Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#30251) PuMbA válasza acsati (#30250) üzenetére


PuMbA
titán

Itt igazából nincs választás. Ha fotóból pénzt akarsz keresni, mint vállalkozás, akkor úgy is meg kell csinálni, ha nem akarsz, akkor meg nem kell :)

[ Szerkesztve ]

(#30252) _q


_q
addikt

Ha már úgy is OKJ, akkor a macro-ról kérdeznék, mert persze alig esik szó róla. Ha nem macro objekítvet használok és közgyűrű sorom sincs, akkor olyan "általános" objektívet érdemes választani, aminek a közelpontja minél kisebb? Itt főleg a közelpont értelmezése a kérdés, hogy fordított vagy egyenes arányosság van a közelpont és a tárgy fotózása között.

(#30253) acsati válasza PuMbA (#30251) üzenetére


acsati
aktív tag

Igen-igen. Pár munkáért meg nem éri meg az egész vesződés. Sajnos olyan vállalkozás ötletem meg még nincs, ami valamilyen szinten egyedi és kiemelkedő lenne a piacon.

(#30254) vond válasza _q (#30252) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Persze, minél közelebb tudod élesre állítani (minél közelebb tudsz menni a témához), annál jobb nagyítást tudsz elérni. Gondolj csak bele. :)

Eladó Panasonic G9 + 12-35 II + Sigma 10-20 + Viltrox speedbooster: https://t.ly/C88YY

(#30255) Jahno válasza acsati (#30250) üzenetére


Jahno
őstag

Igazából az ár nem változott, időben sem lett bonyolultabb, ha pénzt szeretnél keresni és vállalkozni, akkor ez van. Bár sokan kiskapuznak, most elég üres az államkassza, NAV mindenkit is megtalál, oszt lassan lesz idejük utánamászni a legkisebb ügyeskedőnek is. Mielőtt belekavarodnál valami kommetszekcióba, mert utoljára az egyik nagy hazai fotós cég ügyvezetője írt fasságot, kicsit próbáltam helyretenni, de nem ment, majd fejébe vette, hogy mindenki hülye és akkor tart az érdeklődőknek erről egy délutános előadást, mert nagy a sötétség a vállalkozásról és 20+ év tapasztalatával majd helyreteszi. Aztán mikor pár nagyobb arc a médiás/hírügynökséges piacról odaírt, hogy teljesen jól mondom, akkor gyorsan mindent kitörölt... Akad aki megússza és évek óta átcsúszik, vagy éppen meló mellett számla nélkül is tolja, de ez mindig homályzóna marad az összes hátrányával együtt. Én tuti első melómnál beszopolnék :DD

(#30256) PuMbA válasza acsati (#30253) üzenetére


PuMbA
titán

"Sajnos olyan vállalkozás ötletem meg még nincs, ami valamilyen szinten egyedi és kiemelkedő lenne a piacon."

Ha tudsz normálisan fotózni és a munkát örömmel, odafigyelve csinálod, nem csak legyünk túl rajta mentalitással már kiemelkedsz a piacon :) Nem vicc...

[ Szerkesztve ]

(#30257) _q válasza vond (#30254) üzenetére


_q
addikt

Köszi a megerősítést, én is erre tippeltem, csak a fotózásban előfordulnak fordított arányosságok és jobb biztosra menni és hozzáértőket kérdezni :R .

Az OKJ-vel kapcsolatban egyet értek. Sokan azért kezdik, hogy majd megtanulnak fotózni, majd lassan tudatosul bennük, hogy az nem a képzésen fog megtörténni. Vagy az említett eset, elkezdték de nem veszik elő a papírt soha. Másik tábor meg elkönyveli a "kötelezőséget" ami egy későbbiekben számlás vállalkozáshoz kell és leküzdi az 1 évet. Én is utóbbihoz tartozok, de így lassan vizsga előtt nem kicsit érzem magam így :W amennyi baromság van a kérdések között.

Kívácsniságból ránéztem mi a jelenlegi helyzet, de én nem találtam iskolát, ahol most fotózást oktatnak és olyan bizonyítványt adna, amivel vállalkozás indítható.

[ Szerkesztve ]

(#30258) Jahno válasza _q (#30252) üzenetére


Jahno
őstag

Nem csak a közelpont számít, hanem a leképezés... Éppen Sonys csoportban megy a megfejtés hangyákról :-D Szóval eddig alap 105ös makró volt a divat, most felkerült mellé a MP-E65, aztán a 60mm Tamron, majd jöttek a kis Laowák odabaszni.

