Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 01:46:22

LOGOUT.hu

ASUSTO NAS összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3051) MaCS_70 válasza ugyes (#3048) üzenetére


MaCS_70
félisten

A Let's Encrypt app ténylegesen mit csinál?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#3052) ugyes válasza MaCS_70 (#3051) üzenetére


ugyes
aktív tag

A DDNS-hez/https-hez szükséges tanúsítvány létrehozása és megújítása.

(#3053) MaCS_70 válasza ugyes (#3052) üzenetére


MaCS_70
félisten

Köszi!

Tehát a NS-on hosztolsz?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#3054) ugyes válasza MaCS_70 (#3053) üzenetére


ugyes
aktív tag

Igen:
Calibre-web => e-könyvek megosztása másoknak is (hasonlóan, mint a Plex).
Nextcloud => fotók feltöltése mobilról, bár kicsit döcög. A Syncthing nem megy IOS-en, ez igen. Ehhez kötelező https külső elérés esetén.

(#3055) MaCS_70 válasza ugyes (#3054) üzenetére


MaCS_70
félisten

Világos, köszi!

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#3056) szido85


szido85
csendes újonc

Sziasztok! Új vagyok a témában, és tegnap óta van ilyen eszközöm is (AS1104T), és lenne pár kérdésem:
-Mennyi memóriát fogyaszt a media mode? A manual szerint 512 megát, de az 1 gigából olyan 620-at ír elérhetőnek az activity monitor, szóval nem tudom, hogy ez egy konstans érték, vagy valami alapján változik.
-Mennyrie zárt a linux rendszer? Lehet kisebb appokat telepíteni? Támogat valami csomagkezelőt?
A válaszokat előre is köszönöm! :)

(#3057) donat_sz válasza szido85 (#3056) üzenetére


donat_sz
senior tag

üdv a klubban :)
* media mode nekem nincs, így csak az elérhető dokumentációra tudok hivatkozni. "by reserving 512MB of RAM on some ASUSTOR models"
Vagyis modellenként eltérő lehet, de akár 512MB RAM-ot lefoglalhat a jobb átkódolási teljesítmény érdekében.
* nekem inteles típus van ahol a docker engedett, így sajnos ez ügyben egyáltalán nem tudok segíteni.

(#3058) MaCS_70 válasza donat_sz (#3057) üzenetére


MaCS_70
félisten

Docker van ARM-on is, ez csak a Synology hendikepje. (Az én 1102T-men is van.)

Márpedig ahol Docker van, ott szinte minden van...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#3059) szido85


szido85
csendes újonc

Köszi a válaszokat! Docker van, használom is elég sok dologra. Media mode nélkül 920 megát lát a ramból, szóval nekem megéri kikapcsolni. Annyival is több jut a konténereknek.
Az alap linuxra igazából csak egy mc kéne, és tök jól meglennék.

(#3060) donat_sz válasza donat_sz (#3049) üzenetére


donat_sz
senior tag

na én is felléptem a 4.1-re. Előtte a fontos dokumentumokról, azért csináltam egy friss backupot :D
minden simán ment, egyelőre nem észlelek semmilyen nehézséget. Appok szépen befrissültek.

(#3061) Gawamatsu válasza donat_sz (#3060) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

Ami baj van az ne maz ADM miatt, hanem valsz a Plex szerver hibás.
Sokszor a kliens nem látja a szervert és csak NAS restart segít.
App ki/bekapcs, leszedés majd vissza nem rakja helyre.

(#3062) donat_sz válasza Gawamatsu (#3061) üzenetére


donat_sz
senior tag

plex nekem nem igazán jött be Kodival továbbra is boldog együttélés van :D

(#3063) ugyes válasza Gawamatsu (#3061) üzenetére


ugyes
aktív tag

Nekem pont a NAS-nál nem fordult még elő. A Shieldnél volt olyan, hogy távolról kb. a filmek felét volt hajlandó lejátszani. Egy sorozat egyik részét megtagadta, a másikat lejátszotta.
A legstabilabb Plex szerverem a NUC-ra telepített windows-os volt. (most csak 2 van, sok volt a 3 példány).

