Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Manjaro Linux

Hozzászólások

(#1051) Capricornus


Capricornus
aktív tag

Sziasztok!

Tegnap este nagyon ráértem és gondoltam kipróbálom a manjaro-t. Lementettem a debianomat és felraktam a helyére a manjaro cinnamon verziót. Vannak benne egész szimpatikus dolgok, viszont ami nagyon bosszant, hogy a videókártyára rádugott monitor+TV kombó beállításait minden újraindítás után elfelejti.

Ez alapján megcsináltam a szükséges beállításokat, de így is elkúrja, ha újraindítom. Van valami trükk még, amit lehetne alkalmazni, hogy az általam beállított dolgok meg is maradjanak?

10-es debian alatt simán működött a dolog, ugyan így zárt nvidia driverrel és ugyan ezekkel a beállításokkal az nvidia-settingsben.

Per aspera ad astra!

(#1052) Laszlo733 válasza Capricornus (#1051) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Szia! Én két monitorral használom a rendszert és annó nekem is csinált hasonlót. Nálam az vált be, hogy simán elindítottam a pc - t egy monitorral, majd mikor felált a rendszer akkor dugtam rá a másik monitort és úgy indítottam újra az egészet egyszerre. Volt, hogy kétszer-háromszor is el kellett ezt játszani, de végül mindig jó lett.

(#1053) Capricornus válasza Laszlo733 (#1052) üzenetére


Capricornus
aktív tag

Szia!

Köszi a tippet, majd kipróbálom.

Úgy látszik, hogy 2019 sem a linux desktop éve. :-(

Per aspera ad astra!

(#1054) instantwater


instantwater
addikt

Eddig Ubuntu alapú disztrókat használtam, de gondoltam adok egy esélyt a Manjaronak.

Feltettem a KDE verziót.
Különösen tetszett, hogy a telepítő képes multi bootban is titkosított partícióra települni. Ez Ubuntu alapú disztróknál manuális rásegítést igényel.

Engedélyeztem az AURt, majd fel akartam tenni néhány programot. Viber, Chromium, stb, viszont egyiknek sem tett ikont a menübe.

Terminálból indul a Viber, de úgy nem az igazi a felhasználói élmény, ha mindent be kell írni a terminálba.

A másik meglepetésem az volt, hogy rengeteg csomagot telepítés közben fordít C++ból. Ez rengeteg ideig tart.
Van rá mód, hogy előre fordított csomagokat telepítsen a rendszer? Nem ideális, hogy egy program telepítése hosszú-hosszú perceket vesz igénybe. Itt most csak egyszerű programokról van szó mint Chromium, Keepassxc. A Vibert azt egy binárisként feltelepítette, nem fordította, mivel az zárt forrású.

Mit csinálok rosszul?
Vagy ez ilyen, hogy sokáig tart, és utána kézzel kell ikont faragnom?

Köszönöm az útbaigazítást.

(#1055) Laszlo733 válasza instantwater (#1054) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Valami nálad nem kerek, mert én Manjarot is használok, szintén KDE és minden flottul megy. Aurba miket telepítettél?

(#1056) instantwater válasza Laszlo733 (#1055) üzenetére


instantwater
addikt

A beépített grafikus telepítőt használtam, és engedélyeztem benne az AURt.

Felraktam a Vibert, azt nem fordította a forrásból, mert zárt forrású, de nem jelent meg a start menüben, de terminálból indítható volt.

Felraktam a Smartgitet, azt nem fordította mert zárt, de ezt sem láttam a start menüben.

De próbáltam Keepassxct telepíteni, azt gitből húzta és fordítani akarta.

Próbáltam Chromiumot, azt is forrásból akarta fordítani.

Minden open sourcet fordítani kell, vagy van olyan csomag ahol csak a binárist tölti le és telepíti?

Ha ez nem a normál működés akkor ma újratelepítem, és meglátjuk.
Létezik, hogy haldoklik a telepítő pendrive, és valamit nem telepített fel a rendszer? Akkor én hibát várnék, ha valami sérült.