Makrós csoportban sokan leírják mellé a menetet is, érdemes nézni. Aztán ott van Kladni Laci darazsa :-D

Itt egy hangya a csoportból:

Azé. És kis részlet a darázsból. Ez kéznél van. A teljes kép amúgy 2 giga, szóval van felbontása, de ez a betegség egy másik magas szintje :-D

(#30259) Teasüti válasza PuMbA (#30251) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Vagy külföldön jegyzed be a vállalkozást az ottani szabályok szerint. :D
UK viszonylatban gondolkodtam ilyesmin. Ott nem kell végzettség a fotózáshoz és az adózás is egész fair (forintban meg gyakorlatilag adómentes lehetnék - magyar esküvőkből azért nem lenne egyszerű összehozni még az adózási küszöböt se). Munkavállalásban meg nem vagy bekorlátozva elvileg - bár azért most Brexit átállás után ellenőrizni kell megint a feltételeket. Elvégre valahogy működik a nyaralós esküvőzés is (destination wedding).

De pl. németeknél is állítólag egy óra vállalkozást indítani. Onnan meg ugye EU-s munkavállalás van szóval elvileg sima ügy, ha igaz. A magyar kormány meg tehet egy szívességet.

[ Szerkesztve ]

(#30260) Speeedfire válasza Teasüti (#30259) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

UK? Nem is szlovák? :D

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#30261) Teasüti válasza Speeedfire (#30260) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Én ott sose jártam. Összekeversz vkivel. :D
Meg nem árt, ha beszéli az ország nyelvét az ember, ha már onnan vállalkozik. Nekem ez Anglia van legközelebb. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#30262) Jahno válasza Teasüti (#30259) üzenetére


Jahno
őstag

Persze, csak azzal nem dolgozhat idehaza.

(#30263) Teasüti válasza Jahno (#30262) üzenetére


Teasüti
nagyúr

El tudsz igazítani a kérdésben? Kíváncsi lennék milyen akadálya van, de nem igazán jön fel releváns találat.

(#30264) acsati válasza _q (#30257) üzenetére


acsati
aktív tag

Én ahogy rákerestem találtam ezt a képzést és ott van link erre, ahol viszont azt írják, hogy lehet vele vállalkozni. Februári indulás és várható októberi befejezés. Ez reális?

(#30265) ph_5.5 válasza vond (#30254) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

A makroobjektívek esetén azért nem árt odafigyelni a gyujtótávolságra.
A dedikált makrok 1:1 leképezést tudnak- de gyujtótávolság függvényében a tárgytáv- így a munkatáv viszont jelentősen eltér. Pl 50mm-es makroobi esetén a frontlencsétől csak pár cm-re (10cm-en belül) van már a téma amikor 1:1-t kapunk (itt a közelpont), míg a 150-es makroobinál ez 30cm körüli.
A gyutáv pedig ilyenkor jelentősen tud korlátozni pl állatok megközelítésében, vagy magában a megvilágíthatóságban is.

#30252_q
Az hogy közel tudsz menni a témához csak az egyik ismétve a nagyításnak. Plusz a nem makrora optimalizált objektívek torzítása közelpontnál nem biztos hogy ideális lesz.
A DCR250-es előtétlencse régen pont azért volt sláger, mert egy 300-as telezoom elejére kattintva brutális nagyítást tudott a tele alapértékéhez képest. (1:2 "nagyítású" (ami ugye kicsinyítés) Sigma 70-300 ha jól rémlik 2:1 lett a Raynoxxal. Igaz olyan kicsi DOF mellett hogy leginkább sík témát volt érdemes fotózni vele.

(#30266) ph_5.5 válasza acsati (#30264) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

