Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  XPEnology

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:53:49

LOGOUT.hu

Xpenology Téma Összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4101) poolbig válasza Proxy2 (#4059) üzenetére


poolbig
aktív tag

"Jobban mellé sem lőhettél volna, de komolyan ;) OSX és iOS felhasználóként nem igazán használok Explorert. De értem mire gondolsz. Tehát ezen lépjünk is át."

Ja, ja, írtam is, hogy nem rád gondoltam, úgyhogy nem lőttem mellé. :DD

"Ha mindenképp NC jellegű megjelenést és funkciókat szeretnék akkor ajánlom a következő csomagot:
SynoCommunity Midnight Commander v4.8.15-3"

Pontosan ezt használom SSH alól, erre írtam, hogy kényelmesebb lenne a böngészős felületen egy hasonló. Sajnos az MC nem használható ott, csak konzol alól.

"Bár azt meg kell mondanom, kevés olyan szituációt tudok elképzelni - ha írnál néhányat azt megköszönném - amikor erre szükségem lenne."

Ha elolvasod a postot, ott írok egy-két dolgot amire NEKEM nagyon nagy szükségem szokott lenni, de a Windows Explorer (intéző) szerű egy ablakos megoldások nem oldják meg a problémát, pl. csoportos átnevezés, speciális, szűrők segítségével történő kijelölések, mappa szinkronizálás, mappák összehasonlítása, stb. nem untatlak, plusz egy nagyon komoly kényelmi szempont, bosszantó ha a billentyűzetről folyton át kell tennem a kezem az egérre (lelassít).

Peace!

[ Szerkesztve ]

(#4102) Möhe válasza DJ. Ru$y (#4100) üzenetére


Möhe
addikt

Megszoktam a TM-et. A DS meg mindig leellenőrizte az összes torrentet ha újraindítas volt. Mobilról, másik gépről is ezzel szoktam belépni.

(#4103) Essejó válasza poolbig (#4101) üzenetére


Essejó
Topikgazda

Mindezt Windows alatt követnéd el? Ha igen akkor miért nem felel meg a TotalCommander?
Csak felcsatolod az adott megosztást a Winre hálózati meghajtóként és hajrá.

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#4104) zex válasza MADcat (#4094) üzenetére


zex
aktív tag

Valamit nem értek! Én is megcsináltam mindent a leírások alapján (legalább is remélem). De mikor be akarok jeletkezni a Synology fiókomba (amivel a webes felületen be is tudok), akkor az alábbi hiba fogad:

Ere valami ötletetek van?

Köszönöm!

(#4105) Essejó válasza zex (#4104) üzenetére


Essejó
Topikgazda

Ha ezt a fotót vagyis az előzményét kicsit szétpakolnád, esetleg többet látnánk és nem kéne jósnőhöz vagy tisztánlátóhoz fordulnunk. :)

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#4106) Proxy2 válasza zex (#4104) üzenetére


Proxy2
aktív tag

Ez a hiba leginkább akkor jön elő, ha nincs beírva a mac Address a syslinux fájlba, helytelen vagy nincs benne:

Olyan szépen leírtuk már:

Nyissuk meg a Notepad++ használatával a syslinux.cfg -t és írjuk be mindenhova a syno_hw_version=DS3615xs után, ezt sn=SERIAL_NUMBER mac1=MAC_ADDRESS.
Példa: syno_hw_version=DS3615xs sn=A8LWN04562 mac1=001132CFA413

Tehát nézzük mi van a syslinux.cfg fájlodba.

[ Szerkesztve ]

Proxy5

(#4107) Mauzes válasza DJ. Ru$y (#4095) üzenetére


Mauzes
őstag

Sziasztok!

Két dolog nem teljesen világos a Xpenology telepítésével kapcsolatban:

1. Az összefoglaló leírásból:

"Amire szükségünk lesz:
- az elérhető legújabb XPEnology bootloader, ami a processzorunknak megfelelő (x86/x64)"

A processzorra vonatkozóan nem igazán találok infót a xpenlogy.me-n található fájlok alatt.

2. Ha a xpenology.me-n lévő Synology Assistant (5.2-5005) letöltő linkje nem működik, akkor jó lesz a hivatalos Synology oldalról letöltött is (5.2-5566)?

[ Szerkesztve ]

(#4108) Essejó válasza Mauzes (#4107) üzenetére


Essejó
Topikgazda

Az x86 az inkább olyan választék bővítés, de azt a vonalat régóta nem fejlesztik, szóval tessék 2 magos prociban gondolkodni.

2., Igen jó.

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#4109) mpierre válasza Mauzes (#4107) üzenetére


mpierre
veterán

x86, vagy x64-s proci.

