Hirdetés

Ventilátor olajozás howto

Bluegene kollega Asus Silent Knight felújításáról szóló cikke után merült fel(?) a fórumban egy venti-olajozás-guide igénye, hát megírom. Jó sokára, de sajnos idő az amiből a legkevesebb van a világon.
Aki már ismeri az eljárást attól bocs, gondolom sokan csinálnak ilyet, valakinek remélem jól jön majd.

Szóval amikor az van, hogy a gép elkezd zörögni, akkor általában morog egy ideig az ember, aztán kicserél jó pénzért minden ventit. Hát én jó régen találkoztam utoljára a saját gépemben gyári új ventilátorokkal... Inkáb beolajozom amit lehet, így egy kis odafigyeléssel még jó ideig kihúzza, és nem hangosabb mint az új cucc. Persze csak akkor ha nem egy teljesen beállt ventilátorról van szó, amit már kézzel is alig lehet forgatni...

A dolog egyébként rém egyszerű, kb. egy csipesz, meg olaj szükséges hozzá. (Megjegyzem, ez az egész a siklócsapágyas ventilátorokra igaz, a jobbak viszont golyóscsapággyal szereltek, azok nehezebben zörgősödnek, és szétszedni sem egyszerű őket. Nekem még dolgom sem volt ilyennel.)

Az öreg Compaq műtétje

Notebookok kicsit másképpen III. - Compaq Presario 1245 javítás

Karácsonykor is folyik az élet, én 25.-én kaptam kezeim közé egy Compaq Presario 1245-ös notit. Szóval, hogy is mondjam, nem egy mai darab. Szokás szerint szét kellett borítani, és ha már igen, akkor cikket is írok róla, csak úgy érdekességképpen, mert valószínű nem ez a notebook-vásárlók első célpontja...

Egy rokonom gépe volt, amivel az volt a probléma, hogy az akkuja már nem igazán működik, a tápcsatlakozója pedig nem mindig érintkezik. Állítólag volt már a helyi számítógépszervizben (mondjuk notikkal hivatalosan nem foglalkoznak), de "nem tudtak vele mit kezdeni". Később kiderül hogy mekkora loser volt a szerviz...

A masina

Nagyban

Házi hardware múzeum

Otthoni pakolászás közben előkerült pár meredeken régi dolog, amiktől az újabb motorosok hátán esetleg felállna a szőr - ezekről osztok meg egy kisebb galériát, kevés magyarázó szöveggel... Hogy miért? Talán sok embernél van otthon hasonló szemétdomb, de sokan vannak már azok is akik P4-gyel vagy C2D-vel kezdték, és akiket talán érdekelnének a PC-s gyökerek (sajos az "igazi" gyökerekhez még kéne egy XT és egy 286 is, de azért az itt látható dolgok némelyike is van 20 éves...)
Nem kell megijedni, a szöveg nem sok, csak a képek miatt ilyen hosszú a cikk!


Olivetti 386SX16 alaplap

Összerakva, nagy kép
Az alaplap, nagy kép

Notebookok kicsit másképpen II

A múltkori cikk hozzászólásaiban is kérdeztétek hogy lesz-e, de terveztem is hogy lesz
folytatása a notebook-belezésnek. Alany szerencsére akadt kettő is, de az egyik még nem adott rá okot hogy valóban szét kelljen szedni. Így ebben a cikkben csak egy LG LS50a -t fogok (majdnem) atomjaira robbantani, kicsit részletesebb leírással mint az előzőekben.

Miután kitaláltam hogy elkezdek roncs notikat gyűjteni és javítani (eladásra, haveroknak,
családtagoknak) egy munkatársam ajánlott egy LG LS50a -t, ami csak úgy töltött ha a töltőcsatit izomból befele nyomják... Ráugrottam a dologra, messziről látszik az ilyen hibán hogy könnyű eset, ráadásul olcsón is adta. A gép már két éve állt, nem volt különösebben megviselt, kicsit volt csak kopott a szélein. Mobile Pentium M 725 proci, 768Mb RAM, 40Gb winyó... notebooknak általános fehasználásra szerintem OK.

Notebookok kicsit másképpen

Újabban mindenkinek notebook-teszteket van kedve írni. Én egy kicsit másképp csinálom ezt is, mivel pénz hiányában mindig valami "no budget" megoldást kellett keresnem ha akartam valamit ami cipelhető, és számítógép. Ez általában azt jelentette hogy valami öreg roncsot kellett kipofozni használhatóra, aztán ha kezeim közé került egy másik öreg roncs és volt pénzem akkor megvettem azt...
Mondjuk olyan hihetetlen igényem nincs notebookra, tehát nem is kellett soha izom gép, de párszor jól jött hogy el tudtam vinni egy gépet magammal.

Aki szedett már szét notebookot, ill. ezzel foglalkozik, az akár el se olvassa a cikket, mert semmi újat nem fog neki mondani. Aki viszont nem borít szét naponta valamit, annak lehet hogy érdekes lesz. Ennyi a dolog célja - mese arról, hogy hogyan kukáztam össze az elmúlt időkben a hordozható gépeimet, megmutatni régi és újabb notebookok belsejét.
Természetesen nem írok le minden egyes notebook "javítást", csak pár gépet ragadtam ki összehasonlítási alapnak. Főleg sajátjaimat, amiket jobban ki tudtam belezni, de becsúszott két újabb vas is, amik csak vendégségben jártak nálam.
Elég hosszú lett, ezért bocsi!

