Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10801) Citroware


Citroware
addikt

WMV-t nem játszik megfelelően a linuxom, pedig sokmindent próbáltam már. :F Leginkább az zavar, hogy hang nincs. Megoldás?

Amúgy köszi, a képforgatásos tippek segítettek, most már működik.

(#10802) szaszlaci válasza Vladi (#10796) üzenetére


szaszlaci
addikt

Beírtam a .bash_profile fájl utolsó sorába:
xrandr -o left -s 1280x1024
Erre meghalt bejelentkezéskor. Kijavítottam root alól erre (természetesen nem a root profilban):
xrandr -o left -s 1024x1280
Erre semmit nem csinált. Megjelent mellette egy biztonsági mentés fájl. Lehet, hogy most az aktív?

[ Szerkesztve ]

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#10803) Csakénvagyok válasza Citroware (#10801) üzenetére


Csakénvagyok
őstag

Ubuntu restricted extras fent van?

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

(#10804) Vladi válasza szaszlaci (#10802) üzenetére


Vladi
nagyúr

Szívás, lehet hülyeséget írtam. :B

Viszont ide betettem:
Rendszer - Beállítások - Indítópult
Újat hozzáadva simán a parancsot, és nekem belépésnél elfogatja. :K

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#10805) Citroware válasza Csakénvagyok (#10803) üzenetére


Citroware
addikt

Most már igen, de még mindig nincs hang. :(

(#10806) kacsyx


kacsyx
aktív tag

Sziasztok! Régebben volt egy Linux alapú oprendszerem, amivel telepítés nélkül, pendriveról bootolva a sérült partíciójú merevlemezekről tudtam lementeni az adatokat. A nevére már nem nagyon emlékszem, talán LiveCD volt. Mivel sürgős, most elkezdtem letölteni ezt. Jó nyomon járok, vagy az egy másik program volt?

(#10807) audi100td


audi100td
nagyúr

Sziasztok,

ubuntu utan szivesen kiprobalnek mas disztribuciot is, valahogy nem nyerte el 100%-ig a tetszesemet, kicsit bugosnak tünt. Meg kezdö vagyok linuxon, mit tudnatok ajanlani ami könnyen kezelhetö, gyors es stabil? Esetleg Mint, Mandriva vagy Debian? Az adatlapomon szereplö laptopra kellene.

(#10808) sh4d0w válasza audi100td (#10807) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Mintet ajánlhatom, jó kis rendszer. Aztán ha beleszoktál a Linuxozásba, akkor esetleg Debian.

https://www.coreinfinity.tech

(#10809) audi100td válasza sh4d0w (#10808) üzenetére


audi100td
nagyúr

Ok, kösz szepen.

(#10810) Siriusb válasza audi100td (#10807) üzenetére


Siriusb
veterán

Ha bátor vagy és tényleg meg akarod ismerni a linuxot, próbáld meg az Arch Linux-t. Nagyon jó wikije van, de a telepítése és a karbantartása a felhasználó aktív közreműködését igényli, ugyanis olyan rendszert építesz fel, amilyet akarsz. Itt mindent Te határozol meg.
Őszintén szólva én többet tanultam a linuxról amíg feltelepítettem az Arch-ot, mint két év Ubuntu használat alatt. :)

(#10811) audi100td válasza Siriusb (#10810) üzenetére


audi100td
nagyúr

Hat, most mar felraktam a Mint-et, de szerintem az altalad ajanlott opcio nekem tul nagy falat lenne most meg. :)

[ Szerkesztve ]

(#10812) F34R válasza Siriusb (#10810) üzenetére


F34R
nagyúr

hehe Arch-al próbálkoztam én is beletört egy kicsit a bicskám :P

(#10813) szaszlaci válasza Vladi (#10804) üzenetére


szaszlaci
addikt

Nem, jót írtál. Mostmár elfogadta, lehet korábban elírtam. :R
Így már az egér sem szalad ki a képernyőről.
Viszont az indítópultos nem működött, újra bejelentkezéskor elfelejti a sort és így nem is aktiválódik.

