Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Manjaro Linux

Hozzászólások

(#1301) bhonti válasza growler (#1300) üzenetére


bhonti
tag

Esetleg az alsó opciót beikszelve... Nem tudom, tippelek csak, elismerem.

http://1kis.info.hu - Informatikus mindenkinek... 501065096 balazs@honti.tech

(#1302) growler válasza bhonti (#1301) üzenetére


growler
őstag

Próbáltam azt is - majd utána az "Adatbázis frissítése" de ezután sem dobott frissítési
lehetőséget - maradt a pamac-ban a 3 hónappal ezelőtti verzió.
(Egyébként, fejlesztés alatt álló csomagot azért nem szeretnék telepíteni.)

(#1303) bhonti válasza growler (#1302) üzenetére


bhonti
tag

OK. 1 biztos, amit a csomagkezelő felrak, az nem tud arról amit Te kézzel. Úgyhogy ha az utóbbinál maradsz mégis, akkor szerintem csomagból ne legyen felrakva másik inkább.)

http://1kis.info.hu - Informatikus mindenkinek... 501065096 balazs@honti.tech

(#1304) growler válasza bhonti (#1303) üzenetére


growler
őstag

Szóval szerinted ugyanannak a csomagnak a régebbi és az újabb verziója
is telepítve van (lehet)? Nem hogy a kézi telepítés "lecserélte" a régebbi
verziót az újra - csak ezt a pamac nem érzékeli / nem azt mutatja ?

(Ubuntu alapú rendszeren ha fordítással telepítek új verziójú csomagot,
"sudo make install" helyett "sudo checkinstall"-al, akkor azt látom a
synaptic csomagkezelőben hogy a régebbi verziót 1 az 1-ben lecserélte
a fordítással telepített újabb verziójúra.)

(#1305) bhonti válasza growler (#1304) üzenetére


bhonti
tag

Amit pl. tgz-ből kézzel raksz fel, az nem csomag. Arról a csomagkezelő nem tud...
Úgyhogy a keveredés elkerülése érdekében olyankor nem telepíteném csomagból.
Egy másik lehetőség lenne, ha tudnál belőle Te magad csomagot csinálni, és azt rakod fel.

[ Szerkesztve ]

http://1kis.info.hu - Informatikus mindenkinek... 501065096 balazs@honti.tech

(#1306) growler válasza bhonti (#1305) üzenetére


growler
őstag

Ma kaptam egy nagyobb frissítési csomagot - közte volt az is, melynek
a legújabb verzióját előzőleg fordítással telepítettem - ennek következményeként
már a pamac is a csomag legújabb verzióját mutatja telepítettnek. :)

(#1307) bhonti válasza growler (#1306) üzenetére


bhonti
tag

Na látod, ezt akartam még mondani... ha vársz türelemmel picit, utoléri az AUR is akár... ;)
(Lesz majd a Debian alatt is 5.11-es kernel csomag valamikor... csak max. valamivel később.)

Régen amit forrásból tettél fel, azok az /usr/local alá vagy pl. az /opt alá kerülve elkülönültek.

[ Szerkesztve ]

http://1kis.info.hu - Informatikus mindenkinek... 501065096 balazs@honti.tech

(#1308) Goxi


Goxi
tag

Sziasztok!
KDE felülettel használom a Manjarót. Azt szeretném kérdezni hogy hol lehet menedzselni a bekapcsoláskor automatikusan induló appokat?
Viber és Clementine minden indításkor indul de ezt nem szeretném.
Köszönöm előre is.

(#1309) Amazonas


Amazonas
senior tag

Beállítások --> Indítás és leállítás --> Automatikus indítás. A Viber-t, lehet, hogy még a saját beállításainál is ellenőrizni kell (Fiók menüpont).

(#1310) Goxi válasza Amazonas (#1309) üzenetére


Goxi
tag

Köszi, hogy írtál. Igen, itt már jártam: a helyzet, hogy üres az ablak ami az Automatikus indításra kattintva megjelenik.
Az érdekes az, hogy az említett két program törlése, majd újra telepítés után is folytatódott a jelenség annak ellenére hogy ezt ah appokban vagy a rendszer beállításban ezt kértem volna.
Plazma a felület (ha ez számít).

