Hirdetés

2024. május 16., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9801) CoolBoy323


CoolBoy323
nagyúr

sziasztok!

szeretnék linuxot használni, megtanulni! nem tudom miért, csak úgy, mert sokan állítják h jó :D

mit javasoltok? ubuntu? a legújabb?

hány gigás partíciót kell csinálni neki? mennyit szeret? nem lesz baja a win7-nek ha lesz egy linuxom is?

4giga ramom van... 64bites OS kell, h fullosan kezelje a memóriát? v felesleges, mert ez nem winfos? :D

köszi a segítséget!!

(#9802) doc válasza CoolBoy323 (#9801) üzenetére


doc
nagyúr

ubuntu jo valasztas elsore, aztan majd ha raersz, erdemes meg egy-kettot megnezni hogy megtalald azt ami a legjobban passzol hozzad
a helyet ne sajnald, a mai vinyomeretek mellett egy 20-30GB-s particio fel sem tunik :)

azt hogy a 64 bites verzio mennyire problemas nem tudom, en sajnalom lecserelni a bo 7 eve telepitett Linuxomat csak hogy 64 bites legyen, szoval eziranyu tapasztalatom nincs :D

(#9803) CoolBoy323 válasza doc (#9802) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

az andromeda linux milyen? :)

(#9804) body007 válasza CoolBoy323 (#9801) üzenetére


body007
addikt

nem lesz baja a win7-nek ha lesz egy linuxom is? - dehogynem, le fogod (idővel) törölni a 'csába :D

Szerintem tegyél fel egy "normál" ubi-t az alatt meg kísérletezhetsz más distrókkal (vbox)

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#9805) CoolBoy323 válasza body007 (#9804) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

okés, csak halvány lila ibolyám sincs, h h kezdjek hozzá :) meg h mire is lesz jó nekem az a pingvin :D:D

hogy kell formázni? fat, ext, swap? (androidos telóm van, onnan tudok csak parányit linuxul :D)

(#9806) ZCoyote válasza CoolBoy323 (#9805) üzenetére


ZCoyote
őstag

Ext 3 vagy 4-re és jó ha csinálsz swap-ot.

Romani ite domum.

(#9807) CoolBoy323 válasza ZCoyote (#9806) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

és milyen méretekben gondolkozzak?
50giga ext, 512swap?

(#9808) body007 válasza CoolBoy323 (#9805) üzenetére


body007
addikt

Először is olvasgass: ubuntu telepítése
Másodszor, olvasgass még, és még :D

[ Szerkesztve ]

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#9809) ZCoyote válasza CoolBoy323 (#9807) üzenetére


ZCoyote
őstag

Nem tudom mennyi ramod van. 2 GB-től már bőven elég annyi swap.
Szerintem állati sok próbának az 50 GB. Bár ha több distro-t ki akarsz próbálni vb-ben akkor lehet annyi.

Romani ite domum.

(#9810) CoolBoy323 válasza body007 (#9808) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

hálás köszi az olvasmányokért :R

4giga ramom van... és azokat vmiket nem hiszem h ki akarom próbálni, hisz azt se tudom mi :D:D:D

legyen akkor 20giga pingvin partíció?

(#9811) PuMbA válasza ZCoyote (#9809) üzenetére


PuMbA
titán

Szerintem 4GB-hoz nem kell swap általános használat mellett. Nekem 1,5GB RAM-om van és nincs swap és 6 lapon böngészek chrome-mal + nyitott programok: torrent,zenelejátszó,vlc,msn,openoffice.

[ Szerkesztve ]

(#9812) ZCoyote válasza CoolBoy323 (#9810) üzenetére


ZCoyote
őstag

Szerintem elég a 20 giga próbának. VirtualBox és fel tudsz tenni rá különféle Linux és nem Linux alapú operációs rendszereket. Distro=Distribution

PuMba: Valóban nem kell 4 giga alá swap. Én azért 4 giga alá is teszek 512 megát biztos ami ziher. Ez valami Win-es beidegződés lehet. :)

Romani ite domum.

