köszi :R

Mi ez a DRI amúgy?

(#156) BoB válasza #16820480 (#155) üzenetére


BoB
veterán

Fasza.

[link]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#157) DEGU83


DEGU83
tag

Tud valaki megoldást a kikapcsolás, készenlét problémára? Kikapcsoláskor a gép leáll, de a képernyőn ott marad a manjaro, alatta három pont, mintha leállás közben lefagyna. A gép kapcsológombján a led világítva marad. A suspendet, meg ha bekapcsolom nem tudok visszajönni csak ha a gép nyomógombján kikapcsolom és újra bekapcsolom. Most váltottam asztali gépre, eddig laptopon nem volt ilyen problémám. Próbáltam utánaolvasni, ki is próbáltam 1-2 dolgot, de eddig nem sikerült. Esetleg még megpróbálom majd egy másik kernellel, ha nincs más ötlet.

[ Szerkesztve ]

(#158) spammer válasza DEGU83 (#157) üzenetére


spammer
veterán

Nem keveset szívtam ilyesmikkel egy inteles Acer laptopon (UEFI-s, de legacy módban használom). Az egyetlen működő megoldás (vagyis inkább workaround) az xHCI kikapcsolása volt BIOS-ban. Csekkold le, nálad van-e ilyen lehetőség és hogy megoldja-e. Nálam anno a kernelcsere sem vált be, de persze azzal is érdemes lehet egy próbát tenni.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#159) DEGU83


DEGU83
tag

Sziasztok,
van vagy volt valakinek olyan jellegű problémája, hogy lefagy, főleg szövegszerkesztés gmail, libreoffice használata közben megáll a kurzor és semmire nem reagál. Billentyűzet se az egér.

(#160) #16820480 válasza DEGU83 (#159) üzenetére


#16820480
törölt tag

Nekem néha a Plasma Desktop fagy le, ilyenkor a panel, meg az alap funkciók (programok közti váltás például) nem megy rendesen, de tudok mondjuk kattintani, és a látható ablakok közt váltani.

(#161) Rimuru válasza DEGU83 (#159) üzenetére


Rimuru
veterán

Milyen videokartyad van? es milyen drivert hasznalsz hozza?
A legujabb zart nvidia driver bugos, nekem az okoz gondokat. A gep nem fagy le csak a kepet nem frissiti, nekem ez az osszes chromium alapu cuccban elojon, lehet nalad is hasonlo gond van. Ezt a hibat egy ablakvaltas megoldja, de zavaro (plusz mas se tokeletes).

Vigyázat, csalok!

(#162) DEGU83


DEGU83
tag

Úgy néz ki a frissítés után megoldódott!

(#163) rosszkutya


rosszkutya
tag

Sziasztok!
A segítségeteket kérném, de kérem, csak az olvassa el a következő sorokat, akinek van türelme egy ész nélkül telepítgető lámer felhasználó, szájbarágós útbaigazításához!

Eddig (szinte) csak Debian/Ubuntu alapú disztrókat használtam, amik többnyire nem igényelnek túl jelentős hozzáértést, tehát én is elboldogultam velük a felületes, otthoni alap felhasználás szintjén. Egy ideje viszont piszkált a kíváncsiság, hogy milyen lehet egy stabil, de nem deb alapú disztró, és az Arch-ról eddig csak jókat olvastam, de nem ugrottam fejest, hiszen tudom, hogy nem tudok "úszni", és időm sem igazán van mostanság, hogy megtanuljak. Aztán egy ideje a látóterembe került a Manjaro, és azt gondoltam, hogy ez az ami nekem való, és nem lehet baj belőle (ahogy az általam eddig kipróbált disztróknál sem volt), ha gyorsan feldobom a meglévők (Win10 és Mint Cinnamon) mellé, aztán amikor az időm engedi, majd ismerkedünk, haverkodunk egymással. Így is tettem, feltettem a 15.12-es verzió XFCE-s változatát, ami meglepő gyorsasággal fel is ugrott a gépre, majd az első újraindításnál jött a meglepetés, a GRUB helyett csak egy "csíkozódó fekete képernyő köszöntött, majd felállt a frissen telepített rendszer.
Szóval abban kérném a segítségeteket, hogy miképp tudnám visszavarázsolni a GRUB-ot, úgy hogy a másik két OS-hez is újra hozzáférhessek?
Elnézést, ha ezt már korábban is leírtátok, és tudom, hogy a közös barátunk, a Gúgli is megmutatná, hogy merre induljak, de sajnos én annyira fogalmatlan vagyok, hogy rajtam csak egy türelmes "vakvezető" segíthet, mert az eddig fellelt leírásoknak már az első szavait sem igazán értettem. :F

