Hirdetés

MS Office365 Linuxon

Ilyen állat márpedig nincs :D
És tényleg nincs, de okosba' meg lehet oldani. (Legálisan, hiszen ugyanúgy aktiválni kell, mint Windowson. Az meg nincs kikötve, hogy nem lehet máson futtatni :)) )

Ez a dolog még a munkahelyemen merült fel régebben, egy kollega nem hitte el, hogy meg lehet csinálni. Ez pár éve volt, az első kiguglizott leírás úgy ment végig, mint kés a vajon, az Office online telepítőjével. Aztán amikor egy évvel később élesben kellett volna, akkor már persze nem működött :D Microsofték valamit változtattak, a Wine Appdb tele volt vele, hogy senki nem tudja, mi baja. (Azóta se oldódott meg :W .)

Idén viszont megtaláltam a tutit. Nem is volt nehéz, korábban is meglehetett volna. Igazából nem az az akadály lett elhárítva, ami a korábbi elakadást okozta, hanem valaki (egy Troplo nevű Github user) lementette a korábban működő telepítést :D Innentől már csak annyi volt a dolog, hogy az Arch-ra készült script alapján Ubuntun megoldjam a Wine beállítását (alapvetően Debiant használok, de ez egy Ubuntu teszt-virtuálgépen ment, mert régebben is Buguntura próbáltam).

Kelj fel komám, ne aludjál

Sokaknak gond, hogy a (tegyük fel, hogy) munkahelyi számítógép túl gyorsan, vagy feleslegesen lezár, esetleg elalszik, és a(z amúgy teljesen jogos és szükséges) céges policyk miatt nem lehet állítani sem pl. a képernyő lezárásának idejét, sem azt, hogy egyáltalán megtörténjen-e. Vannak viszont esetek, amikor jó lenne elkerülni ezt. (Hosszan futó művelet, ami közben egy sleep komoly kárt tud okozni? Otthoni munkavégzés, amikor más úgysem megy a gép közelébe? Chatet árgus szemekkel figyelő főnök, aki azt nézi, hogy away vagy-e egy másodpercre is?)

Nyilván ezeket a policyket megkerülni nem életbiztosítás, szóval mindenki a maga felelősségére építsen/vegyen ehhez eszközt.

Lássuk, miket lehet :
- Movemouse, Authotkey, vagy hasonló szoftver : elég könnyen kiderül, ha egyáltalán fel tudod telepíteni
- Lehet kapni eszközt, ami mozgatja a rátett egeret. Ez jó, csak pénzbe kerül.
- Arduinoból lehet csnálni ilyesmit (mivel tud USB billentyűzetet, egeret emulálni), de amikor bedugod a gépre, akkor egy pillanatra látszik, hogy az Arduino. Egy jó security szervezet könnyen kiszúrja.
- Én meg építettem magamnak billentyűzetből. :D Volt itthon minden.

Villanyórás okosóra számlap

Régebben terjedt egy mém, amin egy régi villanyóra volt látható, karóraként. Egy ismerősöm pedig beletette a bogarat a fülembe, hogy okosórákra könnyű számlapot szerkeszteni... (Spoiler : nem az :DDD ) (Az eredeti óra Béka oldalán lett szétszedve.)


Ezt akartam megcsinálni. Forrás : Player.hu

Szóval ennek a megvalósítása volt a cél. Mivel okosórám nincs, tesztelve sem nagyon lett (meg hát Watch Face Studio-val ha jól értem, ilyen nagy és drága WearOS órákra lehet fejleszteni, ami nekem úgysem lesz), csak emulátoron, azon viszont jól működik. Elég pepecs munka volt összerakni, de megérte :D Illetve annyi látszik a dologból, hogy okosórára tényleg jó számlapot összerakni bizony nem egyszerű meló. (Sem design, sem működés terén, szerencsére a szerkesztőt könnyű használni.)
Különösebb kijelzés nincs, mert nem akartam nagyon variálni a számokat, így a sorozatszám a dátum, a forgókorong a töltöttség, a számláló pedig az idő lett. Always on kijelzésnek is csak ezek maradnak meg, meg a Ganz logo, ami a töltést jelzi vissza. Jellegéből adódóan kör alakú órákon nem az igazi, de használható. (Azokra vízóra lesz jó :D )

Döglött tabletből wifis kijelző kókány

Kaptam egy tabletet, ami amúgy egy tök jó, kis, könnyű, 7"-os noname (Colorfly e708q1) darab, csak hát nem igazán működött. Mármint, az érintő halt meg rajta (nem tört, csak megszűnt működni), meg az USB. Tölteni töltött, meg elindult rajta a (tippre 4-es) Android. Hát, ez elég sovány.

