Hirdetés

Dirt Devil Spider robotporszívó lítiumosítása

Volt ez a robotporszívóm, amit azóta használtunk is, csak hát a Ni-MH akku enyi idő alatt megadta magát. Meglepően sokáig bírta... Adta magát, hogy ne nikkeles legyen a pótlás.

Mivel elég sok lítiumcella fetreng itthon (nagyrészt laptopok akkuiból bontva), értelemszerű volt, hogy ezekből lesz az akku, mivel ez nem szerszámgép, és nem lesz nagy áramfelvétele. A gyári akku 14,4V-os, de a töltési csúcsa 16,4V körül volt. Ez nagyjából kijött négy lítiumcellából (4,2V körüli). Ebay-ről vettem is hozzá egy BMS-t. 4 sorbakötött cellához való, a töltést is megoldja.


A BMS bekötése. Forrás: ebay.com

PostmarketOS , Nexus 7 2012, SXMO

Hogy mik ezek? Az kiderül :D

A PostmarketOS egy Linux disztribúció, ami Alpine Linuxra épül, és a célhardverek nagyrészt mobileszközök. Az Alpine amúgy is sok beágyazott dolog alapja, mert nagyon minimál, nagyon kicsi, és amúgy funkcionális OS, elég gyakori RAM-ból működő cuccokon is, az ólajtón is elfut. Egy mezei Alpine telepítés x86-ra kb. 130-150MB. Nem méret. (Igaz, ebben semmi nincs, kapsz egy parancssort, esetleg megy a háló - de ugyanez Debianból pl. sokkal nagyobb, úgy egy nullával.)

A PostmarketOS, pl. a Pinephone-ok egyik hivatalos rendszere, többféle GUI-val, minden földi jóval. És még jó sok mindenre létezik ilyen-olyan készültségi fokban. Na ez utóbbi az érdekes. :) A Community support alatt levő eszközökön (elég kevés) elég jól megy már, és rengeteg cucc van Testing státuszban, ami bármit takarhat, leginkább azt, hogy a jól és a sehogyan sem közötti tartományban működik rajta a PostmarketOS. Nekem mákom volt, a Nexus 7 2012 tabletem (alias Grouper) egész jól támogatott PostmarketOS-el, pedig még csak community support sincs rá.

Pentax K-50 blendeprobléma macerálás

A Pentax K-30, K50 szenved egy konstrukciós hibától. A blende hajlamos "megragadni" a legzártabb állásában.

Mondjuk azóta sem értem, hogy működik, mert a Pentax objektív alapból zárja a blendét, és a vázra feltekerve nyílik ki. Érdekes módon a jelenség az, hogy nyitva a blende alapból, de képkészítésnél f22 (avagy "legzártabb" blendére ugrik). Később látható lesz, hogy miért furcsa ez :D


Szétszedve

A hiba oka, hogy a blendét mozgató szolenoid tekercsben a tulajdonképpeni mozgást végző vasmag megszorul. Egyesek szerint hibás anyagminőség, szerintem meg a hosszas állás is közrejátszhat :) Mindenesetre az alábbi videóban látható módon kiszedés és megreszelés után maga a vasmag már mozgott, de nem jöttem rá, hogy tulajdonképpen mit csinál :D A szolenoid alatt kilógó kis pöcök csatlakozik a blendemozgató kart mozgató fogaskerekekhez, de arra nem jöttem rá, hogy tkp. hogyan is működik a beugrasztás, mert csak ezzel nem mozgatható semmi, és a bajonettben levő karral sem mozog a vázban levő mechanika. (Update; a kar egyik állásában fel lehet húzni a mechanikát a fogaskerékkel, ami a képeken is látszik, a másik állásba áthúzva elenged. Elég bonyolult, na.)

