Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 01:46:22

LOGOUT.hu

ASUSTO NAS összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2751) Gawamatsu válasza donat_sz (#2750) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

Igazából annyi meglátásom szerint, hogy - most már - az alap portokat kell az alkalmazásban, az Ez-Connect, Manual Connect részében és a router/modem-ben is módosítani.
Van olyan app (pl a Plex) aminek az alapértelmezett belső portja NEM módosítható.
Tehát a xxx.yyy.zzz.aaa:32400 az fix, de a WAN oldal átírható. Sajnos az alp Plex, ami az App Central-ban van hiábásnak tűnik, kb 20 percenként elveszt ia NAS-sal a kapcsolatok bármilyen port beállítással.
A Plex.tv-től letöltött és telepített verzió jó, de meg kell nézni milyen proci van a NAS-ban, és ahhoz letölteni az arm7, arm8, x86 vagy x64 Plex Server telepítót és manual installal feltenni.

(#2752) donat_sz válasza aujjobba (#2748) üzenetére


donat_sz
senior tag

néztem azt is, de hogy ott nem tudok regisztrálni náluk egy fiókot, csak googel, twitter egyéb fiókkal nekem nagyon nem szimpatikus..
a saját domain egy érdekesebb kérdés. de ott nekem az is kérdés, hogy a ddns szolgáltatást hogyan biztosítom, ez még ismeretlen zóna nekem .. (egyelőre?)

(#2753) donat_sz válasza Gawamatsu (#2751) üzenetére


donat_sz
senior tag

szerintem az alap port átállítás, (ahhoz 1-1 segéd mondat) az EZ* szolgáltatások kiiktatása lehetne a fő célterület.
alkalmazások pl. plex részemről opcionális, a router beállításoknál én csak átirányítanám az érdeklődőt az adott gyártó fórumtémájára (nyilván egy asus példa linkkel sokat segít, ha már az a legközelebbi gyártó és elég elterjedt is)
minden igényt nem tudunk kielégíteni, éppen ezért gondolnám az általános irányok leírását, ami alapján talán minden kellően lelkes érdeklődő tud végezni a sajátja beállításával.

ami még közben eszembe jutott, pl transmission/qbit telepítés, ami szintn visszatérő téma. itt viszont fontos kérdés, hogy milyen a proci, mert az jelentősen befolyásolja a lehetőségeket.

ami meg eme letöltésről jut eszembe lehetne egy melyik asustor nast válasszuk iránymutatás is. ez egy jó téma lehet amúgy is. főleg hogy elég széles az igény amit a fórum lefed és az eszközpark is változatos :)

(#2754) aujjobba válasza donat_sz (#2752) üzenetére


aujjobba
addikt

Ketfelekepp tudod megoldani.

1. a DNS szolgaltato pl. cloudflare ad neked par kulcsot, amivel tudod hivni a HTTP AP-jaikat, linux alol tipikusan curl-lel, hasonloan:

curl -X PATCH "https://api.cloudflare.com/client/v4/zones/023e105f4ecef8ad9ca31a8372d0c353/dns_records/372e67954025e0ba6aaa6d586b9e0b59" \ -H "X-Auth-Email: user@example.com" \ -H "X-Auth-Key: c2547eb745079dac9320b638f5e225cf483cc5cfdda41" \ -H "Content-Type: application/json" \ --data '{"type":"A","name":"example.com","content":"127.0.0.1","ttl":3600,"proxied":false}'

Elotte le kell kerdezned az internetszolgaltatotol kapott IP-det, peldaul ez megmondja:
curl ifconfig.me
Es az itt kapott IP-t adod meg a content mezoben a fentihez hasonlo HTTP hivasban.
Ezt az egeszet utemezetten erdemes csinalni, mondjuk 5percenkent.