De van azért új kérdés is! Az alap Fedora jól kezelte a Microsoft wireless comfort keybard 1.0 billentyűt. Ez a KDE-s pedig csak a hangerő gombokat fogja, a lejátszás vezérlőket nem. Megnéztem pár hasonló típust a rendszerbeállításokban, de nem.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#10814) audi100td válasza sh4d0w (#10808) üzenetére


audi100td
nagyúr

Hat, nem is tudom, egyelöre nekem kicsit csalodas a Mint, boot-ra meg lassabb mint a 11.04-es ubi, a 10.04 meg egyenesen raketa volt ehhez kepest, de ezekkel meg együtt tudok elni, viszont ez sem megy alvo modba, ezt irja ki es persze kifagy:

(process: 364): GLib - WARNING **: getpwuid_r(): failed due to unknown user id (0)

[ Szerkesztve ]

(#10815) F34R válasza audi100td (#10814) üzenetére


F34R
nagyúr

Án úgy tudom a linux nem nagyon szereti az alvó állapotot

(#10816) Vladi válasza szaszlaci (#10813) üzenetére


Vladi
nagyúr

Jóvanakkor. :D

Ha gnome alatt ment, akkor az alap rendszer látja és használni tudja. Szerintem ez beállítás kérdés lesz, néhány menüt nézz át. Meg a lejátszókat is. kde-t nem nagyon vágom.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#10817) audi100td válasza F34R (#10815) üzenetére


audi100td
nagyúr

Hat, igy laptopon kb. hasznalhatatlan, lassan ugy erzem megy vissza win7, pedig több szempontbol is szimpatikusabb a linux.

(#10818) Vladi válasza audi100td (#10817) üzenetére


Vladi
nagyúr

Próbálj ki másik disztrót is.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#10819) audi100td válasza Vladi (#10818) üzenetére


audi100td
nagyúr

Melyiket tudnad esetleg ajanlani? Az altalad korabban linkelt oldal Mint-et, Open Suse-t, Mandriva-t meg Ubuntu-t dobta ki 100%-osnak.

(#10820) F34R


F34R
nagyúr

Opensuse , esetleg Debian-t próbáld ki

(#10821) Siriusb válasza audi100td (#10819) üzenetére


Siriusb
veterán

Mit veszthetsz, próbáld ki az Arch Linux-ot! ;]
Most komolyan, ha beszerzel magad mellé egy másik gépet, amelyiken a telepítés közben olvashatod a Beginners' Guide -ot, 70% hogy sikerélményben lesz részed. ;)

Szerk: Persze úgy készülj, 3-4 óráig el fog tartani a telepítés :DD

Szerk2: Én sem vagyok egy power user, mégis 1,5 éve használom teljes megelégedéssel az Arch Linux-ot, vissza nem térnék Ubuntura. És amilyen figurák felbukkanak a fórumokban, nem is nulla linux ismerettel, azt inkább mínusz egy - nek nevezném...

[ Szerkesztve ]

(#10822) audi100td válasza Siriusb (#10821) üzenetére


audi100td
nagyúr

Tenyleg valami egyszerü kell nekem, melyebben beleasni magamat ugy sincs se idöm, se kedvem, de lassan az egesz linuxtol is elmegy, bosszant, hogy nem megy a sleep, pedig csak alap dolgokra kell a gep, nem is lenne szüksegem win-re.

(#10823) F34R válasza audi100td (#10822) üzenetére


F34R
nagyúr

Próbáld ki a fent említetteket , ha azokon sem megy akkor globális és egy linuxon sem fog menni.

Más: A görgetés-t be lehet valahogy állítani , olyan darabos és lomha win helyett 2X annyit kell koptatnom az újjam , meg a flash is akad nagyritkán, lassuak a lapfülváltások stb ??

(#10824) audi100td válasza F34R (#10823) üzenetére


audi100td
nagyúr

Pedig mennie kell, egyik forum tag szinten X200-as ThinkPad-et hasznal Ubuntu-val es nem kellett babralni semmit.

Debian-rol azt hallottam, hogy kezdöknek annyira nem javasoljak, Open SUSE-nek lehet adok egy eselyt, ha ez sem valik be, hagyom a fenebe. Pedig a Mint felületre is nagyon tetszik.

[ Szerkesztve ]

(#10825) sh4d0w válasza audi100td (#10824) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Jaegyébként a Linux Mint 11-et május végén tervezik megjelentetni.

https://www.coreinfinity.tech

(#10826) audi100td válasza sh4d0w (#10825) üzenetére


audi100td
nagyúr

Lehet valamikor kesöbb kiprobalom, de most visszaraktam a win7-et, nincs kedvem ilyen alap dolgok miatt egesz nap turni a netet, sleep nelkül hasznalhatatlan laposon ez a rendszer.

(#10827) audi100td válasza audi100td (#10826) üzenetére


audi100td
nagyúr

Most feldobtam wubi-kent a 11.04-es kubuntu-t, ezzel meg megy a sleep :) , mondjuk nekem kicsit csicsas, meg meg szokatlan, de lehet megtetszik.