HP Probook 4340s bekapcsológomb taknyolás

...szó szerint! :DDD Fent említett gép egy fórumtársnál nem kapcsolt be néha. Lötyög a bekapcsgomb.
De hát az azért még nem szokta azt jelenteni, hogy ne kapcsoljon be... :F (Aha, mint a legutóbbi Lenovon :D )

Szóval szét kellett szedni, megnézni, mi van. Szerencsére csak majdnem az egész gépet kellett lebontani a dologhoz... Szétszedős videó itt, csak a szokásos, bár nem olyan borzalom, mint az igazán konzumer gépeknél. Tehát csak félig kellett lebontani.

Aljából csavarok ki, billentyűzet le, szalagkábelek a tetejében kihúz, majd lerángatni a tetejét. Megkeresni a rejtett csavarokat (pl. a winyó alatt) és lerángatni a tetejét. A többi rejtett csavar kitekerése után lerángatni a tetejét A bekapcsológombos NYÁK a tetejébe van rögzítve, a műanyag gombbal együtt.

Titan K-5 zár, beletört kulcs kiszedése

Nyitottam az ajtót, majd bután néztem a kulcs kezemben maradt fejére :D

Szerencsére a nyitással nem volt gond, mert a csonkot a zárba rakva az ajtó végülis működött, és két zár van rajta, szóval a másikkal zártam be. Na de a kulcs maradékát csak ki kellett szedni... (Betörők csalódottak lesznek, ugyanis nem arról lesz szó, hogy hogyan nyílik ez az izé kulcs nélkül :P )

Zárbetét ki, Google, és kiderült, hogy Titan K-5 névre hallgat a cucc, meg hogy venni lehet, azon kívül semmi infó. Tehát előkerült pár tű, csipesz, ilyesmi.


Itt már elkezdtem kipiszkálni, a kiinduló állapotban a beletört darab pont a golyó előtt ért véget a kulcsnyílásban, tehát kb. ezen a képen nem is látszott volna

Androidos eszközök újrahasznosítása 2.

Mit hasznosítsunk újra, mire?

Korábban már utaltam erre a lehetőségre, de most írtam is a cikk végén felvetett információs kijelző-jellegű használathoz egy szögegyszerű alkalmazást. Ennek bemutatása következik.


Valami ilyesmi egyszerű oldalakkal a legegyszerűbb bemutatni

Az "információs kijelző" elég tág fogalom, mert sok mindent jelenthet. Az alapötlet az volt, hogy van egy (jó esetben elég nagy) kijelzőnk, ami egy hálózathoz hozzáférő eszközön található. (Valamit majd kezdek az e-ink-es, Wi-Fi-mentes e-book olvasóval is...) Ha még működik, de már nem jó netezni, stb., akkor vagy kidobjuk, vagy fetreng valamerre a lakásban (esetleg eladódik). Pedig sok esetben lehet hasznosítani, ahogyan a linkelt cikkben is taglaltam.

Lenovo Ideapad 5 - nyomás alatt :D

Került hozzám egy ilyen, távolabbi rokontól, fura hibával. Rendszeresen kikapcsol, és nehezen kapcsol be. Illetve érthetetlen módokon. A tulaj egy néni, aki valami családtagjától kapta, aki "ezzel foglalkozik".

Tényleg érdekes volt, mert azonosíthatatlan módon néha leállt, néha ment egy darabig, függetlenül attól, hogy töltőn volt-e. Mondjuk sokat nem segített, hogy először valószínűleg tényleg teljesen le volt merülve. A tápja jó volt. USB C tápról is ugyanezt csinálta...

Miután minden más ki lett zárva, jött az, hogy bekapcsológomb. Biztos rossz a kapcsoló! A kapcsoló mind a 4 lába sípolt egymáshoz, nyomva és nem nyomva is... azóta sem értem. :D Viszont a kapcsolónak volt egy határozott nyomáspontja, ha nem volt a helyén a kis kapcsolós NYÁK, tehát jónak tűnt - a döglött kis kapcsolók általában nem pattannak határozottan.


