Hirdetés

Sony DSC-W290 optika javítása/elrontása/szerelése :D

A múltkori Samsunggal együtt jött ez a Sony DSC-W290, ami azért egy elfogadhatónak tűnő kompakt. 12MP, 5x zoom, fémház, lítiumakku. Még jobban fáztam ettől, mint a Samsung optikájától, mert pár éve pont egy Sony-ban fogtam az optika hátlapjáról bevezetett rugót (spoiler : ebben is volt :D )

Láthatólag valami ráesett, mert optika se ki-se be, és a front díszítőelemeken nyomódások voltak.

Szétszedni elég könnyű. Szokásos minden csavar ki, hátlap lepattint, előlap lepattint. Az oldaláról a két díszcsík lejön, a kijelzőt tartó fémlemez könnyen felemelhető, kiforgatható, és a szalagkábelek kihúzhatóak. Itt már csavarozni se kell, mert az egész lemezt a burkolat oldalsó csavarjai tartják. A vaku kondenzátora + az AF LED van még egy szalagkábelen, ami a gép tetejéről jön, ezt kihúzzuk, és kint is van az egész, csavar nélkül. A dokk csatlakozóját érdemes még kivenni, ez egy nagy flexkábel, egy csavarral.
Az optikát nem tartja semmi, két szalagkábele van, a szenzor + a vezérlés, kihúzni, optika kiforgatható (a gép alsó-felső burkolatrészét kicsit kell feszegetni).

Amikor nem villan

...a vaku. Ismerős Canon 1100D-jén nem villant a vaku. Mármint a külső, a beépített működött, csak ugye minek. A menüben is tehénségeket mondott a gép a külső vakus menüpontokban (aktív volt a külső vaku vezérlése, de bármilyen beállításra közölte, hogy nincs vaku a gépen).

Utánanéztünk, és kiderült, hogy ebay-ről a komplett tetőrész is 10 ezer Ft alatt van (a gép értéke meg úgy 50 ezer körüli, szóval csak nem mondhatjuk, hogy ezt aztán nem éri meg), szóval még a komplett felső cseréje is belefért. Neki is láttam.

A legfeltűnőbb az volt, hogy ha egy bekapcsolt vakut betolok a saját 1100D-m vakupapucsába, az nem villan. A hibás darabon pedig elvillant. Mivel a vaku akkor villan, ha a középérintkezőt földre zárja a gép, logikus, hogy a hibás tetőrészen zárlat van. Bingó, zárlat is volt mérhető a vakupapucs és a középső pont között. És nem kiesett csavar okozta, biztos vettek Canonék csavarrögzítőt a 350D után... :D .

TP-Link 941ND router abúzus :D

Érkezett pár döglött router, van mivel szórakozni... A legígéretesebb egy TL-WR941 volt, amit a tulaj állítólag elflashelt. Eléggé elflashelhette, mert a flash IC teljesen döglött volt. Bekapcsolásra az eszközön egy darab LED világított, se előre, se hátra. Soros porton meg sem szólalt. Szóval nekromancia, és az élőhalott meggyalázása következett... ;]

Leszedtem a flasht (Spansion S25FL032 volt rajta, 4MB), és megpróbáltam kiolvasni (CH341G alapú kínai kókány EEPROM/SPI flasher). Semmi. Döglött.

Na de mi kerüljön a helyére? Ugyanabban a csomagban volt egy 1043v3 is, a "melegszik a SoC mintha muszáj lenne" hibával (ez helyből kuka), azon van egy Winbond W25Q64 (ha átnéztem volna a félvezetőimet, biztos lett volt megfelelőbb is). Az meg 8MB-os, viszont működött.

Ó, flash upgrade is lesz :D Mint itt! A gyári szoftver is bebootol nagyobb flash-el, a cél meg úgyis valami egyéb volt.

Szögegyszerű sötétedéskapcsoló karácsonyi LED szalagokhoz

Volt némi RGB LED szalagom, elég ramaty állapotban ahhoz, hogy ne sajnáljam. És színes fényt akartam tenni az ablakba... de úgy, hogy csak este kapcsoljon fel, akkor is, ha nem vagyok itthon.

A LED szalaghoz volt egy USB-ről tápolt (tehát 5V-os) vezérlőm+driverem, ami táp ráadására ott folytatja a beállított világítási módot, ahol abbahagyta. Tehát kellett valami, amivel az USB-t tudom kapcsolgatni, a környezeti fény függvényében.

Adódik, hogy Arduinoval,mert ugyan egy sima komparátor is megtenné, de azt hirtelen nehezebb lett volna összehajigálni :D Tehát túrtam pár dolgot :
- fotoellenállás
- Arduino
- 10k ellenállás
- FET modul Arduinohoz (Relé is lehetne, de nincs több 5V-os Hamlin relém.)
- USB aljzat
- USB dugó

Nyomtatható naptár 2021-re

Évek óta készítek naptárat a jobban sikerült (már amennyire :DD ) képeimből - idén sem lett másképpen. A mostani fekvő A/4 formátumú, egyszerűbb szerkesztésű (de festéktakarékosabb, mint az elmúlt pár évben, mert idén nem nehezítettem a dolgom teljes oldalas képekkel :D ), viszont ugyanúgy ingyenes, mint eddig. PDF-ben tölthető le, kb. 30MB méretben. Nem tökéletes, de az idióta 2020-as évben erre futotta, valakinek így is hasznos lehet :)

Samsung TV újjáélesztés

Egy kollega elflashelte a TV-jét, így a TV Micom procijára egy üres firmware került. A régebbi Samsung TV-kben ugyanis van egy bug, a szoftverfrissítés nem ellenőrzi, hogy van-e valami, amit lehetne frissíteni. Tehát felírta magának a Micom prociba a semmit. Mivel a Micom a TV gombjai, távirányíója, standby módja vezérléséért felel, a cucc be sem kapcsolt többet.