2. hasznalhatsz valamilyen 3rdparty eszkozt erre, pl. a cloudflare a dns-o-matic cuccot emliti, azt hiszem ennek van kliensprogramja, amit feltelepitesz es megcsinalja neked kb. amit fent ecseteltem

(#2755) MaCS_70


MaCS_70
félisten

Felmerültek bennem kérdések a biztonsági beállításokkal kapcsolatban:

1. A webserver nálam eleve ki van kapcsolva -- de mire jó ez a szolgáltatás egyáltalán, ha weboldalt nem akarok tartani?

2. Ha csak helyi hálózatról (inkluzíve OVPN) érhető el a NAS, akkor mennyire fontos a HTTP/HTTPS portok módosítása?

3. Hogy a fenébe lehet az SSH biztonsági kockázat? Ez tudtommal egy nem kompromittálódott protokoll.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#2756) Gawamatsu válasza MaCS_70 (#2755) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

1. Ha nincs web hostingod akkor semmire.
2. Msnál olvastam, hogy csak helyi hálózatos a NAs, de mégis szólt, hogy van frissítés, tehát az kinézett az internetre mégis. És ha kinéz, akkor be is lehet nézni.
3. Ha ADM hibát használtak ki, akkor bármi érintett lehet.

Minden szerintem.

(#2757) gekkoXT


gekkoXT
senior tag

Port átállítás.
Itt átállíom, de mire?

Ha átállítottam a routerben kell valamit módosítani?

(#2758) Gawamatsu válasza gekkoXT (#2757) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

Bármire ami nem alapértelmezett.
65ezerig lehet felmenni, tegyél elé valamit. vagy írd át az egészed . Alapértelmezett portok az összefoglalóba linkelve.

Amit itt beállítasz, azt kel la router/modemben is beállítani.

[ Szerkesztve ]

(#2759) aujjobba válasza Gawamatsu (#2756) üzenetére


aujjobba
addikt

2. Ez igy nem teljesen igaz. Amikor te weboldalakat bongeszel, a geped kinez a 80-as vagy a 443-as porton keresztul, attol fuggoen HTTP/HTTPS kapcsolatot hasznal az adott oldal. De ettol meg mas a te halozatodba nem tud benezni a 80/443 porton.
Ahhoz a router-en explicite ki kellene nyitnod ezeket, es forward-olni egy lokalis IP lokalis portjara.

(#2760) gekkoXT válasza aujjobba (#2759) üzenetére


gekkoXT
senior tag

Szóval akkor ha a nas-ban átállítom, a routerben is port forwarding kell?
Ezt az asustor miért nem írja le szépen tutorialban? mert ugyebár a felhasználóik jelentős része tuti átlagember nem hálózati szakember.

[ Szerkesztve ]

(#2761) Gawamatsu válasza aujjobba (#2759) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

Na ezért nem vállalom a hálózatbeállításos részt.
Aki nem ért hozzá, ne szóljon bele :).

Mondjuk én letiltottam, eddig sem zavart a hiánya, most sem.
A NAS-on úgysincs böngésző (Asustor Portal-t leszámítva), de ahhoz meg közvetlen csatlakoztatott kujelző és beviteli eszközök kellenek.

[ Szerkesztve ]

(#2762) aujjobba válasza gekkoXT (#2760) üzenetére


aujjobba
addikt

Ez egy resze a sajat itthoni portforward beallitasomnak.
A 192.168.0.31 a NAS-om helyi IP cime (nem asustor, epitett gep), amin fut egy Plex a 32400-as porton.
Barmelyik helyi eszkoz aki a halozatomban van, a 192.168.0.31:32400 cimen eleri a plex-et.
Nade, ha valaki az internet felol szeretne ugyanezt elerni, arra van az utolso sorbeli szabaly.
Tehat, internetrol a 84.3.x.y:19459 cimen tudod elerni (84.3.x.y a szolgaltatotol kapott IP), ami tovabbitva lesz a 192.168.0.31:32400 cimre, igy elerheto a cucc.
Ha nincs ilyen vagy hasonlo tovabbitasi szabaly, akkor nem tudod internet felol elerni.