Évek óta az aktuális és elfogadott képzés OKJ szinten a fotográfus és fotótermék kereskedő volt. 2021 január 01-el megszűnt az OKJ képzés, tehát csak iskolarendszerben működő képzés maradt. A képzéseket regisztrálni kellett a megfelelő hivatalnál... ezért nem lehet pl könnyedén már sima workshopot sem tartani- csak megfelelő regisztrációt követően.
A link első része a régi képzésre vezet, ezt próbálták még minél nagyobb létszámban tolni 2020-ban. Van olyan vidéki megyeszékhely ahol a városból több mint 100 végzett fotós került ki. Egyetlen évben. Egyetlen városból...
Az új, a médiafotográfus egy új agyszülemény. Elvben kreatívabb embereket nevelnek... gyakorlatba meg majd kiderül.
Ami biztos, sok éve legálisan Mo-n csak végzettséggel lehet vállakozást indítani, vagy cég csak akkor vehet fel ilyen irányú tevékenységet ha állandó jelleggel foglalkoztat valakit akinek ilyen végzettsége van.
Kiskapu legálisan nincs, az összes olyan aki mindenféle fotóriporter meg egyebekkel fut, első rendes ellenőrzésnél bukik és csúnya számokba kerül úgy számlázni hogy nem volt rá jogosultságod.
Mo olyan ország ahol a magyar állampolgárra a hatályos szabályozás vonatkozik. Be és Btk órán régen a tanár előszerettel hozta fel példának az emberölést. Itthon büntetik. Ha egy afrikai országban a feleség megölése nem bűncselekmény... és te egy nyári szafarin ott ezt megteszed, majd hazautazol, akkor itt elfognak és mehetsz a hűvösre. Mert ránk az itteni szabályozás érvényes... (plusz a nemzetközi jög bizonyos részei)

A gond inkább szerintem az hogy gyakorlatilag semmi értelme nincs elvégezni egy képzést. Mert nem lesz munkád. Mert nem fogsz tudni belőle megélni. A sárga fórumon pár hete kérdésként felmerült hogy melyik suliba menjen... 1 választ kapott összesen. (nem tőlem)
A fotósok jelenlegi 10-20 %-nak van munkája, és 2500 fő munkanélküli.
A számok nem tudom honnan származnak, de tudom hogy 2020 az amúgyis érdekes piacot méginkább felborította.

(#30267) Jahno válasza ph_5.5 (#30266) üzenetére


Jahno
őstag

"hogy melyik suliba menjen..."

Mivel árban eléggé hasonlóak, így abba ami közel van és megfelel az időbeosztása...

Ja, ha meg már majdnem fotó. Múltkor kérdezgettétek itt a pályázatokat, azt pár másik csoportba is összeírtam, erre haver kérdezte, hogy mire neveztem vagy mit érdemes és miképpen ha ennyire kenem a témát. Nem kenem, mert én nem tudom csak nyitva tartom a szemem :C

Erre addig osztotta nekem az eszet, míg megpuhultam és beadtunk pár képet. Néhányat csak azért, mert meg legyen a daraszám és egyáltalán. Bement vagy 5ezer kép, abból 200at díjaznak, mi baj lehet, max. tapasztalatot gyűjtünk és megnézzük a nyerteseket. Erre most esett be a levél:

Állítólag ezzel dicsekedni kell mindenfelé. Szóval lesz ebből erős visszaesés :C

(#30268) Lassú Víz válasza .mf (#30234) üzenetére


Lassú Víz
őstag

DigiKam. Semmi másra nem jó, rendszerezéshez, kulcsszavazáshoz, külső eszközön lévő képek nyilvántartásához szerintem rendben van.

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#30269) _q válasza acsati (#30264) üzenetére


_q
addikt

Nem tudom reális-e de mindenestre nekem fura, hogy ennyi rövid időn belül megszerezhető a papír, miközben pont az ellenkezőjéről voltak hírek tavaly. A tanmenet is gyanús, legalább is az OKJ tanterv után. Vizsga praktikákat oktatnak, meg 2 "csomagból" lehet választani. Ez inkább tűnik "workshop" jellegűnek. Ha igaz, akkor viszont pozitívan változott.

#30265ph_5.5
A közelpont okozta nem makró objektív torzításra nem is gondoltam. Köszi.

(#30270) Timer


Timer
veterán

Én decemberben íratkoztam be OKJ-re, de azt már most látom, hogy érdemben tanulni csak workshopokon fogok. Nem minősítve senkit és semmit, de vicc az egész. Eddig egy dolgot teljesítettek időben: küldték a számlát az utaláshoz. Tételek még sehol, időpontok képlékenyek, júliusban majd vizsga. Csöcs. Lement néhány online óra, aminél kábé sírni lehetett volna (a kérdéseken és néha a válaszokon is egyaránt), emellett van feltöltve közös online térbe néhány konzerv tananyag, amik maximum annak mondanak újat, akik most látnak komolyabb gépet először. Mentségükre legyen mondva, van ilyen ember a csoportban, nem is egy.