Előre is köszönöm az esetleges türelmes segítők utbaigazítását, és egyben megígérem, hogy mielőtt legközelebb fejest ugrom egy idegen vízbe, utánaolvasok, hogy az mennyire mély. :R

[ Szerkesztve ]

(#164) rosszkutya válasza rosszkutya (#163) üzenetére


rosszkutya
tag

Kicsit döcögős a kapcsolatunk kezdete, de remélem, hogy annál gyümölcsözőbb lesz a folytatása. Miután a rendszer által felajánlott 354 db(!) frissítéssel eljátszott olyan jó 4 órát a gép, majd kaptam egy olyan üzenetet, hogy váratlan hibába ütközött a folyamat, és kiderült, hogy semmit sem telepített fel a frissítésekből, akkor úgy éreztem, hogy ez a kapcsolat már a kezdetektől halálra volt ítélve, és majd ha több időm, és türelmem lesz, talán újra nekifutok, de most inkább elbúcsúzunk egymástól, és felteszek egy Mint Xfce-t. De ő valahogy mégiscsak maradni akart, és a Live-USB bebootolása helyett újra ő köszönt rám, úgyhogy adtam még egy esélyt a kapcsolatunknak, és újra nekifutottam a hibakeresésnek, majd rájöttem, hogy a fentebb vázolt problémám oka sokkal prózaibb, mint azt gondoltam volna. Ugyanis a GRUB működésével nem volt semmi gond, csak a megjelenítési beállításaival, azaz csak a felbontást kellett átállítanom, az alapértelmezett 'auto"-ról 800x600-ra, és most tökéletesen muzsikál.

Szóval mindenkitől elnézést kérek, hogy feleslegsen duzzasztóttam a topikot az indokolatlan soraimmal!

[ Szerkesztve ]

(#165) Rimuru válasza rosszkutya (#164) üzenetére


Rimuru
veterán

Elfer, amugy meg ugy tanul az ember hogy probalkozik. :)

Vigyázat, csalok!

(#166) whbear válasza rosszkutya (#164) üzenetére


whbear
senior tag

Tudom ebben a topikban nem túl korrekt amit javaslok, de inkább próbáld meg az Architect-et amíg tanulsz. Utána meg mikor már látod a lényegét jöhet a vanilla Arch telepítés. Régen sokat bajlódtam Manjaro-val, van tapasztalatom ezért merem ezt javasolni.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#167) rosszkutya válasza whbear (#166) üzenetére


rosszkutya
tag

Az a baj, hogy kb. fél évente van ennyi szabadidőm, mint amennyi most volt erre a telepítésre (most is csak egy kis betegeskedés miatt), úgyhogy gyanús, hogy amíg nem kényszerítem térdre a rendszert, addig marad a Manjaro, aztán ha minden kötél szakad, még akkor is ott van a Linux Mint. De azért ígérem, igyekszem utánaolvasni az általad írt Architect-nek (, bár szerintem már korábban találkoztam vele, amikor nagyon elszánt voltam az Arch irányába). Mindenesetre köszönöm a tippet! Egyébként egy ennyire amatőr felhasználó számára is, járható út lehet az Architect használata?

(#168) whbear válasza rosszkutya (#167) üzenetére


whbear
senior tag

Igen, ugyanolyan könnyen megy csak nem grafikus a telepítő hanem karakteres de tényleg nagyon egyszerű.

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#169) rosszkutya válasza whbear (#168) üzenetére


rosszkutya
tag

Oké, köszi! Akkor majd jól ráolvasok. ;)

[ Szerkesztve ]

(#170) rosszkutya


rosszkutya
tag

Mit csinálok rosszul? :F



[ Szerkesztve ]

(#171) BoB válasza rosszkutya (#170) üzenetére


BoB
veterán

Terminálban:
sudo pacman -S archlinux-keyring manjaro-keyring

Ezután próbáld meg.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#172) rosszkutya válasza BoB (#171) üzenetére


rosszkutya
tag

HATALMAS köszönet!!! A parancs beírása után, kb. 5 perc (!!!) alatt lerendezte a 364 db frissítést.
Egyébként pontosan mit takar ez a parancs?