Innen indulunk

Huawei P Smart 2021 LCD csere

Ismerős Huawei P Smart 2021-én (PPA-LX2) cseréltem kijelzőt (azaz inkább a kijelzőn a telefont). Méghozzá a könnyebb utat választva. ;]


Hát ez összetört

A unibody házas telefonok sok típus esetében a kijelző hátára vannak felépítve, apróbb különbségekkel (pl. a Samsung 2010-es évek elejétől 2017-ig tartó gyakorlata ilyen bajos, hogy bármihez a kijelzőt kell először felszedni, meg ilyesmik). Ez sem kivétel, de szerencsére a kijelző háta csak az alap, és arra van hátulról csavarozva egy keret, az alaplap, és ragasztva a hátlap - tehát szerelhető. Az egyetlen nehezítés az a Huawei szokás, hogy a bárminek a kábelét az akku alatt viszik. (Azt nem is mondom, hogy a Samsung A7 -tel mennyi minden egyezik ezen a cuccon, kezdve a lábyomolvasó kivitelezésével...)

Autórádió DIY & újjáépítés

Elpusztult az autórádióm. Ez abból tűnt fel, hogy egy reggel nem indult az autó, mert leszívta az akkut is ez a dög. Miután tolásra indult, feltűnt, hogy nem világít a rádió, ami amúgy gyárilag világított, ha kellett, ha nem.


Itt látható a félelmetes kínai cucc (alul), a TID-es cikkből

Na most egy 22 éves, gagyi hangszórós autóba nem veszek másik kínai rádiót - mert ez az volt, a legaljából - mást meg még kevésbé. A rádiót amúgy is gyak. AUX bemeneten használtam erősítőnek, mert a rádióvétel Fehérváron borzalmas, a beépített Bluetooth meg sosem működött rendesen, de 5000Ft-ért mit akarok, telefont kihangosítani jó volt egy mikrofonos kábellel.

A rádióból működőképes maradt az erősítő, ami egy TDA7388, és azon a NYÁK-on van az ISO csatlakozó is, így logikus volt, hogy azt felhasználva lehet egy működő erősítő az autóban. Az előlapot az erősítős NYÁK-kal amúgy is csak egy szalagkábel kötötte össze, és némi Hobby elektronika topic-os kérdezősködés és adatlap-nézegetés után kiderült, hogy a TDA Mute és Standby funkcióinak kiütése után szól is a végfok. (A szalagkábel csatiján nem volt nehéz tapogatással megkeresni a 4 bemenet.)

1,8V-os flash chip felírása és félelmetes Cenovo MiniPC2 mentés

Tordaitibi fórumtársnak volt egy Cenovo MiniPC2 gépe. Ez egy Intel Cherry Trail alapú izé. Ufó. Az Atom x5-Z8300 proci ilyen vékonykliens-jellegű gépekbe, meg tabletekbe való. Ez a Cenovo meg egy nagyon kínai... koppintása valószínűleg a Nexbox T11 (vagy T10)-nek - ezer ilyen klón van, de ez a NYÁK egyikkel sem azonos. Azonos? Köze nincs semmihez :D . 4GB RAM, 64GB SSD van rajta, persze minden forrasztva, beépített Wi-Fi, GPS(?), kameraillesztők is. Mondjuk olyan szinten másolat, hogy még olyan csatlakozók is az alaplapra kerültek, amiket nem is használnak ebben a kivitelben :D Az egész előnye, hogy az alaplap kb. 10x10cm.

A gond ott volt, hogy a tulaj letiltotta az USB XHCI-t, amely hibába elég sokan beleestek már, és elég kellemetlen. Az USB XHCI letiltása után ugyanis nem marad a gépen beviteli eszköz :D Tehát visszakapcsolni már nem lehet. (Hacsak valaki nem engedélyezte a távoli elérést, és nincs valami eszköze az OS alatt, amivel túrni tudja a BIOS-t.)