Én két dolog miatt neveztem be: egyrészt mivel az órák fele online lesz, és az egész megvan majdnem félév alatt, ilyen olcsón és gyorsan alig lehet szakmához jutni, és legalább tudok majd PC-t értékesíteni a vállalkozásom révén (aminek a tevékenységi körében eddig nem lehetett benne a kereskedelem megfelelő végzettség híján). Másfelől, itt talán tanulok néhány alapvetést olyan témákról is, amelyekre amúgy sem időt, sem pénzt nem áldoznék, mert nem érdekel (épület fotózás, tájfotózás, street fotózás, tárgyfotózás). A portré / glamour vonalat, stúdió fotózást pedig, ami tényleg érdekel és imádom tanulni / csinálni, majd WS-ek sorozatán elsajátítom párhuzamosan.

[ Szerkesztve ]

(#30271) Teasüti válasza _q (#30269) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Akromatikus előtét lencsét ajánlanék (Pl. Marumi DHG 330 - ez van nekem). Ez a makró obi után a legjobb szerintem képminőségre, töredék áron. Én egy Fujinon 50-140-re (ekv 70-200) szoktam felpattintani és gyűrűt fényképezek vele. A feladatra tökéletes és a stabilizált zoom lencsét praktikusabbnak találom személy szerint. Bár nem könnyű kitartani, így többnyire letámasztom az elejét. :)
Én nem vettem észre jelentős torzítást (a váz/obi korrekciója rajta van már a képeken):
[kép] [kép] [kép]

(#30272) Jahno válasza _q (#30269) üzenetére


Jahno
őstag

400 óra azért nem kevés, meg úgyis művtörivel szívatnak ésvagy. Feltéve, ha olyan helyre esl be, ahol lelkes és értelmes tanárok vannak, plusz gyakorlatiasak is. Nekem pont az időbeosztással van bajom, meg ha megint valaki azt mondja, hogy a 3.2-es rekesz az egész, akkor yajj. És 25 éve vagyok vállalkozó, amiben mindent IS láttam :-D

Akadt ahol különbözeti tesztekkel ki lehet hagyni egy csomó órát, de így meló mellett kötött rendben ennyi nagyon sokunknak nem fér bele. Főleg mert ezzel nem szeretnék foglalkozni, de már én sem tudom :F

(#30273) .mf válasza Lassú Víz (#30268) üzenetére


.mf
veterán

Köszi, holnap kipróbálom

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#30274) Jahno válasza Timer (#30270) üzenetére


Jahno
őstag

"Másfelől, itt talán tanulok néhány alapvetést olyan témákról is, amelyekre amúgy sem időt, sem pénzt nem áldoznék, "

Negatív. Időt rá kell szánni. YTon behúztam egy csomó ingyenes vagy olcsó dolgot, ha a pénz is számít, olyan arcoktól, hogy Joe McNally, Linsday Adler meg egyéb Amerikás mindenfélés. Élőben elő is adta és elmesélte, hogy pld. ez a kép miképpen jött össze és a nagyok sem 5 perc alatt álmodják meg, rakják össze, kattintanak és profit. Itt pld. vannak werkrk is:

[link]

Iszonyat tudásanyag van, néha ki kell válogatni a sallangot vagy kreatívnak lenni, esetleg 2-3 napos előadásokat kapsz 10 dollárért, amiben minőségi és gyakorlatias tartalom van.

[ Szerkesztve ]

(#30275) ph_5.5 válasza Timer (#30270) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

Az iskola arra jó hogy kapsz egy "jogosítványt" arra hogy fotósként dolgozhatsz.
A többit mindenki maga alakítja. Pár éve halottam olyan fotósról aki az adott város egyik ismert embere, 20 éve tolja az esküvőket... és így szombatonként akár 30.000 Ft-t is megkeres vele. Bridge gépet használ, az pont elegendő arra amire ott igény van. A városban 30-35e-nél többet nem hajlandók kifizetni egy esküvőért. Ő ezt az utat választotta.

Fotós barátom 10 éve mondta az az azóta is érvényes mondatát. Nem az a profi aki jó képeket készít, hanem aki 25 éve el tudja tartani belőle a családját. Egy-egy jó sorozata bárkinek lehet. És lehet hogy pénzt is adnak érte... de ezt folyamatosan megismételni és új ügyfeleket szerezni abban az országban ahol mindenki fotós (sminkes, modell, személyiedző... ) ott nehézkes.
Pár éve beszélgettünk a piacról. 150.000-es város. Van évente pár száz esküvő. Erre jut kb 50 legálisan működő fotós, akinek ez is a munkájához tartozik. (legális= van végzettsége, és számlázni is tud mert vállalkozó). Ehez jön kb 50 olyan akinek nincs végzettsége, de valamit számlázik. És van 100-150 olyan aki feketén be-bevállal esküvőket. Mert van fényképezőgépe... És az esküvők után ez a kör kinylít a kismama, baba, kutya, macska fotózás felé... majd az utóbbi időben az ételfotózás, modellfotózás cégeknek és gyakorlatilag bármi felé... 2 nap alatt bárkinek lehet weboldala. Fél perc egy instaprofil vagy fb oldal létrehozása. És ilyenkor mosolygok amikor valaki 2-3 pro vázat, meg 5-8-10 pro bobit akar összevásárolni mert azok nélkül nem lehet elindulni...
Láttam olyan fotót amin a photograhy srác még a "stúdióban" használt állványt, stúdióvakukat, derítőlapot is lefotózta a hátizsákjával meeer hogy épp megy fotózni... Életszerű 3 vezetékes vakut vinni egy falusi esküvőre :) asszisztencia nélkül..

