Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 01:46:22

LOGOUT.hu

ASUSTO NAS összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2901) whatnot válasza donat_sz (#2900) üzenetére


whatnot
őstag

Hm, megnézem a Kodit is, köszi.
Kell bármi extrát tenni, hogy ne akadozzon?
Jellyfinen alapjáraton akadozott.

(#2902) donat_sz válasza whatnot (#2901) üzenetére


donat_sz
senior tag

Kodinál nincs mit tenni, de itt csak kilens oldal van és androidos TV-n elérhető más oprendszereknél lehet hogy még trükközéssel se. Itt nincs más dolog, mint megadni a nas adott mappáját forrásként (én nfs-t javaslom, smb-n volt, hogy nagy bitrátás filmnél döcögés van), kodi pedig periodikusan keresi az új tartalmakat, ha érkezik a mappába valami.

(#2903) Gawamatsu válasza whatnot (#2899) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

Hálózatod bírja? 4K és 4K között van bitráta különbség, alacsonynál is akad?
Pufferelés mennyi van beállítva (ha van)? Titkosítás (security valami van Plex-nél, annak kikapcsolása javít ilyet)?

(#2904) Haugland


Haugland
aktív tag

Csak én jártam úgy, hogy a legutóbbi frissítés telepítése után a NAS admin felülete nem érhető el böngészőből??
A megosztott mappák továbbra is elérhetőek az otthoni hálózatomon a TV, mobiltelefonok számára, de az admin felületet elérhetetlen, mintha nem is létezne.
Holott az IP cím aktív, él és virul (Statikus IP-re van beállítva a routeren és meg is kapja azt)

(#2905) ugyes válasza Haugland (#2904) üzenetére


ugyes
aktív tag

Mi volt a port száma? A gyári 8000 és 8001?
A legutóbbi ransomware támadás után meg kellett ezeket változtatni. Én megtettem, nekem elérhető böngészőből.
Ha te is megváltoztattad és a könyvjelzővel dolgozol, akkor ott kellene átírni a portot.
Ha a fentiek egyike sem, akkor nincs ötletem.

(#2906) Gawamatsu válasza ugyes (#2905) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

ACC-vel rá lehet keresni és rácsatlakozni (Asustor Control/Command Center).
Vagy mobil app-al, ha eddig használtad/be volt állítva.

[ Szerkesztve ]

(#2907) ugyes válasza Gawamatsu (#2906) üzenetére


ugyes
aktív tag

Szerintem Haugland-nak kell az infó :)

(#2908) Gawamatsu válasza ugyes (#2907) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

"Ha a fentiek egyike sem, akkor nincs ötletem." - erre mentek az ötletek:)

(#2909) ugyes válasza Gawamatsu (#2908) üzenetére


ugyes
aktív tag

:)

(#2910) imis


imis
senior tag

most a legújabb frissítésben azt írják, hogy van védelem és nem engedi a nagy mennyiségben a fájlok átírását. Ezt hogy oldották meg? ill. külön be kell állítani?

(#2911) ugyes válasza imis (#2910) üzenetére


ugyes
aktív tag

Nem találtam erre külön menüpontot. De lehet figyelmetlen voltam.

(#2912) cigam válasza imis (#2910) üzenetére


cigam
félisten

Csak tippelek, de pl. bekapcsolt verziókövetés mellett van egy idő és mennyiség limit. Pl. ha egy percen belül vagy 100 fájlnak megváltozik a tartalma, azt már gyanús.

A tuti az lenne, ha rákérdeznél a supportnál, és érdemi választ adnának.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#2913) imis válasza cigam (#2912) üzenetére


imis
senior tag

(#2914) cigam válasza imis (#2913) üzenetére


cigam
félisten

Oké értem én, de csak tippjeim vannak. Az (angol) fórumon kellene érdeklődni, hogy ez mi is pontosan. Én a FB-on kérdeztem rá, de még nem jött válasz.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#2915) Haugland válasza ugyes (#2905) üzenetére


Haugland
aktív tag

nagyon szépen köszönöm a segítségeteket!!!! Műxik és valóban az átállított port-ot nem találtam meg
(telefonon a "fing" alkalmazással kerestem a nyitott portokat, de nem találtam)

Most viszont "csupaöröm, bódoccsá!" ;)

(#2916) Haugland válasza Gawamatsu (#2908) üzenetére


Haugland
aktív tag

:R

(#2917) Haugland


Haugland
aktív tag

Valamelyikőtök esetleg nem ismer egy jó ios alkalmazást amivel az Asustorra telepített Transmission vagy AIDownload elérhető/helyettesíthető?