@mindenki: Régóta nem frissítettem a rendszert. Gondolom javasolt lenne újrakarcolni a pendrive-t, csak az a kérdés, hogy fájlok / adatok megmaradnak-e? Vagy mindent töröl? Már 2×2TB van jbod-ban... Ugye volt valami váltás is, hogy melyik syno station-t másolja.

[ Szerkesztve ]

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html ####

(#4110) Mauzes válasza mpierre (#4109) üzenetére


Mauzes
őstag

Tudom, hogy van x86-os és x64-es proci. A problémám az volt, hogy a letölthető boot fájlnál semmi ilyesmi nincs megemlítve, ezért a Ph leírás véleményem szerint nem teljesen egyértelmű.

[ Szerkesztve ]

(#4111) fogtunder válasza Mauzes (#4110) üzenetére


fogtunder
nagyúr

régen volt x86 boot image is, de egy ideje már csak az x64 vonalat fejlesztik, nem tudom, hogy ennek az az oka, hogy a Syno sem támogat már olyan procikat, amik nem kezelik a 64 bites utasítás készleteket, vagy csak az Xpenology nem készül már ebben a formában.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#4112) nemurea


nemurea
aktív tag

Tudom, hogy ez eszméletlen OFF itt, de hadd kérdezzem meg: miért hívják a 32 bites procikat x86-nak, ha egyszer a 64 biteseket ésszerűen x64-nek nevezik? Ennél már csak az a kifacsartabb számomra, hogy az Intel 64 bites procimhoz választhatom az i386 vagy az AMD64 linux image-okat ;]

(#4113) fogtunder válasza nemurea (#4112) üzenetére


fogtunder
nagyúr

azért, mert az első Intel procik, amihez az utasítéskészletet fejlesztették, mind 86-ra végződő kódszámot kaptak (8086, 80286, 80386...), ezt később a pentium korszak idején elhagyták.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#4114) llacee válasza uki (#4048) üzenetére


llacee
őstag

Hello!

Én nem használom a QuickConnectet.Van egy no-ip.s domainem és ki van engedve a routeren.Ennyi.

(#4115) Sefter


Sefter
veterán

Létezik olyan katalogizáló progi synology nasra, amin beállítom melyik könyvtárat figyelje, és az abban levő fájlok neveit beírja egy adatbázisba?

Psn ID: sefter_hun

(#4116) zex válasza Proxy2 (#4106) üzenetére


zex
aktív tag

Nem a MAC hiánya okozta, hiszen az valóban sokszor le volt írva, meg a syslinux.cfg-t is jól megcsináltam. Viszont valóban én hibáztam...

Mégpedig ott, hogy az excel táblázatot megnyitva nem láttam, hogy hol lehet generáltatni másik sorozatszámot, így átírtam az első karaktert a sorozatszámban, és az így kapott serila/mac párost írtam be. Aztán ma jöttem rá, hogy ahányszor megnyitom az excelt ő automatikusan más és más serialt generál. Így kicseréltem arra és most teljesen okés, működik!

Köszönöm a segítséget mindenkinek!

(#4117) Proxy2 válasza zex (#4116) üzenetére


Proxy2
aktív tag

Örülök hogy megoldódott, és hasznos az eset, mert levonható a tanulság.

Sorozatszám generálásnál is figyelni kell.

Proxy5

(#4118) Patice válasza Sefter (#4115) üzenetére


Patice
nagyúr

Nem Synology NAS-ra, hanem csak úgy általában ismerek ilyen katalogizáló progit: "Where It Is?" néven. Vinyók/optikai adathordozók tartalmát lehet vele adatbázisba menteni. Egyszerű, mint a faék, szerintem működhet pl. felcsatolt megosztásokkal is. ;)

Ui.: Nem tudom létezik-e még, elég régen használtam már.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#4119) csusza`


csusza`
senior tag

Sziasztok!

Viszonylag új vagyok NAS témában.
Egyik ügyfél cégünknél lecserélésre kerül az eddigi Linux fájlszerver, egy Synology NAS-ra beszéltük rá őket a jelenlegi Linux megoldás helyett.
Gyakorlatilag tényleg csak dokumentum fájlszerver lenne a gépezet. Egy 215j lesz majd.
Felbuzdulva ezen letöltöttem az Xpenology-t, és felhegesztettem egy gépre. Egész sok mindent tud, meglepően jó.
Két kérdés így első körben: megcsináltam a felhasználói csoportokat a megfelelő jogokkal. Láttam, hogy a felhasználót ha beléptetem a csoportba, lehet plusz jogokat adni neki. Például van egy másik mappa, aminek néhány almappájához szeretnék hozzáférést adni egy illetőnek pluszban. Ilyen opciót nem találtam.
Elég fontos lenne a mentési része is a dolgoknak. Lehet ütemezni ilyen automatikus mentést, kiválasztani, hogy miről szeretnénk. Ez remek. Láttam azt is, hogy van ilyen "rotációs" rendszerű mentés, hogy visszamenőleg meg lehet tartani X számút. Kérdés az, hogy ha rájön a lelkem, hogy ő bizony módosított egy doksit, amit nem kellett volna, akkor a backup-ból elő lehet azt csalni, vagy a komplett bakcup-ot vissza kell gördíteni egy korábbi verzióra?
Amikor egy nagyobb cégnél dolgoztam, Windows Serveren láttam olyan is, hogy azonnal vissza tudták állítani a letörölt/megváltoztatott fájlt. Jelenleg otthoni felhasználókra és kisebb vállalkozásokra szakosodott cégnél dolgozom, így eddig ilyesmire igény nem jelentkezett. De ami késik, nem múlik. :)

