Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  XPEnology

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:53:49

LOGOUT.hu

Xpenology Téma Összefoglaló

A Synology szervereinek a Quickconnect használatával történő visszaéléséről szóló hozzászólások vagy témák előzetes értesítés nélkül törlésre kerülnek! A párosított generátorok (MAC és SN) linkek vagy eszközök is törlésre kerülnek!
A Surveillance Station feltörésére vonatkozó hozzászólások vagy témák és / vagy a feltört / SS hivatkozások létrehozása törlésre kerül előzetes értesítés nélkül.

Az alább leírtak még a DSM 5.2 idejében íródtak. Aki a legfrissebb DSM-re szeretne frissíteni az keresse meg a: Fejlemények DSM 6.0 ügyben részt lentebb.

Az XPEnology projekt egy speciális Linux bootloader, ami a Synology NASok operációs rendszerének futtatását teszi lehetővé x64 architektúrás PC-ken. Maga a szoftver boot után teljes mértékben megegyezik a gyári Synology DSM-mel, viszont mivel a projektet az anyacég nem támogatja, a supportról és pár kényelmi funkcióról le kell mondanunk, amennyiben a használata mellett döntünk.

A DSM nem véletlenül olyan népszerű mind az otthoni felhasználók között, mind céges körökben, sok konfigurálási lehetőséggel és funkcióval bír alapból is, csomagokkal egyszerűen bővíthető a tudása, átlátható, jól kezelhető adminisztrációs felülete van és nagyon jó mobil appok érhetőek el hozzá.

Telepítés

Bár a rendszer maga minden aktív HDD-ről lefoglal magának egy kisebb szekciót, ahová települ, a rendszerindításhoz szükségünk lesz a bootloaderre. Ennek futtatására a mérete miatt leginkább alkalmas eszköz egy pendrive, a manapság kapható pendrive-ok mindegyike megfelel a feladatnak méretét és teljesítményét tekintve, a rendszer betöltése után nincs is rá szükség, nyugodtan eltávolítható a gépből a következő indításig. (Természetesen ne vedd ki a gépből, mert elkeveredhet, véletlenül felülírod valamivel, és máris elérhetetlenné válik a nas egy következő újra indításkor. Jó helyen van az abban az USB portban.)

A telepítést és frissítést mindig ennek a pendrive-nak az előkészítésével kezdjük.

Amire szükségünk lesz:
- a pendrive
- az elérhető legújabb XPEnology bootloader, ami a processzorunknak megfelelő (x86/x64)
- az ehhez verzióhoz passzoló verzió számú és típusú DSM Pat file-ra
- a Synology Assitant nevű programra
- egy programra, amivel a letöltött ISO-t kiírjuk a pendrive-ra (Win 32 Disk Imager, vagy Rufus tökéletes lesz)

Ha mindent beszereztünk, ami szükséges, dugjuk be a pendrive-ot a számítógép szabadon választott USB portjába, és indítsuk el a Disk Imagert vagy a Rufust. Itt nincs más dolgunk, mint megadni a megfelelő meghajtót, ahová írni szeretnénk (figyeljünk oda, a kiválasztott meghajtó tartalma törölve lesz), betallózni a letöltött ISO file-t és megnyomni a Write gombot.

A Synology cég alkotott és a továbbiakban a Generált SN / MAC párost nem fogadja el. Gyakorlatilag a QC és a SynoDDNS szolgáltatás már nem érhető el generált SN / MAC párossal.
Külső eléréshez javasolt egy Free DDNS szolgáltatás beállítása, pl.: No-IP.com

Opcionálisan a pendrive vid és pid értékeit is átszerkeszthetjük a saját pendrive-unkénak megfelelőre, ez akkor szükséges, ha el szeretnénk rejteni a rendszer elől a pendrive-ot, de a használatot semmilyen más módon nem befolyásolja. (A 6-os verziótól kezdve nem opcionális hanem kötelező a PD-t elrejteni a vid pid érték megadásával, mert a DSM mint meghajtót érzékeli, és megpróbálja magát felírni rá, természetesen nem fér rá, és jön a 32-es hiba)

Ha végeztünk a pendrive előkészítésével, dugjuk be a szervernek szánt gépbe, állítsuk át a BIOSban az alapértelmezett Boot meghajtót USB-re és bootoljunk be róla. Hamarosan a GRUB menüje fog fogadni, válasszuk az Install opciót. Ha a telepítő végigfutott a pendrive előkészítésére használt gépen indítsuk el a Synology Assistantet, ami hálózaton keresztül meg fogja keresni a szervert (kábeles kapcsolat erősen javallott). Ezután betallózhatjuk a korábban letöltött PAT file-t és feltölthetjük a szerverre. Fontos, hogy ha az adott DSM verzióra már jött ki update, ne annak a PAT file-ját töltsük le, hanem az eredeti, update nélküli verziót. A telepítés után a szerver újraindul és hamarosan a gyári login felület fogad majd minket.