(#9813) CoolBoy323 válasza ZCoyote (#9812) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

"A gyökér fájlrendszer (/) számára legalább 5 GB helyet biztosítson; 15 GB-nál nagyobb partíció nem szükséges a gyökér fájlrendszernek
A cserehely (swap partíció) méretét a következőek szerint határozza meg:
Amennyiben 1 GB-nál kevesebb memória van a számítógépében, a cserehely mérete egyezzen meg a memória méretével
Amennyiben 2 és 4 GB között van memóriájának mérete, a cserehely mérete legyen a memória méretének a fele
Amennyiben több mint 4 GB memória van a számítógépében, a cserehely mérete legyen 2 GB
A fennmaradó hely lesz a /home, ahol a felhasználók saját könyvtárai kapnak helyet."

akkor mégis kell swap? :F

(#9814) ZCoyote válasza CoolBoy323 (#9813) üzenetére


ZCoyote
őstag

Ez a hivatalos leírás. Ezen ne aggódj ennyi memóriával nem kell swap de ha az megnyugtat csinálj 512 MB-t azt kész. Én mindig csinálok ennyit bár az tény hogy még nem hajtottam meg a rendszert annyira hogy használja is. :)
A Linux elég takarékosan bánik a ram használattal.

Romani ite domum.

(#9815) body007 válasza CoolBoy323 (#9813) üzenetére


body007
addikt

Szerintem se csinálj (nekem sincs 4 GiB-nál), de ha nagyon memó igényes dolgot csinálsz és kifutsz a 4 GiB-ből még mindig csinálhatsz swap file-t.

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#9816) CoolBoy323 válasza body007 (#9815) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

köszike, nem csinálok akkor :)

bár játék közben kifuthatok nem? vagy akkor megyek win7re ha jáccani akarok oszt ennyi :D:D

rakom is fel mindjárt a linuxot, csak előbb csinálok neki 30giga szabad partíciót ;) (feltéve ha a kezelő még ma befejezi... már 10 perce várat :S)

más: gyengébb gépeken ajánlatosabb a linux? szinte csak netezésre van itthon egy p3 1ghz, 256mb ram... xp elég lassú rajta, még a netezés is XD a linux gyorsítana rajta vmit?

(#9817) ZCoyote válasza CoolBoy323 (#9816) üzenetére


ZCoyote
őstag

Próbálj meg egy CrunchBang-et. Kis erőforrás igényű, Ubuntu alapú.

Romani ite domum.

(#9818) body007 válasza CoolBoy323 (#9816) üzenetére


body007
addikt

Hát linux-on nem nagyon fogsz játszani :D (bár vannak játékok, de arra sokkal jobb a win).
Nekem is van itthon egy p3 800 256 MiB, vinyó nélkül (csak fogyaszt, hangos...), puppy linux-al, egy pendrive-ra menti a state-et, gyönyörűen lehet vele netezni :)

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#9819) PuMbA válasza CoolBoy323 (#9816) üzenetére


PuMbA
titán

Lekéstem. body007 +1

[ Szerkesztve ]

(#9820) CoolBoy323


CoolBoy323
nagyúr

:R :R :R
köszönök mindent!!!

ha van még majd vmi bajom, jövök :D

(#9821) Agostino


Agostino
addikt

Üdv.

Debianhoz volna egy kérdésem, de gyanítom nagyon alap, mert keresővel sem jutottam előbbre. Hogyan lehet beállítani azt, hogy amikor egy mappát tallózok ne új ablakba nyissa meg, hanem ugyanbban, illetve hogyan lehet visszavarázsolni a navigációs menüsort? Úgy, mint visszanyil, stb, mint a böngészők vagy windows alatt.

                          hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

(#9822) CoolBoy323


CoolBoy323
nagyúr

kiírtam CD-re az ubuntut... be is bootol róla a gép (kérdezés nélkül :D)

tököl tököl, mennek a pöttyök ide-oda, és egyszer csak ezt írja ki, idézem szószerint:
process:434): GLib-WARNING **: getpwuid_r(): failed due to unknown user id (0)

ez wtf??? :O :W

(#9823) CoolBoy323 válasza CoolBoy323 (#9822) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

századjára elindult a telepítő, de a particionálásnál elakadok :S

csináltam egy 30gigás üres, particionálatlan területet... hogy tudom azt megcsinálni, h oda tegye az OSt? haladó módban azt gondolom, de ott hogy csináljam úgy, h ne legyen adatvesztésem, és a többi partícióhoz ne nyúljon?

