Megkerestek egy Xbox One S-el, ami nem kapcsol be. Miután hozzám került, kiderült, hogy természetesen bekapcsol... csak kép nincs. Tehát akkor megint valami tök mást kell csinálni, mint amire készült az ember.
És persze Xbox-ot is kb. másodszor láttam életemben, pláne nem szedtem még szét.
Az a gond, hogy ilyesmit mi okozhat? Google. Alaplapon chipset, proci, aztán találtam olyat, hogy Retimer IC hiba (ami a HDMI bemenetet, kimenetet vezérli, és amúgy a képért felel), meg HDD... A HDD kifejezetten szívderítő, mivel azt egyszerű cserélni. Legalábbis egy WQFN tokos IC cseréjéhez képest. Persze okozhatta volna egy sérült HDMI csatlakozó is, az is macera (viszont ezt könnyű kizárni).
A jó az volt, hogy a dög recoverybe se ment (Pair + bekapcsgomb együtt, és két szignált kell lejátszania egy helyett), ez inkább HDD-re utalt. Viszont ezt már könnyű tesztelni : másik HDD bele, és ha jó a Retimer, lesz hibaüzenet, mert behisztizik, hogy nem a sajátja van benne. Nyilván azért nem volt recovery, mert a winyóra várt.
Tehát szét kellett szedni.
Hirdetés
Az alján a fekete idomot kell lefeszegetni késsel (elég félelmetes, merev fülek tartják, de nem törik el, mind a 4 oldalát fel kell feszíteni). Utána egy rakás Torx (8-as?) csavar, és lejön a belső fém ház teteje. (A titok, hogy a feketéket nem kell kicsavarni alul, azok a procihűtő csavarjai. Persze ha pasztázni is akarunk, akkor azt is. )
Az elején van a bekapcsológombos NYÁK, az alján/oldalán meg egy valamilyen rádiós cucc. Ezeket pár csavar tartja (Torx, de persze nem akkora, mint a házban amik vannak, miért is), azokat is érdemes kicsavarni. A csatlakozójuk nem egy érzékeny darab, simán kihúzható.
Ha lent a fém tető, akkor már hozzá lehet férni a winyóhoz. A tartója kijön, alul 4 csavar rögzíti a winyót a műanyag kerethez. A csatlakozót csak akkor lehet lehúzni, ha a csavarok kijöttek, külön rögzítése van.
(A ventit 4 műanyag fül tartja a hűtőbordán, ha valaki takarítaná, a borda leszedése nélkül is lejön.)
Bele egy másik winyó, és máris van kép! Azt mondja, E106
A folyamat képekben :
Azt a feketét le
Aztán a zöld csavarok ki, azzal jön le a teteje
Szóval ezt a tetejét le
És íme
...majd a total destruction (meredek, hogy ott a 2. SATA csati, meg az ODD helye is)
És lőn E106 és recovery (milyen jó dolog egy HDMI capture eszköz... )
Akkor a jó hír, hogy van kép, a rossz, hogy ez nem PC, hanem valami egyedi oprendszeres izé, szóval valahogyan OS-t kell varázsolni rá. Az E106 pont az, hogy nincs OS. Szerencsére írtak erre már scripteket emberek, Linuxra is (ez nekem el se indult ), Windowsra is, még Powershell-es GUI is van rá. Bele lehet nézni a partíciókba is, stb.
Persze megpróbáltam átklónozni a sajátját, mert a dd nem hazudik, az átviszi, amit lehet, de sajnos nem simán csak bad sectoros volt a saját winyója, hanem pár tíz GB olvasása után egyszerűen leesett a SATA buszról. Ez kuka.
A Xboxonehdd script annyit tud, hogy létrehoz egy megfelelő partíciószerkezetű, megfelelő GUID-okkal mókolt, megfelelő méretű winyót (500GB-2TB méret között). (Meg tud klónozni is, ha van mit. Amúgy nem tudom, milyen filerendszer, 5partíció van rajta.) Az OS nem fog ettől rákerülni. E101 vagy E106 ezzel is, ha elindítja vele az ember a konzolt. (Magam egy Windows-os virtuális gépen futtattam a script, a winyó USB-n lógott a hoston.) A GUI-s verzió nem egy agysebészet, szögegyszerű menün lehet végiglépkedni, még én is tudtam kezelni
.
Így néz ki a GUI-s script
Az OS-t az offline update folyamat teszi rá. Ehhez kell egy OSU1 file (OS Update 1), amit a Microsofttól lehet beszerezni. Fontos, hogy mindig a frisset kell használni, mert ha a BIOS szerepét betöltő flashben levő [valami] (nem tudom, Xbox-ban mi van BIOS helyett ) frissebb, mint az OS a winyón, akkor nyilván nem frissülni akar majd, hanem simán nem indul el. Nagyon felhasználóbarát
.
Na itt már megy az ápdét
Leszedve az OSU1-et, azt ki kell csomagolni egy pendrive-ra (8GB minimum, 7,4GB az OSU1 ZIP). (Csak egy $SystemUpdate
folder kell, más ne is legyen a pendrive-n.) Ezzel elindítani a konzolt, és a Troubleshoot menüből Offline System Update, hálózati kábel csatlakoztatása mellett. Ha jó az OSU1, akkor szépen felupdatel a gép, és a "Beállítás Xbox applikációval" képernyő fogad, innentől, ha jól értem, működik a cucc . Többeknél volt, hogy a letölthető OSU1 még nem volt frissítve a MS-nál, és addig nem tudták használni a gépet, amíg a MS ki nem adta az újat (ha update közben elhal a konzol, akkor lehet ebbe belefutni).
És kész is
Szóval nem egy lehetetlen dolog ez, 2 nap alatt meg is volt, úgy, hogy minden infót úgy kellett hirtelen összeszedni, meg ebben benne van az is, amikor nincs a virtuális gépen elég hely, és kell csinálni, megpróbálni klónozni az eredetit, szórakozás a recovery menüvel, hogy hátha, stb.