(#3064) Gawamatsu válasza ugyes (#3063) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

Lejátszani lejátsza, de idönként Plex server not found van...
Amit nem játszott le azok a régi .avi fájlok voltak.
De egy gyors movavi nvidia hardveres gyorsításos konvert után mennek azok is.

(#3065) ugyes válasza Gawamatsu (#3064) üzenetére


ugyes
aktív tag

A nem lejátszás nálam azt jelentette, hogy a kapcsolat/szerver nem elég jó/nem elérhető. Ritkán nézünk, hallgatunk mostanság bármit is, amikor igen, akkor nem volt ilyen jellegű probléma. A 2 napja érkezett frissítést feltetted?
Nekem eddig az .avi fájlokkal nem volt gondom a Plexen.

(#3066) Gawamatsu válasza ugyes (#3065) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

Igen, jött vele Reverse Proxy beállítás kikerülhetetlenül.

(#3067) belashx válasza Gawamatsu (#3061) üzenetére


belashx
senior tag

Nálam naponta be van ütemezve egy NAS restart*, így nincs gondom a Plex-szel.

*qBittorrent memória leak miatt

"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."

(#3068) gemini


gemini
aktív tag

Sziasztok!
Van egy Asustor AS1002T NAS-om. Kb. két hónapja be sem kapcsoltam, de tegnap szükségem lett volna rá, és bootolás után sípolással indított. Újra szeretne inicializálni. 1 db 3 TB-os HDD van benne, tele adattal. Mit tudok vele tenni, hogyan tudok hozzájutni a rajta lévő dolgokhoz?

(#3069) gemini válasza gemini (#3068) üzenetére


gemini
aktív tag

Közben visszaolvastam, ha jól sejtem én is benyeltem.

[ Szerkesztve ]

(#3070) ugyes válasza gemini (#3069) üzenetére


ugyes
aktív tag

Nem biztos. Lehet, hogy csak összeesett a kötet és ismeretlenként tekint rá a rendszer (nekem volt ilyen => adatmentés lett belőle). Vedd ki a lemezt és próbáld meg egy linuxos gépen (ha ext4 volt, akkor win-en is lehet) külső adapterrel csatlakoztatva megnézni a fájlokat. Ha deadbolt a kiterjesztésük, akkor beszívtad. Ha nem, akkor mentés a lemezről és inicializálás után visszamásolás.

(#3071) gemini válasza ugyes (#3070) üzenetére


gemini
aktív tag

Délelőtt próbálkoztam megnyitni egy Linux alatt, de nem sikerült. Most a válaszod miatt újrapróbálkoztam Win alatt. Úgy néz ki, hogy én megúsztam. Nagyon köszönöm!

(#3072) Gawamatsu válasza gemini (#3071) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

Érdemes megcsinálni a beállításokat amiket az összefoglalóban és az Asustor oldalon is fent vannak.
Meg ADM frissítés.

(#3073) gemini válasza Gawamatsu (#3072) üzenetére


gemini
aktív tag

Igen, ezt mnindenképp megteszem. Elkezdtem lementegetni az anyagokat, csak nincs még egy szabad 3 TB-os lemezem, így kicsit macerás. Viszont most találtam 10 olyan file-t, amit már átnevezett, tehát engem is megtalált mégis, csak lehet hogy épp az elején járt, amikor kikapcsoltam a NAS-t.
Nem értem hogyan működnek ezek, ezért lehet hogy nagyon láma kérdést teszek fel, Most ezzel az adatmentéssel így, hogy mégis megtalálta avinyómat, tud kárt okozni bármi másban, vagy csak annyit vesztettem el, amit átnevezett és újrainicializálás után nagyjából megnyugodhatok?