(#10828) #16820480 válasza sh4d0w (#10825) üzenetére


#16820480
törölt tag

kár, hogy végül nem került be náluk sem a gnome3. így őszig nem lesz debian alapú disztró, aminél támogatják rendesen :( pedig nagyon reménykedtem benne.

(#10829) sh4d0w válasza #16820480 (#10828) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Az a baj a GNOME3-mal, hogy nagyon későn készült el - többek között ez az oka annak is, hogy a Natty-ből kimaradt. Mivel a Mint Ubuntuból készül (még), nem csodálom, hogy ők sem választották.

https://www.coreinfinity.tech

(#10830) Siriusb válasza #16820480 (#10828) üzenetére


Siriusb
veterán

Nem biztos, hogy el akarod kapkodni azt a gnome-shellt, gyönyörű memory leaket produkál. Van akinek 1,4GB-ra felment. :Y
Nálam most már csak 200 MB-t produkál 6-7 óra után.
Mondjuk amikor az alfa verziót próbáltam, akkor azt mondtam, inkább jöjjön a KDE, de most változott a véleményem, na meg a shell is. Ha ősszre a 3.2-vel tényleg pótolják a hiányosságokat, jó lesz. Szerintem 100-szor használhatóbb, mint a KDE 4.0 volt annak idején.

(#10831) #16820480 válasza sh4d0w (#10829) üzenetére


#16820480
törölt tag

igen, sajnos elég későn jött. már vagy 2 éve fejlesztik a shell-t is, ha jól emlékszem. de viszont cserébe szerintem egész jó lett :) majd meglátjuk őszre mit hoznak ki belőle.

Siriusb: nem is figyeltem a memóriahasználatot nagyon. van a gépben 3 giga, a felét sem használom ki amúgy. a legtöbbet még a böngésző fogyaszt, de az sem olyan eszméletlen sokat...
nekem sokkal jobban kézreáll a gnome-shell, mint a kde. most használom nagyjából második hete, de már egy-két apróságon kívül lényegében belaktam. ennyi idő után a unity-t már szinte a h...f...ra kívántam, a kde-t meg kb fél óra után feladtam. :)

(#10832) Siriusb válasza #16820480 (#10831) üzenetére


Siriusb
veterán

Régen, 1-2 hónapon át használtam KDE 3.6-t vagy valami ilyesmit, de visszatértem a Gnome-ra, valamiért az áll kézre nekem. Aztán kíváncsiságból felraktam a KDE 4.0-at meg egy későbbit is, talán 4.2-őt, de 1-2 órán tovább nem bírtam elviselni, le kellett írtanom. Persze a k3b most is fent van és egy-két feature-t szívesen látnék a Nautilusban a Dolphinból.

Kb. már 3 hete használom a gnome-shellt folyamatosan és szerintem a fejlesztők nagyon jó munkát végeztek ahhoz képest, hogy ez az első éles verzió. Nagyon tetszik pl. ahogy integrálták az IM-et a message tray-be.
Kíváncsiságból beüzemeltem az Evolution-t is, google calendart is, nem rossz.

Felraktam 2 extensiont is, a drive-menüt és a windows navigátort így már teljesen hanyagolni lehet az egeret. Kíváncsi vagyok mit alkotnak a gnome 3.2-re.

Ezért jó Arch Linux-ot használni, ott már a hivatalos repóban van a gnome 3 :P

(#10833) #16820480 válasza Siriusb (#10832) üzenetére


#16820480
törölt tag

én most fedora 15-öt tettem fel (suse alatt nem ment az istennek sem az ibus input), az is már gnome3-ra épül, és elég jól integrálták. ami fura nekem, hogy most láttam valahol egy interjúban, hogy a suse milyen remekül dolgozk az új gnome felülettel, és hogy sokkal előrébb vannak a konkurenciánál, ami lehet, hogy igaz, de magával a rendszerrel nekem voltak problémáim. szóval egyelőre inkább f15 :)
majd ősszel, ha megjött a gnome 3.2, meg az új linux mint, akkor újra körülnézek, de lehet, hogy addigra nem fog már hiányozni annyira a debian alapú kiadás.

extension-öket hogy tettél fel? repóból, vagy valahogy kézzel? nekem egy értesíŧésgyűjtő hiányzik még, ami folyamatosan látszik, és mutatja, ha új üzenet jött empathy-ban, vagy valahol. mert most ha elmulasztom azt a 2 másodpercet, amíg alul az a csík megjelenik, akkor sehol nem látszik, hogy jött valami (még ha előhozom a notification bar-t, akkor sem. leglaábbis empathy ablakoknál nem, mert azok perzisztensen beülnek oda...).