Figyelem! Az 5.2 verziót használók a frissítéseket mindig kézzel tallózzák be, mert igen könnyen frissülhet automatán a rendszerük 6-os verzióra ami az 5.2 boot loaderrel adatvesztéshez vezethet!

Frissítés

A rendszer frissítése csak abban az esetben megoldható a Control Panel Update/Restore menüpontja alól, ha se fő, se alverzió változással nem jár. Tehát frissíthetünk DSM 5.2-5592-ről DSM 5.2-5592-Update 1-re, de DSM 5.2-5565-ről 5.2-5592-re már nem.

Az ilyen frissítés esetén új bootloaderre lesz szükségünk, amit a telepítésnél leírtak szerint írjunk ki egy pendrive-ra. Ez akár az aktuálisan használt pendrive is lehet, nyugodtan eltávolíthatjuk a működő gépből. Miután kész vagyunk, első újraindításnál a Grub menüjében válasszuk a Upgrade/Install opciót, majd a Synology Assistanttel töltsük fel az új PAT file-t. A következő bootnál a DSM fogad, válasszuk a migrálást, és készen is vagyunk.

Frissítés után lehetséges, hogy az első újraindításnál a gép nem látja a kötetet, "Hiba történt, ezért a kötetet lecsatoltuk" üzenetet dob. Ilyenkor ne essünk pánikba, indítsuk újra a gépet, az meg fogja oldani a gondot. Ha mégsem, ismételjük meg párszor az újraindítást, előbb-utóbb fel fogja ismerni.

Alapvető beállítások, működés

A rendszer működése teljes mértékben megegyezik a Snyology DSM-ével, az ezzel kapcsolatos kérdéseket a Synology NAS topikban érdemes feltenni.

Hardver ajánlások

Az egyik legnépszerűbb alap Xpenologyhoz a HP által gyártott Microszerver széria Gen 7 és Gen 8 darabjai kedvező áruk és kiépítésük miatt (4HDD fiók, belső USB csatlakozó, kompakt méret). Általános file és médiaszerver funkcióra mindkettő megfelelő. A Gen 7 már nincs gyártásban, viszont a használt piacon még bele lehet futni jó ajánlatokba, ha olcsón találunk működő példányt, nem kell elvetni, mint alternatívát. A Gen 8 jelentős fejlődés volt az előző generációhoz képest, a váltás Intel processzorokra, a szabvány LGA1155 foglalat és az iLO képesség a legfőbb előnyei az előző generációhoz képest.

Amennyiben építeni szeretnél, az alábbi irányelveket érdemes figyelembe venni:

- Alap célokra nem kell elszállni a teljesítménnyel, egy Intel Celeron nagy általánosságban elég szokott lenni, érdemes inkább a fogyasztást szem előtt tartani, így könnyen megoldható a passzív hűtés is. Jelenleg ezen okokból kifolyólag inkább Intel alapra ajánlott építkezni
- Szintén alap célokra 2GB RAM bőven elég
- Az alaplapon legyen minél több SATA port, és Gigabit LAN
- Csak minőségi tápegységet használj

Alaplapokból talán a leggyakrabban használt az ASRock Q1900DC-ITX, a kis méret, a passzív hűtésű 4 magos processzor, 4 SATA port és a DC tápcsatlakozó miatt (Notebook tápról is működik). Hivatalosan már megjelent az alaplap utódja is, az N3150DC-ITX, ami az újabb Cherryview architektúrára épül alacsonyabb órajelekkel és így jobb fogyasztással, erősebb GPU-val, viszont egyelőre kereskedelmi forgalomban nem kapható. Fontos megjegyezni, hogy a DC tápellátás áramkörei plusz hőtermelést és meghibásodási faktort jelentenek, ezt érdemes figyelmbe venni és ha ettől tartunk, vehetjük az ATX verziót is, amit vagy szabvány táppal, vagy paneltáppal tudunk meghajtani. Mindkét alaplap SO-DIMM foglalattal van ellátva, azaz notebook memóriát fogadnak, ha van otthon az építéshez felhasználható normál RAM modulunk, érdemes lehet elgondolkodni az AMD alapú ASRock QC5000-ITX/PH-n.

A másik problémás kérdéskör a ház kiválasztása szokott lenni. A kis méret, az esztétikus megjelenés, a sok HDD hely, jó szellőzés és az emészthető ár ritkán szoktak kéz a kézben járni, valahol kompromisszumot kell kötnünk. A legegyszerűbb dolgunk akkor van, ha el tudjuk rejteni valahová a gépet, ebben az esetben az ATX-es házak végtelen választéka áll rendelkezésünkre. Amennyiben ez nem opció, vagy mert HTPC/NAS hibridet tervezünk, vagy mert a lakásunk erre nem nyújt lehetőséget, az alábbi kompakt házak között érdemes nézelődni első körben:

- Fractal Design Node 304 (akár 6 HDD is belemegy, elég tágas, de bizonyos helyekre a mélysége túl nagy lehet)
- Thermaltake Core V1 (2 gyári HDD hely, az oldallapokra további 2 felszerelhető, 200mm-es ventillátor az előlapban)
- Cooler Master Elite 110 (kimondottan kompakt, 3 HDD-nek van benne hely)
- CFI A7879 (4 Hot Swap fiók, Chieftec eredetű beépített táp)
- Bitfenix Prodigy itx Fehér a valaha látott egyik legrugalmasabb Mini-ITX ház (5x3,5 HDD hely)

HDD-ből az 5400-as fordulatszámúak közül érdemes választani, mivel a Gigabit LAN sávszélessége még mindig kisebb, mint amit egy átlagos merevlemez szekvenciális írásban/olvasásban tud, ez nagyon ritkán lesz limitáló tényező, ellenben kevesebbet fog fogyasztani az alacsonyabb fordulatszámú és a hőtermelése is kisebb lesz. Az utóbbi években mind a WD, mind a Seagate kijött kimondottan NAS-okhoz tervezett merevlemezekkel, de sokan használnak normál asztali HDD-ket is.

Ha csak otthoni felhasználásra, file- és médiaszervernek használnád, a fenti erősségű hardver valószínűleg ki fogja elégíteni az igényeidet. Amennyiben várható, hogy nagyobb terhelésnek lesz kitéve a gép, kérdezz és megpróbálunk segíteni, illetve érdemes lehet benézni a kapcsolódó "milyen X hardver vegyek?" topikokba.

XPenology ESXi Hogyan Figyelem a leírásban jelzett QC már nem működik a Xpenology alatt.

Fejlemények DSM 6.0 ügyben.

A 6.0 DSM BootLoadert írásakor a Win7 elrontja és előfordul, hogy nem áll fel a rendszer. Megoldás, Win8.1 illetve W10 alatt kiírni!!!

Ajánlott Loader és Platform:

Az eredeti táblázat itt található: [link]

A Grub.cfg módosítása megírt Boot PD esetén. [link]

A Synology a DSM 6.0-tól a 3615xs-ből kivette az SHR létrehozásának a lehetőségét. Nincs vele tapasztalatom, de szerintem a 3617-ből is. A korábbi verziókban létrhozott SHR kötetek ennek ellenére tovább működnek. Viszont egy kis szerkesztéssel, előcsalhatjuk az SHR1 és SHR2 létrehozásának lehetőségét.
To get SHR again on DSM 6+ you need to modify the Synology config :

* * * You follow this guide at your own risk, be very careful when editing system files ! * * *

Would recommand you read the guide at link below to make sure you understand how to use the Vi text editor !

Edit synoinfo.conf located in /etc.defaults/synoinfo.conf

1. Telnet or Putty your NAS IP

2. cd /etc.defaults/

3. sudo vi synoinfo.conf

comment out the line 294 with #
#supportraidgroup="yes"

then add below

support_syno_hybrid_raid="yes"

Reboot your NAS and create your volume with the SHR option.

Vi text editor guide:
https://www.cs.colostate.edu/helpdocs/vi.html

Vi Editor Guide:
Use arrow keys to move cursor
Press i to insert text, press escape key to exit insert.
:x Exit, saving changes
:q Exit as long as there have been no changes
ZZ Exit and save changes if any have been made
:q! Exit and ignore any changes

#6662 Proxy2 - Költöztetés DSM 5.2-ről 6.0 - BareMetal

#6787 seger költöztetés 5.2->6.0 Sikeres frissítésem pár mondatban

#6916 Grub.cfg módosítása másik módszerrel
Windows 10 és az OSFMount néha mintha nem szeretné egymást: Ebben az esetben megoldás lehet, ha a gép Biosában (amin az OSFMountot használni akarod) kikapcsolod a Secure Boot-ot. zsolt501 találta meg a megoldást. :R

#7944 A 6.1 DSM Szándékolatlan frissítéséről 6.0-ra való visszaállítás

A DSM frissítési beállítása, hogy Fő és Al verzióra ne frissüljön!

Mindenki aki a fentieket meg akarja csinálni, csak a saját felelősségére tegye!

Jun féle Bővített driver csomag, ha valakinek szüksége lenne rá. (3615, 3617, 916+)

Kapcsolódó linkek

Xpenology telepítéséhez, egy mondhatni Svájci Bicska szerű util gyűjtemény.

Bővített Driver csomagok, imádkozz, hogy ami neked kell az benne legyen.

Ugyan nem a "hivatalos", de DSM ügyben mondhatni régi és friss verzióval is ellátott oldal.

Érdemes átnézni a DSM frissítése előtt:
DSM Updates Reporting

DSM 6.1 Telepítése

5.2-es BootLoader és Pat

Synology NAS Topik
Synology Support oldal (Synology Assitant és egyéb letöltések)
Win32 Disk Imager
Rufus
Xpenology Club
Xpenology Tutorials Angolul!
Xpenology letöltések (Bootloaderek, hasznos segédprogramok)
Alternatív - nem Jun's féle Loader. Használatáról még nincs információ, óvatosan.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  XPEnology
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.