(#30276) Timer válasza Jahno (#30274) üzenetére


Timer
veterán

Rosszul érted, vagy én fogalmaztam rosszul: azon a területen, ami érdekel, időt és pénzt is áldozok, de ahányszor én például tárgyfotót akarok csinálni, arra elég lesz az OKJ szint is...

Ebben az országban állítólag van olyan, aki telefonnal fotóz esküvőt, elejtett, majd le nem ellenőrzött (így hibás) objektívvel készített esküvői képeket én is láttam már, szóval azzal, hogy ha nulla forintért fotózok saját szórakozásomra (nyilván nem rendezvényt) , azzal szerintem nem ártok senkinek. Minden szakma hígul, a gond az, hogy sokan pénzt is kérnek azért, amit sejtenek, de semmiképp sem üzembiztosan tudnak. Rendszergazda vagyok, ez pedig a tízmillió informatikus országa, tudom, miről beszélek! :)

[ Szerkesztve ]

(#30277) Jahno válasza Timer (#30276) üzenetére


Jahno
őstag

Legjobb fotós haverom rendszergazdából vedlett át, Ő jól is nyomja. Másik csak programnozó és IT céget üzemeltetős volt, szóval ki tudja, eddig kb. ez jó előmenetel. Én is asszem rendszergazda vagyok. Piacot is kb. ismerem, bár mobilos esküvőssel nem találkoztam, max. sok nagypofájúval.

(#30278) PuMbA válasza Timer (#30270) üzenetére


PuMbA
titán

Kétszeresen nehezített pályán mozogsz. Egyrészt a fél év semmire se elég, másrészt a online órák se jók. Nekem az utolsó 1,5 hónap ment online és hát a személyes órák mérföldekkel hasznosabbak :) Én a normális 1 év alatt nyomtam le, de 1,5 évre tenném szívem szerint, mert a végére már a gyakorlati órákba is tök jól belejöttünk meg nem csak a sablon világításokat toltuk. Szóval OKJ-n lehet tanulni, de ahhoz idő és megfelelő iskola / tanárok is kellenek.

[ Szerkesztve ]

(#30279) Timer válasza PuMbA (#30278) üzenetére


Timer
veterán

Hogy megtanuljam a klasszikus alapvilágításokat, már akkor elmentem egy direkt OKJ mellé hirdetett WS-re egy profihoz, amikor részemről még tervben sem volt, hogy szakképzettség megszerzésére adjam a fejem. Úgy voltam vele, hogy legalább látom, mik azok az alap világítás szettek, amiből indult az egész, ártani nem fog, és kispénz volt, meg fénymérővel sem dolgoztam addig soha. Na, ott találkoztam olyan lányokkal és srácokkal, akik néhány héten belül vizsgázni mentek, de akkor láttak először bowens fényformálót szétszedve. Az oktató ráérzett, hogy van mit tisztázni, úgyhogy a nap folyamán olyan dolgokról beszéltünk, mint jellemző fények színhőmérséklete, TTL, HSS, szeretünk is rendesen. A többségnek fingja nem volt a technikai háttérről, még hozzám képest sem, pedig én maximum amatőr vagyok egy ebből élő átlag fotóshoz képest is. Néztem azért nagyokat, mert először azt hittem, derogál válaszolniuk az oktató alap kérdéseire, aztán rájöttem, hogy nem,, tényleg fingja nincs a többségnek pld. egy középre súlyozott fénymérési módról. Hozzáteszem, nekem meg arról nem volt fogalmam, mi az a pillangó világítás, meg a kis orr, nagy orr, ahol ők képben voltak, de én nem is vizsgáztam két hétre rá.

