Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Manjaro Linux

Hozzászólások

(#751) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Néhány kérdés.
A legbosszantóbb hiba, ez nem Manjaro hanem linux specialitás mert az eddigi mindhárom disztró ugyanezt csinálta:
Ha bármikor a 10 perc tétlenség után kikapcsol a monitor, amikor visszajön, az összes eddigi hangkimenet megbolondul.
Az eddigi HDMI helyett a belső hangkártya lesz a média alapértelmezett (mediaplayer, youtube videó hangja), viszont ezért cserébe a Viber az eddigi Sennheiser USB fejhallgató helyett a HDMI kimeneten szólal meg. Roppant vicces :)

Itt hogyan lehetne azt a sok kimenetet eltünteni a fenébe, és csak HDMI maradjon?

A Hang és videó beállítóablakba hiába állítom be alapértelmezettnek a hdmi-t, állandóan visszadobja a Belső hangforrás,Analóg sztereo, holott az, mint a képen is látható, szürke, nem is aktív, semmi nincs csatlakoztatva. Akkor miért csinálja ezt..?

A monitor fényerejét a saját eszközök soha, egyetlen disztrón (Mint 18, Mint19, Manjaro), több órai gépépszkedés és terminálbűvészkedés után sem képesek állítani.
Viszont, mindhárom rendszeren bármilyen külső app képes erre, pl. Redshift, Brighty tálcaalkalmazás stb.
Viszont ezeknek meg ugye nem tudok gyorsgombot rendelni.
A legdurvább példa, Wine alatt futtatva a Desktop Lighter nevű Windowsos fényerőalkalmazást, simán szabályozza a monitor fényerejét.
Natívan hogyan lehetne ezt elérni, miért nem tudja a rendszer?

[ Szerkesztve ]

(#752) Dave™ válasza tordaitibi (#751) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nem tudok segíteni, de a KDE alatt az eszköz prioritás lista kiválóan működött nekem, az inaktív eszközök sem kavartak be, mindig a lista szerint haladt. Gondolom notebook, ott meg nem tudod letiltani az integrált audiot. A fenyerő a HP-min simán állítható, ahogy a régi Dellen is. Ez milyen gép?

(#753) anorche1 válasza BoB (#750) üzenetére


anorche1
őstag

Koszi szepen :R

De sajnos nem jutottam vele elorebb.
Igazabol azert kertem, mert mig a 17.2-es manjaro iso -val telepitett rendszeren minden indulasnal bejon a grub egy regebbi felulete, addig 18-as nal csak akkor jon be, ha nem tudott elindulni a rendszer, es a grubnak egy ujabb felulete jon be.
Illetve a indulaskor sem mutatja a folyamatokat, hogy epp mi tortenik (systemd?), hanem dell logo jelenik meg.
Az en grub fajlom tartalma:
https://pastebin.com/qJby2VV7

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#754) tordaitibi válasza Dave™ (#752) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Sajnos a beállított prioritás lista semmit nem ér nálam.

Ez egy mini pc.
Intel N3150 proci, Intel® HD Graphics videó.
Körülnézek a biosba, lehet hogy tiltható az integrált hangkártya.

Köszi hogy foglalkozol a gondommal.

(#755) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Már megint én..
Ma délután kapcsolom be a gépet, az asztalról eltűnt 2 widget, vagy kisalkalmazás. De nem csak az asztalról, a gépen sincs, se a "Felületi elemek hozzáadása, Új widgetek letöltése" pontban, se a telepítettek se a telepíthetők között.
Ez valami vudu?
Az egyik az Alkalmazásmenü teljesképernyős, a másiknak nem tudom a pontos nevét, egy timer widget, az ikonja 00:00:00 valahogy így néz ki és rájobbgombozva lehetett beállítani az időzítést asszem fél perctől 1 óráig. A végrehajtandó parancsba nálam a power off volt megadva, erre alszok el, beállítottam és szépen lelőtte a pc-t.
Hová tűntek..?
A timert nagyon megszoktam, ezt nem lehet valahogy valakitől megkapnom?

Szerk, még másik asztalra se kerülhettek véletlenül mert 1 asztal van engedélyezve.

[ Szerkesztve ]

(#756) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Manjaro hova csatolja be az 1 terás adatvinyómat meg a pendrivéket? Nem találom sehol,
mnt üres, media könyvtár pedig nincs.

(#757) Dave™ válasza tordaitibi (#756) üzenetére


Dave™
nagyúr

/run/media - pendrive
/mnt/ - HDD

Szerk: automatikusan nem csatolja a HDD-t, tehát ha üres, akkor először csatolnod kell.

[ Szerkesztve ]

(#758) tordaitibi válasza Dave™ (#757) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Köszönöm, megtaláltam.