(#1057) Capricornus válasza instantwater (#1054) üzenetére


Capricornus
aktív tag

Én még nagyon newbie vagyok manjaro-val, mert az elmúlt 10+ évben főleg debiant használtam, de úgy tűnik, hogy ha AUR-ból szedsz le cuccot, akkor elég nagy az esélye, hogy fordítani kelljen.
Legalábbis ez alapján.

Itt írnak pár trükköt, hogy hogyan lehet gyorsítani a folyamatot kicsit.

[ Szerkesztve ]

Per aspera ad astra!

(#1058) instantwater válasza Capricornus (#1057) üzenetére


instantwater
addikt

Köszi, kipróbálom.
Valami ötlet arra, hogy miért nem jelennek meg a menüben a telepített programok?

(#1059) Laszlo733 válasza instantwater (#1058) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Az csak azért lehet, mert hogy nem települ normálisan maga a program. Az Aur -ban látod Trizent és társait? A yay felment?

[ Szerkesztve ]

(#1060) instantwater válasza Laszlo733 (#1059) üzenetére


instantwater
addikt

Most már minden gyanús.

Tegnap még nem látszottakbaz alkalmazásaim, ma újraindítva már látszott a viber.

KeepassXCt még mindig gitből akarta fordítani, megcsináltam a fent javasolt magszám beállítást, hátha segít.

Újraindítottam.

Keresem a pamac-managerben a keepassxc t, erre most felkínálja, mint telepíthető app a community repóból.
Eddig csak aurból látta.

Benéztem valamit, és csak nem voltak frissítve a repók, azért akart mindent auron keresztül gitből fordítani?

:W :W :W

Most felment a Keepassxc kb 5 másodperc alatt, hiszen csomagként települt, nem kellett fordítani.

De mitől javult meg minden?

Azt hiszem újra kell telepítenem és kipróbálni újra :D

(#1061) Laszlo733 válasza instantwater (#1060) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Ha nem laktad be még a rendszert, akkor egy újrahúzás lehet jó lehet. Érdemes lehet a telepítőt is újrarakni penre.

(#1062) instantwater válasza Laszlo733 (#1061) üzenetére


instantwater
addikt

Úgy tűnik totális user error volt.

A kereső csak 3 karakter után kezd el mutatni találatokat. Korábban 1-2 karaktert írtam csak be ezért nem látszott semmi.

A csomagtelepítőnek van egy olyan furcsa szokása, hogyha utoljára az AUR fülön álltál és újra keresel, és az is elérhető az AURban, akkor azon a fülön marad.

Korábban megnéztem az AUR fület, és mivel ott maradt ezért azt hittem, hogy minden csak onnan telepíthető, és ott sok alkalmazás csak forráskódként elérhető, és a telepítőnek kell fordítani.

Majd megszokom :)

Köszi a segítséget.

(#1063) instantwater válasza Laszlo733 (#1059) üzenetére


instantwater
addikt

Szükségem van a Trizenre és a Yayre, ha elégedett vagyok a gyári pamac-managerrel és pacmannal?

(#1064) Laszlo733 válasza instantwater (#1063) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Ha mindent megtalálsz amire szükséged van, akkor nem feltétlen szükséges, max ha nem találsz valamit

(#1065) instantwater válasza Laszlo733 (#1064) üzenetére


instantwater
addikt

Ezek mennyivel/miért látnak több csomagot mint a pamac-manager a normál tárolóban és az AURban?

[ Szerkesztve ]

(#1066) Laszlo733 válasza instantwater (#1065) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Számszerüsítve nem fogom tudni neked megmondani. Ami a biztos, hogy anno a yaurt volt a fő telepítő, egy ideje meg már a yay, de eddig a pamac -al sem volt gondom, amíg azt használtam. Mondjuk én az Arch telepítését követően is rögtön a yay felrakásával kezdem, miután már van grafikus felület.

(#1067) instantwater válasza Laszlo733 (#1066) üzenetére


instantwater
addikt

Értem. Felraktam, hátha majd kell a jövőben.

(#1068) Capricornus


Capricornus
aktív tag

Hmm, eddig az octopi-t használtam, de ez a yay is elég hasznosnak tűnik. Főleg, hogy ez frissíti is a nem központi repóból jött csomagokat. Köszi!

Per aspera ad astra!