Ergo szerintem teljesen mindegy mire allitod a feluleten azt a portot, csak azt ered el, hogy a helyi halozatodon levo gepek hol erik el azt a feluletet.

Kiveve!
Kiveve, ha az UPNP nevu csoda engedelyezve van, mert az onhatalmulag kepes ilyen tovabbitasi szabalyokat automatikusan letrehozni, ergo kinyitni a halozatodat a kulvilag fele.
Ezt erdemes kikapcsolni.

(#2763) pippo76 válasza gekkoXT (#2760) üzenetére


pippo76
tag

Amennyi router annyi beállítás. Alapvetően mind ugyanazt csinálja, de a grafikus felületük más. Így nem lehet tutorialt csinálni.Mond mit szeretnél és segítek szívesen.

[ Szerkesztve ]

(#2764) aujjobba válasza aujjobba (#2762) üzenetére


aujjobba
addikt

A ti problematok kapcsan az EZ-connect a ludas.
A NAS felcsatlakozik valamelyik Asus szerverre, ehhez nem kell semmilyen szabaly, kifele alapesetben minden nyitott, igy mar van egy csatorna az Asus szervere es a NAS-od kozott.
Amikor az EZ-connect-tel tavolrol csatlakozol, valojaban az Asus szerverevel leszel kapcsolatban, aki tovabbit mindent a NAS-od fele, illetve a NAS-rol is feled, ezt hivjak ugy hogy proxy.

Tehat, ha
- nincsenek kezileg portforward szabalyok a routerben
- ezconnect ki van kapcsolva
- UPNP ki van kapcsolva,
akkor elvileg mar elerhetetlen a NAS-od az internet felol.

(#2765) Zuglói


Zuglói
csendes tag

Sziasztok, a nasomat lekapcsoltam a netről, és csak az itthoni hálózatból érem el. Előtte távolról vpn keresztül léptem be. Ez most nem működik. Gyenge hálózati ismereteim szerint a vpn nem az otthoni hálózatot szimulálja? (bocs, ha nagyon buta kérdés) :o

(#2766) aujjobba válasza Zuglói (#2765) üzenetére


aujjobba
addikt

Azt szimulalja, ehhez viszont eloszor fel kell csatlakoznod a VPN szerverre, ami jelen esetben a NAS-od, amit levagtal az internetrol.

(#2767) Gawamatsu válasza aujjobba (#2766) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

Az Asustor guide-ban 2 féle VPN beállítás va.
Mikor a NAS A VPN szerver és mikor a NAS VPN szerverhez kapcsolódik.
Mivel egyiket sem tudom jó e neke, vag melyik így tök homály számomra is.
Na erről viszont csinálhatnál nekünk hálózati analfabétáknak egy képes-képtelen szájbarágós leírást, hogy melyik mire jó. :)

(#2768) donat_sz


donat_sz
senior tag

port nyitással szerintem az a legegyszerűbb és legjobb megoldás, ha csupán 1 portot nyitunk, mégpedig a VPN-nek!
Ennek viszont ugye előfeltétele a VPN szolgáltatás (sok asustor nas tudja, de egy raspberry pi is remek és költséghatékony megoldás pl erre -én e mellett teszem le inkább a voksom-) illetve, hogy minden eszköz amivel el szeretnénk érni a NAS-t (az otthoni hálózatot), az kell, hogy rendelkezzen egy klienssel ami tud csatlakozni a VPN-re ill. egy ddns szolgáltatásra való feliratkozás.

Ebben az esetben a vpn kapcsolat létejötte után minden eszköz a világ bármely pontján úgy érzékeli mintha az otthoni hálózaton lenne!
Ezzel amúgy egy publikus wifi hálózaton is drasztikus javítja az eszköz biztonságát!
VPN-en keresztül titkosítás történik és felhasználói azonosítás is.

Ami külön jó benne, hogy ehhez a NAS-t csak a belső hálózatra kell kiengednünk és az ehhez szükséges portok, szolgáltatások engedélyezése az elengedhetetlen.