Előre is köszönöm válaszotokat!

Meet me @ Dhen' Ess Hardware! | Mikrotik - Routing the World!

(#4120) Essejó válasza Patice (#4118) üzenetére


Essejó
Topikgazda

Where It Is

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#4121) Sefter válasza Patice (#4118) üzenetére


Sefter
veterán

Köszi ránézek.

Psn ID: sefter_hun

(#4122) Fifi válasza csusza` (#4119) üzenetére


Fifi
őstag

"Egyik ügyfél cégünknél lecserélésre kerül az eddigi Linux fájlszerver, egy Synology NAS-ra beszéltük rá őket a jelenlegi Linux megoldás helyett.
Gyakorlatilag tényleg csak dokumentum fájlszerver lenne a gépezet. Egy 215j lesz majd."

Mint üzemeltető én inkább ennek az árán egy HP Microserver Gen8 + Debian Linux-ot választanék, mondom úgy, hogy ~1,5 hete ismerkedem a xpenologyval.

Bye, Fifi

[ Szerkesztve ]

(#4123) Mauzes


Mauzes
őstag

Sziasztok!

Tudtok arra ötletet adni, hogy hogyan tudom lementeni az adataimat a Synology-mról, mielőtt kiveszem a lemezeket és átrakom az új szerverbe?

A jelenlegi helyzet, hogy van a Syno-ban 2x3TB lemez, tükrözve, majdnem tele. Ehhez vettem még egy 3 TB lemezt, amit majd pluszban tervezek a szerverbe. Csak most nem tudom, hogyan is kellene megoldani az adatmentést. Úgy terveztem, hogy a külső HDD házamba berakom az új lemezt, és arra mentek Syno-ról laptopon keresztül. Csakhogy realizáltam, hogy a ház nem ismeri fel a 3 TB-os vinyót. És nincs egy harmadik asztali gépem, ami felismeri az új lemezt, és arra lementeném az adatokat a Syno-ról, majd a Xpeno telepítése után innen másolnám a Xpeno alá már belőtt HDD-kre.

Vagy van erre valami megoldás, csak nem jut eszembe? Biztos másnak is volt már hasonló helyzet...

(#4124) Mezga Aladár válasza Fifi (#4122) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

Mint üzemeltető én inkább ennek az árán egy HP Microserver Gen8 + Debian Linux-ot választanék, mondom úgy, hogy ~1,5 hete ismerkedem a xpenologyval.

Ezt indokold meg.

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#4125) Essejó válasza Mauzes (#4123) üzenetére


Essejó
Topikgazda

Beállítások és a fontos adatok mentése majd a lemezek áthelyezése a Synoból a Xpenoba. Nagyjából ennyi, mint amikor a Synonál másik Synoba költözöl. Ez valahol a Syno súgójában is jól le van írva. Az lényeges, hogy ugyanazt a Xpenoboot-ot rakd a pendrivera ami verzió a Synón is volt. Tehát ha ott 5644 up3 volt akkor az annak megfelelő legfrissebb Xpenoboot-ot és azt hiszem a Migrálást kell választanod, de bízzunk a tőlem tapasztaltabbak megszólalásában is. :)
Viszont azt a részt nem értem, hogy a ház nem ismeri fel a 3 TB-s winyót, neki használnia kéne és nem ismerkedni vele nem? :)

[ Szerkesztve ]

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#4126) Mauzes válasza Essejó (#4125) üzenetére


Mauzes
őstag

A házat úgy értettem, hogy van egy USB-s HDD mobil rack-em, ide akartam lementeni az adatokat, hogy akármi van, ott meglegyen. Csakhogy a rack 3 TB-ot már nem ismer fel, így nem tudok semmit sem menteni.

A Syno-n 5.2-5644 Update 3 fut. Tehát Xpeno-ra telepítem a 5644.4 Xpenoboot-ot, majd 5644 DSM, újraindít, 5644 Update 1, újraindít, 5644 Update 2, újraindít. Update 3 nincs a Xpeno-ra még.

