Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#15701) Jester01 válasza Jester01 (#15700) üzenetére


Jester01
veterán

Sőt, lehet, hogy -nmu3 mert az is motyog valamit a 3.3-as kernel sorozatról (Allow building > 3.3 kernel)

Jester

(#15702) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

Feladtam, újra raktam a rendszert. :O

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#15703) dany27 válasza Jester01 (#15700) üzenetére


dany27
őstag

pont ez van fent!
Közben én is ráakadtam, hogy valószínűleg az lesz a gond amit te is mondtál. Fogtam is symlinkeltem neki. Nem tudom hogy ez mennyire fog tetszeni a fordítónak.

(#15704) huliganboy válasza bambano (#15692) üzenetére


huliganboy
addikt

KÖSZÖNÖM neked és a többieknek a segítséget! :R

(#15705) Rolly


Rolly
veterán

software-es raidet szeretnék linux alatt beállítani (RAID 1-et) két vinyóra menne de mivel nincs hardveres raid vezérlőm ezért maradt a software-es lehetőség... neten már utánna néztem, hogy hogyan kell ennek megfelelően bekonfolni a telepíténél a partíciókat.

egy dolog vagyis kérdés motoszkál bennem, hogy vinyó probléma esetén így is cserélhető egyszerűen az egyik vinyó és a linux megoldja a duplikálást vagy mit kell tennem ha gond lesz az egyik vinyóval (illetve honnan fogok róla tudni?)

(#15706) RaZroX


RaZroX
addikt

Üdv! Felraktam a Bodhi linuxot mert ez szép és gyors is :D Viszont én eddig csak Ubuntu változatokat használtam és nem tudom, hogy itt hogyan kell programokat fel tenni. Néhány alap program fent van rendszer weblapján, szóval azokat sikerült felrakni, de ha olyasmit akarok felrakni ami nincs fent, akkor nem tudom hogy lássak hozzá.

Először is Pidgin-hez szeretnék hozzá adni Gfire plugint. (Xfire linux alá) Sajnos nem sikerült még feltennem, valaki el tudja magyarázni, hogy hogyan kell ?

This is the way

(#15707) sh4d0w válasza RaZroX (#15706) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Szerintem ugyanúgy, mivel ez is Ubuntu-alapú, ha jól látom.

https://www.coreinfinity.tech

(#15709) ludla


ludla
őstag

Sziasztok! Még egyszer ki kérném a tanácsotokat :)
Ma telepíteném a gyereknek a gépét.

Proc: Pentium4 2.4ghz 512/400
Ram: 2 x 512 Sdram
Vga: 32mb
Vinyó: 20Gb

Erre melyiket érdemes raknom?
Az már tiszta hogy debian alapút tanácsoltok, de legyen Lubuntu vagy Linux Mint MATE/Cinnamon, vagy Linux Mint XFCE.
vagy ti mit tanácsoltok? Annyi fontos lenne hogy ami jobban beállítható grafikusan és a magyarosítás is jobban áll. :R

[ Szerkesztve ]

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#15710) CPT.Pirk válasza ludla (#15709) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor már inkább maradj Debiannál a neked tetsző DE-vel, nem az ördögtől való az. Nekem nagyszüleim is azt használják már kb. 2 éve, semmi gondom nem volt azóta. ;)

Mondjuk a 20G-s vinyó valszeg nem nevezhető gyorsnak, így érdemes majd beállítani a "noatime" opciót az fstab fájlban, megcsinálni a ramdisket pl. böngésző számára. (mondjuk ezek minden gépre érvényesek)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15711) ludla válasza CPT.Pirk (#15710) üzenetére


ludla
őstag

Akkor maradjon a lubuntu?

noatime opció és a ramdisk beállításában tudol segíteni leírást adni?

[ Szerkesztve ]

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#15712) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Precise Puppy, Gnome 2.32.1 desktop. ez ki kell próbálnom majd. :)

[link]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#15713) Vladi válasza zoltanz (#15712) üzenetére


Vladi
nagyúr

Jááá tiszta fedora valamennyi. még a gnome2-es időkből. :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#15714) CPT.Pirk válasza ludla (#15711) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én nem ajánlok senkinek Ubuntu alapú disztrót. Ha rám hallgatsz, akkor maradsz a Debian mellett, nem véletlen van annyira sok leszármazottja. Leszeded a netinstallos telepítőt, az elején kiválasztod a neked tetsző alternatív DE-t a "gyári" Gnome2 helyett, és minden meglesz. (a köv. Debian kiadás egyébként XFCE-t fog használni)

Írtam két cikket korábban Debian témában, pont kapóra jön ide. Mondjuk ez a két módszer univerzális minden disztrón.
Itt megtalálod az fstab beállításait: [link] itt meg a ramdisket: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15715) ludla válasza CPT.Pirk (#15714) üzenetére


ludla
őstag

Köszi még debiant nem használtam soha :) de most virtualboxba felrakok egyet és át nézegetem mi hogy van benne.
Ezt kellet leszednem? http://cdimage.debian.org/debian-cd/6.0.6/i386/iso-cd/debian-6.0.6-i386-netinst.iso

Na felment a telepítés de nekem Gnome felület lett nem tudtam választani felületet.