(#759) Amazonas


Amazonas
senior tag

Sziasztok,

VirtualBox-os tesztelgetés után úgy döntöttem, hogy a Manjaro KDE lesz a fő rendszerem (leginkább a friss kernel-ek és a rolling release miatt, valamint addig is ismerkednék az Arch világával), miután úgy néz ki, hogy az általam használt programok mellett megtaláltam minden Oxygen-es dolgot a kinézethez is.

Másfél éves Mint KDE használat után váltanék, és az alábbi kérdéseim lennének:
- Az ablakok áttetszősége jelenleg nem állítható be, mert a kompozitor nem támogatja, de gondolom ez csak a VirtualBox miatt van így?
- A root-nak eddig 20 GB-ot adtam, de 10-11 GB-nál igazából sosem használt többet. Igaz, terminálból időnként takarítottam a cache-et, illetve a régebbi kernel-eket is rendszeresen leszedtem. (Ahogy látom, ezeket a Manjaro KDE-n GUI-ból is el lehet intézni az Octopi-ban.) Maradjon továbbra is a 20GB-os partíció a root-nak, vagy beéri kevesebbel, pl. 15GB?
- A Mint-et swap nélkül használtam, sosem sírt, lassult be vagy fagyott le miatta, még VirtualBox-használat mellett sem. (8 GB RAM van a gépben.) Mehet fel a Manjaro is swap nélkül?
- Ha érintetlenül meghagyom a home partíciómat, tud belőle konfig file-okat olvasni a Manjaro vagy inkább clean install menjen?

Köszi.

[ Szerkesztve ]

(#760) tordaitibi válasza Amazonas (#759) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A swaphoz tudok hozzászólni,
hónapok óta használom és nekem sincs. Szintén 8G ram.
Böngésző a leginkább ami raméhes, 6-8 lapnál több nálam sosincs megnyitva és így 2G fölé nem is megy.

root nálam is 20G meg a /home is külön. Jelenleg a root 9,3, a home 3,5G foglaltságú.
Nálam minden letöltés a háttérvinyóra van irányítva, sokkal több nem is lesz szerintem.

Áttetszőség hibátlanul állítható. Mondjuk ehhez a virtuálgépnek nem kéne beleszólnia szerintem.

(#761) Amazonas válasza tordaitibi (#760) üzenetére


Amazonas
senior tag

Szia,

köszi a választ, akkor jól gondolkodtam a swap-al kapcsolatban. Ha netalán mégis kellene, utólag még tudok egyet csinálni, meg fstab-ba behegeszteni.
Nem tudom, miért van tiltva az "Áttetszőség" opció az "Asztali működés"-nél, amikor meg ALT+F3-al egyenként be lehet állítani. Mindegy, hátha az "éles" rendszerben már jó lesz.
A home kapcsán döntöttem: mivel úgyis kell egy biztonsági mentés, inkább clean install-t csinálok, nehogy valami "összeakadjon".

Boldog Új Évet!

(#762) Amazonas


Amazonas
senior tag

Boldog Új Évet! :)

Jelentem, ezennel csatlakoztam a Manjaro táborhoz.
Túl vagyok egy pár órás sz*p*son, pár szívinfarktus közeli állapoton (majdnem tönkrement az M.2-es SSD-m, legalábbis azt hittem, elk*rtam), de végül feltelepült a Manjaro KDE. De hát ettől szép a Linux. :)
Az igazat megvallva, még most sem tudom, hogy hogyan. :) A telepítés ugyanis megállt 28-30%-nál az "Unsquash filesystem" lépésnél, ami a netes találatok alapján nem egyedi probléma.
Debug módban futtatva a telepítőt "device write-protected" hiba miatt nem ment tovább. Próbáltam másik pendrive-ról, más programmal kiírva az ISO-t, de ugyanúgy megállt.
Belekezdtem az Architect-es telepítésbe, de a parancssori partícionálásnál feladtam, így tovább kutattam megoldások után a live rendszer-t használva.
Végül újraindítottam a gépet, mondván, hogy csinálok még egy utolsó telepítési kísérletet, erre már a boot-olás is gyanúsan gyors volt - hát kiderült, hogy a már telepített rendszer indult el.
Szóval nem tudom, hogyan, de a Skynet Manjaro életre kelt. :)
Annak ellenére, hogy - látszólag - nem futott végig a telepítő, 1 napos használat és belakás után kijelenthetem: teljes értékű rendszerem van.
Van pár érdekes dolog, pl. a Psensor listájából egy újraindítás után egyszer csak eltűntek az SSD-k, és nem tudom őket visszavarázsolni.
Illetve, a BOINC-ot próbálom most működésre bírni, mert úgy tűnik, ez sem indul el csak úgy egyszerűen.
AUR-helper-nek mit érdemes használni? Yaourt-ról azt olvastam az Arch-os topikban, hogy nemsokára megszűnik, illetve egyébként sem up-to-date (bár a Viber-t feltettem onnan) és a Trizen-t ajánlották helyette.