Na most a Xpenonology-t az új szerveremre úgy is tudom telepíteni, hogy abban nincs HDD? Mert elvileg csak így tudnám a 2 lemezt egyszerűen kivenni a Synology-ból, és berakni a szerverbe, amin már Xpeno van.

Az egyébként működne úgy, hogy nagyjából azt csinálom, mint amit mondtál, de csak 1 lemezzel? Tehát Syno-ból kiveszek 1 lemezt. Az rinyál, hogy a kötet szétesett, de elvileg mindkét lemezen megvannak az adatok. A kivett lemezt átteszem a Xpeno-ba, ami (mivel ugyanaz a DSM van rajta) nem formázza meg 0-ra, hanem kvázi felismeri az adatokat meg a fél kötetet. Majd a 2. lemezt is átteszem, és felépül ugyanaz a kötet a Xpeno-n.

Csak egy kicsit aggódom, hogy ha mindkét lemezt kiveszem, átteszem a szerverbe, az meg esetleg újraformázza, akkor minden adatomat buktam.

(#4127) nemurea válasza Mauzes (#4126) üzenetére


nemurea
aktív tag

A profibbak majd megerősítenek vagy cáfolnak, de ez:

"Na most a Xpenonology-t az új szerveremre úgy is tudom telepíteni, hogy abban nincs HDD?"

szerintem nem fog működni, mivel ha nincs a gépben HDD, egyszerűen nincs mire feltelepüljön a DSM... Én a helyedben egyszerűen kipróbálnám mindkét HDD áthelyezésével, nem fogja figyelmeztetés nélkül ledúrni őket. (Persze egy nagy levegő előtte sose árt :DDD )

(#4128) Casoli válasza Mauzes (#4126) üzenetére


Casoli
őstag

Elég rég van már update 3 xpenologyra. Ugyanonnan kell tölteni, mint synora.

http://hasznaltpcalkatresz.hu/

(#4129) fogtunder válasza Mauzes (#4126) üzenetére


fogtunder
nagyúr

én így költöztem el a 4 lemezes tömbről. kivettem az egyik lemezt, a tömb degraded módba került, de működött, az új NAS-ba beraktam a lemezt, áthúztam annyi adatot, amit bírtam, plusz ami elfért a többi gépen, aztán formáztam a HDD-ket.

de ez ugye Xpenology - QNAP költözés volt, a gyári DSM elvileg fel kell, hogy ismerje a tömböt. de ha biztosra akarsz menni, akkor először csak egy lemezt rakj át, aztán nézd meg, mi lesz.

és egyébként anno ezért vettem egy HDD dokkolót, az mindent felismer és kezel rendesen, plusz szerelgetni sem kell, amikor meg nincs szükség rá, ugyanúgy el lehet rakni, mint egy külső HDD házat.

[ Szerkesztve ]

I hate morning people. And mornings. And People.

(#4130) Mauzes válasza fogtunder (#4129) üzenetére


Mauzes
őstag

De az alatt mit értesz, hogy áthúztad az adatokat a QNAP-ra a Xpenology-ról? Amikor már mindkettő hálózaton van, akkor lehet köztük másolgatni? Mert akkor ez lenne talán a legbiztonságosabb nekem. A szerveren a Xpenology-t telepítem az új, üres HDD-re, SHR-re formázva. Ekkor van egy működő Synology-m s egy működő Xpenology-m, egymástól függetlenül. Majd az adatokat a Syno-ról hálózaton keresztül átpakolom a szerverre. Majd kiveszek egy lemezt a Syno-ból, berakom a szerverbe, és felépül a tömb. Majd ha minden ok, kiveszem az 2. lemezt is a Syno-ból, és azzal még kiegészítem a szerveren az SHR-t.

A dokkolót nem annyira értem, az valójában nem tök ugyanaz, mint egy mobil rack? Csak nincs házzal bevonva a HDD. Maga a lemez ugyanúgy csatlakozik bele a dokkolóba, mint egy rack-be, és ugyanúgy is kommunikál egy külső géppel.

Casoli: azt hittem, hogy Xpeno bootloader-re speciális pat kell (ezért néztem csak a xpenology.me-n), de ha jó a full gyári is, akkor ok.

(#4131) DJ. Ru$y válasza Mauzes (#4130) üzenetére


DJ. Ru$y
félisten

Miért ne lehetne? Felcsatolod mind a kettőt Win-en és TC-ben egyikből átmozgatod a másikra.

De, ha XPE-ről mész gyári Synology-ra, akkor kiveszed a lemezeket beteszed a lemezeket és működnie kellene.