(#9824) Lenry válasza CoolBoy323 (#9823) üzenetére


Lenry
félisten

állítsd be, hogy formázza ext4-re, és a csatolási pontja legyen / (egy per jel)
egyébként ne csak ezt az egy partíciót csináld. nem tudom mennyi RAMod van, de 2 GB alatt azért nem árt egy swap partíció a virtuális memóriának (fájlrendszer típusa: swap, csatolási pontja nincs, a mérete meg max 1-2GB). ha több RAMod van, akkor nem kell swap.
meg létrehozhatsz egy home partíciót is, ahová a személyes cuccaidat fogja rakni, itt lesznek a személyes beállításaid, meg minden, olyan mint a Documents and Settings Windows alatt, ez is ext4 legyen, a csatolási pontja pedig /home, a mérete meg amennyit rá tudsz szánni, de azért legyen mondjuk legalább 5GB
a rendszernek meg egyébként 15GB bőven elég

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#9825) CoolBoy323 válasza Lenry (#9824) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

működik minden remekül, köszi a segítséget!!!

hogy lehet azt megszüntetni, h ne kérjen jelszót minden xarságért??

olyan progit tudtok nekem mondani, ami a tunerkártyámat kezeli, és tudnék tv-t nézni? (leadtek WinFast TV2000 XP Global a tunerkártyám ha jól tudom :D)

(#9826) Lenry válasza CoolBoy323 (#9825) üzenetére


Lenry
félisten

sehogy, szokj hozzá, amúgy meg csak a rendszergazdai műveleteknél kérdez rá, ha egyszer végzel a telepítgetésekkel, meg a konfigolással, akkor már a mindennapi használatban szinte sosem fog előjönni, max amikor frissítesz

egyébként nagyon szívesen, máskor is ;)

Tuner ügyben itt nézz körbe
kb pont szerencséd van, mert úgy látom a fórumokból, hogy ezt a fajta TV-kártyát szereti a Linux

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#9827) CoolBoy323 válasza Lenry (#9826) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

elég idegesítő egy jelenség meg kell hagyni...

tuner ügyben az az oldal nekem nagyon nem tiszta... már leszedtem több progit is, de egyik sem mutat semmit :S

nem kéne vmi drivert felrakni v ilyesmi?

(#9828) Lenry válasza CoolBoy323 (#9827) üzenetére


Lenry
félisten

Vistán/Win7-en is megvan ugyanez. a rendszer biztonságát szolgálja, de mondom: idővel megszokod

tuner: pedig ennél jobb magyar nyelvű leírást nem hiszem, hogy találsz. persze onnantól kezdd, hogy "Mivel tudjuk használni a kártyánkat", az előtte lévő kernel konfig neked nem fog kelleni
drivert nem kell felrakni, a kernel elvileg kezeli, de a terminálba pötyögött lspci parancs után ezt láthatod is, ha megjelenik, és helyesen van kiírva a kártya neve, akkor ez a rész rendben van.

aztán próbáld meg a tvtime nevű programot
sudo apt-get install tvtime

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#9829) CoolBoy323 válasza Lenry (#9828) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

inkább privátba írok, más ne lássa mennyire hülye vagyok :D

(#9830) harry válasza CoolBoy323 (#9825) üzenetére


harry
veterán

Nem minden szarságért kér, hanem admin dolgokhoz, amikor a rendszerbeállításokban turkálsz, ami rendben is van. Miután belőtted a rendszert, nem nagyon találkozol vele. Én nem is szoktam, legfeljebb update-nél, de azt is parancssorból csinálom. Szóval átlag használat mellett nem jelentkezik, így nem zavaró.

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#9831) harry válasza Agostino (#9821) üzenetére


harry
veterán

Ubuntu alatt View/Main toolbar a navi gombokért felelős beállítás, feltételezem Debian alatt is hasonló.
Ablaknyitogatósra hirtelen ezt találtam [link]
Igaz a kollégánál Fedora volt, de ott is nautilust kell állítani, szóval gondolom megegyezik. Nálam Ubuntunál úgy van, ahogy javasolták.