(#3074) ugyes válasza gemini (#3073) üzenetére


ugyes
aktív tag

Szerintem, ha csak dokumentumokat, képeket, filmeket, stb. másolsz át, akkor nem. Egy kis program futott, amely a volume1-en lévő fájlokat átnevezte. Ha ezt a kis programot nem viszed át, akkor az inicializálás után nem lesz gondod.
Ha nagyon biztosra akarsz menni, akkor csinálsz két kötetet (volume1 és volume2), és utóbbira teszed a fájlokat. Én például részben azért úsztam meg, mert az adataim volume2 és volume3-an voltak. Volume1-en a programok futottak jórészt.

(#3075) Gawamatsu válasza ugyes (#3074) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

De ahhoz, hogy külön kötetet csinálj (volume) kell külön lemez/raid.
Az nem egy egyszerű share vagy könyvtár.
Pl gemini esetében az AS1002T két lemezes és csak azért fentartani egy bármekkora lemezt, hogy az legyen a volume1 ilyen támadás ellen, elég pazarlás.
Kivéve, ha pótolható dolgok mennek rá, pl letöltések.

(#3076) ugyes válasza Gawamatsu (#3075) üzenetére


ugyes
aktív tag

Ezért írtam, hogy ha nagyon biztosra akar menni.

(#3077) Gawamatsu válasza ugyes (#3076) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

Ha nagyon biztosra, akkor gyakori offline mentés is van és nem ilyenkor kell fejet vakarni, hogy hova legyen backup reset idejére.
Nem piszkálásból mondom.

(#3078) ugyes válasza Gawamatsu (#3077) üzenetére


ugyes
aktív tag

Szerintem tudjuk még recézni. NAS-t tulajdonolni nem azt jelenti, hogy a NAS elég lesz "gyűjtőnek" és kész.

(#3079) imis


imis
senior tag

Egy kis segítséget kérnék.
Feltelepítettem a photo galeri 3-at és a telefonomról aifoto 3-mal próbálnék feltölteni egy usernévvel automatikusan fotókat. Nos ezt beteszi home/user alá és az admin felhaszálóval csatlakoztatott meghajtón nem látom és a total commander nem enged két felhasználót egyszerre csatlakozni a nasról.
Szóval hogyan tudom elérni a user feltöltéseket a nason?
:R

(#3080) donat_sz válasza imis (#3079) üzenetére


donat_sz
senior tag

van egy "user homes" mappa, azon belül az adminnal látnod kellene minden felhasználó home mappáját!

azonban az admin felhasználót javasolt nem használni! Érdemes készíteni egy saját fiókot admin jogokkal, amint ez megvan és működik, utána tiltani az admin fiókot.

(#3081) ugyes válasza imis (#3079) üzenetére


ugyes
aktív tag

Csak úgy, ha magadnak csinálsz egy admin usert és a beállításokban megengedett, hogy az admin láthassa a userek egyéni könxvtárait.
Alapvetően userek szerinti hozzáférésre tervezték. A Photo galleryben készült albumokhoz is alapértelmezetten saját user fér csak hozzá. Share linket lehet másnak küldeni.
Én ezért sem használom. Helyette Syncthing vagy Nextcloud (iphone-ra csak utóbbi). Fényképek rendszerezésére Photoprism. Vagy csak a Photo galleryt használod mobil feltöltés nélkül és mindenkinél hozzáadod a saját syncthing vagy nextcloud könyvtárát.

(#3082) imis válasza ugyes (#3081) üzenetére


imis
senior tag

Köszi. Nagy nehezen a syncthinget beállítottam, működik, de a nason nem tudom a config könyvtáron kivülre tenni a feltöltendő képeket, csak a configba

(#3083) ugyes válasza imis (#3082) üzenetére


ugyes
aktív tag

Ha újra gép elé kerülök (és a routerem is feltámad), akkor elküldöm a nem dockeres verziót. Azzal bárhová teheted (nálam ez fut).