(#1311) toga77 válasza Goxi (#1310) üzenetére


toga77
tag

Szia!
Nincs beállítva véletlenül az, hogy mentse el a munkamenetet? Mert ha leállítás előtt a celmentine meg a viber futott, akkor elindítja a következő bejelentkezés után is.

(#1312) Goxi válasza toga77 (#1311) üzenetére


Goxi
tag

Szia! Hatalmas köszönet! Az volt.

(#1313) dark2


dark2
tag

Sziasztok!

A minap feltettem az aktuális nagy update-t a manjaro-mate-emre. Közte volt a legutóbbi nvidia driver is (gtx950-em van). Na, azóta a "failed to load light display manager" felirattal szórakoztat...
Kerestem megoldást a neten, feltelepült a nyílt driver, de nem tudom a leírás szerint leszedni a problémás drivert (valami ilyesmi kellene legyen: video-nvidia-450x), mert nem tudom, milyen verziójú települt. Ha valaki tudja, írja be ide kérem.

Köszönöm!

(#1314) dark2 válasza dark2 (#1313) üzenetére


dark2
tag

Sajnos nem sikerült kideríteni, sem a netes update összefoglaló, sem az által, hogy egy másik linuxot indítottam el, amivel hozzáfértem a fájlrendszerhez.
Újratelepítettem végül a legfrissebbel, most megy rendben.

Már csak az a kérdés, hogy:
a. a nyílt driver van használatban még, ez leszámítva azt, ha játszanék - okoz-e gondot a mindennapi használatban és a rendszer frissítésekben?
b. ha átváltok a zárt driverre,nem-e megint egy újratelepítés lesz belőle?

(#1315) Dr.FantastiK válasza dark2 (#1314) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

semmilyen gond nincs a nyilt driverel ,, barmikor ra'telepitheted a zartat is ,, nem kell Ujrahuzni az egesz Rendszert emiatt !_ :K

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#1316) dark2 válasza Dr.FantastiK (#1315) üzenetére


dark2
tag

Köszönöm a választ! :R
(Lehet félreérthető voltam, vagy inkább pontatlan - úgy értettem, ha a zártat felteszem és egy újabb nagy rendszerfrissítés után ismét csak a fekete képernyő fogadna egy egysoros hibaüzenettel... Gondolom a nyílt használata mellett a nagy frissítéseknél nincs gond, nem hal be a(z) LDM. Remélem jól írtam. Nem vagyok még manjaro-ban közel sem otthon, ubuntu-ról jöttem át pár hónapja, de inkább csak használtam a rendszert mindennapi dolgaimra, net, zenehallgatás, filmnézés, ilyesmi...

(#1317) Dr.FantastiK válasza dark2 (#1316) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

van egy program : Timeshift a neve.
ez olyan mint a System Restore a Windozerbe.
felteszed ezt a programot , ( ott van a Repo-ba.) ,, es ezen belul nyomsz egy 'CREATE Restore point' mielott frissitesz ,, igy barmikor vissza tudod allitani az egesz rendszert ! :C
. . ez persze a BTRFS Particiot szereti a / -nek ( rendszer particionak ) !!

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#1318) dark2 válasza Dr.FantastiK (#1317) üzenetére


dark2
tag

Jó ötlet! :R Szerintem nekem alapból EXT4-et csinált a telepítő, de majd megnézem.

(#1319) Amazonas


Amazonas
senior tag

Sziasztok,
hetek óta nem tudom frissíteni a rendszert, mert a "beugró kérdésekre" semmilyen kombinációban nem sikerült úgy válaszolni, hogy ne akadjon el a függőségek miatt a történet már rögtön az elején.
Van valakinek bármi ötlete?
Köszönöm.
Itt van 2 válaszkombináció, amik nem működtek:

[ Szerkesztve ]

(#1320) májkimiki válasza Amazonas (#1319) üzenetére


májkimiki
őstag

A nox csomag a terminálos csomag, GUI nélküli alkalmazáshoz. Távolítsd el.
# pacman -R ................-nox.
Majd mehet az upgrade.

