Hirdetés

2024. május 21., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24251) KIRA\/NOVA válasza Penty (#24250) üzenetére


KIRA\/NOVA
aktív tag

Wine program az egy emulátor (utánna néztem) az a nagy kérdés hogy a wine-vel megnyitom a progim és utánna el tudom e érni a vinyót és az usb-s eszközt (pendrivot) úgy hogy olvasni, modosítani és törölni is tudjak vele ezt szeretném tudni. (hogy az emulátor nyite egy hátsó kaput amivel elérem a számítógépem tartalmát)
No meg ez a fajl modosítgatás sem az én asztalom igazságszerint fölleg hogy nem tudom mihez nyuljak.

[ Szerkesztve ]

Anyadeszka & kulcsdeszka szimuláló MásFélKegyElmű ZKHT.﷼

(#24252) aelod válasza #68216320 (#24243) üzenetére


aelod
veterán

Próbáltad a FileZilla-t?
Én azt használom a droidos telefon és a gép közti wifis file transzferre.
Elég sok beállítás van benne és átlátható.

"It's simple, if it jiggles, it's fat."

(#24253) #68216320 válasza aelod (#24252) üzenetére


#68216320
törölt tag

Filezilla szerver csak windows-ra van úgy látom. Persze lehet, hogy tárolóban van, nem tudom. Másrészt nekem csak szerver kell, kliens és GUI nélkül.

VsFTP van most feltéve, de nem tudom mennyire biztonságos. Kivettem az anonymous belépést. Most a user log/pass használható csatlakozáshoz. Ennyi elég a beállításhoz? Nyitnék a routeren portot neki, de nem tudom rendben van-e a konfig.

(#24254) sh4d0w válasza #68216320 (#24243) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Akkor telepíts ssh szervert és használj legalább kétfaktoros autentikációt.

https://www.coreinfinity.tech

(#24255) #68216320 válasza sh4d0w (#24254) üzenetére


#68216320
törölt tag

SSH van feltéve és csak privátkulcs-al lehet belépni, login le van tiltva. A kétfaktoros-t nem igazán értem.

(#24256) sh4d0w válasza #68216320 (#24255) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

[link]
A kulcsos belépésed egyébként az lenne, ha a privát kulcsod szeparálva lenne a számítógéptől (pl. pendrive-on).

Ha van fent ssh, semmi szükséged FTP szerverre.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#24257) #68216320 válasza sh4d0w (#24256) üzenetére


#68216320
törölt tag

Lehet akkor rosszul tudom, de úgy emlékszem a szerveren van az ssh kapcsolat publikus kulcs, a gépemen pedig a privát kulcs. Jelenleg ezzel tudok csak belépni.

Nem igazán értem, hogy ssh-val hogyan tudok fájlokat letölteni-feltölteni a szerverre.

(#24258) MasterMark


MasterMark
titán

Hogy tudom beállítani, hogy automatikusan alvóba menjen a gép egy idő után?

Switch Tax

(#24259) sh4d0w válasza #68216320 (#24257) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Én ugyanezt mondtam, annyi módosítással, hogy a privát kulcsod ne legyen azon a számítógépen tárolva, ahonnan becsatlakozol a szerverre, hanem szeparáltan legyen.

Ha valahová van telepítve ssh szervered, akkor scp-kliensekkel tudsz fájlműveleteket végezni (parancssorból is, meg GUI-ból is, pl. Filezillával) - ugyanúgy, mintha FTP szervered lenne.

https://www.coreinfinity.tech

(#24260) #68216320 válasza sh4d0w (#24259) üzenetére


#68216320
törölt tag

Tökéletes, köszönöm. WinSCP-vel próbáltam és a privát kulccsal. Pöccre ment.

(#24261) CPT.Pirk válasza MasterMark (#24258) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Disztró / DE függő. KDE-s disztrón ezt a GUI-ról nagyon könnyű beállítani:

lionhearted: aha, legalább van valami. Inkább a gnome tweak tool kellett sokszor, a a gconf / dconf cucc mélyebb dolgokhoz kellett, pl. a felső sor ikonjainak buzerálása.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24262) mzx válasza Penty (#24239) üzenetére


mzx
senior tag

Köszi, de , mint írtam, végül is nekem megfelel Total Commanderben is az mp3-ak darabolása, TC meg van nálam telepítve. Szóval abban igazad van, h kértem, tud-e valaki parancssorosat is, és ez tényleg jónak tűnik, amit mutatsz. Bár mivel régi gépem van, kis kapacitással, így nem frissíthetem a linux mint -emet - aztán lehet h nem ez az oka, csak hiányzik a megfelelő tároló nálam, de a synaptic-om egyébként se találja az mp3cut -ot ,sajna.