@gawamatsu neked első körben a NAS_on a szerver kell. a telefon, tablet, laptop amivel a hálózaton kívülről csatlakozol hozzá, oda kell a kliens.

[ Szerkesztve ]

(#2769) ugyes válasza donat_sz (#2747) üzenetére


ugyes
aktív tag

Én duckdns-sel próbálkoztam korábban, de nekem nem jött be. A no-ip-ben az szimpatikus, hogy proxy-ként is működhet (még csak olvastam), amit én (lehet tévesen) úgy fordítottam le, hogy nem kell vacakolnom a portokkal: calibre26.no-ip.com => zz.yy.uu.ii:6534. Nekem sem igazán jön be a 30 napos izgatás.
Igazából lehet akkor váltok, ha sikerül értelmes árú NAT loopback képes routert szereznem (pl. az Asusok többsége nem ilyen). Kitartó és kínkeserves kutatás után ráleltem az aktuálisan jól működő mobilról fényképeket feltöltő alkalmazásra, amely IOS-en és Androidon is működik + ingyenes: Nextcloud (az Owncloud majdnem jó, de akadoztak a dolgok). A UPC modem nem NAT loopback képes, ezért ha a külső IP címmel vagy a DDNS címmel jelentkezem be rá a helyi hálózatról, akkor összeomlik és kb. 8-10 percig nincs semmi. Azaz kétszer kell felvennem a fiókot: helyi hálózat + távoli hálózat. Talán kétszer is feltöltené ugyanazokat a fényképeket.

(#2770) ugyes válasza MaCS_70 (#2755) üzenetére


ugyes
aktív tag

Pl. az Asustor DDNS szolgáltatásnál, ha LetsEncrypt-es hitelesítést szeretnél, akkor szükséges.

(#2771) MaCS_70 válasza ugyes (#2770) üzenetére


MaCS_70
félisten

Köszi -- de mi szükséges? Az Asustor DDNS-ét használom, ezen érem el az OVPN- szerverét.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#2772) MaCS_70 válasza donat_sz (#2768) üzenetére


MaCS_70
félisten

"port nyitással szerintem az a legegyszerűbb és legjobb megoldás, ha csupán 1 portot nyitunk, mégpedig a VPN-nek!"

Igen, nálam is ez a helyzet -- de mi van a torrentezőkkel? Nagyon sokan kifejezetten a torrent miatt tartják a NAS-t. Az ismerősi körben ennek folyományaként általános igény, hogy nyissak portot a routeren a Transmission számára, különben passzív lesz a kapcsolatuk.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#2773) ugyes válasza MaCS_70 (#2771) üzenetére


ugyes
aktív tag

Az 1. pontra reagáltam.

(#2774) donat_sz válasza MaCS_70 (#2772) üzenetére


donat_sz
senior tag

attól, hogy passzívnak látszik még működik a fel/letöltés..
a torrent port-ot ettől ha szeretnék ki lehet nyitni, de az is egy biztonsági rés. ha ezzel tud együtt élni, akkor hajrá.

nyitott port nélkül is elérhető a top ezeres helyezést az n betűs oldalon ill. lehetséges 30-40MB/s-el letölteni, feltöltésnél is lehet 3-4+MB/s és rendszeres lehet így is a 3-4 aktív torrent..

[ Szerkesztve ]

(#2775) Hyena


Hyena
senior tag

A nas altal biztositott *myasustor.com ddns host tovabbra is doglott mindenkinek?
Esetleg valaki olvasott arrol valamit, hogy tervezik e visszakapcsolni?

harley-davidson-nyiregyhaza.hu

(#2776) donat_sz válasza Hyena (#2775) üzenetére


donat_sz
senior tag

blokkolja az asustor egyelőre, nem tudni mikor engedik el. potenciális probléma forrásként lett azonosítva.
vélhetően érdemes alternatíva után nézni, alább beszéltünk is róluk.