(#1069) Amazonas


Amazonas
senior tag

A legutóbbi Firefox frissítés előtt (70.0-ról 70.0-1-re) mindenképpen csináljatok egy friss biztonsági mentést a könyvjelzőkről, beállításokról. Nekem legalábbis most minden elszállt. (A könyvjelzők nagy részét helyre tudtam állítani egy korábbi export-ból. Firefox-fiókom nincsen.)

(#1070) Plexicushio válasza Amazonas (#1069) üzenetére


Plexicushio
senior tag

Megszívattak engem is - majdnem! Sync sem segített.

Amúgy csak a profilt kell visszaállítani (about:profiles - majd alapértelmezettre állítani a régit/előzőt) aztán öröm és bódottá'.

[ Szerkesztve ]

(#1071) Amazonas válasza Plexicushio (#1070) üzenetére


Amazonas
senior tag

Wow, nagyon kösz! Erről nem tudtam, vissza is állítottam. Volt néhány olyan könyvjelző + mentett bejelentkezés, amihez legalább most nem kell keresgélni.

(#1072) Capricornus


Capricornus
aktív tag

Uhh, ez durva. 1-2 napja frissített egy csomó mindent a rendszer, de mivel nem vagyok hozzászokva, hogy ennyire friss böngésző van a repoban, ezért külön binárisból szoktam használni, úgyhogy ezt a bugot megúsztam. :-)

Viszont egy kérdés:
Látom, hogy már van 440-es zárt nvidia driver a Manjaro Settingsben. Viszont itt: [link] a legfrisebb a 435-ös. Ez azt jelenti, hogy a 440-es még valami béta driver? Csak már fel lehetne rakni Manjarora?

Per aspera ad astra!

(#1073) anorche1


anorche1
őstag

Van valaki a testing branchen?
Es neki elindul az octopi?
Nalam Aborting octopi as 'expac' binary could not be found! [ "/usr/bin/expac" ] hibat dobja. Vissza rakva egy regebbi verziot jo.

Illetve hasznal valaki ch-patch -es kernelt? Nalam most az sem jo, gep ujrainditas utan nem tolt be vele. A manjaro sima kernelevel jo (hiba uzenetet nem mentettem le).

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#1074) Dave™ válasza anorche1 (#1073) üzenetére


Dave™
nagyúr

Otthon testing van és tegnap volt is update de nem futtattam az octopit utána szerintem, majd ránézek ma. Munkahelyen stable fut bármi gond nélkül (octopi: 0.9.0-17). Valamiért az új verziókban (már amit letöltesz) a Pamac van Octopi helyett, meg annak is van egy béta Qt változata.

(#1075) Dave™ válasza anorche1 (#1073) üzenetére


Dave™
nagyúr

Na most frissült a stable is -18-ra, ugyanez a hiba volt nálam is, feltettem az expac csomagot és működik.

(#1076) Amazonas válasza Dave™ (#1075) üzenetére


Amazonas
senior tag

Köszönöm! ...és neked is, anorche1!

(#1077) anorche1 válasza Dave™ (#1075) üzenetére


anorche1
őstag

Koszi szepen, tenyleg megoldotta, de a kernellen nem birok:

Letoroltem, visszaraktam, de mindig ugyan ez tortenik, ha ck kernellel inditom :(

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#1078) Dave™ válasza anorche1 (#1077) üzenetére


Dave™
nagyúr

Én eddig azt sem tudtam, hogy mi az a CK kernel, most utánaolvastam, és értem mire hivatott, csak továbbra sem tudom elhelyezni hogy megéri-e ezzel vesződni, nekem szó szerint hasít a KDE verzió egy i3-7100-on, ami azért mégsem egy erőmű, de ha gondolod érdekel miért jó ez a patchelt kernel.

A hiba szerint nem találja a fenti uuid-val rendelkező lemezt, arra vár, aztán fel is adja utána. Nem töröltél vagy módosítottál egy partíciót? Akár véletlenül, egy félrement dd-vel (nekem már volt olyan).