Szakmai kérdésekre privátban nem válaszolok! Használd a fórumot! | R.I.P PH!TV!

(#4132) fogtunder válasza Mauzes (#4130) üzenetére


fogtunder
nagyúr

elvileg ugyanaz, a gyakorlat mégis látod, hogy mást mutat. plusz ennek van eSATA csatlakozója, ami jól jött az N54L-nél, mert azon nem volt USB-3.

először próbáld meg simán csak átrakni az egyik lemezt, ha felismeri, akkor nem kell trükközni, ha nem, akkor ahogy írtad, új telepítés, SHR tömb, áthúzod hálózaton keresztül az adatokat, aztán mehet mellé a másik két lemez.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#4133) csusza` válasza Fifi (#4122) üzenetére


csusza`
senior tag

Az én kérdésem is az lenne, hogy miért.
A Synology tud nagyon sok dolgot, ami kényelmi funkció. Itt most ne azt értsd, hogy nem akarok dolgozni, vagy minimálisat, de ha pl. tönkremegy maga az eszköz, a két HDD átkerül egy másik NAS-ba, és kész.

Linuxot nem bűvölöm annyira.

[ Szerkesztve ]

Meet me @ Dhen' Ess Hardware! | Mikrotik - Routing the World!

(#4134) Möhe


Möhe
addikt

Mitől van az,hogy a másolás pc és NAS között kábelen át 3TB lemezre amin van ~300GB adat, a kezdeti 100megáról leesett 40 körülire? Azt a 300-at végigpörgette 100-al. :(((
Mindkét esetben kisebb fájlokat másoltam, egyben kijelölve.

(#4135) Proxy2 válasza Mauzes (#4123) üzenetére


Proxy2
aktív tag

Üdv!

Legfontosabb amit tisztázni kell:
ha a jövőben a 3X3Tb diszket egyben akarod látni, akkor fontos, hogy most milyen formában van tükrözve!
Ha nem SHR akkor komoly gondod van, mert én úgy emlékszem JBOD nem alakítható át SHR tömbbé adatvesztés nélkül!

Mint azt már írták, Synology-ból XPenology-na a költözés - valamint fordítva is, bár ez most nem releváns - problémamentes szokot lenni.

FONTOS !!!!!!
Még a gyári synology le írás ís úgy fogalmaz:
Mindig készítsen biztonsági mentést adatairól
A jelen cikkben bemutatott áttelepítési eljárások során az adatok többsége megőrzésre kerül. Ennek ellenére, a véletlenszerű adatvesztés megelőzése érdekében nyomatékosan javasoljuk a következő adatok biztonsági mentését: RÉSZLETEK ITT

Tapasztalat Synology -> XPenology
0. Lépés: Mentettem minden nem pótolható adatot, - akinek ez rengeteg tegye fel a kezét :) - a konfigurációt, beállításokat is, majd le állítottam a régi NAS-t.
1. Lépés: Fizikailag áthelyeztem a HDD-ket az új helyükre
2. Lépés: Elkészítettem a pendrive-ot, sn, mac, vid-pid tehát minden.
3. Lépés: Elindítottam a XPenology-t, install-t választva a boot során, miután kapott IP-t a routertől, megnyitottam egy böngészőben - zsigerből utálom a synology assistant-ot -, itt láttam, hogy megtalálta a régi synology adatokat, mert Költöztetést ajánlott fel, amit elfogadtam, a letöltött .pat fájlal telepítettem - igen! Ennek meg kell egyezni a fő és alverziókkal, DE nem kötelező az update-ek nek is megegyezni - HA NEM A KÖLTÖZTETÉST ajánlja fe akkor NEM SZABAD FOLYTATNI
4. Lépés: miután a koltoztetsé elkészült, és újraindult a rendszer, nézzük meg minden megvan-e, csomagok és bizonyos beállítások elveszhetnek, ezeket telpítsük és végezzük el a beállításokat. Ha elmentettünk minden beállítást akkor vissza is tölthetjük, de jó alkalom ez arra, hogy mindent átnézzünk!
5. Lépés: Frissítsük a rendszert. A jelenlegi verzió esetén, akár az on-line frissítés is megy, persze csak update csomagokról beszélünk!
6. Lépés: Írjunk a fórumra ha sikerült, köszönjük meg stb... :DD

Tehát, a te esetedben a fenti leírás követhető, HA a jelenleg SHR tipusú a köteted!

Kérdés esetén itt a fórumon tudok segíteni.
P5

Proxy5

(#4136) Proxy2 válasza csusza` (#4119) üzenetére


Proxy2
aktív tag

Üdv!

Két kérdés így első körben: megcsináltam a felhasználói csoportokat a megfelelő jogokkal. Láttam, hogy a felhasználót ha beléptetem a csoportba, lehet plusz jogokat adni neki. Például van egy másik mappa, aminek néhány almappájához szeretnék hozzáférést adni egy illetőnek pluszban. Ilyen opciót nem találtam.