[ Szerkesztve ]

(#763) Dave™ válasza Amazonas (#762) üzenetére


Dave™
nagyúr

Üdv a táborban! Akkor lehet ezért szedték ki egy ideje az alap ISO-ból a yaourtot. Én reflexből azt teszem fel mindig, nem is tudtam hogy megszűnik. Utánanézek majd ennek a Trizennek, köszönöm a tippet. Viszonylag kevesen vagyunk itt egyébként, de remélhetőleg majd bővül a tábor, egyre nagyobb divat Manjarot használni a distrowatch szerint :)

(#764) tordaitibi válasza Amazonas (#762) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ott nekem is kb. 15 percet állt, de továbblépett.

pamac pamac-managert használom, eddig 99%-ban jól tette a dolgát, aur-ból is.

Nekem asztali widgeteket felejtett el eddig, de a lemezen se találom őket, mintha köddé váltak volna.
Ez valami sajátosság.. :) A stabilitása hát nem tudom, a Mintet is valahogy sikerült néha megfektetnem, az én Manjarom specialitása hogy fájl törlésekor lefagy a Dolphin, 10-15 sec múlva magához tér és végrehajtja pillanatok alatt az addigi kattingatásokat.

Nem írnék új hsz-t, észrevettem hogy a monitorom legalján egy pár pixel magasságban nincs képtartalom csak fekete háttér a panel alatt. Videók sem töltik ki ezt a holt sávot, az egérkurzort ha leviszem látom a hegyét a kurzornak az inaktív fekete területen. Mintha az 1920x1080 pixelből a használható képtartalom 1920x1070 lenne. Erre valami ötlet esetleg? Átbootolva winbe a holt sáv is aktív vagyis nem a monitor és a videokártya a hibás. Overscan hiba féleségnek tűnik.

(#765) Amazonas válasza Dave™ (#763) üzenetére


Amazonas
senior tag

Köszönöm! :)
Hát, a divat érdekel a legkevésbé. :) Elsősorban az Arch-alapok, illetve a friss és élő KDE-támogatás miatt tettem fel a Manjaro-t. :) Illetve, maga a (semi-)rolling distro is szimpatikusabb a diszkrét megoldásnál.
A yaourt-al kapcsolatban csak azt tudom mondani, amit az Arch topikban olvastam pár napja - nekem még új ez az egész AUR-helper-ezés.
UPDATE: most ismét megjelent az egyik SSD a Psensor listáján. :) Pedig az érzékelőkkel nem lehet gond, mert a SMART-adatokban ott a hőmérséklet.

(#766) Dave™ válasza Amazonas (#765) üzenetére


Dave™
nagyúr

A divat csak annyiból érdekes, hogy ha nagyobb a bázis, akkor nagyobb a közösség is, ami mind a tesztelésben, mind a tapasztalt cserében megmutatkozik (elvileg). A KDE amúgy valóban hajlamos a bugokra, de ekkora komplexitás mellett ez valahol törvényszerű. A Gnome sem mentes ettől, és ott még érdemi funkcionalitás sem társul hozzá, ráadásul ott a hibaelhárítás is jóval körülményesebbnek tűnt számomra, nem beszélve a pluginekről, amik időzített bombák. Azok nélkül meg tényleg használhatatlan az egész...

tordaitibi: timer

[ Szerkesztve ]

(#767) tordaitibi válasza Amazonas (#762) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Mégegy csak lejárt a szerkesztés, ha megkérlek,
asztal-jobb klikk, felületi elemek hozzáadása, és itt megkeresnél nekem egy visszaszámláló widgetet, 6 nulla az ikonja, óra perc másodperc.
És mondd már meg a nevét, ez ami eltűnt szőrénszálán a Manjaromból és nagyon megszoktam, beállítottam 30-60 percre és lelőtte a gépet, erre aludtam el mindig.
Persze csak ha Plasma KDE.

Dave,
így keresem hetek óta de nem találom. Timer-re ezt hozza be ha újat akarok telepíteni, a telepítettek között meg nincsen..

Vagyis amit keresek, se telepítve, se a telepíthetők között nincs, szerintem itt van a gépemen csak az indítója eltűnhetett.

[ Szerkesztve ]

(#768) Amazonas válasza tordaitibi (#767) üzenetére


Amazonas
senior tag

Timer, illetve "Időzítő" a magyar neve.