Ahogy írtam is, én úgy jelentkeztem OKJ-re, hogy ha nem tanulok semmit, az sem lesz gond, mert nem is várok semmit, a kereskedelmi végzettség kell. Annyi online anyag, élő WS van ebben az országban is, hogy ha valaki szakmailag fejlődni akar, csak a pénztárca mérete szab határt. Minden hónapban elmegyek a szokott helyre egy WS-re, mellette bújom a netet, szépen lassan haladok így is. Mindazonáltal felháborító, hogy valóban olyan embereket löknek át ezeken a vizsgákon, aki stúdió vakut kábé kétszer látott, azt is távolról, már beállítva előre, hogy csak fotózni kelljen.

(#30280) kacsento1


kacsento1
senior tag

Nekem most kezdődik a viszga időszakom. Csak a miheztartás végett, kinyomtattam a tételsort, megnéztem egy tételt, ami a következő felosztásban van. 2 oldal vállalkozás ismeret, 3 oldal fotó technika, 5 oldal fotó történet és a lényeg, 8!! oldal művészet történet. Elmennek ezek a pics@ba! A tanárok nagyon kedvesek, és látszik, hogy komoly tudással rendelkeznek, de sajnos a képzés megköti a kezüket, és konkrétan vicc az egész. Mi a f@sznak kell nekem fotó laborálást tanulnom a 21. századvan?

(#30281) Timer


Timer
veterán

"8!! oldal művészet történet."

Azt mondjuk én sem értem, hogy egy fotótermék kereskedőnek erre mi szüksége van.... Arra sokkal nagyobb lenne, hogy a konzumer váz gyártók teljes palettáját betéve ismerje, a 3rd party objektív és vakugyártók kínálatát szintén, a kapcsolódó technológiákkal együtt.

[ Szerkesztve ]

(#30282) kovsol


kovsol
titán

És ha valaki mondjuk a saját tájképeit, természet fotóit árulja nyomtatva? Ahhoz is kérnek szakképzést, hogy készítsen egy képet egy népfelkelőről, ahol futnak az őzek a vetésben mondjuk?

[ Szerkesztve ]

May the Force be with you!

(#30283) Jahno válasza kacsento1 (#30280) üzenetére


Jahno
őstag

Laborálás mintha kimaradt volna, nem? Tételsort el lehet kérni? Ahogy lesem sulinként is változik, kíváncsi lennék mire mennék vele önerőből. Művtöris képet egyet sem ismernék fel az biztos.

(#30284) Jahno válasza kovsol (#30282) üzenetére


Jahno
őstag

Ja.

(#30285) vihartigris válasza kacsento1 (#30280) üzenetére


vihartigris
őstag

Engem személy szerint érdekel a történelem, művészet történelem, de ne ez legyen már a legnagyobb tananyag.

bármi reciproka a semmi

(#30286) kacsento1 válasza Jahno (#30283) üzenetére


kacsento1
senior tag

Az első fotótechnika órán már a laborálásról néztünk kisfilmet. És sajnos a vizsga tételek között is van analóg előhívás. A művtöriről és a fotó történetről nem akarok semmit mondani. Egyszerűen brutális mennyiségű, teljesen felesleges anyag, amivel az a legnagyobb baj, hogy ott nem tudsz halandzsázni semmit, mert vagy tudod, vagy nem. Értem én, hogy hozzá tartozik a szakmához, meg illik azért valamit tudni, de amíg alapvető, valóban hasznos dolgokról egyáltalán nem esik szó, addig hagyjuk már azokra akiket ez érdekel. Nagyon sajnálom azokat, akik minimális tudás nélkül azért vágtak bele, hogy majd itt megtanulnak fotózni (van a csoportunkban olyan, aki nem akar a szakmában dolgozni, ő azért jött, hogy megtanuljon fotózni), sajnos már rájöttek, hogy itt szinte semmit nem fognak megtanulni.

(#30287) kacsento1 válasza vihartigris (#30285) üzenetére


kacsento1
senior tag

Engem például egyáltalán nem,és nem is akarok történész lenni, mert akkor olyan irányba mentem volna. És így van, sajnos ez a legnagyobb, és legnehezebb része az egész képzésnek. Míg pl. egy éjszakai fotó túrát képtelenek voltak beiktatni a 14 hónap alatt.