Na de, van itt egy működő kijelzőnk. Az eddig információs kijelzőnek (jellemzően lakáshőfok, kinti hőmérséklet) használt törött Samsung S5-ös helyett egy 7"-os nem is lenne rossz.

Diagnózis

Nem volt nehéz szétszedni, csak szét kellett pattintani. Az érintő egy hosszú szalagkábellel csatlakozik, a végén a kijelző felé ott van a vezérlőchip. Nem kicsit melegedett, szóval ennek vége.
Az USB két adatvonalából az egyik szakadt volt, ezt átforrasztottam, és... nem lett rosszabb. Mondjuk jobb sem. A meredek az, hogy nincs kommunikáció, de a töltés 500mA felett is működik.

Xiaomi pumpa pumpálás

Ez a pumpa elgyengült, és az lett a verdikt, hogy akkut kell cserélni. Szerencsére a tulaj beszerezte, így nekem csak kókányolni kellett... :D

Szerencsére egész jó videó van róla... tehát csak kiegészítenem kell.

Szóval először az alját kell kirángatni, és szerencsére nem ragasztott (tényleg, semmi nem ragasztott benne, ezt azért fel kell írni! ;] ). Ebben az a trükk, hogy vagy tényleg zsilettpengével lehet felpattintani, vagy mint én, a lyukakba szúrt csipesszel. Elég egy fülnek engednie, mert onnantól már van elég rés egy rendes késhez, gitárpengetőhöz.


Kipattint

Aztán 4 csavar, ki lehet rángatni a pumpát a burkolatból, felfelé. Ha nem jön, akkor óvatosan, mert a gombokban akadt el. Ha kint van, akkor érdemes egyből leforrasztani a motorról (bal alul van, ha szemből nézzük a pumpát) a kábeleket, mert így nem indul el a pumpa szétszedés közben (ez veszélyes is mert pl. a másik oldalon van egy ventilátor is, ami azért le tudja darálni az ujjakat), meg simán infarktust okoz :D ).
Az elektronika környékén csavarjunk ki minden csavart. Természetesen az elektronika alatt kell lennie két (három, de egy nem zavaró) csatlakozónak, amit nem lehet visszadugni, ha levettük az elektronikát. :W Az akkun levő sok érintkezős csati okozza amúgy, hogy szétszedés közben elindulhat a pumpa :D
Ha lent az elektronika, akkor ki lehet forgatni az akkut, ez lehet, hogy elég nehezen fog kiférni. A két kábelt ki kell fűzni a motor mellől.

Xbox kontroller maraton

Ilyen izét még sosem szereltem, aztán hirtelen egyszerre 6 ment át rajtam :D (Nem tudom, hogy mennyire eredetiek, de legalábbis egy része az.)
Négy furamód ugyanazzal a hibával, miszerint hátul a két felső (LB, RB) gomb nem működött. Kettő pedig joystick drifteléssel. Csak ki kell takarítani. Aha... :D

Szétszedés

Alapvetően eléggé egyben levő cuccnak tűnik, sehol egy csavar, ilyesmi. Nyilván pattintós műanyag, mert mi lenne... :D Szóval a két tőgyén alul kell a műanyagot lepattintani. Elég félelmetes, mert szorosan illeszkedik, és nehéz egy pengét a résbe dugni, meg szétfeszegetni is, és recseg, ropog. Ha lefeszegettük a két idomot, akkor pár darab "security" T8 csavarral találkozunk, aminek a közepén van egy pöcök. Ezt vagy kitöri az ember, vagy van megfelelő T8 csavarhúzója. Nekem volt... csak mire megtaláltam :O
Bónuszként van egy csavar az elemtartó aljában is, szerencsére műanyag alapú a matrica a tartóban, fel lehet húzni, nem szakad el. Így már leesik a cucc teteje. Ha tényleg csak takarítani kéne a joystickokat, akkor megtehetjük. (A képek két kontrollerről készültek, az egyik micro USB-s, a másik C-s, de a felépítése teljesen ugyanaz volt.)

Xbox One S macerálás

Megkerestek egy Xbox One S-el, ami nem kapcsol be. Miután hozzám került, kiderült, hogy természetesen bekapcsol... csak kép nincs. :DDD Tehát akkor megint valami tök mást kell csinálni, mint amire készült az ember. :D És persze Xbox-ot is kb. másodszor láttam életemben, pláne nem szedtem még szét.