(#769) Amazonas


Amazonas
senior tag

Készen vagyok... úgy tűnik, a BOINC probléma kihívás megoldva.... :) Holnap leírom a részleteket, mert volt vele sz*p*s rendesen, mire rájöttem, hogy mi a gond, de ismét rengeteget tanultam a Linux architektúrájáról.... ...és ez jó érzés. :)

Persze, van még tennivaló, mert az SSD-k megint eltűntek a Psensor listájából...

(#770) tordaitibi válasza Amazonas (#768) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Köszi, de sajna sehol sincs. Se a telepített, sem a telepíthetőek között.
A Manjaro hol tárolja ezeket az "Asztali elemeket" vagy widgeteket egyébként?
És hogyan lehet pl. githubról letöltött dolgokat telepíteni, tar vagy bz a formátum, rákattintva csak kicsomagolja, szoftvertelepítővel megkeresve nem telepíti.
Mi ennek a menete?

[ Szerkesztve ]

(#771) Dave™ válasza tordaitibi (#770) üzenetére


Dave™
nagyúr

ktimer nem jó? (octopi) A KDE store-ban elérhetőek szoktak lenni a widgetek, de nem találom, lehet leszedték. Az ISO-ban benne van viszont, nálam is elérhető a friss telepítéssel.

(#772) tordaitibi válasza Dave™ (#771) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Szerintem maga az app vagy nem tudom hogyan nevezzem, nekem is rajta van a gépen, csak nem tudom hol tárolja a rendszer . Az iso-t hogyan lehetne kibontani? És azon belül hol lehet? Nem azért mert ennyire fontos az app (helyettesítettem pont a ktimerrel) csak ugye a kihívás. :)
Az ark nyitja meg alapértelmezetten, de az sfs fájloknál elakad. Gondolom fel kéne mountolnom hogy guberálhassak benne, de azt nem tudom hogyan kell.

(#773) tordaitibi válasza tordaitibi (#772) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Lecseréltem a ktimert a hmtimer-re. Annyit guberáltam ma timer kereséssel, ezt találtam, pofonegyszerű és pont azt tudja ami nekem kell.

(#774) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Megint én... :)

Egyszer megtaláltam valahol,
az alkalmazás menü (startmenü) valamelyik beállításba hogy az Energiakezelés/munkamenet lapon mi jelenjen meg. Most ott van a
leállítás
újraindítás
felhasználóváltás
felfüggesztés
kijelentkezés
zárolás.
Ezek közül nekem csak a leállítás kellene de fél órája kutakodok és sehol sem találom azt a beállításmenüt.
Valaki meg tudná mondani, hol lelem?

(#775) Amazonas válasza tordaitibi (#774) üzenetére


Amazonas
senior tag

A legegyszerűbb (és a legkevesebb kattintással jár), ha kiteszed a panel jobb alsó sarkába (vagy tetszés szerint akárhová) a "Zárolás/kijelentkezés" widget-et (egy piros kikapcsológomb a jele), és azon be lehet állítani jobb klikk után, hogy csak a kikapcsolás jelenjen meg.

(#776) tordaitibi válasza Amazonas (#775) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Köszi, megoldottam.

Újabb nyűgöm, szépen beállítom az elérési utakat:

Ki-bejelentkezést túléli, de PC leállítása és újraindítása után sza...rik az egészre:

Miért csinálja, kb. 10x nekifutottam, a munkamenet végéig tartja, leállításnál elfelejti.
Alapról indul.

[ Szerkesztve ]

(#777) ubyegon2 válasza tordaitibi (#776) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A választ a képeken találod.
A /home állandóra van csatolva, így boot után ez a beállítás értelemszerűen megmarad, a többi szerintem nincs csatolva állandóra. Csináld meg az auto/állandó csatolást (automount), én csak őskori FSTAB-os módszert ismerem, anno azt olvastam Manjaro-nál már nem kell ilyesmivel piszmogni, szóval hajrá! ;)

(ki/bejelentkezéskor a mount is megmarad)

[ Szerkesztve ]

(#778) tordaitibi válasza ubyegon2 (#777) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Automountos a hdd,

Fstab:

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a device; this may
# be used with UUID= as a more robust way to name devices that works even if
# disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
UUID=8e7ee0c2-ac86-4392-bfea-ee00aa7a4a47 / ext4 defaults,noatime,discard 0 1
UUID=ae20be3e-39ea-43ec-8195-856a63c100a7 /home ext4 defaults,noatime 0 2
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

Benne sincsen az fstab-ba az a hdd amiról beszélünk, vagyis de, at egyik partíciója,
UUID=ae20be3e-39ea-43ec-8195-856a63c100a7 /home ext4 defaults,noatime 0 2, ez a /home.
Az uuid alapján.

