Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Manjaro Linux

Hozzászólások

(#551) taiji


taiji
junior tag

Octopi alatt bátran lehet használni a cache-cleaner opciót? Látom egy ablakban megjeleníti a már uninstallált programokét és a jelenleg is installált programokét. Mindkettőt lehet üríteni, de a kérdésem az lenne, hogy nincs hátránya annak, hogy ha azt a cache-t törlöm, ami a felinstalllált programokét tartalmazza?

Taijiquan

(#552) Rimuru válasza taiji (#551) üzenetére


Rimuru
veterán

Csak egy esetleges rollback lesz nehezebb ha minden cache-t törlöd

Vigyázat, csalok!

(#553) Shyciii válasza Rimuru (#552) üzenetére


Shyciii
veterán

Mármint a programok downgrade-je? Mert azt látom, hogy ha letöltöm a downgrade programot, akkor van lehetőség régebbi verziót visszarakni programokból amit használtam. Viszont ezt a funkciót egyelőre nem látom, hogy miért lenne hasznos nekem.

(#554) Rimuru válasza Shyciii (#553) üzenetére


Rimuru
veterán

Igen programok. Akkor meg nem futtottal bele abba hogy egy frissites elrontott valamit.

Vigyázat, csalok!

(#555) taiji válasza Rimuru (#554) üzenetére


taiji
junior tag

Nem, de nem is használok sokféle programot. Amit használok azokból meg igyekszem az ismertebbeket használni (meg több funkciósakat), és kerülni a full ismeretlen, vitatott progikat. Ezzel a hozzállással Windows alatt sem volt gondom a programokkal, no meg a vírusokkal sem.

[ Szerkesztve ]

Taijiquan

(#556) BoB válasza taiji (#555) üzenetére


BoB
veterán

Nálam legutóbb akkor volt gond amikor libusbx -ben volt egy bug. (Ezt a library-t használják a programok az USB porton keresztül történő adatmozgatásra Linuxokon.)

Ha csatlakoztatva volt a számítógéphez egy bizonyos kontroller (pedál), akkor véletlenszerűen segment fault-ba futottak a programok. Nyilván ennek a csomagnak a downgrade-je megoldotta a dolgot amíg megérkezett a hibajavítás.

"Ezzel a hozzállással"

A fenti példából is látszik hogy ez is egy olyan téveszme mint hogy "nem lesz vírusos a gépem mert nem nézek olyan oldalakat".

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#557) taiji válasza BoB (#556) üzenetére


taiji
junior tag

Nem azt mondtam, hogy soha nem lesz, hanem így elég ritka, hogy belefussak (konkrétan így használva 12 éve nem volt vírus a gépemen, pedig végig Windows alatt voltam). Ami meg megjön, mondjuk azt az Eset megfogja. Amúgy elég nehéz belefutni vírusba, ha 10-12 programot használsz fixen, és 8-9 hír portált olvasol. Ilyenkor már csak az USB-s winyó marad, meg ha pl orosz torrentről óhajtunk letölteni valamit, de nálam ez sincs. A backup usb-s winyóm meg csak ehhez a notihoz kapcsolódik időnként, semmi máshoz. Androidról szipkázhatnék még át vírust mikor oda tolok fel zenét, de azt meg sftp kapcsolaton teszem.

Taijiquan

(#558) Rimuru válasza taiji (#557) üzenetére


Rimuru
veterán

Ilyen esetben 10-12 program, 8-9 portal kozul kell legalabb egyet kompromitalni (vagy az egyiknek egy kivulrol behuzott fuggoseget) es kesz is a baj.

Vigyázat, csalok!

(#559) taiji


taiji
junior tag

Egyelőre most olyannal szívok, hogy egy ideje a Manjaro + KDE úgy bootol be jlegtöbbször elsőre, hogy vagy totál fekete a kép és csak egy kurzor van, vagy bejön minden, de ahogy indítok egy programot, akkor az ablak felső csíkja nem látszik, így mozgatni sem lehet. Természetesen kerneltől független. Félek hogy a KDE baromsága ez, bár mikor telepítettem, akkor még ilyeneket nem csinált. Ahogy olvasgattam a fórumokat nem épp a KDE a makulátlan működésű a userek szerint. Viszont ennek a saját programjai tetszenek.