(#2777) Csabex


Csabex
őstag

Na itt vagyok, sajnos kaptam egy 24 órás bant egy teljesen abszurd dolog miatt az Ukrán háborús topikban, de mindegy is, legalább most le tudom írni az ötleteim :)

Gawamatsu, gratula az összefoglalóhoz, első körben a jelenlegi problémára koncentrálva tök jó lett, köszönjük :R Ami még hasznos lehet:

- NAS összehasonlító pro / kontra
- Linkek pl. az Asustor hivatalos tutoriálokhoz és fórumhoz
- App Gallery-ben lévő appokról infók
- Surveillance Center tapasztalatok, beállítások
- Kinek milyen kamera jött be, mi az amit támogat annak ellenére, hogy nem szerepel a hivatalos listán.
- Hiba esetén link a hivatalos tickethez

Most hirtelen kb ennyi, ezekhez az infókat szépen ki lehet szedni a topik hsz-eiből is és "linkesíteni" (de szarul hangzik :DDD) őket. Ebben segítek majd ha gondolod, priviben megdumálhatjuk majd. Donat_sz VPN ötlete is bekerülhet, jó lenne tőle egy jó kis leírás, vagy akár hsz csokorba szedés, nagyon jól elmagyarázta a topikban többször is :) Köszi neked is :R Többit látom kidumáltátok amíg töltöttem a büntetésem :)

"The quieter you become, the more you are able to hear..." ― Ram Dass

(#2778) donat_sz válasza Csabex (#2777) üzenetére


donat_sz
senior tag

mit szeretnél mit írjak le? :)
mármint azon felül amit már írtam :DDD

(#2779) Gawamatsu


Gawamatsu
Topikgazda

Van egy Support ticketem, amiben arról panaszkodom, hogy Backup Plan használat közben meg-meg jelennik egy csupaszám account az online users listában, majd eltűnik.
Nincs ilyen account beállítva (akkor ninek írnék?)...
Erre azt írja a tech (Piterson J Charles), hogy töröljem azt a fiókok közül.
Komolyan mondom, ezek nem normálisak.

Egy másik (nyitottam 8at az utóbbi napokban), hogy az USB vinyk, pendrive-ok időnként nem támogatott fájlrendszerűként jelennek meg és csak NAS restart hozza helyre.
A válasz Damien (Asustor France)-től:
this is a known bug that we are working on

Kösz, ne a bugon hanem a meoldáson dolgozzanak. Frankú úgy menteni a NASról köszönhetően az ADM hibájuknak, hogy nem tudsz hova.

(#2780) MaCS_70 válasza ugyes (#2773) üzenetére


MaCS_70
félisten

Köszi. A webserver kérdése szerencsére éppen nem okoz fejfájást. :)

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#2781) MaCS_70 válasza donat_sz (#2776) üzenetére


MaCS_70
félisten

Sikerült abban a helyzetben találnom magamat, hogy maga a támadás nem okozott kárt, a myasustor DDNS lakapcsolása viszont igen. A családi/baráti NAS-hálózatot én felügyelném, de így ugye nem csak a biztonsági mentések nem működnek (körbementenénk a NAS-okon), hanem a frissítéseket sem tudom elindítani a távoli Asustorokon. :W :W :O

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#2782) gekkoXT válasza MaCS_70 (#2781) üzenetére


gekkoXT
senior tag

Ez még mindig a legjobb eset még ha kényelmetlen is.

Én bekapcsolni nem merem mert semmi infó még mindig arról, hogy megbújva időzítve indult, vagy egyszeri külső forrásból a támadás.

(#2783) donat_sz válasza MaCS_70 (#2781) üzenetére


donat_sz
senior tag

én betettem egy alternatív ddns-t. egyelőre megvagyok így. bár még nem kellett ip-t váltanom, így még csak remélem, hogy minden jó :) ha nem lesz gond, akkor szerint maradok is a mostani megoldásnál..