Szóval igazából már csak OGG, M4A file-ok esetére keresek darabolót.

(#24247) Iscariah :

OGG, M4A file-okat szeretnék darabolni jelenleg, bár nem sűrgős, így még nem néztem utána én se, mivel mp3-ra volt sürgős, utóbbi esetén meg rájöttem, h a wine-s Total Commander remek, erre nézve. Ajánlom figyelmedbe, mert a lehető leggyorsabban hajtja végre, ha csak kapacitás szerint akarsz darabolni, hiszen nem kell semmit bajlódni az audio vonatkozásokkal, hanem egyszerűen csak file-t darabol, kvázi mint egy favágó... szóval a TC, mp3 darabolásra elég mezei megoldás, gyors, egyszerű, remek. :D

[ Szerkesztve ]

(#24263) mzx


mzx
senior tag

Elfogyott az időlimit a szerk-re, így új post-ban:

MÁSIK kérdésem:
Tud megoldást arra vki, hogy Linux Mint-ben NE küldje a ".thumbnails" mappába (az user mappa alatt van rejtetten), a nautilusban előhívott mappákban levő kép file-k miniatürizált PNG változatát?

40-50 MB szemetet termel ezáltal, de a fő gond, h tíz éves gépemen percekig tart a trash mappába nyomni ezeket, és újabbb percek, mire a trash-ból véglegesen ürítem... hiszen sokszor több ezer pici PNG file-ról van szó, mégpedig azonnal termelődnek, ha a nautilust elkezdem használni megint... Idővel meg tovább gyűlnek, így hetente kell takarítanom, ami legalább 10 percen át tart, addig is lassítva a többi futó alkalmazást; a következő nautilus kattintásra meg ismét több ezer PNG keletkezik.... :S

[ Szerkesztve ]

(#24264) Penty válasza mzx (#24263) üzenetére


Penty
tag

Én azt csináltam, hogy a .thumbnails nevű mappát átirányítottam a memóriába, így oda teszi ezeket a kis képeket villámgyorsan.

(#24265) mzx válasza Penty (#24264) üzenetére


mzx
senior tag

Jól hangzik. Hogyan érted el?

(#24266) Claude Leon válasza mzx (#24263) üzenetére


Claude Leon
senior tag

[shift]+delete kikerüli a trasht

mp3cut-ot pedig poc-streamer csomagban keresd

[ Szerkesztve ]

(#24267) mzx válasza Claude Leon (#24266) üzenetére


mzx
senior tag

Köszi, így már csak fele annyi ideig tart a művelet, de Penty módszere lehet, h még gyorsabb. A shift+del is idő, percek, mire több ezer apro file-t kitöröl a régi gépem... Még jobbnak látszik per pill Penty ötlete, mert az RAM-ba másol, logout során meg úgy is azonnali RAM smirgli.

Csak még nemtudom, hogyan kivitelezi Penty, vagy bárki más.

Igen, igen, köszi a megerősítést, pár órával ezelőtt felleltem az mp3cut -ot, poc streamer-ként, a synaptic- ban. De tényleg már csak ogg és m4a esetén érdekel az audio file darabolás.

PLUSZ KÉRDÉSEM (más jellegű) :
DEB file-t telepítek, de valami nem kielégítő függőségi hibát jelez:
"Error: Dependency is not satisfiable: libxmlrpc-core-c3 (>= 1.16.33-3.1ubuntu5)"
Ez mit jelent?

[ Szerkesztve ]

(#24268) #89874944


#89874944
törölt tag

felraktam fedora 20-ra a KDE-t, így: [link], aztán beállítottam a alapértelmezettnek: system-switch-displaymanager kdm command.

Azóta a BIOS-ban nincs monitorom, amikor betölt a fedora a TV-t veszi elsődlegesnek, a monitor ismeretlen, valamint nem a KDE töltődik be hanem a sima Gnome.
Ha ez nem lenne elég, windowsba vakon belépve már nem ismeri fel a monitorom, azt írja NEM UPNP-s és csak 800*600-ban fut.