[ Szerkesztve ]

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#15716) CPT.Pirk válasza ludla (#15715) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, az kell neked.

Amúgy az LXDE ott is LXDE, a terminál ott is terminál, .deb csomagok vannak ott is (vagyis onnen jöttek), szóval nagy meglepetések nem érhetnek, azon kívül, hogy nincsenek meg az Ubuntu kiadási ütemterve és jellege miatt lehetséges problémák.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15717) dany27 válasza Jester01 (#15700) üzenetére


dany27
őstag

Szia!

Fent a kernel, ugyan az a szitu.
Am azt vettem még észre hogy másolásnál igen megugrik a proci használat.
2-5 között mozog az érték!

(#15718) rigo88


rigo88
aktív tag

...és így felraktam egy desktopot a remote elérés miatt, így keresek JÓ ftp klienst.
filezilla crap (2gnél nagyobb fájlokat nem tudja folytatni, nagy fájloknál "stalled" egy idő után), gftp crap (szétkapcsol, ha folytatja is rosszul tölti le)
HA még is jók ezek a kliensek és a mikrofos ftp szerver a hibás, mások hogy szednek le? ha windows kliensre töltöm le a dolgokat total commanderrel hiba nélkül lejön akár egy 50gigás image is.
tehát keresem a megfelelő gui-s ftp klienst. mit ajánlotok? elsősorban nagy (2-4-8-10-50 gigás) fájlokhoz.
r

update: és ha esetleg tudnátok ajánlani az ubuntu-desktop (kb750mb) helyett egy tiny desktopot amit egyszerűen (apt-get install) lehet telepíteni azt megköszönném! :)

[ Szerkesztve ]

Dirr

(#15719) Jester01 válasza dany27 (#15717) üzenetére


Jester01
veterán

Log részletet tudsz feltölteni valahová? Olyat amiben nem csak a DMA van kiszűrve, hanem látszanak a köztes részletek is.

Jester

(#15720) dany27 válasza Jester01 (#15719) üzenetére


dany27
őstag

melyik kell?
messages? dmesg?

Dmesg elég gyorsan tellik :D
Tegnapi a rendszer és már most tellik az 5. kb :D

(#15721) Jester01 válasza dany27 (#15720) üzenetére


Jester01
veterán

dmesg jó ha van benne ilyen DMA-s dolog, csak ne vágd ki belőle azokat a sorokat amiben nem szerepel a szó.

Jester

(#15722) dany27 válasza Jester01 (#15721) üzenetére


dany27
őstag

Itt a dmesg: [link]
Ne vagdaltam, hátha valami más is fontos lehet.(CTRL+F-el úgyis gyorsan meglehet találni a sorokat)

(#15723) Jester01 válasza dany27 (#15722) üzenetére


Jester01
veterán

Na ebben még pont nem volt semmi hiba, /var/log/syslog-ból vágj ki egy olyan részt amiben van.

Jester

(#15724) dany27 válasza Jester01 (#15723) üzenetére


dany27
őstag

Na ebbe van egy csomó hiba, nem is vágtam ki mert sose végeztem volna :D

(#15725) Jester01 válasza dany27 (#15724) üzenetére


Jester01
veterán

Ajjaj, az ATA2-es vezérlőn dobál host bus error-t, ez állítólag vezérlő hiba.
Ha van még hely az ATA1-es vezérlőn (ahol a másik két lemez van) akkor dugd át a WD lemezt oda.

Jester

(#15726) dany27 válasza Jester01 (#15725) üzenetére


dany27
őstag

Érdekes másik lemez is visszapottyant UDMA2-be és arról mégsem karattyol.
Rátoltam a rendszer diszkre egy dd-t a /dev/zero-ból és nem telt bele 1-2 perc és már udma2-be is volt.
Szerintem tök mind1 melyikre dugom mert a másik kettő is vissza esett udma2-re.
Pedig akkor nem is a WD-ről copyztam rá.
Egyszerű dd a dev/zero-ból...