Nagyon egyszerű, azon a mappán amire jogot akarsz adni jobb gomb katt -> Tulajdonságok Engedély fül
és máris adhatod annak a személynek akinek, olyan engedélyt amilyet csak akarsz. - a webes File Station-ról beszélek természetesen, a megfelelő előjogok birtokában -

Elég fontos lenne a mentési része is a dolgoknak. Lehet ütemezni ilyen automatikus mentést, kiválasztani, hogy miről szeretnénk. Ez remek. Láttam azt is, hogy van ilyen "rotációs" rendszerű mentés, hogy visszamenőleg meg lehet tartani X számút. Kérdés az, hogy ha rájön a lelkem, hogy ő bizony módosított egy doksit, amit nem kellett volna, akkor a backup-ból elő lehet azt csalni, vagy a komplett bakcup-ot vissza kell gördíteni egy korábbi verzióra?

Akár egy fájl vagy annak verziója is visszaálítható külön a teljes mentés visszatöltése nélkül!
Ehhez egy remek Synology leírás.

Amikor egy nagyobb cégnél dolgoztam, Windows Serveren láttam olyan is, hogy azonnal vissza tudták állítani a letörölt/megváltoztatott fájlt. Jelenleg otthoni felhasználókra és kisebb vállalkozásokra szakosodott cégnél dolgozom, így eddig ilyesmire igény nem jelentkezett. De ami késik, nem múlik. :)

Létezik erre is megoldás :DD
Akár a Synology Time Backup csomaggal, akár az érkező btrfs fájl rendszerrel amit a DSM 6.0 hoz el.

Remélem tudtam segíteni.

[ Szerkesztve ]

Proxy5

(#4137) csusza` válasza Proxy2 (#4136) üzenetére


csusza`
senior tag

Szia!

Remek, segítettél természetesen és nagyon hálás vagyok! :R

Meet me @ Dhen' Ess Hardware! | Mikrotik - Routing the World!

(#4138) Mauzes válasza Proxy2 (#4135) üzenetére


Mauzes
őstag

Köszi szépen! Igen, egyben szeretném majd a 3x3TB-ot, de szerencsére SHR most is, ezzel szerintem nem lesz gond.

Akkor megpróbálom a leírásod alapján. Csak két kiegészítő kérdésem lenne:

3. Ha nem a migrálást ajánlja fel, akkor nem szabad folytatni. Persze remélem, hogy sikerülni fog, de ezesetben mi van? Ha visszateszem mindkét lemezt a régi NAS-ba, azzal nem lesz gond? (amiatt kérdem, hogy a Xpeno telepítésnél elvileg a lemezekre is települ, nehogy konflikt legyen a régivel)

4. Itt mit értesz azalatt, hogy "vissza is tölthetjük", mit tölthetünk vissza? A rendszerbeállításokat, amiket a régi NAS-ról backup-oltunk?

(#4139) fogtunder válasza Mauzes (#4138) üzenetére


fogtunder
nagyúr

ahol rákérdez a migrálásra, az a telepítés előtti utolsó lépés emlékeim szerint, de ha nagyon parázol, akkor csak az egyik lemezt rakd át elsőre.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#4140) csusza` válasza Proxy2 (#4136) üzenetére


csusza`
senior tag

Még egy kérdésem lenne, bár lehet triviális, mert alap ma már egy ilyen eszköznél:
Ha az egyik HDD lehal és mellé teszek egy másikat, átcopyzza az adatokat és összefűzi a HDD-ket?

Egyébként mi ilyenkor a tapasztalat? Tükrözésnél. Érdemes olyankor a másikról mindent lementeni, üresen újraépíteni a RAID-tömböt és visszamásolni mindent? Vagy berakni az új HDD-t, aztán hadd csinálja meg magának?

Meet me @ Dhen' Ess Hardware! | Mikrotik - Routing the World!

(#4141) fogtunder válasza csusza` (#4140) üzenetére


fogtunder
nagyúr

mindig legyen backup, akár van RAID, akár nincs, ez ettől független. de elvileg hibás lemez ki, új lemez be, és kész. ha nagyon kell a rendelkezésre állás, rakhatsz bele hot spare-t is, és akkor ha az egyik lehal, azzal azonnal helyettesíti.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#4142) szegedilaci válasza csusza` (#4140) üzenetére


szegedilaci
tag

A berakott disket üresnek látja, a menüjében rámész javítás és mindent átcopyz

(#4143) bkpijoter


bkpijoter
csendes tag

Sziasztok!