Ilyenkor mi van?? :W :U

[ Szerkesztve ]

(#24269) Penty válasza mzx (#24265) üzenetére


Penty
tag

Ha jól emlékszem így csináltam:

Töröld a .thumbnails mappát, nyiss egy terminált sima felhasználóként, majd mehet ez: ln -s /dev/shm ~/.thumbnails

(#24270) #89874944 válasza #89874944 (#24268) üzenetére


#89874944
törölt tag

update:

a BIOS-ban is a TV lett az alapértelmezett. De ha lehúzom a TV-t akkor se lesz a monitor az... hogy túrkálhat egy linux a biosban?? :Y :F

(#24271) CPT.Pirk válasza #89874944 (#24270) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nehéz elképzelni. Mindenesetre egy load defaultsot nyomnék a biosban.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24272) #89874944 válasza CPT.Pirk (#24271) üzenetére


#89874944
törölt tag

uefi defaultot nyomtam, nem változott semmi :F

visszaállítottam a gnome-ot alapértelmezettre, restart, de ez se segített :O mit csináljak?

[ Szerkesztve ]

(#24273) BoB válasza #89874944 (#24268) üzenetére


BoB
veterán

A probléma hogy túl régi leírást néztél, ma már nem így kell. Mióta systemd-t használ a Fedora sysvinit helyett.

Így csináld:

sudo systemctl disable gdm
sudo systemctl enable kdm

Kizárt hogy amit csináltál a BIOS-ban bármit átállított volna.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#24274) #89874944 válasza BoB (#24273) üzenetére


#89874944
törölt tag

beírtam ezeket, restart, a biosban továbbra sincs monitorom, de mostmár tv-m se... alapból újra a gnome jön be.

(#24275) CPT.Pirk válasza #89874944 (#24272) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egy alapból KDE-s disztrót tennék fel. Tudom a Linuxok egyik lényege a cserélgethető DE-k, de nem tartom követendő példának az ilyesmit.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24276) BoB válasza #89874944 (#24274) üzenetére


BoB
veterán

Mert ki kellene választani a KDE-t a session választóban. De amúgy a gdm vagy kdm indul el? Automatikus bejelentkezés be van állítva?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#24277) #89874944 válasza CPT.Pirk (#24275) üzenetére


#89874944
törölt tag

egyelőre az a problémám hogy nincs biosom :O

(#24276) bob.zxr:

úgy, hogy nem látom elég nehéz kiválasztani. egy kék bejelntkezési felület jön fel, beirom a jelszavam és ugyanaz a gnome kinézet van utána mint a fedora telepítéskor volt.

Vladi:

mielőtt visszaállítottam a wikis programmal a gnome-ot, addig volt a TV-n biosom, csináltam uefi defaultot és nem változott semmi, azóta sincs monitoron biosom. De azóta beírtam ezeket az újfajta kde-s parancsokat és azóta a tv-n sincs biosom :(
gép benyomásakor első kép a fedora login. kivéve ha el kezdem nyomkodni a lefele gombot, akkor el tudom indítani a windowst, mert az a legalsó...

[ Szerkesztve ]

(#24278) Vladi válasza #89874944 (#24277) üzenetére


Vladi
nagyúr

Azt hová sikerült elvarázsolni... :F bios resetet tudsz csinálni? tv rá van kötve?

tök mindegy amúgy, hogy kdm, vagy gdm, kiválasztod, hogy kde indul és kész.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#24279) aelod


aelod
veterán

Ubuntunál kivettem a jelszó kérést log in-nál.
Bejelentkezek viszont nem fogadja el a sudo jelszavam sehova....nemtok semmit csinálni.

Hogy tudom visszaállítani a legegyszerűbben a dolgot?

"It's simple, if it jiggles, it's fat."

(#24280) mzx


mzx
senior tag

DEB file-t telepítek, de valami nem kielégítő függőségi hibát jelez:
"Error: Dependency is not satisfiable: libxmlrpc-core-c3 (>= 1.16.33-3.1ubuntu5)"
Ez mit jelent?

(#24281) CPT.Pirk válasza mzx (#24280) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azt, hogy az írt csomagból az írt verzió nincs fent a gépeden. Mit akarsz debből telepíteni, ami nincs meg a csomagkezelőben? Első mindig a csomagkezelő.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24282) mzx válasza CPT.Pirk (#24281) üzenetére


mzx
senior tag

Hogyan kerül bele a csomagkezelőbe?