Am döglött lenne a SATA vezérlő? :F

[ Szerkesztve ]

(#15727) Jester01 válasza dany27 (#15726) üzenetére


Jester01
veterán

Tényleg, a másikra is van hiba. Addig nem olvastam :(

Jester

(#15728) dany27 válasza Jester01 (#15727) üzenetére


dany27
őstag

Ha Linuxon van ilyen hiba akkor ennek windózon is elő kell jönnie.
Én utoljára több mint 1 éve használtam aktívan ezt a konfigot.
Utána faternál volt netezős gépnek, ő meg ugye nem mozgatott nagy adatokat vele, így nem tűnt neki fel...

De biztonság kedvéért majd felrakok rá szerintem egy windózt is hogy ott is elő jön-e...

Bár jó lenne ha nem HW hiba lenne.

(#15729) bambano válasza rigo88 (#15718) üzenetére


bambano
titán

"nagy fájloknál "stalled" egy idő után": gondolom a tcp window scalingot kikapcsoltad a linuxodon, mert a windowsos implementációja sz.r, emiatt meg szoktak szakadni a letöltések.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#15730) rigo88 válasza bambano (#15729) üzenetére


rigo88
aktív tag

nem nem tudtam, h mi ez v hogy ez baj lehet.
ez helyes?
Scaling can be turned off by issuing the command sysctl -w "net.ipv4.tcp_window_scaling=0" as root.
ha ezt megcsinálom, sem kezeli az ékezetes betűket a gftp és nem tudja folytatni a 2g-nél nagyobb fájlokat a filezilla :(
egyéb egyszerű ftp client ötleted volna?

Dirr

(#15731) Jester01 válasza dany27 (#15728) üzenetére


Jester01
veterán

Írtad már, hogy milyen alaplapod van? Nincs rajta több vezérlő? AHCI módot ki-be kapcsolni próbáltad?

Jester

(#15732) ludla válasza CPT.Pirk (#15716) üzenetére


ludla
őstag

CPT.Pirk azt kérdezném tőled szerinted LXDE vagy XFCE felületet érdemes használni?
Mert felraktam mind a kettőt de olyan nagyon nagy különbséget nem látok, mint ha KDE lenne :)
Virtualboxban a két felület Ram fogyasztása is hasonló.

[ Szerkesztve ]

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#15733) rigo88 válasza ludla (#15732) üzenetére


rigo88
aktív tag

ez a kérdés engem is érdekel, keresem a lehető legkisebb desktop environmentet csak remote desktop eléréshez némi böngészés és ftp-zés.
lxde elég minimal?

Dirr

(#15734) bambano válasza rigo88 (#15730) üzenetére


bambano
titán

"ha ezt megcsinálom, sem kezeli az ékezetes betűket a gftp és nem tudja folytatni a 2g-nél nagyobb fájlokat a filezilla": írtam, hogy az általad felvázolt problémacsokorból melyik az az egy, amit ez gyógyít.

én wget-tel szoktam letölteni.

annak utána kellene járni, hogy a sysctl -w permanensen csinálja a változtatást, vagy következő reboot után megint kell.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#15735) dany27 válasza Jester01 (#15731) üzenetére


dany27
őstag

Gigabyte 8i945p-g

Csak a déli híd által biztosított 4port van rajta.

(#15736) The DJ válasza bambano (#15734) üzenetére


The DJ
addikt

"To check what setting your system is using, use 'sysctl name' (e.g.: 'sysctl net.ipv4.tcp_rmem'). To change a setting use 'sysctl -w'. To make the setting permanent add the setting to the file 'sysctl.conf'."

Tehát rebootig él a változtatás.

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#15737) CPT.Pirk válasza ludla (#15732) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem akkor az XFCE-t válaszd, a majdan megjelenő következő Debianban már az lesz az alapértelmezett felület a mostani Gnome2 helyett.

Amúgy meg ízlés kérdése, én totál KDE párti vagyok, de az nem ide való. ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15738) bambano válasza The DJ (#15736) üzenetére