Az a gond, hogy ilyesmit mi okozhat? Google. Alaplapon chipset, proci, aztán találtam olyat, hogy Retimer IC hiba (ami a HDMI bemenetet, kimenetet vezérli, és amúgy a képért felel), meg HDD... A HDD kifejezetten szívderítő, mivel azt egyszerű cserélni. Legalábbis egy WQFN tokos IC cseréjéhez képest. Persze okozhatta volna egy sérült HDMI csatlakozó is, az is macera (viszont ezt könnyű kizárni).
A jó az volt, hogy a dög recoverybe se ment (Pair + bekapcsgomb együtt, és két szignált kell lejátszania egy helyett), ez inkább HDD-re utalt. Viszont ezt már könnyű tesztelni : másik HDD bele, és ha jó a Retimer, lesz hibaüzenet, mert behisztizik, hogy nem a sajátja van benne. :DDD Nyilván azért nem volt recovery, mert a winyóra várt.

Linux Live ISO bootolása PXE-ről, UEFI rendszereken

Ilyen dolog márpedig nincs; legalábbis nem úgy, ahogyan más esetben, pl. BIOS-os gépeken megszokhattuk a PXE-s bootolást (azaz : hogy töküres gépre hálózatról indítani lehessen OS telepítést), hogy akár favágó módon egy ISO-t be lehet rántani, ha gyorsan kell valami. Na UEFI-n ilyen nincs. Pár dolog elindul (többé-kevésbé) sanboot-tal, meg Debian 11-re van mókolt firmware file, amiben van egy rakás hardver driver, és az működik közvetlenül csak a kernelt+initrd-t berántva PXE-n, de az elég régi, 12-höz még nem láttam ilyet.

Egy Ubuntu pedig nehezebb eset.

Az itthoni környezeten ugye már van a BIOS-os PXE/iPXE mellett egy EFI-s iPXE, ami még a Windows telepítő tesztekhez lett kreálva. A jó hír az, hogy iPXE alól nekem semmi nem működött, csak a Debian direkt bootolása. Mivel részben itthonra is, de munkahelyre is jól jön néha Linux telepítés PXE-ről, meg kellett azt is oldani. (Feltételezem a bejegyzéshez, hogy már van egy működő PXE környezet, amiről megy legalábbis az iPXE indítása UEFI-s gépen.)

Samsung SCX-4200 papírfelszedő henger csere

Nemrég érkezett egy ilyen nyomtató, ami nem szedte fel a papírt. Na nekem nyomtató javítása ezer évente egyszer sikerül, de ebben az esetben bugos volt a világ, és a hiba oka valahogy közismert, leírva ezer helyen : elkopott a papírfelszedő henger. Csak ki kell cserélni. Mivel ez lézernyomtató, nagyon is megéri.

Kemény 1300Ft volt az alkatrész ebay-ről, sarcokkal sem lett több a kétszeresénél :D

Az a része, amiről van videó, nem is volt egy nagy meglepetés; nyilván szét kell bontani az egész nyomtatót, mert hát ilyen kopó-fogyó alkatrészt miért kéne egyszerűen cserélhetővé megalkotni :D

Azonban a videóban nem látszik, hogy mi történik a hengert tartó tengely kiszedése után, így ha már ott voltam, csináltam képeket, hogy másnak egyszerűbb legyen.

Samsung LE40A536T1F LCD TV képhiba

Ez a TV is hajlamos egy bizonyos képhibára, ami a színek torzulásával jár. Nekem kevésbé volt csúnya, mint a videókban, sőt, egy ideig magát a hibát sem láttam, pedig a tulaj esküdött, hogy van :D És erre a típusra ilyen képhibával találat se nagyon volt. így körbekérdeztem, és egy elektronikás Fb.-csoportban valaki ki bírta nyögni (privátban...) hogy az AS-15 (AS-19) IC rossz... Ez a gamma korrektor chip, a T-Con boardon van, ami ráadásul nem is egy TV típusban szokásos. Még csak nem is Samsung specifikus.

Itt leginkább az volt a bajom, hogy ilyen szögegyszerű, ismert hibát nem lehet kideríteni, mert aki tudja, mi okozza, ahhoz vagy el se jutsz a kérdéssel, vagy nem írja meg publikus felületre, amit megtalál a Google, vagy simán csak nem közli, ha látja a kérdést. Úgy, hogy gamma corrector issue, meg AS-15, tonnaszám van találat, csak ugye tudni kéne, mit keressen az ember :D