(#24283) MasterMark válasza mzx (#24282) üzenetére


MasterMark
titán

Az nem belekerül, hanem ott van. :DDD

Switch Tax

(#24284) ubyegon2 válasza MasterMark (#24283) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A csomagkezelőn kívül is van élet és igen sok deb file is. :) Kicsit bonyolultabb telepíteni őket. Azt hiszem fel kell venni PPA- kat, akkor az abban lévő fájlok is szerepelnek a csomagkezelőben, de lehet telepíteni csak deb- et is! Gdebi a telepítő neve, ha jól sejtem.

mzx
Több segítséget kaphatnál, ha elárulnád, mi az a DEB fájl, aminél elakadtál! :F

(#24285) sh4d0w válasza ubyegon2 (#24284) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Ahha... de ha letöltött .deb csomagból raksz fel valamit, az nem fog frissülni, mert nincs hozzá tároló, manuálisan kell figyelemmel követned a frissítéseket, ami mondjuk súlyos biztonsági probléma esetén nem a legjobb megoldás.

Maradjunk csak a tárolóknál.

https://www.coreinfinity.tech

(#24286) ubyegon2 válasza sh4d0w (#24285) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

No, erre nem gondoltam volna. Igaz mostanra már leszoktam az ilyesmiről, inkább felvettem a PPA- t tárolóba, de néha volt külön . deb telepítés is.

:R Köszönöm, hogy ezt megemlítetted, mert még szinte szűz az új MINT 16, így már figyelembe kell vennem mindenképpen, amit írtál!

mzx talán valami torrent programot akar telepíteni, azok meg vannak a tárolókban bőven. A qBit az biztosan!

[ Szerkesztve ]

(#24287) #89874944 válasza Vladi (#24278) üzenetére


#89874944
törölt tag

monitort atraktam dvi-rol dsubra, ezen van bios. ezutan viszont csinaltam egy bios resetet (elem ki), igy indulasnal a grub azt irja error no such device. entering rescue mode... :ss

az hogy tovabbra sincs biosban dvi-m tobb mint erdekes... boot utan meg van.

[ Szerkesztve ]

(#24288) MasterMark


MasterMark
titán

Ha már itt tartunk, a .sh kiterjesztésű fájlt futtathatom? Vagy hogy kell telepíteni? :))

Switch Tax

(#24289) sh4d0w válasza MasterMark (#24288) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Linuxnál nem téma, milyen egy állomány kiterjesztése, ha futtatható, akkor akármi lehet a kiterjesztése, vagy el is hagyható.

https://www.coreinfinity.tech

(#24290) MasterMark válasza sh4d0w (#24289) üzenetére


MasterMark
titán

Köszi, mindenesetre sikerült telepíteni. Szépen mindent magától megcsinált. :R

Switch Tax

(#24291) mzx válasza ubyegon2 (#24284) üzenetére


mzx
senior tag

Nos, az a helyzet, hogy megtetszett egy macintosh file, és megkérdeztem máshol a neten, lehetne-e linux alá telepíteni vhogy? Erre a következőt linkelték nekem:

http://pkgs.org/ubuntu-12.04/ubuntu-universe-i386/freeipa-client_2.1.4-0ubuntu1_i386.deb.html

1. Update the package index:
# sudo apt-get update

2. Install freeipa-client deb package:
# sudo apt-get install freeipa-client

Erre én letöltöttem a DEB file-t a fenti linkről, amit ajánlottak ott, mondván ez egy áthidaló megoldás macintosh file-ok és linux között, és előbb a fenti terminálos parancsokkal próbálkoztam, sikertelenül, arra is hibaüzenetet kaptam.

Ez után erre a deb file-ra kettőt kattintottam, hogy telepítse a linux mint -em, és akkor jött elő az említett hibaüzenet.

Bár ami nem a hivatalos tárolóból való, azokkal általában óvatos szoktam lenni. De egy bizonyos mac file érdekel engem. Nem túl kockázatos telepíteni? Ha nem kockázatos, hogyan telepítsem?

Ez a DEB file neve:
freeipa-client_2.1.4-0ubuntu1_i386.deb

NEM ANNYIRA NAGYON FONTOS SZÁMOMRA, szóval ha azt mondjátok, van némi kockázata, akkor hagyom a fenébe. ;)

[ Szerkesztve ]

(#24292) ubyegon2 válasza mzx (#24291) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

ppa repository telepítéssel is megpróbálhatod:[link] How to install FreeIPA Client 2.1.4 on Ubuntu 12.04 Ez mint ha nem ugyanaz a módszer lenne, mint amit említettél.

Biztonság ügyében megvárnám sh4d0w nagyúr véleményét. :R

(#24293) aelod


aelod
veterán

Mi a következő disztrókról a véleményetek?
Linux Lite
Zorin Os
?

"It's simple, if it jiggles, it's fat."