(#173) whbear válasza rosszkutya (#172) üzenetére


whbear
senior tag

A csomagok ezekkel a kulcsokkal vannak hitelesítve. Azért van, hogy senki ne tudja módosítani akár rosszindulatúan a csomagokat. Csak akkor telepíthető ha a fejlesztőnek aktív kulcsa van.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#174) BoB válasza rosszkutya (#172) üzenetére


BoB
veterán

Elrendezi neked a kulcsokat, az volt a probléma.

13 másodpercet késtem :D

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#175) DEGU83 válasza rosszkutya (#172) üzenetére


DEGU83
tag

Nekem is ugyan ez volt a probléma, de nekem ez oldotta meg:
sudo pacman -Sc $(pacman -Qdtq)

(#176) DEGU83


DEGU83
tag

Sziasztok!
Sajnos még mindig nem oldódott meg a lefagyás problémám (ASUS INtel J2900, intel HD videokártya).
Főleg xfce alatt, próbáltam egyéb desktopokkal, de sajnos ott is lefagy néha. Semmi összefüggés nincs, hogy mit használok vagy mit csinálok, egyszer csak leáll az egérkurzor és semmire nem reagál. Próbálkoztam fórumokat olvasgatva ezt azt átírni rendszerfájlba, de az sem vált be. Valakinek volt hasonló problémája? Van rá valamilyen megoldás? Ja meg több kernerrel is megpróbáltam attól sem javult meg. A gépem viszonylag új [asztali gép]

(#177) DEGU83


DEGU83
tag

mhwd -l

> 0000:00:02.0 (0300:8086:0f31) Display controller Intel Corporation:
--------------------------------------------------------------------------------
NAME VERSION FREEDRIVER TYPE
--------------------------------------------------------------------------------
video-intel 2016.01.28 true PCI
video-vesa 2012.09.18 true PCI

> 0000:02:00.0 (0200:10ec:8168) Network controller Realtek Semiconductor Co., Ltd.:
--------------------------------------------------------------------------------
NAME VERSION FREEDRIVER TYPE
--------------------------------------------------------------------------------
network-r8168 2016.04.20 true PCI

ezek a driverek vannak telepítve, lehet hogy valami hiányzik?

(#178) rosszkutya válasza DEGU83 (#177) üzenetére


rosszkutya
tag

Szia! Sajnos egy hete kb. nekem is ugyanez a problémám: random fagyások, és sajnos én sem tudom az okát. :( Én is XFCE-t használok, egy régebbi ThinkPad laptopon (T400).

(#179) #16820480


#16820480
törölt tag

Sziasztok!

Az miért lehet, hogy leállításnál egy jó percet kell várni, mire kilép a rendszer és leáll a laptop? A GUI látszólag rendesen leáll pillanatok alatt, aztán a TTY1 képernyőt bámulhatom még vagy egy percig, de semmit nem ír, hogy mi van, csak a bootoláskor ottmaradt üzenetek látszanak.

(#180) cami][us válasza #16820480 (#179) üzenetére


cami][us
senior tag

Valszeg ha az F2-őt megnyomod akkor láthatod, hogy ez egy systemd bug. [link]

(#181) spammer válasza #16820480 (#179) üzenetére


spammer
veterán

Amíg nem javítják, addig is:

/etc/systemd/system.conf

DefaultTimeoutStartSec=10s
DefaultTimeoutStopSec=10s

(tetszőleges időre állítva)

Természetesen a komment jelet (#) törölni kell a sorok elejéről.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#182) #16820480


#16820480
törölt tag

Köszi a tippet :R

Azért nem gyenge, hogy októberi bug, és még mindig nem javították :U

(#183) Rimuru válasza #16820480 (#182) üzenetére


Rimuru
veterán

Mikor 2012-es buggal talalkoztam (ami "javitva" lett). :DDD

Vigyázat, csalok!

(#184) miku84 válasza #16820480 (#182) üzenetére


miku84
tag

A systemd 230- as verzió javította ezt, már fent van stabilon is.

(#185) miku84


miku84
tag

Helló Mindenki,

A következő a probléma (Plasma 5- öt használok):
Ha a qbittorrerrent be van állítva, h autostart- tal induljon és utána Firefox- szal megnyitok 1 torrentet, v. magnetet, akkor új qbittorrent -et nyit meg, nem pedig az eddigit. Ez több torrent esetén elég zavaró tud lenni.
Nálatok is jelentkezik ez a probléma? Tudtok adni v.mi megoldási javaslatot?