(#30288) Jahno válasza kacsento1 (#30287) üzenetére


Jahno
őstag

Éjszakai túrához csapódj hozzánk valamikor, oszt szervezünk magunknak, amint vége ennek a genyának. Van pár dologra ötletem is,várostól természetig amiket meg kellene fejteni, oszt vagy sikerül, vagy... Vagy nem :C De még kiscsoportos fizetősben is gondolkozom, hogy valaki tapasztaltabb levezeti ez egészet, hajnali madár- és békales valahol terepen, mikor felkel a nap kis környékbeli erdőjárás és mehetünk is haza. Jobb arcokkal éppen azt beszélem, hogy kb. helyeket terveket kellene összeszedni, mert lassan elfelejtjük, vagy nehéz követni melyik időszakban mire érdemes gyúrni. Jön a kökörcsin szezon, ősszel a Dunán a virágzás (azt szétvakuzzuk majd a világba :C ) , mindig lenne mit megfejteni. Összefutottam egy csomó természetjárós gyagyással, tudják a helyeket időpontokat, de csak Pesten belül lenne eltervezett 20+ klasszikus helyem és képem, amivel az esti városi fotózást le lehettudni, már "csak" csinálni kellene. Csillagjárásokról nem is beszélve.

(#30289) vond válasza kacsento1 (#30286) üzenetére


vond
MODERÁTOR

"Egyszerűen brutális mennyiségű, teljesen felesleges anyag, amivel az a legnagyobb baj, hogy ott nem tudsz halandzsázni semmit, mert vagy tudod, vagy nem. Értem én, hogy hozzá tartozik a szakmához, meg illik azért valamit tudni, de amíg alapvető, valóban hasznos dolgokról egyáltalán nem esik szó, addig hagyjuk már azokra akiket ez érdekel."

Sajnos ez a teljes magyar oktatási rendszer 80%-ára is ugyanúgy igaz.

Eladó Panasonic G9 + 12-35 II + Sigma 10-20 + Viltrox speedbooster: https://t.ly/C88YY

(#30290) kacsento1 válasza Jahno (#30288) üzenetére


kacsento1
senior tag

Köszönöm a lehetőséget, élnék is vele, csak sajnos az a 200km a problémám. :)

(#30291) A Zéé válasza kacsento1 (#30286) üzenetére


A Zéé
addikt

a művészettörténet nem azért kellene, hogy bármikor tudd fejből, Ansel Adams születésnapját, vagy hogy tudd, hogy melyik festményt napra pontosan mikor festették, hanem azért, hogy tágítsa a látótered, hogy fel tudd fedezni a néha rejtett, néha nyilvánvaló esztétikai finomságokat az egyes stílusokban, korszakokban, ráálljon a szemed ezekre, és hogy a későbbiekben ezeket tudatosan tudd alkalmazni.
A fotózásnak valahol erről kellene szólnia, nem csak arról, hogy bérelsz/berendezel egy stúdiót, beállítod a fényeket, és fényképezed a cicialjívet.
Nem ismerem a tanagyagot, nem ismerem az oktatókat, de próbáld meg olyan szempontból nézni a művészettörténetet, hogy az nem egy nyűg, ami azért a tananyag jelentős része, mert régen volt, hanem azért az egyik kiemelt része a képzésnek, hogy a művészeti érzéked és a művészeti látásmódod fejlessze, alakítsa... Szerintem elsődlegesen nem az kellene a célja legyen egy művészeti képzésnek, hogy megmondja, hogy éjszaka f2.8 rekeszt állíts, iso 800-hoz meg 25s záridőt, hanem az, hogy eljuttasson oda, hogy felismerd valamiben a szépet. Persze adjon mellé olyan tudást is, hogy tudd ezeket a paramétereket beállítani, de szerintem sem az kellene legyen a fő sodorvonal.

btw. szerintem nem sok olyan képzés van ma Magyarországon, ami komoly önképzés nélkül valós piaci tudást ad. Így pár évvel az államvizsgám után ki merem állítani, hogy az építőmérnöki diplomám is csak iránymutatónak, szemlélet fejlesztőnek volt igazából jó, nem adott olyan szintű tudást, ami a mindennapokhoz kellett. Saját magamnak kellett végigszenvedni azt.

Just a simple Lineman...

(#30292) Jahno válasza kacsento1 (#30290) üzenetére


Jahno
őstag

No de honnan merre annyi? Előzőleg megjártuk Schwechatot, többiek párszor Dolomitokat (tejútnak oda is basztak és akkor még finom voltam), aztán akadt hétvégés Prága, Pécs környéke ha ennyire vidéket nézzük. Párszor jártunk Hortobágyon, Zselicben, február eleje Kecskemét lesz valami holtágak környékén nappal, március egy nappali veszprémi sörözős turizmussal kezdőne, esti fotós mókával folytatva.