MegaGány - CD játszó buherálás autóba

Kb. egy éve építettem CD lejátszót az autómba, de csak most jutott eszembe (amikor így
megszaporodtak a gányolós írások :) ) hogy megírjam, hátha másnak is lesz kedve eltölteni vele egy hétvégét...
Egyébként az egész megvalósítása egy minimális elektronikai tudást igényel, bárki össze
tudja hozni otthon.)

Az építés közben sajnos nem készült sok kép, nem értem rá, meg nem jutott eszembe hogy ezt egyszer majd megírom, így képek már csak az összerakott cuccról lesznek a cikkben (szét meg nem szedem, nincs az a pénz...)

Tehát a probléma adott volt. Egy régi autó (16 éves Escort Mk.V. 14.-es motorral) és abban egy régi rádió, kazettás magnóval (Blaupunkt Mannheim 27).
Kazettára MP3-t kinyomni meg elég macerás (csak otthon lehet, és ott is át kell cipelnem a hifit a gép mellé, mert amúgy külön szobában vannak). CD-s magnóra meg nem volt keret, főleg nem olyanra ami MP3-t is játszik.

A probléma részleges (és olcsó) megoldása először az volt, hogy - miután összegyűlt nálam 2-3db Play gombos LG 52x CD-ROM (magában is képes audio lejátszásra) - egy ilyet kell bedobni az autóba, és akkor máris lehet újraírható CD-re audio formátumban kiírt MP3-at hallgatni.
(Aki azzal jön hogy romlik a minősége azt kiröhögöm - valóban romlik, de egy ilyen roncs hangrendszerban sajnálatos módon nem ez lesz a gyenge pont. 0 az erősítő hangminősége, a hangszórók meg ugyan Philipsek, de azok is a low-end kategóriából.) Ugyan nem olyan rugalmas a dolog mint behajítani egy MP3-as CD-t egy csúcs MP3-as autórádióba, és azon van 600 szám, de kevésbé macerás mint kazettára másolni. (Azóta megszületett az ultimate solution, de azt majd később.)

NEC LT15 táp nélkül

Elég sok bolt árlistáján szerepel ez a tétel. Amúgy egy 15"-os LCD monitorról van szó, ami ugyan nem túl jó (betekintési szögek, válaszidő, stb. tekintetében), de eléggé olcsó. (Én 12000+postáért vettem.) Ahova olcsó LCD kell, jó lehet, de gondolom nem sokan állnak neki tápot alkotni bekötés nélkül, és a bekötése az egész neten nem lelhető fel. Ezért én most leírom jól :-)

Úgy voltam vele hogy a múltkori cikkben leírt gányolt gépem monitora (akkor még az a 14"-os CRT volt az otthoni monitor) feleslegesen foglalja el a fél asztalt. Kell egy LCD. Olcsón. Láttam ezeket az LT15-öket, gondoltam tápot tudok hozzá építeni, egyéb igények meg nem nagyon voltak, nagyobb legyen 14"-nál, és lapos. Arra hogy anyám e-mailezzen + netezzen rajta, tökéletes, akármi is ez, gondoltam.

Hát ez az LT15

Elfojtottam a röhögést amikor a webshopban érdeklődtem, hogy milyen moncsi is ez, mondták, hogy "de biztos kérem-e, mert ennek
bonyolult tápja van, mert 12 és 5V -os feszültségeket is igényel..." ...és ebben mi a bonyolult, gondoltam...

Az igazi gányolás - mini PC 0Ft-ból

Történt úgy egy éve, hogy hozzájutottam egy Dell Optiplex GX1 mini-PC házhoz, ami nagyrészt üres volt. (Floppy volt benne...) Nem dobtam ki, gondoltam később... Különben is, egész pofás darab.

Aztán került egy-két kis méretű alaplap is hozzám, csak akkor még a ház hátulja az eredeti alaplaphoz igazodott – minden csatlakozó alul volt, és teljesen lehetetlen rendben sorakoztak. Nyilván egyedi alaplap volt benne. Miután már volt két olyan alaplapom, ami szélességre belefért volna, kezdtem gondolkodni. Lehetőleg valami 0Ft-os gépet akartam kihozni, eladás vagy elajándékozás céljából.

Az egyik lehetőség egy s462-es Elitegroup alaplap volt, ami nem volt jó alap egy 0Ft-os géphez, mivel ebbe valami proci is kell, meg RAM, megfelelő méretű winyó... utóbbiak pedig nem voltak otthon, és pénzért lehetett őket kapni. Nem fért volna el a hűtőborda, mert alacsony a ház...
Ezért került a gépbe egy Gainward 6IBA lap, amit ingyen kaptam. (Vajon miért... Slot1-es alaplap, az egyetlen előnye hogy kicsi...) Szerencsére volt Slot1-Socket370 átalakítóm, meg Celeron 400-as proci. Ezeket azért rendesen lehet tuningolni – az 500MHz-et lazán elérte a cucc a 400-as Celeronnal. Így, meg a 192Mb SDRAM-mal ami rendesen működött az otthoni dolgok közül, már szépen játszott le DivX-es avi-t is, nem hogy DVD-t. (A VLC nagyon jó kis lejátszó :-) ). Egyelőre egy 6Gb-s winyóról ment a Winnyóz 2000 rajta, gondoltam majd kerül bele valami nagyobb.
A hangkártya egy ESS1868, és beletettem egy Ethernet kártyát is, hátha kell majd. Nekem meg egy kacattal kevesebb.