Már néztem githubon is, meg ezerfelé több beállítással is (pl, hogy tegye le tálcára bezárás esetén stb.) de akkor is előjön ez a hiba. Ahogy olvastam vmi gond van azzal, h a temp mappát használja, de nem adtak megoldást. Autostart Script- tel is indítottam, úgy kevesebbszer volt a hiba, ill. próbáltam "qbittorrent %u"- val is indítani, de nem javult meg.

Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#186) DEGU83 válasza miku84 (#185) üzenetére


DEGU83
tag

tyűha, ez igen érdekes! én is qbittorrentet használok és már sok disztrón, asztali környezeten kipróbáltam de ilyen jellegű problémával még nem találkoztam. Ha jól sejtem KDE-t használsz? Esetleg frissebb vagy régebbi kernellel próbálkoztál? Qbittorrent újratelepítés?

(#187) #16820480 válasza miku84 (#184) üzenetére


#16820480
törölt tag

Az van fent, szóval akkor már biztosan jó. Azért meghagyom ezt a 10 másodperces időtúllépsét a leállításhoz, nagyon nem árt az :)

(#188) miku84 válasza DEGU83 (#186) üzenetére


miku84
tag

Igen, KDE Plasma 5. A kernel- hez nincs köze sztem, de amúgy van frissítve. Qb telepítés, konfig+ data fájl törlés, minden volt már :(

(#189) miku84


miku84
tag

Szokott másnál is lefagyni az alvó üzemmódba tételnél? A képernyő elsötétül, de a gép még mindig megy és nem reagál semmire. Az új kernelekkel szokott ez történni, a 4.4- en most nem tapasztaltam ilyet.

(#190) #16820480 válasza miku84 (#189) üzenetére


#16820480
törölt tag

Nekem néha csak úgy magától befagy a Plasma, ha otthagyom a gépet egy időre. Van, amikor csak a Chromium, de van olyan is, hogy az egész felület nem reagál semmire, csak az egeret tudom mozgatni, kattintani nem lehet. Mondjuk én 4.6-os kernelen vagyok már, de 4.5 alatt is volt ilyen.

(#191) miku84 válasza #16820480 (#190) üzenetére


miku84
tag

Olvastam ilyenről itt, de többféle teória is van, driver/kernel, v. systemd, v. Plasma issue- e.
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=184439&p=82

(#192) #16820480 válasza miku84 (#191) üzenetére


#16820480
törölt tag

Akkor jól leszűkítették arra, hogy "valami baj van valamivel" :))

Mondjuk szerencsére nem gyakran fordul elő, így annyira nem zavar.

(#193) Fritz Teufel


Fritz Teufel
addikt

Sziasztok!

Erre van valakinek ötlete: Failed to start Create Volatile Files and Directories ?

Elvileg a /run/log/journal kellene törölni, de nekem nincs /log könyvtár a /run alatt... nemrég már volt ilyen és töröltem is manuálisan, de nem jegyeztem fel, hogy hol találtam meg a log fájt és most csak keresgélek... :S

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#194) BoB válasza Fritz Teufel (#193) üzenetére


BoB
veterán

/run -ban nem nagyon szoktak lenni log fájlok, ellenben /var -ban igen.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#195) Fritz Teufel válasza BoB (#194) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Akkor a /var/log/ alatt a /journal törölhető?

Jah, és elvileg az ACL support oldaná meg ezt a problémát a jövőben, ha jól értem ezt arra a meghajtóra kell engedélyezni, amelyikről bootolok.

[ Szerkesztve ]

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#196) BoB válasza Fritz Teufel (#195) üzenetére


BoB
veterán

Szerintem ez nem megoldás, max workaround ha tényleg működik.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#197) Fritz Teufel válasza BoB (#196) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

igen, igazad van... így fordul most megint elő :s

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#198) #16820480


#16820480
törölt tag

Azt hogy lehet megcsinálni, hogy Plasma 5 alatt a spectacle induljon a Printscreen gombra? Régebben a ksnapshot volt így beállítva, de nem igazán találtam olyan opciót, amivel alkalmazást lehet megadni egy gombra, most meg így semmit nem csinál a gomb, mert a ksnapshot kikerült a Plasmából, és ez kellene legyen helyette elvileg.

(#199) BoB válasza #16820480 (#198) üzenetére


BoB
veterán

Érdekes mert alapból mennie kell bármilyen állítgatás nélkül. (nálam is jó és nem állítottam semmit)

Mindenesetre itt találod:

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#200) #16820480 válasza BoB (#199) üzenetére


#16820480
törölt tag

Ez megvan, de erre nem indul el semmi, mert (gondolom) nem ismeri fel screenshot programnak a spectacle-t.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Manjaro Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.