(#2784) Gawamatsu


Gawamatsu
Topikgazda

Másik eborult ticket válasz az iOS-es AiDownload elérhetetlenségéről Tommy Chou Support Engineer-től:

"Can you expect when can the AiDownload or on other name a similar downloader app for nas return to Apple AppStore?"

I don't kown why AiDownload no longer exists in Apple store, and currently ASUSTOR doesn't provide any download APP in iOS platform.
If you need use AiDownload APP, please use Android phones, where AiDownload is still available.

Baszki.
Azért nem elérhető (tudniuk kellene), mert az Apple biztonságilag kockázatosnak minősítette.
Komolyan...

(#2785) ugyes válasza Gawamatsu (#2784) üzenetére


ugyes
aktív tag

Ne húzd fel magad ezen. Nem ér annyit. Az én 4.0-ás verziókhoz feladott jegyeimre sem érkezett értelmes válasz. Bár az SSD cache illesztést megcsinálták távolból.

Nekem a mai új firmware verzió tetszik:
Change log:
New ADM default port disclaimer. ASUSTOR strongly recommends changing ADM's default port to lower the risk of unauthorized access.

(#2786) Gawamatsu válasza ugyes (#2785) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

Nem húzom, de egy ilyen fiaskó (deadbolt) és annak kommunikációja után/mellett, ahogy a csip-csup dolgokat hogy kezelik és mennyire érenek a saját termékükhöz.

(#2787) donat_sz válasza ugyes (#2785) üzenetére


donat_sz
senior tag

:W :W most ez egy új firmware vagy egy nyilatkozat? :W :W
na ezt szerintem ki fogom hagyni ..

(#2788) thboxx válasza gekkoXT (#2782) üzenetére


thboxx
aktív tag

Én úgy gondolom külső. Mivel az első tapasztalatok alapján az volt a kezdő védekező lépés, hogy szakítsd le a netről. Akár fizikailag. Szerintem ha ideiglenesen valameddig le tudnád tiltani a routeredben, hogy ne menjen ki a hálóra akkor bekapcsolhatod.

Ha már veszem a fáradtságot, és értékellek a kötött üzlet után, úgy te is tedd ezt meg!

(#2789) Danex


Danex
addikt

Hát én nagyon gondolkozom azon, hogy egy laptopból felépítek egy TrueNAS-t, az Asustor nasom meg megmaradna backupra.

TrueNAS-ra is van könnyen telepíthető nextcloud és plex... és sokkal olcsóbban van jobb teljesítmény. Még csak a felszínt kapirgálom, de a 2mag 4szálas asustor 180e-ért eléggé elgondolkoztatott ,hogy alternatívák után menjek.

Sajnos a régi 2 magos intel már nem annyira szereti a nextcloud-ot mikor menetközben generálja a thumbnaileket.

(#2790) Kicsirics77 válasza Danex (#2789) üzenetére


Kicsirics77
veterán

Na ezt követem

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#2791) ugyes válasza Danex (#2789) üzenetére


ugyes
aktív tag

Nem jobb egy Intel NUC? Igaz, kell hozzá egy másik laptop/monitor.

(#2792) donat_sz válasza Danex (#2789) üzenetére


donat_sz
senior tag

a kérdés, mekkora háttértárra van szükséged!
én anno erősen szemeztem a saját nas építsével. azonban mivel több lemezt is szükségesnek éreztem már akkor is és e mellé még kell cpu erő is és nem elégszel meg a nagyon összebarkácsolt hw-es megoldással, akkor nem sokkal volt olcsóbb építeni házzal, gazdaságos táppal megfelelő hálózati csatlakozással... egy gépet. a sw-es támogatás a freenas (ha jól látom ez annak az utódja) akkor még csak közelítette az akár asustor által elérhetőt, pedig akkor még a qnap is jóval előtte volt, nem is beszélve a synologyról.