Szinte minden második-harmadik bootolás ilyen. Aztán vagy a következő, vagy a harmadikra bootolásra lesz csak jó.

[ Szerkesztve ]

Taijiquan

(#560) BoB válasza taiji (#559) üzenetére


BoB
veterán

Log-okat nem ártana megnézni.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#561) taiji válasza BoB (#560) üzenetére


taiji
junior tag

Legközelebb megnézem. Látom a journalctl-et tudom megnézni a logot. Gyorsan megnéztem a paraméterezhetőségét (köröket ver a Windows event viewer-rére). Tegnap késő este felraktam a 4.16.0-1-es kernelt. Azóta 3-szor kapcsoltam be a gépet, és egyelőre nincs gond.

Taijiquan

(#562) BoB válasza taiji (#561) üzenetére


BoB
veterán

Hogy raktad fel azt a kernelt?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#563) taiji válasza BoB (#562) üzenetére


taiji
junior tag

Grafikus felületen: System settings/Kernel alatt. Természetesen megtartottam a 4.14.31-1-es LTS kernelt. A telepítés és restart után ellenőriztem az uname -r paranccsal, hogy ténylegesen az új kernelt használja, bár látható volt a telepítés alatt, hogy a grub-ot rendesen módosítja.

[ Szerkesztve ]

Taijiquan

(#564) Rimuru válasza BoB (#562) üzenetére


Rimuru
veterán

Manjaro alatt tobb kernel elerheto mint archon. ;)

Vigyázat, csalok!

(#565) BoB válasza taiji (#563) üzenetére


BoB
veterán

Az érdekes mert ahogy nézem ennek a 4.16.2-1 -nek kellett volna lennie.

colomb2: nem az a kérdés, pupák :)

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#566) Rimuru válasza BoB (#565) üzenetére


Rimuru
veterán

Ja hogy ugy. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#567) taiji válasza BoB (#565) üzenetére


taiji
junior tag

Pedig nekem 0-1-et mutat ott, meg hogy ugye installed és running.
Lehet hogy ezt a listát ritkábban frissíti, és azért nem látom? Ha mhwd-kernel -el kilistázom milyen kernelek elérhetőek, akkor látom hogy linux416, de a pontos számát nem látom.

Taijiquan

(#568) BoB válasza taiji (#567) üzenetére


BoB
veterán

Ezt terminálban meg tudod nézni a
pacman -Ss linux416
parancsal.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#569) taiji válasza BoB (#568) üzenetére


taiji
junior tag

Köszi.
Ez is 4.16.0-1 -et ír ki. Viszont kiírt egy csomó extra modult. Pl ilyet, ami felkeltette az érdeklődésem:

extra/linux416-bbswitch 0.8-0.12 (linux416-extramodules)
kernel module allowing to switch dedicated graphics card on Optimus laptops

extra/linux416-nvidia 1:390.42-0.12 (linux416-extramodules)
NVIDIA drivers for linux.
extra/linux416-nvidia-304xx 1:304.137-0.12 (linux416-extramodules)
NVIDIA drivers for linux.
extra/linux416-nvidia-340xx 340.106-0.12 (linux416-extramodules)
NVIDIA drivers for linux.

Bár mivel nvidia driver, így tuti hogy zárt driver, annak a felrakás és üzembehelyezése biztos nem annyi hogy felinstallálom, úgyhogy azt hanyagolom, viszont bbswitch-nek utánaolvasok, hogy az működik nyitott driverrel is, vagy csak a zárt nvidia driverrel, mert az engem érdekelne, ha már intel + nvidia -s notebookom van.