(#1321) Amazonas válasza májkimiki (#1320) üzenetére


Amazonas
senior tag

Köszi, de a virtualbox-guest-utils-nox csomag eleve fent sem volt. Arra csak cserélni akarta volna a virtualbox-guest-dkms-t, de nem hagytam jóvá (második próbálkozás, lentebb a képen). A libcanberra-s részen nem jutok túl, akárhogyan is válaszolok (I/n)

[ Szerkesztve ]

(#1322) BoB válasza Amazonas (#1321) üzenetére


BoB
veterán

Az alibcanberra és alib32-libcanberra csomagokat töröld le előtte.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#1323) growler


growler
őstag

Sziasztok !
Manjaro Cinnamon 21.1.0 (ma frissült)
UHD fájl lejátszáskor az SMPlayer kb. 70%-os prociterhelést produkál. (i5-8600 IGP)
Néhány kép a beállításairól: [link] [link] [link]
Melyik csomagot(csomagokat) kéne telepíteni hogy csökkenjen a prociterhelés ?
(Mint alatt néhány %-os terhelés mellett játssza le az UHD-s tartalmkat.)

(#1324) Sonja válasza growler (#1323) üzenetére


Sonja
veterán

Második képen miért nincs bekapcsolva a hardveres gyorsítás?! :F

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#1325) growler válasza Sonja (#1324) üzenetére


growler
őstag

Igazad van, ezt nem vettem észre. :( De ha bekapcsolom, utána is marad a nagy terhelés.
Valami nem komplett ezzel az SMPlayerrel sem - vannak beállítások melyeket nem
jegyez meg.

(#1326) Sonja válasza growler (#1325) üzenetére


Sonja
veterán

A ~/.config/mpv mappában hozz létre egy file-t (ha még nincs ilyen) config néven. Ebbe írd bele ezt:

[default]
vo=gpu
hwdec=vaapi
hwdec-codecs=all

Mentsd el, majd menj abba a mappába, ahol a 4K-s videó van és nyiss egy terminált. Utána 'mpv valami.mkv'-val indítsd el a filmet és nézd meg a terhelést közben. Ha így kicsi, akkor az SMPlayer-rel van valami.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#1327) growler válasza Sonja (#1326) üzenetére


growler
őstag

Köszi ... létrehoztam a fájlt, bemásoltam, mentettem - terminálból indítva az mpv-t,
maradt a nagy terhelés még úgy is, hogy közben telepítettem a "manjaro-vaapi"
csomagot.

(#1328) BoB válasza growler (#1323) üzenetére


BoB
veterán

Az intel-media-driver csomagot nézd meg hogy fel van-e telepítve.

Terminálban: vainfo

Ha nincs ilyen parancs, akkor rakd fel a libva-utils csomagot, és mehet újra. A kimenet megmondja működik-e a VA-API.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#1329) growler válasza BoB (#1328) üzenetére


growler
őstag

Az "intel-media-driver" csomagot még előzőleg telepítettem - "vainfo"
csomag Manjaron nincs a tárolókban. :(

(#1330) growler válasza growler (#1329) üzenetére


growler
őstag

(#1331) BoB válasza growler (#1330) üzenetére


BoB
veterán

Ez alapján alapvetően megy a gyorsítás, a gond a lejátszóval van.

Azt próbáld meg amit Sonja írt, illetve keresd ki smplayer-hez milyen konfig kell, vagy használj másik lejátszót.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#1332) growler válasza BoB (#1331) üzenetére


growler
őstag

Persze megcsináltam amit Sonja javasolt - pozitív változás nélkül.
Mlnten a vainfo kimenete: [link] az "intel-media-va-driver-non-free"
telepítése után. SMPlayer + UHD: [link]

(#1333) Sonja válasza growler (#1332) üzenetére


Sonja
veterán

mpv mit ír ki a terminálba, miután lejátszod a filmet? Tedd azt is közzé.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#1334) growler válasza Sonja (#1333) üzenetére


growler
őstag

Terminálból indított mpv lejátszás közben ezt dobja: [link]

(#1335) Sonja válasza growler (#1334) üzenetére


Sonja
veterán

Eszerint bizony nem használ hardveres gyorsítást, mert az AO: [pulse] előtti sorban lennie kellene egy Using hardware decoding (vaapi). sornak is! :U Valami nem kerek.