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#9832) doc válasza CoolBoy323 (#9827) üzenetére


doc
nagyúr

megoldhato hogy ne kerjen jelszot, de hagyd igy :)
ugyis ritkan kell, csak a rendszerszintu beallitasokhoz, azokon meg egyszer vegigmesz aztan utana ritkan nyulsz hozza

tv nezeshez a tvtime nevu programot rakd fel, biztos megtalalod a csomagkezeloben, nagyon jo kis cucc :R

MOD: latom jo sokan mondjuk ugyanazt :D

[ Szerkesztve ]

(#9833) CoolBoy323 válasza doc (#9832) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

tvtime-mal se megy :S

nincs jel... hiába állítgatom h NTSC, PAL, semmi :S

(#9834) Siriusb válasza CoolBoy323 (#9833) üzenetére


Siriusb
veterán

Nézd meg ezt és a tuner táblázatot.
A lényeg, ellenőrizd, hogy a megfelelő modul be van a töltve.

Még a linuxtv-nél is érdemes nézelődni.

(#9835) CoolBoy323 válasza Siriusb (#9834) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

megnéztem, de nekem kínai :S

mint már említettem, abszolút 0, kezdő, láma, low, bamba stbstb vagyok a linuxhoz :B :B

magyarul vki segítene? :D

(#9836) Porcupain


Porcupain
aktív tag

Egy ilyen gépzeh melyik linuxot érdemes feltenni?
-ECS Elitegroup K7S6A Rev. 1.0
-AMD Athlon Xp 2000+ (2200+@1833Mhz)
-DRAM 400Mhz 256Mb
-Radeon 9600XT
-Cmedia 6csatornás hangkártya

velem érdemes üzletelni: http://goo.gl/xqTM9

(#9837) Siriusb válasza CoolBoy323 (#9835) üzenetére


Siriusb
veterán

Akkor kezdjük ott, hogy terminalban add ki az lspci parancsot, hogy lássuk, milyen chipset van a kártyán, mely modulnek kell betöltve lenni.

(#9838) CoolBoy323 válasza Siriusb (#9837) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

00:00.0 RAM memory: nVidia Corporation MCP78S [GeForce 8200] Memory Controller (rev a2)
00:01.0 ISA bridge: nVidia Corporation MCP78S [GeForce 8200] LPC Bridge (rev a2)
00:01.1 SMBus: nVidia Corporation MCP78S [GeForce 8200] SMBus (rev a1)
00:01.2 RAM memory: nVidia Corporation MCP78S [GeForce 8200] Memory Controller (rev a1)
00:01.4 RAM memory: nVidia Corporation MCP78S [GeForce 8200] Memory Controller (rev a1)
00:02.0 USB Controller: nVidia Corporation MCP78S [GeForce 8200] OHCI USB 1.1 Controller (rev a1)
00:02.1 USB Controller: nVidia Corporation MCP78S [GeForce 8200] EHCI USB 2.0 Controller (rev a1)
00:04.0 USB Controller: nVidia Corporation MCP78S [GeForce 8200] OHCI USB 1.1 Controller (rev a1)
00:04.1 USB Controller: nVidia Corporation MCP78S [GeForce 8200] EHCI USB 2.0 Controller (rev a1)
00:06.0 IDE interface: nVidia Corporation MCP78S [GeForce 8200] IDE (rev a1)
00:07.0 Audio device: nVidia Corporation MCP72XE/MCP72P/MCP78U/MCP78S High Definition Audio (rev a1)
00:08.0 PCI bridge: nVidia Corporation MCP78S [GeForce 8200] PCI Bridge (rev a1)
00:09.0 IDE interface: nVidia Corporation MCP78S [GeForce 8200] SATA Controller (non-AHCI mode) (rev a2)
00:10.0 PCI bridge: nVidia Corporation MCP78S [GeForce 8200] PCI Express Bridge (rev a1)
00:14.0 PCI bridge: nVidia Corporation MCP78S [GeForce 8200] PCI Bridge (rev a1)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control
01:07.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR5007G Wireless Network Adapter (rev 01)
01:08.0 Multimedia video controller: Conexant Systems, Inc. CX23880/1/2/3 PCI Video and Audio Decoder (rev 05)
01:08.1 Multimedia controller: Conexant Systems, Inc. CX23880/1/2/3 PCI Video and Audio Decoder [Audio Port] (rev 05)
01:0e.0 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments TSB43AB23 IEEE-1394a-2000 Controller (PHY/Link)
02:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV670PRO [Radeon HD 3850]
02:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc Radeon HD 3870 Audio device
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 02)