(#1079) anorche1 válasza Dave™ (#1078) üzenetére


anorche1
őstag

A bc0c97... a swap particio, a 733b87... pedig a /.
Egyikkel sem csinaltam semmit. Es mondom, ha inditasnal akar a sima 5.3.8-3 -as kernelt, akar a 4.19.81-1 -et valasztom, gond nelkul elindul.
A november 1-en frissult utoljara ck -s kernel, azzal lesz sztem valami gond. Vissza raknam a regit, de nem talalom honnan tudnam letolteni.

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#1080) anorche1 válasza anorche1 (#1079) üzenetére


anorche1
őstag

It's not a linux-ck problem, it's Manjaro. Due to recent updates in Arch Linux (kmod and mkinitcpio) hooks are no longer provided in kernel only in kmod (depmod-hook) and mkinitcpio (mkinitcpio-install and mkinitcpio remove). Unfortunately, at the moment, as a Manjaro user you will not install most of the current AUR kernels and the problem lies solely with your distribution, i.e. Manjaro.
[link]

Szuper.

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#1081) Dave™ válasza anorche1 (#1080) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nem látom át mi értelme van ennek a patchelt kernelnek. Ezernyi szívási lehetőség van vele, kezdve a Virtualboxtól a hivatalosan nem támogatott mivoltán át az nvidia modulokig, és az sem garantált hogy mindenhol jobb lesz a teljesítmény, ha egyáltalán érzel belőle bármit is. Megéri?

(#1082) anorche1 válasza Dave™ (#1081) üzenetére


anorche1
őstag

Eddig semmi gond nem volt vele, de tenyleg. Ck-repot hozza adva automatikusan frissult, es a virtualbox is mindig mukodott vele.
Es felrakasa is anyibol allt, hogy hozza adtam a repot, es felraktam 2 csomagot, semmi szivas.
Ezutan mar inkabb hanyagolom, szop@ast tenyleg nem er.

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#1083) Plexicushio válasza Amazonas (#823) üzenetére


Plexicushio
senior tag

Még mindig nem jöttem rá, miért nem mutatja rögtön boot után a Thermal Monitor a CPU-hőmérsékleteket, csak egy "Reload Temperature Sources" után.

Találtam megoldást:

Fájl:

~/.local/share/plasma/plasmoids/org.kde.thermalMonitor/contents/ui/main.qml

keresés erre a sorra (58.):

property var systemmonitorAvailableSources

módosítás:
property var systemmonitorAvailableSources: []

Sajna az nmve-s SSD hőmérséklet kijelzése komolyabb mókolást igényelne, pedig az lenne igen csak fontos a proci mellett... :) szóval... még kivárok :)

[ Szerkesztve ]

(#1084) Amazonas válasza Plexicushio (#1083) üzenetére


Amazonas
senior tag

Szia,

kipróbáltam, amit írtál, de nekem nem működik: ha beírom a "[]"-t, akkor egyáltalán nem tölti be a widget-et, az említett file-ban lévő hibára utal.

[ Szerkesztve ]

(#1085) Plexicushio válasza Amazonas (#1084) üzenetére


Plexicushio
senior tag

Nekem nem panaszkodik, hanem indulás után már működik is pár másodperc múlva. Kettőspontot is tettél elé?
Van még pár megoldás ahogy olvasgattam, de ez volt a legegyszerűbb.
Már csak az nvme-s SSD-t kellene bemókolni. ;]

(#1086) Amazonas válasza Plexicushio (#1085) üzenetére


Amazonas
senior tag

Lehet, hogy a múltkor lemaradt a kettőspont, mert most működik. Köszi!

(#1087) mic válasza taiji (#557) üzenetére


mic
csendes tag

"azt az Eset megfogja" - három perce nem bírok írni a röhögéstől :)
Ezek szerint nálad a "12 éve nem volt vírus a gépemen" = az eset 12 éve nem látja? Az egész hsz komoly téveszmékkel van tele.
"Ilyenkor már csak az USB-s winyó marad.." Hát nem.
A wps be van kapcsolva a wifis routereden? Gondolom az sem gond, mert wpa2-t használsz és így már minden tuti? Mondjuk eleve már ott buktad az adataid biztonságát, hogy winfos van a gépen. Sztem jó ötlet lenne sűrűn mentéseket csinálni mindenről, ami fontos.

(#1088) 0xmilan válasza mic (#1087) üzenetére


0xmilan
addikt

15 eves accounttal nem sikerult megnezni, hogy mikor szuletett a hsz, amire valaszolsz?