Kellene egy kis segítség. Feltelepítettem a Time Machine alkalmazást. Mikor elindítottam kiírta, hogy minden szolgáltatást leállít, leokéztam. Sokáig homokórázot és semmi se történt. Azóta többször újra indítottam, de nem tudok csatlakozni, Assistant segítségével se.
Valakinek ötlet?

(#4144) Mezga Aladár válasza Proxy2 (#4136) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

Az nem teljesen világos, milyen módszerrel lehet a meglevő ext4 fájlrendszert btrfs-re átkonvertálni/migrálni.

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#4145) Fifi válasza Mezga Aladár (#4124) üzenetére


Fifi
őstag

Mint üzemeltető én inkább ennek az árán egy HP Microserver Gen8 + Debian Linux-ot választanék, mondom úgy, hogy ~1,5 hete ismerkedem a xpenologyval.

Fenti kijelentésem azon alapvetésből íródott, hogy a későbbiekben egyéb szolgáltatások is fognak ráhárulni és nem csak "Dokumentum megosztás" lesz a feladata, így azonos áron egy erősebb és bővíthetőbb hw-t preferálnék.
Ha funkciójában nem is változik, a háttértár kapacitása a jövőben valószínű bővítésre kerül és ekkor nem kell eszközt cserélni csak újabb HDD-t vagy HDD-ket vásárolni, a leállás ideje csak annyi, amíg az új HDD-k a fiókba bekerülnek, nem kell adatokat másolni a bővítésnél.
Ha a gép meghibásodik nem kell speciális hardware-re várni a HDD-k egy "PC"-be berakhatóak és a szolgáltatások elérhetőek addig is, amíg az új eszköz megérkezik (feltételezve, hogy a RAID szoftveresen van kezelve és nem a microserver RAID kártyájával van megoldva).

Szerintem HW oldaláról nem vitatható, hogy a Microserver jobb választás:
- A két hw azonos ~55eFt áron kapható: SYNOLOGY DiskStation DS215J és HP ProLiant MicroServer G8
- Azonos áron jobb CPU, több RAM, több port (4db USB, 2d USB3, 2db LAN, 1db VGA, 1db PCIe), 4db HDD fiók
- Későbbiekben bővíthető CPU, RAM, HDD, PCIe által
- Negatívumként a fogyasztást lehetne felhozni, de 50kW (~2eFt) havonta egy cég életében nem hiszem, hogy meghatározó

Az SW teljesen szubjektív :B
- DSM-mel most kezdtem ismerkedni, Debian-t '98 óta használok így azt jobban ismerem, így egy NFS és SAMBA beállítása semmivel nem több idő egy "Dokumentum megosztó" rendszerhez, mint a DSM-ben
- DSM-nél jóval kötöttebbek a dolgok (lemezkezelés: filerendszerek, RAID szintek, LVM, távmanagement: ssh, screen stb. és a megvalósítható szolgáltatások sem ennyire behatároltak), míg egy ennyire nem hw/szolgáltatáscsomag specifikusan kihegyezett linux-szal több minden megvalósítható, rugalmasabb, a disztribúcióban nem lévő csomag (mely sokkal bővebb a DSM-ben elérhetőnél) könnyebben hozzáférhető, fordítható
- HP-nál az iLO nagy segítség lehet
- Persze DSM kevesebb tudással is talán és szebb felületen összeállítható, de a végfelhasználó, aki a hálózaton fogja használni, azt nem érdekli, hogy hogyan állították be, ő csak a szolgáltatásokat szeretné élvezni és azok minél gyorsabban szolgálják ki.

Ha nem produktív helyre kerülne, akkor azt mondanám, hogy a xpenology által a DSM-től sem kell megválnia, így ár-érték tekintetében egyértelmű a microserver előnye.

Első körben hirtelen ennyi, de azt még hozzá kell tennem, hogy nem vagyok szakmabeli csak egy közgazdász, akinek a hobbija a számítástechnika.

Bye, Fifi

(#4146) Mauzes válasza Proxy2 (#4135) üzenetére


Mauzes
őstag

Ja, és a HDD-k sorrendjére figyeltél? A Synology elég nyomatékosan mondja, hogy az új NAS-ba a lemezeket mindenképp ugyanolyan sorrendben tegyük be, ahogy a régiben volt (bay 1 to bay 1, stb.) Egy épített szervernél is számít ez? A HDD 1-et kössem a SATA 1-re, vagy hogy? :)

(#4147) Mezga Aladár válasza Fifi (#4145) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

Ezt írta a kolléga: Gyakorlatilag tényleg csak dokumentum fájlszerver lenne a gépezet. Egy 215j lesz majd.
Meg azt h., Linuxot nem bűvölöm annyira.