(#2918) cigam válasza Haugland (#2917) üzenetére


cigam
félisten

Nincs WEB-es felülete?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#2919) donat_sz válasza Haugland (#2917) üzenetére


donat_sz
senior tag

Transmissionnek van (androidra biztosan, így szerintem ios-re is) egy Transmission Remote appja. Én ezt használom elégedettséggel.

(#2920) xrvman válasza Haugland (#2917) üzenetére


xrvman
őstag

http://nas ip:9091/transmission/web/

(#2921) Alex91 válasza donat_sz (#2919) üzenetére


Alex91
félisten

Apple tuzzel-vassal irtja a torrenthez tartozo dolgokat… Szoval nem igazan fog ra talalni barmit is.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#2922) donat_sz válasza Alex91 (#2921) üzenetére


donat_sz
senior tag

Ahogy elnézem azért nem kizárt:
[link]
Barmagnet és itorrent is mint elérhető alternatíva kerül elő. Kipróbálni én biztos nem fogom tudni :)

(#2923) cigam válasza imis (#2913) üzenetére


cigam
félisten

Hát nem lettem okosabb:
ASUSTOR Inc.Hi! We've done some research with ransomware and we added the monitoring mechanism in this ADM release, it's enabled by default and no turn on/off switch.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#2924) gekkoXT válasza cigam (#2923) üzenetére


gekkoXT
senior tag

hehe, de tényel, beleraktuk, benne van, csinál mindenféle érdekes dolgot, gépi tanulás, mesterséges intelligencia :DD

(#2925) gyurma888


gyurma888
aktív tag

Van egy AS6604T-m, 4 lemezzel Raid 10-ben. Valamiért azt csinálja, hogy áramszünet után vagy egy napig teker, mint a barom, nagyon idegesítő. Végignéztem mindent, de nem írja storage managerben sem, hogy szinkronizálna, meg folyamatoknál sincs semmi. Találkozott már valaki ilyennel?

(#2926) ugyes válasza gyurma888 (#2925) üzenetére


ugyes
aktív tag

Nem. Nekem csak RAID1-em van ebben, de áramszünet vagy leállítást után nem vettem észre ilyet.

(#2927) cigam válasza ugyes (#2926) üzenetére


cigam
félisten

De :) Amikor elmegy az áram könnyen "piszkos" állapot jön létre. Ekkor bizony lecsekkolja az egészet.

gyurma888
Leírásodból nekem úgy tűnik ez gyakran előfordul. Miért nem teszel mögé egy szünetmentest?
A parancssor mennyire a barátod? Esetleg ha megint előjön, akkor lépj be ssh-n, és a
cat /proc/mdstat
parancs megmutathatja a rapidtömb állapotát.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#2928) Gawamatsu válasza gyurma888 (#2925) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

Tegyél alá egy UPS-t.
Nem kell hatalmas, elég pl APC BackUP 500 (ez kb 20 éves) akku cserével bírja 30 percig a rárakott UPC modemmel együtt, de 15 perc akkuról üzem után lekapcsolja a NAS magát.
Ehhez össze kell kötni őket AP esetén USB-vel. Mikor visszaáll az áram, újra visszaáll a NAS is eredeti állapotba.

(#2929) gyurma888 válasza cigam (#2927) üzenetére


gyurma888
aktív tag

Köszi, lehet az lesz, beszerzek majd egy szünetmentest.
Délután volt megint áramszünet, most teker még. Ezt írja, de nekem ez semmit nem mond:

(#2930) cigam válasza gyurma888 (#2929) üzenetére


cigam
félisten

Látszólag egyben van. Esetleg a
mdadm -D /dev/md1
parancsol megnézheted közelebbről is az md10 tömböt.