Már az elején feltűnt hogy leválasztható háttértárnak nézi, ez nekem magas, a sata1 porton, fixen a gépbe van beépítve, 1Tb Samsung hdd. A sata nullán a rendszer ssd van.

Hogyan lehetne fix lemeznek felcsatolni, nem leválasthatónak?

Ugyanezen az 1Tb hdd-n van a /home 40G partícióm, azt természetesen nem leválasztható háttértárnak nézi, az ADAT 853 gigásat hogyan tudnám neki elmagyarázni hogy nem egy kihúzható pendrive?

[ Szerkesztve ]

(#779) ubyegon2 válasza tordaitibi (#778) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szép a kép a Cserélhető adattárak beállításáról. :D

Döntsd el, hogy neked most fixen használható vagy cserélhető adattárad van. Az állandó csatolást az én elmaradott Debian vonali tudásom szerint az FSTAB végzi.
Ha te örömmel írod, hogy az érintett meghajtó nincs is benne, akkor én tényleg nem tudok már mit írni. (értelemszerű, hogy a csatolás így csak a következő boot-ig fog élni)

Cserélhető adattáras szép ablakodat használd pendrive-ok DVD, etc. eszközök kezelésére. (szóval szedd ki onnan azt a HDD-, mert így értelemszerűen eltávolítható eszköznek nézi a rendszer)
szerintem

A sata nullán a rendszer ssd van.

Ezek már régóta totál indiferensek. ;) (kivéve, ha nem AHCI-n, hanem IDE-n van a meghajtó)- ez még régi emlék, nem tuti.

[ Szerkesztve ]

(#780) tordaitibi válasza ubyegon2 (#779) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A cserélhető adattáras szép ablakom nem az én művem, a rendszer a telepítésekor így csinálta. Hozzá nem nyúltam.
A telepítés befejezése utáni első bootolástól cserélhető tárként szerepel az 1T adatvinyóm, nem én állítottam be. Azt sem tudom hogyan kell. Hogy hogyan kell onnan kiszedni, méginkább nem tudom.

Manjaro alatt hogyan lehet a dolphint rendszergazdaként elindítani? su, sudo, kdesu nem megy.

Szerk, ha cserélhető táraknál kiveszem a jelölést, azzal csak annyit érek el hogy indulásnál nem csatolja fel automatikusan, nekem kell rákattintanom. Kivenni hogyan kell onnan?

[ Szerkesztve ]

(#781) ubyegon2 válasza tordaitibi (#780) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha azt a meghajtót a Manjaro rajta be oda..............
Mindegy, kattints ki onnan a kék jelölést és ne foglalkozz azzal, hogy nem indul autó módban, rakd be az FSTAB-ba, ahogy ez már ezer éve működik a buta Ubuntu alapú disztrókon. Is.
Grafikus sudo nincs már itt sem ezek szerint. Olvass utána, mit használnak helyette Arch alapon. Jobb gombos menüben nincs benne olyan, hogy indítás rendszergazdaként?

[ Szerkesztve ]

(#782) Dave™ válasza tordaitibi (#778) üzenetére


Dave™
nagyúr

Túl van bonyolítva. Nálam így néz ki ugyanez: belső HDD automount (beállításokban az eltávolítható eszközöknél meg lehet adni, hogy auto mountolja ezeket), az adott mappákra (pl. ADATOK/zene szombolikus link Dolhpin alól, ezt bemásolom a home/felhasználó mappa alá és átnevezem arra, ami a funkciója, pl. zene. Utána pont úgy fogja kezelni, mintha az sda-n lenne a mappa, és nem kellett átállítani semmit.

(#783) tordaitibi válasza ubyegon2 (#781) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

És Dave,
hát levert a víz...
Fstab-ba sikerült átírnom, pofonegyszerű, semmi terminálból indított gui meg kdesu,
megnyitja a Kate, átszerkesztem, bezárásnál menti, persze, és itt kéri az admin jelszót.
Beírtam fstab-ba az UUID alapján a partíciót, simán a /home alá csatolva.
Reboot, és volt egy Manjarom..
5x próbáltam elindítani, fekete háttér, 1 darab egérkurzor.
Hatodjára felállt, mintha most telepítettem volna, azonnal kikommenteztem az fstab-ba a beszúrt sort és reboot.
Minden a helyére került, lőn boldogság. Valószínű közvetlenül a home alá nem lehet becsatolni semmit.