(#2793) aujjobba válasza donat_sz (#2792) üzenetére


aujjobba
addikt

Celeron g4930 procival szereltem az épített NAS-t, ventilatorral tokkal vonóval volt 20ezer forint a CPU.
Plex alatt a prociba épített IGP hardveres képességeit használva (Plex előfizuval) röhögve elvisz 3db 4K -> 720p átkódolást egyszerre.
Fut webszerver, transmission, dockerben 2db minecraft szerver, seafile szerver, Plex, így is ritkán látom 40% felett a CPU kihasználtságát.
Alaplapon van 4db SATA3 csatlakozó, az egyiken a rendszer SSD, a többi HDD.
Beledobsz 3db 18TB lemezt, azokon elférnek a letöltések.

(#2794) Danex válasza ugyes (#2791) üzenetére


Danex
addikt

NUC-ot drágának ítélem, 50e ft környékén még ilyen celeronos procival van vagy valami nagyon régi 4 magos.

(#2795) Danex válasza donat_sz (#2792) üzenetére


Danex
addikt

Ez igaz, nekem home use-ra kell, azaz saját és néhány családtag fotóinak mentésére + helyi hálózaton direct play plex.

Tehát ami adatnak csúcsbiztosnak kell lennie az csupán 1-2TB, ha a filmek elszállnak az annyira nem számít, az csak kellemetlenség.

Azt láttam limitációnak, hogy talán az ingyenes alap verzió(truanas) nem tudja natívan a plex hardveres gyorsítást, ez szerintem akinek fontos annak linux azon a plex és egy VM-en belül meg mehet a truenas.

Sajnos nincs sok időm vele foglalkozni, de majd próbálgatom.

(#2796) belashx


belashx
senior tag

Mostani mizéria elkerült szerencsére, de ma érdekes dolgot láttam a system logban. Vagy 200 alkalommal próbált meg egy - elvileg - helyi gép csatlakozni SSH-n.
Elég gyanús. :F
Router általános logjában nem találtam adott időpontban aktivitást.

"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."

(#2797) ugyes


ugyes
aktív tag

Csak hogy ne érezzük magunkat egyedül: https://nascompares.com/news/terramaster-nas-devices-being-attacked-by-deadbolt-ransomware/

(#2798) ugyes válasza Danex (#2794) üzenetére


ugyes
aktív tag

Most egy RPI4 is kb. annyi.
Pl. HP EliteDesk mini G2/G3? I5-6 gen. 50-60eFt. Ha nem akarsz Win11-et, akkor nem érdekes a processzor generáció, szerintem.

(#2799) donat_sz válasza aujjobba (#2793) üzenetére


donat_sz
senior tag

Részemről nem az az egyetlen kérdés találsz-e olcsón kellően erős processzort. Ezért is írtam ha nem barkácsolt HW.. Látom nem értettük meg egymást. Én biztos nem építenek nasnak egy nagy ATX gépet. Mindenképpen egy kompakt, ízléses, lehetőleg hot swap képes ház, megfelelő táppal (csendes, kis fogyasztású). Ez akkor már több volt mint amit te írtál, nem néztem utána de meglepne, ha ma sokkal olcsóbb lenne.

Amiben biztosan igazat adok, hogy ma sw megoldásokban sokkal jobba helyzet. Jóval jobbak a lehetőségek, szinte minden témára van jó és ingyenes megoldás. Ha még képes dockerben több konténert kezelni, akkor még erőforrásokat se feltételen fogyasztja ész nélkül.
Anno pl. egy jó, mobil appal is megfelelően megtámogatott, képek mentésére szolgáló megoldást az istennek nem találtam..

(#2800) Csabex válasza donat_sz (#2778) üzenetére


Csabex
őstag

Egy amolyan step by step-re gondoltam akár a hsz-eid alapján ha magadra szűrsz és csak bedobod, hogy 1 lépés ebben a hsz-ben leírtak szerint, vagy valami ilyesmi...
De kérdezz rá Gawamatsu-ra esetleg a formátumról mit gondol, vagy az ötletről akár. Mondjuk nekem nem válaszolt :DDD ;]

"The quieter you become, the more you are able to hear..." ― Ram Dass

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.