Esetleg nincs olyan időzítés (pl mentés) beállítva, ami bekapcsoláskor lefut?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#2931) gyurma888 válasza cigam (#2930) üzenetére


gyurma888
aktív tag

Időzített mentés nincs beállítva. Ez a resync lesz, de ezt akkor nem is lehet kikerülni, csak a váratlan leállítás elkerülésével

(#2932) ugyes válasza cigam (#2927) üzenetére


ugyes
aktív tag

??? A nem az eredeti kérdésre vonatkozott, és továbbra sem találkoztam még ilyennel.
Mondjuk van szünetmentesem.

(#2933) cigam válasza gyurma888 (#2931) üzenetére


cigam
félisten

Nem valószínű, mert a státusza tiszta, és ha újraszinkronizálna, akkor az már az mdstat is mutatná valahogy így:
Personalities : [linear] [multipath] [raid0] [raid1] [raid6] [raid5] [raid4] [raid10] md1 : active raid1 sdb4[0] sdd4[3] sdc4[2] sdc4[1] 11711866880 blocks super 1.2 [4/4] [UUUU] [===>.................] resync = 3.5% (414656289/11711866880) finish=0.2min speed=138218K/sec

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#2934) cigam válasza cigam (#2933) üzenetére


cigam
félisten

Esetleg a top vagy htop parancs segíthet kideríteni mi tekeri a procit/lemezeket.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#2935) ugyes


ugyes
aktív tag

Frissül a Lockerstor sorozat, Gen2 (AS67xxT) néven. Lesz 6 lemezes verzió is.
Ami frissül: Celeron N5105, 4 NVMe foglalat: 2 cache + 2 tárhely, 4 és 6 lemeznél PCIe bővítő 10Gb hálókártyának, hivatalosan is 16GB lehet a memória maximuma.
Ami hiányzik: 1 db USB port hátul (2 db marad összesen).
Jön vele a 4.1.0.RGS1 ADM is. 3 év garancia.
A telepítési útmutató magyar nyelven itt.
Ár még nem ismert. A tajvani árak alapján kb. hasonló, mint a AS66xxT (aztán majd kiderül).

(#2936) ugyes


ugyes
aktív tag

Új Asustor online tudásbázis: https://testingcenter.asustor.com/

(#2937) cigam válasza ugyes (#2936) üzenetére


cigam
félisten

Ebbe anno belefutottam, de nem jartam vegig. Nagyon jo otlet, kár hogy csak angolul.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#2938) donat_sz


donat_sz
senior tag

új FW = ADM 4.0.5.RT42 ( 2022-05-05 )
szeretem az ilyen semmitmondó változás naplót:
* Fix potential security issues.
* Miscellaneous bug fixes.

ezen kívül van még:
* Netatalk updated to fix potential AFP vulnerabilities: CVE-2022-23121, CVE-2022-23122, CVE-2022-23123, CVE-2022-23124, CVE-2022-23125, CVE-2022-0194.

(#2939) ugyes válasza donat_sz (#2938) üzenetére


ugyes
aktív tag

A múlt héten volt téma a net különböző részein a Netatalk sebezhetőség és annak NAS gyártói javítása. A ransomware támadás óta pörgősebben dolgoznak ezeken, szerintem. Az Apache-nak is jött tegnap javítása.

(#2940) donat_sz válasza ugyes (#2939) üzenetére


donat_sz
senior tag

ez valami apple cucc? mert én még nem találkoztam vele és az az it terület ami legtávolabb áll tőlem :D

(#2941) ugyes válasza donat_sz (#2940) üzenetére


ugyes
aktív tag

Igen: Netatalk is a freely-available Open Source AFP fileserver

(#2942) Gawamatsu válasza donat_sz (#2938) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

Feltette, felment hiba nélkül és a ClamAV is frissült utána.
Kérdés az eddig működő adatbázisfrissítés megint elszaródik e vagy nem.
Mondjuk sokat nem csinál.

(#2943) donat_sz válasza Gawamatsu (#2942) üzenetére


donat_sz
senior tag

felment itt is, semmi változást nem tapasztaltam egyelőre.

(#2944) Haas01


Haas01
tag

Sziasztok!