Létrehoztam a /home/tibi alatt ehy mappát, a neve DATA és az fstabba oda csatoltattam fel:

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a device; this may
# be used with UUID= as a more robust way to name devices that works even if
# disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
UUID=8e7ee0c2-ac86-4392-bfea-ee00aa7a4a47 / ext4 defaults,noatime,discard 0 1
UUID=ae20be3e-39ea-43ec-8195-856a63c100a7 /home ext4 defaults,noatime 0 2
UUID=4C430C8115F84B87 /home/tibi/DATA ntfs defaults,noatime 0 2
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

Minden szuper, működik, stabilak az elérési utak. Viszont, valaki magyarázza el nekem a csatolás, és az abban lévő könyvtárak, konkrétan az ADAT_1TB nevű particióm, ebben megjelent az összes gyökérmappa.
Próbálom leírni, itt a képen az ADAT_1TB particióm a fájlkezelőbe:

De ez nem igaz, azon a vinyón csak a
cenovo back up
download
fullprog
játékok
képek
linux
mindenes
sony ps game
video film klip
widows
zene-music mappák vannak.

Az asztal, dokumentumok, nyilvános, sablonk stb. azok nem, ez a katyvasz ez hogyan jött létre, nem a gyökérbe csatoltam be banem egy külön DATA mappába, ez így nekem nagyon nem jó, átláthatatlan és logikátlan is.
Vagy van valami mód hogy azt a szerencsétlen DATA_1TB partíciót egy külön könyvtárba mountoljam, ne keveredjen össze az Atyaúristen is?

Ja, a leválasztható tárak között is simán benne maradt az adatpartíció, de ezzel már nem foglalkozok.

(#784) Dave™ válasza tordaitibi (#783) üzenetére


Dave™
nagyúr

Csináld úgy, ahogy mondtam. Teljesen felesleges direktben becsatolni a home alá. Szimbolikus link a mappára, ezt átmásolod a home alá és átnevezed arra, ami eredetileg volt (pl. Zene). Ezután tök mindegy hova van csatolva a HDD, menni fog.

(#785) ubyegon2 válasza tordaitibi (#783) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jól összekeverted az FSATB szerkesztési elveket azzal, amit Dave mondott.

Az FSTAB-ba mindent a saját elérési útja alapján csatolunk be, nem más meghajtó/partició alá.

Az alábbi partició a /media alá kerül, így az elérési út a /media/ubyegon/TT

UUID=3121hf91-e143-33d4-adab-c73024f87840 /media/ubyegon/TT ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0

Furcsa lenne, ha a Manjaro a /home alá csatolna más meghajtókat, de nem ismerem. Csináld úgy inkább, ahogy a Manjaro-sok mondják, én tévesen azt hittem az ilyen alapdolgok mindenütt ugyanazok..... ;)

Ahogy látom, érdemes lesz utána olvasnod a symlink használatának is! ;) Ami amúgy inkább bonyolítja, mint egyszerűsíti a dolgokat, de ti tudjátok. Inkább nem szólok bele.

[ Szerkesztve ]

(#786) Dave™ válasza ubyegon2 (#785) üzenetére


Dave™
nagyúr

Én csak a saját nevemben beszélek. Nem látom a hozzáadott értéket abban, ha fixen be van csatolva a home alá a másik meghajtó tartalma (régen így csináltam, természetesen megy Manjaro alatt is), de teljesen felesleges, a symlinkes megoldás fél perc alatt megvan minden mappára és a gyakorlatban ugyanúgy működik. Nem látom mi lehet a hátránya, de kíváncsi vagyok szerinted miben bonyolítja a dolgokat.

(#787) ubyegon2 válasza Dave™ (#786) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem látom a hozzáadott értéket abban, ha fixen be van csatolva a home alá a másik meghajtó tartalma

Ezek szerint ebben egyet tudunk érteni, épp ezt meg ennek a symlinkes megoldását tartottam bonyolultabbnak, mint becsatolni az FSTAB-ba a rendszer által is használt elérési út használatával.
(ha erősebben megnézed, én az imént is ezt említettem) ;)

Amúgy meg mindenki azt látja egyszerűnek, amit használni szokott. Más kérdés, hogy az auto csatolás eddig mindenütt egyformán működött, no de valamiben csak ki kell tűnni a feltörekvő disztróknak is. Ha már a színes külső nem lenne elég.... ;]

no offense

Nekem azért volt mindig egyszerűbb az FSTAB-ban csatolni több meghajtó egyes particióit, mert így csak azokat átemeltem más telepített disztróimba is és már működött is.

[ Szerkesztve ]

(#788) Dave™ válasza ubyegon2 (#787) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ez a megoldás továbbra sem Manjaro specifikus, hanem én így szoktam, és azért, mert számomra a leggyorsabb, legegyszerűbb és legkényelmesebb. A külsőn kívül azért van elég sok különbség még pl. az Arch-hoz képest, de tudod te ezt nagyon jól. Ubuntu alatt is ezt használtam egyébként, sőt más célra is remekül használható (pl. felhős mappákhoz). Attól hogy odaírod no offense, a stílusa nem változik, just sayin'.