bambano
titán

:R

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#15739) vinibali


vinibali
őstag

sziasztok!
régóta tervezem már a NAGY ÁTÁLLÁST :)
segítséget kérnék. nyomogattam különböző Ubuntu kiadásokat, de nem tudom eldönteni melyik lenne a legjobb megoldás. 12.04-es Ubit hosszabb ideig néha használgattam(egy külön partíció volt neki), jó volt windowshoz képest heggesztgetni és nyomogatni. Ubuntu, Lubuntu, Kubuntu, Xubuntu és a Gnome-os kiadások 12.10-es változatait raktam fel egy külön vinyóra. most legjobban az Ubuntu(+Studio) és Xubuntu tetszik, a Unity nem nagyon jön be, de ha effektív nagyobb támogatás állhat a fő disztró mellett, majd megszokom:)
Szóval:
X és Ubuntu(+Studio)nak van Szoftverközpontja, a K+L+Gnome-osnak csak package installere van?
VAAPI támogatást lehet csinálni? Elég cink, hogy egy APU-n szaggat a YouTube HD :)
És értelmes Radeon driver van rájuk? Én a zártat próbálgattam Windowsoshoz képest semmit sem tud szinte...
Van olyan hangkártya driver vagy program amit lehet komolyabban konfigurálni? Fontos lenne azonos csatornákat kiküldeni különböző jack dugókon (Realtek ALC899)
Különböző felületek hogyan állnak az erőforrás használathoz?
SSD-hez hogyan viszonyulnak? Van esetleg SSDLife-hoz hasonló progi is?
Köszi :)

BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

(#15740) rt06 válasza The DJ (#15736) üzenetére


rt06
veterán

nem tudom, distrofuggo-e, de nekem gentoo-n van erre egy /etc/sysctl.conf file-om, amit ott allitok be, az minden boot-nal eletbe lep

Politikailag korrekt, valamint munkahely- és gyermekbarát aláírás, amiben egyáltalán nincsen p*na.

(#15741) The DJ válasza rt06 (#15740) üzenetére


The DJ
addikt

Debian alatt is ott van a /etc/sysctl.conf és ugyanez a szerepe.

Kéznél volt egy CentOS szerver is, megnéztem, és ott is ugyanott található ez a fájl, szóval szerintem ez disztrófüggetlen.

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#15742) rt06 válasza The DJ (#15741) üzenetére


rt06
veterán

kosz az infot

Politikailag korrekt, valamint munkahely- és gyermekbarát aláírás, amiben egyáltalán nincsen p*na.

(#15743) bambano válasza The DJ (#15741) üzenetére


bambano
titán

debianék már ezt is könyvtárasítják, van sysctl.d, amibe egyesével rakhatsz fájlokat.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#15744) rigo88 válasza bambano (#15734) üzenetére


rigo88
aktív tag

a távoli fájlnevek tele vannak speciális karakterekkel, wget kilőve. van gui jó lenne egy használható gui ftp hozzá :)

most épp csináltam egy tiszta install netinst-el, updateltem egy újabb kernelre, eltávolítottam a régit updateltem a grubot reboot és azóta nem elérhető a távoli gép. ebédidő meg csak 13tól...
mi történhetett? persze tuti nem tudom megoldani távolról csak érdekel hogy hol lehet a hiba? (új kernelnél gondolom nem kell újra beállítani a networkot!? :F )

[ Szerkesztve ]

Dirr

(#15745) ludla


ludla
őstag

Egy dologban azért kérnék még segítséget Debian XFCE alatt nem találok szoftverletöltő alkalmazást ez külön kell letölteni?

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#15746) rigo88 válasza ludla (#15745) üzenetére


rigo88
aktív tag

apt-get install / aptitude :DD

Dirr

(#15747) ludla válasza rigo88 (#15746) üzenetére


ludla
őstag

apt-get install / aptitude Az alábbi csomag nem található :(

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#15748) rt06 válasza ludla (#15747) üzenetére


rt06
veterán

maga az apt-get, vagy aptitude a csomagkezelo
ha pl az xyz nevu programot akarod telepiteni, akkor azt az alabbi parancsok valamelyikevel tudod megtenni
apt-get install xyz
aptitude install xyz

Politikailag korrekt, valamint munkahely- és gyermekbarát aláírás, amiben egyáltalán nincsen p*na.

(#15749) rigo88 válasza ludla (#15747) üzenetére


rigo88
aktív tag

sorry, csak viccnek szántam :)
az "apt-get install <csomagnév>" és az "aptitude install <csomagnév>" parancsokkal tudsz programokat telepíteni xterm-ből.

mod "aptitude <csomagnév>" -> "aptitude install <csomagnév>" me' én az apt-get installt használom.

hasznos még az "apt-cache search <csomagnév-részlet>" ami kidobja ha van több ver vagy + extra csomagok hozzá.

[ Szerkesztve ]

Dirr

(#15750) ludla válasza rt06 (#15748) üzenetére


ludla
őstag

Na de fogalmam sincs hogy XFCE alá milyen csomagok mehetnek azért lenne jó egy grafikus szoftver központ.

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.