(#3084) imis válasza ugyes (#3083) üzenetére


imis
senior tag

köszi :R
a nextcloudot még megpróbálom

[ Szerkesztve ]

(#3085) u996


u996
csendes tag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni!
Van egy 3102T-m, amit VPN-em keresztül szeretnék telőről felkelteni. Régebben működött a dolog. Sokáig nem használtam, volt közben pár ADM frissítés. Most újra kéne a funkció, de nem akar működni. Lehetséges, hogy a frissebb ADM-ekkel már nem oldható meg? A NAS alapban nem tud wake on want.

(#3086) imis válasza ugyes (#3083) üzenetére


imis
senior tag

a nextcloud egész jó, bár ott is a dockerba rakja a könyvtárakat, de átlátható.
A syncthing mintha biztonságosabbnak tűnne, bár nehezebb a beállítása, de kisebb erőforrás igénye lehet, mint a nextcloudnak. A nexcloud meg tulajdonképpen felhőként is jó lehet.

(#3087) ugyes válasza imis (#3084) üzenetére


ugyes
aktív tag

A gép előtt. Nem a routerem, hanem a szolgáltatói modem adta meg magát, ezért nincs net nálunk. Egy kis mobilnet...
Itt a link a nem dockeres Syncthinghez. Kézzel kell feltöltened. Utána a magától frissül a program. A könyvtárakat magad tudod kiválasztani, bármely köteten.

A Nextcloud az saját felhő. A mobil alkalmazás kényes a https csatlakozásra.
Én úgy oldottam meg (lehet egyszerűbben is lehet), hogy külső tárhelyként felcsatoltam a kiválasztott könyvtár(aka)t a Nextcloudba. Ez vagy SMB vagy WebDav. Ha simán rányomtál a telepítésre az App Centralban, akkor csak a WebDav. A WebDav szerver funkciót engedélyezned kell a NAS-on, utána felcsatolod a Nextcloudba, mint egy Windows könyvtárat. Majd a saját, illetve más felhasználóknak megengeded, hogy használhassák. Innentől kiválasztható, mint feltöltési hely a mobil alkalmazásban.

MIndkettőre igaz az, hogy van, hogy elfelejtenek automatikusan feltölteni, csak akkor kezdenek neki, ha elindítod az alkalmazást a mobilon.

(#3088) imis válasza ugyes (#3087) üzenetére


imis
senior tag

Köszi, kipróbálom este ezt a Syncthing verziót. Az a gondom vele, hogy 2 router van a lakásban összekötve 2 wifivel és csak az egyikkel tudok csatlakozni a Syncthing-re. Syncthing gyorsabbnak tűnik, mint a Nextcloud és talán nem is olyan erőforrás igényes.

(#3089) imis válasza ugyes (#3087) üzenetére


imis
senior tag

Köszi,
látom létrehozott egy syncthing könyvtárat és abba tudok saját könyvtárakat feltölteni.
Annyi gondom van, hogy ezt adminnal rendelkező fiokkal kezdtem és a kérdésem, hogy hogyan tudnék átállni normál felhasználói fiokra? (vagy csináljak új admin jogot és ettől a fioktól vegyem el, hogy sima felhasználó legyen?)

(#3090) ugyes válasza imis (#3089) üzenetére


ugyes
aktív tag

Elméletileg meg tudod adni a felhasználót a beállításokban. (Sajnos nem tudom megnézni az otthoni technikai problémáim miatt.)
Én létrehoztam egy külön felhasználót a Syncthingnek, azt állítottam be (nem lett admin, normál user, korlátozott könyvtár hozzáféréssel).

(#3091) ugyes válasza Gawamatsu (#3066) üzenetére


ugyes
aktív tag

Mit jelent, hogy kikerülhetetlen? Ma frissítettem és nálam is megjelent az üzenet. Magától nem csinált ilyen bejegyzést és rendesen elérek mindent így is.