Az átlag viszont nem próbál ki hetente-kéthetente új disztribúciót, meg nincs 5-6 párhuzamos rendszere egy gépen. A symlinkes módszer egyébként pont ugyanilyen gyors tud lenni, és fstab szerkesztés nélkül is rugalmasan változtatható.

[ Szerkesztve ]

(#789) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#787) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Amúgy az általad használt módszer az egy meghajtós használatnál előnyös, ha valakinek több meghajtója van, mint nekem, talán célszerűbb a disztrót quasi kliensként használni és mindent a csatolt particiókban használni.
Fix méretű mindig a disztróm, nem nőhet túl nagyra sem így. (kivéve, ha különös bolygó együttállások vannak vagy trükkös programok odakonvertálnak valamit) :)

Gyakorlatilag én csak eseti mappáknak használom a Képek, Letöltések, etc.... mappákat.

Az átlag viszont nem próbál ki hetente-kéthetente új disztribúciót, meg nincs 5-6 párhuzamos rendszere egy gépen.

Az első időkben pedig de.

A külsőn kívül azért van elég sok különbség még pl. az Arch-hoz képest, de tudod te ezt nagyon jól.

Tudom, igaz neked írt válaszban van, de nem neked szántam teljesen..... ;) A stílusom meg eddig is bicskanyitogató volt, idén se nagyon változik már.

Nem rontom itt tovább a levegőt, most is csak azért írtam, mert sokáig lógott a kolléga bénázása a levegőben. No meg ezt általános kérdésnek gondolom én is.

(#790) Amazonas

A /run az biztos?

[ Szerkesztve ]

(#790) Amazonas válasza tordaitibi (#783) üzenetére


Amazonas
senior tag

UUID=4C430C8115F84B87-hoz a csatolási pontnak "/run/media/tibi/ADAT_1TB"-ot írj be az FSTAB-ba, mert amit beírtál a "/home" alá csatolja be, ahogyan az történt is.
Utána jöhet ez:

[ Szerkesztve ]

(#791) tordaitibi válasza ubyegon2 (#785) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

"Az FSTAB-ba mindent a saját elérési útja alapján csatolunk be, nem más meghajtó/partició alá."

a /home/tibi/DATA az hol más meghajtó-partíció?
Egy külön mappa a home alatt. Minden a home alatt van. Akkor ugyan hova csatoljam be ha nem a home alá?
Nem zavarna mert jól működik, csak annak a miértje érdekelne, miért dobja bele az asztal, nyilvános, dokumentumok stb. mappákat. Vagyis ezeket miért jeleníti meg egyszerre, mikor én nem a gyökérbe csatoltam?

Valószínűleg azt fogom követni amit Dave javasolt, de elmondom mmiért szerettem volna így.
Első, így nem leválasztható pendrive azadatpartícióm. Az valahogy olyan vicces nekem.
Második, a rendszerbe bedrótozott elérési utakat így simán meg tudom változtani néhány beállítással.
Pl. egy friss rendszerbe a screnshotok a Képek mappába, az összes letöltés a Letöltések mappába van irányítva stb. Ha én most felteszek egy új böngészőt, az nem az ADAT_1TB partíció download mappájába fog menteni hanem az eredeti Letöltésekbe. A többi alkalmazás is, pl. maga a rendszer is. És így tovább. Érthetően írom remélem.
Valamint, ez egy dualboot rendszer, w10-manjaro. A winbe ezeket pofonegyszerű volt beállíteni, gyakorlatilag csak a oprendszerek vannak az ssd-n, minden a háttérvinyóra van irányítva amiról havi növekményes mentésem van. Így mindkét rendszer alól rutinból ugyanazokhoz a mappákhoz nyúlok ha kell valami.
Ha felborul bármi, kinyúvad az ssd, vírust kapok, nem indul a win vagy a linux, stb. semmi gond nincs, újratelepít, használ.
A linux /home is ezen a hdd-n van, egy 40G partíción, ha felborul a rendszer, minden megvan onnan is ami esetleg odakerült.
Ne mondd hogy ez nem logikus így.

Továbbra is kíváncsi vagyok, hova kéne mountolnom a szerencsétlen adatpartíciómat hogy megnyitva CSAK annak a tartalmát lássam, ne az egész home fájlrendszert.

Bénázik a faszom, roppantul örültem hogy segítettél. Egyszer kérdeznél olyat amihez hülye vagy én meg értek, delealáználak Isten lássa lelkem.
Szeretném megtudni a miérteket, kérdést tettem fel mert nincs magyar Manjaro fórum, olyan mint a Linux Mintnek. Mindjuk ott is csak kimarite viszi a prímet és van olyan nap hogy 10-en se olvassák a fórumot.
És nem tudok angolul.