Szétszedve a TV

Nekem akkor érkezett meg az I2C/SPI flash íróm, így lett is dolga. Jött hát a TV is (UE32ES5700), elkezdtem keresni rajta a Micom flash-t. Nem találtam. Pár újabb típuson van olyan lehetőség, hogy egy tesztpont rövidzárásával a szoftvert újratölti backupból, de ezen nem volt (ezt még a tulaj próbálta, de nem működött).

Pár nap guglizás után kiderült, hogy a Micom egy Weltrend Wt61p805 proci. Ez egy 8052 PIC (az IBM PC/XT/ATbillentyűzetekben használt vezérlő tesója :D ), kissé extrázva. Van neki 64k belső eeprom-ja, abból hiányzik a tartalom. Amúgy a Weltrend procik jellemzően TV-kben, monitorokban, stb. találhatóak meg, standby vezérlőként.
Csak nincs mivel felírni. Sima CH340G alapú I2C íróval nem megy. Azaz maga az író oké, csak nincs program, ami lekezelné azt a Weltrend izét.

Vonalkódok és jegyzetek - a Google Play-en is :)

Az első ténylegesen elkészült jegyzettömb+vonalkódolvasó appom mostanáig csak független áruházakban volt elérhető. Persze ez nem az igazi (Az APKPure-ra pl. a 2-es verzió óta helyből nem lehetett egyet sem feltenni), csak addig volt így, amíg nem jött össze elég pénz egy Google fejlesztői fiókra.

Megérne egy misét az is, hogy a Google Play Áruházba hogyan megy egy app feltöltése, de szerencsére sikerült megoldani a közben felmerülő problémákat - pl. hogy a belső teszteken hibának jelzett hibák (összeomlik a program... :DDD ) muszáj, hogy kijavításra kerüljenek, különben nem mehet élesbe az adott app, megalkotni az adatlapot, és kivárni, amíg élesedik a nyilvános verzió. A feltöltés során tapasztaltakról fogok még írni, mert segítség lehet azoknak, akik hasonlót terveznek, elkerülni a buktatókat.

Google BillingClient/alkalmazáson belüli vásárlás megvalósítása Androidon

Figyelem! Az alant leírtak már nem működnek (azaz működik maga a kód, de a Google már nem engedi az adott library használatát, hiába 3.x az Anjlab cucca... :W )

Androidra rengeteg ingyenes, és fizetős alkalmazás is elérhető a Google Play-en. Amennyiben azonban fizetős alkalmazást készítünk, több követelménynek is meg kell felelnünk, ha a Google Play-en szeretnénk terjeszteni. Ez a bejegyzés segítség azoknak, akik szeretnének alkalmazáson belüli vásárlást (IAB, In-App-Billing) megvalósítani az appjaikban. A leírás nagyban az Anjlab Github-os oldalán alapul - a kódrészletek onnan vannak - mivel az ő library-jukra épül, és annak rutinjai mindenhol ugyanúgy működnek. :) Természetesen nem térek ki minden lehetőségre (így is elég hosszú lesz :D ), csak annyira, hogy egy egyszerű vásárlást működőképessé lehessen tenni ez alapján.

Lítiumot neki!

Avagy szabaduljunk meg a ceruzaelemektől és ceruzaakkuktól intenzív gányolással :DDD

Sok olyan eszközt használunk, amiknek AA vagy AAA méretű ceruzaelemek, vagy ennek akkumulátor megfelelői adják az energiát. Amellett, hogy rendszeres macera ezek töltése, cseréje, felügyelete, az elemek pl. jelentős környezetterhelést is jelentenek. Ha azonban valakinek van kedve némi átalakítást végezni, könnyen megoldható az ilyen eszközök lítiumakkuról való működtetése, és eszközön belüli töltése pl. micro USB csatlakozóról. Természetesen nem mindenhova érdemes elem helyett akkut tenni : falióra, távirányító egy-két elemmel évekig elmegy.

Maga az átalakítás általában nem nehéz, nyilván előzetesen érdemes végiggondolni, hogyan lehet ésszerűen megoldani. A leírás konyhanyelvű lesz, mert egy szakembernek amúgy sem ügy egy ilyen megoldás :)

(Vigyázat! A lítiumakku nem játék, tehát a rövidzár, direkt USB táp akkura kötése, stb. kerülendő!)

Angol billentyűzet vs pénztárca vs megoldás

Sikerült vennem egy tök jó gépet (notebook), olcsón, csak sajnos...
...US keyboard.
A francba.
10+ ezer ebay-ről egy nemzetközi (+matrica), amihez nincs kedvem. Jó, itthonról olcsóbb. De amúgy is kell hozzá majd pár dolog, az is elég drága lesz.

Jött szikra, hogy úgyis Debian van rajta, a billentyűzeten meg van felesleges gomb... Igen, a Windows key, azaz normális nevén a Super_L. Valahogy csak át lehet mappelni Í-re.

És természetesen át lehet. Az xmodmap parancs pont erre való.

xmodmap -e "keycode 133 = iacute Iacute iacute Iacute"