Akkor miért akarnád rábeszélni egy hp+xpeno párosra. Nem kétséges jobb a vas (HP), csak azt veszted el ami az igazi érték, a jó supportot. (Csak az oprendszerrel kb 5 évig támogatják a vasat.) Mert gondolom egy ilyen párossal csak nincs képed h., segítséget kérj.
Egy ilyen rendszer amire kitalálták tökéletes, kis informatikai tudással rendszerbe állítható/tartható.
Szerintem vagy egy gyári syno vagy egy hp de valami odavaló szoftal ami nem a szürke zónából érkezett.
Én folyamatos üzem mellett, éles adatokkal (kisvállalkozás)nem választanám az xpenot. Nagyon jó cucc de a karbantartása odafigyelést igényel. Frissítések.

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#4148) Essejó válasza Mauzes (#4126) üzenetére


Essejó
Topikgazda

Ha te mondod hogy nincs, akkor ez vajon mi? :)

Az Updatek a Synologytól is szedhetők.

Nem.
A Synóról mented a beállításokat és mindent ami fontos és pótolhatatlan, majd lekapcsolod.
Elkészíted a Xpenoboot pendrivet, módosítod a syslinux.cfg-t Sn, Mac vid pid értékek.
Berakod a Xpenologynak szánt gépbe a pendrivet és az egyik vagy mindkettő HDD-t a Synóból, a sorrend az fontos szerintem.
Elindítod a Xpenonak szánt gépet és belépsz a Biosba és ha eddig még nem tetted meg, akkor beállítod, hogy a pendriveról bootoljon.
Ha bebootolt akkor (én mindig a Synology Assistantal keresem meg, megadja az IP-t. Az IP alapján már a böngészőben is könnyű megtalálni.
Viszont Proxy2 is nagyon összeszedetten leírta a módszert és ráadásnak a Syno súgójában is le van írva a költöztetés. Úgy, hogy hajrá.

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#4149) fogtunder válasza Fifi (#4145) üzenetére


fogtunder
nagyúr

ha már Debian és NAS-nak kell, akkor miért nem OMV, amit amúgy pont erre a célra találtak ki és elég jó is?

azt azért kifejthetnéd, hogy mi az a rengeteg dolog, amit a DSM-mel nem lehet megvalósítani a virtualizáció és a video kimenet kezelésén kívül, mert annyi bővítmény van rá, hogy én a töredékét nem használtam ki soha. sőt, rengeteg helyen használják akár közepes vállalatok is, nem véletlenül.

RAID szintek: JBOD, 0, 1, 5, 6, 10, ezen kívül így mit szeretnél? a nem standard RAID szintekből persze csak az SHR-t tudja, de ugye RAID szintekről volt szó, abból meg a többit amúgy se használja senki.

filerendszer: ext4 van, btrfs jön nem sokára, ZFS az nem lesz, de arra meg ott a NAS4Free és a FreeNAS

távoli management: az iLO oprendszertől független, ahogy az SSH is, a webadmin felület is elérhető bárhonnét.

én sokkal inkább híve vagyok annak, hogy célfeladatra célszoftvert kell használni, mert a user és az admin életét is megkönnyíti, csak jól kell a szoftvert kiválasztani. OK, hogy egy Debianra bármit felhúzhatsz, de minek szívatni magad, ha a funkciók nagy részét a gyári bővítmény kezelővel megoldod? amit meg nem, azt ugyanúgy megcsinálhatod SSH-ból, mert úgyis linux alapú az összes (kivéve, amelyik freeBSD).

I hate morning people. And mornings. And People.

(#4150) Fifi válasza Mezga Aladár (#4147) üzenetére


Fifi
őstag

Az, hogy a "Linuxot nem bűvölöm annyira", nem jelenti azt, hogy egy NFS/SAMBA/Tűzfal triumvirátust ne tudna beüzemelni. A Google tele van next-next típusú howto-val és ha informatikusként dolgozik talán nem is árt, ha kicsit ismerkedik vele, hisz ma már nagyon sok mindenen linux fut (TV, telefon, modem, router, media lejátszó, karóra stb.), úgy ahogy a DSM is az.

"Akkor miért akarnád rábeszélni egy hp+xpeno párosra."

Szerinted én rá akarom beszélni a xpenology-ra? Ezt írtam:
"Ha nem produktív helyre kerülne, akkor azt mondanám, hogy a xpenology által a DSM-től sem kell megválnia"

Inkább egy linux disztró felé terelgetném legyen az Red Hat, Debian, Ubuntu vagy amihez kedve van. Hosszú távon kifizetődőbb tudást szerezne és még 10 év múlva is lesznek új csomagok a régi gépére nemhogy 5.

De ez már nagyon offtopic, szerintem egyetértünk csak elbeszélünk egymás mellett. :U

Bye, Fifi

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  XPEnology
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.