[ Szerkesztve ]

(#792) ubyegon2 válasza tordaitibi (#791) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

ADAT_1TB

Sorry, azt hittem a fenti megnevezésből, hogy az egy külön meghajtó. De azt írod, csak külön mappa a home alatt.

Akkor vedd úgy, amit eddig írtam, mint ha ott sem lett volna, ez nekem már így bonyolult. :)

ezt is írtad:
Továbbra is kíváncsi vagyok, hova kéne mountolnom a szerencsétlen adatpartíciómat

Most akkor csak egy mappa vagy mégis egy partició? :Y Te döntsd el.....

a /home/tibi/DATA az hol más meghajtó-partíció?

----off teljesen

(ezt a bénázást nem sértésnek szántam, egyszerű tény, nap mint nap előfordul velem is)

[ Szerkesztve ]

(#793) Amazonas válasza ubyegon2 (#789) üzenetére


Amazonas
senior tag

Jogos. :)
Csak "/media/tibi/ADAT_1TB" kell, és utána a beállító képernyős útvonalakba sem kell.

[ Szerkesztve ]

(#794) ubyegon2 válasza tordaitibi (#791) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyszer kérdeznél olyat amihez hülye vagy én meg értek

Kérdezek én a kedvedért, mondd mihez értesz! :D

fórum, olyan mint a Linux Mintnek. Mindjuk ott is csak kimarite viszi a prímet

Na ja, miután mindenkit kiutál/töröl onnan. Pár éve még a kezdetekkor beraktam oda is az akkor még friss SSD-s cikkemet. Elég durván belerugdaltak ott, a vita végén kiderült, hogy a fő kötekedő kimarite szaki még nem is látott SSD-t. no comment
Én szépen töröltem azt a blogot és távoztam is az oldalról.

(#793) Amazonas

;) Akkor megnyugodtam kissé.....

*************************************************
No húzok is innen vissza a sysadminos Kezdők topikjába.....mondjuk oda is minek.... :D

[ Szerkesztve ]

(#795) Amazonas válasza ubyegon2 (#794) üzenetére


Amazonas
senior tag

Pedig már be akartam tenni egy popcorn-t a mikróba... :D

(#796) tordaitibi válasza ubyegon2 (#794) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Te üldöztél el innen ph-ról másfél éve a linux kezdőknek topikból. Itt se volt semmi bajom eddig.
Hogyan haladjon a kezdő, ha a 10. hsz-a után nyíltan lehülyézik?
Mindegy fejezzük be.

(#797) tordaitibi válasza Amazonas (#790) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Köszönöm, így jó.
Ki kellett törölni még az ADAT_1Tb ról amiket létrehozott, asztal, nyilvános, stb. de így tökéletes.

Mindazonáltal még mindig nem értem, ha egy konkrét mappába amit létrehoztam, a DATA nevű, abba csatolom, akkor csak abban kéne megjelennie a tartalmának. És fordítva, a DATA mappába csatoltmappaszerkezetben nem kéne aztal stb. elemeknek megjelenni, sőt nem csk megjelent, létre is hozta a hdd partícióján. Most deletézgettem őket.

Köszi mégegyszer.

(#798) ubyegon2 válasza tordaitibi (#796) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ne szórakozz már! :D Abban, hogy bénázol, mi a szörnyű? De ha így érzed, akkor bocsi! :R
(nekem úgy rémlik, anno te küldtél el mindenkit a fenébe amúgy....)

Látom végre sikerült, bár ha ezt hamarabb értelmezted volna......mivel ugyanaz, mint amit Amazonas írt:


No, így nehéz egyébként segíteni! :N

(#795) Amazonas

Nincs műsor, ezek komoly dolgok! :N

[ Szerkesztve ]

(#799) Amazonas válasza tordaitibi (#797) üzenetére


Amazonas
senior tag

Talán az zavarhatott meg, hogy a Linux általában a különálló meghajtót is mappaként értelmezi, a gyökérkönyvtár "media" almappájának részeként.
Amit először az fstab-ba írtál, az a /home alá csatolás volt, ezért is hozta létre a "/home"-on belül is szokásos "gyári beállításos" mappákat.

(#800) jan herz válasza Dave™ (#788) üzenetére


jan herz
tag

Teljesen egyet értek veled, én is így csinálom.....

Azért nem árt legalább alap szinten megismerni a linux fájlrendszert, az ilyen fstab-ban mountolgatós dolgoknak a /mnt a helye. Nálam pl. /mnt/Adat, és ide mutatnak a megfelő szimlinkek: /mnt/Adat/Képek stb....

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Manjaro Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.