[ Szerkesztve ]

Taijiquan

(#570) taiji


taiji
junior tag

No ez érdekes. inxi -G -t lefuttatva ezt kapom:

Graphics: Card-1: Intel HD Graphics 620 driver: i915 v: kernel
Card-2: NVIDIA GM108M [GeForce MX130] driver: nouveau v: kernel
Display Server: N/A driver: intel,nouveau unloaded: fbdev,modesetting,nv,vesa tty: 154x48
Message: Advanced graphics data unavailable in console. Try -G --display

DIsplay Server alatt N/A van, pedig gondolom ott mutatnia kellene az X11-et. Mintha valamelyik komponens nem lenne fent, vagy hibás lenne.

Taijiquan

(#571) BoB válasza taiji (#569) üzenetére


BoB
veterán

Ez mit ad vissza?

head -10 /etc/pacman.d/mirrorlist

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#572) taiji válasza BoB (#571) üzenetére


taiji
junior tag

Ezt kapom:

##
## Manjaro Linux default mirrorlist
## Generated on 2018-03-27 18:40
##
## Please use 'pacman-mirrors -f [NUMBER] NUMBER' to modify mirrorlist
## (Use 0 for all mirrors)
##

## Country : Belarus
Server = http://mirror.datacenter.by/pub/mirrors/manjaro/stable/$repo/$arch

[ Szerkesztve ]

Taijiquan

(#573) taiji válasza BoB (#571) üzenetére


taiji
junior tag

No most jelzett be az Octopi frissítések miatt, és egyben lefrissült a kernel is a 4.16.2-1 -re (meg persze az LTS is lefrissült, mert egyelőre azt is meghagytam)

Taijiquan

(#574) mAtech


mAtech
aktív tag

Nekem meg az a bajom, hogy a Beállítások/Kijelző menüre kattintva nem történik semmi. Marad a rendszer a Beállítások ablakon. Friss telepítés. Manjaro XFCE 64 bit. Ergo így nem tudok felbontást állítani.

A Hardware Konfigurációnál Intel 965 GM alatt a "nyílt" és "telepített" oszlopban pipa van a video-linux résznél. A video-vesa résznél csak a "nyíltnál" van pipa a "telepítettnél" nincs.
Kernel: 4.14.31-1
Tipp, ötlet?

Ez a rendszer még új nekem. Inkább Ubuntut használtam eddig.

Ha nem vigyázunk a természetre, ő se fog mi ránk...; De hát ugye aki akar az a betonba is beleköt...

(#575) csixy válasza mAtech (#574) üzenetére


csixy
addikt

link1
link2

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#576) taiji


taiji
junior tag

Jól látom, hogy az Octopi nem képes jelezni, hogy frissebb szoftver érhető el, ha az AUR-ból telepítettem szoftvert?

Taijiquan

(#577) r0b3r


r0b3r
senior tag

Sziasztok!

A napokban telepítettem a Manjaro linuxot Windows 7 mellé, egy 120Mb-os ssd 30Gb-os részére. Szépen megy is, ahogy kell, indításkor a bootmanagerben eldönthetem, hogy a windows-t, vagy linuxot indítom, szóval ezzel a részével minden rendben. Linux alatt minden usb eszközöm zokszó nélkül működik, viszont amikor újraíndítom és belépek a windows-ba, akkor nincs usb. Innentől nincs se egér, se billentyűzet. :DDD Power gombbal kikapcsolom, Manjaro bootmanager alatt megy a billentyűzet (Legacy mód aktív), szóval ott van usb, linuxba belépve minden működik, viszont ha a windows-t választom megint nincs usb. Ha a Legacy módot kikapcsolom, akkor nem tudok választani a bootmanagerben. Ha a linuxból kilépés után belépek az UEFI Bios-ba és egyből kilépek (van egér, bill.), akkor a windowst elindítva újra lesz usb. :)
Találkoztatok már ilyennel? Csak a Manjaro telepítése óta jött elő ez a hiba. Valamit letilthat, kikapcsolhat a kilépés alatt? Tudtok rá valami megoldást?
Köszönöm! :)

(#578) mAtech válasza csixy (#575) üzenetére


mAtech
aktív tag

:R
Időm engedi kipróbálom.

Ha nem vigyázunk a természetre, ő se fog mi ránk...; De hát ugye aki akar az a betonba is beleköt...