(#9839) fradi81 válasza CoolBoy323 (#9838) üzenetére


fradi81
veterán

Nekem is ilyen tunerem van az otthoni gépbe, még nem sikerült működésre bírni.
[link]

moto g72, Ninebot d28e

(#9840) CoolBoy323 válasza fradi81 (#9839) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

ez nagyon nem jó hír :O :O :O

(#9841) ViZion


ViZion
félisten

Kis feszültségoldás:
LINK

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#9842) CoolBoy323 válasza ViZion (#9841) üzenetére


CoolBoy323
nagyúr

:C :C :C :DD

(#9843) siti


siti
senior tag

pár gyors tapasztalat a régi p3 laptopról és néhány linuxról:

Damnsmall egész jó, de a 2.4.xx kernelre nem tudtam összehozni a wifi kártyát.Fluxbox nagyon tetszett, ha wifi összejött volna akkor marad, de a b43-as picmacit és adobe flasht feltelepíteni nem sikerült (nem mintha a gép le bírná játszani youtube-t, meg amúgy sincs hang, de ha nem akarnék flasht, vennék apple).
Szaladtam egyet a nem is olyan kicsi linuxal is (DSL-N), de ez inkább volt béna mint béta, apt-get, dpkg sem indult el, enélkül meg én vagyok béna, pedig reménykedtem hogy a 2.6-os kernelt preferáló b43-fwcutter menni fog.

Crunchbang kicsit felemás volt, majdnem életre keltette a hangot is, de végül nem jött össze, viszont ez is hozta az ata1.00: status: {DRDY} - timeout jelenséget indításkor (ubuntu jelenség nálam). Erre van többféle javítás, de egyik se vált be (acpi off, stb). PCman file manager viszont gyors és egyszerű, ezt is átmentettem kedvencek közé.

Most visszakerült a 9.04-es xubuntu, miután a 9.10 is már lassabban döcögött, illetve a 10.04-es update kudarcba fulladt. Ez most egy frissítés után szépen megy, lehet még buherálom egy kicsit ezt a timeout jelenséget, vagy csak szimplán együtt élek vele. Még a külső DVD-re gyanakszom, lehet csak attól kell megválnom.

egy pár telepítést megért az egész, kicsit belekóstóltam pár ismeretlen disztribúcióba, ha nem lenne ilyen régi hardverem lehet még pár másikat is kipróbálnék, de egy kis tapasztalatszerzésnek jó volt.

Füle -> 9. BRSZK -> 2024. Június 22-23. (hamarosan beérjük a Fast and furious sorozatot)

(#9844) ZCoyote válasza siti (#9843) üzenetére


ZCoyote
őstag

Esetleg még ezt kipróbálhatod. 10.04-es Ubi, eléggé "kiherélt" Gnome-al.
Én feltettem egy 1,6 Celeron, 512 MB ramos laptopra és eléggé jól fut.
Nekem tetszett.

Romani ite domum.

(#9845) ZCoyote válasza siti (#9843) üzenetére


ZCoyote
őstag

Ja és van ugyanitt XFCE és Openbox-os verzió is. Az még "könnyebb".

Romani ite domum.

(#9846) siti válasza ZCoyote (#9844) üzenetére


siti
senior tag

vagy esetleg sevoir fluxboxos ubuntuja :) hogy mik vannak
szerzek még egy CF kártyát és akkor tudom cserélgetni és lesz egy müködő Xubunut meg egy másik amin tudok bohóckodni :)
(cf kártya azért kell, mert nincs vinyó a gépben)

Füle -> 9. BRSZK -> 2024. Június 22-23. (hamarosan beérjük a Fast and furious sorozatot)

(#9847) ZCoyote válasza siti (#9846) üzenetére


ZCoyote
őstag

Akkor nem szóltam.

Romani ite domum.

(#9848) doc válasza siti (#9843) üzenetére


doc
nagyúr

Puppy-t es VectorLinuxot erdemes lenne kiprobalni rajta, az elobbi anyam parszaz megaherzes celeronjan szaguld mint az olajozott villam :C

(#9849) siti válasza ZCoyote (#9847) üzenetére


siti
senior tag

dehgynem szóltál, ott találtam a linkjét :C

puppy-t ki akartam próbálni, de már nem vitt rá az ideg :)

Füle -> 9. BRSZK -> 2024. Június 22-23. (hamarosan beérjük a Fast and furious sorozatot)

(#9850) body007 válasza siti (#9849) üzenetére


body007
addikt

Pedig érdemes. Gyors, van wifi, egy 512-es perájon elvan, mi kell még? :D

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.