(#10834) Siriusb válasza #16820480 (#10833) üzenetére


Siriusb
veterán

Nálam alapból a status iconnal is jelez az empathy, ha volt üzenet. A Preferences | General | Behavior / Display incoming events in notification area engedélyezve van?
Megnéztem a dconf-editort is, ott az org / gnome / empathy / notifications-nél nálam mind engedélyezve van.

Értesítésgyűjtő extension-ről még nem hallottam. Egyébként kézzel teszek fel ilyeneket, de ez is csak annyi, hogy 2 parancsot kiadok. :) Nagyon jó a közösség és sokan készítenek leíró fájlokat különféle csomagokhoz fordításához, amelyek nincsenek egyik hivatalos repoban sem, szóval minden felkészültség nélkül is elboldogul az ember. :)

(#10835) #16820480 válasza Siriusb (#10834) üzenetére


#16820480
törölt tag

azt én kikapcsoltam, mert az volt vele a bajom, hogy akkor is tovább villogott, amikor már elolvastam az adott üzenetet, és válaszoltam is rá. amíg nem kattintottam az empathy főablakának az ikonjára is, addig villogott.

most még nem jutottam el a kiegészítések telepítéséhez, éppen azon vagyok, hogy szerezzek egy 64 bites skype-ot fedora alá, mert az i586-os fájl simán feltelepül, de nem indul el, a 64 bites rpm, amit opensuse-hoz adtak ki, az meg nem talál valami függőséget, és nem települ...
de majd megnézem akkor a kiegészítéseket is. arról az értesíŧésgyűjtőről a levlistán volt szó, oda írtam én is, hogy egy ilyen kellene nagyon.

(#10836) Siriusb válasza #16820480 (#10835) üzenetére


Siriusb
veterán

Sajnos tényleg tovább villog. Gondolom ez is olyan funkció, ami idővel csiszolódni fog. :)

Kb 2 év után 1 hónappal ezelőtt szántam rá magam, hogy működésre bírjam a mikrofont skype miatt. :D Nem viszem túlzásba a használatát...

(#10837) #16820480 válasza Siriusb (#10836) üzenetére


#16820480
törölt tag

igazából nekem sem annyira létfontosságú a skype most, de majd ha nemsokára külföldre megyek, akkor fogom használni a szüleimmel telefonálni. bár az is lehet, hogy inkább átszoktatom őket googletalk-ra, az teljesen jól működik empathy alatt, de akár böngészőből is, nem kell vele annyit szenvedni.
múltkor egy ismerősömet (aki amúgy nagy skype használó) rávettem, hogy próbáljuk már ki a gtalk-ot is, mert kíváncsi vagyok. aztán azóta már olyanokat hallok tőle, hogy ő térít át embereket, mert sokkal jobb a képe, meg könnyebb, és linuxbarátabb :D

(#10838) Siriusb válasza #16820480 (#10837) üzenetére


Siriusb
veterán

Most adtál egy jó ötletet. Egy-két ismerősöm nem szereti a skype-t használni, letesztelem velük én is a gtalk-ot. Kösz!

(#10839) !wannabe válasza #16820480 (#10837) üzenetére


!wannabe
tag

Nálam a Skypenak sokkal jobb a hangminősége mint a gTalk call-nak. Nálatok nem észrevehető a különbség/minőségromlás?

(#10840) #16820480 válasza !wannabe (#10839) üzenetére


#16820480
törölt tag

az az igazság, hogy mivel fedora15-re nem tudom sehogy felhegeszteni a skype-ot, így jelenleg egy jelentős előnnyel indul a gtalk :D
de amúgy nem vettem észre olyan nagy különbséget, bár egymás mellett kellene próbálni a kettőt. gondolom kapcsolattól is függ, és persze folyamatosan fejlesztik is őket. majd még próbálgatom.

(#10841) kpal


kpal
veterán

Lehet jó helyen kérdezek . Az lenne a problémám hogy megjelent a Back Track 5 és nem tudom melyik az a verzió ami DVD lemezről betöltődik mert nem akarnám feltelepíteni a gépre. A backtrack-linux oldalon két féle verzió van GNOME és KDE melyik ami jó lenne sima DVD-röl futtatáshoz és ezen belül is van még 32 és 64 bit-es verzió ?
A régi verzióknál csak kér fele volt de akkor nem kellet választani 32 és 64bit között.

Köszönöm a segítséget előre is :R

[ Szerkesztve ]

(#10842) atesz117 válasza kpal (#10841) üzenetére


atesz117
aktív tag

Hi!
Ez azt mutatja, hogy Live DVD mind a négy változat.