(#24294) mzx válasza ubyegon2 (#24292) üzenetére


mzx
senior tag

Oké, köszi! És megvárom én is a biztonsággal kapcsolatosakat!

(#24295) #89874944 válasza CPT.Pirk (#24033) üzenetére


#89874944
törölt tag

sudo apt-get -t wheezy-backports install kernel-image-3.12-0.bpo.1-amd64-di
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
E: Ez a csomag nem található: kernel-image-3.12-0.bpo.1-amd64-di
E: Nem található csomag a(z) „kernel-image-3.12-0.bpo.1-amd64-di” reguláris kifejezéssel.

sources.list:
deb http://ftp.hu.debian.org/debian stable main contrib
deb-src http://ftp.hu.debian.org/debian stable main contrib
deb http://ftp.debian.org/debian/ wheezy-updates main contrib
deb-src http://ftp.debian.org/debian/ wheezy-updates main contrib
deb http://security.debian.org/ wheezy/updates main contrib
deb-src http://security.debian.org/ wheezy/updates main contrib
deb http://ftp.hu.debian.org/debian/ wheezy-backports main

(#24296) CPT.Pirk válasza #89874944 (#24295) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kicsit ittas vagyok most ehhez, de mindenklppen kellene egy Debian szaki ide, mert szerinem jól csinálod, viszont a backports meg ezt írja: Warning: This package is intended for the use in building debian-installer images only. Do not install it on a normal Debian system..

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24297) lionhearted válasza CPT.Pirk (#24296) üzenetére


lionhearted
őstag

Bár nem érzem magam debian expertnek, de ha kernelt szeretne telepíteni egy létező debian rendszerre, akkor nem a linux-image-3.12-0.bpo.1-amd64 csomag kellene?
Az a di-s csomag inkább debian installer.
Gondolom, ha a header is kell, akkor menjen mellé ez is:
linux-headers-3.12-0.bpo.1-amd64

Tegnap még működött...

(#24298) sh4d0w válasza ubyegon2 (#24292) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Install előtt csinálnék mentést Kendek fórumtárs SystemBack-jével (figyelem: helyigényes a mentés!), majd azután feltolni PPA-ból a cuccot. Azért ajánlott ez a megoldás, mert ahogy elnézem, ezzel a freeIPA klienssel azért vannak gondok...

https://www.coreinfinity.tech

(#24299) pitman


pitman
őstag

Nem tudja véletlenül valaki, hogy a banshee-ban hogyan lehet azt megoldani, hogy az albumok böngészőlapján azok ne az album szerint, hanem előadó szerint legyenek rendezve? Illetve, hogy az előadó előválasztó lista ABC szerint rendeződjön, ne össze-vissza legyenek az előadók? Nézegetem a lehetséges beállításokat, de nem boldogulok vele.

(#24300) Fritz Teufel


Fritz Teufel
addikt

Sziasztok!

Több mint nyolc év után térek vissza a Linux felhasználók táborába. Azóta igen csak sok változás történt és az Ubuntu telepítőjén leesett az állam. Emlékeim szerint még aprólékos kernelfordítások, driver keresgélések stb. volt a járulékos macera egy rendszer felépítésénél. Most meg minden megy pöccre!

Sajnos belefutottam egy problémába, amit nem tudok átugrani: ESET Nod32 64 bites szoftvert telepítenék. A futtatást terminálon indítottam. "sudo -i" paranccsal root-ként bejelentkezve. Az állomány Tulajdonságok/Jogosultságok lapon a Végrehajtás 'Fájl végrehajtásának engedélyezése programként' boxot kipipáltam. Futtatom és pár pillanattal később az ESET kéri a root jelszót.
Beírom, de a válasz: su:Authentication failure

Elsőre sudo-ból próbáltam futtatni a sudo ./fájlnév paranccsal, de a válasz: command not found.

Nagyon hálás lennék, ha valaki segítene. A másik amit észrevettem, hogy a laptop ventilátora jobban pörög mint Windows alatt, akkor is amikor éppen semmit nem futtatok. Erről van valakinek tapasztalata? Többször is elvégeztem a telepítést, de mindig ugyan úgy pörög. Ha ez esetleg valahol paraméterezhető, nagyon hálás lennék a segítségnek.

Még egy kérdés: most az Ubuntu van fent, még nem laktam be a gépet. Régen a Gimpet használtam UI-ként. Érdemes atz feltenni, esetleg KDE-t?

A válaszokat és a segítséget előre is köszönöm!

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.