Meg különben is, átlag júzereknek a szomszéd kerület is messze van mindig. És soha nem ér rá :C Én holnap megyek felmérni egy fát, ami odavissza kb.170 kilométer lesz. Áldozatok nélkül nincs nyereség. Esti mókák közül ha természet, akkor az jó eséllyel Pilis/Börzsöny lesz, Drégelyvár környéke, Hont-Ipolyszög közti darab. Meg persze ötletekre mondanám, hogy jöhet de ezzel többször befürödtünk :U Börzsönynél egyértelműen Potyó Imrés bandával beszélek, hogy tartsanak kiscsoportos tárlatvezetést. És megannyai trükk a naptárban :C

(#30293) Timer válasza Jahno (#30292) üzenetére


Timer
veterán

Ha már belementünk a helyszín keresésbe: Bács-Kiskun vagy Csongrád megyében nem tud valaki legálisan bérelhető ipari helyszínt, amit kiadnak fotózásra? Elhagyatott szerelő csarnok, gyár, ilyesmi érdekelne. Nem találok, pedig kizárt, hogy nincs ilyen.

(#30294) Jahno válasza Timer (#30293) üzenetére


Jahno
őstag

Helyszínkeresés mindig szopó, itt környéken 150-200ezer/napért mennek, így nekem hobbizni kiesett. Nagy részük fejben filmgyártásra van optimalizálva. Volt helyszínkeresős csoportom és adatbázisom is, csak mindig nekem lett igazam, hogy senki nem szeretne hozzátoldani, csak használni, így inkább meghagytam magamnak :-D És a kurrens cumókkal is úgy voltam, hogy inkább nem teszem nyilvánossá. Nade, minnyá körbenézek.

(#30295) Timer válasza Jahno (#30294) üzenetére


Timer
veterán

Hát, az nekem is erős lenne, egy 0-val kevesebb magasságban keresgélek! :DD Nem működő komplexumra gondolok.

[ Szerkesztve ]

(#30296) Jahno válasza Timer (#30295) üzenetére


Jahno
őstag

Nem működő "urbexes" cucc meg általában őrzött és nem értik. Hektikus is tud lenni, persze lehet kalózkodni, mint itt a Népszigeten, vagy időnként kidodnak, mint mávos/honvédséges területekről. Abban ilyen rizikó van, ha meló és számít a projektnél, hogy biztosra menj.

A nem értik az tényleg, mert volt aminél kaptam engedélyt 10+FA áron, de maga az őr is meglepődött, mondván nem szokták ezt csak úgy... Máshova meg senki nem jutott be soha, havernak meg ingyen is sikerült. Bár Neked hely kell, ha projekt vagy filmforgatás van, akkor egyszerűbb, Almásfüzitőn nem nagyon értette az ajtónálló, hogy minket ilyen érdekel, azért próbálkoztunk, csak magyarázta, hogy nincs itt semmi, meg ez nem látnivaló, meg nem játék, blábláblá, pfúdefárasztó volt az arc, alig tudtam megmenekülni pedig az első "nem"-ből is értettük.

Csak akad ott is hasonló ehhez:

Bár itt szoptam vele, mikor megkerestem pár hasonlót, kellett volna 4-5 órára erre mondják, hogy jahh, 15ezer/ óra, de minimum bérlési idő 72 óra, áááááááá. És nem tudom melyik gépem kedvencei közt vannak az ilyenek gyűjtőcsoportja, mert ezer éve nem használtam, de meg lesz.

(#30297) tvamos válasza Jahno (#30296) üzenetére


tvamos
nagyúr

Azert ez a berelheto, de WC nincs biztositva egy kicsit hulyen hangzik nekem...

De van egy-ket hely, ahova szivesen elmennek en is, foleg, ha vannak regi vonatok.
szivesen=aldoznek ra penzt

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#30298) Timer válasza Jahno (#30296) üzenetére


Timer
veterán

Köszi! Felénk tényleg nincs, vagy nem hirdetik, keresve sem találok hasonlót, de ilyesmi lenne a jó, vagy mint a mátrai hőerőmű.

(#30299) Jahno válasza Jahno (#30296) üzenetére


Jahno
őstag

Filmeseknek van, azok hozzák a komplett buszt kávézóval. 2 órára nekem nem sok minden kell, amúgy mellette lévőbe már belógtunk fotózni, ott főleg a modell miatt beterveztem egy kb, kaja, mosdó szünetet egy közeli benyakúton.

(#30300) _q válasza Teasüti (#30271) üzenetére


_q
addikt

Köszi. Ez jó lenne harmad áron :D

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.