Samsung Galaxy A34 5G

(#10843) kpal válasza atesz117 (#10842) üzenetére


kpal
veterán

Ez itt kicsit másabb mint a backtrak oldalán mert ott azt nem vágom mik a különbségek letöltésnél nem tudom melyik ami nekem lenne jó .

(#10844) atesz117 válasza kpal (#10843) üzenetére


atesz117
aktív tag

Ha DVD-ről akarod futtatni, akkor gyakorlatilag mindegy, melyiket töltöd le, csak attól függ, neked melyik jön be jobban, Gnome vagy KDE, előbbi talán könnyebben kezelhető, utóbbi "csicsásabb", jobban hasonlít a Windows-hoz(szerintem). 64 biten lehetnek driver problémák.

Samsung Galaxy A34 5G

(#10845) rt06 válasza kpal (#10843) üzenetére


rt06
veterán

flavor:
melyik ablakkezelot szereted jobban (ez pusztan izles kerese)

arch:
min akarod hasznalni, milyen procin
- x86-ra 32 bit
- x64-re 64, vagy 32 bit
- arm-re arm (ez csak gnome-mal erheto el, de a tobbseget nem fenyegeti, hogy arm procin akar backtrack-et hasznalni)

image:
formatum, ami lehet dvd kepfile (iso, img), vagy vmware lemezkep (vmware)

download:
mikent kivanod letolteni
- direct: kozvetlen letoltes a szerverukrol, vagy valamilyen mirror-rol
- torrent bittorrent-en keresztul

termeszetobol adodoan barmelyiket tudod live rendszerkent hasznalni, azomban ahhoz is megfelelo architekturara forditott valtozxatot kell valasztanod

Politikailag korrekt, valamint munkahely- és gyermekbarát aláírás, amiben egyáltalán nincsen p*na.

(#10846) kpal válasza rt06 (#10845) üzenetére


kpal
veterán

Köszi az infókat :R . Kinézetre olyan kéne mint a BT4 . De a 4-nél nem volt ennyi választék.

#10844) atesz117:A csicsát leszámítva a KDE is jó azt is könnyű kezelni ugye ?

[ Szerkesztve ]

(#10847) rt06 válasza kpal (#10846) üzenetére


rt06
veterán

ha minden igaz, a 4-es (es a harmas is) kde-t hasznal

szerk.: ugy remlik, valami kisebb wm (fluxbox, vagy icewm talan) mar ott is volt, igaz csak boot menuben lehetett valasztani, mindenkepp jott hozza, de teny, most lenyegesen komolyabb lett a valasztek

[ Szerkesztve ]

Politikailag korrekt, valamint munkahely- és gyermekbarát aláírás, amiben egyáltalán nincsen p*na.

(#10848) kpal válasza rt06 (#10847) üzenetére


kpal
veterán

Akkor KDE a nekem való.

(#10849) Csakénvagyok válasza Citroware (#10805) üzenetére


Csakénvagyok
őstag

Ha még él a kérdés, milyen médialejátszót használsz?

(#10850) kisorosz


kisorosz
tag

Üdv!
Valszeg már volta kérdés, többször is csak nem tudom milyen szavakkal keressek rá.
Szóval, életemben először felraktam ubuntu-t laptopra, Win 7 mellé, azonban amikor indult a gép akkor nem volt bootloader nem tudtam kiválasztani a windowst, gondoltam, akkor leformázom és megint újra telepítem az Ubuntut (win telepítővel leformáztam az ubuntu partícióját, és a swapot) amikor viszont újra akartam telepíteni az Ubuntut akkor már nem ajánlotta fel a hogy Windows mellé telepítse, nem látja, ekkor nem telepítettem fel a linuxot, amikor pedig restartoltam, akkor ez a grub rescue jött be.
Szóval, a kérdés, hogy a windows particíója elv érintetlen (első telepítésnél látta, másodiknál nem) akkor miért nem tölt be, mit kavartam be azzal, hogy leformáltam a linuxos rendszert?
(Pendriveról telepítettem, ha ez számít.)
Vissza tudom hozni még a windowst, vagy inkább mindkét rendszert telepítsem újra, ha igen milyen sorrendben?

Előre is köszönöm a szakiknak :R

"Listen, you lot,you're all whizzing about,it's really very distracting. Could you alljust stay still a minute? Because IIIIIIIIII AAAAAAAM TALKIIIIIIIIIING!" (Doctor Who - S05E12 - The Pandorica Opens)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.