(#3092) donat_sz


donat_sz
senior tag

ADM 4.1.0.RKM1 ( 2022-08-29 )
úgy tűnik van benne több biztonsági sebezhetőség foltozás

Change log:
* Fixed ADM security vulnerability: CVE-2022-37398. (AS-2022-011)
* OpenLDAP package updated to fix potential vulnerabilities: CVE-2020-12243, CVE-2020-15719, CVE-2020-25692, CVE-2020-25709, CVE-2020-25710, CVE-2020-36221, CVE-2020-36222, CVE-2020-36223, CVE-2020-36224, CVE-2020-36225, CVE-2020-36226, CVE-2020-36227, CVE-2020-36228, CVE-2020-36229, CVE-2020-36230, CVE-2022-29155. (AS-2022-012)
* CIFS-utils package updated to fix potential vulnerabilities: CVE-2020-14342, CVE-2021-20208, CVE-2022-27239, CVE-2022-29869.
* NFS is now able to connect to shared folders of the NAS with ADM 4.0 normally.
* ASUS USB-AX56 Wi-Fi dongle are now supported on ADM 4.1.
* Web Center bug fixes.App Central bug fixes.
* Improved multilingual strings.
* Miscellaneous bug fixes.

(#3093) Gawamatsu válasza ugyes (#3091) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

Benne volt a telepítési előkövetelményekben.

Vettem egy 8TB WD Purple-t (full) cold backupnak.
Ugye 6TB R5+2TB külön teljes NAS mentéséhez kerestem és a itt ajánlották.
Vacilláltam akarom e a gépen a telepített játékokat újra letölteni internetről vagy inkább NAS restore és ez utóbbi lett. És ha már egy lemezes külső mentés az eddigi 3TB, 2TB, 750GB helyett, akkor legyen minden mentve.

Sebességre jó, 160-230MB/s-kel mentett 4,5TB-ot USB3-on keresztül 6-8 óra alatt. Épp nem láttam mikor fejezte be, ezért a bizonytalanság.
Működés közben nem hangos, nem kattog (Red-ek néha klattyognak) és a bay nem is rezonált.
A 2TB-s Seagate rázza a dockot.

(#3094) Rick4 válasza Gawamatsu (#3093) üzenetére


Rick4
félisten

Milyen külső házba került, és mire formáztad a mentés előtt?

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#3095) Gawamatsu válasza Rick4 (#3094) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

Sharkoon USB3.0 van a NAS-ra kötve. Abban mennek a mentések.
Vettem mellé (hogy ne kelljen kibontani ha kellene) egy ilyet.

Elsőre minden formátumra tudta formázni, kivéve NTFS, így ment Ext4-ra.
A következőre már ment az is. Nem tudom miért, de mivel sikerült (Ext4-et ugye nem kezeli natívan a Windows (külön vehető appal is csak olvassa)), így nem gond a dupla format.

(#3096) cigam válasza Gawamatsu (#3095) üzenetére


cigam
félisten

Nem csak olvasni, írni is tudja. pl. [link] Az újabb Windows kiadásokra WSL-t telepítve már megbirkózik vele, igaz az USB meghajtóhoz egy USBIPD-WIN programra/trükre van szükség.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3097) gekkoXT válasza Gawamatsu (#3095) üzenetére


gekkoXT
senior tag

nem rossz ez a dokkoló. én is régóta tervezek venni, mondjuk nem a nas-ra kötve használnám.

(#3098) Gawamatsu válasza gekkoXT (#3097) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

A Sharkoon van a NAS-ra kötve ez a géphez lesz ha kell visszatöltés (úgy gyorsabb).
USB-C/TB kellett volna rá ilyen árban és tök jó lenne.

(#3099) gekkoXT válasza Gawamatsu (#3098) üzenetére


gekkoXT
senior tag

És tényleg. Nem is sokkal drágább egy USB3.2.

(#3100) ugyes


ugyes
aktív tag

Infó: az Asustor már dolgozik, hogy a saját Let's Encrypt megoldásában lehessen subdomainre is, akár *-ra, certificate-et kérni. Hasonló módon, mint a Synology-nál a synology.me domainra.
Megjegyzés: az Asustor college NAS324-es anyaga szerint nyugodtan megadható most is, de nem kötelező. Arról, hogy ez nem működő funkció, hát nem tesz említést.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.