(#1089) szucstom


szucstom
őstag

Sziasztok!

ubyegon2 Kolléga úr javaslatára feltenném magamnak a Manjaro Linux-ot a gépemre. A hivatalos oldaláról le is töltöttem a KDE verziót, live pendrive Rufus segítségével elkészítve.
Bootnál kinyomtam a secure boot-ot, be is indul a manjaro, viszont itt kezdődnek a problémák: a háttér full fekete, a bal alsó sarokban, ahol a "fájlkezelő" és a mozilla van összefolyik, gépelni nem tudok a keresőbe, illetve a wifinél ugyan jelzi az elérhető hálózatokat, nem tudok választani közülük.
Lehet, hogy esetleg RAM hiánya lenne? (igaz, perpill 4 gb van, de pénteken bővül 12-re).

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#1090) Dave™ válasza szucstom (#1089) üzenetére


Dave™
nagyúr

Biztosan nem, 1GB-tal is elmegy. Írd le a konfigurációt.

(#1091) szucstom válasza Dave™ (#1090) üzenetére


szucstom
őstag

Konfig: Core i5 10th, 4 gb ram, 2 gb nVidia GF MX250, 2x250gb SSD.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#1092) Dave™ válasza szucstom (#1091) üzenetére


Dave™
nagyúr

Szerintem az nVidia kártyával lesz gondja, próbáld meg az intel integrálttal indítani, az alól feltenni az nvidia csomagokat és úgy szerintem nem lesz gondod.

(#1093) szucstom válasza Dave™ (#1092) üzenetére


szucstom
őstag

Azt hogy tudom megtenni?

szerk.: igen, 3ik próbára már rájöttem, hogy az a gond, de nemtom a mikéntjét az inteles indításnak.

[ Szerkesztve ]

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#1094) szucstom válasza szucstom (#1093) üzenetére


szucstom
őstag

No, hogy megválaszoljam magamnak :D Valahogy sikerült bemászni a beállításokba, ott kitakarítottam mindent és újrahúztam a már felismert nvidia controllert.

Másik kérdésem: van egy NAS rákötve a routeremre, amit szeretnék elérni. Megpróbáltam hozzáadni, mint hálózati meghajtó, de miután megadom az adatokat, a KDE Hálózatvarázsló állandóan hibára fut. Tudna ebben valaki segíteni? Esetleg vhogy terminálon keresztül megoldani a dolgot?

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#1095) zoli62 válasza szucstom (#1094) üzenetére


zoli62
addikt

Mi a konkrét hibaüzenet?

(#1096) szucstom válasza zoli62 (#1095) üzenetére


szucstom
őstag

Nem sikerült a csatlakozni a kiszolgálóhoz, ellenőrizze a beállításokat és próbálkozzon újra.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#1097) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Manjaro default XFCE installom van, a GRUB-on semmit nem változtattam eddig.
Az Arch wiki alapján nem sikerül elrejteni a boot menüt.
A GRUB Customizer AUR csomag sem jó helyen keresi a GRUM cuccokat, így bármit csinálok ott, hatástalan.
Tudtok ebben segíteni?

systemd boot-ra is váltanék szívesen, de Arch-on azzal megszenvedtem. Manjaro-n van valami könnyített megoldás erre?

Kössz!

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#1098) Amazonas válasza Bici (#1097) üzenetére


Amazonas
senior tag

Szia,

/etc/default/grub nevű file-ban a GRUB_TIMEOUT értéke legyen =0.
Mentéskor jelszót fog kérni (mivel root partíción van a file). Utána ne felejtsd el a sudo update-grub parancsot futtatni.

@szucstom [1096]: a router-ednél mik a portbeállítások? A NAS belépési adatait is megadtad a meghajtó felvételénél a varázslóban?

[ Szerkesztve ]

(#1099) szucstom válasza Amazonas (#1098) üzenetére


szucstom
őstag

Mindent a routeren belüli adatoknak megfelelően írtam be. Port is stimmel.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#1100) Bici válasza Amazonas (#1098) üzenetére


Bici
félisten

Köszi, működött! :R

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Manjaro Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.