(#579) #16820480


#16820480
törölt tag

Sziasztok!

Manjaro KDE alatt használnék BT egeret, ami amúgy tökéletesen működik, ha már csatlakozott, viszont minden bekapcsoláskor és újraindításkor a BT kikapcsolt állapotban kezd, kézzel kell bekapcsolni, és csatlakozni. Van arra valami megoldás, hogy ez automatikusan megtörténjen?
Régebben úgy emlékszem (másik laptopon volt mondjuk még) folyton bekapcsolt BT-vel indult a gép, most pont az ellenkezője van.

(#580) Dave™ válasza #16820480 (#579) üzenetére


Dave™
nagyúr

Szerintem a TLP a ludas, az kapcsolhatja ki energiamegtakarítási céllal, ebben az irányban érdemes nézelődni.

(#581) mAtech


mAtech
aktív tag

:D Nekem most frissítések telepítésekor térdelt be a rendszer. Leszedett vagy 900MB-ot, majd a Light Display Managerre hivatkozva marad a képernyő karakteres formában.
Ehhh... Majd ha lesz időm megnézem mit lehet tenni. Csakmá' unom, ha valami gond van, akkor reszelni kell...

Ha nem vigyázunk a természetre, ő se fog mi ránk...; De hát ugye aki akar az a betonba is beleköt...

(#582) Dave™ válasza mAtech (#581) üzenetére


Dave™
nagyúr

Mi az a light display manager?

szerk: Jól emlékeztem, az Ubuntus login felülethez volt. Mit keres az itt?

[ Szerkesztve ]

(#583) mAtech válasza Dave™ (#582) üzenetére


mAtech
aktív tag

Ha én az tudnám :)
Ilyesmi hibaüzenetem van, mint a linken lévő.
Valami xf86-video-driver is települt. Azt hiszem ez. Szerintem az húzta be a rendszeren a kéziféket.
Csak még nem volt időm foglalkozni vele. Nem vagyok már 20 éves tenger szabadidővel :D

Ha nem vigyázunk a természetre, ő se fog mi ránk...; De hát ugye aki akar az a betonba is beleköt...

(#584) #16820480 válasza Dave™ (#580) üzenetére


#16820480
törölt tag

Köszi! Megpróbáltam átírni a beállítást a /etc/default/tlp fájlban, de nem történt semmi változás.
A DEVICES_TO_ENABLE_ON_STARTUP="wifi bluetooth" és RESTORE_DEVICE_STATE_ON_STARTUP=1 beállítása után sincs engedélyezve a BT induláskor sajnos :( Illetve a USB_BLACKLIST_BTUSB=1 is engedélyezve van, de ez sem segít.

(#585) mAtech válasza mAtech (#583) üzenetére


mAtech
aktív tag

Na szórakoztam vele, de nem jutottam dűlőre. Mivel időm nincs több rá, így megy a levesbe a rendszer. Sajnálom, mert tetszett eddig. Főleg a rolling release megoldás. Futok egy kört a Solussal. Bár úgy néztem nincs magyarítása...

Ha nem vigyázunk a természetre, ő se fog mi ránk...; De hát ugye aki akar az a betonba is beleköt...

(#586) lck válasza mAtech (#585) üzenetére


lck
senior tag

Magyar az legalább 95 %-ban.

(#587) Dave™ válasza mAtech (#585) üzenetére


Dave™
nagyúr

Lehet elég lett volna a lightdm-et leszedned, de most már mindegy. Időm nekem sincs túrni a rendszert, egyszerűen csak használom, de nem is raktam fel a community lightdm-et :)

(#588) mAtech válasza Dave™ (#587) üzenetére


mAtech
aktív tag

lck: Köszi! Akkor egy próbát megér.

Dave:
Adtam magamnak még egy esélyt. Ez alapján visszaállt a rendszer, most erről írok.
Mondjuk a korábbi gondomra még nem volt időm. Az meg az, hogy Beállítások/Kijelző menüpont nem jön be. Felvillan egy ablak és már el is tűnik. Külső DSUB-on meg nem megy ki a jel a projektorra. Kolléga máshol írta az xrandr konfigurálását, de idő az kevés.