Szerk.: Áhh, most látom, hogy ez bizony AV1 codec! Azzal nem is lesz hardveres gyorsítás, mivel a prociban lévő IGP nem is támogatja. :N Így csak a procit terheli. Keress olyan codec-es (H.264, H.265 vagy VP9) filmet, amit támogat.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#1336) growler válasza Sonja (#1335) üzenetére


growler
őstag

Neked van Manjarod - és azon smplayer/mpv páros ? És működik a hardware acceleration ?
Igazad lehet ! A kodek lehet a bibi. A Minten egy másik UHD-s filmnél alacsony a CPU terhelés.

[ Szerkesztve ]

(#1337) Sonja válasza growler (#1336) üzenetére


Sonja
veterán

Én pure Arch Linuxot használok, és csak mpv-t. :) Működik a hardware acceleration, de AV1-es codecnél természetesen nem. Azt csak az új videókártyák (Ampere, RDNA2) tudják (IGP-ben nem tudom :B).

Szerk.: Azt az Alitás filmet nézd meg az mpv-vel, ott már működnie kell a hardware acceleration-nek. ;)

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#1338) growler válasza Sonja (#1337) üzenetére


growler
őstag

Köszi az infót/segítséget ! :) :R

(#1339) urandom0


urandom0
aktív tag

A napokban volt egy nagyobb frissítés, és ezzel megérkezett a Gnome 40. Szerintem alapvetően nem lett sem sokkal jobb, sem sokkal rosszabb. Az alulra helyezett dash nekem nem tetszik, de ezt a dash to dock szépen orvosolja.
Most már a top barról lenyíról időjárás is működik, nálam eddig nem ment, az időjárás alkalmazás azonban még mindig nem akarja az igazságot manuálisan beírt lokációnál (pedig gitlabon már beolvasztották a javító commitot, úgy látszik, még nem ért el ide).
Ami viszont sokkal jobb lett, az a pamac-manager. Kapott egy oldalsó sávot, mostantól az opciók itt érhetők el, és szerintem így jóval átláthatóbb.

(#1340) rosszkutya


rosszkutya
tag

Sziasztok!
Tegnap telepítettem fel a Manjarot, XFCE-vel (,eddig Mintet használtam, szintén XFCE-vel), tehát nagyon új vagyok a Manjaro/Arch világában. Előtte live-ban tesztelgettem néhány napig, és kipróbáltam a számomra fontos funkciókat, és szoftvereket. Így tettem a TeamViewerrel is, amit liveban gond nélkül tudtam telepíteni, és használni is, viszont most a telepített rendszeren hiába engedélyeztem az AUR-t a tárolók között, mégsem találom a TV-t, a Pamac-kel, vagy a YAY-jel. :F
Tud valaki segíteni?

(#1341) growler válasza rosszkutya (#1340) üzenetére


growler
őstag

Szia ! [link]
(Pamac -> ball katt. a 3 függőleges pontra -> Adatbázis frissítése - ezután keress rá
a TeamViewer-ra.)

(#1342) rosszkutya válasza growler (#1341) üzenetére


rosszkutya
tag

Szia!
Sajnos ezen már túl vagyok, de valamiért mégsem található a csomag, pedig ugyanígy csináltam live-módban is. :F
[link]

(#1343) anorche1 válasza rosszkutya (#1340) üzenetére


anorche1
őstag

yay -S teamviewer?

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#1344) rosszkutya válasza anorche1 (#1343) üzenetére


rosszkutya
tag

Sajnos ez sem hoz sikert. Nem emlékszem pontosan, hogy mi volt az első hibaüzenet, de most a túl sok próbálkozás miatt ezt a választ kapom: status 429: Rate limit reached

(#1345) growler válasza rosszkutya (#1344) üzenetére


growler
őstag

Pedig bent van az AUR-ban (fenti kép) - válts tükörkiszolgálót -> Adatbázis
frissítése -> és ezután keresd.