Egyik ismerősöm NAS-t szeretne venni és nekem kellene segíteni ennek a kiválasztásában és beüzemelésében.
ASUS b.zi, viszont nagyon sóher. Sajnos én az ASUS termékeket nem ismerem.

Igény az alábbi lenne otthoni felhasználásra:
- 2 db 4 TB-os HDD menne bele tükrözve, fontos dokumentumok, fotók, videók tárolására.
- 1 db nagyobb HDD menne bele mindenféléhez, mint torrent, filmek, szemetek tárolása. Ehhez be lehessen állítani, hogy ne tükrözze. Feles 2x foglalni a tárhelyt, mert senkit nem érdekel ha elveszik.
-1 db HDD pedig kamera felvételek tárolására. 2 kamera lenne 1 hónapig tárolva. Nem tudom ennek mekkora tárhely kell. Én abban sem vagyok biztos, hogy ehhez külön kell 1 HDD, lehet az előző HDD-re is mehetne és így megmaradna 1 hely későbbi bővítésre.

Ezen felül:
- Szoftveresen támogassa az ütemezett biztonsági mentést USB port-on külső HDD-re.
- TCL 65C728 4K tévén jó minőségben tudjon filmeket nézni róla.
- Könnyű legyen használni, mert nem egy informatikai zseni.

Ezen felül előny lenne, de nem létszükséglet:
- Hozzá lehessen kapcsolni bővítőt.
- A fontos adatok felszinkronizálhatók valami népszerű felhő szolgáltatóba.
- Hálózaton kívülről is elérhetőek a fontos dokumentumok. Ha a felhő szinkron megy, akkor erre nincs szükség.

Ezt nézte ki leginkább slot és ár alapján: ASUS AS1104T
Ez megfelelő lehet az igényeinek?
ASUS AS3304T mivel tud többet? Így első ránézésre van benne +1 GB RAM és +1 USB slot.

Vagy inkább válasszon egy QNAP-ot vagy Synology-t?

(#2945) donat_sz válasza Haas01 (#2944) üzenetére


donat_sz
senior tag

ha torrent kell akkor szerintem csak inteles procisat! Ezért szerintem AS1104T kuka. Én az AS5304T használom elégedettséggel.
Korábban használtam Qnapot. Sw-es támogatásban az is és a Syno is talán jobb, de csökken a különbség és nekem annyival nem adott többet, hogy a két azonos HW közt megérte volna a Qnap vagy a Synology a felárat.

amire szeretné használni szerintem simán meg kell, hogy feleljen az AS5304T.
ha már -4 hdd opció lehet elgondolkodnék azon, hogy 3 hdd raid 5-ben használjon, akkor ugye egy lemeznyi hiba belefér és a raid miatt még gyorsabb is a kötet és meg marad egy hely bővítésre (én így használom).

u.i. mindenképpen gondoskodjon egy további mentés lehetőségéről raid mellett is!
vagy egy külső hdd vagy egy régi nas egy rokonnál .. a féltett adatokhoz ez a helyes megoldás (pontosabban mindkettő a raid5 felett :)) )

(#2946) cigam válasza Haas01 (#2944) üzenetére


cigam
félisten

Az Asus topikjában naná, hogy Asus-t ajánlanak. Ha más is szóba jöhet, akkor itt érdemes feltenni a kérdést.
A 1104- is tudja ezeket. Bár a "jó minőségben tudjon filmeket nézni róla" inkább a TV-n múlik. Ugye a TV kábelen keresztül csatlakozik a belső hálóra?
Azért jó dolog külön lemezre tenni a kamerát, mert ez egy folyamatos írást jelent. (a kamerák bitrátájától függően pl. 2db 3Mbites strem az ~1MByte/s-os írást jelent. Ez nem tűnik soknak, de ha ugyanezen a lemezen még írja/olvassa a torrenteket(meg a zegyebeket), akkor könnyű belátni, hogy elég nagy terhelést kap az író olvasó fej ami folyamatosan ide-oda ugrál a lemezen.
A +1GB RAM akkor jön jól amikor magát a torrentezést is a NAS-ra bízná, vagy plusz szolgáltatásokat akar megvalósítani rajt.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#2947) donat_sz válasza cigam (#2946) üzenetére


donat_sz
senior tag

ezért javasolnak ilyen feladatra enterprise hdd-t. én pl Exos X16 hdd-t használok, mint alább írtam raid 5-ben. a raid 5 is sokat segít a gyors elérésben 3 hdd-vel.