[ Szerkesztve ]

Ha nem vigyázunk a természetre, ő se fog mi ránk...; De hát ugye aki akar az a betonba is beleköt...

(#589) Cyrin


Cyrin
addikt

Manjaro-t megint nem lehet frissíteni, mert egy csomag függősége ütközik.
terminál Sihuhu, ugyanez. emiatt áll az egész frissítési procedúra, semmi egyéb se frissül.
kikattintom, hogy azt akkor nem kérem frissíteni, ugyanez...
teamviewer nem tud kapcsolódni, a többi gépen megy...
ünnep lesz letakarítani...

(#590) BoB válasza Cyrin (#589) üzenetére


BoB
veterán

Ha megisztanád a konkrét problémát lehet tudnánk javasolni is valamit.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#591) lck válasza Cyrin (#589) üzenetére


lck
senior tag

Nálam tegnap frissült hibátlanul. Volt vagy 120 frissítés.
Esetleg frissítsd a tárolókat. Tedd át mondjuk Német-re.
Vagy van egy Pacli nevű app ami segíthet javítani a frissítési hibákat.

(#592) Cyrin válasza BoB (#590) üzenetére


Cyrin
addikt

(#593) BoB válasza Cyrin (#592) üzenetére


BoB
veterán

Minek kell az ffmpeg 2.8?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#594) Dave™ válasza Cyrin (#592) üzenetére


Dave™
nagyúr

A Gnome-os változattal (már arra a rövid időre is, amíg kipróbáltam) nekem is volt függőség probléma (igaz telepítésnél), a KDE-s változattal sosem. Pedig elég régi telepítés(ek) és 3 eszközön is az fut.

(#595) Cyrin válasza BoB (#593) üzenetére


Cyrin
addikt

ez nem megoldás, miért ne lehetne ott? nehogymár gondot okozzon...
nekem kell körbeajnározni, hogy méltóztasson frissíteni? meg leszedegetni ami NEKI nem tetszik???

(#596) #16820480 válasza Cyrin (#595) üzenetére


#16820480
törölt tag

Neked kell kiválasztani, hogy mi legyen telepítve és mit szedsz le. Jól is néznénk ki, ha a rendszer csak úgy törölgetne csomagokat, mert úgy támadt kedve :)

Amúgy az ffmpeg2.8 egy AUR csomag (szerintem régebben nem az volt, lehet mostanában került át oda), így lehetnek vele problémák. Leszeded, frissül minden. Ha nagyon szeretnéd, akkor felteszed a sima community ffmpeg csomagot helyette.

(#597) BoB válasza Cyrin (#595) üzenetére


BoB
veterán

Ilyen csomag nincs a Manjaro repo-jában, szóval gondolom te raktad fel valami külsős csomaggal, aztán most neked áll feljebb persze.

De felőlem azt csinálsz amit akarsz, őméltósága :R

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#598) Cyrin válasza #16820480 (#596) üzenetére


Cyrin
addikt

de nem akarok leszedni semmit, se belenyúlni semmibe, egy egyszerű frissítésnek kellett volna lefutnia, de erre képtelen felhasználói mókolás nélkül.

máshol miért nem probléma ez?

[ Szerkesztve ]

(#599) #16820480 válasza Cyrin (#598) üzenetére


#16820480
törölt tag

Nem volt még szerencsém olyan rendszerhez, aminél ne lett volna időnként valami gond frissítéssel :N Pedig volt már jó néhány a kezeim között.

(#600) Cyrin válasza #16820480 (#599) üzenetére


Cyrin
addikt

ez igaz, de itt állandóan van valami, szoktam is írni.
nem magam miatt balhézok, olyan szemmel nézem most az itthoni rendszereket, hogy nélkülem is lehessen használni, frissíteni stb. ez meg állandóan megbukik...

10 éves fiamnak régi gépére 3 éve raktam fel Lubuntut, ő frissíti, és nem volt gond.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Manjaro Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.