(#1346) rosszkutya válasza growler (#1345) üzenetére


rosszkutya
tag

Te jó ég! Ha tudtam volna, hogy ennyire banális a probléma oka, eszembe sem jutott volna "ide szemetelni". :W
Ez volt az eddigi tükörkiszolgáló neve: "Világszerte", most átállítottam erre: "Global".
S, láss csodát: [link] :))

Hatalmas köszönet a segítségért, és még egyszer elnézést, a felesleges szemetelésért! :R

(#1347) Amazonas válasza rosszkutya (#1346) üzenetére


Amazonas
senior tag

Szerintem, egyáltalán nem szemetelés. Mások is tanulnak ezekből, akár más, általuk nem talált csomag kapcsán, még ha "csendes üzemmódban" is. :)

(#1348) urandom0


urandom0
aktív tag

Na ezt nevezem...
Ma arra volt szükségem, hogy egy 4,3 GB-os fájlt átküldjek a Manjaros gépemről a szintén Manjaros laptopomra. Mivel samba egyiken sincs telepítve, ezért a pamac-managerben rákerestem arra, hogy "share files". Első találat a NitroShare, egy 550 kbyte-os kis programocska, pár másodperc alatt felmegy. Értesítési területen megjelenik az ikonja, ráklikk, "Send files...", kitallózom a fájlt, mire a program pedig megkérdezi, hova küldje. Gyorsan feldobtam a laptopra is, elindítom, a gépen két másodperc múlva már meg is jelent a laptop, ráklikk, leokéz, majd elindul a másolás, egy folyamatsávon szépen mutatja, éppen hol tart. A fájl pár percen belül megérkezett, tökéletesen használható állapotban.
Az egész keresés-telepítés-fájlküldés megkezdése műveletsor nem volt fél perc. Szerintem ezt ennél egyszerűbben és profibban már nem nagyon lehet csinálni.
Egyébként a program képes beépülni a fájlkezelőbe, helyi menüből is lehet küldözgetni fájlokat, könyvtárakat.

(#1349) 0xmilan válasza urandom0 (#1348) üzenetére


0xmilan
addikt

> Szerintem ezt ennél egyszerűbben és profibban már nem nagyon lehet csinálni.

A python gondolom alapbol telepitve van Manjaro-n. Azzal egy parancs inditani egy webservert es a masik gepen siman le tudod tolteni bongeszovel.
python -m http.server

Vagy ha van ssh - ez talan alapbol nincs - , akkor scp-vel szinten egy parancs atmasolni es itt raadasul titkositva megy a forgalom.

(#1350) urandom0 válasza 0xmilan (#1349) üzenetére


urandom0
aktív tag

Alapvetően a KDE connectet szoktam ilyesmire használni, de most azt sincs telepítve.

Ez a Pythonos megoldás is működik, jó tudni hogy ez is ilyen egyszerű! Arra is volt már példa, hogy netcattel (nc) küldtem fájlt egy Hyper-V-ben futó Debianról egy fizikai Ubuntura. Egyik gépen elindítok egy nc-t listen módban, másik gépen mehet a küldés, általában működik, de ez kb. a legprimitívebb megoldás.

Az scp-t inkább hagyjuk :D
Mindig elcseszem a szintaktikáját. Ha terminálból kell gépek között másolgatni, akkor CurlFtpFS-t szoktam telepíteni, csinálok egy akarmi.ssh nevű fájlt, ami ennyiből áll:
user@host:/ -p 2024
Vifm nevű fájlkezelőt szoktam használni, ez egy kétpaneles fájlkezelő, képes értelmezni az ilyen ssh kiterjesztésű fájlokat. Megnyitja a host-ot a megadott userrel, bekéri a jelszót, egyik panelon ott a távoli fájlrendszer, másikon pedig a lokális...

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Manjaro Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.