(#2948) ugyes válasza Haas01 (#2944) üzenetére


ugyes
aktív tag

Ha olcsó megoldást szeretnél, akkor Asustornál sem lesz annyira olcsó. Mert minden igényednek egy AS6604T vagy annak v2-es verziója a AS6704T tudná kiszolgálni, amelyek 200eFt feletti áron van.
A leírásod alapján 3 kötet kellene neked: 1 HDD mindenre, 2HDD a fontosakra és 1 HDD a kamerákra. Egy 4 lemezes NAS-nál nem marad bővítésed a későbbi tárhelyigényekre, legfeljebb nagyobb HDD cserével, de az is inkább a 2HDD-s köteten egyszerű.
Az AS66/6704T előnye, hogy van 2/4 nvme SSD helye, amelyet tárhelyként is használhatsz, nemcsak cache-ként. Veszel egy nagy levegőt és egy nagy SSD-t és arra megy a kamera, marad 1 férőhelyed a bővítésre.
B) opció rögtön 5 vagy 6 lemezes NAS-t veszel
C) opció rögtön veszel egy 4 lemezes bővítőt és arra teszed külön kötetként a kameráképeket.

A C) opció esetén donat_sz javaslata is bőven elég.

(#2949) Gawamatsu válasza ugyes (#2948) üzenetére


Gawamatsu
Topikgazda

Ha olcsó megoldás kell akkor nem kell neked NAS.
Aminél nem is a NAS maga a költség, hanem a lemezek. Amik bele mennek, meg az offline backup.
Anno (kb 4 éve) mikor vettem az AS6104T-t (ami még mindig jó és nem cserélődött benne egy szektorhibás WD RED-en kívül semmi) a doboz került annyiba, mint a 4 (majd 5) lemez.

Mondanám ha kifutsz a helyből, cserélj lemezt, lejjebb megy az áruk. Már ha kell.
Filmekhez tényleg elég egy bazinagy (bár én amit szeretek, azt szeretem biztonságban tudni. VAgy törölgeted amit láttál, ahhoz meg nem kel 16TB-os.

A kamera rögzítés miatt került ki az egyik WD RED (4*3TB R5) és lett neki WE Purple (3*3TB R5+2TB Single), hogy ne a raid-et gyilkolja. Na meg a letöltések is oda mennek.

Asustor topik, igen, de itt kérdez.
Ahogy a legelső hozzászólásokban is említettem a vásárlás körüli tipródásom.
Synology szoftverben erős, QNAP hardverben, Asustor meg a kettő között, mindkettő ára alatt.

Persze ott a Zyxel NSA542, ami 4 lemezes és emlékszem anno 40-45ezer volt, ami mára 90 fölé ment mindn módosítás nélkül. A célra az is megfelelő, de szoftveresen egy balta. Tompa féle. Meg a hardver is benne abakusz. Meg a támogatás sem nagyon létezik.

Nekem a 4 lemezes elég volt eddig, korában éreztem szükségét 8-10-esnek, hogy a költségileg optimális 3-4TB lemezeket használjam. Aztán jött az ötlet 3-ról 8-10-16TB-re cserélésnek, de mivel jöt ta ransomware meg különben is...azt a tartalmat ha már R5-ben van meg kell védeni is, ami még két lemezt jelentene mentéshez, az meg barommi sok. Árban.

Tehát 3 lemez R5 és annak mentése 5 egyforma lemez. HA tele van.

(#2950) ugyes válasza ugyes (#2935) üzenetére


ugyes
aktív tag

És hivatalosan is megjelent a Lockerstor gen2 sorozat.
Kár a -1 USB-ért. Viszont jobb a hűtése az nvmeSSD-nek (az nálam mindig 55-60C, szóval kell neki) és már támogatja a PCIe3.0-át (gen1 csak 2.0-át => 1Gb/s a cache max.).
Érdemes a saját performance oldaluk tanulmányozása: érdemben csak iSCSI-ban gyorsabb az új sorozat. SMB-n érdemben nincs előrelépés.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.